Zondag 7 Juli 1907. 61*** laargang No. 12430 Berde Blad G-iuseppe Garibaldi. Schilderachtige cijfers, Dezo courant verschijnt d a g e 1 ij k' s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen B 1.25. Franco 'per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advextcntiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) m Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Italië herdacht 4 Juli den honderdsten ge boortedag van zijn nationalen held Jozef Garibaldi. Toen hij 25 jaren geleden stierf, is men hem als. een heilige gaan verccren. Niet alleen dat standbeelden en monumenten zijn nagedachtenis levendig houden bij het nageslacht, ook zijn naaste bloedverwanten wil do patriottische geestdrift der Italianen in steen en brons vereeuwigen, en nog on langs hebben Kamer en Senaat besloten het eilandje Caprera, dat Garibaldi zoo lang tot verblijfplaats diende, aan ta koopen en het tot nationaal heiligdom verklaaicl. Ondanks zijn blauwe oogen en zijn blonde haren een teeken van Germannsehe af komst van moederszijde is Garibaldi een typisch vertcg^n—emdig^i -.an het heetge bakerde op avonturen beluste Itabaansche ve k, dat meer zijn instinct volgt dan met overleg te werk gaat. Zijn gcheele leven is een aaneenrijging van avonturen. Hij werd te Nizza als zoon van een zeekapitein gebo ren/genoot een zeer bescheiden opvoeding en trad later in dienst bij cle Sardinische ma rine. Zijn rusteloos karakter dreef hem aan deel te nemen aan. de politieke verwikkelin gen en zoo zien wij Garibaldi een voorname plaats innemen bij de door Mazzini in 1833 aangestichte revolutionaire beweging in het Noorden van Italië. De beweging werd on derdrukt en Garibaldi ter dood veroordeeld, wist zich door de vlucht te redden. Zijn lust voor avonturen deed hem nu in allo werelddeclen zijn. geluk beproeven: van Marseille, waar lnj korten tijd als wiskunde- leeraar in zijn onderhoud voorzag, trok hij naar Tunis, waar hij als scheepskapitein in dienst trad van den Bey en van 1S36 af vinden wij hem terug als kaperkapitein in opdracht van dc Zuid-Amerikaansche Repu blieken Rio Grande do Sul en Montevideo. Nu eens ter zee dan weer te land oehanlde Garibaldi tal van krijgslauwpren, hij deed de Braziliaansclic scheepvaart groote afbreuk en de roem van zijn overwinningen drong tot Europa door. In Zuid-Amerika ontwik kelde Garibaldi zijn veldheerstalenten, die hem in zijn vaderland tot den grootcn man zouden maken. Ondertusschen had het vaderland Gari baldi noodig. liet land, verdeeld in tal van kleino staatjes, de koninkrijkjes Sardinië, Sicilië, Napels, Kerkelijke Staat, Vcnoliö enz., was int gisting. In 't Noorden nam de afkeer tegen de Oostenrijksche onderdruk king met den dag toe, cn het naar democra tische hervormingen dorstende binnenland versterkte de eenheidsidee, de beste krachten in den lande sloegen de handen ineen om te strijden voor de eenheid van hot jonge Italië. In 't revolutiejaar 1848 brak de storm los in Sicilië, de regceringstroepen kondon 'den stroom der omwenteling onmogelijk kee ren; Venetië stond op tegen de Oostenrijk sche onderdrukkers. Toen het vaderland hem riep, keerde Ga ribaldi terug, maar zijn diensten werden door koning Ivarel Albert van Sardinië wan trouwend afgeslagen. Karei Albeit word bij Custozza door 'de Oostenrijkers onder Ra- detzki verslagen en tot wapenstilstand ge dwongen. Garibaldi maakte van de gelegen heid gebruik om een seliaar van 1500 kot-ue avonturiers rondom zich te verzamelen, maar i ook zijn plan mislukte om de revolutie in "t Noorden vasten voet te doen krijgen. Hij oe- gaf zich daarop in dienst van Rome en droeg liet zijne bij tot hervorming van den kerke- lijken staat in een Republiek. Beroemd is Garibaldi's verdediging van Rome icgen een overmacht van Fransche troepen onder generaal Oudinot. Toch kon hij don val van Rome niet voorkomen. De oorlog tegen Oostenrijk in 1859 vond Garibaldi wederom bereid, de tijdon waren rijper geworden en de onrustige toestand op Sicilië gaf hom een welkome gelegenheid om in te grijpen. In de overtuiging de sympa thie van minister Cavour en van Engeland aan zijn zijde te hebben, deed Garibaldi den koonsten daad zijns levens: Hij landde op 11 Mei 1860 met 1000 man te Marsala op Sicilië en vanaf Uien dag begon zijn reuzen- triomftocht tot Napels. Onder 'de leus: Italië één en vrij, trekt hij met zijn legertje op naar Palermo. Overal wordt hij door de be volking met blijdschap begroet. In 3 afdee- lingen zendt Garibaldi zijn troepen het eiland in en weldra is geheel Sicilië van Na- politanen bevrijd en voor den opstand gewon nen. Garibaldi steekt over naar Calabrië, overal waar hij nadert verstrooit zich 'de vij and, dat zijn de troepen van den koning van Napels, 13 dagen daarna houdt Gari baldi zijn roemrijken intocht te Napcis. Hij had in drie weken een koninkrijk veroverd, zijn gelukster had haar middaghoogte be reikt. Als een moderne Cincinnatus irok Ga ribaldi zich terug om op het eilandje Ca prera, ten N. van Sardinië, zijn geiten ie gaan hoeden. In zijn pogingen om ook Venetië en Rome aan de kroon van Italië te brengen leed Garibaldi schipbreuk en kwam hij in conflict met zijn regeering. Bij Asgremonte gewond werd hem toegestaan naar Caprera terug te keeren. In 1867 maakt hij met zijn getrouwen nog een dollen tocht op hel vasteland maar werd bij Montana door dc Eranschen verslagen. De eenheid van Italic was intusschen tot stand gekomen. Als vurig republikein snelde Garibaldi in 1S70 Frankrijk te hulp en verrichtte in den oorlog tegen Duitschland met zijn zonen Menotti en Ricciotti wonderen van dapper heid. Zijn militaire loopbaan was geëindigd. 2 vJuli 1.882 stierf Garibaldi in de armen van zijn. derde vrouw op zijn geliefd Caprera. Garibaldi's grootste deugd was zijn onge repte eerlijkheid. Na zijn heldentocht van Marsala naar de Volt.urno, waarbij hij een koninkrijk met één klap veroverde, legt hij, op den dag van zijn hoogsten rpem, alle macht in handen van zijn koning en trekt zich terug op Caprera om zijn geiten te gaan hoeden. Dit verheven schouwspel deed Garibaldi's populariteit voorgoe'd vestigen en stelt hem op een lijn met den onsterfolijken George Washington, die liet welzijn des volks stelde boven zijn eigene idealen. Ga ribaldi was 'n baanbreker, die zijn hercules- arbeid vemcht ziend, zich vrijwillig terug trok om de voltooiing van het hervoiinings- werk aan daarvoor meer geschikte banden over te laten. Garibaldi gelijkt den ridder door Schiller bezongen, die niet alleen in den strijd met den draak, maar ook in don strijd met zichzelf wist te overwinnen. En dat is liet hoogste wat van 'n roemrijk man te ge tuigen is. ENGELSCRE BRIETEN. CX. UIT LONDEN EN VAN LONDENAARS. (Van onzen Londenschen Medewerker.) London, 1 Juli 1907. Hampstead, de beroemde voorstad van Londen, heeft veel en velerlei, waarop het trotsch mag wezen. Bovenal mag hel bo gen op een prachtige ligging, een heerlijk park met fraaie vergezichten, gezonde lucht on gering sterftecijfer. Zijn inwoners gol den voor de meest ontwikkelden, de meest kunstliovenden van Londen en waar dit alles bijeen gevonden wordt, verwacht men ook een zekere mate van zedelijke ontwik keling. En toch heeft dit mooi oord een millioenjuffromv, zooal niet voortgebracht, dan toch geherbergd. In Greencroft Gardens, een wat eento nig gebouwde straat, die allerminst aan een tuin doet denkon, woont een Mrs. Home, welke eon man, een vriendin en een rijke verbeeldingskracht bezit. De man is „in de City", wat alles en niets belee- kenen kan. Hij kan tapper en ook bankier, schoenmaker of scheepsreedcr zijn, men vraagt hier elkaar nooit naar die dingen en „something in de City", is do gewijde mantel, die alle handelszonden dokt. Do vriendin en vertrouwde is 80 jaar en waar de man het element van ge goedheid verschaft, voorziet de vriendin met haar grijze haren Mrs. Horne van de noodige eerbiedwaardigheid. De phantasie dezer dame heeft haar eindelijk voorzien van een onbekenden weldoener, die ook onbekend wil blijven. Deze edelaardige man heeft deze dame 32.000 v.k. mijlen op Ma dagascar, ten geschenke gegeven en dit heeft haar op liet edelmoedig denkbeeld gebracht, brave landgenooten, die zulks ver dienen schatrijk te maken. Zij heeft dat stuk Madagascar op aandeelen gezeten elk, die zulk waard wordt geacht, mag die aan deelen van. haar koopen. Later zullen ze ook voor Jan en Alleman verkrijgbaar wor den gesteld cn dan kunnen de uitverkore nen ze tegen het vijfvoud van den koop prijs van de hand zetten, als ze dat wil len. Ik vrees, dat men in Parijs aan het Departement van Ko'onion cn Buitenland- sche Zaken' niets van de geschiedenis weet, doch wie daar op let, is een kniesoor. Er zijn royale Engelscken genoeg, die meenen, dat elk onbekend of verwijderd stuk land Engeland toebehoort, of moest toebehoo ren, en die dus zich over Parijsclie minis ters niet het hoofd breken. Don goeden lieden vertoont Mrs. Iforne oen op zegel geschreven acte van schen king, waarop evenwel de ouderteekening met een ander stuk papier is overplakt. De zaak moet immers diep geheim blij ven en slimmert die ze is zc laat elk, die van haar edelmoedig aanbod ge bruik maakt en haar zijn 100 of 1000 betaalt, ccn gelofte van diep stil zwijgen afleggen. Daar ze het kapitaal, noodig om de mijnen, dc bosschen, degut- ta pcrcha, enz., enz., van Madagascar te ontginnen, heeft gesteld op 120 millioen gulden, heeft ze heel wat vertrouwelingen kunnen winnen en eenigc jaren lag heeft ze met haar oude vriendin dit fraaie spel kunnen volhouden. Iemand, die immers on- noozel genoeg is, om op zulke losse gron den kapitaal te storten,^ kan ook gemakke lijk verder aan het lijntje gehouden worden. Doch het is nu uitgelekt en weldra zal men een rechtsgeding kunnen tegemoet zien. Hampstead had nog een eigenaardigheid, die meer eigen, dan wel aardig geno-emd moet worden. Het was bijna niet lo be reiken. Het hart der stad was met midden Londen alleen verbonden door eenen omni bus, die er zoowat een uur over deed, om u naar Charing Cross tc vervoeren, Dat is nu uit. Verleden Zaterdag is eei electrische ondergrondspoor geopend, die dezen weg in 18 minuten aflegt. Op het diepste punt is men 251 voet onder den grond, de „lift" gaat daar met een vlie gende vaart omlaag en omhoog, daar het anders veel to lang zou duren. Er zijn allerlei voorzorgen genomen voor de veiligheid der reizigers. Staat het signaal pp onveilig, dan stopt de trein daar vanzelve, ook al mocht de machinist verzuimen den stroom af te sluiten. Mocht aan den anderen kant de machinist door plotselinge ongesteldheid, of door welke oorzaak dan ook, zijn werk niet meer kunnen doen, en den stang, of stroomsluiter niet meer vasthouden, dan staat de trein ook vanzelve stil. Gebeurt cr onderweg iets, dan kan men van elk punt der lijn een draagbaar telcphoontoe- stel inschakelen, en naar het naastbijzijnd station telefoneeren. En een van de aan genaamste verbeteringen is, dat wanneer om de een of andere reden, de stroom, die den trein drijft, uitgeschakeld wordt, of niet meer werkt, het licht in dc wagens niet uitgaat, doch blijft gloeien. Dat ver mindert het gevoel van hulpeloosheid be langrijk, dat iemand anders krijgt, die een paar honderd voet onder den grond in een tunnel opgesloten zit. Bij die niemverwetsche zaken, wil ik ook nog van iets ouderwetschcrs melding maken. Ik bedoel het Britscb Museum, dat we allemaal bezoeken, als we naar Londen gaan. Dat wordt belangrijk uitge breid en de koning heeft juist den eersten steen gdclegd van een der drie nieuwe vleu gels, die er bij zullen komen, en die zul len maken, dat hot nu niet meer tusschen andere' huizen in staat, doch aan allo kanten op don straat te zien is. Deze nieu we vleugel, die 's konings naam draagt, kost ruim. 2 millioen gulden, terwijl het terrein voor de drie zoowat 21/2 millioen heeft gekost, en zoowat 70 huizen ervoor worden afgebroken. Do nieuwe vleugel zal voornamelijk die nen om do bibliotheek uit te breiden. Er zijn nu reeds 2 millioou hoeken, en dat is nog lang niet genoeg. Bovendien staan de Egyptische oudheden veel te dicht op elkaar en ook andere afdeelingen lijden aan dat euvel van plaatsgebrek. Men moet zich evenwel niet verbeelden, dat die ver bouwing zoo heel gauw zal zijn afgeloo- pcn. Voor de fundeeringen van dozeneers ten vleugel heeft men 2 jaar noodig ge had en liet zal nog1 wel 6 jaar duren, voor de bovenbouw af is. Op die manier moot men dus op minstens 20 jaar rekenen, voor de geheele bouwerij is afgeloopen. En dan'zal men wel elders aan den gang moeten gaan, want dan zal er weer zooveel bijgekomen zijn, dat men, zooals men reeds met de natuurlijke historie deed, weer een nieuw gebouw zal dienen te stichten. Juist dezer dagen is de directeur der Oostersche boeken en handschriften, Sir Robert Douglas, gepensionneerd. Hij is be kend, vooral, omdat hij de beroemde Chi- noesche Encyclopaedic voor het Museum kocht, een boek, dat niet minder dan 11.100, zegge elf duizend, een honderd deelen dik is. Die steenlegging gebeurde op den dag, dat men hier 's konings verjaardag viert. Dat doet men nu, en niet in November, omdat dan de Nieuwjaarsdecoraties wat gauw op do verjaardagsonderscheidingen zouden volgen. Tot die onderscheidingen bohooron de verheffing in den adelstand van twee hevige tegenstanders van vrou wenkiesrecht en stemrecht, de liccren Levi en Cremer. De dames zullen daarover wel boos zijn, en zeggen, dat de regeering zulke onridderlijke mannen niet had moeten beloonon. Doch zoo is de wereld nu een maal, en men zal zich moeten troosten met de hoop, dat dit vrouwenkies- en stemrecht er toch wel komen zal; altijd, wanneer men op de invoering daarvan hoopt. dat een Nedcrlandsche staatsinstelling deze cijfers naast elkaar zet als gaven zij cenige basis van vergelijking, dat de Ncderlandsche staat zichzelf een dergelijk testimonium pau- pertatis durft geven en het zoo duidelijk durft uit te spreken, dat het inzicht in de financiën van dc gemeenten op dit punt althans vrijwel gelijk nul is. En toch hebben wij reeds herhaaldelijk aangetoond, van hoeveel belang het zou zijn, indien dc cijfers hier wel vergelijkbaar wa ren en dus vertegenwoordigers van het volk in staat zoude stollen de resultaten in eigen gemeente verkregen, te vergelijken met resul taten, elders met gelijk bedrijf behaald. (Wordt vervolgd.) Gemeentelijke financiën. XVI. Is de vergelijking ten aanzien van de gas fabrieken nog eenigszins mogelijk om Je eenvoudige redon, dat bijna alle gemeenten gasfabrieken hebben en velo de gegevens daarvan mededeelen, een vergelijking ten aan zien van de waterfabrieken is veel moei lijker, omdat veel gemeenten dergelijke in richtingen niet hebben cn de gegevens bij andere gemeenten ton eenenmale ontbreken. Over het geheel is de vergelijkig hier moeie- lijk, omdat de beido inrichtingen hier en daar gemeenschappelijke uitgaven hebben en omdat vaak één directeur zorgt voor d, levering van gas en van water. In verscheiden gemeenten is de waterieve ring nog in handen van een particuliere maatschappij. Met name is dat het geval in Groningen, waar juist opnieuw de strijd' is ontbrand tusschen dc voorstanders van ge meente-exploitatie en de watcileidingninat- sehappij. Volgens de ons ten dienste staande ge gevons vinden wij slechts op vijf plaatsen directeurs-salarissen uitgetrokken en wel 3200 voor Haarlem, 1925 voor Dor drecht, ƒ1200 voor Schiedam en 500 voor Zwolle, terwijl te Middelburg de directeur 'der beide fabrieken 2700 heeft. Het kantoorpersoneel vinden wij voor Schiedam bezoldigd met 1736, terwijl Haarlem S150, Dordrecht ƒ2725 en Zwol le ƒ2525 betaalt. liet gebruik aan brandstof loopt nogal uiteen. Haarlem betaalt daarvoor 8000', Dordrecht ƒ7750, Zwolle ƒ4280, Schiedam f 4757.50 cn Middelburg ƒ3905 Nog kunnen wij aanteekenen, dat Haar lem voor zijn water 142,378.41 betaald krijgt (na aftrek van water voor een andere gemeente cn voor eigen gebruik), Delft ƒ84.700 en Schiedam 81.500. Tot zoover onze gegevens. Wij laten hier nu nog een lijst volgen van wat enkele plaat sen voor waterleiding of gas in 1903 uit gaven, niet zonder dc opmerking dat deze cijfers, ontleend aan de officierfe statistiek, vaak heel weinig waarde hebben, daar na tuurlijk voortdurend in acht moet worden genomen, dat deze cijfers vaak geheel onge lijksoortige uitgaven betreffen. Inwoners. Qasfabr. Waterl 70,609 f 0,131 f 35,769 68,518 - 670,185 - 65,949 59,759 ----- Groningen Haarlem Arnhem Nijmegen Dordrecht Leeuwarden 47,673 42,994 33,936 's-IIertogenb, 32,891 Delft Zwolle Schiedam Gouda Alkmaar Middelburg Assen 32,506 31,973 40,871 23,552 19,416 19,206 11,789 0,131 f 670,185 - 828,103 335,565 - 2-2,820 - 224,541 262,746 - 265,115 - 44,000 143,928 - 64,179 45,312 24,211 29,680 20,112 56,055 Amsterdam 546,534 -1,607.531 - 2,144,049 Rotterdam 357,474 - 648,798 - 118,915 Den Haag 229,803 - Meppel Njjkerk Wageuingen Leerdam Winschoten Beverwijk Zwijndrecht Franeker Steeriwijk Harlingen Bolsward Baarn Wormerveer Purmerend Hoorn Tiel Yeghel 10,529 - 8,325 - 9,432 - 5,577 - 10,734 - 5,856 - 6,193 - 7,393 - 5,880 - 10,335 - 6,649 - 7 886 - 6,335 - 5,669 - 10,952 - 11162 - 5,871 - 8,089 - 318,000 57,069 15,269 62,133 3,773 5,660 36,93-2 13,147 37,939 21,324 53,674 30,235 227,250 4,000 85^691 73,041 206,903 5,978 22,668 603,336 500 3,126 16,153 ALLERLEI. CH0PIN. Wij hebben deze cijfers opgenomen omdat zij zoo erg sprekend zijn. Doch sprekend op een zeer bizondere wijze. Indien zij spre ken, dan is het van het wonderlijke geval, Chopin is een. flor merkwaardigste per soonlijkheden, die de geschiedenis der mo derne muziek ons doet kennen. AJs mensch zoowel als als kunstenaar bezat hij iets eigen aardigs, dat hem niet alleen van al zijn tijdgenooten, maar ook van do musici van vroegereri 'tijd onderscheidt en hem die be koring verleende, die hij had voor ieder, dio met hem in aanraking kwam. Waarschijn lijk is die (toe te schrijven aan zijn hall Poolsche, half Fransche afkomst. A)s klein kind bleek hij reéds zeer be gaafd voor de muziek. Op zijn achtste jaar trad hij als pianist op in een concertvan den Weener componist Gyrowetz, en op zijn negende jaar droeg hij .aan den 1oen- maligen stadhouder van Polen, grootvorst Konstantijn, een marsch op, die door de militaire kapel dadelijk in haar repertoire werd opgenomen. Zijn vader verzette zich niet tegen zijn woïisch om zich aan 'de muziek te wijden, maar hij liet hem eerst goe'd schoolonderwijs geven. Chopin munt te trouwens in allies uit; Voor do beel dende kunsten en de diichjkunst had hij talent, vooral als kaïukatuurlcekenaar zou hij het ver gebracht hebben. Ilij had bo vendien zulk een groot nabootsingstalent, dat Fransche tooneelspeJcrs verklaarden, dat hij op het tooneel evenzeer zou heb ben uitgemunt als in de muziek. In 1825, op zijn vijftiende jaar, ver scheen ltat rondo C-mol en had groot suc ces; in hetzelfde jaar speette hij voor keizer Alexander I van Rusland, toen dezo in 'Warschau was en sedert dien tijd was zijn roem als pianist gevestigd. Zijn groote vaderlandsliefde was de oor zaak, 'dat hij zich van zijn vroegste jeugd af aan met bizondere Mcfdc wendde tot 'de Poolsche volksmuziek en later al zijn werken 'daarvan den invloed ondervonden, hoewel hij van zijn een en twintigste jaar tot zijn dood te Parijs woonde. Ilij was in den vollen zin van het woord een toondichter; vele zijner melodieën ontleende hij aan motieven der talrijke volksdansen van zijn land. Zijn lichtbewo gen gevoelsleven, zijn dikwijls tot droome- righeid' geworden aard, liet gebrek aan energie, dat hem vaak deed twijfelen aan zijn kunnen, de ziekelijke zenuwachtigheid en het 'daaruit voortkomende lijden, dat hem dikwijls aan zelfmoord deed denken, zijn vatbaarheid voor vriendschap en lief de dit alles werkte samen om' hem on uitputtelijke stof voor zijn toonwerken te geVen. Onvermoeid' verbeterde hij aan zijn werken. Hoe gemakkelijk hij ook' componeer de, hij nam het heoh zwaar met de kunst wetten. Hij liet zich niet Vervoeren door gemakkelijk te behalen succes, door vleierij; hij stelde zichzelf de hoogste eischen en was maar al to dikwijls ontevreden, als hij aan zijn gedachten en fantasieën niet die muzikale vormen kon geven, die hem voor den geest zweefden. Ondanks zijn succes werd hij dikwijls diep zwaarmoedig gestemd, wat toenam door de zorg over zijn vaderland. Toen in 1830 'de omwenteling in Polen uitbrak, be sloot hij naar het buitenland1 te gaan. Zijn doel was eerst Italië, doch na lang aar zelen vestigde lui zich in, 1831 te Parijs. Eerst gaf hij daar eenjgo concerten, en werkte in andere mee, waarbij hij zich voornamelijk aan Liszt aansloot, die hem hoog schatte. Nadat hij naam had gekre gen als leeraar, speelde bij nog maar voor namelijk in liefdadigproidsoonoerton ten voordeele zijner Poolsche landslieden. In 1837 leerde Ghopin, die toen reeds lijdende was, daar hij zijn aanvallen van zwaarmoedigheid ook een longziekte was gekomen, George Sand kennen, waarmee liij innige vriendschap sloot. Toen in het begin van den winter van 1838 Chopins DAMSCHE COURANT ainaWrtTiMf TtvawcMgifcrM* afwan» Oss

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 9