V STADSNIEUWS. Sport. VL A AIIDIN GEN Staten Generaal. Gemengd Nieuws. KeeMzaken. ie-*** wti&tmMMfmaaawma*weaNMBaimmMmj]av<»a*a»aiii6*m vutoi wegens de ongesteldheid van den Minister van Staat, den heer Beernacrt, w.ons toestand echter zoo vooruitgaat. dat wen zich vleit dat. do staatsman alsnog in staat zijn zal de conferentie nis eerste gede legeerde bij te wonen. Gemeld wordt dat de Belgische gezant bij ons hof. baron Guilhuune ook deel zal uit maken van de delegatie. Evenals in 1S99 wordt ook tijdens de a.s. Vredesconferentie van elk Ministerie een bode ter beschikking gesteld van het bureau der conferentie ten behoeve van den luiis- houde)ijken dienst. Op Vrijdag 13 Juni, aan den vooravond van de opening der vre desconferentie houdt het bureau dezer ver gadering een bijeenkomst. Mvt het oog op do Vredesconferentie heb- h'-p eenig.' veranderingen plaats gehad in het ptreonccl van het Belgische gezantschap. I aatstelijk zijn daarbij geplaatst de heer J. Me'ai, als gezantscluipsraad en de lieer de Villogas de Saint Pierre Jette, als attaché. Be Rnmeensche delegatie ter Vredes-con- ferentie zal haar intrek nemen in het Park- Hotel te Seheveningen. Ten gerieve van de talrijke gedelegeerden der Vredesconferentie uit de voornaamste landen, die te Seheveningen zullen logeeren, is het post- en telegraafkantoor aldaar aan merkelijk vergroot en opdat de telegrammen der gedelegeerden geen oponthoud zullen ondervinden, is voor dezen een bijzondere dienst in een afzonderlijk lokaal ingericht. Eerste liulp bij ongelukken. Als resultaat van de 8 Mei 1.1. te Am sterdam gehouden vergadering, uitgeschreven door de afd. Amsterdam der Vereen. Eerste Hulp bij Ongelukken en welke door een tiental vereenigingen werd bijgewoond, terwijl 25 anderen hun adhaesie betuigden is thans aan Z.Ex. den Minister van Financiën een adres verzonden, waarin verzocht wordt om de algemeene verspreiding der begrippen van gezondheidsleer en eerste hulp bij ongelukken als een algemeen volksbelang, te willen be vorderen, door het voorschrijven van zooda nige maatregelen, dat alle instellingen of ver denkingen van personen, die van het bedoelde onderwijs zouden willen gebruik maken, in de gelegenheid worden gesteld daarvoor sub sidie aan te vragen en hun die subsidie op de wijze en de voorwaarden als Z.Ex. zal meenen te behooren te verleenen. Afschrift van dit adres is mede gezonden aan de Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel, Binnenland-ciie Zaken, Water staat, Oorlog en Marine en aan den generaal- majoor dr. Grisbers, inspecteur van den ge neeskundigen dienst. melo, ll. Goeman Siemens to Arnhem en E. ,T, Verpalen te Leur. Staande de vergadering traden ongeveer 60 firma's als lid toe. Be nieuwe „tijd". Men verzoekt mede te deelen dat van wege de Hollandsche Spoorweg-Mij. aan het Cen traal Comité voor de Midden-Eurepeesche trjdregeling afschrift is toegezonden van haar schrijven aan den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten van 22 October 1.1. betref fende invoering van een wettelijken tijd. De publicatie van deze missive in een bulletin van bedoeld Centraal Comité, met de opmer kingen waartoe die missive dit comité aan leiding geeft, kan eerstdaags worden tegemoet- Sanatorium te Hellendoorn. Het sanatorium te Hellendoorn van de vereeniging tot oprichting en exploitatie van volkssanatnria voor borstlijders in Nederland bestond 30 Mei vijf jaar. Met een huiselijk feest en onder bewijzen van sympathie van vele zijden, ook van oud-patienten, werd dit feit herdacht. Dankbaar werd herinnerd dat ongeveer 700 patiënten in het afgeloopen vijfjarig tijdperk uit de inrichting konden weden ontslagendat telken jare meer pdib-nten er genezing zoeken en het sana- tujiutn zich meer en meer in de sympathie lun bet Nederiandsche volk mag verheugen. Oranje Nassau's Oord. Het N. v. d. D. bepleit de geheele in stelling over te dragen aan een reeds be- i-tnunde vereeniging en dan liefst aan de Nederiandsche Vereeniging tot Oprichting en Exploitatie van Volkssanatoria voor Borstlij ders, een vereeniging die daarvoor om zoo te zeggen van zelve aangewezen is en die reeds te Hellendoorn een sanatorium bezit. Zoo al niet alle partijen daarmede tevieden zouden zijn, men was den toch gered uit de impasse waarin men nu geraakt is. De gelden van het Emrnafonds konden daft ook ten bate komen van de patiënten die te Hellendoorn worden verpleegd. Ernstige conflicten over bevoegdheden zijn bijna ondenkbaar, indien, gelijk de toestand dan worden zou, het bestuur verantwoorde lijk is aan een algerneerie vergadering, be staande uit door de afdeelingen gekozen afgevaardigden. En Oranje Nassau's Oord kon, verjongd als het ware en op vasteren grondslag wat zijn inrichting betreft, ople ven tot vernieuwden bloei. Katholiek Sociaal Congres. Op '10 en 11 Aug. a. s. zal te 's-Bosch worden gehouden en Katholiek Societal Con gres, als eerste vrucht der samenwerking van de Federatie der 5 Diocesane Bonden. Bond van Graan» en Meelhandelaars in Nederland. In een Zatermïddag 1.1. te Utrecht gehou den bijeenkomst is thans definitief opgericht de Bond van Graan- en Meelhandelaren in Nederland. Tot bestuursleden werden benoemd de heer J. Rutgers Jzn. te Zutfen als voorzitter en verder de heeren H. Gerritsen te Amersfoort ,T. Kooprnans te Leeuwarden, Jos. Majoie te Tilburg, L. Portheine te Zutfen, A. Reijers te Doesburg, W. Roijers te Arnhem, P. van Rooijen te Utrecht, A. J. van Santen teAl- Be Itnyterfecst te Ben Helder. Zaterdag jl, had de afdeeling Helder en omstreken van de vereeniging «Onze Vloot" een avond georganiseerd, om de feestelijk heden voor te bereiden voor de De Ruyter- lmldiging op 14 Juni. Men besloot een histo risch overzicht te geven van den beroemden tocht van den grooten admiraal naar Afrika en Amerika, welke tocht eindigde met zjjne landing te Nieuwediep, waar hij beëedigd werd als opperbevelhebber der vloot. Verder trad dien avond de lieer Yalcke- nier Kips als spreker op. Het Anarchistisch Congres. Naar aanleiding van het bericht als zou dr. Fred, van Eeden rapporteur" zijn van het Anarchistisch Congres in Augustus a.s. te honden, deelt de heer Van Eeden mede, dat hij van dat rapporteurschap mets weet, dat tot hem geen verzoek van dien aard is gedaan, dat hij zulk een verzoek ook niet zou inwilligen en het congres in geen geval zal bijwonen. Anti-Mllltaire Vereeniging, De Int. Anti-Milit. Vereeniging in Neder land heeft een protestmeeting belegd tegen het doel der vredesconferentie, op Zondag 16 Juni des namiddags 1 uur op een ter rein aan de Hoefkade bij de Vaillantlaan te 's Gravenhage. SprekersF, Domela Nieuwenhuis, ds. N J. C. Schermerhorn, H. Kolthek, B. Reyndorp, B. Lansink, terwijl nog zijn uitgenoodigd mr. Hervé (Frankrijk) dr, Friedeberg (Duitsch- land), Lod. van Mierop, ds. Biiliier, prof. Van Rees en anderen. Er is medewerking van zang- en muziek- vereenigingen. Maatschappij van "Weldadigheid. Men meldt ons uit Amsterdam: De vergadering der Maatschappij van/Wel- dndigheid werd geleid door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer mr. W. H. do Beaufort. Vertegenwoordigd waren 13 afdeelingen. Uit het jaarverslag van den directeur der Mij. van Weldadigheid, den hoer G. van Leuze, heden in de algemeene vergadering van afgevaardigden van afdeelingen uitge bracht is het volgende ontleend Er vertrokken 49 personen en werden in verschillende betrekkingen in de Maat schappij geplaatst. Een 5-tal traden in het huwelijk. Het getal bestedelingen bedroeg 2S9 van wie eenige wegens wangedrag moes ten verwijderd worden. Het jaar 19Ö6 was voor de vrijboeren voordeeüg. Rogge, hooi en weide gaven voldoende beschot. De var- kensprijzen waren hoog, zoodat nog al winst werd gemaakt. Ook voor den zuivel werden, goede prijzen besteed. De pachtschuld werd dan ook vrij geregeld betaald, en door enke len werd op oude schuld iets afbetaald. Dc wijkverpleging blijkt meer en meer in een groote beboete te voorzien. In Rustoord I overleed een. oude mande opengevallen plaats werd door een paar oudjes bezet. In Rustoord II, stichting van wijlen den heer P. W. Jorissen vinden alleenstaande ouden van. dagen een tehuis. Een overleed er, een viertal werd opgenomen zoodat er thans 17 verpleegd worden. De exploitatiekosten zijn aanmerkelijk minder dan in vorige jaren. Tn de eeredienst wordt door '2 predikan ten en een pastoor voorzien. De 4 naaischolen werden door 48 leer lingen bezocht terwijl van teeken- en voort gezet onderwijs goed gebruik gemaakt wordt. De jongens, die een ambacht willen loe ren, zijn verplicht het voortgezet onderwijs te volgen. Twee hoofden van scholen geven onderwijs in handteekenen, de opzichter der gebouwen in bouwkundig teekenen. Ruim 40 jongens tusschen 10 en 14 jaien oefenden zich van Mei tot September, onder leiding van een geoefend instructeur in excrceeren en schijfschieten. De gehouwen blijven steeds groote uit gaven eisehen. Er zijn in 190G drie huizen afgebrand, terwijl in een huis daarenboven brand ontstond die spoedig kon gebluscht worden. Overal werd de schade door ver zekering gedekt. De landbouw en veeteelt was in vele op zichten gunstig. Uitgenomen Boschoord, werkten alle hoeven met voordeel. Aan rund- Nee werd verkocht voor 11.705; aan var kens voor 9732; aan melk voor 13.033. De veestapel bleef van ziekte verschoond. Op ec-n hoeve word vlekziekte met gunstig ge volg door inspuiting bestreden. De sioomzui vel fabriek ,,De!i" werkte ook dit jaar met succeshet aantal leden en leve ranciers vermeerderde weer met 85 en be draagt thans 475. Met verbetering en ontginning van grond wordt geleidelijk voortgegaan. Een dennen- boschje van ongeveer 3 H.A. werd voor 2175 verkocht en de ondergrond voor weiland bestemd. Uit het mandenmakersbedrijf werd voor ƒ21.0'OO verkocht en ruim 10.000 aan arbeidsloon uitbetaald. De mattenomzet was niet zoo groot als vroeger; en van het jaar boekje Erica was het debiet weder minder. Jn het ambtenaarspersoneel kwam geen verandering. Door de afdeelingen werd voor f 3705 bijgedragen in het financieel tekort Aan jaarüjksche giften werd met inbe grip van die van II. M. de Koningin ad 500 in 't geheel 810 ontvangen, en ver der aan legaten en giften een bedrag van f 25.872, waaronder een legaat van ƒ12.000 var wijlen J. G, Moorees, 's-Hage, onder vruchtgebruik. Aan het slot van het verslag is toegevoegd een gunstig rapport over de Gerard Adriaan van Swicten Tuinbouwschool, waarna dan nog vermeld wordt dat de Maatschappij ook dit jaar weder veel Imzoek had uit binnen- en buitenland, en dat directeur en ambte naren met grooten ijver hun moeilijke laak vervullen. Naar aanleiding van de mededcelingen be treffende de Van Swieten Tuinbouwschool, vroeg Bar. Rengers (Wageningen) waar aan liet te wijten was, dat die school door zoo weinig jongens uit de kolonie, zelfs dit jaar, werd bezocht. Ook overige jaren was dit getal gering, maar in .1906 was het aan tal tot 3 gedaald. De directeur antwoordde hierop dat hoofd oorzaak was. dat de ouders hun kinderen uit eigen bedrijf niet kunnen missen. Met dit antwoord was de heer Rengers tevreden cn werd liet verslag voor kennisgeving aange nomen. Uit de rekening en verantwoording bleek dat. 1900 gunstig voor het bedrijf was ge weest. Het kapitaal was gestegen van S02.227 tot S16.123. zoodat er een winst kon gemaakt worden van 13.S96 tegen 5480 in 1905. Toch moest men steeds op versterking van middelen bedacht blijven, aangezien niet alle jaren de bronnen van inkomsten vloeien als in 1900. Op voorstel der financieeie commissie, die verklaarde een plan van den directeur om ecu verecnigingslokaul met bijbehoorendo biblio theek te stichten toe te juichen, werden de rekening cn verantwoording, alsmede de balans goedgekeurd cn de directeur gede chargeerd In den namiddag weiden nog enkele za ken van huishoudelijken aard besproken en het aftredend bestuurslid Z. II. Graaf Schim- melpeimnick van Nyenhuis herkozen. Financieel nienws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 1 dezer bij de betaalmeesters iu kas was(3,410,822 061/2 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. 'llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 9,364,276.34 c. dat op genoemden datum geen schat kist-promessen in omloop waren. (Stct.) ken van de bepaling van art. 12, 3e lid der statuten van de Onderlinge Risico-Vereen i- ging van Neilerlamlschc Gemeenten (uitzon dering op don omslagrekening). 13. Voorstel vim B. en \Y. tot wijziging an de verordening op het Havengeld (bij lage no. 21). 14. Voorstel van B. en IV. tot ruiling van een huis der gemeente, staande aan de Laan, kadaster sectie B. no. 090 met dat van A. Vredebrcgt, kad. sectie B. no. 085. 15. Voorstel van de Commissie belast met het ontwerpen der strafverordeningen tot wijziging van dc verordening op de strnatpolitie. (Staken van stemmen vorige vergadering.) 10. Voorstel van B. en W. tot slooping in een huis der gemeente, staande aan den Singel. 17. Voorstel van B. en IV. tot het be schikbaar stollen van 4 zilveren medailles .•oor den te houden zangwedstrijd door de maaneii'zangvereeniging „St.. Cecilia". IS. Adres van het Bestuur der Departe mentale Bewaarschool en van het Bestuur van de Bewaarschool der Yorecniging tot bevordering van het Christelijk Onderwijs, om subsidie over hot jaar 1907; niet prae idvies van B. en W. 19. Adressen van dc Commanditaire Ven nootschap Van Yondercn en Co. en P. J. Romein, waarin zij bezwaren inbrengen tegen den aanslag in het vergunningsrecht voor hun kwaliteiten, waarvoor vergunning vooi den verkoop van sterken drank in het klein is verleend. 20. Balans en winst- en verliesrekening mor 1900, door de Vereeniging Volkshuis vesting ter goedkeuring ingezondenmet gunstig advies van B. en W. 21. Adres van A. Timmermans, tot ver koop van grond aan de Nassaustraat, hoek Prins Frodcrik Hendrikstraat, zuidoostzijde met prae-advies van B. en W. 22. Rekening van de Gozondheids-com missie over 1906 ter goedkeuring ingezonden 23. Rekening van liet pakhuis „de Neder landen" o'-'er 1900 ter goedkeuring ingezon den En verdere voorstellen en mededeeiingen. Heden zjjn bij den burgemeester inge leverd 7 biljetten, bevattende opgaven van candidaten voor het lidmaatschap der Pro vinciale Staten Gesteld zijn de heerenH. J. Versteeg lid van Ged. Staten der provincie Zuid-Hol land, J. Bos, burgemeester van Overschie, L. Hoogerbrugge AVz., landbouwer te Over schie. A. C. A. Nolet, lid van den gemeen teraad te Schiedam, P. J. Troeistra, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dr J. van Leeuwen, leeraar aan de II. B. School te Schiedam. werd heden door de rechtbank te Alkmaar geeischt driehonderd gulden subsidiair derti" en hechtenis met vernietiging van het vonnis van het kantongerecht aldaar waarbij hem honderd gulden boete werd opgelegd. Dirk van den Berg. Naar de «Tel.' verneemt, zal Dirk v. d. Berg voorloopig niet meer kunnen worstelen. Sinds liet wereldkampioenschap te Parijs in December jl. toen hij na 45 minuten onbeslist worstelen met Lurich zich wegens een knieongeval moest terugtrekken suk kelt hij met zijn knie. Momenteel in Zweden vertoevend, zal hij weldra in Holland komen, om zich voorloopig te verpoozen, totdat hij volkomen hersteld zal zijn. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 7 Juni 1907, des na middags te 2 uren. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 14 Mei jl. Mededeeiingen. Ingekomen stukken. Agenda 1. Benoeming van een lid van de Commis sie tot wering van schoolverzuim (vacature J. M. Weetering). Aanbevolen wordenlo. de heer Jobs. B Biarez, 2o. de heer D. Flapper. 2. Benoeming van een lid van de Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs. (Vacature mr. A. F. V. Sickenga.) Aanbevolen wordenlo. de heer M. J Berck; 2e. de heer mr. E. II. Ilij mans. 3. Benoeming leeraar Hoogeré Burger school in Nederl. taal en letterkunde. Aanbevolen wordenlo. de heer P Kloos terman te Veendam2o. de heer B, fl. Peteri, te Leeuwarden. 4. Benoeming leeraar II. B. S. in Aard rijkskunde. Aanbevolen wordenlo. de heer S. van der Meer te Venlo2o. de heer J. Branden- Lrug tc Haarlem. 5. Benoeming onderwijzeres aan school C. Voorgedragen zijn: lo. mej. G. II. van Bemme!, te 's-Gravenhagc2o. mej. M. C. de Bruijne, te Oud Leusden; 3o. mej. J. Martens te Spaarnwoude. 0. Benoeming onderwijzeres ann school F. Voorgedragen zijn: lo. mej. M. M. A. Kimmijzer, te Schiedam2o. mei. G. II. van Bemmel, te 's-Gravenhage3e. mej. M. G. de Bruijne, te Oud-Leusden. 7.Benoeming onderwijzeres nuttige hand werken aan school G. Voorgedragen zijn: lo. mej. M. C. Willc- brand, - 2o. mej. A. Maltha, 3o. mej. M. Bokhorst, allen te Schiedam. 8. Adres van P. J. de Mooij, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzer aan school C. 9. Adres van L. van Woerkom, le brug wachter aan de Oranjebrug, om ontheffing voor een jaar van de verplichting tot ont slagaanvrage, ingevolge art. 7 der Pensioen- verordening (met prae-advies van B. en W.) 10. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van den staat van oninbare posten dei- plaatselijke dir. bel. naar het inkomen over 1905/6. 11. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van een gratificatie voor het blus- schen van brand aan de Oude Sluis aan W. F. van der Beek, P. Slavenburg en H. Kloos. 12. Voorstel van B. en W. om ten aan zien van het dragen van het risico der wet telijke ongevallenverzekering gebruik te ma- Door den heer A. Cool, namens de Steen- kolen-Handelsvereeniging, was verzocht bij de wijziging van het Havengeld, te bepalen vrijstelling van sleepbooten, die de kolen- lichters zouden slepen en verlenging van het aantal ligdagen der lichterschepen, die de kolen moeten vervoeren. De Kamer van Kooph. en Fabr. voelde voor de vrijstelling weinig en de haven meester ontraadde die ter wille der billijk heid en contróle. Het verlengen der ligdagen vond bij de K. v. K. en F. geen bezwaar, mits de zeker heid zou worden verkregen dat een belang rijk aantal zeeschepen hierheen zou komen B. en W. willen de vraag of en hoe die zekeiheid verkregen zou kunnen worden voor het oogenblik daar laterwant de havenmeester maakte zeer terecht de opmer king dat de ruimle onzer havens dan in den winter gemakkelijk geheel in beslag geno men zou kunnen worden door een vereeni ging als deze, wanneer die het wenschelijk achtte concurrenten te bemoeilijken. B. en W. hebben op deze gronden ge meend geen wijziging te moeten brengen in hun vroegere voorstellen. B. en W. stelien den Raad voor aan A Timmermans en Zoon te verkoopen een per ceel grond, gelegen aan de Z. O. zijde van de Prins Hendrikstraat ter lengte van 20 M en aan de Nassaustraat zoover het bezit der gemeente strekt 25 M.) tegen f7 per M' Jhr. mr. D. J. de Geer, hoofdredacteur van »de Nederlander", lid van den Gemeenteraad van Rotterdam en van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, zal Vrijdag 7 Juni a.s. in de groote zaal der Officieren-Vereeniging spreken over «Waarom rechts?" In den reciteerwedstrijd, uitgeschreven door de tooneelvereeniging «Michel Sprilnger'" te Rotterdam en gehouden opl en 2 Juni jl. werd de 2e prijs, zilveren medaille, in de afd. «Luim" behaald door den heer Jan v d. Hammen, lid der Declamatieclub T. A V. E. N, U. alhier, met de «Nachtwacht van Remhrandi" van Justus van Maurik. Gisteravond laat is door de politie aange houden de 51-jarige sigarenmaker W, B wonende alhier, verdacht iemand te Rotter dam ernstig mishandeld te hebben, zoodat deze in het ziekenhuis aldaar moest worden opgenomen. De verdachte is van morgen ter be-chik king gesteld van den officier van justitie te Rotterdam. Yolksbadhnis. In de week van 27 Mei—2 Juni '07 werden genomen 234 baden. late klasse. 2de klasse, kuipbaden 21 kuipbaden 25 regen 16 regen 135 school 5 ets. kinder 37 Gedurende de maand Mei 1907 werden genomen 1133 baden. lsto klasse. 2de klasse, kuipbaden 89 kuipbaden 152 regen 73 regen 707 school 5 ets. kinder 112 TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 4 Juni. Bij het voortgezet debat over het wets ontwerp betreffende oprichting van een „De partement van Gouvernementsbedrijven in Indië" werd dit ontwerp krachtig verdedigd door den heer BOS die eveneens bepleitte een flinke bezoldiging van, de leiders der verschillende bedrijven ten einde dauivoor geschikte personen to kunnen aanstellen. De MIN. VAN KOLONIëN verdedigde het ontwerp als noodzakelijkheid om een ein de to maken aan desorganisatie in zake de regeling der bedrijven in Indië, tengevolge nn hun onderbrenging bij het Departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid, waardoor de exploitatie niet tot lmnr volle recht kan komen. Speciaal wees de Minister ten deze op het bedrijf der zoutbriquetteering. De Minister bestreed den hij het debat ge- uiten wenscli naar een Rcgeeringscommissaris voor de bedrijven in plaats» van een Depar tement. Dergelijk ambt zou iu strijd zijn met het Indisch regceringsreglement. De Minister bestreed uitvoerig de ziens wijze van den heer Van Bijlandt, die van het nieuwe Departement sprak als van een rommel. Maar zou 't dan minder rommel zijn, indien men een toestand bestendigt, waarbij tesamen behandeld worden: onderwijs en tin, eeredienst en steenkolen? Na verdere verdediging door den Minister en replieken werd het ontweqi betreffende de gouvernementsbedrijven in Indië zonder stemming aangenomen. Daarna werd hervat het debat over het ontwerp betreffende het onderzoek naar het vadei-schap en wel over art. 2, behandelende de verplichte erkenning van een natuurlijk kind door de moeder; het daarop door den heer LIMBURG voor gesteld amendement om te bepalen 3at als moeder geldt de vrouw uit wie het kind blijkens de geboorteakte is 'geboren, behou dens tegenbewijs door de vrouw die ontkent de moeder te zijn, werd ingetrokken, waarna de lieer Limburg over het artikel zelf spre kende zijn bezwaar ontwikkelde tegen het uitsluiten in do procedure van den beslis- senden eed, waardoor de regeering zich zelve de pas afsnijdt dien eed te doen toepassen, daar waar ze moet strekken tot afwijzing der actie. Dc lieer VAN DOORN sloot zich hierbij aan. Do MINISTER verklaarde dat de eed zal worden toegelaten in speciale omstandig heden, in den loop der procedure ontstaan ou niet betrekking hebbende op den staat van hot. kind. Art. 2 wordt tot nader aangehouden, we gens een op het laatste oogenblik door de regccring aangebrachte wijziging waarover de commissie van rapporteurs zich nog niet kon uitspreken. De elevatorkwestie. Uit Rotterdam wordt ons gemeld De dooi' de Vereeniging van Stuwadoors aangenomen werklieden zijn heden voor het eerst aan het werk gesteld en wel in twee ploegen op de stoomschepen «Ameland" en «Henny", waar zij thans met de meters cn wegers der «Volharding" werken. In de Koningin Wilhelminahaven is Zondag aangekomen de monitor «Reinier Claeszen". Tegen den bekenden kwakzalver Eilers Stakingen. Men meldt ons uit Rotterdam: Gisteravond werd in het Vereenigings- gebouw Goudscheweg een vergadering ge houden van den Ned. Zeemansbond, welke door een 150-tal personen werd bijgewoond. Daar kwamen in behandeling de voorstellen der reeders, maar na uitvoerige discussie werd besloten hierop niet in te gaan. Hedenmorgen '10 uur heeft het bestuur aan de Vereeniging van Reeders hiervan kennis gegeven en daarbij tevens den wensch uitge sproken dat betere arbeidsvoorwaarden moch ten gesteld worden. Het stoomschip «Maashaven", waarvan de equipage weigerde te monsteren, heeft giste ren een volledige equipage uit Antwerpen ontvangen welke per spoor tot Dordrecht en van daar per sleepboot naar Rotterdam werd vervoerd. Met deze is het schip gisteren naar Archangel vertrokken, De monitor «Reinier Claeszen" is, met het oog op de werkstaking van zeelieden te Rot terdam, van Hellevoetsluis naar Vlaardingen vertrokken, waar hij tot nader order blijft- Bloedige twist. Men meldt ons uit Rotterdam: Gisteravond 8 uur had in een portaal van het pand 18 Korte Ljjnstraat te Rotterdam een woordenwisseling plaats tusschen een sigarenmaker en eene vrouw, welke op een vechtpartij dreigde uit te loopen, Een overbuurman, de 23-jarige koopman W, J. Klager, kwam tusschenbeiden om de twistenden te scheiden, waarop de sigaren maker een mes trok en hem een steek in den buik toebracht,

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2