Smuts besloot met de woordenEr zijn mensehen, die het in hun macht hebben het land ten gronde te richten. Laten we et- niet naar streven hun macht te vestigen op een puinhoop. Farrar, leider der Engelsche oppositie, zeide nog, dat, als zijn motie (waarin de politiek der regeering wordt afgekeurd), niet wordt aangenomen, men elk idee van voor uitgang vaarwel kan zeggen. J3e motie wordt daarna verworpen met 45 tegen 21 stemmen. «INNENLAND. Tan het hof. II. M. de Koningin is hedenvoormiddag om 10,15 uur spoortqd per Ilollandsche Spoor, uit het Loo in de residentie aangekomen. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Men meldt uit Middelburg: Op Donderdag 12 Sept. zal II. M. de Koningin alhier door ruim 1200' kinderen een welkomstlied, gecomponeerd door den heer Jan Morks worden toegezonden. Deze hulde zal plaats hebben onder lei ding van de Vereeniging Uit het Tolk Voor het Volk en het lied zal op de open bare en bijzondere ingestudeerd. lagere scholen worden Consulaire berichten. Bij Kon. besluit van 18 dezer is de heor J. Gallegos del Campo erkend en toegelaten als consul van Ecuador, te Rotterdam. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berichten zijn Hr. Ms. pantser- dekschip ^Gelderland", onder bevel van den kapitein ter zee W. D. II. baron van Asbeck, en Hr. Ms. instructieschip iNautilus", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee K. J. Karseboom, 21 dezer respectievelijk te New-York en Las Palmas aangekomen. (»Stct.") Audiënties. De gewone audicntie van den minister van landbouw nijverheid en handel zal Woensdag 26 dezer, en die van den minister van oorlog Donderdag 27 dezer niet plaats hebben. De uitslag der Statenverkiezingen. De meerderheid der kerkelijken, die vóór de verkiezingen was 10, is door het verlies bij de laatste verkiezingen in 5 zetels ge stegen tot 20, zoodat de partijverhouding in de Staten van Zuid-Holland thans is 51 ker- keiijken en 31 vrijzinnigen. De vacature in de Gedeputeerde Staten. Het plan bestaat om den zetel van het liberale lid van Ged. Staten, den heer Ver steeg, die in Schiedam niet herkozen werd, weer over te laten aan de liberale minder heid in de Staten, die zich weldra over de aanwijzing van den eandidaat zal verstaan. van Vredesconferentie. Van het behandelde door de tweede com- mis-ie wordt vernomen De commissie vergaderde te half drie onder voorzitterschap van der. Belgischen gedele geerde Beernaert, die in een toespraak dank betuigde voor de eer dat hij, vertegenwoor diger eener kleine natie, tot president werd benoemd. Hij ging het ontstaan der confe renties na en wijdde daaraan een retrospec tieve beschouwing om aan te toonen dat Rusland getrouw bleef aan de tradities, die aan het doel der conferenties ten grondslag lagen. Wanneer men zegt sprak de heer Beer naert dat in vele deelen der wereld onze pogingen onvruchtbaar zijn gebleven, dan stelde hij daartegenover de vraagwie kon verwachten, dat ons doel, zoo zeer gecompli ceerd, reeds aanstonds zou worden bereikt Het ging waarlijk niet aan om de tot nu toe verkregen resultaten te miskennen. Hij ein digde met de verklaring, dat deze cenferentic met vertrouwen den arbeid van 1899 kon opvatten en dat zij er naar streven zou te verwerkelijken den nieuwen vooruitgang, dien de openbare meening eischt. Het zij ons ge noeg aldus de heer Beernaert ons meer dan ooit te doordringen van die groote begin selen van humaniteit en broederschap, die, zelfs in oorlogstijd, de betrekkingen der men sehen moeten regelen. Na deze rede werd, op voorstel van den voorzitter, besloten, dat de commissie zich zou onderverdeelen in twee sub-commissies de eerste onder zijn leiding, die zich zal bezig houden met de verbeteringen aan te brengen in de wetten en gebruiken van den oorlog en in de daarmede betrekking hebbende declaratiën van 1899; de tweede, onder lei ding van Staatsraad Asser (Nederland) voor de studie van de rechten'en verplichtingen der neutralen te land en voor hetgeen met de opening der vijandelijkheden in verband staat. De Zwitsersche en Chineesche gedelegeer den verklaarden daarna dat hun landen tot de conventies van 1899 toetraden. De eerste Chineesche gedelegeerde, de heer Lou Tseng Tsiang woonde den arbeid der commissie bij en schijnt dus van zijn ziekte hersteld te zijn. Omtrent de vergadering van de tweede commissie der conferentie gistermiddag onder voorzitterschap van den heer Beernaert (België) gehouden heeft de Fransche militaire gedelegeerde nog twee ontwerpen aangekon digd betreffende de rechten en verplichtingen der neutralen en het openen der vijandelijk heden de Russische militaire gedelegeerde heeft eveneens een voorstel over hetzelfde vraagstuk aangekondigd. Wat dit vraagstuk aangaat is vastgesteld dat bij afwezigheid van elke internationale akte over dit onder werp, de vertegenwoordigers van elk land bevoegd zijn te bevestigen dat hun gezichts punt het ware is, De commissie zal dus heb ben te onderzoeken of zij het status quo moet handhaven, dan wel of het mogelijk zal zijn een internationale regeling vast te stellen. De tweede gedeleerde van Duitschland heeft een ontwerp gedeponeerd over de be handeling van de neutralen op het grondge bied der oorlogvoerenden. De rapporteurs over de verschillende voor stellen zullen ter volgende vergadering be noemd worden. De eerste commissie vergaderde te 4 uur onder voorzitterschap van den heer Bour geois, die in een welsprekende rede samen vatte al hetgeen daadwerkelijk in zake arbi trage is geschied na de eerste vredesconfe rentie. Hij herinnerde ook aan de rol die de enquete commissièn vervuld hebben en waar van het groote belang is gebleken bij het bekende incident te Huil, daar toen een enquete commissie zeer ernstige onmogelijk heden uit den weg heeft geruimd. Spreker hoopte dat de tweede conferentie het pad zal bewandelen door de eerste geëffend. De commissie verdeelde zich in xwee sub- commissiën, In de eerste zal de arbitrage worden behandeld, in de tweede de quaestie omtrente prqsmaken. De heer Marscball (Duitschland)-heeft thans zijn voorstel ingediend betreffende de instelling van een Hof van Appèl voor prijs- makingen, en ook een voorstel, beoogende wijziging in de regeling betreflende de vreed zame oplossing van internationale geschillen. De heer Fry (Engeland) deponeerde even eens een voorstel betreffende een Hof van Appèl voor prijsmokmgen. De heer De la Barra (Mexico) legde de teksten over van de arbitrageverdragen ge sloten i.i aansluiting met de regelen aan genomen door de Pan-Amerikaansche con gressen, bepaaldelijk dat van Mexico in 1902. De heer d'Estournelles de Constant (Fran krijk) heeft voorstellen gedeponeerd betref fende wijzigingen in de akte tot regeling van internationale conflicten, waarvan eene betrekking heeft op de commissiën van en quête, de andere op vereenvoudiging van procedure. General Porter (Amerika) heeft thans het voorstel ingediend ten aanzien van het gebruik van wapengeld tot het innen schulden (de Drago-leer), Besloten werd dat gedurende de beraad slagingen andere voorstellen zullen mogen worden ingediend. Omtrent het verhandelde in de tweede commissie der Vredesconferentie (voorzitter de heer Beernaert) moet alsnog gelezen wor den dat, nadat de militaire gedelegeerde van Frankrqk had aangekondigd de indiening van twee ontwerpen betreffende de rechten en verplichtingen der neutralen en omtrent de opening der vijandelijkheden, ook de Russische militaire gedelegeerde een voorstel indiende ter zake de opening der vijandelijkheden. Volgens mondelinge mededeel ingen aan de pers heeft de derde commissie Ier umferan- tie hedenochtend vergaderd te 10$ uur on der praesidium van den lieer Tornielli (Ita lië). Deze hield een rede, waarin hij zei de, dat hij ongetwijfeld gekozen was tot voor zitter, niet om zijn persoonlijke verdiensten, doch wijl de leden der commissie zich hal den willen herinneren dat hij de vertegen woordiger was van het land, dat de bakermat is geweest van het volkenrecht en dat rrog heden ten dage bewijst de meest vrijzinnige opvattingen te huldigen in zijn rechtspraak. Italië staat voorts in de voorste gelederen ten aanzien van de toepassing van het volk -n recht. De derde commissie heeft zich :.eke- ook willen herinneren, dat het land hetwelk aan het volkenrecht het aanzijn schalk, reeds in het zeeoorlogsreeht de meest ru'me en gedurfde bepalingen heeft in u ra si ijk ge bracht, welke ooit in de arbitrage eonvi's- sies waren voorgesteld. De commissie heeft zich onderverdeeld "<n twee sub-commissies, waarvan de eers-e zich zal bezighouden met de kwestie v-i-r het gebruik der vernielings-middelen enz., de tweede met do kwestie van de boka.idebng der schepen van oorlogvoerende mogeadludea in neutrale havens, alsmede met de toepas sing der beginselen der conventie van Ge neve op den zee-oorlog. Besloten is speciale commissies in te stel len wanneer daaraan behoefte bestaat. Do tweede sub-commissie zal voorgezeten worden door den heer Tornielli. Benoemd zijn tot rapporteurs de heeren Louis Renault (Frankrijk) en Siegel (Duitschland). De eerste sub-eornmi&ie wordt voorgezeten door den heer Hagcrup (Noorwegen), terwijl rapporteurs zullen zijn de heeren Streit (Griekenland) en van den Heuvel (Belgie). De heer Porter (Amerika) diende een voor stel in over de kwestie van het bombarde ment van havens, steden en dorpen door een zeemacht. De heer Kriege (Duitschland) diende een voorstel in betreffende de toepassing op zee oorlogen van de bepalingen der conventie van Genève. De heer Satow (Engeland) behield zich de indiening voor van een voorstel betreffende het gebruik van mijnen, enz. De derde gedelegeerde van China, Tsien- Sun, verklaarde dat China het embleem van het Roode Kruis aanvaardde, na de heral dische verklaring, die men gegeven heeft in de laatste bijeenkomst van het Roode Kiuis te Londen. Daartegenover verklaarde de Turksche gedelegeerde dat Turkije de roode halve maan handhaaft. Bedeeling van armen boven 65 jaar. Gelijk eenigen tijd geleden door ona werd medegedeeld, had de minister van binnen- laudscho zaken zich tot de Gedep. Staten der onderscheidene provinciën gewend met de mcdcdecling, dat hij wenschte over te gaan tot het instellen van een onderzoek naar do bedeeling in geld en in natura ten behoeve van armen boven den leeftijd van G5 jaren. Alvorens echter dat onderzoek in te stellen, wenschte de minister het gevoelen der ge noemde colleges te vernemen, omtrent de uit voerbaarheid van zijn voornemen. De hierop van deze colleges ingekomen ant woorden zijn echter van dien aard geweest, 'dat de minister heeft gemeend, van het in stellen van bedoeld onderzoek te moeten af Vredespaleis. Bij de eerste-steenlegging voor het Vre despaleis worden koornummers uitgevoerd,on der leiding van den heer Viotta. Inspecteurs gemeentepolitie. De Bond van inspecteurs hij de gemeente politie in Nederland hield gistermiddag te Nijmegen zijn jaarlijksehe vergadering. Na afdoening van verschillende huishoude lijke zaken werd behandeld het voorstel van liet bestuur om te trachten janrwedde-ver- betcring te verkrijgen voor do inspecteurs in kleinere gemeenten. Besloten werd de ra den dier gemeenten te verzoeken de jaarwed den der inspecteurs te bepalen op ten minste 1000. De vergadering vcrecnigde zich met het voorstel der llaagsche inspecteurs-ver- eeniging om de regeering te verzoeken ver andering te brengen in don aard der ko ninklijke onderscheidingen, die thans in buitengewone gevallen aan inspecteurs van politie worden gegeven. Besloten werd in 190S in te stellen een examen voor assistent-inspecteurs van poli tie en een examencommissie te vormen uit commissarissen en inspecteurs van politie. Als plaats voor de volgende vergadering werd Amsterdam aangewezen. De heer Cas- peis, onlangs benoemd commissaris van poli tie te Rotterdam, die bestuurslid was, werd tot eerelid benoemd, terwijl tot bestuurslid werd gekozen de heer T. Alberda te Rot terdam. Candldaat-notarlssen. De algemeene vergadering der Broeder schap van candidaat-notarissen wordt dit jaar- gehouden te Utrecht op 15 Juli. De beschrijvingsbrief vermeldt o. m, de volgende punten: Paeadviezen van de heeren mr. Ph. B. Libourel en G. Vos over dc aanvaarding on der het voorrecht van boedelbeschrijving. Voorstel van de afdeeling Noord-IIolland: De alg. vergadering spreke den wensch uit, dat het hoofdbestuur stappen doet tot liet verkrijgen eener vereenvoudiging in de wijze van sólliciteeren. Voorstel der afdeeling GelderlandDe ver gadering acht wenschelijk, dat door de Ka mers van Toezicht aan de notarissen een rondschrijven worde gericht, inhoudende, dat het samenwerken met zaakwaarnemers aan leiding kan geven, tot toepassing van art. 50 c der Notariswet en draagt het hoofdbe stuur op bij den minister van justitie stap pen te doen tot bevordering van de uitvoe ring dier aanselrrijving. Ondersteuningsfonds der posterijen en teleprafle. Men meldt ons uit Utrecht Op initiatief van den Ned. Post- en Tele graafbond had gisteren (Zondag) In het Haagsche Koffiehuis alhier, onder presidium van den heer D. A.-Kakebeen uit Waalwijk, een bijeenkomst plaats van afgevaardigden van de verschillende categorieën van perso neel b(j den Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst. Het doel van deze vergadering was te geraken tot oprichting van een fonds tot steun bij zware ziekten. De volgende vereenigingen waren ver tegenwoordigd de Vereeniging van Direc teuren van Posterijen en Telegrafiede Broederschap van Commiezen der Posterijen, de Broederschap van Commiezen der Tele grafie en der Posterijen en Telegrafie, de Vereeniging van Commiezen der Posterijen en Telegrafie, de Vereeniging van Opzichters der Telegrafie, de Ned. Post- en Telegraaf bond, de Bond van Rijkstelefonisten, de Ver eeniging van Bureelambtenaren, de Vereeni ging van Lijnwachters, de Bond van Assis tenten en de Bond van Post- en Telegraaf- beambten ïde Pool", terwijl de Bond van Brievengaarders zijn sympathie met het doel betuigde. Na eenige dïscussiën werd in principe be sloten tot de oprichting van een sOnder- steuningsfonds der Posterijen en Telegrafie". Een ontwerp-statuten werd aangenomen. Lid van het fonds kunnen zijn allen, die bij de posterijen en (of) telegrafie werkzaam zijn, voorzien van een vaste aanstelling, terwijl voor de eervol ontslagenen nog een nadere bepaling gemaakt zal worden. Ondersteunin gen worden verleend bij ziekte of bij ongeluk zonder eigen schuld, tenzij er redenen zijn deze uitkeering niet te doen. De contributie zal gemiddeld circa f2. per persoon bedragen, pondspondsgewijs be rekend. Als voorloopig bestuur werden benoemd mej. A. Tissot van Patot (Helmond) en de heeren D. A. Kakebeen (Waalwijk), T. Meijer (Amsterdam), C. P. Tuffers (Utrecht), Hejj- hlom (Amsterdam), A. van Geuns (Uithuizen) en H. te Kolsté ("Utrecht). STADSNIEUWS." Bjj Kon, besl. van 21 dezer is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Schiedam, mr. D. Lodder. Voor de benoeming van een leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool te Dordrecht worden door B. en W, aldaar aanbevolen de heeren 1. S. Beenhakker te Schiedam 2. M. H. P. J. Horbach te Arnhem. Gemeenteraadsverkiezing. De vrijzinnig-democratische kiesverecni- ging vergaderde Zaterdag in het Volkshuis tot het stellen van candidateni voor dc a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Zooals wij reeds vroeger hebben medege deeld waren als voorloopige enndidaten voor gedragen dc heeren P. de Bruin, A. Cool Mzn., A. Gouka, M. C. M. de Groot, J. IV. J. v. Harwegen den Breems, E. Koop- mans, D. Ris, G. W. Snel en B. A. J, Witfkampf. Staande do vergadering werd dit grostal nog uitgebreid mot de heeren C. van Meurs, en A. v. d. Horst. Namens liet bestuur werd voorgesteld dat zouden worden geeandideerd 4 personen uit de liberale groepen en 1 socialist, terwijl 2 plaatsen voorwaardelijk voor de kerkelijke partijen zouden worden gelaten. Uit do vergadering werd zeer krachtig verzet aangeteckend tegen dit voosrtel. Men meende dat men elke samenwerking met ker kdijken zoowel als met socialisten moest af wijzen en zelfs aan candidaten van die zijde geen steun verleenen, hetzij rechtstreeks of zijdelings. De kerkelijken hadden daartoe aanleiding gegeven door hun reactionaire houding in den raad, terwijl men ook de socialisten niet moest steunen na don eisch door dr. Van Leeuwen in de vergadering in Constantia uitgesproken. Door don Voorzitter word hiertegen over betoogd dat de rede van. den lieer Van Leeuwen op het voorstel van het bestuur volstrekt, geen invloed luid gehad, daar dit leeds 3 h 4 weken geleden was vastgesteld. Van samenwerking met de socialisten is dan ook bij het bestuur geen sprake geweest. Het, bestuur had zich bij zijn voorstel ge plaatst op het standpunt dat do Vrijzinnig- Democraten in hun program hebben de even redige vertegenwoordiging waarom zij aan de socialisten, op grond van' deze stelling, een Zetel in den raad willen vrijlaten. Door enkelen weixl deze meening als juist erkend, waarom deze bereid waren een zetel voor de socialisten vrij te laten, waar deze toch ook democraten waren, al valt niet te ontkennen dat het standpunt der socialisten oen geheel ander is dan dat, der vrijzinnig democraten. Van andere zijde werd echter er op ge wezen dat de toepassing van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging door de vrij zinnig-democraten alléén, niet anders zou opleveren dan zich zelf verzwakken. "Was de liberale partij zóó krachtig dat men over de zetels te beschikken had, dan zou een der gelijke theorie in haar praktische toepassing nu reedis verdedigbaar zijnthans echter niet Vrij algemeen gaf men dc voorkeur aan een nederlaag met eigen partij-candidaten dan aan een overwinning door de hulp van andere partijen. Men drong vrij algemeen aan om geen plaatsen zonder strijd af te staan wilde men een socialist uit billikheidsoverwegingen in den Raad toelaten dan moet die eenvoudig gesteld worden. Achtereenvolgens werd hierna verworpen het voorstel om in district I geen Candida ten te stellen; en het voorstel om in dit district slechts één eandidaat te stellen; zoo dat dus voor de 7 vacatures 7 candidaten zouden worden gesteld. Medegedeeld werd dat de heeren Cool, De Groot, D. Ris E.liz., en Van, Harwe gen den Breems kennis hadden gegeven niet voor een herverkiezing of verkiezing in aan merking te willen komen. De hoop werd echter uitgesproken dat die heeren op hun besluit zouden terug komen wanneer het mocht blijken; dat het belang der partij dit vereischt. De heer C. v. Meurs verklaarde dat zijn betrekking hem niet toeliet een candidntuur te aanvaarden. De candidatuur van 'den heer de Bruin werd krachig aanbevolen op grond dat deze een der weinige -socialisten is die liet goede ook van andere partijen erkennen,de gaven, van het woord voldoende bezit om als pleitbe zorger van de werkmansbelangen in den Raad op te treden en natuurlijk, in demo cratische richting werkende, de liberale actie in den Raad zal steunen. Over de candidaten, Cool, Gouka en De Groot was geen verschil van meening; die behoorde opnieuw gesteld te worden. Van den heer Den Breems werd algemeen er kend dat hij een krachtige steun zou zijn voor de liberalen wanneer hij weder in den Raad een zetel zou innemen. De candidatuur-Koopmans werd krachtig aanbevolen als een man van vrijzinnig-demo cratische richting, die als ambtenaar bij de belastingen een nuttig medewerker zal zijn bij do pogingen tot verbetering van de ge meentelijke bclastingpoiitiek in Schiedam en die, voortgekomen uit en. behoorende tot de groote klasse der arbeiders, haar nooden en behoeften kent. Ook de candidatuur van de heeren Ris en Snel vonden vrij algemeene mstemming. De candidatuur-v. 'd. Horst werd verde digd op grond dat de heer v, d. Horst als hoofd van een hier gevestigde belangrijke industrie een ruime blik heeft voor wat kan strekken ten dienste der ontwikkeling van de industrie in Schiedam, hoewel moest worden geconstateerd dat hij wel behoort tot de liberale partij maar het program der vrijzinnig-democraten niet kan oiuierschrij ven. De candidntuur-Wiltkampf vond vrij al gemeeno bestrijding, vooral omdat hij was medogegaan met het reactionaire colportagc- verbod, waardoor hij getoond had zich niet te kunnen onttrekken aan den. algemeencn geest die de kerkelijke politiek beheerscht. Tot stemming overgaande werden als can didaten geproclameerd in alphabetische orde, de heeren: P. dc Bruin, A. Cool Mzn., A.'J Gouka, M. C. M. 'dc Groot, E. Koopmans, D. Ris E.Hzn., en G. W. Snel. Dc definitieve aanwijzing voor welke dis tricten deze candidaten zullen worden gesteld word overgelaten aan het bestuur, dat slechts in dringend geval zal afwijken van de rege ling die in do vergadering werd voorgesteld en goedgekeurd. De vergadering, die druk bezocht was, werd dnarna door den voorzitter gesloten. S. 0. T. Donderdagavond 27 Juni zal in de Schie- damsche Offïcieren-Vereeniging worden op gevoerd door de Nederlandsche Tooneelver- eeniging van Amsterdam het blijspel in 3 bedrijven uTelefoongeheimen 1" Dit stuk zal dan de 73ste opvoering beleven wat zeker wel een bewijs is dat het een successtuk is en dus een prettigen avond belooft. Als nastukje zal opgevoerd worden »De aanbeveling", een comedie in 1 bedrijf van Max Maurey. Een gasontploffing- Zaterdagavond te 9 Li uur deed een don derende knal ieder opschrikken! die zich op of aan de Lange Haven en. Hoogstraat en vrij ver daar om heen, bevond,. Een gasontploffing had het Bierhuis van, II. v. d. Kamp, Lange Haven 30, vooreen igroot deel vernield. Er schijnt bij1' een. reparatie, die ire de laatste dagen heeft plaats gehad, cemlek te zijn ontstaan in. de gasleiding ter plaatse waar vroeger een kast was, doch waar zich nu oen openingl bevüindt tussohen den zijmuur van het bierhuis eu dien van het daarnaast staand pakhuis. Het uit dat fck ontsnappende gas heeft zich nu 'tusschen do beide miuren, waar do kast is geweest, te hebben verzameld, hocwjel de muur niet zóó dicht was of men, had "het |as toch in de gelagkamer geroken, want om streeks 8 uur had men nog met oen lucifer naar een lek gezocht. IWat nu de oorzaak 'tot cLe ontploffing der o-pgehoopte gasi is geweest, is volstrekt onbekend, maar vermoedelijk zal dit wel een weggeworpen, lucifer of een brandend eindje sigaar geweest zijn, dat. oen vlam bij het gas bracht. Hoe dit zij, plotseling dreunde het' ge hoede huis, een donderende knal, gevolgd door vallende steenen, scliënten glas, val lende stukken hout en krakende planken deden alle daar aanwezigen opspringen en zoo snel mogelijk hun heil' in de vlucht zoeken. Alleen de eigenaar van hetpand, L. Jeeger, die boven het bierhuis woont, doch nu beneden aan het biljarten- was, viel bewusteloos onder het1 biljart, hetzij door den schrik, h-etzlji door oenjge jan- dere oorzaak. Spoedig snelde de politie toe en deze droeg den bewustelooze naar buiten en };racht hem bij den buurman Oltolini bin nen, waar een dokter de geruststellend^ verzekering kon geven, dat de man sleclils bewusteloos was; een paar o-nbeteekenen- de kwetsuren vertoonden zich aan den schedel. Het bierhuis h.ad echter belangrijke schade geleden. In de aan elkander gren zende muren, waarlussohen zich het gas had verzameld, was een gat geslagen van onder tot boven ter bieedito van een me iter; uit den gpvol wp.s all het glas tot gruis geslagen; het hout der ramen was voor een d-cel verdwenen, ©n dj© rest in splinters; een spiegel lag in gruis op den grond; een houten schutting die het bo venhuis van het benedenhuis scheddit, lag voor een groot deel in splinters tegen dm grondtafeis en stoelen met ,al' de glazen er op wanen omver geworpen, hoewel het niet is uitgiemaakt wolk gedeelte "daarvan door den luchtdruk en welk door de be zoekers is omver geworpen; in één woord waar men rondkpek overall, splinters en schervten. Gelukkig ontstond bij1 dit onheil geen brand en spoedig waren, eenige mannen, van dc gasfabriek aanwezig, die dsn gas tee voer afsloten. De /amen zijn nu mot planken dicht gespijkerd en de kastelein, had' Zondag niet te klagen over slapte in. zaken, want dit maal kwamen niet enkel do vaste bezoe kers, maar ook heel wat nieuwsgierigen een pfotje bi or koopen en de veroorzaakte schade bekijken en het ongeluk bespreken. Naar wij hóórden, moeten, er nog wel enkele personen lichte kwetsuren, bekomen hebben, maar waar geert hunner ernstig bezeerd is, jroboefdon det aanwezige doc toren geen verdere hulpj te verleenen, 'Ook do bowustdooze was spjoedig weer hersteld. i Zaterdagmiddag is uit het land van C. Verkade aan den Rotterdamschen dijk een paard ontvreemd, zooals gezien is, door twee personen die in de richting van Rotterdam verdwenen. De dieven waren zóo brutaal, dat zij, toen zjj met het paard het smalle brugje bij de Hoekplankjes wilden passeeren en het dier daarbij in de sloot terechtkwam, de hulp van eenige personen inriepen om het paard weer op het droge te helpen, waarna zij hun reis voortzetten. Toen de eigenaar den diefstal bemerkte is liq onmiddellqk naar Delftshaven gegaan en riep daar de hulp van de politie in om het paard en de dieven op te sporen. In de C. P. Tielestraat zag een agent van politie een jongen met een zwart paard loopen en toen hq daar op af ging, zette de jongen het op een loopen met achter lating van het paard. De eigenaar kwam hierdoor weer in het bezit van zjjn paard, terwql naar de daders een verder onderzoek wordt ingesteld, V zien.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2