61"* Jaargang Zaterdag 18 Mei 1907. No. 12388 Een Kind van de Heide. Deze courant verschijnt dn g el ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: \oor Schiedam en VI aar dingen fi. 125. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagcljjks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een nUI aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange naven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92, iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor do Administratie No. 103. K e nitisgcy In g. Gezien do 2de alinea van art. 228 der wet van den 29sten Juni 1851 („Staatsblad" no. 85), regelend,0 de samenstelling, imrich- Üng en bevoegdheid der gemeente-besturen; Gelet op de bepalingen der wet van den' Ssten November 1815 „Staatsblad" 110. 51); Doen te weten: Dat alle schuldvorderingen ten 14ste dezer gemeente, bet dienst jaar 1906 betreffende, vóór den eer sten Juli aanstaande moeten zijn inge diend, daar zij, die vóór dien dag mol zijn ingekomen, zullen gehouden wor den voor verjaard. Wordende verder, wicn zulks mocht aan gaan, bij deze dringend uitgenoo- digd, ter bevordering ccncr gcfegelde ad ministratie, alle vorderingen zoo spoe dig mogelijk, en dus niet op het ein de van den vorensitaanden termijn, in te leveren. En is hiervan afkondiging gesolued, waar het behoort, den 17dcn Mei 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. VERSPERRING VARKENSSLUIS te SCHIEDAM. Vanaf heden is de doorvaavtbreedte der Varkenssluis door bet maken van een zinker voor de gasleiding tot nadere aankon diging niet tot «le volle breedte der sluis bevaarbaar. BUITENLAND. Schiedam, 17 Mei 1907. RUSLAND. De geruchten van een complot togen den czanr, het eerst bekend gemaakt door den regceringsgezinden correspondent van de „Daily Tel.", dr. Dillon, worden thans bevestigd. Een oificicclc mededcchng zal echter eerst bekend worden gemaakt na af loop van liet onderzoek. De samenzweerders hadden, volgens het gerucht, geprobeerd ccn Kozakken-officier om to koopen om hen tn de kapel te Tsarskoje Sclo too te laten ge durende de Paaseh-mis, waarbij zij don ezaar en de geheole keizer-familie door bommen zouden dooden. Die Kozakken-officier bracht bet complot" aan hot licht, waarna vele Roman naar het Duitsch van GEORG HARD WIG (Emmy Koeppel). 43) Nu wist ze alles. Ook, dat haar moedei* ®n trouwring in de hand van de mede- 'ïdende tuinmansvrouw had gelegd en dat rt die 'ring was geweest, dier. ze aan den oruinen vinger had zien glinsteren. Wat in dit oogenblik in haar opkwam, haar vrees en angst deed verdwijnen, 'a rich er geen rekenschap van. Ze volgde slechts den hartstocht van haar leed, waardoor ze werd meegesleept. -te vloog de kamer van juffrouw Liiders o® gang door en verder door verschei- en kamers tot in de kamer der barones, waar zij op den avond van haar verloving gelukkig voor haar had gestaan. Niets was veranderd. Het haardscherm, waarop Richard bij zijn ïecht zoo zwaar had geleund stond nog vHr t0(;n °P zÜn plaats. Rustig en kalm tv- ovei" het prachtig meubilair. M u ln ^eze stilte zich begaf moest wel ®ek van ontroering worden en sidderen >an, verdriet en toorn. Mevrouw von Mers- haar hand zakken. Het viel haar ..'moeilijk den brief aan haar zoon te rijven, de woorden schenen niet uit de P n te willen vloeien. Bij elk woord kwamen Menigte droeve gedachten bij haar op. kori» ?u^'en later vvel met elkaar spre- t 261 ze kalm tot Mia, maar schrok treR jfln (}e verandering welke er in de "Viw r i0ri8e V!'ouw had plaats gehad, wat zullen wig niet." Mia voelde, dat er paleisbeambton. werden gearresteerd. Ook zou een complot tegen Stolypin ontdekt zijn. Zooals in Rusland gebruikelijk is, strooit de politie geruchten, van samenzweringen on complotten rond om een motief te hebben lot het doen van overigens geheel willekeu rige arrestaties. Men houdt dan in den regel een opruiming onder de „verdachten". Zulk een daad van regeermgsteriorisme zal ook thans wel in 't spel zijn. Te Odessa kwamen 10.000 arbeiders op 1 Mei niet te werk. Bloedige botsingen zijn voorgekomen tussohen de arbeiders en de leden van den „bond der Russen", die bijgestaan werden door de .politie. Talrijke gewonden. Bij dozijnen werden de arbeiders gearresteerd. Studenten van de veeartsenijschool te Warschau werden gisteren toen zij de school verlieten, aangevallen door een groep jonge lieden. Twee der studenten werden gedood en 3 gekwetst, benevens enkele voorbijgan gers, De aanval was een wraakneming om dat de studenten voortgingen de school te bezoeken waar in het Russisch werd gedo ceerd. De hoogcschool en de polytechnische school zijn sederL het vorig jaar gesloten omdat de studenten in het Poolsch onder wijs willen ontvangen. Volgens een statistiek zijn in de maand Maart 55 personen tor dood veroordeeld en 121 naar het bagno gezonden. Do D o e m a heeft gisteren de beraadsla ging begonnen over de agrarische kwestie. Een motie der kadetten om de discussie te sluiten werd verworpen; eveneens werd een motie verworpen, waarbij eiken spreker 5 of 10 minuten werden toegestaan. De voorzitter van den „bond der ware Russen", prins Stcherbatof en do voorzitter van dc monarchistenpartij, hebben van den gouv.-generaal van Moskou een berisping ontvangen wegens de overtreding van hun belofte om op hun congres noch de Doema- ontbinding, noch de instelling van een dic tatuur te bespreken, hetgeen zij wel deden. Kokofzcff, de minister van financiën is volgens de „Nowojc Wrcmja" ernstig ziek. De Rijksraad heeft het door de Dooma uitgewerkte wetsontwerp betreffende de op heffing dor veldkrijgsraden en de revisie der door hen gevelde vonnissen verworpen. De minister van justitie had vooraf in een lange rede betoogd .dat hot ontweip onaan nemelijk wns, omdat het door de Doemn uit gewerkt was, zonder dal daarbij de bij dc wot gcei=chte formaliteiten, hadden plaats gehad. Volgens een telegram uit Petersburg heeft de czaar, na kennis genomen te hebben van het dossier van een militaire commissie van onderzoek naar de overgave van Port Arthur, bevolen om de generaals Stbssel, Fock, Smir- nof en Reiss voor een krijgsraad te dagen Men verwacht belangwekkende debatten. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. weer tranen in haar keel stokten, maar ze dwong ze met geweld terug, wij zullen niets meer, wij beiden grootmoeder en kleinkind Ze moest een oogenblik zwijgen, om adem te halen. «Vergeet niet »Ik vergeet niets," fluisterde ze en een bloedgolf bedekte haar gelaat. »Ik ben het kind mijner ouders en vergeet niets. Er was nog een mogelijkheid geweest dit uur te vermijden, zoo u zachtheid had laten gelden en mij met een vriendelijk woord was tege moet gekomen toerp ik het verschrikkelijke vernam had u maar een spoor slechts, een klein bewijsje van liefde tegenover mij ge toond 1" «Wij zullen met deze besprekingen wachten tot Richard komt," viel de barones somher in, terwijl ze den pennehouder neerlegde, »tot wij kalmte genoeg hebben om het on vermijdelijke te bespreken «Dat zullen wij niet," zei Mia met bevende stem. «Ik wil zeggen wat ik op het hart heb en het huis verlaten, waarin ik nooit had moeten komen. Ik wil niet beter behandeld worden dan mijn moeder. Ik wil het ongeluk van mijn ouders die u hebt veracht, eeren. Ik wil zonder gekrenktheid aan hen kunnen denken en geen middel onbeproefd laten eens aan hun vergeten gra ven te bidden. Dat wil ik doenen daarom kan ik hier niet langer blijven." Mevrouw vonMershach stond op. Ze wilde trachten zich te verzoenen. Maar op dit moment, nu de kinderlijke uitdrukking van Mia's gelaat was verdwenen, sprong hier de geljjkenis met dien gehaten man van haar dochter weer zoo in 't oog, dat ze onwille keurig inplaats van naar Mia toe te gaan, een stap terug deed. „Vergeet je, dat men rekening moot hou- Engeland. De Engelschc spoorweg waarden op'* de L-onden scho beurs daalden gisteren aanzien lijk, doordien de bond van spoorwegperso neel belangrijke eisehen had ingediend bij de 123 maatschappijen. Men venvacht tegen het zomerseizoen een groote staking op de spo ren, dan is het reizigersverkeer het drukst, indien de maatschappijen niet aan de eisehen der werklieden tegemoet komen. Het Lagerhuis is gisteren uiteengegaan tot 23 dezer. Woensdag jl. heeft de minister van oorlog Haldane in een bijeenkomst van hbeialen het woord gevoerd en zich toen 0. a. als volgt uitgelaten: De regeering moet erkennen, dat de toestand in Indiè haar ernstige z org baart. De liberale regeering, en, naar hij hoopte, iedere andere regeering ook, zou er naar streven aan allen in Indië gelijk recht te doen deelachtig worden, maar zij kan dit slechts ten uitvoer brengen, wan neer de orde gehandhaafd en de wetten ge ëerbiedigd worden. Zou het, wat hij niet verwachtte, tot het ergste komen, dan zou Engeland toonen, dat zijn arm in Indië nog even sterk, zoo niet nog sterker is, dan 50 jaar geleden. Wat de toestanden op het vasteland be treft, verklaarde hij, dat het hem genoegen deed te kunnen mededeelen, dat de vriend schappelijke betrekkingen tusschen Groot- Britannië en Frankrijk en die tusschen Groot-Britannië en Rusland steeds hartelij ker worden en hij vertrouwde er vast op, dat ook de tijd zou komen, dat iedereen zou inzien, dat de verhouding tusschen Groot- Brittannië en Duitschland reeds nu goed is, daar feitelijk geen tegenstelling tusschen deze twee landen bestaat, dan die van de natuurlijke handelscoricurrentie. De Britsche vlootvcrccniging hoeft een besluit genomen om in een oproep aan het volk te protestcercn tegen de marine- politiek der regeering, n.l. legen de vooi-- genomen vermindering der oorlogstoerus tingen. Admiraal Freemantlc betoogde dat de voorgestelde vlootvermindering de Britsche vloot in het minst niet zal beletten de sterkste en best uitgeruste der gchcele we reld tc zijn. Deze opvatting wordt ook gedeeld door den marine-minister en er blijkt duidelijk uit dat de kwestie van beporking der bewa pening een wassen, neus is. De waarde van liet Engelschc voorstel Ier Ilaagschc confe rentie vcrmindeit dus sterk. Vloolbcpcrking wordt voorgesteld door het liberale Engcl- sehe kabinet, maar de hoogc marine-autori teiten verklaren openlijk dat- do vloot de sterkste zal blijven. den met de maatschappelijke positie, die men in do wereld inneemt? Er is een. publieke meening, waarvan men wel notitie moet nemen en waaraan men zich fatsoenshalve wel moet onderwerpen. Denk daar we! om cn handel daarnaar!" Mia had in 't geheel niet geluisterd. Deze publieke meening, waarvoor de barones haar trotsch hoofd eens zoo diep had gebogen, was haar geheel onverschillig. In haar geest zag ze steeds het beeld van haar stervende moeder in hot armoedige kamertje, over wie vreemde menschcn zich uit modelijden hadden erbarmd. „Wat niemand weet, dat weet ikriep zij buiten zich zelf van opkomend verdriet. „Ik weet, waar mijn moeder bij het lijk van mijn vader stond, ik weet wie haar in haar ellende heeft bijgestaan." Haar stom ging tot toonloos fluisteren over. „Want ze had niets dan. hetgeen medelijdende menschen hoar gaven. Van. al de rijkdommen hier, die haar hadden kunnen redden had zc niets Voor elk stukje brood moest ze deemoe dig bedanken." „Je ziet alleen de gevolgen, de oorzaak..." „Ik zie niets, dan hetgeen, zij door uw wreedheid heeft geleden," viel Mia met een door tranen verstikte stem uit. „Wat heeft ze dan gedaan voor misdadigs? Zou het dan beter zijn geweest, als z-o zich zonder liefde aan iemand had laten geven, dan dat ze zooals nu, iemand benoden haar stand koos, die hoar echter lief had en lmar op de han den droeg? Al wilde u haar ook niet inecr als uw dochter erkennen, n had haar toch ook niet in ellende mogen laten omkomen Dat was een zonde, veel grooter zelfs dan die, waarvan u haar kunt beschuldigen Want door uw haat zijn ze allen vroeg go Minisier Bannerman moet thans ernstig plan hebben zijn ontwapeningsvoorstel maar in te trekken Een Rcuter-bericht dd. 1G dezer uit Lon den meldt: De admiraliteit heeft orders go- geven aan de werven te Portsmouth en De- vonport om te beginnen met den bouw van een 4c en een oe „Dreadnought", het grootste lype slagschepen, zoodra twee op stapel staande nieuwe kruisers met half Juli zullen voltooid zijn. Vredescomedie of niet? Frankrijk. In den ministerraad heeft de heer Piehon, minister van buitenlandsehe zaken mede gedeeld dat de sultan van Marokko eieren voor zijn geld heeft gekozen en een schrijven aan den .Franschen gezant te Tanger heeft gezonden, waarin hij volledige voldoening geeft op alle eisehen door Frankrijk gesteld in verband met den moord op dr. Mauchamp te MarakesjAbdul Aziz heeft beloofd de Fransche eisehen als bestraffing der moor denaars, schadeloosstelling, -betere bescher ming door de politie, enz., in te willigen; nu is het de vraag of de sultansbelofte ver wezenlijkt wordt. Italië, De bladen te Rome vermelden dat het ont-lag van minister Majorana is aanvaard De heer Garcano wordt genoemd als minister van financiën. Minister Tittoni zal dezen zomer een be zoek brengen aan minister von Aehrenthal te Ischl en tegelijkertijd zich voorstellen aan keizer Frans Jozef. De Kamerrede van Tittoni over de vreedzame politiek van Italië wordt in binnen- en buitenlandsehe bladen zeer geprezen. Baron.>yon Aehrenthal zond Tittoni een bedankje. tevens oen dag van instverstoring en onge regeldheden. Ileele rijen huizen zijn door bombardeeren met steenen vernield. In den nieuwen schouwburg is geen ruit heel ge bleven. Men beschuldigt het uitvoerend comité van de sociaal-democratische partij, deze rustverstoringen te hebben uitgelokt door het uitschrijven van een algemeene sta king op den verkiezingsdag. Luegcr, burgemeester van Weenen en eon der voormannen van de christclijk-socialo partij in Oostenrijk, heeft volgens een tele gram uit Weenen aan het „Berl. Tngebl.", verklaard, dat zoolang hij nog iets bij de christelijk-sociale partij had in te brengen, deze geen. toestemming zou geven aan een harer leden om een ministerieele portefeuille te aanvaarden. Duitschland, De Brunswgksche Landdag is voor de keuze van een regent op 27 dezei bijeen geroepen. Volgens de «Berl. N. Nachr." is de ver kiezing van hertog Johann Albrecht van Mecklenburg zeker. De hertog heeft reeds verklaard dat hg een eventueele benoeming zal aanvaarden. Een individu heeft een revolverschot ge lost op een auto tusschen Ehrenheim en Hattersheim nabij Frankfort. De kogel ver brijzelde een ruit en vloog zonder de inzit tenden te raken door de andere ruit naar buiten. Men hecht eenige waarde aan dit incident, omdat de auto van keizer Wilhelm 10 minuten later passeerde. De dader is onbekend, de auto-club te Frankfort looft 100 mark uit aan hem die den dader aanwijst. O os tenrijk-Hongarij e. Volgens de „Neue Presse" zijn tot nog toe 60 socialisten gekozen, onder wie 34 DutLchcrs, 21 Tsjechen, 1 Pool, 2 Ruthe- non en 2 Italianen. Nog een tiental man daten hoopt de socialistische partij bij de herstemmingen te veroveren. Duizenden socialisten te Boedapest hiel den Woensdagavond een groote betooging ter gelegenheid van de overwinning der roo- don in Oostenrijk. In redevoeringen werd het algemeene kiesrecht voor Ilong.uijc ge- oischt. De politie dreef ten slotte de luid ruchtige betooging uiteen. De Oostenrijksche minister van onderwijs Marchot die niet herkozen is, zal ontslag nemen. Ook do ministers Pradc en Der- sclmtta zullen heengaan, zoodat hot ministe- ric-Beck een groote vernieuwing zal moeten ondergaan. Te Czernowitz was de dag der verkiezing sterven mijn vader, mijn moeder, mijn broeders liet duizelde haar. De lucht trilde voor haar oogen, ze zocht naar steun. Haar hand rustte nu op dezelfde plaats, waar de hand van Richard had gelegen, toen hij, nog geheel onder de betoovering van den kus van Alexandra Louise misbruik van Mia's onervarenheid maakte om de eer van die andere vrouw te redden. Deze herinnering riep een treurig lachje om do lippen der barones te voorschijn. Wat had toch de liefde van haar kinderen haar zelf en dit huis veel onheil bezorgd „Ik waarschuw je nogmaals," zei ze, niet zonder bezorgdheid mar do bleekheid dei- jonge vrouw ziende, „ik bid je, het niet tol hot uiterste te drijven. Je hebt nu don draad tusschen ons zoo strak mogelijk gespannen pas nu maar op, dat hij niet breekt. Je spreekt steeds over ie plichten als dochter maar heb je dan ook geen plichten als vrouw? Is dc wil van Richard je niet van de mec«te waarde bij alles wat je doet? En durf je te veronderstellen, dat hij goedkeurt, wat je hebt gedaan en van plan bent te doen.?" „Ik wil me aan Richard's borst weipen en hom over liet lot van mijn moeder laten oordeolen. Ik zal hem zeggen, dat niets, ook zijn wil niet, mij kan dwingen mijn va der le verachten. Ik zal hem smeeken mij toch te blijven liefhebben, ik zal hem schrij ven, dat ik hem in ons lief klein huisje ver wacht. En als hij komt, dan zal ik bevrijd worden van allen angst en vrees, die ik hier maar niet van mij afzetten kan." „Dweepster!" zei mevrouw von Mershach uittor, terwijl toch iets onrustigs over haar kwam. „Men heeft op do manoeuvres we Turkije. Ten einde nan de voortdurende invallen van Grieksche benden in Macedonië een einde te maken, heeft de Turksche regeering be sloten om de bezettingen aan de Grieksche grens te versterken, het aantal militaire sta tions dichter bijeen te leggen en de grens voortdurend door bereden patrouilles te doen bewaken. Aanleiding tot deze maatregelen was het jongste protest dei- gezanten te Kon- stantinopel. Van Grieksche zijde, zegt de be richtgever van de »Voss Zeit." te Athene, loochent men natuurlijk, dat er benden van hier naar Macedonië worden afgezonden, of schoon iedereen weet, dat de Macedonische cornité's weder ijverig aan den arbeid zijn en het plan bestaat om dezen zomer krachtig op te treden. V ereenigde Staten. Baron Ozawa, een afgezant van den mikado die in de Vereenigde Staten de stemming tegenover Japan komt opnemen, heeft in New- York in een onderhoud gezegd dat Japan gaarne met Noord-Amerika een bondgenoot schap zou aangaan, aangezien het in dat land iets anders te doen, dan de hoeren naar huis te laten gaan, omdat de vrouwen het willen." „Nu, dan ga ik naar hem!" riep Mia op gewonden. „Hier kan ik niet langer blij ven. U wil mij toch immers niet liicr hou den omdat u van mij houdt maar enkel maar tegenover de wereld. U denkt slechts aan anderen, niet aan mij. En deze anderen, voor wier meening u zoo bang bent, zijn mij geheel onverschillig, zoo onverschillig „Ga dan maar!" zei de barones scherp, terwijl ze voelde, dat haar geduld bijna uit geput was. „Mijn huis 'is geen inrichting voor weerspannige kinderen. Ga! Vervreemd jc maar van RichardHij is een betcie zoon dan je moeder een dochter was. Als je zelf zoo dwaas bent hem tusschen ons le stellen, dan wijs je hem zelf den weg dien zijn plichtgevoel gaan moet." Mia hoorde de laatste woorden niet moor. Als achtervolgd holde ze de gang in, door do helverlichte kamers naar haar eigen vertrekje. De kamenier zat slaperig op haar kamer to lezen toen de barones haar belde. Ze verwachtte hot bevel om hulp bij liet uitkleeden fe hooreru en bleef uiterst ver baasd op den drempel staan. Mia stond onder de lichtkroon, het spoor boekje dat Mershach had haar gegeven in de hand. „Wij reizen morgen met den zes uurs- trein naar huis terug. Ik heb belangrijke berichten gekregen en heb hier reeds afscheid genomen." Ilaar stem beefde nog steeds even als haai- hand, waarin zo het beekje vasthield. (Wordt vervolgd.) SCHIEOAMSCHE COURMT BtlROEMEESTETl EN WETHOUDERS VAN Schiedam,

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1