w 6r Jaargang. Vrijdag 31 Mei 1907. No. 12398 Een Kind van de Eeide. Uit de Pers. BUITENLAND. België. BINNENLAND. Deze courant verschijnt d a ge 1 rjk s, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaaidingen fl 125 Franco per post fl-1.65- Prijs por week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverientiën voor het eerstvolgend nummer moeien des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Biu-cau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) -nrrrmnnammui Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents pèr regel. Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Itedactio No. 123. voor do Administratie No. 103. Schiedam, 30 Mei 1907. DU1TSCHLAND. De Engelsche dagbladschrijvers die een «ndreis door Duitschland maken zijn na een kzoek aan Bremen en Hamburg gistermid dag te Berlijn aangekomen, Prins Hatzfeldt, voorzitter van het comité van ontvangst, be groette de 45 Engelsche gasten en daarop volgde een algemeene begroeting der hee ren die het vorig jaar, bij het bezoek der Duitsche journalisten aan Londen, mot elkaar hadden kennis gemaakt. In 25 auto's reed men naar het palcishotel. 's Middags werd in den Dierentuin een groot feestmaal gehouden, waar de onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, dr. Von Mühlberg, een redevoering hield met het doel nogmaals de vredelievende gezindheid van Duitschland te doen uit komen. Hij bezigde daartoe de bekende argu menten, doende uitkomen,dat Duitschland behoefte gevoelt aan een sterk leger en een maichtige vloot, omdat het door alle eeuwen heen meer dan eenig rijk in Europa geleden heeft onder den oorlog. „Voor een volk met zooveel lijden in zijn verleden," zeide hij, „is het een historische noodzakelijkheid zich te wapenen." Dr. Von Mühlberg wees er aan het slot van zijn redo op, dat het Britsehe volk er steeds naar gestreefd heeft in eigen land en in de landen onder zijn heerschappij de bronnen der welvaart te ontwikkelen. Hij herinnerde daarbij op heel gelukkige wijze aan den arbeid van lord Cromer in Egypte en legde er den nadruk op dat de Duitsche staatkunde geen ander doel heeft dan de welvaart des volks te vermeerderen en zijn beschaving uit te breiden. Op dezen weg, zeide spr., ontmoeten het Britsehe en bet Duitsche volk elkander, kunnen zij de han den ineenslaan tot gemeensehappeiijken arbeid, zonder dat daardoor vriendschaps betrekkingen en allianties die Engeland met andere volkeren verbinden, iets te lijden zouden hebben. De spreker eindigde met een opwekking om misverstand te vermijden, te strewn naar wederkeerige achting en te drinken op de welvaart, de ontwikkeling, de waar digheid en de roem van beide rijken: Duitschland en Groot-Brittannië. Keizer Wilhelm zal ook de Engelsche journalisten begroeten. Na de parade te Potsdam waarop de Engelsehen als des keizers gasten worden genoodigd zal de be groeting plaats vinden. Het is ook niet on mogelijk dat keizer Wilhelm later bij het ieestmaa] in de Orangerio de gelegenheid zal aangrijpen om zich aan de Engelschen te laten voorstellen. Roman naar het Duitsch van GEORG HARD WIG (Emmy Koeppel). 53) „Had ik je het toch maar eerder bekend," ging hij met steeds meer overtui genden aandrang verder; „zoo dikwijls reeds bab ik op het punt gestaan, je te zeggen hoe innig ik er naar verlangde dat alles zuiver tusschen ons zou worden, je om ver geving te smeeken och had ik het je maar mezegd in een uur van zaligheid, wan- teer je wist, dat niets in mijn hart teelde 'oven kon als jij! Wanneer ik zoo alles had opgebiecht, dan zou je alles hebben ver geven. Wat wil je nu, dat ik nog zal doonV Wanneer ik er toch met mijn eer voor insta, moet je me wel gelooven. En op mijn woord van eer zweer ik je, dat je nu alles, alles Weet. Wees nu niet kleingeestig en hard, Mia, Ik heb je vertrouwen ook zonder liof- ue hooggehouden; dat kun jo toch niet ont kennen. Wat zou dat nu voor een liefde z'j) 'he niet in staat was te vergeven „Heb jullie mijn moeder ook vergeven? stiet zij plotseling uit. „Op het oogenblik is er van haar geen sprake," zei hij mot klim monde onrust, ter- Sljl hij eon blik op zijn horloge wierp, dat °nophoudolijk hom liet zien dat de hem toe pstane vrije tijd verminderde, „ook niet al- leen van jou. Er staan nog andere dingen °P hot spel de eer van het huis, van onzen IIoo wil je, dat men jo vluclit en <®ze scheiding zal uitleggen?" GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Koningin Alexandra en haar dochter Vic toria zijn gisteren uit Parijs te Londen terug- "ekeenl. De Kamer nam gisteren met algemeene 'temmen ei n wetsontwerp aan, waarbij be sloten wordt twee binnenhavens te Antwer pen in te richten. Portugal, De nieuwe minister-president Franco zou van plan zijn 3 jaren zonder parlement te ■egeeren. Duitschland. Kapitein Dominik is tot vice-gouverneur van Zuid-Kameroen benoemd. 9 Augustus zal hij zich naar zijn post begeven. Dominik is een van de ambtenaren wier naam veel genoemd werd in de koloniale schandalen in Kameroen. Rusland. Te Petersburg heeft onder leiding van den minister van handel een bespreking plaats gehad over de exploratie van het Russisch gedeelte van het eiland Sachalin. Erkend werd de noodzakelijkheid aan de vreemdelin gen toe te staan mjjnen te ontginnen, onder goedkeuring van de ministers van handel, landbouw en financiën. 42 sociaal-democratische leden hebben in de Doema een interpellatie ingediend naar aanleiding van de tuchtigings-expedities naar de Oostzee provincies. Zij legden een memorie over, die 34 bladzijden druks beslaat en waarin zij de regeering van velerlei beschul digen De memorie somt opdat 1170boeren zonder vorm van proces zijn opgehangen of doodgeschoten dat 300 hoeven in de asch werden gelegd, die een waarde van eenige millioenen vertegenwoordigen enz. De inter- pellanten beweren dat op li"t oogenblik de gruwelen nog voortduren Uit de strafgevangenis te Lublin zijn 21 politieke en 20 gewone gevangenen gevlucht. Zij wisten door een riool te ontkomen. T u r k ij e. De bloedige opstand in Yemen (Zuid- Arabië), waarbij de Turksehe troepen zoo zware v-rliezen hebben geleden, kan als ge ëindigd beschouwd worden. Er zijn 12 sjeiks op weg naar Konslantinopel, om den suttan de onderwerping hunner stammen aan te bieden. De sultan heeft hun een som van 2000 Turksehe ponden doen toekomen, ter bestrijding der reiskosten. Een afdeeling soldaten, die de bende ach tervolgde, welke bij Nevrokope een postzen- ding overviel, verloor vier dooden. Van de bende werden ook vier leden gedood, onder wie twee Bulgaarsche officieren waren. Marokko. In het gevecht van Maandag verloren de troepen van den sultan 20 man aan dooden, de opstandelingen 40 Het hardnekkige ge vecht duurde den geheel en dag. Onderwijl bombardeerde de torpedoboot »Saïda" Mar- chica de opstandelingen trokken terug. De sultan zal naar verluidt een reis maken van Fez naar Marakesj, via Rabah. El Guebbas, minister vars oorlog, heeft bevel gekregen met de keizerlijke troepen naar Fez op te rukken om den subar, op zijn snoepreisje tc begeleiden, maar el Guebbas zal niet eerder vertrekken alvorens de kwestie der politie geregeld is en het politie-korps is gevormd. De Spaansche kooplieden te Melilla hebben den gouverneur verzocht tusschenbeiden te komen in het vechten tusschen de sultans- troepen en de volgelingen van den preten dent op den weg Zeloean-Marchica, omdat de oorlogstoestand den handel verlamt en de Spaansche belangen groote schade lijden. De gouverneur van Melilla (welke stad onder Spaansche bescherming staat) ant woordde dat elke stap in die richting onmo gelijk was wegens de neutraliteit. „Ik wil niets," fluisterde zij, „niets meer met jullie te maken hebben." „Min," zei hij bedrukt, „wat zul je doen, wanneer je eens berouw krijgt?" Zij schudde haar hoofd. Mot de inspan ning zich goed te houden ging een koorts achtige angst gepaard, hem to zien vertrek ken. „Ik kan niet langer hier blijven," zei hij haastig. „Mia, nog een laatste woord. Ik houd van jou, van jou alleen meer dan van me zelf. Is het nu goed. Geloof je me?" Zo wilde iets zeggen, ze moest het uit schreeuwen en toch kon ze geen'toon uit brengen. Een bioedgoli' vloog over zijn voorhoofd. „Nu is het dus uit. Verder kan ik in eere niet gaan. Ilct is jou wil. Ik zal later Hij eindigde zijn zin niet. Hij werd over weldigd door verdriet en woede. Nog een laatste vragende blik liet hij over haar ge bogen gelaat glijden, toen keerde hij snel om en verdween over de heide. Terwijl ze geloofde, hoopte en verlangde, dat haar blikken hem zouden doen terug komen, staarde zij hem met doffe oogen na, zonder haar hand te roeren, of de lippen te bewegen. De middngwind kwam uit het woud aan suizen en deed den ouden pijnboom knar send heen en weer bewegen. Sneeuwachtige on ronde vederwolkjes werden langs don hemel gedreven. Uit de verte drong een schol gefluit door in de gcluidloozc stilte en verdween in de eenzaamheid. Ilct was Mia plotseling, alsof zich een zwarte muur tusschen haar oogert en de lichte zonneschijf optrok, als stak de wind in de takken van den pijnboom op tot een Z u i d-A f r i k a. Naar gemeld wordt is lord Methuen di zelfde die in Februari 1902 dour generaal De la Roy werd verslagen en gevangen ge nomen thans tot legercommandant in Zuid-Afrika benoemd. Men zal zich herinneren dat de Britsehe regeering een kleine drie weken geleden de toezegging had gedaan dat de patentbrief, waarbij aan Trans-oranje een grondwet wordt verleend, eenige dagen na het Pink- sterreees zou worden uitgevaardigd. Sinds Pinksteren zijn nu tien dagen verloopen en het geduld der Vrijstatei's wordt wel op een harde proef gesteld. Met grond kan men echter verwachten, dat binnen eenige dagen het document zal worden gepubliceerd, want Dinsdagavond heeft de Britsehe Minis ter van Koloniën, lord Elgin, op liet 14de jaarlijksche Zuid-Afrikaanschc feestmaal medegedeeld, dat de grondwet voor de Oranje-rivierkolonie nu gereed ligt en eerst daags zal worden uitgevaardigd. Mi nister Smuts hooft aan den correspon dent van de „Tribune' to Johannesburg me degedeeld. dat de troepen naar den Rand waren gezonden minder om do stakers dan om do Chineezen. De rcgecring had nl. ver nomen, dat er onder de Chineezen- een groot complot, gaande was. De troepen hadden in last slechts in den uitersten nood op te tre den. De correspondent voegt er bij, dat Smuts' woorden de bewering van de Ratid- pers, als zou de dreigende houding der sta ker» hot zenden van de troepen uitgelokt hadden, logenstraffen. Naar uit Kaapstad geseind wordt, veroor- orkaan. Met een benauwden angstgil zonk zij neer. Ze kon niet meer denken, het was of ze in een onpeilbare diepte viel. Ilct doffe rollen der wielen, die Mersbach wegvoerden hoorde zij niet Eindelijk was het ol de sluier, die voor baar oogon was gekomen, dunner en door zichtiger werd. Zij voelde, dat iets haar zacht en warm aanraakte op haar voorhoofd, dui delijk hoorde zo kreunen. Mia sperde haar oogen wijd open. Eips, haar trouwe vriend, zat naast haar, likte haar voorhoofd en jankte. Zij wist niet, wat er was gebeurd. Ver ward keek ze rondom zich in de eenzaam heid, waarin ze zieh bevond. Een benauwen de droom was over haar gekomen, dat voel de ze. En nog benauwender was het ont waken, want nu ze geheel bijkwam verdween de ijzeren band, die tot. nu toe om haar her senen en haar hart gelegen had, zij hief zich uit de geestelijke depressie op, welke haar zoo terneer drukte, en de last, waaronder haar kinderlijk hart gedrukt werd weck. Een zucht kwam over Mia's lippen, en een hcete tranenstroom brak los. Ze hield de handen voor haar gezicht gedrukt en weende, als wilde ze al hot verdriet van haar jong leven hierdoor uitstorten, alsof de lijdensbron on uitputtelijk hij haar was, zoo luid en schok kend klonk haar geween door de stilte. De poedel zat trouw te wachten met zijn voorpooten op haar knie, kwispelende in af wachting, dat een licfkoozing hem ten deel zou vallen. Toen ze verlicht en toch dood vermoeid den terugweg ondernam was het haar of haar geluk was gestorven en in de heide begra ven, en of zij bij het graf had geweend. deelt feitelijk de geheele Zuid-Afrikannsche pers do staking, afgezien, van de vraag ol men de mijnindustrie sympathiek gezind i» of niet. De algemeene opinie is, dat de sta king zal eindigen met economische hervor mingen, die sedert lang noodzakelijk zijn geworden. Britsch-Indië. Uit Simla wordt geseind dat de krachtige maatregelen der Britsch-Indische regeering geleid hebben tot een aanmerkelijke verbe tering van den toestand. Het houden van oproerige vergaderingen in Oost-Bengalen is gestaakt; wel komen nog gevallen van plundering voor, maar deze zijn niet van groote beteekenis. De provinciale overheden zenden sterke afdeelingen Sepoy's naar dc streken waar het niet volkomen, rustig is en dientengevolge ziet de toekomst er vrij wat minder duister uit, al blijven vele inïand- sche bladen vijandig gestemd en prcdikc-n zij volharding in het verzet tegen de Brit sehe heerschappij. China. De revol. vereen. »Svathan" heett te Hong kong een proclamatie verspreid waarin zij zegt dat de opstand ten doel heeft de regeering omver te werpen. De beweging is niet gericht tegen vreemdelingen of afzonderlijke personen. De opstandelingen trachten hun doel te be reiken door het vermoorden van burgelijl;e en militaire ambtenaren en het verwoesten der regeeringsgebouwen. Te Berlijn acht men de onlusten in Zuid- China van weinig beteekenis omdat er nog geen ambtelijke diplomatieke berichten zijn ingekomen. Engelsche berichten gaan voort den toestand als onrustbarend af te schilderen. Te Swatow. Amoi, Pakhoi en Lintschau zijn vele vluch telingen aangekomen. Oproerige benden ruk ken op naar Sehinghey, Swatow en Kanton. De overheid oefent de grootste waakzaamheid uit en heeft de hulp van vreemde oorlogs schepen ingeroepen. doen en zoo waar, ze zijn nu reeds bij gedraaid. De vlag van het algemeen stemrecht ging omhoog. Natuurlijk met uitsluitingen, doch dat willen ook de Vrijzinnig-Democraten. Dat wordt een geding van meer of minder, niet van beginselen. Ook willen ze de positie van de Eerste Kamer eerst versterken, om dan daarna het algemeen stemrecht door de sluizen te laten. De stoffelijke afhankelijkheid van den kie zer mag voorts niet te ver gaan, en als hij belastingplichtige is, moet hij eerst zijn be lasting betalen. O, gevvisselijk, de remschoen is er, maar de vier wielen van het algemeen stemrecht komen onder den wagen. Iets nieuws is dat niet. Het kon niet anders. Anders dan achterhoede van een oorop-marcheerend korps zijn de vrij-Iibe- ralen nooit geweest Maar dat ze zelfs over deze sloot nu reeds met den polsstok zijn overgewipt, bewjjst toch, dat de glijbaan gladder is dan de mees ten gedacht hadden. J ap an. De regeering bewaart een diep zwijgen over de vragen die zij op de Ilaagsche Vredes conferentie te berde zal brengen. Te Tokio heerscht algemeen de opvatting dat de vredes conferentie een gering praetisch resultaat zal hebben. Oostersche wijsheid. Het progran der vrije Liberalen, De TiStandaard" schrijft De Vrij-Liberalen hebben een program in de maak, en kregen er op hun eerste samen komst reeds drie artikelen van klaar. Nu trekken de overige artikelen weer de aandacht. Die artikelen toch zijn overdropen met phraseologie. Maar waar 't op aankwam was de vraag 1 Wat zullen de heeren met het Kiesrecht Den volgenden morgen ging ze naar Schwarken, om te trachten, terwijl ze zich met liefdediensten nuttig wilde maken, te vergeten. Domiiroe Solier vroeg niets meer. Ilij zag nog tranou in haar oogen. Toen begreep hij, wal, er in haar om was gegaan. Hij voer de haar naar plaatsen, waar werd geleden en liet haar hulp geven, zoo goed ze het maar kon doen. Hij deed haar den zorg voor ande ren als besten steun aan de hand en boste middel om eigen leed te verdrijven. En loon het avond word haalde hij het dagboek van de oude freule voor den dag cn liet Mia een blik slaan m den moed van een dappere zie! iti haar groote liefde en haar niet kunnen vergeten. Toen bracht hij haar over de heldor door de matan verlichte heide, terug naar het hei dehuis. En eindelijk werd het nu ook kalmer in haar. Maar diep, diep in haar hart bleef de onrust der herinnering voortleven. Slechts toen do nacht viel en de regen zacht tegen het raam kletterde, de oude klok aan den wand tikte, en de herfstwind heimelijk om het huis streek, doemden de herinnerings beelden in den droom duidelijk voor haar opdan zag zij weer de gestalte, waarnaar ze zoo innig verlangde, duidelijk voor zich staan, zag 7ij hem omkeeren en verdwijnen En als zii uit zulke droomen ontwaakte wa» het kussen vochtig van haar tranen. Soms word ze door angst voor de toe komst overweldigd en ook door het bewust zijn ergens thuis to zijn, waar eigenlijk niet haar thuis was, greep ze de hand van don oudeu Sodmnnn bij den haard of in den tuin, waar hij met zorg groenten voor den Yan liet hof. H. M. de Koningin en Z K. II. do Prins kwamen gisteren rnet gevolg om G.I2 per salonrijtuig aan het station te Baarn aan, waar zij werden verwelkomd door H M de Koningin-Moeder. In drie open rijtuigen werd naar Soestdijk gereden. Aan het station waren ter begroeting aanwezig de burgemeester van Baarn en dr. S. Greidanus, hofarts. Prinses Hendrik YII van Reuss, geboren hertogin van Saksen Weimar en hare dochter Sophie Renata, die eenige dagen gasten zullen zijn ten paleize Soestriijkkwamen gister morgen 10.33 aan de halte Soestdijk aan en werden aldaar door H. M. de Koningin Moe der rnet. gevolg verwelkomd en afgehaald. Consulaire berichten. De heer R. Langaard, bij koninklijk besluit van 21 Maart 1907 no. 28 benoemd tot consul- generaal der Nederlanden te Christiania, met ingang van l April d. a v., is als zoodanig door de Noorsche regeering erkend. Aan den post te Christiania i» het koninkrijk Noor wegen als ressort verbonden. Aan den heer Langaard kan in het Neder- landsch geschreven worden, (»Stct.") Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag niet plaats hebben. Frovluciaic Staten-verkiezlngen. De liberale kiesvereeniging teNieuw-Hel- voet heeft met algemeene stemmen de af tredende leden J. S. Korteweg en C. M. Loeff voor de aanstaande Statenverkiezing eandidaat gesteld. Ook door de andere kiesvereenigin- gen van vrijzinnige richting in het district Brielle zijn deze heeren gecandideerd. winter inoogstte en drukte de hand met haar blanke vingers. „Nog ecu oogenblikje, Sodmann.!" Zij wist niet wat na dit oogenbiikje zou komen, en dat drukte haar nog meer. Als het winter was en het geboortedorpje geheel door sneeuwvelden zou zijn ingesloten, zoodat zelfs den weg naar Schwarken zou zijn afgesneden, dan zou ze Sodmann bij liet gezellige lamplicht naar alles vragen wat ze reeds wist cn wat zo nog wilde weten van het leven van tante ICamilla en daaruit wil de ze kracht putten voor haar eigen ge kweld hart, Ze wilde alles, alles slechts vergeten! Nog een paar dagen en dan zouden de ma noeuvres zijn geëindigd. Dan zouden ze dus weer in de garnizoensplaats terugkomen en Richard zou dan verlof krijgen. Van Elben- thal uit zou hij Alexandra Louise zien. De klucht was nu immers toch voorbij. Er was geen opoffering meer voor noodig hij was immers vrij. Wanneer ze hieraan dacht kwam cr tel kens oen diep ellendig gevoel over haar. Maar zo wist niet, dat onder dezen, ziele- strijd iets in haar ontkiemde en doorklonk in de stormen van haar jeugdeen zoete rijpheid die het kinderhart veredelde voor het lot'der vrouw. Wanneer ze zoo peinzend en droomend in de verte zat te staren, alsof haar denken cn willen door een sluier werden benevrid, dan had Willy Seller, die in den laatsten tijd dikwijls van uit de stad de pastorie kwam bezoeken, telkens een waren strijd te strijden aan haar zijde. Dan had hij weer hoop. Hij lette niet op de waar schuwingen van zijn vader. CWordt vervolgd.) A I» rit 1 v»s

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1