61"" Jaargang, Vrijdag 5 Juli 1907. 12428 I Renate Werkentin. Koninklijk bezoek aan Drenthe. Dczo contant vcrsch ijnt da g c 1 ij k s, rnct uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voot Schiedam en VI aardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverienliën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan bet bureau bezorgd zijn. Bureau: JLange Haven No. 141 (hoek Korte Ilaven.) Prijs der Ad vertentiën: Van 16 xegels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeolige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 4 ,Tuli 1907. MAROKKO. Raisoeli, de beruchte ex-pasja vanTanger, die met den sultan onderhandelde over zijn algeheele onderwerping, heeft, den afgevaar digde des sultans, cle caid Maclean, gevan gen genomen en verklaard dat hij gevangen zou blijven totdat de magh/en Raisoeli's huis te Zinat heeft herbouwd, hem 100,000 doe- ro'f schadevergoeding heeft uitbetaald en hij weer hersteld is op zijn post van gouverneur van Tanger. Zooals men zich zal herinneren was de khalif-roover als gouverneur van Tanger, de Engelsch-Marokkaansehe havenstad, er op uit de Europeanen geld af te persen en op andere wijze hun handelszaken te belemmei'en, De protesten der vreemde gezanten bij het sul- tansbestuur hadden tengevolge dat Raisoeli werd afgezet. Hij stelde zich echter aan 't hoofd van een paar oproerige stammen en leverde slag met het sultansleger te Zinat. Raisoeli leed de nederlaag, zijn huis werd platgeschoten, hij vluchtte naar het Zui den, waar hij bij hevr.ende stammen een onderkomen vond Thans schijnt Raisoeli weer zooveel aan hangers te hebben verzameld dat hij de open lijken strijd met den sultan kan hervatten en hij deed een stouten greep door den caïd Maclean, een Schot van geboorte, thans een van dec- sultans raadslieden, te gijzelen. Mac lean was een Schotsche koopman die zich in Marokko vestigde en de beste vriend en raadsman van sultan Abdoel Aziz werd. On mogelijk is het dat de sultan zijn ouden ver trouweling aan zijn lot zal overlaten, maar ook zal hij niet licht Raisoeli's eischen in willigen. De Parij=che bladen geven als eenig middel aan een nieuwe militaire expe ditie tegen den khalief-roover. De sultan zal een nieuwen veldtocht wel niet kunnen be kostigen maar verwacht wordt dat de sultan de hulp zal inroepen van een Europeosch militair contingent dat dan voorgoed een eind zal maken aan de bokkesprongen van den slimmen roover, Over de gevangenneming van Maclean wordt nog gemeld dat de knul te Ei Ksar was aangekomen met speciale orders uit Fez om de onderhandelingen met Raisoeli weer op te vatten en hem uit naam des Sultans paar den on tenten te komen aanbieden. De roover liet zich echter niet verschalken, Hij zond 15 man met tenten en een paard om den kaïd te begeleiden naar llomna, de plaats van samenkomst. Toen de kaid daar arri veerde verklaarde Raisoeli dat hij hem zou gevangen houden tot dal do sultan do volgende eischen zou hebben, vervuld: lo. Herbouw van zijn huis to Zinat, 2o een ilinko schade loosstelling, 3o. benoeming tol gouverneur van Tanger en der stammen van Fahs en liet commando over het politiekorps. In een onderhoud van Raisoeli met Maclean verklaarde eerstgenoemde dat zijn onderwer ping niets beteekende zonder die van zijn volgelingen. Maclean werd toegestaan aan den minister te schrijven en zijn bagage te Naar het Duitsch va a H. COURTHSMAIILER. 16) Dadelijk na haar terugkeer begon een ge zellig leventje: nadat ze in de buurt haar bezoeken had afgestoken, liet zo verscheiden uitnoodigingen rondgaan tot het bijwonen van een schitterend openingsfeest. Men haalde soms de schouders op over do levenslustige weduwe, die zoo gauw haar man had ver geten, maar men nam do uitnoodiging ten slotte toch aan. Buiten begroet men derge lijke feestelijkheden met bizondere vreugde en laat zich er niet gaarne één ontgaan. Natuurlijk had Melanie's eerste bezoek de Tornau's gegolden. Zij vond schijnbaar alles onveranderd en daar zij zich dwong lief tegen Renate te zijn, kwam Rolf haar ook wat minder terughoudend voor. Zij stak haar vreugde hem weer te zien niet onder stoelen en banken en volgde hem met haar oogen zóó, dat hij telkens werd gedwongen haar aan te zien. Ook de Tornau's namen met Renate de uitnoodiging voor het feest aan en beloofden slipt op tijd te komen. Toen zij dan weer was weggereden met haar trouwe Senden", zooals zij haar gezelschaps juffrouw gewoonlijk noemde, keek Rolf Renate zoekend aan en maakte vergelijkingen. Haar forsche, edele verschijning was met zoo ver blindend als van de pikante jonge weduwe, maar een stil'e, kalme vrede ging van haar lieflijk wezen op ham' omgeving uit, vóór 'les op hem, die door de vroegere ontrouw doen overkomen. Hij wordt met onderschei ding behandeld en is thans te Eikmes in het zuidelijk gebergte. De Engelsche regeering beeft aanstonds stappen gedaan door bemiddeling van haar gezant te Tanger, Lowther, om de invrijheid stelling te bewerken van Maclean die Engelsch onderdaan is Engeland is van plan thans krachtige maatregelen door te zetten om Raisoeli voorgoed onschadelijk te maken. Inlusschen is Raisoeli, hoewel ir. de oogen der mogendheden een roover en oproermaker, in zekeren zin de verdediger van de nationale gevoelens der Marokkanen, die met ieede oogen de inmenging der vreemdelingen zien. In de Fransche Kamer zal de minister van buitenlandsche zaken Piclton vandaag een inierpellatie-Denys Cochin beantwoorden over den stand der Marokko-aangelegenheden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Gistermiddag begaf zich een stoet van Italiaansche en buitenlandsche vrijmetselaars loges met 250 banieren naar het monument van Garibaldi en legde daar kransen neer. De stad Nizza zond een delegatie uit den gemeenteraad naar Rome om deel te nemen aan de Garibaldifeesten. Frankrijk. Het bericht, dat de kamer van in be- schuldigingstelling te Montpellier de invrij heidstelling van dr. Ferroul en zijne mede- bnklaaaden geweigerd heeft, heeft alom in hef Zuiden groote verontwaardiging gewekt. Te Narbonne hebben de verschillende co mile's een oproep gericht aan alle afgetx-eden mai- res en gemeenteraadsleden om bijeen te komen en zoodanige besluiten te nemen als de toestand noodzakelijk maken mocht. Ook le Montpellier heeft het «Comité de defense viticole" een protest tegen het besluit doen hooren. Te Narbonne en Carcassonne heerscht een ware paniek onder de inleggers der spaar banken. Dagelijks worden groote bedragen opgevorderd. Op één dag overtroffen de uitbetalingen de inlagen met ruim 74000 francs. De verkiezingscomités in de kantons Mon- tagnac en Florensac besloten eenstemmig de kiezers aan te sporen niet deel te nemen aan de kantonnale verkiezingen op 28 dezer, indien de wijnboeren tegen dien tijd hun eischen niet zien ingewilligd. Sp an je. In de Kamer antwoordde de minister van buitenlandsche zaken op een desbetreffende vraag, dat er in cle Fransch-Spaansclie nota geen enkele geheime bepaling voorkomt. Deze heelt uitsluitend ten doel de handhaving van het status quo, cl. w. z. dat de betrokken mogendheden geen wijzigingen willen breri gen in den toestand aan de Middellandsche Zee zooals hij op dit oogenblik bestaat. Italië, De Kamer heeft liet wetsontwerp betref fend de Zondagsru-t aangenomen. In den Senaat hield de president gisteren een lofrede op Garibaldi, wiens iOOen ge boortedag thans allenvege in Italië wordt gevierd. De Senaatszitting werd ter nage dachtenis aan den grooten patriot tot heden verdaagd. Denemarken. Aan het galadiner te Fredensborg bracht koning Frederik een dronk uit, waarin hij het Duitsche keizerpaar hartelijk welkom heette en met ontroerd hart aan de vroegere bezoeken herinnerde, welke.zijn vader aan den keizer bracht. Hij uitte den wensch, dat de hoogJ gasten ook onder de veranderde omstandigheden met welgevallen zouden denken aan de onver getelijke dagen, in den herfst in Berlijn doorgebracht. De hartelijke ontvangst door den keizer beantwoordde hij met den warmsten dank en hij uitte groote vreugde, in den kring van de keizerlijke familie te zijn opgenomen. Onvergetelijk blijven de dagen, die hij als gast aan cle zijde van 's keizers vader mocht doorbrengen, onder cle betoovering van diens ridderlijke persoonlijkheid. Hij waagde het uit de vriendelijke be groeting de hoop te putten, dat deze ook beteekende hartelijke vriendschap. Rusland. Minister Stolypin is met zijn familie een reisje gaan maken naar Zweden. De krijgsraad te Riga veroordeelde 8 boeren ter dood. 4 deelnemers aan 'n roofaanval werden eveneens ter dood veroordeeld. In de synagoge te Riga zijn 43 personen, meett jongelieden, gearresteerd, die tot den Joodsehen revolutionairenbond behoorden. Deze boncl maakte veel werk van revolutio naire propaganda in het leger. Na een vergadering van den hond der Russen te Odessa begonnen de «ware Rus sen" hun revolver op straat af te schieten. Zij verwondden 12 menschen en schoten 2 politieagenten dood. T u r k ij e. Volgens «Publishers Press" houden in de provincies Bitlis en Van (Klein Azië) de Koerden geholpen door de Turksehe troepen groote slachtingen onder de Armeniërs. De mannen worden onthoofd, vrouwen eri kinde ren mishandeld. Z u i d-A f r i k a. Te Kaapstad is een belangrijke officieele publicatie verschenen, waarin is opgenomen een uitvoerige nota van lord Selborne, den gouve neur van Transvaal, waarin deze sterk aandringt op de stichting van een Zuid- Afrikaanschen Statenbond. van Melanie jarenlang rusteloos had rond gezworven. Eenige dagen later reden ze naar Berkow om deel te nomen aan het herfstfeest. Rolf had reeds een tijdlang op de heide dames in de huiskamer gewacht, toen ze, gekleed voor het feest, binnentraden. Mevrouw vonTornau zag er in haar zwartzijden japon zeer voor naam en statig uit. Het grijze haar en de frissche kleur op haar wangen gaven haar goede gezicht een buitengewoon sympathieke uitdrukking. Zij knikte Rolf glimlachend toe. «Heb je reeds np ons gewacht, mijn jongen? Wij zijn precies op tijd. Het slaat juist zes uur. Nu, bekijk ons eens, mogen wij ons zoo laten zien Hij kuste haar hartelijk op den mond. »U ziet er weer even lief uit als altijd moe dertje", zeide hij entoen keerde hij zich naar Renate om en nam haar schijnbaar met cri- tisehen blik op. Maar terwijl hij zoo aan zijn snor draaiend, ernstig naar haar keek, verloor zijn blik de critisehe uitdrukking. Ilij werd zacht gestemd en nam cle lieflijke gestalte met welgevallen op. Renate droeg een eenvoudig eröme voilen japon, die in mooie plooien afhing en haar gestalte goed deed uitkomen. Haar haar was in twee vlech ten om liet hoofd gelegd en golfde in kleine krullen over het voorhoofd. Zij zag er niette genstaande de éenvond van haar toilet, toch betooverond uit. Het viel Tornau moeilijk zijn blik van haar af te wenden en met moeite bedwong hij zich eenige schertsende woorden te zeggen. Op dit oogenblik kwam juffrouw Birkner met de mantels der dames binnen. In haar linkerhand droeg ze vol zorg eenige rozen. «Kijk eens zijn dat nu geen beelderige rozen Ik heb alle struiken afgezocht, totdat Vereenigde Staten. Het bericht dat liet bijeenbrengen van een vloot van pantserschepen in den Stillen Oceaan door de Vereenigde Staten, zou ge schieden op aandrang van president Roose velt, wordt thans wederom tegengesproken De «"World" althans deelt mede, dat de pre nt nog geen beslissing heeft genomen op het daartoe strekkende voorstel van den marineraad, omdat hij dit eerst nog nader wenscht te bestudeeren. Een ander bericht zegt weer, dat de secre taris van den president veiklaard heeft, dat deze er niet aan denkt een pantservloot in den Stillen Oceaan bijeen te brengen. De berichtgever van de sTimes" te New-York verklaart, dat het bijna onmogelijk is uit te maken wat nu eigenlijk wel of niet besloten is, maar hij acht het onaannemelijk, dat de verschillende berichtgevers te Washington hunne mededeelingen geheel zonder grond de wereld in gestuurd zouden hebben. Hij blijkt ten slotte van oordeel, dat de marine autoriteiten van meening verschillen over de wenschelijkheid van het overbrengen van pantserschepen naar den Stillen Oceaan. In de eerste week van September zal te Buffalo in den staat New-York een monument worden opgericht ter eere van president Mac Kinley. Het is een obelisk van wit marmer, omgeven door 4 groote marmeren leeuwen. Een opschrift luidt: «William Mac Kinley stierf 14 September 1901 te Buffalo als slachtoffer van een lagen moordenaar, die hem doodde, terwijl hij hem de hand reikte.' (Joevorden De komst van het Koninklijk Echtpaar is werkelijk een feestdag geworden Hotels en alle mogelijke gelegenheden tot herberg stampvol, de toevloed van buiten is geweldig. De Nijverheidstentoonstelling had den ge- geheelen ochtend reeds een druk bezoek ge had, en ze was dit waard. Het station was passend versierd. Op het perron bevonden zich de Commis saris der Koningin in dit gewest, mr. J. Linthorst Homan en de burgemeester van Coevoi'den J. van der Lely, om de Koninklijke bezoekers te verwelkomen op den Drentschen bodem en in cle stad Coevorden. Op den vastgestelden tijd 11 55 (stadstijd) stoomde de trein, welke de Hooge Bezoekers aanbracht, het station binnen. Even een ooi'- verdoovend gejuich, dan stilte. Aller oogen zijn in spanning op he" stationsgebouw ge richt, waaruit de geliefde verschijning zoo dadelijk kan te voorschijn treden. Intusschen zijn do Koninklijke gasten uit gestapt en door den commissaris verwelkomd. Daarna wordt de burgemeester aan H. M. en den Prins voorgesteld Bij de deur van de wachtkamer had H. M. reeds een bloemen hulde in ontvangst te nemen van mej. Arnol- dine van der Lelij, de jongste dochter van den burgemeester. Eerst ging het de Stationstraat in, waar aan den ingang een zware eereboog was op gesteld, daarna reed de stoet door de Friesche straat, de hoofdstraat der stad (waar H. M. namens de ging bloemen werden aangeboden), om aan het eind daarvan over [de versierde Markt rechts af te slaan de Kerkstraat in. Had II. M. zoo juist de gelegenheid gehad Coevorden's flinke hoofdstraten te zien, thans was het Oud Coevorden, dat men te aan schouwen kreeg. En overal was de hulde ovei'hartelijk, ook bij den rit over de Spoor- kade en de Bentheimm-straat, waar overal ik ze heb gevonden. De rooderi zijn nu voor mevrouw Werkentin en de gele voor me vrouw. Prachtig nietwaar? Ja, ik was ook erg blij, dat ik ze nog heb gevonden. Maar, nu moet u de ï'ozen ook op uw borst steken. Ilier zijn spelden, ik heb er maar dadelijk een paar meegebracht. Nu, mijnheer, staat dat nu niet prachLig? Nietwaar, me vrouw Werkentin lijkt, op een echte gravin, zoo voornaam, en mijn goede mevrouw, mijn lieve hemel, die ziet er uit als een engel En zij liep ijverig op de dames toe, die haar maar lieten babbelen. Rolf sloeg ze toen den mantel om en hielp ze in het rijtuig. Het was een warme nazomeravond. De zon was rèeds aan het ondergaan en kleurde den l'cht bewolkten hemel rood en donker violet, Zacht "groene en helblauwe nuances lagen daartusschen en aan den horizont hing onbe wegelijk als een rotswand, een donkergrauwe wolkenmassa, Zonder te spreken zaten de drie menschen tegenover elkaar in het rijtuig. Renate keek droomerig in de verte. Het licht van den hemel spiegelde zich in haar oogen af en wierp een rossigen schijn op het bleek e ge zicht, waarin de donkerroode lippen zoo bij zonder mooi uitkwamen. Rolf moest haar wel steeds aankijken en zijn geheele ziel sprak uit dezen blik. Renate ondervond plotseling de intensieve uitwerking van dezen blik en keek hem door een onver klaarbare macht gedreven, aan. Willoos, zonder uit haar droomerig peinzen te ont waken, zag ze hem een tijdlang aan en toen steeg het bloed haar, onder der. doordringen den blik van hem, langzaam naar het hoofd. Haar hart begon onrustig te kloppen en zij werd door een onverldnarbaren angst aang- Gereformeerde Jongelingsvereeni- eerebogen of vlaggemaslen waren aangebracht. In de Bentheimerstraat werden namens de landbouwvei'eeniging «Eendracht" le Weijers- wold bloemen aangeboden. Weer ging het de Markt over om langs den Kasteeldijk naar het gemeentehuis te rijden. Eerst echter werd nog stil gehouden op den Kasteeldijk, waar door mej, Martha de Reiger namens de werkliedenvereeniging «Door Eendracht Sterk" een bouquet werd aangeboden, en voor het ziekenhuis «de Aleida Kramerstichtinz", waar de «kleine Hans", een ventje van 3 jaar, dat door een gebrek aan den knie niet loopen kan en tot de eerste patiënten der stichting behoort, op den arm van de directrice, zuster Roovers, H. M. een bouquet aanbood. Een lief tooneeltje Dan naar het gemeentehuis, waar het déjeuner plaats had, H, M. en Z. K. II. den Prins aangeboden door de gemeente. Ook hier had de Koningin weder een bloemen hulde in ontvangst te nemen van mej. Leentje Bones. Hier hield de burgemeester tot II. M. de Koningin een toespraak die door II M. werd beantwoord. Na het déjeuner volgde de aubade van drie zangvereeriigingen Om 1.40 vertrokken de Ilooge Gasten weder van het gemeentehuis, onrt-r groote geestdrift uitgeleide gedaan tot aan het station. V a 11 h e. Van heinde en verre uit den omtrek is de bevolking opgekomen en heeft zich op gesteld, waar de straatweg, komende van Valthe, waarvan het verlengde gedeelte nog zandweg is, de spoorbaan kruist. Op het perron van het station, waar door zorgen van de spoorwegmaatschappij eenig decoratief van planten, vlaggedock enz. was aangebracht, bevond zich de üurgemeester van Odoorn, de heer .1. G. Borgesius. Zoodra do Koninklijke bezoekers den trein verlaten hadden werd het hoofd der gemeente voorgesteld, waarbij de laatste een kort woord van welkom uitsprak en de dank der bevolking overbracht voor de eet van liet Ilooge bezoek. Hierna begaven de Koningin en de Prins zich onmiddellijk naar de gereedstaande rij tuigen, een 5-tal lichte jachtwagens van het staldepartement der Koningin, bespannen met 2 paarden en 2 andere voertuigen. Bij het eerste verschijnen van de geliefde Vorstinne steeg uit dc menschen massa een luid gejuich op, dat zich telkens en telkens weer herhaalde, en het toppunt bereikte toen de stoet zich in beweging zette. Voorop reed de Burge meester, daarna volgde de Commissaris der Koningin beide rijtuigen werden particulier uit Assen aangeschaft. Vei volgens het rijtuig met de ICamerheeren en dan het Koninklijk Paar waarachter de overige rijtuigen en ver der gevolg. grepen. Zij kon zijn blik niet langer verdra gen, ze sloot haar oogen en drukte haar lippen als in lievige pijn op elkaar. Ilij haalde diep en moeilijk adem en richtte zich op. Hij begon met zijn moeder te spreken en de/e mengde Renate mee in het gesprek. Zoo was er dan een einde aan den gespannen toestand gemaakt. De jonge vrouw echter kon dien zeldzamen onrust maar niet van zich afzetten. Sedert langen tijd had ze voor de eerste maal weer dat gejaagde gerael, dat ze misschien weer eens van Tornau weg zou moeten en dat zou haar nu veel moeilijker vallen nu niet alleen uit zorg voor het dagelijksch brood. Neen, ze zou nu haar hart moeten achterlaten Zij had zicli in! den laatsten tijd zoo gelukkig gevoeld, dat zij geen wenschen meer koes terde zou er nu een eind aan dien ge lukkigen tijd moeten komen Rolf merkte wel, dat iels haar hinderde hij had haar zoo graag iets willen zeggen, maar hij wist niet wat. Ilij keek naar de lucht. «Wat een heer lijke stemming in de natuur! Men zou schil der moeten zijn om dat te kunnen vasthouden «Om dat te kunnen weergeven, zou men in plaats van met verf met vuur en lucht moeten verven," antwoordde zijn moeder. «Kijk Rolf, ons geliefd, oud Tornau is heele- inaal in dien hellen gloed gehuld. De ramen schitteren alsof het huis van binnen sterk was verlicht. «Maar het is slechts een weerschijn, moe der. Licht zonder warmte." Hij had zich dat in gedachten laten ontvallen. «Rolf Hij schrok op. «Wat is er, moeder Och" hij lachte gedwongen «u hebs -•-i. nur.Afic.niia Wchouwmg ver wonderd. Neem me niet kwalijk liet was immers maar een phrase." Zij keek hem onderzoekend aan, «Neen, mijn jongen, dat was g»en phrase, dat gezegde kwam uit je hart. Op Tornau ontbreekt je juist datgene, dat licht en warmte aan je leven zou kunnen geven. Als je toch eindelijk mijn wenschen eens kon vervullen Ik zou haar nog zoo graag willen zegenen, die licht en warmte aan je bestaan geeft wie het ook zal zijn." Hij fronste zijn voorhoofd en keek Renate scherp en onderzoekend aan. «Hoort u wel mevrouw "Werkentin, ik werd weer eens verraderlijk uitgehuwelijkt. Is het niet wreed mij zoo te kwellen?" Zij keek hem niet aan toen zij op doffen toon antwoordde: «Ik kan het me zeer goed van uw moeder voorstellen. Een man als u kan alleen door een huwelijk volmaakt gelukkig worden." «Een man als ik In hoeverre kent u mij om dit te kunnen beweren? Mij ontbreekt op Tornau niets aan mijn geluk ik heb er alles, wat ik noodig heb daar kunt u van op aan," Nu keek ze hem weer aan en den blik, dien zij ontmoette, deed haar ineenkrimpen. Ook mevrouw van Tornau had dezen blik opgemerkt en haar vermoeden werd bijna zekerheid. Zoo kan een man slecht-, de vrouw zijner keuze aanzienHet was bepaald een heerlijke gedachte voor de oude dame, dat dit jonge wezentje naast haai', met het hoogstaande karakter en haai* goed hart, misschien nog eens de vrouw van haar zoon zou kunnen worden. (Wordt vervolgd.) nMamxtmarsvtxsciKaautiZ! [3 f'

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1