61"* laargang. Donderdag 6 Juni 1907. No. 12403 tt Ssli Een Kind van de Heide. Deze courant verschijnt <1 agel ijle s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. PriJ? kwartaaloor Schiedam en Vlaardingcn fl. 1.25.Franco per post fl. Lbo. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot don prijs van 40 cents por advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor de Eedactie No. 123, voor do Administratie No. 103. Sluiting vaarwater door Varkenssluis. Het vaarwater door de Varkenssluis zal van Vrijdag 7 Juni, 's morgens 5 uur af gedurende een etmaal afgesloten «\jn. De Havenmeester, J. BITTER. Schiedam, 5 Juni '1907. Gymnasium te Schiedam. Het Toclatlngs-examen zal plaats hebben in de eerste helft van Juli. Belanghebbenden worden verzocht zich vóór 1 Juli a,s. op te geven bij Dr. C. J. VINKESTEIJN, gymn. reet. Schiedam, Mei 1907. Directeur de heer C. K. L. BURG DOltFFEIt. Zij, die van bovengenoemd Korps werkend lid of leerling wenschen te worden, kunnen zich daartoe bij de Commis.rie aanmelden des Woensdags en Vrijdags des avonds ten 8l/s ure. in de repetitielokaal in de ST. JORIS-DOELE, alhier. BUITENLAND. Schiedam, 5 Juni 1907, SPANJE. Het proces F er r e r—N a c k e n s. Bij de voortgezette gerechtszitting wordt de dagbladschrijver Nackens verhoord. Deze verklaart, hoe hij Moral had leercn kennen. Op den dag van don aanslag kwam Moral 's middags om 3 uur op het redactiebureau van het blad «El Motin". Moral vertelde aan Nackens dat hij de bom onder het koninklijk rijtuig had' geworpen en hij ver zocht hem te willen verbergen tot den vol genden morgen. Op dat oogonblik kwam een vrouw Nackens waarschuwen dat zijn zoon een toeval had gekregen. Nackens ging aan stonds naar hem zien. Toen hij terugkwam zag hij Moral bezig zich den baard af te scheren en het haar te knippen. Moral weigerde te vertrekken zonder Nackens, waarop deze uitroepjoDus, ik ben uw gevangene?" Moral bleef anderhalf uur in Nackens woning. Hij scheen zeer kalm te zijn. Nackens deelt de rechtbank zijn denkbeelden mede omtrent het anarchisme 011 de directe actie, die hij steeds in zijn geschriften heeft veroordeeld, De verdediger vraagt den beklaagde of hij geen gelukwen- schen van een hoogstaand personage ontving voor zijn veldtocht in zijn blad »E1 Motin" tegen het anarchisme van de daad. Nackens antwoordt te hebben vernomen dat een intiem vriend van den liberalen Roman naar het Duitsch van GEOBG HARDWIG (Emmy Koeppel). 58) «Sneeuw op gloed zei zc lachend. «Het was een mooie droom, zoo heclcmaal zonder onrust, ik had niet meer dat stok kende gejaagde gevoel in mijn borst, die keurige neiging om al dut gepronk van houten marionetten, door boosheid 1e wreken, Jut hoofd bezig, het hart niet meer. En s avonds was de laatste gedachte bevredi- IFnd en niet meer ergernis Droomen - droonien. «Deze droomen zijn gevaarlijk," zei hij wet warme deelname in haar bleek gelaat !jkend. „Want ze drijven heen over den *,cg) waar werkelijk geluk en werkelijke te vredenheid heerschcn." heb dat geluk niet gevonden," zei ze zacht, „En ik zal liet ook niet vinden, toen ik voor het eerst in hot leven rond- •oek, geloofde ik, dat het mij ten deel moest vollen. Want, zoo meende ik, het geluk, zoo veel gekwelde en arme menschen ^lieren wordt, dat zou toch in de eerste puats aan hooggephiatsten ten deel moeten Wlen. Nu weet ik hot wel beter, nu weet dat, de staatsman gelijk had, d'ic beweer- dat prinsessen al zoo bevoorrecht waren °ven andere mcnschenkinderen, dat ze niet Ilog aanspraak zouden inogen maken op £lSen keuze van het hart en op geluk." staatsman Moret, hem een belangrijke som geld had aangeboden om zijn campagne voort te zetten. Beklaagde betoogt een tegenstan der te zijn van bloedvergieten, maar h(j heeft gehandeld volgens de inspraak van zijn ge weten. 6 Die verklaring ontlokt toejuichingen van de zijde van het publiek. De beklaagden Mayoral Mata en Ibarra ver klaren dat toen zij een logement voor Moral zochten, zij in den waan waren dat hij een Italiaansch journalist was die uit de gevan genis ontsnapt was. Na de onbelangrijke verklaringen van de overige beklaagden, begint het getuigen verhoor. De eigenaar van de kamer, waar Moral verbleef op den dag van den aanslag, verklaart dat Moral de kamer op 24 Mei buurde voor 25 peseta's per dag. Getuige bemerkte dat Mcral een groote som geld in zijn portefeuille had. Hij geeft daarna bij zonderheden van het tooneel van deu aanslag. Het blad «Progress" te Barcelona heeft onlangs een inschrijving geopend, bestemd om de reiskosten te dekken, van Barcelona naar Madrid, van de getuigen a décharge door prof. Ferrer opgeroepen en welke kosten het parket weigert te betalen. Die inschrij ving, uit geringe bedragen gevormd, beloopt reeds 3000 frs. en eiken dag komen honder den irs. binnen. Te Madrid is een éendagskrant verschenen onder den titel »Pro Ferrer" en in duizenden exemplaren verspreid. Tal van geleerden uit alle landen o. m. Lombroso, de Naquet, Sergi, hadden daarvoor artikelen geschreven ten gunste van den vervolgden republikein- schen professor. RUSLAND. Over het bezoek van den Doema-voorzit,- ler Golowin bij den czaar te Peterhof hoeft de Petersburgschc correspondent van do „Times" het volgend verslag gegeven: De czaar toonde zich. bij die gelegeaheid vrij bitier gestemd jegens de Doema. Hij gaf als zijn meening te kermen, dat door liet ge twist tusschcn de partijen onderling de Ka mer tot onvruchtbaarheid gedoemd is. Golowin trachtte deze bewering te ont zenuwen en gaf een overzicht van betgeen door de vergadering reeds lot stand is ge bracht en van hetgeen reeds in een zoo ver gevorderd stadium van voorbereiding is, dat er gegronde verwachting bestaat, dat hel spoedig tot stand zal komen. Wel gaf hij toe, dal de pariijverdeeklhcid in do Ka mer allesbehalve bevorderlijk is aan den ar beid, maar hij wees er op, dat deze ver deeldheid spoedig zon ophouden, wanneer de in het werk gestelde pogingen oni een centrum uit do gematigde partijen te vor men mochten slagen. De verzekeringen van den president sche nen den czaar eenigszinls gerust (e stellen en hij verklaarde te hopen, dat de verwach tingen van den heer Golowin verwezenlijkt zouden worden. Volgens denzelfden berichtgever stuit de vorming van een dusdanig centrum op gioo- le moeilijkheden, daar in hel belaag van ..Ik kan geen woorden vinden voor het ver driet, dat deze woorden bij mij teweeg bren gen," zei Mersbach, terwijl hij nogmaals de band der prinses aan zijn lippen bracht, „en niemand, die mijn verlangen naar rust en te vredenheid „Phrasen !U spreekt als een hoveling, dio om een genadig lachje tien onwaarheden in één adem zegt. Waarheid waarheid wil ik Dat is het juist, waaraan vorstelijke kin deren hot eeret ontwend wordende stem der waarheid te hooren." Ze drukte hartstochte lijk zijn hand. „En dan komt een oogonblik, dat men opeens ziet, wat achter het verguld sol ligt, dat wij voor waarheid hielden. Dan ziet men die opgemaakte liefdej deze liefde van het hof, van het volkMijn lieve hemelIloe moeilijk is liet, toch om te leven slcchis in het hart van één mensch en deze plirascnhclden, die uit zijn op een lintje, werpen onze ijdelheid honderdduizend harten voor, laten onze zegenwagen daarover rijden, zooals het Indische afgodenbeeld over de uitgestrekte lichamen wordt getrokken." „De diep doordringende geest van uw koninklijke hoogheid „Neen, Mersbach, neen," zei zc, weer in diepe bedroefdheid vervallend. „Wij zijn niet te helpen. Wij kunnen niet ontberen, wat in den grond slechts wij zelf zijn. Want alles komt uit één bron, vleierij en genade, gerechtigheid en. verdrukking, baantjesjage- rij en ruime blik. En deze bron zijn wij zei.» „En als u zoo hoog stijgt Zij viel hem haastig in de rede, terwijl er weer een zenuwachtig lachje om haar lip- deze gewensehtc* aaneensluiting de consti- luiioneele democraten met de linkerzijde moeten breken, wanneer ze samenwerking niet de gematigde partijen wenschen. En wanneer zelfs een centrum tot stand mocht komen, blijft het nog een open vraag of de huidige regeering voldoende politieke han digheid zal hebben om van die veranderde partijvorming een verstandig gebruik te maken. Minister Stolypin schijnt niet veel ver trouwen in de toekomst te hebben. Volgens loopende geruchten zou de nieuwe kieswet, berustend op het beperkt stemrecht, gewij zigd worden en is de ontbinding van de Doema reeds zoo vaststaand, dat de opening der derde Doema op 2 November is bepaald. Eergisteren trokken ÏOO'O boeren naar Silsjewka nabij Smolensk om onderstand te vragen. De overheden wisten de boeren te calmecren, maar later vielen dezen eenigc ambtenaren aan en verwondden met steen worpen den districtschef, den politie-commis- saris en den rechter. De politie schoot op de boeren, doodde er twee en verwondde er vcrscheidenen. Te Lodz werd Maandagavond naar twee re chercheurs een bom geworpen. Beide politie mannen en 25 voorbijgangers worden ge wond. De fabrikant Zonoenskinola werd doodgeschoten. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. wandaden en hielp ze ontvluchten. Thans blijkt, dat ook sommige rechterlijke ambte naren alles behalve zuiver op de graat zijn. In de Kamer had nl. de afgevaardigde Fera onthullingen gedaan over een aantal leden der magistratuur, die groot en zeer pijnlijk opzien baarden. Hjj beschuldigde hen van grove onregelmatigheden, onwettige hande lingen en daden, die het prestige der rechter lijke macht ernstig benadeelden. De bladen voegden daaraan nog het hunne toe, zoodat de nieuwe minister van justitie Orlando een onderzoek instelde, en ten gevolge van dit onderzoek 13 rechterlijke ambtenaren in staat van beschuldiging stelde. Met algemeene stemmen besloot de Kamer commissie met het oog op het nog hangende onderzoek over het bestuur van het leger van de door den minister geëischte 200 millioen lire voorloopig slechts 60 millioen toe te staan. De commissie verklaarde overtuigd te zijn, dat de weerbaarheid van het land daaronder niet zou lijden en het sprak de verwachting uit, dat de nieuwe leveranties in hoofdzaak aan de nationale industrie ten goede zouden komen. Frankrijk. Volgens den minister van marine is de staking aan 't afnemen. Te Duinkerken is de staking gedaan, maar zij duurt onverminderd voort te IIAvre, Mar seille en Cherbourg zoodat van een opheffing der staking voorloopig nog geen sprake is. Portugal. Volgens een »Times"-bericht is er door het willekeurige optreden van dom Carlos' ministers sprake van een dynastieke crisis en zou liet thans regeerend huis vervangen worden door de tweede linie van het huis Braganza. Het hoofd daarvan is dom Miguel officier in het Oostenrijksche leger, die reeds verklaard heeft bereid te zijn de kroon van Portugal te aanvaarden, indien ze hem wordt aangeboden. Veel kans om regeerend vorst te worden heeft dom Miguel niet want alleen de republikeinen, die vrij gering in aantal zijn, wenschen afschaffing der dynastie en zijn natuurlijk niet van plan in dat geval een nieuwen koning in te halen. Te Lissabon wordt de verandering van dynastie beslist tegengesproken. Men ver wacht dat koning Carlos liet KabinetFranco ontslag zal geven. Italië, In Italië hapert er heel wat aan de eerlijk heid en de betrouwbaarheid der ambtenaren. Bijv. wordt de politie te Napels beschuldigd met de moordenaars- en dievenbende, Camorra geheeten, onder éen hoedje te schuilen. De politie beschermde de Camorristen bij hun Zwitserland. Een 5-tal individuen, men vermoedt Rus sen, hebben gisternacht beproefd in de politie kazerne te Zurich door te dringen om den Rus Kidalitzki, die naar Rusland zal worden teruggebracht, te bevrijden. Het bevrijdings plan mislukte. Oostenrijk-Hongarije. De "uitslag der verkiezingen voor den Rijksraad in Galicië is dat gekozen zijn 13 conservatieven (1 tweemaal gekozen), 12 nationaal-democraten, 9 democraten, 4 pro- gressistische democraten, 13 leden van het Poolsche centrum, twee wilden, dus 53 leden van de Poolsche club, 16 van de Poolsche volkspartij, 16 Jong-Roethenen (Ukraine- partij) 5 Oud-Roethenen, 3 radicale Roe- thenen (een tweemaal gekozen), 4 Poolsche socialisten, 2 Roetheensche socialisten, 1 on afhankelijk socialist, 3 Zionisten, 1 onaf hankelijk Israëliet. Hiermee zijn de verkie zingen in Oostenrijk geëindigd. Duitschland. In Duitsche bladen is in den laatstentijd veel geschrijf over een kliek hofambtenaren met graaf Eulenburg aan het hoofd, die in sommige gevallen ook op politiek gebied de lakens uitdeelde. Maximiliaan Harden deelde onthullingen mede over het stelletje hove lingen, Eulenburg's, tafelronde genaamd, die zich behalve met de politiek onledig hielden met spiritisme, tafeldans, gezondbidderij en sooi'tgelijke vermakelijkheden. Deze hofsport werd beoefend in de onmiddellijke omgeving des keizers. De politieke werkzaamheid van de «tafelronde" vormde een soort neven- regeering en Philip Eulenburg en zijn vrindjes wisten den keizer te verlokken, tot het nemen van besluiten die lijnrecht indruischten tegen de politiek en de raadgevingen van den rijks kanselier. Dergelijke mededeelingen deed Harden in een reeks artikelen in z(jn weekblad «Die peil speelde. „Zoo hoog, zoo hoog bent u ge stegen op dat moment zoo boog, Mers bach, zoo hoog, dat u niet weer kon neer dalen. Ik verloor u geheel tiifc het oog, u verdween in wolken van grootmoedigheid. U zegt niet, dat u mijn kaart uit Monaco hebt ontvangen of wel?" Een heerlijke liefdesglans straalde in haar oogen, toen ze vragend haar gezicht naar hem ophief „Toen wist u toch waarvan ik mij be vrijden wilde? zou boos op mij kunnen zijn. Toen op het perron uw bloemen Maar ik kon niet anders. Dit meisje aan uw zijde vergiftigde mij dat oogonblik mot haar kinderlijk gezichtje. Uw anjelieren, Mers bach,' ging ze zachter voort, „ik heb ze be waard daar in de cassette. Do sleutel draag ik bij mij Hij voelde, dat het bloed hem naar hel hoofd steeg. Een doodenrit leek hem een kleinigheid vergeleken bij deze vragende oogen, dit veelbelovende lachen. „Als ik maar bewijzen kon, zooveel goedheid te heb ben verdiend, als ik maar een heel klein tegenwicht tegenover deze overvloed van ge nade kon stellen Zij had er in 't geheel niet naar geluis terd. Haar blikken waren op zijn gelaat ge richt met een uitdrukking van teederheid maar toch van ernstig verwijt. „Wat heeft uw offer u opgebracht, dit barbaarsche offer, dat liet geluk van twee personen geheel vernie tigde? Waar is uw geluk? Wat heeft u er voor in de plaats gezet? Of wat heeft Mia Helling daarvoor in de plaats gezeL? Mis schien," ging ze droevig voort, „zulk een Zukunft", De gevolgen bleven niet uit, want Harden bleek uitstekend te zijn ingelicht. Kuno von Moltke, de gouverneur van Berlijn, nam ontslag. Eulenburg, de opperceremonie- meester van het keizerlijk huis, daagde Har den uit. De bladen meldden dat de kroonprins de man is geweest die aan het bestaan van de ongezonde omgeving des keizers een eind maakte, 's Keizers ongenade barstte vooral los toen bleek dat de »hooge oomes" van Eulenburg's tafelronde behept waren met «ziekelijke neigingendie men fatsoenshalve moeilijk nader kan aanduiden, maar vooral in «hoogstaande kringen" vele slachtoffers maken. Eulenburg en zijn vrienden werden naar huis gezonden. Wat de politieke zijde van de kwestie aan gaat, meenen de bladen dat met Eulenburg de door den rijkskanselier meest gevreesde onverantwoordelijke raadgever des keizers is gevallen. Een p»litiek fortuintje dus voor prins BülowEulenburg en zijn vrienden dreigen Harden met duels en processen, maar nie mand gelooft dat daarvan iets komen zal. Marokko. Raisoelli, de beruchte ex-khalif-roover, heeft genade gekregen van den sultan, op voor waarde dat hij Marokko zal verlaten of onder bewaking in de buurt van Tanger zal gaan wonen. Een vriend zou Raisoeli hebben aangeraden Europa door te reizen en op te treden in tingeltangels. Ondanks zijn vreemdelingen haat moet de oude roover wel ooren hebben naar dit plan. BINNENLAND, Yan het liof. Prinses Hendrik VII von Heuss en haar dochter Sophie Rennta, die gedurende acht dagen de gasten zijn geweest van II. M, de Koningin-Moeder, ten Paleize Soestdijk, gaan heden voor enkele dagen naar Het Loo. De prinsessen van Reuss woiden heden, komende van Soestdijk, te 12 uur 21 op het Loo verwacht om eenige dagen aldaar te blijven logeeren. Corps diplomatique. In het hotel Den Ouden Doelen te 's-Gra- venhage zijn aangekomen de heeren T.Maeha- do, gezant van Guatemala, te Londen, en Luiz Aldunate, zaakgelastigde van Chili, te Brussel. Consulaire berichten. Bij Kon. Bcsl. van 27 Mei is de heer V. Sampognaro, gezantscliasp-seerelaris, erkend en toegelaten als consul-generaal van Uru guay voor Nederland. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, is Hr. Ms. pantserdekschip «Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee R. 0. J. Verschoor, 4 dezer van Smyrna vertrokken. («Stet.") nietig bloempje, dat heden opengaat en mor gen afvalt, iets, dat zich zelf doodt, doordat hei begint te leven. Niets, niets van cte gioote almachtige zon, die haar kracht in licht, haar licht in gloed omzet. Niets van dat wat tusschcn ons, Mersbach, tusschen ons met niet gewild geweld opschoot en voort werkt." Zij omvatte zijn armen leunde het hoofd tegen zijn schouder. Zijn hart begon hem te kloppen. Als een electrischc schok deed hem deze aanraking aan. Hij ademde weer de geur van haar gewaad in, die als een lente wind over vioolbedden hem toewaaide, de gloed van deze bekentenis stroomde als een elcetrische stroom tot hem over. Op het mo ment, dat de crfprinscs haar hoofd tegen Mcrsbach's schouder leunde, was het hem of zich tusschen hem en Alexandra Louise een sluier werd getrokken. En daarboven uit zag hij als een golvende zee de roodbruine heide liggen, opgezweept door den storm. Midden in de heide stond een jonge blonde vrouw en staarde hem met gloeiende oogen aan en staarde en staarde, lot het hevige kloppen van zijn hart verminderde en de duizeling week, totdat hij weer tot zich zelf kwam en zich aan de betoovering onttrok. „Bij den haard in Elbental," zei hij rus tig, „vertelde ik eens een avontuur in do heiclc Zij knikte. Het was haar zoo zielsruslïg te moede. „Een schuw kind in armoedige Wee ding herinnert uwe hoogheid zich niet?" Zij knikte weer. Wat ging haar de heide en het avontuur aan? „Dit kind," zei hij op vasten toon, „was Mia Helling mijn vrouw." Er lag iets in zijn toon, dat haar haastig naar hem deed opzien. „Het kind van de heide?" „Uwe koninklijke hoogheid sprak van oflers. Ik offerde mij toen opzettelijk aan het gevaar van het oogonblik, Mia offerde ik zonder haar medeweten. En zonder nei ging van mijn kant nam ze met volle liefde mijn aanzoek aan. Ik heb haar met gesluier de oogen daarna voorbij gevoerd aan dut, wat zij niet bezat. Maar ik heb haar hand trouw in de mijne gehouden en haar een ge luk gegeven, wat voor mij geen geluk was." Hij zweeg een oogonblik. Herinneringen overweldigden hem. „En toen -ontstond er een nieuw leven in deze weicid van schijn. Ik weet niet hoe het iu deze leegte wortel schoot, maar het ontkiemde in mijn borst, in mijn borat ontkiemde het op Als door een doodelijkc steek gctroffei kromp Alexandra Louise ineen. liet vol gende oogonblik richtte ze zich met geweld op en bleef mei haar oogen toornig, angstig, smeekend aan Mershaeh's lippen hangen. Hij kon niet anders voor dozen spre kenden blik verstomde hij. Toen zei hij zacht maar op vasten toon: „Ik houd van mijn vrouw Als de dood door het vertrek was geslo pen, dan zou zelfs de stilte niet geluidloo- zer hebben kunnen zijn dan nu. (Wordt vervolgd SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1