1 nfusschen ia bekend geworden dat in de streek waar dr. Manchamp is vermoord, eon groote opwinding liecrscht. De nieuwe gou verneur Ben Ghnzi en zijn gevolg zijn met geweerschoten ontvangen. Zuidi-Af rika. De „Tribune" verneemt uit Johannesburg, dat vakwerklieden in de Kuighfs-Diepmijn en de Simmer-Oostmijn liet werk hebben gestaakt, omdat hun door de werkgevers was opgedragen, voortaan drie machines te bedienen in plaats van twee, en ook omdat aan de opzichters was gelast toezicht te honden over oen groot er aantal Kaffenverk- lieden dan tevoren. Aan een te Germiston gehouden protest- vergadering werd deelgenomen door een 4000 arbeidersmen besloot o. m. de stakers te steunen en de werklieden der elders ge legen mijnen over te halen zich bij de be weging aan tc sluiten. De correspondent van de „Tribune" zier in het bovenstaande een gevolg hiervan, dat de Chineesche koelies in de Hand-mijnen allengs bekwamer worden, zoodat zij meer en beter werk Kunnen verrichten dan vroe ger, waardoor minder blanke werkkrachten noodig zijn, ca de 'oonen gedrukt, worden. Dit neemt echt-- r niet weg, dat ook de Hand-Chiueezen ontevreden zijn, en bv. aan de Durban-Diepmijn het werk staakten. Zij verlieten hot hun aangewezen kamp en moesten daarin met geweld worden terug gedreven. ISENNENLAND, Corps diplomatique. De Belgische gezant bij ons hof baron Guiïlaume is benoemd tot honorair lid van de Roemeensche Academie. De Japansche gezant bij ons Hof, de heer Aimaro Sato, die mede geaccrediteerd is bij het Hof van Denemarken, begaf zich heden ochtend naar Kopenhagen. Audiënties. De gewone audiënties van de Ministers ven Marine en van Koloniën, zullen Vrijdag 10 Mei 1907 niet plaats hebben. Onderscheidingen. Bij Kon. Besluit is: Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nas*au. de heer mr. "W. H. M, Werker, secretaris van de commissie van advies over spoonvegexploitatie, te Utrecht. Toegekend de eeremedaille van de orde van Oran je-Nassau, met de gekruiste zwaar den; in zilver, aan den wachtmeester P. Hofman, van het 2e regiment huzaren. Agrarische voorschriften voor Java en Hadoern. Naar aanleiding van het bericht, dat de minister van Koloniën een commissie heeft ingesteld tot herziening en verzameling van da agrarische voorschriften voor Java en Ma- doera, wordt van welingelichte zijde aan de >N. Ct." medegedeeld, dat daarin zitting zul len nemen de iseeren mr. C. Th. van Deven ter, J. Einthoveii, assistent-resident, en H. Carpentier Alting, inspecteur van het inland- sche landbouwcredietwezen in Ned.-Indië, beide laatsten hier te lande. Deze commissie zal de uit Indië ontvan gen voorstellen tot herziening der tegenwoor dig geldende bepalingen hebben te onderzoe ken en den minister de noodige voorlichting geven. De Indische voorstellen zijn opgemaakt onder leiding van den heer D, F. W. van Rees. Provinciale Staten-verkiezingen. De katholieken te Dordrecht zullen als candidaat stellen bij de aanstaande verkie zingen voor de Prov. Staten den heer J. W. M. J. Kolkman, lid van den gemeenteraad. De nieuwe vrijzinnigekiesvereeniging i's-Gravenhage" heeft definitief de aftredende leden der Prov. Staten van Zuid-Holland candidaat gesteld, nl. de heeren mr. W. Dolk, dr. W, P, Ruijsch, E. Edersheim, B. Janse Jz. en mr. R. J. H. Patrjn, De hoofdcommissaris Tan politie te Rotterdam. De hoofdcommissaris van politie te Rotter dam, de heer W. Voormolen, heeft zich gisteren om gezondheidsredenen met onbe paald verlof naar Apeldoorn begeven. Gedurende zijn afwezigheid neemt de com missaris van politie, de heer J. J. Soer, het hoofdcommissariaat waar. (ï>N. R Ct.") De kwestie-Passtoors. Naar wij uit gcede bron vernemen, zoo lezen wij in »De Tijd", zou gisteren de katholieke Kamerclub vergaderen, speciaal ter bespreking van de uitsluiting van den heer Passtoors bij de benoeming van de com missie van voorbereiding der verzekerings wetten, niettegenstaande zijn naam door zijne katholieke mede-afgevaardigden op een (eerste) aanbevelingslijst aan den voorzitter der Kamer was opgegeven. Bond v. Yrljz. Propagaada-Yereenlglngen. Het bestuur van den Bond van Vrijzin nige Propaganda-vereenigingen besloot vóór de Piov. Statenverkiezingen geen algemeene xei gatlering uit te schrijven. Omtrent de hou iing, door de aangesloten clubs en ver- eei'igingen voor jonge liberalen bij die ver- k.ez'iigm aan te nemen, meende het bestuur dat die houding als van zelf aangewezen is. M u het door de vrijzinnige organisaties voor Zuid-Holland gestichte comité zal overleg gepleegd worden omtrent eventueel door de Boud of zijne afdeelingen te verleenen steun bij de propaganda in die provincie. Voor de overige provinciën zullen de betrokken ver- eenigingen beslissen of daar van Bondswege nog propagandamaatregelen zullen worden genomen. Voortgegaan zal worden met de tot dusver met goeden uitslag bekroonde pogingen, om de nog niet aangesloten clubs tot aansluiten te bewegen. Het secretariaat van den Bond is gevestigd Waagplein 39, Alkmaar. Het aualytlseho Kamerverslag. De commissie van voorbereiding van liet analytische Verslag is de vorige week bijeen gekomen om haar voorstellen aan de Kamer te bespreken. Zij ondervindt, naar de Hang- sclie briefschrijver der ïN. Gron. Ct." meldt, groote moeilijkheden, zoowel met het oog op plaatsgebrek in het gebouw, voor het personeel van den nieuwen dienst als met de kosten, die volgens gerucht, verre het bedrag dat er op de begrooting voor toege staan is, zouden overtreden. Vandaar dat men, volgens den briefschrijver, beweert dat heel de onderneming nog op losse schroeven staat en dat de tegenstanders nog altijd kans hebben hun liaan koning te zien kraaien. S. D. A. P. De verkiezing der leden van het partijbe stuur der S. D. A. P. en van de afgevaar digden naar het Internationaal Congres, be nevens het referendum over do congixsvoor- stellen, hebben, volgens „liet Volk", het volgende resultaat opgeleverd A. Verkiezing-leden-Partijbestuur. Ingekomen -1120 stembrieven. Gekozen de aftredendon J. G. van Kuijk- hof, J. W. Sleef, W. II. Vliegen, IV. P. G. Helsdingen, J. II, Schaper, II. Spiek man en P. J. Troektra. Aan de stemming voor hot. aanwijzen van den voorzitter hebben deelgenomen 3732 le den; uitgebracht werden op IV. II. Vliegen 2SS7 stemmen, J. G. van Kuijkhof 301, Jos Loopuit 23G, Oudegeest, 216 en J. IV. Sleef S9 stemmen; zoodat als voorzitter W, II. Vliegen gekozen is. B. Verkiezing van 5 afgevaardigden naar het Internationaal Congres. Ingekomen 4120 stembrieven. Gekozen zijnF. van der Goes, II. van Kol en P. J, Troelstraterwijl hei-stem ming moet plaats hebben tussclieii Ilenr. Ro land Holst, J. H. Schaper, IV. II. Vliegen en F. M. Wibau. C. Referendum-Congresvoorstellcn. Ingekomen 4060 stembrieven. Voorstel A. (Verkiezing Provinciale Staten) vóór 3596, tegen 120, blanco 2S2 stemmen. Voorstel B. (Motie van vertrouwen) vóór 3367, tegen 246, blanco 361 stemmen. Voorstel C. (Program-Commissie) vóór 3431, tegen 211, blanco 336 stemmen. Voorstel D. (Buiten- landsche afdeelingen) vóór 3137, tegen 254, blanco 544 stemmen. De vier voorstellen zijn dus aangenomen. Aan het referendum en de verkiezing is deelgenomen door 14S afdeelingen en 54 ver spreide leden. Staatscommissie roor den Middenstand. Do vragen voor de middenstands-enquête zijn thans, naar wij vernemen, definitief vast gesteld, nadat de regecring er haar goed keuring aan hechtte. Op verlangen der regee ring zijn eenige wijzigingen aangebracht, slechts veranderingen in de volgorde be treffende. Vervallen;s echter de oorspronkelijke eerste afdeeling, inhoudende vragen in zake vakonderwijs. De enquête is nu als volgt ingedeeld: a. Kapitaal-voorziening, zijnde vragen, to richten aan xereenigingen of personen, die geacht kunnen worden een algemeene kennis te bezitten van plaatselijke toestanden, en tot personen," die "krediet behoeven. b. Uitoefening van het bedrijf, onderver deeld als volgt: grondstoffen en producten, aankoop, bewerking en afzet van produc tie, bedrijfsadministratie, contante of ter mijnbetaling, inkoop en verkoop, en oneer lijke concurrentie. De toestanden, wetgeving; lc. wetgeving in het algemeen, 2e fiscale wetgeving, particulier initiatief. c. Rentabiliteit van het bedrijf, vragen in het bijzonder voor Hen induslrieelen mid denstand, en vragen in het bijzonder voor winkeliers en kleine handelaren, 'die van belang moeien worden geacht. d. Organisatiealgemeene organisatie en coöperatie. Als speciale onderwerpen zal de enquête zich nog uitstrekken over: Zon dagsrust, sluitingsuur van winkels, vliegende winkels, exposities van winkelwaren met dé- tailvcrkoop, openbare verkoopingen van nieuwe goederen, uitverkoopen van nieuwe winkelgoederen, openbare markten en venten. Nog kan medegedeeld worden, dat het bureau der staatscommissie binnenkort in audiëntie zal worden ontvangen door den minister van Landbouw, Handel en Nijver heid. Het rapport inzake vakonderwijs van de staatscommissie voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstand, is reeds in handen van H. M. de Koningin. Rijkstelefonlsten, De Bond van Rijkstelefonisten hield Zon dag te Utrecht, onder leiding van' mej. Tis- sofc van Patot, zijn algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek, dat de bond tkan3 125 leden telt. Besloten werd een. adres te verzenden om trent salarisverbetering. De bond zal tot het op te richten ziekte verzekeringsfonds van den Nederl, Post- cn Telegraafbond toetreden. Aangenomen werd voorts liet voorstel om aan den minister van Waterstaat een rekest te zenden betreffende het verplichte ontslag bij 't aangaan van een huwelijk. In dit rekest zal de bond de eenige vrouwen- vakverecniging, die rechtstreeks belang bij de zaak heeft, en wier leden do nader li ge gevolgen er van kunnen ondervinden wij zen op het z. i. onbillijke van dezo bepaling. Do Yoreenlging van Commiezen der Posterijen en Telegrafie hield gisteren te Utrecht eene algemeene vergadering. De goed bezochte bijeenkomst werd geleid door den heer J. Renier van Rotterdam, Het jaarverslag deed zien, dat de toestand der vereeniging gunstig is. liet ledental (gewone en buitengewone leden) vermeerderde van 119 in 't vorige jaar tot 234 thans. Het voorgedragen ontwerp-huis- houdelijk reglement werd met eenige wijzi gingen goedgekeurd. De volgende algemeene vergadering zal weder te Utrecht worden gehouden. Vervolgens werd door den heer J. Renier ingeleid een bespreking omtrent de weusche- lijkheid tot oprichting van een sanatorium en ziektefonds. De uitkomsten dezer bespreking was, dat op liet denkbeeld van een sanatorium niet verder zal worden ingegaan en terzake van het op te richten ziektefonds onderhan delingen zullen worden aangeknoopt met den Nederl. Post- en Telegraafbond. Daaana werd door den heer W. I.Meyer de wensehelijkheïd betoogd om een onder zoek in te stellen naar den aard en den duur der gewone- en Zondagsdiensten, enz. over het geheele land; voor zoover de com miezen betreft. liet gevolg hiervan was, dat een commissie van vijf leden werd benoemd om dit onderzoek in te stellen. Op voorstel van den heer L. A. J. Verpalen werd verder besloten tot bet in 't leven roe pen van afdeelingen, inspectiesgewijs. Zoodra er in een inspectie 15 of meer leden zijn, zal er een afdeeling opgericht worden. De con tributie voor 't volgend jaar werd weder vast gesteld op f3 Herkozen werden als bestuursleden de hee ren J Renier en A. G. Iiastein, de eerste werd weder tot voorzitter benoemd. Financieel nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 4 dezer bij de betaalmeesters in kas was f 2,669,843181/2 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 13,200,256.901/2 c. dat op genoemden da tum in omloop waren schat kistpromessen tot een be drag vanf 5,000,000,00 STADSNIEUWS. Dienstregeling van Spoor, Trams cn Booten. Reeds in den loop van den winterdienst maakten wij een aanvang met het geven der regeling van spoor, trams en booten in de rubriek «Advertentiën" -van ons blad, waardoor onze abonné's telkens een nieuw exemplaar ter hunner beschikking hadden. Ook met den aanvang van dezen zomer dienst deden wij dit, meenende daarmede het gebruik en het ter beschikking hebben van deze dienstregelingen voor onze abonné's te vergemakkelijken. Herhaaldelijk is ons echter van verschil lende zijden medegedeeld dat men er toch wel grooten prijs op stelde, weer de gewone lijsten zooals vroeger te ontvangen. Wij hehben niet geweten dat onze lijsten zóó ingeburgerd waren dat ze werkelijk voor de Schiedammers onmisbaar zijn geworden; hadden we dat geweten, wij zouden ze ook nu weer met 1 Mei aan onze abonnée's hebben aangeboden. Het is ons natuurlijk bijzonder aangenaam dat die onmisbaarheid thans zoo sprekend is gebleken en wij hebben dan ook besloten aan de reeds vele tot ons gekomen ver zoeken dienaangaande gevolg te geven. "Wij zullen dus de lijsten, op dezelfde wijze inge richt als ze vroeger waren, weder maken en binnen een paar dagen aan onze abonnée's toezenden en ten verkoop in voorraad houden. In dit nummer hebben we de lijst, zooals wij die reeds een paar malen van dezen dienst gaven, opgenomen. Men zie daarvoor de 4e pagina, Kleine advertentlën. Aanst. Donderdag, Hemelvaartsdag, ver schijnt deze courant aan den avond van dien dag niet. De gelegenheid tot het plaatsen van kleine advertentiën zal daarom worden opengesteld in het nummer dat morgen, Woensdagavond verschijnt. Gemeenteraad, Vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 14 Mei a. s. des namiddags 2 uur. De stukken liggen te visie voor de leden. Morgen 8 Mei zal H. Menze gedurende 25 jaar als meesterknecht zijn werkzaam ge weest in dienst der firma E, II. Ris alhier. De Lutliersche gemeente. Morgen 8 Mei zal de Luthcrseho gemeen te 150 jaren hebben bestaan. Te dezer ge- legenhëuï heelt <lr. J. IV. Pont, kerkelijk hoogleeraar bij de Universiteit te Amster dam en predikant bij de Hersteld Evange lisch Luthersche gemeente (van 8 Febr. 1S91 tot 22 Sept. 1S95 te Schiedam) bij de firma II. A. M. Roelants alhier uitge geven de „Geschiedenis der Schiedamscho Luthersche Gemeente". In dit merkwaardig book lezen we dat do vroedschap bij besluit van G September 1756 verlof geeft „tot de Publycque Exer citie van haare Religie binnen dccze stad" en voorts „zoodanige Plaats, gebouw off Fu- blicq Huys ten eynde voorszaen te wyzen", aan het laatste gedeelte van welk besluit werd uitvoering gegeven bij schrijven van 25 Oc tober cl a v. waarbij wordt medegcd'eckl dut „dacrloe 't convcnabclstc" ia ,.de kerk van de Mennonieten alhier, welke tegenwoor dig tot oeffening van luier godsdienst niet meer weid gebruykt". De voorbereidende maatregelen werden snel genomen en den Sen Mei 1757, des namiddags ten 2 uur kwam „een groote menigte van allerlei rang, niet alleen uit de •stad, maar ook van andeie plaatsen" tc samen in het bedehuis in den Dieïhoek (tegenwoordig Achter de Tcorstoof, ter plaatse waar nu de synagoge staat) „dat on mogelijk de toevloeiende menigten kon bevat ten", om tegenwoordig te zijn bij de inwij ding van dc Luthersche kerk door ds. G. C. II v. d Aa. Het bovenbedoeld besluit der Vroedschap blijkt niet zoo heel gemakkelijk te zijn ver kregen, want op een verzoek van den 14 October 17 IS, door 16 personen ingei'.cnd, weid zelfs geen antwoord ontvangen, waar op in Aug. 1756 aan den procureur Knap pert wordt opgedragen weder een adres in te zenden, wat ten slotte leidde tot het ge- wenschte besluit. In de vergadering van 16 October wordt voor predikant bij dc nieuwe gemeente beroepen do proponent I. J. Meyer, wolk beroep door dezen wordt, aangenomen, waarna hij den 27 November als zoodanig zijn intrede doet. liet bock geeft vervolgens oen uitvoerige geschiedenis van de gemeente die werkelijk hot lezen over waardig is cn waaraan is toegevoegd een aanhangsel bevattende op gave der boeken en beseheiden die zich in het Gemeente-archief alhier bevinden, de lijst van predikanten, van kerkcnuulsleden, van kosters, voorgangers cn organisten. Woensdagavond 8 uur heeft in het "Vólks- badhuis een ledenvergadering plaats van de Vereeniging Schiedamsch Volksbadhuis. Het harmonie-orkest St. Ambrosius, onder- afd. dan den Ned. R. K. Volksbond alhier, directeur de heer J. F. M. Smits, zal deel nemen in de afdeeling «Uitmuntendheid" aan het concours dat te Zeist gehouden wordt op 15 Augustus a.s. Als stuk naar keuze zal het orkest daar uitvoeren de ouverture «La Muette de Portici". De uitslag van het huishoudelijk schiet- coneours van de weerbaarheidsvereeniging «liet Vaandel' is nis volgt: le prijs W. Groenendaal2e prijs Job. Sas 3e prijs C. v. Pelt4e prijs Joh. de Vassy5e prijs J, Noordam en 6e prijs J. Eikmans. Hedenmorgen is door een bewoonster van de Kreupelstraat aan de politie kennis ge geven dat zij vanmorgen ontwaarde dat haar echtgenoot niet in de echtelijke woning aan wezig was. Aangezien de man den laatsten tijd aan zwaarmoedigheid lijdt, meent men dat hem een ongeluk is overkomen. Gistermiddag is de 5-jarige de Windt, wonende Dwarsstraat, al spelende tusschen een ijzeren luik van een put in de Leliestraat bekneld geraakt. De top van een vinger werd daarbij ernstig gekwetst. Een ontboden ge neesheer heeft den vinger verbonden. Door de politie is vannacht opgevangen een witharig foxterrier Binnen 2 X 24 uur niet afgehaald, zal het beestje worden afgemaakt. VLAARDINGEN. "Zooals den laatsten tijd reeds meermalen gebeurde, weigerde gistermiddag de haven brugondanks alle aangewende pogingen, haar dienst. Niet wetende hoe haar te openen, werd ten einde raad, de hulp van de sleep boot «Bagatel" ingeroepen, door middel waar van ze ook weer werd gesloten. Een en ander had tengevolge, dat de passage geruimen tijd gestremd was. 'Woensdagavond 8 Mei a.s. zal de harmonie- vereeniging «Concordia" haar eerste Zomer- concert geven in den tuin der zaal Harmonie. Op het programma komen o. a. voor de stuk ken, welke zullen, worden uitgevoerd op den wedstrijd van den Zuid-Holl. Bond op 9 Mei a.s. te Abbenbroek te houden. Kunst en Wetenschap. Een monument voor Multaluli Naar aanleiding van de betooging, welke bij gelegenheid van den zeventigsten jaardag van dr. A. Kuyper in den herfst van dit jaar beraamd wordt ter eere van den uit voerder der coalitie en der antithese, is, naar «Het Vaderland" verneemteen bekend Haagseh publicist voornemens een commissie saam te roepen tot oprichting van een monu ment voor Multatuli, den miskenden ver dediger der gewetensvrijheid. Linnaeus-her denking. Naar «Het N. v. d. D." mededeelt heeft de senaat der universiteit te Uppsala, in Zweden ter gelegenheid van de aanstaande viering van den 200sten geboortedag van Linnaeus op 23 Mei a. s. het doctoraat rhonoris causa" in de geneeskunde verleend aan dr. C. Kerbert, directeur van het Kon. Zoölogisch Genootschap iNatura Artis Magi- stra", te Amsterdam. liet «Leidsel» Dagbl." meldtDe faculteit de>' philosophié te Uppsala heeft met alge meene stemmen besloten het doctoraat «ho noris causa" aan prof. Van Leersum aan te bieden. Rechtzaken De Rotlerdamsche rechtbank veroordeelde heden J. S., 64 jaar, nettenbreier te Vier dingen, wegens diefstal van een vat haring tot 6 maanden; J. S. II. 17 jaar, kuiper te Vlaardingen, wegens verzet tegen de politie tot 14 dagen A L. 2-2 jaar, los werkman te Vlaardingen, wegens diefstal van ijzer tot 14 dagen. Door de arrondissemonts-rechtbank te Rot terdam is. ter vervulling cenor vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navol, gendo alphabc-tischo lijst van aanbeveling: mr J. E. Rosen Jacobson, substituut- griffier bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam mr. dr. II. J. D. van Lier, griffier bij den raad van beroep (Ongevallenverzekering) te Rotterdam; mr. J. Woltman, advocaat cn procureur te Ilcerctiveen, tevens kantonrcchfcr-plaats- vervanger aldaar. („Stel.) Camegicstichting. In de zaak van de architecten tegen de Carnegiestichting concludeert deze laatste bij monde van jhr. W. M deBrauw heden voor de Haagsche Rechtbank tot niet ontvankelijk verklaring althans ontzegging van de vorde ring, waarop mr. J. W. de Kanter voor de eischers 8 dagen uitstel vroeg en verkreeg. Adv.-gen. mr. Noyon nam lieden conclu sie in de zaak van J. v. d. G., kapitein van de sleepboot „Assistent" te IJmuidcn, door het gerechtshof te Amsterdam veroor deeld tot 5 maanden gevangenisstraf ter zake dat hij op 12 Juni 1906 iu dc Noord zee op een afstand van minder dan 3 zee mijlen van de kust, op do hoogte van, Zand- voort als gezagvoerder cn bestuurder van de sleepboot „Assistent", slooniende langs de stoomboot „Claremont" roekeloos, onvoorzich tig en onachtzaam een vlet met 3 personen heeft aangevaren, met het gevolg, dat een der opvarenden Pioter'vnu der Wieion, is omge komen en een ander Picter Visser, ernstig is gekwetst, In cassatie was aangevoerd, dat hier het aanvaringsartïkcl 2, art. 169, Strafwet boek, en niet enkel art. 307 Strafwetboek, had moeten zijn toegepast. Adv.-gen. achtte dit middel gegrond, doch ongegrond de stel ling dat nu de schuld van den requirant luid moeten zijn beoordeeld naar de bepalin gen van het K. B. tot voorkoming van aan varingen op zee. Ilot tweede cassatie-middel, volgons het welk bijzondere meeningen of gissingen tot het bewijs hadden medegewerkt, ongegrond achtend, concluJeercle adv.-gen, tot wijziging der kwalificatie doch overigens tot verwer ping. Uitspraak 3 Juni. Voorts werd conclusie genomen in de zaak van eon masseur to Amsterdam, Leid- schekade 83, aldaar, houder van een „ge neeskundige inrichting zonder operatie", door de rechtbank aldaar wegens het buiten noodaak onbevoegd uitoefenen der genees kunde veroordeeld tot 6 geldboeten elk van f 30 of vervangende hechtenis voor den tijd van 20 dagen. Adv.-gen, achtte de verschillende in deze zaak voorgestelde middelen ongegrond en concludeerde dus tot verwerping. Uitspraak 3 Juni. P. V., die 30' April door de rechtbank te 's-Hertogonbosch schuldig is verklaard aan opzettelijke zware mishandeling van Jo hannes Maas, veldwachter tc Mill, tenge volge daarvan overleden, en die diensvolgens is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaren onder aftrek der voorloopigc hechtenis, terwijl door het O. M. een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden, eveneons met af trek der voorloopigc hechtenis, was gcëischt, heeft van dat vonnis hooger beroep aange- teekend Men verneemt dat de deskundigen, belast met een onderzoek naar de geestvermogens van Simon Polak, die een aanslag pleegde op den Minister van Justitie, tot de conclusie zijn gekomen van ontoerekenbaarvei'klaring. De persoon van Ileijer, tegen wien een nieuwe instructie is geopend, thans wegens medeplichtigheid en doodslag op van der Kwast, in de Van Ostadestraat te 's-Graven- hage, houdt zich, naar men verneemt, geheel aan zijne vroegere verklaringen en ontkent beslist bij de mishandeling een mes gehad of gebruikt te hebben. Het gerechtshof te Amsterdam bevestigde heden het vonnis der Amsterdamsche recht bank, waarbij de student in de rechten J. van L. tot 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld was wegens mishandeling van den portier van het Victoria-hotel, toen hij in den nacht van 11 Juni 1906 logies met eene vrouw verlangde, hetgeen hem geweigerd werd. Het gerechtshof te Amsterdam vernietigde heden wegens {onvolledigheid der omschrij ving, het vonnis der Amsterdamsche recht bank waarbij Frans Bouquet en A. J. A. Homelink, wegens de bekende inbraak aan de Heerengracht en geweldpleging veroor deeld zijn, respectievelijk tot 8 en 3 jaar en opnieuw rechtdoende veroordeelde het Hof beiden tot denzelfden straf. Voor de 4e Kamer der Amslerdnmsehe rechtbank hadden zich heden 5 knechten van de firma II. Vettewinkel en Zn., te verantwoorden, nl. W, A., W. J., T M., L

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2