Vredesconferentie. De commissies der Vredesconferentie, welke morgen vergaderen, zijn: Te 10y2 uur de IUc commissie, ter voortzetting van cle behandeling der wij zigingen in het verdrag van 1809, ter aanpassing op den zeeoorlog van de be ginselen dor Rootle Krnis-Conventie. In deze zitting zal overgelegd worden bet rapport der 2e subcommissie "dozer hoofdcommissie, dat tevens in beraadsla ging komt, met den, door die 2e subcom missie opgcstelden tekst. Te 3 uur: de lc subcommissie van com missie I (arbitragekwesties). Op de agenda staat: voortzetting van de "behandelingvan het verdrag van 1S99, te beginnen met artikel 15: intern,ationale arbitrage. De hoefijzereorresp. van het. „Ilcfbl." schrijft in zijn, „ln en om de Vredescon ferentie" opder meer liet communique van de zitting der vierde commissie van gisteion zwijgt over het nieuwe incident, dat daarin is voor gevallen, bijna sclucef ik natuurlijk1, tus- sclien do lieeren Ruy Barbosa ea De Mar tens. Ik ben in staat daarvan de volle dige bijzonderliejden mede te doelen. De Braziliaansche ambassadeur gaf eeni- ge denkbeelden ten beste over de kwestie van den ombouw van handels- in oorlogs schepen en formuleerde wat men een soort van intermediair voorstel zou kun nen noemen, mot de bedoeling dat bespro ken te zien, in do volgende bijeenkomst. De heer De Marlens, president, was even wel van mcening, dat do heer Barbosa. geen discours had gehouden, doch een mémoire had voorgelezen, waarvan,de indiening nu niet meer voegde. En hij deed ook niet het voorstel om het op do dagorde der volgende bijeenkomst te plaat sen. Bovendien verweet hij den heer 'Bar bosa zich niet bepaald te hebben tot de kwesties van recht, doch internationale po litiek ter sprake te hebben gebracht. De heer Ruy antwoordde op niet malsehen toon, dat deze Conferentie zich wel degelijk'bezig hield met kwesties van internationale po litiek, daar vraagstukken als de 'ver plichte arbitrage en do ontwapening in zeer direct verband stonden tot de hoog- heidsrecliten der staten. Hij was, zeidehij, de onder-voorzitter van een parlement met zeer vrijzinnige gebruiken, het parlement van een vrijzinnig land. En hij meende te' mogen zeggen, dat een 30-jarige practijk 'der parlementaire tribune hem geleerd had wat parlementaire gebruiken, waren en boe die geëerbiedigd moesten worden. Nog al ad hominem dus! Na afloop der bijeenkomst, in de buf fetzaal, waar- het incident druk besproken werd, wendde de heer De Martens zich tot 'den heer Ruy, die in! een kleinen kring van mede-gedelegeertfen stond. Hij zeide, dat hem de bedoeling vreemd was om den 'heer Barbosa onaangenaam te zijn, wiens „haute valeur" hij volkomen erken de. Hij hoopte dat het gebeurde geen aan leiding zou zijn tot een, scherpe verhou ding. De heer Ruy antwoordde, dat hij dit oordeel waardeerde, dat blijkbaar gegrond was op hetgeen, hij geschreven had, maar hij meende dat de heer De Martens hem te weinig kende als mensch, om een oor deel te vormeir over zijn optreden in de vergadering en te spreken gelijk de heer De 'Martens gedaan had. Hij gaf dezen in- tusschen de verzekering, dat hij (Barbosa) in de bijeenkomst steeds bezield was met den grootst mogelijken goeden wil. En daar mede was het incident gesloten. A' quand lej nouveau incident? vroeg ik 'den. gedelegeerde, die "mij Rit vertelde. Hij lachte eventjes. lie commissie2e sub-commïssie. Voorzitter de heer Asser (Nederland). De voorzitter kondigt aan, dat bij hem een amendement is ingediend door "de Luxemburgsche delegatie, op het "Duitsehe voorstel, betreffende de behandeling van bed eigendom van de onderdanen der on- zijdigen en ten opzichte van de openbare verweermiddelen van de onzijdigen, welke bejhooren aan de staten zelf of aan con- cössionnarissen, die als zoodanig te ken nen. zijn. Dit Vo-orstel zal worden gedrukt qn rondgedeeld. In overeenstemming met de agenda, stelt de voorzitter voor, het algemeen debat over de opening van de vijandelijkheden voort te zetten. De vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, van de Vcreenigde Staten en van Japan, die in den loop van de vorige zitting verklaard haxlden hun meening om trent het Fransche voorstel op te schor ten, verklaren heden alle due er mede in te stemmen. Do 2do gedelegeerde van de Yereenigdc Staten en de 1ste gedelegeerde van Japan verklaarden hun adhaesie, in twee memo ries, waarvan de tekst zal worden bekend gemaakt. Dq militaire gedelegeerde Van Grieken land deed voorlezing van een verklaring, welke ook' publiek zal worden, en waarin 'de Fransche redactie van art. 1, zich aan sluitende bij het Nederlandsche amende ment op art. 2, wordt overgenomen. De 2de gedelegeerde van Kuba verklaar de, dat zijn land zich aan geen enkel besluit kan onderwerpen, waaixloor het ge vaar kan loopen, in tegenspraak te komen pret do Kubaansche grondwet. legging voor het Vredespaleis op „Zorg vliet", op 30 Juli n.s., kunnen, de vol gende bijzonderheden worden gemeld: De plechtigheid neemt 0111 halfdrio een aanvang. Ongeveer 1100 personen worden genoodigd, als de leden der Vredesconferen tie, het corps diplomatique, de leden der Sfaten-Gencraal, van den Haagsehen ge meenteraad, vertegenwoordigers van ver- eenigingen op gebied van den vrede, enz. De vorstelijke familie zal 'do plechtig heid niet bijwonen. Onder leiding van ïlenri Viotta, bege leid door liet Philharmoniseh Orkest, zal oen zangkoor passende liedereu zingen. De voorzitter der Carnegicstichting, jlrr. mr. Van Rarnebeek, houdt, een korte rede in do "Fransche taal. waarna de steenleg ging zal geschieden door den voorzitter- der Vredesconferentie, Nelidow. Vermoedelijk zal deze, vervolgens een rede houden. De bouw en inrichting van 't paleis zul len vermoedelijk 3 jaren in beslag nemen, gerechtigd tot het dragen van een Fran- Een nationale feestdag. 14 Juli, de nationale feestdag der Fran- sclren. is gisteren gevierd door de hier ver toevende Fransehen, die ontvangen werden door den gezaur der Republiek. 's Avonds had de Fransche delegatie mr Vredesconferentie de leden dor delegation van do andere landen met hun dames genoo digd op oen avondpartij in het Palace-hof el Ook de Duitsehe gezant en verschillende Nederlandsche autoriteiten, o. a. minister; en oud-ministers, de burgemeester, de pre sident van den Iloogen Raad. behoorden tot de genoodigden, zoomede tal van stndgenoo- ten sclie orde. Nadat de gasten door de Fransche dele gatie, met den heer Bourgeois aan het. hoofd, waren ontvangen, werd een musikaal pro gramma uitgevoerd hoofdzakelijk door Fran sche executanten. Daarna verspreidden zich de gasten in de feestelijk versierde zalen van het hotel. liet feest eindigde met ceu danspartij, ge opend met een quadrille, waarin president Nelidow en mevrouw, zoomede de heer Bour geois de eerepiaatsen innamen. Daal Kruger herdacht. Zaterdag was het drie jaar geleden, dat Slephanus Johannes Paulus Kruger, de laatste Transvaalsche president, overleed. De Dordrechtsche Ct." geeft op dezen gedenkwaardigen dag een facsimile van het zoo te noemen godsdienstig testament van den President, daartoe in staat gesteld door den heer Hidde Nijland. Het geschrift, dat niet door Paul Kruger geschreven, maar wel door hem onderteekend werd, berust in het Zuïd-Afrikaansch Mu seum. Het geeft een toelichting op den tekst van Mattheus V vs, 3, 4, 5 en 6, Romeinen VIII, vs. 15, 16 en 17. Het stuk werd gevonden in den grooten Staten-Bijbel, waarin President Kruger ge durende zijn verblijf in ballingschap in Europa 19011904 troost en wijsheid vond. Rotterdam wilde levens bij de regeering aandringen op het instellen' van staatswege van een commissie tot het afnemen van een toelatingsexamen bij de gemeente-poli tic, zQodat voortaan geen personen bij do politie worden toegelaten, die geen di ploma van die commissie bezitten. 'Ook dit voorstel werd na korte discus sie zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Leiden had voorgesteld, over te gaan tot de benoeming van een bezoldigden al- gomecnen secretaris, doch het Bondsbe- stunr, hoewel erkennende dat daartoe na kortoren of langoren tijd zal moeten wor den overgegaan, ontraadde voor dit jaar bet. voorstel aan (te nemen met hot oog op de kosten. Na uitvoerige discussie hield Leiden haar voorstel aan tot het vol gend jaar. 1 Gehandhaafd werd liet besluit van de vo rige algomecne vergadering, om aan te dringen op liet instellen cener enquête naai de arbeidsvoorwaarden bij de politie, een punt dat wederom op de agenda was ge bracht. De lieeren G. van Putten, uit Leiden, A. van 'Overmeeren, uit Amsterdam, K. Frugte, uit Hieuw-Vennep, P. dc Widt, uit Rotterdam on A. Kol hek. uit Utrecht, die als bestuursleden moesten aftreden, wer den met algemeene stemmen herkozen. In dc plaats van de hoeren M. van Cleeff, uit Amsterdam, en II. W. L. do Vos, uit 's-Gravenlmge, die zich niet meer be schikbaar stelden, werden gekozen de liee ren G. II. 'Haggenburg, uit Amsterdam, en F. van Zanden, int Den Haag. Hierna werd cle bijeenkomst huishou delijk. Alg Ned. Typografenbond. Onder voorzitterschap van den hcerW. C. van Haaien werd gisteren op een dei- bovenzalen van café „de Kroon", de 41e bondsvergadering gehouden van den Alge- mcenen Nedcrlanclschen Typografenbond. Bij zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan het l'M/a-jnrig jubileum, dat de heer P. Hols in den loop van dit jaar vierde als bondssecrelaris. Ook releveerde spr. met voldoening de fusie, die tot stand kwam tusschen de verschillende branches, waarna hij den wensch uitte, dat deze moge strekken tot versterking der organi satie. Het ledental steeg van 1700 tot 2500; er zijn 51 afdc-elïngen en 6 correspondent schappen. Ter vergadering waren 14 nieuwe afdeelingcn vertegenwoordigd. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer J. van Straaten, blijkt, dat de ontvangsten van het propa- gandafonds bedroegen over 1906 f 13.623.90 en de uitgaven fl2.453V2- Het saldo is dus 11171.42 en vermeerderd met dat van 1905 f 7575.15l/2. In kas is een bedrag van f 8746.591/2. Na het uitbrengen dezer verslagen kwam als eerste punt aan de orde een interpel latie van de afdeeling Zaanstreek, overliet voorgevallene met de staking bij de firma Schuitemaker tc Purmerend. Het resultaat der besprekingen over deze kwestie was, dat, met 62 stemmen vóór, 2 tegen en 4 in blanco, een motie van Goedgekeurd werd een voorstel dat de Bond' een brochure zal uitgeven waarin kort do gevaren van het vak en de slechte toestanden worden uiteengezet, ter waar schuwing voor ouders of verzorgers van kinderen, die nieit voldoende bekend zijn met wat 'do toekomst in' betj. vak! is. ""De' vergadering besloot hij de regeering te verzoeken een bepaling in 'de arbeids wet op te nemen omtrent den 10-uren- workdag voor typografen met verminde ring voor cle 2 jaar van een halfjaar, om te komen, tot den S-uren-werk!dag. Tot bestuurders werden gekozen de hoe ren "Van Haaien, P. Hots, Van Straaten en, Posthuma, redacteur. 'OVERSCHIE. Gisteravond omstreeks 91/2 uur ontstond er iu het koffiehuis van J. Musters aan 'de Zestienthovensche kade tuist, doordat een drietal min of moer beschonken bootwerkers en wel een Am sterdammer, alhier verblijf houdende en twee Rotterdammers, een ingezetene van hier uitdaagden^ die te kennen gaf wel man voor man te kunnen staan, maarniet alle drie tegelijk. Een. der Rottcrdamsche bootwerkers haalde toen een revolver lc voorschijn,, die hij in het koffiehuis her haaldelijk afvuurde. De bezoekers hebben doodelijk verschrikt het koffiehuis verla ten, maar hun werden nog revolverscho ten nagezonden. Dc 19-jarige J. Vrijen,hoek, die langs het koffiehuis wapdeldo, werd door een schot aan de kin verwond, gelukkig' niet. ern stig. Do politie, fnmicfdels gewaarschuwd, Meld op aan wijziging den hier verblijvenden Amslordamsclien booUverker en don Rot- terdamschen bootwerker ,T. Kr., dan, op welken laatste bij fouilleering werd be vonden een geladen revolver met zes scherpe patronen. Deze werd in beslag genomen. De hoofddader had reeds de vlucht genomen in de, richting van Rotter dam. 'OVERSCHIE, 15 Juli. Gisteravond om streeks 7 uur viel in den Theetuin „Land en Schiezioht" een Rotterdamsche jongen van den luchtschomrnel. Bewusteloos en bloedend werd hij de zaal binnengebracht, doch 11a verloop van een kwartier keerde het bewustzijn weer terug en bleek de verwonding van niet ernstigen aard te zijn, zoo'd'at hij met de hoot van 9 uur weer huiswaarts kon gaan. OVERSCHIE, 15 Juli. Naar het lijken huisje op de algemeene begraafplaats al hier is hcjdenmorgen overgebracht het lijk van eefa onbekend manspersoon naar gis sing pl.m, 65 jaar, lanjg 1.60 M,, grijs haar, kaalhoofdig; breed voorhoofd, zware wenkbrauwen, bruine oogen, breede mond, slechte tanden, gekleed in donker k'am- garen colbertcostuum, met awtomobielpeten, chroomlederèn bottines, het uiterlijk heb bende van een zeeman. Het lijk' werd he denmorgen te 7i/o uur door den alhier wonenden schapenslachter A'. Offermans in een landsloot langs Eet jaagpad1 der Rotterdamsche Sahic gevonden. Unilorniiteit in Gemcente-bcgrootliigen. Opdat de inrichting der gemeentebegroo- tingen en rekeningen zich blijve aansluiten bij de staten voor de statistiek der gemeen- te-financiën, alsook met het oog op de ge- de afdeelmg den Haag werd aangenomen wenschte eenvormigheid tusschen de ver- I strekkende, om ovei te gaan tot e or e schillende gemeenten, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollurid aan Burgemeester en Wethouders der gemeenten in deze pro vincie verzocht, voor het vervolg te bevorde ren, dat alle kosten van ongevallen-verzeke ring in éénen post worden vereenigd. Bezoek aan de Botterdamsclie liaven. Heden werd Rotterdam bezocht dooreen gezelschap Belgische ingenieurs onder lei ding van den heer Henri Seret uit Brussel. Zij arriveerden gisteravond te 9 uur aan het station D. P. en brachten heden per- stoomboot een bezoek aan de havenwer ken, waarbij zij werden rondgeleid door den adj.-directeur van gemeentewerken, den heer C, Nobel, en den ingenieur der ge meente, den heer S. J. Rutgers. Daarna brachten zij een bezoek aan de Diergaarde, waar de lunch gebruikt werd. Hedenmiddag te 3 uur vertrok het ge zelschap naar Scheveningen. Eerste ateeiiiejglng Vredespaleis. Omtrent de plechtigheid der eerste steen- Enquête Tramwegpersoneel. Door de staatscommissie van Enquête om trent het tramwegpersoneel werden in de afgeloopen week te Winschoten een aantal trarnbeambten als getuigen gehoord. om over te van den dag, omdat de door „de Zaan streek" te berde gebrachte feiten, niet met de Purmeuender staking in verband staan en om vertrouwen uit te spreken in het hoofdbestuur. De voorzitter verklaarde hierop, dat het hoofdbestuur dankbaar, echter niet voldaan is over het aannemen dier motie. Er kan toch verwacht worden, dat de afdeeling Zaanstreek zich van den Bond wil afschei den. Tegen dergelijk fanatisme meende spr. ernstig te moeten waarschuwen. Met 61 stemmen voor, 6 tegen en 1 blanco, werd besloten, tot het aanstellen van een tweeden gesalarieerde. Op voorstel van Amsterdam werd met 44 stemmen voor, 18 tegen en 6 blanco, besloten tot liet aanstellen van een redac teur-propagandist. In de heden voortgezette vei'gadering werden allereerst besproken verschillende voorstellen tot aansluiting bij de Neder]. Verb. v. Vakvei'een. Na uitvoerig debat werd een motie den Haag met 20 stemmen voor, 18 tegen en 21 blanco, aangenomen, waar in gezegd woidt, dat het om reden van financieelen en organisatorische!! aard aan sluiting niet gewenscht is. Hierna waren Statutenwijzigingen aan de Christen-Socialisten. I orde: Zoo zal daarin worden opgenomen Opgericht, is een Bon'd van christen-socia- het denkbeeld dat onder samenwerking met listen, die volgens zijn beginselverklaring andere lichamen, af deelneming aan een de apostolische geloosfbelijdenis aanvaardt en, beweging niet wordt verstaan het verte- den tegemvoordigen maatschappelijkcn toe- gonwoordigen van den Bond door het hoofd rand een schande achtende voor de chris- bestuur op congressen, of andere bijeen- tenheid en in strijd met Gods geboden, komsten, waardoor de bond geen enkele het kapitalistisch beginsel bestrijden en dc bindende verplichting op zich neemt. Voorts overwinning van het socialisme bevorderen j wordt in de Statuten vastgelegd, dat men uil. door weder gezondheid en kracht ea is dan in staat hem op dien zware 11 gang te ver gezellen die hij ien slotte ook met hoop on vertrouwen aanvaart. Gracht, Schoonheytj Vreeschap 011 "Vijf Sinncn die het laatst nog bij hem zijn, verlaten hem allen nog voor zijn scheiden, zoodat slechts blijven Kennisse en Deucht. ln diepe stilte volgt het gehoor dit spel van moraliteit dat door zijn sobere eenvoud en sombere plechtigheid imponeert en dat op meesterlijke wijze wordt, gegeven. Niets stoort den indruk die liet spel op den toehoorder maakt. 1 Tel, front van het toonecl is gemaskeeul door groen laken, een hemel is op het too necl gespannen van blauw doek bezaaid met sterren, de achtergrond is een poort in roode tint niet witte gordijnen die, links en rechts wegschuivende, zich in het midden openen, de toegangen tot het toonecl zijn zwarte doe ken in gele omlijsting; alles somber m stil. De symbolische personen geven in hun stemmig kleed, cle juiste impressie van het abstracte begrip 'dat zij vertegenwoordigen; de berijmde ongewone taal houdt den toe hoorder in het begrip van den tijd waarin het word geschreven; de zang dor engelen in den aanvang 011 aan liet slot maakt een trefl'enden indruk. Wij hebben met groote bewondering voor cle artisten en voor de artistieke constructie dit spel gevolgd en wij voelden dat men aan zijn hulde hier geen uiting kón geven en in stilte de zaal moest verlaten. Maar dat was juist de meest grootsche ruide aan artisten en aan den Middeleeuw- schen samensteller. STADSNIEUWS. De Gemeenteraadsverkiezing. De sNieuwe Schied. Crt." publiceert onder stadsnieuws het volgend schrijven sNaar aanleiding van loopende geruchten, verklaart ondergeteekende, dat hij ook tijdens zijn buitenlandsch verblijf Nederlander gebleven en het vermoeden, dat het verlies dier rechten zijne verkiezing in district II onwettig zou maken,geheel ongegrond is H. B, VAN DER LAAN. Wij verwijzen belanghebbenden naar de advertentie aan de Gemeentelüke Arbeids beurs in zake het werk zoeken in Duitsch- land door Schiedamsche arbeiders. Bond gemeente-politiebeambten, (Vervolg.) De Rotterdamsche politie-vereeniging Her mandad had voorgesteld bij de regeering stappen te doen, dat' art. 191 der gemeente wet worde herzien en zoodanig worde ge wijzigd, dat volgens dit art. do gemeente- politiedienaar, door den gemeenteraad op voordracht van den burgemeester worde benoemd en ontslagen, en dat zjjn instruc ties door den raad in overleg mot den burgemeester worden vastgesteld. Zonder discussie wordt dit voorstel bij acclamatie aangenomen. om rechten tc kunnen doen gelden op uit- keering uit het fonds: ondersteuning bij werkeloosheid, 52 weken conlribueerend lid van den bond moet zijn geweest. De woke- lijksche uitkecring bedraagt alsdan 5 gul den, gedurende de eerste 6 weken. Wijzigingen, beteeffende de organisatie om b'ijv. op gczoitte tijden de afdoelings- penningmeeslers te kunnen controleeren. Voorts om 'drie afgevaardigden naar de Bondsvergaderingen te zenden enz., wer den met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Een voorstel-Delft tot aansluiting 'bij het Comité voor Algemeen Kiesrecht werd na eenig. debat ingetrokken. Elckerlyc. Zaterdagavond was een zeer talrijk pu bliek naar de S. O. V. opgegaan om ge bruik to maken van de zeldzame gelegen heid het middeleemvsche stuk van moraliteit „Elckerlyc" te zien opvoeren. Wij hebben over de strekking, de samen stelling en den oorsprong van dit hoogst merkwaardig stuk reeds een en ander mede gedeeld, zoodat. wij daarvan niet veel meer behoeven te zeggen. Het geheel is een sym boüsch spel, waarin Elckerlvo de verper soonlijkte zondemensch is, die te midden van zijn zondig leven wordt opgeroepen om voor den rechterstoel Gods te verschijnen en rekening en verantwoording zal hebben te doen van zijn daden op aarde» Elckerlyc schrikt op, door de boodschap die Doot hom brengt, tracht van dezen tever geefs door het aanbieden van aardsche goe deren uitstel te verkrijgen of verlof om na die pelgrimage terug te koeren. Dan wendt hij zich tot Ghcselscap, Maghe, Xeve, 't Goot om hem te vergezellen, want hij droit niet alleen gaan, doch, die tijdens zijn leven steeds met hem waren, steeds be rei, weigeren om met hem op „een verre pel grimagie to gaan, daer nemmermecr en is wederkeererij aen. Alleen dc Deucht is bereid hem te ver- gezellen, maar zooals zij zegt: lek legghe hier al verdwenen Te bedde, vercrepelt ende al ontset; Ik en kan gheroeren nite een let, So hebdi mi gcvoechl met uwen misdaden Zij heeft echter een zuster Kennisse die hem zal wijsen, hoornen U beraden sal Te trecken ter rekeninghe, die fel es. Elckerlyc komt daarna voor Bicchte tot berouw en boete; de Deucht herkrijgt daar- Naar wij vernemen za! het tweede gedeelte van het personeel van de firma M. Kranen a. s. Woensdag per rijtuigen naar den Haag en Scheveningen gaan om daar een daagje door te brengen. Vanmorgen to 9 uur werd de 70-jarige G. van Driel, wonende in de Jacobnstraat, terwijl hij bezig was met steenen bikken op de rechter dij getroffen 'door een stuk muur. dat ontviel aan do hand van een werkman, die een muur stond af tc breken van het pand „Koningsbergen" aan de Tuinlaau. Het dijbeen brak. De man is, na voorloopig verbonden te zijn, per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. De afgeloopen week, de eigenlijke kermis- week, is nogal vrij rustig afgeloopen; Zater dagavond vóór 12 uur was het zelfs vrij stil. Op dat uur werden de koffiehuizen en herborgen gesloten zonder cenige stoornis. Maar daarna vormden zich groepen die aan hun ontevredenheid over het afschaffen der kermis lucht gaven, waarbij zich heel wat nieuwsgierigen verzamelden, die eens waren komen kijken of er niets gebeuren -zou. De politie had echter de noo'dige maatrege len genomen, zoodat het rumoer op straat te 1 uur geheel was afgeloopen. Zaterdagavond tc 9 uur werd een 13-jarig meisje, Ma. de Bruin, in de Lange Kerk straat door een fietsrijder omver gereden, tengevolge waarvan zij een knie bezeerde, doch gelukkig niet erg. I11 de woning van Wed. C. v. d. Waal aan cle Hoogstraat ontstond gisteravond een schoorsteenbrand die door do politie en Bur ger's met emmers water werd gelJluscht. In den afgeloopen nacht werd onder de gemeente Kethel," waarschijnlijk door per sonen van hier, een hek nabij een herberg verbroken. Bij de politie hier werd daarvan aangifte gedaan. Deze heeft daarop de namen genoteerd van eenige personen die later uit die richting kwamen. si li d f r k Zelfbrondblussclier. In der tijd hebben wij een uitvoerige be schrijving gegeven van het zelfwerkende brandbluschapparaat de 1 Grinnel Sprinkler", zooals die in de gebouwen der stearine kaar senfabriek sApollo" alhier is aangelegd en zooals die later ook door de stoommeelmolen der firma A. M. Dusseldorp te Vlaardingen is aangewend. Thans heeft men in Amsterdam eens een ■flinke proef daarmede genomen. ïDe altijd waakzame brandblusscher, die vanzelf werkt, zonder menschelijke tusschen- komst een begin van brand bluscht, en boven dien onmiddellijk een aanhoudend alarm maakt" (dit is de gecomprimeerde karakter beschrijving, welke de fabrikanten Mather en Platt Ltd. te Manchester en Londen er zelf van geven), voldeed daarbij zeer goed. Er was een houten gebouwtje opgericht, op den grond waarvan een groote hoop krullen, enz., gedrenkt in petroleum, en deze brand stof werd in brand gestoken, In een oog wenk sloeg de karmozijne gloed naar al- zijden uit, en zóó fel grepen de vlammen om zich heen, dat de omstanders bezorgd reti reerden. Maar het leven van het vuur was kort, want eenige oogenblikken later begon nen reeds de langs het dak van de loods, op een waterleidingpijp aangebrachte Sprink lers te werken. Een gulle regen daalde neer, de brand was in de geboorte gesmoord, en wat er nog bleef smeulen, had spoedig gedoofd kunnen wor den door toesnellende hulp, want de alarmbel tegen den muur van het fabrieksgebouw was in volle werking. Trouwens, ook in het groot is de doeltreffendheid van dit apparaat vol doende aangetoond O a werd in 4904 de meelfabriek De Vlijt der firmió Wessanen en Laan te AVarmerveer door de Sprinklers gered. ïA little fire is quickly trodden out, which being suffered, rivers cannot quench". Dit c-X'-WAZ" \S'\f f J f J~" ir

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2