Zondag 7 Juli 1907. «Mo. 12430 Dit Bi» Destaat uit DRIE Mei Eerste Blad 61"* Jaargang, Renate Werkentin. I k. tl Deze courant verschijnt i g ij k s, met uitzon 'lering ran Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25.Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent b Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordc-elige voorwaarden. Tarieveu hiervan zijn gratis aam het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, D o nderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aau het Bureau te voldoen. luterc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 6 Juli 1907. FRANKRIJK. De Marokko-kwcstie. In de Kamer hield de clericaal Danys- Coehin gisteren zijn interpellatie over de Marokkaansche. zaken. Hij zcide, dat de toestand der Franschen in Marokko zal verbeteren, zoodra er orde hecrscht, maai üo laatste gebeurtenissen deden blijken, dat er van do organisatie van .hot Fransch— Spaan sclio politiekorps nog niet veel is te rechtgekomen. Wordt er wel de hand) ge houden aan de besluiten, neergelegd in de acte ynn Alge si ras Zal de bezetting van Oedja door de Fran'schc troepen nog lang iluren? vroeg hij. Toespeling makend op het verblijf van den oud-minister Etienno, te Berlijn, zegt Cochin, dat dergelijke, „ge heime zendingen" overbodig zijn, want dc gezanten zijn belast met het voeren der onderhandelingen. Minister Pichon verklaarde, dat de heer Etienno geen enkele, zelfs geen officieuse opdracht had. Echter zal de goede ont vangst van een Fransch parlementslid in Duitschland de beste gevolgen hebben voor do betrekkingen tusschen beide landen. Alle maatregelen door de Marokkaansche regcering toegezegd, ten gevolge van den moord op dr. Mauchamp, hebben reeds een begin van uitvoering ondergaan. De misdadigers zullen gestraft worden. In hot geheele corps diplomatique te Tanger hecrscht een goede verstandhou ding. Dc overeenstemming tusschen de mo gendheden is tot stand gekomen; dc over eenkomst tusschen Frankrijk en Spanje heeft met Marokko niets te maken, cn beoogt slechts dc handhaving van den sta tus quo in de Middcllandsclie Zee. Frank rijk stelt zich alleen ten dool dc mogelijke oorlogsoorzaken uit don weg to ruimen en een uitbreiding te geven aan het aantal aangelegenheden, Waaromtrent overeen stemming verkregen kan worden. Do Kamer keurde gisteren een credict Van 275.000 fres. goed, ter bestrijding van de vervalschingen in den wijnhandel. De wet, waarbij de arbeid in de mijnen be perkt Wordt tot acht uur per dag, werd tact 427 tegen 123 stemmen aangenomen. A,an 't begin der zitting had' do Kamer een molie van den afgev. Beauquier aan genomen, waarin Frankrijk zich vereenigt met do herdenking van het eeuwfeest van Garibaldi, die in 1870 zijn degen ter be schikking van Frankrijk stelde. De regee ring had zich met de motie Veieenigd, daar Italië hierin een nieuw bewijs van vriend schap moet zien. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Bij de parlementsverkiezing te Yarrow (Schotland) is gekozen Gurran, lid. der ar- beiderspartij, met 4G98 stemmen, tegen 3930 op den conservatief (protectionist), 3474 op don liberaal en 2124 op den nationalist. De liberalen verliezen oen zetel aan de arheiderspai tij. Ilun nederlaag wordt toe geschreven aan de agitatie der vrouwen, die uit verbittering over dc tegenwerking der liberalen op 't stuk van vromvenkics- ïecht, propaganda maakten voor den so cialist. Op liet arüllerieveld te Okchamptonin Engeland is tijdens'de oefeningen een gra naat gesprongen. Een luitenant, ccn ser geant-majoor en twee soldaten werden ernstig gekwetst. Men zegt, dat de granaat eerst niet had willen ontploffen, maar plotseling uitoensprong, toen de luitenant haar onderzocht. Naar het Duitsch van II. COURTBS—MAHLER. 18) Tornau begeleidde Melanie naar een kleine salon naast de eetzaal. Zij had hem dat ver docht. De kamer was schemerachtig verlicht. Het was door dikke fluweelen portières van de feestzalen gescheiden, als een dof geroe zemoes drong de drukte van de feestvieren den tot hier door. Daartusschen hoorde men zacht de muziek. Melanie liet zich zuchtend op een divan neervallen. »0, wat doet die rust hier goed Hier, beste Roif hier heb je mijn bal boekje, zoek maar uit," Hij boog en bleef voor haar staan, terwijl bij zijn naam op haar boekje schreet. Zij ging op zij om voor hem plaats te maken. "Wil u niet gaan zitten sik meende dat u zich wilde terugtrek ken om rust te vinden. Hc wil dus niet storen." Zij greep naar zijn hand. „Rolf, dat kan ik zoo niet langer uithouden. Waarom kwe je me toch steeds zoo? Je weet heel goed dat je me niet stoort, dat Ik jarenlang naar jq hebt verlangd." „Zeer vleiend voor mij, mevrouw do ba roncs." Zij stampte woedend met haar voet op don grond. „Ik wil dat „mevrouw de barones" niet meer van je hooron „En, ik lieb mc eens cr lang tegen verzet om te gelooven, dat u dezen titel en de daar mee sanienhangendcn rijkdom voor een eer lijk mannenhart verwisselde. Ik heb bet mij echter zoo lang ingeprent, tot de draagster Luxemburg. De Kamer heeft gisteren met 41 slem- men tegen die der 7 socialisten en met één onthouding het wetsontwerp aangeno men, waarbij kracht van wet wordt gegeven aan hot familiebesluit van het huis Nas sau van 16 April 1907. regcering. Een groot aantal stakers is in do gevangenis geworpen, waar zij weige ren te eten, als protest tegen hun gevan genneming. Te Bologna en Venetië is de algemeene staking afgekondigd, bij wijze van' pro test tegen de regeering. Betoogers in den omtrek van Bologna zijn begonnen dehon- nipvelden plat te trappen. Herhaaldelijk wordt door de cavalerie tegen hen gechar geerd, waarbij verschillende gewonden vie len, en ook eenige soldaten gewond wer den. Te Migliarino is hij wijze van protest voor vierentwintig uur de algemcene sta king afgekondigd. De Garibaldidag is Donderdag onder groote opgewondenheid der bevolking, te Rome gevierd. In den voormiddag hadden optochten der schoolkinderen plaats, terwijl de „roodhomden" 's middags in optocht naar bet Garibaldi-monument op denGia- nicolo trokken. De optocht bood eenprach- tigon aanblik. De winkels waren gesloten, en van alle gebouwen wapperden de vlaggen. Koning Victor Emanuel woonde op het kapitool 'de herdenkingsrede voor Garibal di bij, en werd bij hol; komen en heen gaan geestdriftig toegejuicht. Toen de feeststoet, waaraan door bijna 20.000 personen werd deelgenomen, voorbij hot Oostonrijksche consulaat, nabij het Quirinaal trok, viel hot op, dat, hoewel de Kahier den dag tot een nationalcn feestdag had verklaard, het balkon hier geen vlag droeg. Dit had een vijandige be tooging tegen Oostenrijk ten gevolge, waarbij de troepen echter dadelijkheden wisten te voorkomen. De Oostonrijksche gezant was op dat oogenblik niet te Rome. Vereenigde Staten. Hij het Hooggerechtshof is aanhangig ge maakt een cisch tot schadevergoeding ten he- drngo van 2775 dollars legen de stad San Francisco, wegens do vernieling van een Japansch eethuis en badhuis, 23 Mei 1.1., bij een geschil tusschen leden en niet-leden oener vakverecniging, in het eethuis ver gaderd. De eiseh is Japansclien. eigenaar. ingediend namens den te ontdekken. Dit was 'n manoeuvre om de justitie op een dwaalspoor te brengen Krijgt de betrokken deurwaarder deze som, dan wordt het voor hem een mooi zaakje, Fran krijk. Als een eigenaardige tegenhanger van de I tioebelen in het Zuicïen is in verschillende I steden in hot Noorden, Oosten en Westen van Frankrijk een beweging gaande legen de j bevoorrechting van de drie oproerige Zui derdepartementen ten koste van de werige. Voorgesteld wordt om alle waren die uit bet Zuiden komen te boycotten. Denemarken. Keizer Wilhelm ging na een hartelijk af scheid van het Dcenscbe Koningspaar, aan boord van de Ilohenzollcrn op reis naar de Noorscho wateren. De Keizerin is op haai* zeiljacht „Iduna" op een kruistocht gegaan langs de kusten van Denemarken en Sleeswijk-IIolstein. Spanje. De Kamer nam gisteren het wetsontwerp op do kicsrechthervorming aan. Italië, In de provincie Ferrara is een staking onder de landarbeiders uitgebroken. De la- go loonen en de hooge belastingen hebben een ellende-toestand veroorzaakt, die den hoeren aanspoorde tot een wanhopig ver zet legen de grondbezitters en tegen de Rusland. Woensdag heeft weer ^en troep van 202 politieke gevangenen Petersburg verlaten met bestemming naar Siberië. Marokko. Ilaisoeli heeft de bergstammen uit het Zuiden opgeroepen, zich. onder zijn vaan del te scharen, onder bedreiging, de afval ligen te doen onthoofden. De oud-admiraal J. W. Thomson, die van ,een icis in China en Japan te New- York is teruggekeerd, voorspelt dat er geen 5 jaren zullen voorbijgaan of er breekt een oorlog uit tusschen Japan, en de Vereenigde Staten. Bij do Filippijnen zullen dan 'de eerste zeeslagen worden geleverd. Engeland zal zich onzijdig houden, maar Frankrijk zal Japan, financieel steunen. Do Amerikanen herdenken steeds op tra gische wijze den onafhankelijkheidsdag, 4 Juli. Bij hot ontsteken van. reuzenvuunverk ontstaan meestal branden, de opeenhooping Van menschcn in schouwburgen en op pleinen is oorzaak van tal van ongelukkon. Ditmaal was 't, naar uit New-York wordt gemold, een ware slachting. In de hoofd stad vielen 7 dooden en 6 gewonden, meest allen zwaar. 23 gewonden werden in do ziekenhuizen opgenomen. Tal van branden braken uit. Volgens de „Chicago Tribune" zijn er Donderdag in geheel Nooid-Amorika gedood 37, en gewond *2153 menschen. 't Lijkt een veldslag I De staatssecr. van marine, Metcalf, heefi het bericht bevestigd dat een groot deel van de vloot der Vereenigde Staten aanstaanden winter in den Grooten Oceaan zal worden bijeengebracht. Deze viootbeweging heeft vol gens den minister echter geen beteekenis van een militair standpunt bekeken In ieder geval is dit een officieele beves tiging van de geruchten dat de Vereenigde Staten de Westkust willen beschermen tegen een mogelijken aanval, die alleen te duchten is van de zijde van Japan. John 0. Rockefeller, de petroleum-koning die voor de rechtbank te Chicago was ge daagd wegens overtredingen der trustwet, hield zich verscholen. Na ontelbare naspo ringen gelukte het een slimmen deurwaarder John D. te ontdekken op de veranda van de woning van diens schoonzoon te Pittsfield. John D, zich ontdekt ziend, glimlachte en stak den man der wet gul de hand toe. Onnoodig te zeggen dat de gelukkige deur waarder den millionair aanstonds de oproe ping om voor 't gerecht te verschijnen in de hand stopte. De bladen herinneren nu aan het feit dat de heer Prentice, schoonzoon van Rockefeller 50,000 dollar uitloofde om zijn schoonvader Japan. Volgens de »New-York Herald" zal een van de jongste incidenten op de Ilaagsche Vredesconferentie aanleiding geven tot een ernstig geschil. Dezer dagen meldde een Koreaansch gezantschap zich aan om deel te nemen aan de conferentie, welk feit de verbolgenheid van de Japanners op wekte,omdat zij Korea, na den oorlog inet Rusland, be schouwen als bij Japan te zijn ingelijfd. De keizer van Korea Yi Hyeung heeft verklaard dat het gezantschap buiten zijn weten en bekrachtiging naar Den Haag is vertrokken. Reuter verneemt uit Seoel dat de keizer echter uit zijn particuliere kas 20.000 ven ter beschikking stelde van het gezantschap dat in Den Haag hot recht van Korea moest opeischen om deel te nemen aan de conferentie. Markies Ito, de Japansche ge/ant (lees onderkoning) in Korea heeft plan de leden van het Koreaansclie gezantschap bij hun terugkomst te doen arresteeren. Tevens zal hij krachtige maatregelen nemen om de anti-Japansche beweging in Korea te onder drukken. van dien titel mij niet anders dan onder den naam van Berkow bekend was. liet duurde tamelijk lang," ging hij bitter voort, „cn het kostte mij menig smartelijk uur, voordat het goed tot mij was doorgedrongen." „Dan vergeet u het nu maar weer. Rolf, noem me slechts een enkele maal weer Me lanie!" Ilij richtte zich hoog op en zag haar frotsch en kalm aan. „Ook niet, als ik je zeg, dat ik geen vuri ger wenseh ken, dan dat weer goed re ma ken, wat ik heb misdaan? Rolf, mijn geheele loven wil ik je geven, zoo lang wil ik uiet mijn liefde je omringen, tot je mc hebt ver geven. Je kunt niet zoo onverschillig tegen over mij zijn als je me wel wilt doen. ge looven; je wilt me slechts angstig maken tot straf dat ik eens heb gemeend, zon der jou tc kunnen leven. Rolf ik wil dee moedig wachten lot mijn liefde ook weer bij jou de liefde voor mij wakker roept, maar zeg mc dan slechts, dat do koelheid in je wezen enkel schijn is." „Ik speel geen eomedie, en wat dood is, laat zich niet wakker roepen. U moet n zelf en mij zulke scènes liever besparen." Zij sprong op en kwam dicht bij hem staan. „Je houdt dus van eeu anderDaar om ben je dus zoo wreed tegen mij," riep zij op onderdrukten toon. Rolf was bleek geworden. Hij ging achter uit on zei koel* „U vergeet u zelf, mevrouw de barones „Je zult mij dol maken. Ik laat je niet gaan dat zweer ik je. Jij bent nog on trouwer dan ik bet ooit ben geweest, want ik bob slechts mijn hand weggegeven, jij echter je hart. Maar ik laat je niet los." Hij keerde zich om cn maakte een bui ging om te vertrekken. Zij hield hem bij zijn arm terug. „Ga zoo niet weg slechts één. goed woord. Rolf ccn enkel goed woordje!" Hij keek haar aan. Zijn blik verteerde, toen hij haar betraande oogen zag. Welke man zou onverschillig blijven bij het zien, dat een vrouw weenend om zijn liefde smeekt „Ik betreur u en uw mislukt leven, maar het is mij onmogelijk dit onderhoud verder voort te zetten, sta me toe, dat ik vertrek." Zij greep zijn hand en drukte die tegen haar wangen, welke nog vochtig waren v haar tranen. „Ileb je me vergeven Rolf?" „Van ganseher harte!" „En blijf je mijn vriend?" „Ik wil probeeren of ik 'dat kan zijn." Hij boog en vertrok. Zij keek hem met glinsterende oogtn na. „En nog geel' ik je niet op, Rolf Tornau zei ze zacht in zich zelf. Toen wierp zo haar hoofd in den nek en ging voor een spiegel staan om haar haar in orde te maken. „Voor dit uur zal deze Werkentm hoe ten," mompelde zo woedend. Toen ging ze uaar de schrijftafel, schreef vlug temge woorden op een velletje papier en belde toen een bediende. „Dit- telegram moet dadelijk worden ver zonden." liet telegram was aan Trachwitz geadreS' seerd en bevatte de volgende woorden: „Ik verwacht u morgenavond in Berkow. Rolf was naar zijn moeder gegaan, die naast Renate zat en zicli met mijnheer en mevrouw Von Diesterkainp onderlueld. Men was reeds begonnen te dansen en de gi vrouw zelf nam een levendig deel aan dit vermaak, dat enkelen als iets verrukkelijks, anderen weer als dwaasheid beschouwen. Rolf keerde zich plotseling naar Renate om. „Zou u geen trek hebben om te dansen?" BINNENLAND, Hofberichten. Het voornemen bestaat, dat II. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins op den ver jaardag van 11. M. de Koningin Moeder te Soestdijk zullen vertoeven en vervolgens naar Dobbin vertrekken. De officieren van liet Japansche eskader worden in de volgende week, vermoedelijk Maandag, ten paleize Het Loo verwacht. He Laakhaven. Men meldt ons uit 's-Gravenliage De commissie in zake de verbinding van de Laakhaven met de Scheveningsche haven en het "Westland maakte gisteren den aan gekondigde» tocht door h« l Westland ge deeltelijk per motorboot. Tijdens deze vaar tocht bleek met welke groote moeilijkheden reeds de kleine scheepvaart in de beslaande Westlandsche vaarten te kampen heeft. In de te 's Graven/ande (het eindpunt van den vaartocht) gehouden vergadering heeft de commissie de door de sub-connnissies uitgebrachte verslagen, behoudens eenige wijzigingen, goedgekeurd en besloten zich voorloopig alleen tot de verbinding met het Westland te bepalen en daarvoor twee nieuwe sub-commissies te benoemen, nl. een technische, voor liet maken van een schetsplan met globale begrooting, en eene financieele, voor de regeling der kostenver- deeling. Op grond van de door deze sub- Zij zat juist iu gedachten verdiept naar de voorbijzwevende barones tc kijken en zag nu glimlachend naar Rolf op. Hij stond ach ter haar stoel en boog zich naar Uaar voor over. „Ja en neen," antwoordde ze. „Waarom neen?" „Tiet schijnt, me wel een eeuw geleden, dat ik heb gedanst. Ik geloof, dat ik me zelf heel komiek voor zou komen, als ;k ook tus schen al die vroolijke mensehen ronddiaai- de." „Dat spijt me. Ik zou zoo graag één walsje tenminste met u hebben gedanst." Mevrouw von Tornau mengde zich nu ook in het gesprek. „Och toe, beste Renate, doe Rolf dat genoegen nu maar. Jo bent toch nog geen oude vrouw." „Nu als uw moeder het verlangt, dan wil ik een keer met u dansen." ITij fronste zijn voorhoofd. „Neen, dank u. U moet niet worden gedwongen, ris u het liever niet doet, moet ik maar van mijn wcnsch afzien. Ook ik ben over dien tijd heen, dat. men alleen genoegen in dansen heeft en ik heb het dikwijls als lastige plicht beschouwd als men daartoe werd gedwongen." „En niettegenstaande dat, heeft u zich willen opofferen om met mij te dansen?" Hij zag haar diep in de oogen. „Ja dat offer zou ik wel willen brengen. Ik ver beeldde me namelijk, dat het een genot moest zijn, niet u te dansen." „Gaat u niet verder, als 't. u belieft, mijn heer von Tornau. Komplimenten moet u me niet maken. En nu kan ik dus na afge wezen te zijn weggaan!" „Nu draait, u de zaken om. Ik heb u niet afgewezen, maar u mij." „Ik u?" „Zeker, ik wilde immers met u dansen, u hebt daarvoor echter bedankt." „Omdat u liet wilde doen, nadat u er eigenlijk toe was gedwongen. Het rou u jen hcele overwinning hebben gekost met mij te dansen." Zij stond op cn ging naast hem staan. Licht blozend zei ze vriendelijk maar beslist „Nu wil ik dan wel met u dansen. Er be gint juist eeu nieuwe wals. llcefl u die niet besproken?" Hij keek haar stralend van plezier aan. „Geen enkele besproken -- behnhc de cotil lon met. mevrouw van Berkow. Wilt u dus heusch met me dansen?" „Ja en geheel ongedwongen, alleen om dat ik het prettig zou vinden. „Hola, mevrouw Werkentin Is dat nu goed van u? Mij hebt u straks xool glim lachend afgewezen," riep Dicstcrkamp, schijn baar diep heleedigd, „eu nu gaat u wel met Tornau dansen! Rolf Rolf je, mijn jongen, dat wordt een duel." Deze lachte. „Als wij onze wals nebben go- daan, dan ben ik tot je dispositie. Nu heb ik geen tijd." Dicstcrkamp \ersperdc echter beiden den weg en keek ze triomfantelijk aan. „Neen', neen, beste vrind. Eeisl de zaken en dan hot genoegen. Ik laat u niet eerder gaan, voordat mevrouw Werkentin mij plechtig beeft gezworen, do volgende wals met mij te doen." „Dat wil ik wel blindelings doen, mijnheer von Diesterknmp. Ik zou u straks zeker dien clans niet hebben geweigerd, als ik het idee had gehad, te dansen. Daar mijnheer von Tornau het wenschtc, heb ik mijn plan ver anderd." „Ja wat moet. ik nu doen? Zeker maar vergeven, en mij op de volgende '.vals ver heugen. Zoo dc weg is vrij, Tornau; doorboor me echter niet mot- je oogen, ik ga al." (Wordt vervolgd.) SCHIEDAIISCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1