I i I 4 4 I 1 Volgens de «"Daily Express" neemt de anti- dynastieke beweging met den dag grooter afmeting aan. De troon van koning Carlos staat wankel. Koning Edward moet, volgens het blad, zijn vriend Carlos den raad hebben gegeven de openbare meening niet te trot- seeren maar de parlementaire regeeringsvorm weer te herstellen. Rusland. Het terrorisme heeft weer een vreeselijken aanslag bereid, waarbij vele menschen het leven hebben gelaten. Een Reuter-bericht meldtdat gistermorgen 10 bommen werden geworpen op hot Eriwan-plein, in het centrum van Tiflis, de hoofdstad van den Kaukasuswaar een pvoote menigte bijeen was. De bommen ontploften met ont zettend geweld. In een grooten omtrek wer den ramen, deuren en schoorsteenen ver nield. Yele menschei. werden gedood, en een groot aantal gewond. Tusschen de ont ploffingen door werden geweer- en revolver schoten gelost. De plaats des onheils wordt bewaakt. De Rijkscontroleur Schwanebaeh, die be kend stond als tegenstander van de Buema, heeft ontslag gekregen, maar blijft lid van den Rijksraad. Te KraSnojarsk in Oostelijk-Siberië heeft een groep revolutionairen eergisteravond het vuur geopend op de militaire gevangenis. De schutters hielden zich in naburige huizen verborgen en schoten gedurende een uur. Een koetsier die met 'n huurrijtuig voorbijreed werd gedood. De politie ging aan 't arres teeren en nam ook een officier van het 30e Siberische regiment gevangen die aan de schietpartij had deelgenomen. amuilcerd. Ifij meent do tegen hem opge zette actie to moeten wijten aan iemand, die hem vijandig gezind is. Men verneemt, dat het Rritsche voorstel zake de instelling van een Hof van Appèl prijsmakingen ter zee 1(5 artikelen be- Bnlgarjje. Het getuigenverhoor in het proces in zake den moord op minister Petkof is nog steeds te Sofia aan den gang. De rechtbank tracht bewijzen bijeen te brengen, dat Ikonomof en Chranof de eigenlijke aanstichters tot den moord zijn geweest. Twee belangrijke getuigen echter, de stu dent Dimitrof, die Petrot te Sofia herbergde, en de pyroteehniker Blaskof, trachtten terug te komen op de oorspronkelijk door hen afge legde verklaringen. Volgens den berichtgever van de sFrankf. Zeit." te Sofia schijnt het, dat de invloeden die de moordenaars tot hun schandelijke daad aanzetten, ook thans nog zich willen laten gelden het blad van Kizof, den rector der universiteit bijv., durft open lijk verklaren, dat de sympathie van het pu bliek nog steeds aan de zijde van Ikonomof en Chranof is. T urkije. De troepen hebben in de vlakte van Moesj een bende Armeniërs in de pan gehakt, die een aanval op de troepen hadden gedaan en 7 soldaten en een officier hadden gedood. Bij de slachting werden 20 Armeniërs over de kling gejaagd en de Turksche en Koerdische bevolking plunderde 4 Armenische dorpen, De Armeniërs vluchtten in paniek. Een oproer is te Bitlis (Kiein-Azië) uitge broken wegens de knevelarijen sedert jaren door den wali gepleegd. 5000 muzelmannen omsingelden den konak en eischten het ont slag van den wali. Deze vluchtte gekwetst en doodde een der oproerlingen. De chef van politie werd gelyncht en de aanhangers van den wali afgeranseld. De oproerigen over weldigden het telegraafkantoor. De militaire commandant nam ten slotte het bevel over. De wali van Trebizonde stelt te Bitlis een onderzoek in. Marokko. Volgens de «Dépêche Maroccaine" is de reis van den sultan naar Marakesj om gelde lijke redenen opgegeven. Proy. Statenverkiezingen. Uitslag der herstemmingen. GELDERLAND. De vrijzinnige partijen in de Staten van Gelderland zullen na do jongste verkiezing één zetel meer bezetten, dan voorheen. Het district Voorst draagt daar de eer van. BIMMLASP, Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant.-erdek- schip Friesland, onder bevel van den kapi tein ter zee R. O. J. Verschoor, 25 dezer („Stet") te Algiers aangekomen. Y redesconf erentïe. Het gerucht, dat de heer Ferrara, eerste secretaris der Cubaanselie delegatie ter Vre desconferentie, aan den. waarnemenden gou verneur van Cuba verzocht heeft van zijn opdracht te worden ontheven, wordt beves tigd. De heer Ferrara heeft gemeend dit ver zoek te moeten doen op grond van aan vallen op zijn persoon, gericht en de gouver neur, hoezeer betreurende de diensten van den heer F. voor de Cubaansche delegatie te moeten missen, heeft hem hierheen het officieel scluljven gezonden, waarin, aan zijn verzoek om ontslag wordt voldaan. De heer Ferreru zal reeds heden de stad verlaten. Wij vernemen, dat hij, sedert 1900 op Cuba gevestigd en daar werkzaam als rechts geleerd raadsman der Italiaansche legatie, als 18-jarige jongen vervolgd is en veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het, buiten zijn medeweten, publiceeren van. een sociologische studie. Van deze veroor- deeling heeft hij eerst twee jaren later ver nomen" en op aandrang zijner echtgenoote is de straf door do Italiaansche Regeering ge- voor vat. Het voorziet allereerst, in do vestiging van een permanent hol van internationale rechtsspraak in zake buitgemaakte schepen, welk hof competent zal zijn in elk geval waarin een prijsgericht een beslissing heeft gegeven benadcolend de belangen van een neutrale Mogendheid of haar onderdanen; wanneer een. Mogendheid meent, dat de ju ridische overwegingen van het vonnis on juist zijn of de feiten verkeerdelijk gesteld. Hooger beroep is alleen mogelijk van do laatste instantie van beslagname. Een neu trale Mogendheid kan zich tot het Hof wen den om een nieuwe beslissing hetzij in cassa tie hetzij in appèl. Wat de samenstelling van het Hof be treft, het voorstel bedoelt om binnen drie maanden na de ratificatie door de Mogend heden, die het verdrag onderteekenen en wier coopvaardijvloot meer dan 800.000 tonnen meet, een bevoegd rechtsgeleerde to doen aanwijzen met zekere vermaardheid als ech ter, om in het Hof zitting te nemen. Elke Mogendheid zal voorts een plaatsvervangend echter aanwijzen van gelijke bevoegdheid. De president zal worden gekozen telkens oor één jaar van den ln Januari af vol gende op dc overeenkomst en in alphabeti- sche volgorde der deelnemende Mogendhe den. De regeling wordt opgedragen aan het internationaal bureau van het Haagsclie Hof van Arbitrage. Wanneer de stemmen staken, zal do stem van den voorzitter be slissend zijn. Wanneer de juridische quaestie, die in de bat is, reeds geregeld is bij verdrag tusschen de twee gesehilvocrende Mogendheden, zal hot. Hof zich hebben te gedragen naar do bepalingen van zoodanig verdrag. Zoo niot dan zal, indien de beschaafde Mogendheden het eens zijn over do oplossing aan derge lijke qunestie te geven, het Hof vonnis heb ben te wijzen in overeenstemming met deze algemeen© opinie. Bestaat 'n dergelijke com munis opinio niet, dan zullen do beginselen van internationaal recht gelden. De onderteekenaren verbinden zich, zich te onderwerpen aan het vonnis van het Hof en daaraan uitvoering te geven tegen over eigen onderdanen en hun wetgeving in overeenstemming te brengen met net oordeel van het Hof. De slotartikelen bepalen, dat de eischende partij haar lezing van het geval moet inzon den aan het bureau van het Hof van Arbi trage, dat daarvan aan de gedaagde af schrift doet toekomen. De gedaagde moet binnen twee maanden haar tegenconclusies inzenden, die aan de eisehen.de partij wor- de toegezonden. Een belangrijk punt is, dat do rechters door de strijdvoerende Mogendheden aange wezen, niet aan de beraadslagingen deelne men mogen; overigens moet het Hof voltal lig zijn en afwezige rechters door hun plaatsvervangers vervangen. De rechtbank stelt den datum fiarer bijeen komst vast en kan verstek laten gaan tegen de gedaagde in geval van diens afwezigheid. De rechters genieten de voorrechten en de immuniteit van diplomatieke vertegenwoor digers wanneer zij zich voor de uitoefening van hun ambt buiten hun eigen land bevin den. Ten slotte worden de artikelen 22, 23, 25, 26 en 27 tot 54 en 59 der Haagsche Con ventie van 1899 van toepassing verklaard p de procedure van het Hof, met de daarin noodzakelijke wijzigingen. Het Fransche voorstel betreffende een re- 1 ng der opening van 'de vijandelijkheden, vat, naar wij verder vernemen I. dat de contraeteerende Mogendheden overeenkomen, dat vijandelijkheden tus schen haar niet mogen uitbreken zonder voorafgaande en ondubbelzinnige waarschu wing, die of den voym eener gemotiveerde oorlogsverklaring moet hebben, öf dien van een ultimatum met voorwaardelijke oorlogs verklaring II. de staat van oorlog zal aan 3e overige Mogendheden zonder verwijl moeten mede gedeeld worden. K. v. K. te Brussel. De Nederlandsche kamer van koophandel te Brussel hield 'haar tweede algemeene ver gadering op Woensdagavond 26 Juni onder voorzitterschap van den heer de Stoppelaar Sedert de vorige vergadering kan op eene aanmerkelijke toename van het ledental wor den gewezen. De Kamer nam een werkzaam aandeel aan de beraadslaging ter 130ste alge' meene vergadering, gehouden te Deventer, der Maatschappij van Nijverheid, waarop zij evenals hare zusterkamers in het buitenland uitgenoodigd was. Bij deze gelegenheid wer den nieuwe banden gelegd tusschen haar en de Nederlandsche Nijverheid. Afgevaardigden der Kamer van Koophandel waren de heeren De Stoppelaar, voorzitter, Henny, secretaris en Leopold van der Kun, oud-secretaris Met voldoening constateert het bestuur de toetreding van vele nieuwe leden in het vaderland. Bovendien werd vermeld, dat de eerste bankinstellingen in België eveneens van hare belangstelling in het werken der Kamer blijk gaven door als begunstiger haar steun te verleenen. H. Goemans, wed. G. H. F. Toebosch, kommies 3de klasse bij 's rijks belastingen, f 166 M. C. van Haesbrouck, wed. J. Richelle of Richel, kommies 1ste klasse bij 's rijks belastingen, 1225 J. P. Jalink, wed. H. F. van Guldener, verificateur 1ste categorie bij 's rijks belas tingen, f704 OVERSCIIIE, 27 Juni. De verplaatsing van den rijksambtenaar A. van Vollenhoven naar Vlaardingen, is op diens verzoek ingetrokken. 'KETHEL EN SPALAND, 26 Juni. Bij enkele candidaatstelling zijn tot leden van den gemeenteraad herkozen de drie aftredende leden de heeren C. Bregman, J. de Jong en C. de Ronde. Bjj de hedenmiddag ten 12 uur ten Raad- huize voor B. en W. gehouden verpach ting van het pontveer aan den Buitenhaven weg tegenover het slop van Makkers waren slechts twee inschrijvingsbiljetten ingekomen en wel van A, Onverwagt voor f76 en van Yerhoeckx (den tegenwoordigen pachtei') voor f 78 50 per jaar. De gunning is aangehouden. Ned. Herv. Kerk In de Dinsdagavond gehouden vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier is het volgende drietal geformeerd ter ervulling der vacatureds. Couvée l.J, J. Homburg te Groedemet 37 stemmen J. de Zeeuw, te Geervliet met 36 stem men L. W. Erdman te Spijkenisse, met 35 stemmen. (verbeterde opgave.) Dir. bel. Invoerr. en Ace. Bjj Kon. besl. van 22 dezer zijn krachtens de Weduwenwet voor de ambtenaren 1890. en het eenig artikel der wet van 2 Juli 1898 (Stbl. no 167), de navolgende pensioenen verleend, als aan STADSNIEUWS. Naar wij met genoegen vernemen gaat het met den conducteur de Jager naar om standigheid vrij goed. S. M. 0. Gisteravond heeft de tweede uitvoering in dc Offieieren-Verecmging plaats gehad van de drie operetten waarmede Orpheus ook de vorige week voor het voetlicht kwam. En ook nu weer heeft die opvoering een schit terend succes gehad. Een voile zaal nu be wees, dat 'do eerste opvoering groot succes heeft gehad en het donderend applaus dat de zangers-spelers beloonde, vooral na bot tweede stukje „De Wijnproef", legde vol doende getuigenis af van de waardeering die ook nu weer het gehoor govoeldc voor deze Orpheusleden. Wij willen hier nog even vermelden dat de schitterende costumes, die het effect der tooncelen zeker hebben verhoogd, geleverd zijn door den heer H. Schippers, van Rot terdam. S. O. Y. Morgenavond gaat de 282ste opvoering van „Op Hoop van Zegen", het beroemde stuk van Heyermans, dat zeker niet weinig heeft bijgedragen tot het in het leven roe pen der krachtige beweging tot een rijks controle op schepen, zoowel voor de koop vaardij als voor de visscherij. Dit feit reeds bewijst hoe Heyermans in zijn „Op Hoop van Zegen" een wel is waar scherpe, maar niet ongegronde entiek heeft gegeven op werkelijk bestaande toestanden. Hot geheele stuk in al zijn onderdeden, zoowel wat betreft de maatschappelijke ver houdingen als hot leven der zeevisschcrs, is één doorloopende scherpe critiek. En al mo gen enkele toestanden wat al te sterk ge kleurd zijn, den tooneelschrijver is dit immers geoorloofd liet stuk, dat door de Nederlandsche Too- neelverecniging van Amsterdam uitnemend vertolkt wordt, heeft altijd volle schouwbur gen getrokken en zal dit dus ook morgen avond. Plaatsbespreking is daarom wel aan te bevelen. In een cursus-vergadering in «Patrimo nium" zal de heer S. Golhof Vrijdagavond spreken over «Drankbestrijding'' Britscli Museum. Heden wordt door koning Edward de eerste steen gelegd voor een nieuwen vleugel, die aan het Britsche Museum wordt aangebouwd. Reeds 13 jaar geleden heeft het Parlement hiervoor 200,000 p. st. beschikbaar gesteld, en die som heeft gediend om allengs 69 perceelen aan te koopen. In 1900 vermaakte de heer Stuckey Lean 50,000 p. st. voor het gebouw en de staat stelde daarna nog 150,000 p. st. beschikbaar, zoodat nu tot de voltooiing van 't plan kan worden over gegaan. De gezanten, parlementsleden en mannen uit de wetenschappelijke wereld zullen de plechtigheid bijwonen. Rechtzaken. De Haagsche rechtbank heeft in de zaak van Simon Polak, die terecht stond terzake van den aanslag op den Minister van Justitie, gelast, dat het onderzoek zal worden hervat op morgen, Yrijdag 28 Juni, en heeft be noemd tot deskundigen om in deze zaak een onderzoek in te stellen en rapport aan de rechtbank uit te brengen 'lo dr. C. Winkler, hoogleeraar te Amsterdam2o, dr. L. Bou- man, geneesheer-directeur van het krank zinnigengesticht «Bioemendaal" onder Loos duinen en 3o. J. v. d. Kolk, geneesheer directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen «Endegeest" te Oestgeest. De politie te Rotterdam heeft gisteren aan gehouden H. R. en J. H. jongens van 15 en 16 jaar, die op den Goudschensingel aldaar van juffrouw "VV. L te Schiedam woonachtig, een portemonnaie met f10 hebben gerold. Springtij28 Juni v.m. Door het Haagsche gerechtshof wei'd ver nietigd het vonnis de*1 Rotterdamsché recht bank, waarbij E. L. J. Mbankwerker te Rotterdam, wegens poging tot zware mis handeling was veroordeeld tot één jaar Het Hof verklaarde hem schuldig aan poging tot doodslag en veroordeelde hem tot 2 jaar. Een vonnis derzelfde rechtbank werd ver nietigd, waarbij Ph C. v, d. P., distillateur te Schiedam, was veroordeeld tot f25. boete of 5 dagen, wegens overtreding der wet op het gedistilleerd. Het Hof, opnieuw rechtdoende, veroordeelde bekl. tot f100. boete of 14 dagen. Kunst en Wetenschap. De heer Van *t Kruijs te 's-Hage is uitge noodigd voor het a.s St. Caecilia-feest te Roubaix (22 November) een nieuw werk te componeeren voor de Groote Harmonie. Dat harmonie-orkest te Roubaix staat onder leiding van den directeur van de muziekschool, F. Koszul, telt niet minder dan 125 musici en is een der beste orkesten in Frankrijk. Yan 't Kruijs is reeds begonnen aan de opdracht gevolg te gevenhij schrijft een Suite in vier deelenSaint Cécile. Men meldt ons uit Amsterdam De 50-jarige H K., die den 30sten Maart iu. in de Blasiussiraat de 20-jarige Clara Enzel van het leven trachtte te berooven door haar een messteek in de borst toe te brengenwerd gisteren door de rechtbank alhier wegens poging tot mooid veroordeeld tot drie jaar gevangenisstrafhet O M had zeven jaar gerequireerd. Het gerechtshof sprak, met vernietiging van het vonnis der rechtbank, J. P. vrij, die we gens diefstal van een horloge in eerste in stantie was veroordeeld tot ll/g jaar gevange nisstraf, en bevestigde het vonnis der recht bank, waarbij J. H. R. wegens een dergelijk misdrijf tot 2 jaar was veroordeeld. Een onderwijzer van een bijzondere school te Nunspeet werd door het hof veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf wegens het plegen van onzedelijke handelingen 1 met aan zijne zorg toevertrouwde leerlingen, met aftrek van 4 maanden hechtenis, en met ontzegging voor den tijd van 6 jaar om het ambt van onder wijzer te vervullen Ten slotte wees het gerechtshof arrest in de strafzaak tegen de twee bestuursleden van de zoogenaamde sociëteit vZum Lbwen", die door de rechtbank waren veroordeeld tot eer. maand gevangenisstraf wegens het op zettelijk niet voldoen aan een bevel, krachtens wettelijk voorschrift gedaan door een amb- te „ar bevoegd verklaard tot het opsporen van strafbare feiten (nl. het niet openen van ds deur op vordering der politie). Het vonnis der rechtbank werd vernietigd en aan ieder der beklaagden eene geldboete van f 100 opgelegd terwijl afgewezen werd het door de beklaagden gevraagde deskundig onderzoek betreffende de vxaag of in casu de trap een gedeelte der woning uitmaakte. In deze zaak was mr. Alfred Levy als verdediger opge treden, en het was in deze zaak, dat het bekende incident tusschen O. M. en verdedi ger plaats had. De zaakMill. Het gerechtshof te 's-Hertogenboseh deed gisteren uitspraak in zake P. V., 53 jlandbouwer te Mill, thane gedetineerd, Appèl van een vonnis der recht bank te 's-Hertogenboseh, waarbij hij wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende, gepleegd op Johannes Maas, in leven ge meente-veldwachter te Mill, en veroordeeld tot 4 jaren gev. met imputatie van liet voor arrest dit vonnis is vernietigd, beklaagde schuldig verklaard aan mishandeling zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende en veroordeeld tot dezelfde straf, eveneens met imputatie van het voorarrest. De heer Jacques Coïni, de bekwame regis seur van tallooze Nederlandsche opera's en mevrouw LoiniFrancisca, sopraanzangeres, zijn verbonden aan de Manhattan opera te New-York. Tegen een Amerikaansch hono rarium zal onze kranige landgenoot de taak vervullen van hoofd-regïsseur in een reuzen- onderneming als de Manhattan Opera, waar aan de grootste sterren als Melba, Lilian Nordica, Alessandro Bonci zijn verbonden. Weer een artistiek bekwaam man die ons land verlaat omdat er geen werk voor hem isde kans op herleving van een nationale opera vermindert sterk Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Nicuweikerk a, d. IJsel ds. F. G. Hospers te Kethel en Spalarxd. Geref. Kerken. Beroepen: te Schoonhoven (A) de lieer W. Veder, earxd. te Rotterdam. Hooger Onderwijs. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap aan de universiteit te Leiden na het verdedigen van stellingen de heer H. Westra, geboren te 's-Gravenbageen zijn geslaagd voordoctoraal-examen rechten de heeren F. W. C. H, Oldewelt en H. Yeenstravoor groot-ambtenaars examen Iudischen dienst de heeren C. H. H. Snel en P. O. A. van Lith. Aan de universiteit te Utrecht slaagden voor het doet. geneesk. de heeren G. J, Kre diet en R, G. Pijl. Aan de universiteit te Amsterdam is be vorderd tot doctor in de rechten op stellingen de heer C. II. J. A. Janssen de Cimpens, geboren te Roermond. Aan de universiteit te Groningen is ge slaagd voor het doctoraal examen in de ge neeskunde de heer W. H, Somer, Staten Generaal. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 27 Juni. Aan de orde was het ontwerp tot wette lijke regeling van het arbeidscontract. Dc heer REG OUT, die de algemeene be raadslaging opende, meende, ofschoon werk gever zijnde, objectieve critiek te moeten leveren en noemde dc ^ei-betering van de bestaande arbeidsovereenkomst in dit ont werp onvoldoende. Ingewikkelde arbeidsver houdingen konden niet door één stel alge meene bepalingen worden geregeld1. Nergens in het buitenland bestond dat dan ook. Hij bestreed het civielrechtelijke karakter dezer regeling en achtte hij een goede arbeidsin spectie oen publiekrechtelijke beter. Met voor beelden van de practijk der Maaslriehtsche industrie bestreed spr. voorts de ïegeling in détails, bepaaldelijk wat het arbeidsregle ment lxetrof, ten betooge dat aan de toepas sing der voorgestelde maatregelen allerlei practische bezwaren verbonden waren. De regeling was een staaltje van onpractisehe sociale wetgeving gelijk spr. in bijzonder heden nader trachtte aan te toonen. Ook het boetestelsel werd uitvoerig en op gelijke wijze besproken; spr. meende dat de Tweede Ka mer de desbetreffende bepaling der wet totaal bedorven bad. De heer REGOUT trachtte met verschil lende voorbeelden aan te toonen dat men hier te doen heeft met 'n onpractisehe sociale wetgeving. Toch verklaarde hij voor liet ontwerp te zullen stemmen. De heer VAN DEN BTESEN opperde be denkingen tegen het ontwerp met het oog op bedienaren van den godsdienst en ontkende ten sterkste dat deze bedienaren onder het vigeerend recht vallen en kerkgenootschap pen geen publiekrechtelijke lichamen zouden zijn. TWEEDE KAMER. 0 Zitting van Donderdag 27 Juni. Na eenige discussie werd met 59 tegen 3 stommen goedgekeurd een voorstel-Lohman om de vernieuwing der secties nog vóór het reces te doen plaats hebben. Daarna werden de algemeene beraadsla gingen hervat over de Oorlogsbegrooting. Bij repliek betreurde de heer VAN KAR- NEBEEK dat de Minister zijn voorstellen omtrent de bevelvoering en de soldijverhoo- ging niet wenscht terug te nemen, zoodat spr. hiertoe voorstellen zal moeten doen. De heer VAN VLIJMEN sloot zich hierbij aan. Door den commandant van het veldleger reeds nu te benoemen, zou men van dezen een bureauman maken, De Kamer moest vrijheid hebben om 's ministers denkbeelden inzake de hoogere bevelvoering te bestudeeren. Ook de kwestie der kaderscholen was nog niet rijp voor beslissing, De heer LOHMAN verdedigde het denk- beeld-Talma tot het instellen eener commissie van onderzoek naar den gansohen omvang onzer legerorganisatie, ter beantwoording van de vraag of een nieuwe richting moest wor den ingeslagen. Zulk een onderzoek kon de minister zelf niet doen. Dat kon niet omdat bij ons de minister een politiek man is feitelijk moesten wij hebben jen permanente commissie van defen sie, wat de minister echter niet scheen te wenschen. Steunen op eigen hervormings kracht wilde de minister, maar hij vergat dat de natie het program maakt. Wilde de minister iets doen voor het land, dan moest hij zulk een permanente commissie instellen. De heer TER LAAN wilde daarentegeen den minister '.in staat stellen zijn eigen denkbeeden te verwezenlijken. De ervaring leerde, dat commissies als eene rem werkten. Bezuiniging verwachtte spr. ook van dezen minister niet. Hij kwam nogmaals op tegen de ongelijke behandeling van socialistische en andere lectuur in de kazernes en be twistte, dat de socialisten propaganda maakten voor dienstweigering. Niet enkel van socia listische zijde was men anti-militaristisch. Alle soldaten moesten gelijkgerechtigd be handeld worden. De heer VAN DE VELDE keurde af, om de kosten vooral, het bezetten van terreinen waar veeziekten heerschen, door recruten. De heer PIERSON vroeg van den Min. een bereidverklaring om de quaestie eener staats commissie bij de volgende begrooting aan hangig te maken. De heer MARCHANT achtte dit onnoodig; iedereen had reeds nu zijn opinie. Hij be toogde dat de defensie noodzakelijk deel moest uitmaken van elk politiek program, als gevolg van de tegenwoordige partijver houdingen. Een defensiecommissie zou een adviseerend lichaam worden, dat de positie van den Min. onhoudbaar zou maken. Wanneer men aan drong op een commissie tot onderzoek der grondslagen van de legerorganisatiën vergat men dat het volk niet de grondslagen wan trouwt, doch de organisatie. Feitenkennis was noodig en spr. drong aan op aller mede werking om dit langs den een of anderen weg te bereiken. De heer TYDEMAN achtte in elk geval een onderzoek naar het bestaande noodig; tweeledig, een naar de organisatie en een naar financieels en sociale belangen, Een parlementaire commissie uit de verschillende groepen achtte spr. daartoe het beste. De heer LOHMAN bleef zich tegen een enquête-commissie verzetten noodig was een commissie die de richting van het stelsel aangaf, een staatscommissie van ter zake kon digen, om aan te geven wat voor het land het beste en het goedkoopste was. De heer VERHEIJ had reeds onder minis ter Eland een commissie verlangd voor het juiste gebruik der defensiegelden. Men moest de taak eener zoodanige commissie niet uit breiden, zoodat die schier onmogelijk werd. Spr. steunde intusschen het denkbeeld van den heer Pierson. vi m J I m XV idri ff im J

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2