61"' Jaargang. Donderdag 11 Juli 1907. Mo. 12433 Renate Werkentin. Deze courant versch rjnt d a g e 1 ij k' s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1.1.25,Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten dea middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die D insda g-, D onderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot don prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Kennisgeving. Drankwet, Burgemeester en wethouders van Schie dam, brengen, ingevolge art. 12, le lid, der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen een. verzoek is ingekomen van J. H. EG- GELMEI,TER, om vergunning tot den verkoop van, sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, voor het pand Hoogstraat no. 56 en herinneren, dat ingevolge 3 van ge meld wetsartikel binnen 2 weken, na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwa ren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 10 Juli 1907. Burgemeister en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Aan de Openbare Lagere School D te Schiedam (hoofd de heer J. HAGE) wordt gevraagd, een ONDERWIJZERES met akten nuttige handwerken en vrije es ordeoefeningen. De aanvangsjaarwedde van f 550. wordt verhoogd voor de akte nuttige handwerken en vrije en ordeoefeningen elk met ƒ25 voor de akte handteekenen met 50 voor de hoofdakte met 200 voor 2, 4, 6 en 9-jarigen dienst bij het lager onderwijs met f 50, voor ieder tijdvak, en kan worden verhoogd na twaalfjarigen dienst en voor de bezitters der hoofdakte bovendien na 15, 18 en 21-jarigen dienst bij het lager onderwijs mede met f 50, voor ieder tijdvak, hetzij do dienst in de gemeen te of elders, hetzij bij het openbaar of het bijzonder onderwijs werd verricht. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór 15 Juli a.s. BUITENLAND. Schiedam, 10 Juli 1907. ENGELAND. UithetLagerhuis. John Morley, de minister voor Indië, verklaarde gisteren in het Lagerhuis dat de verwijdering der onruststokers uit Pendjab een tfeer gunstige uitwerking heeft gehad en 'dat het verbieden van oproerige bijeen- Naar het Duitsch van H. COURTHS—MAHLER. komsten ten gevolge heeft gehad, dat de onlusten zich niet buiten Pendjab uitbreid den, en de opwinding aldaar verminderde. Het zou echter voorbarig zijn te zeggen, dat de tegenwoordige toestand 'der gemoederen geen reden gaf tot ongerustheid, „Ik kan slechts verklaren," besloot de minister, „dat wij niet van plan zijn de genomen maatregelen een dag langer te handh'ven, dan de omstandigheden nood- zakelijiC maken. Maar totdat de omstandig heden ze niet meer noodzakelijk maken, zul len ze gehandhaafd blijven (bijvalsbetuigin gen). In, den loop van de beraadslagingen over de begrooting stelde de liberale afgevaar digde Cox een amendement voor om den suikeraecijns met de helft te verlagen. De minister van financiën, Asguitb, ont kende, dat de regeering zich bij de alge- meene verkiezingen verbonden zou hebben om den accijns te verminderen. Hij gaf toe, dat de accijns op suiker verkeerd was en zoo spoedig mogelijk afgeschaft behoorde te worden, maar hij verklaarde zich tegen, het amendement, omdat dit de eeheele üegroo- ting in de war zou brengen zonder den ver bruikers een noemenswaardig voordeel te ver schaffen. Na een uitvoerig debat werd het amen dement betreffende den suikeraecijns ver worpen met 312 tegen 175 stemmen. De minderheid bestond uit conservatieven, eenige leden der arbeidspartij, eenige natio nalisten en enkele radicalen. De uitslag werd met hoera's van ministerieele zijde ont vangen. Gedurende de beraadslagingen werd de liberale afgevaardigde Billson plotseling on gesteld in een van de wandelgangen gren zende aan de zittingzaal. Hij werd in een draagstoel weggebracht, maar overleed nog binnen de muren van het Huis. Minister Campbell Banuerman deelde met een be tuiging van leedwezen het bericht van dit plotselinge sterfgeval aan het Huis mede, waarna als teeken van deelneming de zit ting opgeheven werd. Omtrent de Macedonische kwestie heeft sir Edward Grey, de minister vuil buitenl. zaken, in 't Lagerhuis meegedeeld, dat in den loop van dit jaar Oostenrijk en Rusland voorstellen zullen doen voor de hervorming der rechtspraak in Macedonië. Tot een deputatie van parlementsleden en geestelijken onder leiding van don aarts bisschop van Canterbury, die kwam aandrin gen op handelend optreden van Engeland in verband met de gruwelen in Macedonië zeide Grey dat met de doorvoering van her vormingen wordt voortgegaan. In de Turk- sche administratie is reeds veel verbeterd, maar de toestand ten opzichte van, 'de vei ligheid van personen en goederen bleef even onvoldoend als vroeger. De minister beval daarvoor aan de uitroeiing der benden rnet behulp der Turksehe autoriteiten en wees ook op de noodzakelijkheid van versterking der gendarmerie. Plet voorstel om Macedonië geheel onder Europeesch toezicht to brengen kan naar het oordeel van den heer Grey niet van Engeland alleen uitgaan, maar hij gaf de verzekering dat Engeland al zijn invloed zal aanwenden om er bij de mogendheden op aan te dringen zich met de Macedonische aangelegenheden te blijven bezighouden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. »Post" eind September een bezoek brengen aan het hof te Weenen. Frankrijk. De Kamer nam gisteren het wetsontwerp op de knoeierijen met levensmiddelen in zijn geheel aan. De Senaat keurde het naar huis zenden van de lichting 1903'goed, zonder toepassing daarvan op de muiters van het 17e regiment. Dit geschiedde na een opmerking van minister Clemeneeau, die zeide dat wanneer de wet op de muiters was toegepast, dit de doodstraf voor hen beteekend zou hebben. De ouders van de soldaten van het 17de regiment, dat wegens muiterij naar Tunis werd overgeplaatst, hielden Maandag te Bé- ziers een bjj eenkomst, waarop werd besloten een verzoek aan president Fallières te richten om hun zonen weer naar Frankrijk terug te zenden. Gisteren is te Narbonne de nieuwe onder prefect, Second, in functie getreden. De sterke troepenbezetting van de prefectuur is opge heven, er staat nu nog éen schildwacht voor. Overeenkomstig het besluit van Zondag hebben de afgetreden burgemeesters in het arrond. Narbonne hun ontslagaanvraag op nieuw ingediend bij den onderprefect. h 81> Renate ging steeds door met vertellen, ge hoor gevend aan een innerlijken drang. Ook sprak ze van haar dwaze liefde en de bit tere ontdekking, die daarop volgde. Toen ach ter hield ze op. Zou zo hem nu zeggen; ik heb jou en je moeder voorgelogen, mijn man leeft nog, hij heeft me slechts verlaten? Neen nu dit mooie uur niet bederven, voor haai' zelf niet en niet voor hem, die zoo vroolijk en\ gelukkig naast haar zat en de woorden van haar lippen scheen te lezen! Zij ging daarom maar vluchtig over dezen tijd heen. Met warme teederheid sprak ze van haar kind, hoe het met 'de kleine, klap pende handjes de zorgen en schaduwen van het voorhoofd der moeder had verdreven en haar in smart en verdriet, uren van hoogste vreugde had verschaft. En dan de laatste tijd in TornauWat had er eon groote verandering met haar plaats gegrepen. Veel dwaasheid en kleinzie ligheid had zc afgewend in innige gemeen schap met de natuur en met de beide hoog staande, goede menschen, die haar, de ver iaten. vrouw, een tweede tehuis hadden ge geven en in impulsieve dankbaarheid greep zij zijn hand en drukte haar roode lippen er op eer hij het kon verhinderen. „Renate wat doet u 1" riep hij ver schrikt en trok zijn hand terug. De plaats, die zij met haar lippen had aangeraakt, brandde heet. Zij was bij dezen uitroep ineengekrom pen, haar naam, door z ij n mond uitgespro ken, klonk haar als iets nieuws in de ooren, zij streek verlegen langs haar voor hoofd en schrok nu zelf van haar ondoor dachte handeling. Hij bemerkte het en ergerde zich over zijn onhandigheid. Nu had hij haar verlegen gemaakt. Zo werd opeens stil en terugge trokken en toch ha'd ze daar juist haar hart voor hem uitgestort en hij had een blik mo gen slaan in een trotsche, maar tooh zachte en liefdevolle vrouwenziel. Toen reikte hij haar plotseling de hand. „Ik dank u voor uw vertrouwen. U hebt me daarmee voel plezier gedaan." Ze legde haar hand in de zijne en keek hem dankbaar aan, en hij vond, dat zijn woorden stijf en houterig klonken cn niets, heolemanl niets van de vreugde verrieden, die hem opnieuw vervulde, toen. hij haar smal, mooi handje in de zijne hield. Ilij bracht deze hand, die een weinig beefde aan zijn lippen en kuste die innig en warm Toen zaten zo weer stil naast elkaar totdat ze in de stad waren aangekomen en voor het hotel afstegen. Toen ze door hem geholpen uit het rijtuig steeg en 'do straatafzag, bleef ze plotseling doodverschrikt tegen het rijtuig geleund staan en staarde een mannelijke gestalte na die zich haastig verwijderde. Iets in gang en houding dwong haar aan Trachwitz te denken. Ze kromp ineen alsof ze op klaar lichten dag een spook had 'gezien. Tornau keek haar bezorgd aan. „Wat scheelt u?" Zij hield zich goed en zei glimlachend Portugal. In den politieken toestand is blijkbaar ver betering gekomen. Koning Carlos vergezeld van den minister van oorlog is bij zijn beziek aan Porto Allegro door de bevolking toege juicht. Te Alter do Chao en Crato was de bevolking in geestdrift over de komst des konings. Te Cmtra heeft vandaag een ministerraad plaats. Vermoedelijk zal dan de datum van de nieuwe parlementsverkiezingen worden vastgesteld. Rusland. De sociaal-democratische partij in Rusland heeft een oproep gericht aan de proletariërs van alle landen. Na uitvoerig de houding der regeering ten opzichte der Doemaen jegens het volk te hebben beschreven, eindigt het ma nifest aldusDe onbeschaamde czarenregee- ring maakt van de kalmte in den lande gebruik om de burgers van alle vrijheden te berooven die het revolutionaire deel des volks sedert 18 maanden voor hen had weten af te dwingen. De czarenregeering heeft de natio nale vergadering aangevallen, de nationale rechten geschonden, het volk beleedigd. Een antwoord is noodig, anders zal die onbe schaamde legeering voortgaan tegen de be langen des volks te handelen. De czaren regeering is aan 't woord geweest. Nu is 't aan het volk om te spreken. "Weg met de czarenmacht 1 Leve de grondwetgevende vergadering des volks Een manifest van de revolutionaire socia listen spoort het volk aan tot gewapend ver zet tegen de regeeringswillekeur. 9 individuen pleegden gistermorgen een mislukten aanslag op den gelddrager van den Moskou-Kazan spoorweg. De politie schoot 4 aanvallers neer, 4 werden gearresteerd en de laatste ontsnapte. Men vond bornmen en revolvers op hen. Gistermorgen schoten 4 onbekenden den directeur van de waterleiding te Warschau dood. De daders ontsnapten. De ezaar zal in 't laatst van Augustus ot begin September een bezoek brengen aan den groothertog van Hessen. In het grootherto gelijk paleis te Darmstadt worden reeds ka mers voor den gast in gereedheid gebracht. Marine-minister Metcalf gaat een studiereis maken naar Hawaï (Sandwich-eilanden). Aan het Congres zullen spoedig plannen tot den bouw van nieuwe oorlogsschepen worden ingediend. Al deze officieuse berichten wor den door New-Yorksche bladen de wereld ingezonden. Naar de tFrankf. Ztg." uit New-York meldt zal de regeering enkele trusts bij rechterlijk besluit doen ontbinden. In de eerste plaats zal de tabakstrust worden ge liquideerd. President Roosevelt heeft de mis lukking van zijn anti-trustpolitiek erkend en wil nu door ingrijpen van het gerecht de vrije concurrentie herstellen. J ap an. Uit gezaghebbende bron te Tokio wordt gemeld dat de Japansche resident-generaal te Seoul, markies Ito, de berichten welke hij had ontvangen over het optreden van een Koreaansche deputatie te 's-Gravenhage heeft ter hand gesteld aan den oppercoremonie- meester van den keizer van Korea met de opdracht deze aan den keizer over te leggen. De keizer was over de ontvangen mede- deeling verontrust. Men verwacht dat de Koreaansche eerste-minister, die met het zenden der deputatie naar Den Haag niets heeft uit te staan, maatregelen zal nemen om aan de tusschen Japan en Korea ont stane spanning een eind te maken. Italië, Volgens de ïCorriere d' Italia" zal Tittoni, de minister van buitenl. zaken, 14 dezer een ontmoeting hebben met zijn Oostenrijkschen collega v. Aerenthal. Bij die gelegenheid zal de grondslag worden gelegd voor een Balkan- Driebond tusschen Italië, Oostenrijk en Rus land. Duitschland. Prins Bülovv zal volgens de Berlijnsche Vereenigde Staten. De vroegere burgemeester van San Fran cisco, Schmitz, is wegens afpersing tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. Schmitz had geldsommen van 2400 tot 3600 gulden afgezet aan slijters, door hen te diei gen, dat hij hun de vergunning zou ontne men, wanneer zij niet betaalden. Zijn stroo man was de politicus Ruef. Verder werden beide gentlemen er van beschuldigd, dat ze een eenvoudig onbe schrijflijk hol hadden bezeten, bekend onder den naam ^Municipal Club". Alle. andere speelholen van San Francisco waren officieel gesloten en de netto winst per jaar bedroeg ongeveer 1,200,000 gulden. De pantservloot zal eerst in October naar den Grooten Oceaan vertrekken. Drijvende mijnen zullen naar Manilla worden gezonden voor 'n eventueele verdediging van de Filip pijnen in tijd van oorlog. Een vloot van tor pedobooten zal ook spoedig naar Manilla ver trekken. Niets een plotselinge rilling. liet is hier koel en op den weg brandde de zon zoo." Hij liet een vervcrsching brengen, zijn blik bleef echter vol zorg op haar rusten. Na een poosje vroeg hij„Is u weer beter?" „Heelemaal beter. Maakt u zich maar niet bezorgd, het was werkelijk niets dan een zenuwrilling. Ik voel me nu weer heel wel en zal nu maar gauw mijn boodschappen gaan doen. In een uurtje ben ik ongeveer wel klaar. „Goed dan vinden wij elkaar hier wel weer." Over Renatos vroolijkheid was een scha duw gevallen. De vreemde man, die reeds lang aan haar blikken was onttrokken, lvad de herinnering aan. haar eigen man levendig wakker geroepen en een gevoel van angst, alsof haar iets ergs boven het hoofd hing, overviel haai'. Zij deed haar boodschappen en keerde toen in het hotel terug. Steeds keek zo Tiaar den vreemden heer uit, die echter niet weer ver scheen. In den kleinen tuin, van het hotel wachtte ze op Rolf, niet in het minst vermoedend, dat die vreemde man haar van uit do ramen van een achterkamer heimelijk bespiedde. Ilot was inderdaad Trachwitz, die voor de barones een opdracht in de stad had uit te voeren en die, toen hij zijn paard stalde, hot rijtuig van Tornau had zien aankomen. Hij had zich zoo vlug mogelijk verwijderd en zich na zijn terugkomst in de achter kamer verborgen, totdat hij zeker zou zijn, Renate niet meer te kunnen ontmoeten. Toen Rolf terugkeerde liep hij dadelijk op Renate toe, Uit de Pers. „Nu alles tot je tevredenheid afgeloo pen.?" „Ja. Benit u ook klaar?" „Wij kunnen dadelijk onze terugtocht aanvaarden." „Laat ons nog een oogenblikje hier blij ven zitten." Hij nam tegenover haar plaals. Het was Renate alsof zo op deze plaats werd vastge houden. Ze voelde zich angstig en beklemd. Rolf keek haar onderzoekend aan. „U ziet er werkelijk niet erg goed uit, mevrouw Wer- ketiu. Ik vrees toch, dat u niet wel is. U bent z oo straks bij het uitstijgen bleek als de dood geworden." Zij overlegde bij zich zelf, of ze hem eenige verklaring zou geven. Haar plotselinge schrik was toch al te opvallend geweest „Ik wil u dan wel toestemmen, dat ik straks erg van iets ben geschrokken, maar maak u daarover maar niet onnoodig be zorgd." „Geschrokken?" „Ja, ik zag een heer, dio mij levendig aan een afgestorvene herinnerde. Daarvan, ben ik zoo geschrokken. „Dooden staan toch niet op." Zij keek voor zich uit on antwoordde zacht: „Neen, 'dc dooden niet." „Mag ik weten aan wien u werd herin nerd? Aan uw man misschien?" Zij zuchtte. „Ja aan hem." Rolfs gelaat nam een ernstige uitdruk king aan. De jonge vrouw had dus blijkbaar nog niet overwonnen en zoolang do herinne ring aan haar man nog zoo levendig bleef, was voor hem de tijd nog niet gekomen, haar voor zich te winnen. Zwijgend reden ze naar huis terug. In. de „Sprokkelingen" in de „Midd. Crt." lezen wij Het wetsontwerp omtrent het v a d e r- schap van natuurlijke k i n d c- r e n is alles behalve een model, maar het heeft toch veel goede zijden. En daarom ho pen wij met „Het Volk" dat dit door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp wei -zal worden om althans voor do toekomst wat tranen te drogen van zoovele ongelukkige meisjes en kinderen, die tot nu toe zoo wree- delijk kennis maakten met de hardvochtig heid onzer huichelachtige maatschappij, met haar huichelachtige moraal. Alles is er niet mee gered in dc/c richting. „Tallooze malen zal nog te vergeefs getracht worden van den rookeloozon vader onderstand ie ver krijgen. Maar aan veel onrecht zal toch ten einde komen. Aan het socialisme, zegt het blad verder, de taak om een samenleving na te streven, waarin, van eenige ellende v<or hoc dan ook vei wekte mcnsclielijko wezens, geen sprake kan zijn." Wij gelooven dat die taak ook in 'de tegenwoordige maatschappij rust, op alien die rechtvaardigheid en mcnschelijklieid in toepassing willen brengen. Den volgenden dag zat Renate, terwijl me vrouw von Tornau haar rustuurtje hield, aun den vijver onder de beuken, liet was stil om haar heen en de zon wierp door de licht be wogen bladeren lichtstralen, op het stille, don kere water. Droomcrig keek ze naar de be wegelijke lichtplekken, toen zij den hoefslag van een paard hoorde, dat op den weg kwam aangedraafd. Ze meende, 'dat Rolf kwam aangereden en keerde zich om. Vlak achter haar hield de ruiter stil cn vrecselijk verschrikt stiet de jonge vrouw een zuchten gil uit. Naast haar sprong Hans von Trachwitz van het paard en bleef een oogenblik voor lmar staan, terwijl hij haar zwijgend aanstaarde. „Mijn verschijning schijnt geen aangename gevoelens bij je op te wekken, Renate," zei hij glimlachend. „Neem me niet kwalijk, dat ik je verschrikt heb, het moest wel. „Ben, jij het maar hoe kom je hier?" stamelde ze, terwijl ze over al haar leden beefde. „Ik heb in Berkow een betrekking als stalmeester aangenomen. Ik had natuuilijk geen flauw vermoeden, dat ik jou hier in de buurt terug zou zien." „Dat wil ik wel gelooven," zei zo bitter, „anders zou je hier ook wel niet zijn ge komen." „O jawel. Ten eerste omdat mo geen keuze was overgebleven, en dan omdat er mij veel aan was gelegen, jou weer to vinden." (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT m Pfc nb OkDrnzoEK Vaderschap.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1