61'" Jaargang Donderdag 4 Juli 1907. NO. 12427 Renate Werkentm. Kennisgeving. KENNISGEVING. BUITENLAND. BINNENLAND^ SCHEEDAMSCHE COURANT Deze courant verst hijnl d a g e 1 rj k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Vuoi Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25.Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Vooi Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenliën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fi. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien art 98 der Kieswet, Brengen ter Kennis van de ingezetenen, dat de proeessen-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 2dcn Juli j.l. in deze gemeente plaats gehad hebbende stem mingen voor de verkiezing van zeven Zoden van den Gemeenteraad, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergclegd, en dat afschriften daarvan aan het raadhuis zijn aangeplakt En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den Juli 1907. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingeze tenen Dat de kohieren van de belasting op be- drijfs- en andere inkomsten Nrs 6, 7 8 en 9 dezer gemeente, over het dienstjaar 1906/7, door den heer directeur der directe belastin gen te Rotterdam op den lsten Juli 1907 executoir verklaard, op heden aan den ont vanger der directe belastingen ter invorde ring zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke b zwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden ingediend En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3 ten Juli 1907. De Bwijemccster voornoemd, LAGERWEY, w.-B. Schiedam, 3 Juli 1907. VEREENIGDE STATEN. Terwijl de Vredesconferentie te 's-Graven- hage de werkelijke vrienden van den vrede maar zeer matige voldoening schenkt en slechts maatregelen worden besproken om den oorlog minder moorddadig te doen zijn, doemen aan den politieken horizon weer nieuwe wolken op die elementen bevatten voor een nieuwen oorlog. liet wordt beves tigd dat president Roosevelt, aangespoord door de openbare meening, besloten heeft een radi cale wijziging te brengen in de marine- politiek van de Vereenigde Staten dat nl de sterkste schepen der vloot in plaats van in den Atlar.tiscben Oceaan zullen bijeenge bracht worden in den Grooten Oceaan. Deze vlootbeweging is vanzelfsprekend tegen Japan ericht en de onoplosbare schoolkwestie in California is nog steeds de aanleiding tot liet nu verscherpte conflict Door berichtgevers van New-Yorksche bladen tq_ Washington wordt geseind dat de regeering, hoewel ze het nog niet officieel wil erkennen, besloten heeft zoo spoedig mogelijk in den Stillen Oceaan een vloot van zestien pantser schepen bij een te brengen. De voornaamste reden die tot dit besluit heeft geleid is de onzekerheid die men heeft ten aanzien van de Japansche kwestie, die nog altijd als dreigend wordt beschouwd. De correspondent van de Globe" voegt hieraan toe dat dit plan niet overhaast zal worden uitgevoerd, maar dat het de bedoe ling is de schepen binnen twaalf of vijftien maanden in de Stille Zuidzee bijeen te bren gen. Reeds heeft president Roosevelt zijn goedkeuring aan het plan gehecht. Hoewel het duidelijk is dat deze vlootbeweging tegen Japan gericht is zegt toch het bericht, dat de houding der regeering zal aantoonen, dat de maatregel tegen niemand in het bijzonder genomen wordt. In een onderhoud dat graaf Aoki, de Ja pansche gezant te Washington, met een dagbladschrijver gehad heeft, verklaarde de staatsman, dat de opwinding door de be handeling der Japanners in Caldornie in zijn land gewekt, geheel bedaard is, en dat hij altijd van oordeel geweest is, dat deze opwinding niets te beduiden had. Hij noem de het daarom dan ook geheel onjuist, dat hij een onderhoud met president Roosevelt of met den heer Root gehad zou hebben over zóó onbeduidende voorvallen als een aam al op een badhuis en eenJapansch eet huis. Zeer verontrustend klinkt naast deze kal- meerende diplomatieke uiting echter een telegram aan de Times" uit Tokio, waarin het heet: Men vreest, dat het kritieke punt spoedig bereikt zal zijn. Hoewel men nog niet over oorlog denkt, zullen toch de weder- zijdsche gevoelens van welwillendheid en vriendschap ernstig lijden, wanneer niet spoedig maatregelen worden genomen om een einde te maken aan de algemeene veront waardiging, die hier lieerscht wegens den laatsten anli-Japanschen maatregel die te San Francisco is genomen, en die in de oogen der Japanners volkomen in strijd is met de uit de bestaande verdragen voortvloeiende rechten. Deze opgewonden stemming in Japan zal er zeker niet beter op\ worden als men ei- verneemt, dat door de Amevik lausche douane- kotter sFerry" opnieuw negen-en-twintig Japanners gevangen genomen zijn, die zich op het Si Paulus-eiland met de robbenvangst bezig hielden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. conventie betreffende de draadlooze telegrafie, die in November van het vorige jaar te Ber lijn geteekend is, heeft met 5 tegen 4 stem men besloten zich vóór aansluiting bij de conventie uit te spreken. De regeering zal thans hebben te overwegen of zij bet advies der commissie zal opvolgen. Frankrijk. De krijgsiaad te Nantes heeft met alge meene stemmen den gendarm Postel vrijge sproken, beschuldigd den 16en Maart een stakenden havenarbeider te hebben dooage schoten. De onder-prefect van Narbonne is naai de bladen zeggen, ontslagen, wegens onhan dig optreden bij de arrestatie van dr. Ferroul. Dit Perpignan wordt gemeld dat er opnieuw muiterij is uitgebroken in het 12e regiment infanterie dat schietoefeningen houdt in het kamp van Larzac. Generaal Picquart, de minister van oorlog, deelde in den ministerraad mede, dat hij in het parlement zal voorstellen de lichting 1903 niet op '12 Juli, maar van 12 Juli at met verlof te kunnen zenden. De regeering zal machtiging vragen de muiters van het 17e regiment infanterie, die tot de lichting van 1903 behooren en thans garnizoen hou den te Sfax in Tunis te mogen houden. Duitschland. Flet jacht jHohenzollern" is gisteren met het keizerlijk paar en prins Adalbert aan boord van Kiel naar Kopenhagen vertrokken. Het proces wegens laster door graat Kuno Moltke begonnen tegen Maximilian Harden zal na de vacantie voor de Berlijnsche recht bank dienen. In liet Peters-proces' te Münclien is de redacteur van de socialistische nMunchener Post", Gruber, veroordeeld wegens hei haalde beieediging tot 500 Mark boete of 50 dagen gevangenisstraf, benevens in alle kosten. Verder werd aan dr. Peters de bevoegdheid toegekend liet vonnis te publiceeren. Dr. Peters werd van de tegen hem inge diende aanklacht vrijgesproken. Koning Edward zal naar de »Germania" meldt, op zijn reis naar Marienbad dit jaar een ontmoeting hebben met keizer Wilhelm op het slot Friedriehshof. Engeland. De commissie die heiast was met een on derzoek in te stellen naar de werischelykheid van aansluiting van Groot-Brittannië bij de Naar het Duitseli van H. COURTITS—MAULER. 15) Heel langzaam was onder haar spreken weer een lichte hoop bij hem wakker ge worden, Het voorstel der barones opende hem immers de mogelijkheid voor een ver zekerd bestaan. Het was buitengewoon gun stig. Zou de mooie vrouw toch nog een warmere belangstelling voor hom koesteren Bijna moest hij dat wel gelooven en levens lustig als hij was, klampte hij zich niet her nieuwde levenslust aan deze mogelijkheid vast. Zijn hand gleed over een hard voor werp in de borstzak van zijn jas. Daarin was een rond voorwerp verborgen, dat een einde aan zijn leven zou hebben gemaakt. Nu had hij het niet meer noodig. Hjj richtte zich op en keek Melanie met een blik in zjjn oogen aan, waarvan hij de werking al dikwijls op vrouwen Imd beproefd. Hij vermoedde niet, hoe Melanie inwendig plezier om hem had, en schreef de blos, die het ingehouden lachen, naar haar gezicht dreef, toe aan de zalige gewaarwording, die zijn blik te voorschijn had geroepen. De slimme vrouwenkenner hacl in de be rekenende kokette, zijn meesteres gevonden. »Nu," drong ze aan, «valt het u zoo moei - lijk een beslissing ie geven?" Slechts om één reden, mevrouw. II: vroeg mij zelf at of het wel mogelijk zou zijn, in -'.v nabijheid te leven zonder dat ongeoor- hofde wenschen te groote macht over mij wouden verkrijgen." Zij wierp hem lachend van ter zijde een blik toe. sEn hoe is dit zelfonderzoek uitgevallen »Ik wil trachten, mijn zon als een stille trawant te omgeven, al het licht van haar ontvangend, maar toch steeds uit haar nabij heid verbannen." Zij keek hem met een raadselachtigen blik in de oogen en teekende met haar parasol figuren in het zand. Toen zei ze zacht nAls verban u mij met die zon bedoelt ik u toch niet uit mijn nabijheid Integendeel, ik breng het grootste deel van het jaar in Berkow door," Ilij trok met onstuimig gebaar haar hand aan zijn lippen. nDank, dank. Vanaf heden ben ik uw onderdanigste dienaar." Dan zal ik u dadelijk eens op den proef stellen. Brengt u mij naar het hotel de Parismevrouw von Senden wacht mij daar u kunt met ons eten en dan kunnen wij ondcrtusschen al het verdere bespreken." Hij boog toestemmend en wandelde naast haar voort. Terwijl hij zijn best deed haar te onderhoudenwoelden vele gedachten door zijn hoofd. Hij dacht aan zijn mislukt leven. In Amerika had hij geen geluk ge had het was hem niet gelukt, daar een beslaan te vinden. Daar hij reeds meer dan genoeg van Amerika had, was hij met het geld, dat hij nog over had, naar Europa teruggekeerd. Hij had nu nog een laatste middel willen probeeren Eenige weken had hij in Monte Carlo in een opgewonden toestand doorgebracht, telkens afwisselend srelukkig en ongelukkig in het spel, steeds t<i«vi<e*i \rees en hoop, totdat hij heden zijn la-tiste gp;t dat hij nog bezat, had verloren. onder de wapenen De Daily Mail" meent te weten, dat de Engelsche diplomaten scherp het oog ge vestigd houden op den loop der particuliere nderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk. Zij houden het voor waarschijn lijk, dat er een overeenkomst tot stand komt. De dagen van het kabinet-Clemen- ceau zouden geteld zijn. In geen geval echter loopt volgens hen de Er.gelsch-Fran- sehe overeenkomst gevaar. De kamer van inbeschuldigingstelling te Montpellier heeft het voorstel verworpen om Marceiin Albert, Ferroul en andere leden van het comité van Argeliers op vrije voeten te stellen. M i d d e n-A m e r i k a. Estrada Cahrera, de president van Guate mala heeft 160 personen doen arresteeren wegens medeplichtigheid aan den aanslag op zijn leven. Onder de gevangenen zijn de meest bekende politieke tegenstanders van Cabrera, die hij op deze wijze onschadelijk wil maken. Het diplomatenkorps protesteerde, maar kreeg geen antwoord. Sp an je. Generaal Primo a Ribera is benoemd tot minister van Oorlog. Portugal.. Naar een Londenseh telegram meldt staan in Lissabon alle troepen onder de wapenen. Koning Carlos heeft de dictatuur afgekon digd zoodra de minister-pres. Franco het noodig oordeelt zal de staat van beleg wor den afgekondigd. Personalia. Bij Kon, Besl. is aan jhr. J. D. Six, raad adviseur bij het departement van koloniën, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Mr. Al. baron Mackay, nieuwbenoemd lid van den Raad van State, is gisteren als zoo danig beëedigd en geïnstalleerd in de alge meene vergadering van dat college. De heer Ferrara, van de Cub aansche dele gatie ter Vredesconferentie, die als zoodanig zijn,functie heeft neergelegd, heelt tijdelijk Scheveningen verlaten. Hij keert echter over eenigen tijd uit het buitenland weer daar terug. Tweede Kamer. Dra nadat do Tweede Kamer uiteengegaa- is, werd in het gebouw een aanvang gemaakt met het werk, noodig vooi de warmwater- verwarming van de vergaderzaal en eenige aangrenzende dienstvertrekken. Schoonhoven, is geheel afhankelijk van don noodigen Meun bij de net aan de Maatschap pij lot Exploitatie \nn Tramwegen toe te kennen. Nu hot wetsontwerp tot het verke nen van dien steun op 25 Juni 1.1. door de Tweede Kamei der Staten-Generaal niet werd aangenomen, meeuen Gcd. Staten dat Inin voordracht buiten behandeling mort blijven. Diontenirovolge besloten de Staten heden de missive van Gcd. Staten van 10 Juni voor kennisgeving aan te nemen. Xa het votum van dc Tweede Kamer te dier zake wordt de missive van Ged. Staten niet voorstel lot toekenning van een nader lenteloos voorachot, voor den spoorweg Gou da—Schoonhoven buiten behandeling ge^tcid. De VOORZITTER deelde moderat naar aanleiding van liet adtes betreffende het toe kennen van een verhoogd voorschot ten be hoeve van hel uitbreidingsplan der lijnen van de Wcstlandschc stoomtramwegmaat- sehappij, de Minister van Waterstaat met Godop. Staten in nadere briefwisseling k ge treden, tengevolge waarvan Ged. Staten in deze zomervergadering onmogelijk "en voor stel kunnen inbrengen. Dientengevolge wer den Ged. Staten, op hu verzoek, diligent ver klaard te dier zake. Een subsidieverzoek van de ITaagschc Po- likünek wordt om advies gezonden, aan Ged. Staten. Mededeeling werd gedaan van den uitslag der uitgifte van promessen ter ver-terking van de Provinciale Kas, waarvoor 10 aan biedingen aan firma's zijn gevraagd. De vergadering gen 11 uur. is uiteengegaan tot :nor- Italië, De gemeenteraad van Bologna heeft bij gelegenheid van de Garibaldi-Eesten een internationale wedstrijd geopend voors hrij- vi'i's van levensbeschrijvingen van Guiseppe Garibaldi, Nu, nadat hem alles was mislukt, redde hem plotseling zijn succes van vroeger bij de vrouwen. Waarom zou het niet mogelijk zijn, Melanie voor zich te winnen Aan Renate dacht hij daarbij slechts als aan een onaangename hinderpaal, die zoo spoedig mogelijk uit den weg moest worden geruimd. Zoo gauw hij in Berkow vasten voet had ge kregen zou hij haar moeten bezoeken om haar tot een scheiding te bewegen. In het hotel aangekomen, liet Melanie het diner in een klein salonnetje opdienen, die tot dat gedeelte behoorde, dat ze had gehuurd. De nieuwe stalmeester werd aan mevrouw von Senden voorgesteld, die verder hot gesprek aan hun beiden overliet. Zij gaf de voorkeur er aan om met aan dacht het voortreffelijk menu te gebruiken. Melanie hield uitvoerige besprekingen met Trachwitz, waarbij ze geen oogenblik echter haar plan uit het oog verloor. Hij zou nog later dan zij in Berkow komen en den tijd tot zoolang gebruiken om stoete rijen uit eigen beschouwing te leeren kennen Melanie wou in September, na afloop van het rouwjaar, terugkeeren en van de Riviera eerst over Parijs naar Ostende of Schevenin gen gaan. Zij gaf Trachwitz een chèque op haar bankier en verzocht hem, om elk praten en opzien te vermijden, den volgenden dag reeds te vertrekken. Trachwitz keurde alles goed. Toen hij af scheid nam, zei hij, terwijl hij haar met een vurigen blik aankeek »mijn leven is voortaan aan u gewijd, mijn weldoende fee. Vaarwel 1 Tot weerziens 1" Zij stak hem glimlachend haar hand toe. ®Tot weerziens in September in Berkow. U laat intusschen toch wel iets van u hooren alk zal u alles melden, wat van belang voor u kan zijn." Provinciale Staten ran Zuid-Holland. (Vervolg.) Het voorstel van Ged. Staten tot toeken rung van een nader renteloos voorschot ten behoeve van dc voltooiing van den aanleg van den spoorweg lussclxen Gouda en Toen vertrok hij en Melanie keek hem spot tend na. »Of Renate het wel erg prettig zou vinden, dat haar slieve Hans" in Ber kow kwam opdagen? Het weerzien van die twee inoet ik beslist zien. Of hij weet, dat zijn geliefde zoo in zijn nabijheid is. Als ik maar wist in welke verhouding die twee staan? Nu, hij moet haar iiji elk geval voor mij onschadelijk maken In Torn au ging alles weer zijn gewone >ang. Sedert die Berlijnsche reis was de onge landsbezitter weer kalmer en rustiger geworden en zijn geheele persoonlijkheid scheen opgcvroolijkt. Zelden en steeds zeld zamer verschenen de rimpels op zijn voor hoofd en verdwenen heelemaal als Renate maar in zijn nabijheid was. De jonge vrouw was, zonder hel te weten en te willenhet middelpunt geworden waarom >n Tornau alles draaide. Mevrouw van Tornau hield van haar als van haar eigen dochter en hoe langer ze met haar omging, hoe inniger werd haar verhouding. Moederoogen zien scherp. Ze zagen spoedig, dat de blikken van haar zoon steeds vroolijker keken, ze zagen, dat een vriendelijk glimlachje der jonge vrouw voldoende was om de som bere trekken van haar zoon te verhelderen en al had ze vroeger ook hoogere plannen voor haar eenig kind gekoesterd, dan hem eens met een gewone gezelschapsjuffrouw getrouwd te willen zien, zoo had ze dit plan door Rolfs afkeer van trouwen bijna geheel opgegeven. Als hij nu tenminste maar deze afkeer nog overwon, dan zou ieder, die ge zond en fatsoenlijk was haar hartelijk wel kom zijn. Haar eenig idee was hem gelukkig te zien en zij hoopte, dat hij eens de ontrouw van die vrouw, die hem zulke diepe wonden had geslagen, zou vergeten. Renate ging rustig en stil haar gang, Yrcile«conterentie Mondelinge mededeeling aan de Pers. Hedenochtend vergaderde de 2e sub-com missie, om vraagstukken te behandelen, betreffende de toepassing dor (Roode Kruis)- conventie van Génèu- op don zeeoorlog. De leer Tornielli, die presideerde, deed in een toespraak uitkomen den imioed der publieke opinie, die zich soor de gioote beginselen van humaniteit had uilgesproken, op de heslis- gen der regcoringen. Hij vestigde er dc aandacht op, herinnerend aan de geschie denis ran liet Roode Kruis, dat het Italië mms dal. in IS60 de noodzakelijkheid erken de om op den zeeoorlog toe tc passen de Conventie van Génève van 1SG4 betreffende den landoorlog. De moeilijkheden van die toepassing waren erkend, doch 3e conferen tie van 1899 had niettemin 'den wensch uit gesproken dat een volgende conferentie mocht geroepen worden de quaestie tot oen goed einde te brengen. De beer Tornieili dankte daarna de Duitsche delegatie voor haar voorstel, dat de commissie tot punt van uitgang barer beraadslagingen kon dienen. Vervolgens gaf admiraal Sicgel een mon delinge toelichting van iiet Duitsche voorstel, aan den inhoud waarvan hij mot enkele woorden herinnerde. zonder te vermoeden, welke wenschen en gedachten zich met haar persoontje bezig hielden. Het voorjaar kwam en ging met zijn ge wone beslommeringen, de zomer volgde en bracht andere moeiten en nieuw genot en in haar binnenste werd het steeds kalmer en vroolijker. Met weemoed, maar zonder smart dacht ze aan haar lieve dooden terug, en de herinnering aan haar man en het ver driet, dat hij haar had gedaan, verdween meer en meer De gedachte, dat hij in haar leven nog weer een rol zou kunnen spelen, kwam in 't geheel niet bij haar op. Ze stond innerlijk zoo ver van hem af, dat zij hem nooit weer zou toestaan in haar leven in te grijpen. In den laatsten tijd had ze druk met dokter Hellmann gecorrespondeerd. Hij had haar aangeraden, zich in elk geval van haar man te laten scheiden, want men kon met weten of en hoe hij nog eens weer te voorschijn kon komen. Renate had dat bij zich zelf overwogen en ten slotte toegestemd. Zij had de Tornaus haar geheim nog niet bekend.«Een zekere verlegenheid had haar daarvan terug gehouden en nu nam ze zich voor er niet eerder over te spreken, voordat ze gescheiden zou zijn. Hellmann beloofde haar, voor haar op te treden zoo goed het ging, opdat haar alle persoonlijke last bleef gespaard. Bij den toestand van zaken was het niet moeilijk een scheiding tot stand te brengen. Zoo stonden de zaken, toen Melanie von Berkow begin September terugkeerde. (Wordt vervolgd..)

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1