Zondag 9 Jun: 1907. lit mier bestaat alt DRIE Maien. 6f" Jaargang, Eerste Blad. Een Eind van de Heide. Het groote belang der Statenverkiezing, 'M Deze courant verschijnt d a g e 1 ij 1; s, met uitzondering van Zon- on Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VIaardingen fl. 1.25.Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) •rrssgKsrrP Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat de kohieren van de Personeel© belas ting Nos. 8 otn 9 dezer gemeente over het dienstjaar 1907 door Ren lieer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den '6dcn Juni 1907 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe» belastingen ter invordering zijii. overge maakt. Voorts wordt hij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; als mede dat heden do tormijn van zes we ken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen henen aanslag, op |enoemd koliier Toorkomende, behoonen te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort,, den Sston Juni 1907, De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. NATIONALE MILITIE. Herhalingsoefeningen in 191)?. De bu koe m e e s t e n van Schiedam. Roept bij deze na Lc noemen miliciens- leiiofgangers op, om zich aan te melden bij hun koipsen op 24 Juni 1907, WILLEM JOHANNES CORNELIS VAN DIE JEN, PETRUS BAETHOLOMEUS DE GRAAF, JAN VAN SCHIJNDEL, CAROLUS LUDOVICÜS VAN TROOST, PIETER .WETSTEIN, en ARNOLDUS CORNELIS WIES, allen behoorende tot deze gemeente, van de lichting 1903, en wel bij het Loips Tor- pedisten, garnizoensplaats Hoek van Holland BERNIIARD SOLINGER, lehoorende tot deze gemeente, van dc lich ting 1902, en wel bij hot 2e Regiment Veld-Artillerio, garnizoensplaats 's-Gravenhage HUIG MORAAL, BERNARDUS DOMINICUS CORNELTS IIUIJSKES, en DIRK LANDZAAD, Roman naar het Duitsch van GEOr.G HARD WIG (Emmy ICoeppcl). 61) Peze gedachte, die uit vertwijfeling voort aam, verdreef ook het laatste sprankje trots B't haar ziel. Zij dacht aan niets meer dan dat ze ook schuldig was geweest aan die wtuistc nachtrit, waarin haar zoon had gc- bonden, wat liij wenschte. En dit schuld- gevoel was het, waardoor ze in de stilte van 'den nacht aan zijn bed neerknielde en met getouwen handen bad en smeekte om het be houd van zijn leven. HOOFDSTUK XXII. f l: was het begroeide voetpad van het heidehuis van Schwarkcn weer zichtbaar, vochtig door morgendauw was het of het dotre kruid met edelstcenen was versierd. Over den ouden pijnboom waren ook drop pels als edelstecnen gespreid. Aan elke naald hingen glinsterende pareltjes, die zacht door hen wind heen en weer werden bewogen. Pe kale lindeboomen voor do pastorie in ^hwarken hadden niets van al deze pracht. '•U aan gele bladoren nog was overgcblc- ;eii, vloog ruisohend weg, toen de zon begon jaar herfsttinten ovor de beide uit t© sprci- allen behoorende tot deze gemeente, van de lichting 1902, en wel bij het 2e Regi ment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Leiden; op 8 Juli 1907, SIMON HOOGERBOORD, behoorende tot deze gemeente, van de lich ting 1902, en wol bij het le Regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats Utrecht en op 15 Juli 1907, PIETER ZEEUW, behoorende tot cieze gemeente, van de lich ting 1902, en wel bij het 2e Regiment Veld-Artillerie, garnizoensplaats 's-Gravenhage. De betrokken verlofgangers worden mits dien gelast zich op den voor hen aange geven dag, in uniform gekleed en foorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot verlof mede genomen voorwerpen van, '«deeding on uit rusting, bij hunne koipsen aan to melden, er. wel des namiddags vóór vier 'inr. Zij, die binnen het Rijk woonplaats bobben behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Ingeval ziekte of gebreken die opkomst mocht verhinderen, moot hiervan zoodca doenlijk door overlegging van eene op ge zegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Gemeentesecre tarie blijken. Na hun herstel vervoegen zij zich onverwijld bij hunne koipsen, Hij, dio zonder geldige reden met voldoet aan deze oproepiiig, woixlt, na daartoe ver strekte /machtiging van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd Hij, die zonder geldige reden, zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich straf schuldig. liet niet-ontvangen ©ener bijzondere oproe ping ontheft een verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt dal hij behoorlijk is opgeroepen. Schiedam, den Sston Juni 1907^ De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. bil, zoodat do grauwe rpinncwcbben als oberen bruidsluiers flikkerden en glansden. Dominee Seller begon zijn dagtaak heden ®el een iyerk van herinnering. Hij was Gelijk wc reeds in ons vorig artikel zeiden: de Statenverkiezingen zijn van gioot gewicht. Van heel wat grooter gewicht dan ze moesten zijn. Terwijl de vraag moest zijn: wie zijn de meest geschikte mannen om de pro vinciale belangen te behartigen? geldt thans do politieke kleur van den camlidaat als het kenmerk zijner geschiktheid. Vroeger was dat «anders. En natuurlijk daardoor minder belang stelling bij de stembus. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels £1, 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zrjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 mits per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor do Administratie No. 103. altijd gewend op den verjaardag van Ka- milla von Helling de laatste reseda's, asters en klimop eenvoudig in een bouquetje bij elkaar te binden en ze naar het kerkhof te brengen. Zijn hart was zwaarmoedig bij dezen gang. Du gekrenkte liefde van zijn zoon had hij mei een ernstig vaderlijk woord wel gekal meerd en hij had de gekienkte mannentrots in betere banen geleid maar Min Wat zou er van haai- worden, als hij de oogen sloot, zoo plotseling sloot. Dat de oude Sodmann de kosten van de huishouding niet meer van zijn geringe spaarduiten bestreed, maar' aannam wat Seller hem gaf, wist Mia niet. Haar toenemende angst, hoe de dingen zouden gaan, haar wenscli voor altijd afge scheiden in het heidehuis to leven eu daar te sterven, zooals eens tante Kamil!a,,gnt Seller het plichtsgevoel om voor Mia's rech ten als Marianne's dochter oji te komen en beslag te leggen op haar erfdeel. Moeilijk viel het hem, na de laatste afwij zing van den kant van de barones von Mers- linch, nogmaals aanraking te zoeken, op nieuw uiting van geringschatting in hel leven to roepen, maar boven zijn persoonlijk govocl uit, hadden plicht en trouw, de over hand. Zijn huishoudster vloog haastig het tuin pad af. „Zqu u thuis willen komen, domi nee? Er is iemand voorgereden." Hij knikte en ging binnen. Door de ach terdeur trad hij het huis binnen en zag een rijtuig onder de kale linden staan. Toen hij de deur van zijn kamer opende en binmentrad, bleef hij een oogenblik spra keloos staan. „Mevrouw de barones Daarin juist zag dr. Kuyper een mid del te meer om te kunnen komen tot een doel, dat voor hem, den uitnemenden tac ticus, te bereiken was. Tegenover de flauwe belangstelling der liberalen wist hij langz«amerhand een goed georganiseerde tegenpartij te stellen en eer de liberalen goed zagen, wat er ging ge beuren, was de meerderheid der Prov. Staten in handen van dr. Kuyper en zijn verhonden partijgenooten. Met de verovering van Zuid-Holland in 1901 was ook do clericalc meerderheid der Eerste Kamer verworven. Do Eerste Kamer, dat bezadigde, hooge lichaam, dat enkel had te waken tegen overijlde of door felle partijzucht ingege ven besluiten van dc Tweede Kamer, was een willig werktuig in handen der coalitie geworden. En toen dc liberale Eerste Kamer in 1904 de partijwet, de Iloogcr Onderwijs wet, verwierp, volgde eenvoudig hare ont binding en werd er door de Provinciale Staten een volgzame rechtsche meerder heid heen gezonden. Aldus had dr. Kuyper bewezen, Wat zijn doel was en dat hij dat had bereikt. En al is het nu te bejammeren en al kan 't niet zijn in 't belang der provincie, hot is niet anders: de strijd voor do Pro vinciale Staten is een politieke strijd. En eon zeer gewichtig© politieke s t r ij d. Waai- het om gaat? We zouden kunnen volstaan met het antwoord: allereerst om dezelfde vraag als waar het om ging in 1905. Allereerst om de vraag, of een coalitie uit de meest ongelijksoortige deelen samen gesteld, wier politieke programma's zoo zeer verschillen, dat zo daardoor reeds op staatkundig gebied onmogelijk die hervor mingen tot stand kan brengen, die het land zoozeer behoeft, wederom zal regee- ron onder een leuze, die het grootste na deel toebrengt, niet enkel aan de politiek, maar ook aan den godsdienst. Of dus zal blijven bestaan, die verderfe lijke antithesepolitiek, die de burgers van ons land niet vercenigt, maar verdeelt, die zeer zeker ecngcvaur oplcvcit voor onze godsdienstvrijheid. Luistert naar de ivoorden van Mr. Goeman Borge- sius, uitgesproken op de algemeen© vergade ring der Liberale Unie. op 10 Nova 190G: „Wij beweren, dat godsdienstig geloof en allerminst het veelsoortig geloof aan do rechterzijde, waarbij zich het vreemd soortig verschijnsel voordoet, dat mannen, die op grond van gcloof-politiek zijn ver- cenigd, juist op geloofsgebied elkaar ver ketteren geen basis kan zijn vooi poli tieke partijsplitsing, geen grondslag kan zijn voor politiek beleid maar evenzeer zijn wij diep overtuigd, dat bot onzinnig zou zijn te denken aan een politieke or- Deze ontmoeting brachten zijn gedachten een oogenblik in de war. Zij kwam een stap vooruit bleef toen Maan, de lippen op elkaar geklemd. In haai' herinnering kwamen weer woorden bij haar op, dezelfde, die Boilers zelfbehccr- scbing hadden bedreigd, die woorden, welKo ze hem met verstokte bitterheid in het slot Elfental had toegeroepen, toen hij zachtheid van haar cisohto en verzoening met Josef Fiank's dochter. Toen kwam er een verma ning over zijn lippen, die zij diep gekrenkt op zijde had geschoven rn die nu als ge jiantserd uit de herinnering ie voorschijn kwamen. - Buiten ralelde een kar over den weg. Dit geluid verbrak de drukkende stilte. Dominee Seller liep op do barones toe In zijn ietwat gebogen houding lag geen spoor van triumf. Hij reikte haar de hand. „Moge uw komst in mijn woning gezegend zijn, mevrouw de barones Toen zij haar rechterhand in de zijne leg de, voelde hij een schok, waarvan hij dc reden absoluut niet begreep. De angst in haar gelaat, de ruslelooze malheid in haar oogen ontging hem niet. „Kan ik u helpen?" vroeg hij zacht, als raakte hij zoo jacht mogelijk een wonde aan, Ze drukte zijn hand. ,,Jn Zij wilde verder spreken, maar haar ge dachten, die naar haar zoon terugdwaalden, die zij aan vreemde handen had moeten toe vertrouwen maakten haar het spreken on mogelijk. „Wees niet bevreesd," zei hij nog zachter „Laat uw hart spreken. Het spreekt do mooiste taal, die een mon.seh. kan spreken." ganisatie op den grondslag van ongeloof. Wij zeggen niet: De Staatsman, dio ge looft, dat God zich heeft geopenbaard in de Schrift,, kan niet. werkelijk niet hart en ziel een vrijzinnige, vooruitstrevende staat kunde zijn toegedaan. Maai' wij beweren, dat even goed als in Amerika, Engeland en andere landen, ook in Nederland mannen, die op godsdienstig gebied lijnrecht tegenover elkander staan, toch op politiek gebied niet alleen kunnen samenwerken, maar ook in ééne politieke partij saam vcreenigd kunnen zijn. Wij zeggen niet: voor don politicus is liet pit den booze, zijn licht te willen putten uit de Schrift. Maar wij beweren, dat het uit den booze is te verketteren het politiek beleid van hen, die zonder zich pp de Schrift te be roepen en zonder van dc daken te ver kondigen, welk geloof zij al of niet zijn toegedaan, maatregelen nemen en hei-vor mingen Voorstaan, die doortrokken zijn van dien christelijkcn geest van zachtmoedig heid en barmhartigheid, die .bij vele zoo genaamde paganisten in ruime mate is te vinden en door vele zoogenaamde Christe nen tot een bespotting ,wordl gemaakt. Zoolang echter dc leiders van de zooge naamde kerkelijke partijen het geloof ex- ploiteerpa tot bereiking van politieke doel einden, willens en wetens do geloovi- gon misleiden, aangaande het werken en streven der vrijzinnigen op politiek gebied, zichzelf en hunne volgelingen voorstellen als uitverkorenen, die de werkelijk gcloo- vige als politieke leidslieden nioet «aanne men op gevaar anders zijn eeuwig zielo- heil te schaden zoolang zij den gods dienstvrede in gevaar brengen door te spc- culecren op kerkelijke onverdraagzaamheid en door «als paganist of ongeloovige af te schilderen ieder, dio aan Jat drijven niet mee wil doen zool.ang het kan niet andere zullen de partijen en fracties, die zich onder dergelijke leuzen verceni- gen, tegenover zich vindon allen, die mei ons overtuigd zijn, dat een staalkundig be leid, uit zoo troebele bron voortgesproten, een ramp is voor het land." Allereerst dan den strijd tegen de anti these. Maar daardoor en daarnaast steun aan onze tegenwoordige vrijzinnige regee ring, die in hare zoo hoog noodige hervor mingsplannen woixlt gedwarsboomd door de clencale Eerste Kamer. Eerst dus do Provinciale Staten vrijzinnig gemaakt, om daarna de Eerste Kamer te kunnen herzien. Haar zonden register is groot genoog. Willig werktuig bleek zo in 1904, toen ze de Iloogcr Onderwijswet aannam, te genstander van iedere verbetering, toen ze de oorlogsbegrooting van minister Staal verwierp, niettegenstaande deze in de Twee de Kamer met GO tegen 38 stemmen was „Mijn zoon stiet ze haastig uit. En in dit woord legde zij al de angst der moe derliefde neer. „Mijn zoon is doodziekHij kon Mia's weggaan niet verdragen, hij kon het niet, In zijn kooitsijlen is zij steeds bij hem. Ik hc-b het nooit geweten, dat zijn liefde zoo groot, zoo onbluschbaar was, dat het een deel van zijn leven is geworden, dat hij can hunt heelt geleden, dat hij nu nog met zijn weinig overgebleven kracht om haar lijdt Zij onderbrak zich zelf. De al te groote inspanning deed haar duizelen. Hij steunde haar en hield haar staande De voorstelling, welke hij zich van don zoon van deze vrouw had gemaakt, de eerste en eenigc indruk, dien hij eens pei soon lijk van hem op dezo zelfde plek had ontvangen verdween. Een oneindig sympathieker figuur was er nu voor in de plaats getreden. „Als mijn gebed, dat uit de warmte deel neming voor deze harde .beproeving voort komt, bijdragen kan tot de genezing van uw zoon." zei hij zacht, „dan 's zeker uw gang naar hier niet tevergeefs geweest. Maar de lieer bestuurt onze wegen. Wij moeten ver trouwen, zooals hij ons leidt, liet voor ons eigen bestwil geschiedt ook dan, als wij zijn middelen en wegen niet "kunnen door gronden. Wij moeten niet vragen waarom daar dan het uitblijvende antwoord slechts tot Iwijfel leidt. En twijfel geeft geen troost. Daarom moeten wij altijd den besten steun tor hand nemen, n.l. het geloof." Zij had onder zijn spreken het hoofd stc-eds dieper laten zakken, dieper onder den druk der gedachten, dieper, terwij! ze dacht aan de hardheid en verbitterdheid, die zij aangenomen, terwijl onder haar voorstem mers waren van alle richtingen. En dat er voor den arbeider van deze Eerste Kamer voor hot «arbeidscontractniets is te wachten, dat blijkt wei uit het schei p voroordpelend vooiloopig vcislug, dat de Eerste Kamer er over uitbracht. Ook de belastingplannen van den mi nister de Meester, om te kunnen komen tot sociale hervormingen en gegrond zijn op de lenze: „Belasting naar draagkracht", zullen naar alle waarschijnlijkheid stranden op deze conservatief-clorieale Eerste Kanier. Wat was toch de kwestie-Staal, dat ze eenigc weken lang alle hoofden, die eenig belang in het landsbelang stelden, warm hield? Och, zoo op het eerste gezicht een klei nigheid: «afschaffing van liét blijvend ge deelte en daardoor eenigc besparing op het oorlogsbudget. Ja, in schijn! Maar in werkelijkheid een zaak v«an het grootste belang. Want deze eerste st.ap, de afschaffing van het blijvend gedeelte, was de eerste schrede op den weg, om van onze dure ouderwetsche leger in lichting te komen tot een goeilkooper en m e o weerbaar volksleger. Om dus te komen tot een leger, dat niet meent hoven of hui ten het volk te staan, maar daarin leeft. Een leger, waarin ieder bezield is mot het verlangen, er zijn beste krachten aan le geven, een leger, waarop in dc ure van gevaar, als hel vaderland mocht worden bedreigd, valt le rekenen. „Een leger, waarin geen plaats is voor p.nradepassen of schoonen schijn, maar waarin «allo tijd wordt besteed aan de noo dige oefening, een leger met de Hollandscho deugdendegelijkheid, eenvoud eii zuinigheid. In de plannen van Staal werd che be langrijkheid gevoeld. Dat drukte ook de leider der tegenpartij in de Eerste Kamer uit, dio zei: „hel gaat hier niet om oen rekensom, het gaat hier om heel wat anders, om de vraag, of wij eindelijk uit het moeras zullen komen en of wij eindelijk zullen komen lot een flinke hervorming van liet leger." Uit het moeras 1 Hervorming, dat zag men wel in, was noodzakelijk. Echter niet in don zin van Staal. Liever in tegengestelden zin, niet in do richting van een volksleger, mair in die .van het echte staande leger van don vroegerem tijd, met nog veel langoren dienst tijd en liefst met hel stelsel van plaatsver vanging. Want wie dezer leden der Eerste Ka mer zou zijn zoon gaarne aan een daar mee overeenkomstig soldatenleven geven i Zoo reactionair mogelijk dus! ter wille van haar naam eens tegen haar eigen dochter had laten heereclien. De trotsche vrouw, die zich nooit in het leven had gebogen, beefde nu van angst voor de vergelding, gilde het uit van machte- 1 oozen angst. „Wij weten," zei Seller, diep bewogen door de zichtbare ellende van dcre vrouw, „dat naast onze weg een andere weg loopt, die de verdwaalde weer op het goede pad brengt eu tot het juiste doel voert. Veel giftig kruid groeit langs dezen weg cn me nig scherpe steen veroorzaakt ons pijn." „Och vergeet u en vergeeftfluisterde de barones met trillende lippen. „Dan kan ik denken dat Marianne dat ook doet." „Zij zal het doen, als ze uw woorden hoort. Ik ben niet toornig meer. Dit uur verdrijft al de bitterheid uit mijn hart. Tracht vrede te krijgen, mevrouw de barones, zoo als u het nu met uw geweten in liet reine hebt gebracht." Zij knikte. „Geef mij Mia terug!" „Ik?" vroeg hij met een peinzendon lach. „Het is waai-, zij is onder mijn bescherming gevlucht. Ik heb niet gevraagd, wat haar daartoe heeft gedreven ik zennoed het slechts," „Zij vergist zich," riep de barones haas tig. „Zoo waarachtig ik u om hulp vraag, dc vergissing bestond eens, maar" ten on rechte. ,Zij mag niet onverzoenlijk zijn. Zij zolf heeft dit bedrog immers in werkelijk heid veranderd, De liefde van mijn zoon De stem liet haar in den steek. Door smart overweldigd, strekte ze. als om hulp zoekend^ Seller de hand toe, (Wordl vervolgd.) D MSCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1