6f /aargang. Vrijdag 19 Juli 190?. No. 12440 Renate Werkentin. Deze courant verschijnt <1 a g e 1 ij k' s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prrjs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25.Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte ITaven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103, Kennisgeving. Schietoefeningen. De Burgemeester der gemeente Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commis saris der Koningin in deze provincie, do aandacht van belanghebbenden bij de ",ec- vaart op het hieronder volgend bericht: Schietoefeningen van het fort „Harssens", rcetie van Texel, 3de district. Volgens modedeeling van den Minister van Oorlog zal op 9 en zoo noodig ook op 10' Augustus 1907 een schietoefoning wor- den gehouden van liet fort „II a r s s o n s". Er znl gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (30 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 9000 M, van het fort. Op de dagen, dal gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens ê&n uur voor den aanvang der schietoefe ningen tot aan het einde daarvan, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op dien dag groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij „V i s c h m a r k t", vermeldende in welke richting dien 'dag gevuurd zal worden, terwijl nabij liet torpedo-magazijn en aan den in gang der haven borden zullen worden ge plaatst, waarop is aangegeven de beteeke- nis der gekleurde vlaggen, als volgt: lood witte vlag Noord, wit-zwartc vlag N.-O., z.warte vlag Oost. De data der schietoefeningen worden na der in enkele plaatselijke bladen aangekon digd. (Zie „Ncd. krt." No. 201). Schiedam, 18 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, scliarte 09 hinder kunnen veroorzaken Gezien het verzoek van de firma G. J. BERTELS, om vergunning tot uitbrei ding harer b r a n d e r ij aan de Lange Haven no 91, kadaster Sectie C no. 838, door plaatsing daarin van een stoomwater ketel met een verwarmingsoppervlak van 7 M2 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den ln Augustus a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize gelegen heid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lich ten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18den Juli 1907. M. A. BRANTS. Naar het Duitsch van H. COURTHS—MAHLER. 28) Trachwitz en Renate waren dientengevolge wel op elkaar aangewezen. Ze stonden voor de deur, die van de kamer tocming tot den tuin gaf; terwijl Rolf en Mclanie bij den schoorsteenmantel waren gezeten. „U bent erg stil, vandaag, mijnheer von Tornaubegon Melanie. Hij wendde zijn blik met geweld van Re nate af en keek Melanie eonigszins spottend aan, ,,Hob ik dan,wol ooit groote gaven om te converseeren bezeten?" „Wil u een complimentje uitlokken?" „Niet, dat ik weet." „Het is u immers ook geheel onverschil lig, wat Melanie Berkow van u denkt nietwaar?" Hij liaaldo zijn schouders on. „AVat geeft, het of ik u tegenspreek." „Niets u hebt gelijk. TT-' '- voor u ook veel interessanter, mevrouw Werkentin op te nemen." nij keek haar ernstig aan <- maakte een beweging, alsof hij wilde opstaan. „Maakt u zich niet boos, ik neem het u volstrekt niet kwalijk. Die mooie gezelschaps juffrouw vind ik ook uiterst interessant. Weet u, waarom?" „Neen." „Zou u het graag willen weten?" BUITENLAND. Schiedam, 18 Juli 1907. ENGELAND, Bannerman en de Haagse he Conferentie. De cersle-minïster Campbell 'Bannerman ontving gisteren een deputatie van deBrit- sche groep van de interparlementaire ver- eenigiing, die hem modedeeling kwam doen van de pas door de groep aangenomen mo ties ten opzichte van do Haagsohe con ferentie. De minister antwoordde, datwat betreft den blijkbaar geringon voortgang van Ac conferentie, in 't oo-g dient te wor den gehouden, dat hot samenzijn van ver tegenwoordigers van zoovele staten, hoe goed ook op zichzelf, tocih den snellen voortgang der zaken moest belemmeren. Hij verklaarde to betreuren, dat de kwestie van vermindering der oorlogstoerustingen geen voornamer plaats kon innemen inde beraadslagingen der conferentie; maar de moeilijkheden, voortvloeiende meer uit de omstandigheden dan uit de zaak zelve stonden daaraan in den weg, zoodat het uiterste wat gedaan zou. kunnen worden wel zou bestaan in een nieuwe bevesti ging van vroeger genomen besluiten. Volgiens zijn opvattang hadden de Brit scho afgevaardigden een werkzaam aan deel genomen in do beraadslagingen en deze in de juiste richting geleid, zoodat zij ten volle het vertrouwen van het land verdienden. Het lag voor de hand, dat het vooreen enkele delegatie onmogelijk was haar in zichten aan de confeienlie op te dringen en dat om practisohe- resultaten te herei ken de gedelegeerden zich- moesten schik ken naar de opvattingen van de conferen tie. Indien zij een staatkunde zouden ver dedigen, die niet in overeenstemming is met de opvattingen van andere volken, zou den zij de kans ioopon geen succes te heb ben in zaken, over welke men misschien tot overeenstemming zou kunnen komen. Lord Grey, de minister van buitenl. za ken, die hij de ontvangst tegenwoordig was, •zeide dat alles in het werk zou worden gesteld om de openbare mcening te win nen voor do kwestie Van inkrimping der bewapening; en vermindering van het oor logsgevaar en op deze wijze den weg te banen voor de behandeling (lezer kwes tie op een volgende conferentie. Mocht de conferentie een blijvende in stelling worden, dan was het van belang, 'dat haar besluiten algemecne instemming zouden vinden. Hij hoopte, dat de kwestie van het' instellen en de verbetering van'n stichting om. incidenten als dat van Doggers- bank te behandelen, een flink eind vooruit zou worden gebracht. Ten slotte verklaar de hij nog 'dat, zoo do voortgang op do huidige conferentie niet zoo snel of zoo sprekend was als men had gehoopt, hij toch van meening was, dat naarmate de conferentie voortduurde, de zaken met groot,er vlugheid zouden worden afgedaan. GEMENGDE HEDEDEELINGEN. gaat "de Russische grootvorst Cyrillus, die gehuwd is met de vroegere groothertogin van Hessen, scheiden. Dit was een huwe lijk uit liefde, maar man en vrouw leefden als hond en kat, zoodat echtscheiding waar- schijnlijk is. ,,ïk 'wil niet uw vertrouwen afdwingen." „Hm goed gezegd. Maar toch wil ik het u zeggen." Zij legde haar vingertoppen tegen elkaar en keek hem onderzoekend aan. „Kijk dio twee daar eens bij de deur Een mooi gaar nietwaar?" Rolfs oogen flikkerden dreigend. Zij be merkte met voldoening, dat hij er door haar gezegde getroffen was. „Nu, waarom zegt u er niets van? U nou het natuurlijk uiterst onaangenaam vinden dit juweeltje van een gezelschapsjuffrouw op te moeten geven, maar ik vrees toch, dat u zich daarin wel zal moeten schikken. Ik voor mij denk er ernstig over, om de stal meesterswoning naar den linkervleugel over te plaatsen; voor een heelo familie is de tegenwoordige woning t-e klein." Hij klemde zijn tanden op elkaar en. haal de diep adem. Toen zei hij onverschillig ,,U schijnt er nog altijd plezier in te heb ben mevrouw Werkentin aan te valleu waar u kunt. U 'moest toch weten, dat dit absoluut geen nut heeft." „Maar hoe komt u daarbij, mijnheer von Tornau. Ik zou me zelfs zeer verheugen, als de jonge vrouw een nieuw geluk vond en ik zou alles willen doen om haar het verblijf irt Berkow aangenaam te maken. U miskent mijn bedoeling. Maak u toch miet belachelijk beste Tornau. Gelooft u, dat ik zulk een toe speling zou hebben gemaakt, als ik geen goede reden had aan te nemen, dat er nis- schon die twee een roman voorvalt? Kijk maar eens, welke blikken hij haar toewerpt, „Ik verzoek u niet vorder op dezen toon over haar te sprekenzij staat onder mijn Frankrijk. De marine-minister Thomson gat gisteren een ontbijt ter core van den admiraal en do officieren van het Amerikaansehe eskader, dat te Brest ligt. Onder de g'enoodigdcn bevonden zich de gezant White, de minister Clémenceau, Pic- cpuart, enz. Aan hot dessert ltiold, de mi nister een toespraak, waarin hij de Ame rikaansehe marine warm; begroette. De „Jena", het onlangs door een ont ploffing geteisterde slagschip, zal gerepa reerd worden. Het werk zal 2 jaren 'du ren. en 20 millioen frs. kosten. Binnen drie jaren zal de „Jena" weer zeewaar dig zijn. 1 Italië. De gevangenneming van den oud-minis ter Nasi heeft op geheel Sicilië en vooral in zijn geboorteplaats Trapani buitengewo nen indruk gemaakt. Alle Sicdliaausche bla den, geen enkel uitgezonderd, geven hun verontwaardiging te kennen over de snood heid- van den Senaat en voorspellen de ergste gevolgen van dit stom. bestaan. Te Trapani is alles in dien rouw en zijn de winkels gesloten. De regeering bereidt zich intussohen op allo gebeurtclijkheden voor en heeft troe pen en carabinieri naar Sicilië gezonden Te Palermo heeft reeds een groote pro testvergadtering plaats gehad, waarbij de Sprekers dikwijls werden overstemd door het geschreeuw van: „Leve Nasi 1",„Weg met Giolitti!" De negus van Abessynië heeft onder voor wendsel, enkele twistpunten met een van zijn gouverneurs te regelen in het grens gebied' der Italiaanscho kolonie, oen le gertje van 20000 man 'bijeengebracht. In Italië 'heeft dit bericht, dat nog niet be vestigd is, sensatie verwekt. Reeds zoude Italiaanscho regeering troepen gereed'hou dfen. 1 Duitschland. Yolgens een bericht in Duitsche bladen P e r z i Yolgens hel „Berl. Tagebl." wordt de toestand steeds ingewikkelder. Ilot parle ment oischt dat de Sjah op 25 dezer, den verjaardag van do grondwet, in het Huis der Gerechtigheid zal verschijnen, om den eed af tc leggen. De sjah zou daarentegen liever, gesteund door "den grootvizier en sjeik Fathoella, het parlement met ge weld willen ontbinden, als hij zeker was van de troepen. De troepen dreigen ech ter, omdat hun soldij niet betaald wordt, met plundering. De plotselinge aankomst van den oproerigen prins Salar es 'Do\\r- leh, dio blijkbaar door vreemden invloed gesteund wordt, maakt den toestand nog verwarder. 1 Marokko. Volgons do „Köln. Ztg." hebben de stam men der Elkmes en fier Beni Arros Raï- soeli on Mac Lean gevangen genomen. De sultan had deze stammen verantwoorde lijk gesteld voor 'de daden van Raïsoeli en een groote troepenmacht op hen afge zonden. l Vereenigde Staten. Na een onderhoud met pr-esident Roo sevelt te -Oysterbay verklaarde senator IIop- kens uit Illinois, dat de ropublikeinsche leiders waren overeengekomen, dat de her ziening van het tarief eerst ter hand zo-u worden genoipen na de eerstvolgende pre sidentsverkiezing. afstand doen van den troon ten behoeve van den kroonprins en zelf naar Tokio gaan om zijn verontschuldigingen aan den mikado te gaan aanbieden, 'n Beter be wijs ervoor, dat Korea een vasnlstnnt. is van Japan, is moeilijk to leveren. Voorloo- pig heeft de keizer nog geen zin om af te treden. De Japanners zullen hem ech ter daartoe wel weten 'te dwingen. BINNENLAND, J a pan. In den nRaad der oude staatslieden" te Tokio is men niet gestemd voor een oor'og met Amerika, omdat Japan daartoe financieel niet zou in staat zijn. Deze iRaad der Ouden' bestaat uit onafhankelijke raadslieden van den mikado en deelt feitelijk de lakens uit in 't rijk van de Rijzende Zon. De Amerikaansehe marine lijdt aan tekort aan manschappen en officieren, de Japansche vloot staat door een voldoende en in den oorlog met Rusland uitstekend geschoolde bemanning ver boven de vloot der Vereenigde Staten. Intusschen is Amerika financieel reusachtig sterk en nog steeds is geld de zenuw van den oorlog. Daarom wellicht zoe ken de slimme Japs vooreerst geen oorlog met het rijk van den dollar. Korea. Do cerste-minister, die door, den Japan- schen omJorkoning, markies Ito, wordt be ïnvloed, heeft keizer Li Heung aangera den om af to treden wegens het zenden van de deputatie naar de Ilaagsohe Vre desconferentie. De zwakke keizer zou dan Van liet Hof. Voor liet Magdalenahuis te Zetten is als feestgave voor den bouw, van H. M. de Ko ningin een gift van ƒ100 ontvangen. Wapen van liet koninkrijk der Nederlanden, yan den Koning en van de leden van het Koninklijk Huis en vnn Prins Hendrik. Staatscourant no. 166 behelst het ko ninklijk besluit van den lOden Juli 1907, houdende nadere vaststelling van liet wa pen van het koninkrijk der Nederlanden en van den Koning der Nederlanden, ahmede van de andere leden van het koninklijk huis. Verder vermeldt 'dezelfde „Staatscourant." het koninklijk besluit van 10 Juli 1907, houdende nadere vaststelling van liet ko ninklijk wapen, zooals het zal worden ge voerd door Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg. Voorschriften. De „Stct." (no. 160) bevat de door den minister van binnenlandsche zaken in ver band met het Kon. besl. van 29 Juli jl. vastgestelde voorschriften, bedoeld in art. 1 van genoemd Koninklijk besluit. Deze voor schriften omvatten: A. de aanwijzing der middelen; B. de wijze van ontsmetting: 1. Voorschriften omtrent het ontsmetten van besmette of van besmetting •verdachte voorwerpen; 2. Voorschriften met betrek king tot lijken; 3 Voorschriften omtrent het ontsmetten, van gebouwen of vertrokken en van vaar- of voerLuigen. 4. Voorschrif ten omtrent het onschadelijk maken van door zieken langs verschillende wegen ontlaste stoffen; 5. Voorschriften omtrent het on schadelijk maken of ontsmetten van water en van verzamelingen van vuil en omtrent het ontsmetten van privaten en urinoirs; 6. Voorschriten omtrent het onschadelijk maken van besmet of van besmetting ver dacht ongedierte: a. met bclrek'mg tot rat ten en muizenb. met betrekking tot insec ten7. Voorschriften omtrent het onscha delijk maken van water, in hot bijzonder aan boord van schepen. Vredesconferentie. Omtrent de redevoering van den heer Asser in de vergadering der eerste commissie van de Vredesconferentie op Dinsdag 16 Juli j.l., kan nog worden medegedeeld, dat spr. wel de wenschelijkheid heelt betoogd, dat de inrichting van het Permanente Hof van Arbi trage meer aan zijne benaming mocht beant- beseherming." Zij lachte hem in zijn gezicht uit. „Ook goed als u dan beslist blind wilt zijn, dan moet u het zelf maar weten." „Ik verlang, dat u uw bewering moti veert." Zij schudde haar hoofd langzaam heen en weer. „Ik heb nu geen lust meer om u de oogen te openen. Misschien ik zeg uit- drukkelijk misschien heb ik later eens lust u verdere opheldering te geven. Van daag niet. Vraagt u mevrouw Werkentin toch zelf eens of ze geen betrekking op mijnheer von Trachwitz Loeft, waarvan nie mand hier iets weet! Met haar veelgeroem de waarheidsliefde zal ze u zeker Imt ant woord niet schuldig blijven." Hij gaf geen antwoord, maar in zijn oogen lag een uitdrukking van smart en, onrust. Melanie had de uitwerking van haar woor den goed berekend. Al dc zalige vreugde van den laatsten tijd was vernietigd en de oude twijfel, het oude wantrouwen waren weer in hem wakker geworden. Ilij gevoelde mw al tc goed, dat Melanies woorden niet ge heel en al uit do lucht was gegrepen, -n dat zo op iets baseerden, dat gevaarlijk voor zijn liefde kon zijn. Had hij dan recht aan Rcnates wedorkcerige liefde te gcloevcn? Neen. Als een schuwe blik, blozen beven of een verlegen lachje geen bewijzen van liefde zijn, een ander recht had zij hem nooit gegeven. Hij keek haar scherp aan. Zij was door het zonnelicht omgeven en haar mooie trek ken waren duidelijk te onderscheiden. De oogen van den stalmeester waren op haar gezicht gericht en soms keek Renate hem eigenaardig ernstijg en rrcurig aan. Zij spraken niet samen, maar konden deze twee juist in dat zwijgen, niet veel meer uit drukken, dan ze in duizend voorden had den kunnen doen? Hij hield het niet langer uit. Mei. epn plotselingen ruk stond hij op en liep op hen beiden toe. Melanie wierp hem een boosaardigen b'ik achterna. Ze was over zichzelf tevreden. Op een sluwe manier had ze het weinige dat 7.e wist, weten te pas te brengen. Zij ksnde Rolf genoeg om te weten, dat hij te trotse!) was, Renate er naar te vragen. En als hij werkelijk iets vroeg, dan was het ook goed, dan moest Renate wel antwoorden. Op hetzelfde oogenblik verzocht de heer van Diestorkamp zijn gasten aan tafel te komen. Renate haalde verruimd adem. Het diner verliep schijnbaar in de beste stem ming. Dc gastheer wist op zijn vroolijke manier zijn gasten te onderhouden en maak te do dames beurt voor beurt het hof. Meia- nio hielp hem het best een vroolijke stem ming onder dc menschen te houden. Ze was zelf in de beste stemming en schitterde van levenslust en vergenoegen. Voor Rolf was het een marteling op het oogenblik aan het gesprek deel te moeten nemen nu zijn ge dachten van zoo geheel iets anders waren vervuld. Hij was blij, toen alles voorbij was en hij met zijn dames uaar huis kon lijden. Vanaf dezen dag was hij stil en prikkel baar. Hij keek Renate dikwijls met onder zoekenden blik aan en den toon, dien hij soms tegen haar aansloeg, was hard en on vriendelijk. Zij was buiten zich zelf van. onrust over zijn veranderde houding. Zijn ruwe manier 'deed haar dubbel veel verdriet, daar ze door zijn goedheid was verwend. Ook zijn moeder sloeg hem vol zorg gade. "Wat had hij? Had hij reden, zijn geluk be dreigd te zien? Zij nam Renate stil op en ving dikwijls angstige zorgvolle blikken op, dia Rolf hei melijk volgden. Deze blikken maakten steeds weer diepen indruk op de oude vrouw en zij had er graag eens met haar zoon over ge sproken. Maar zij kende hem genoeg, om te weten dat als hij dien diepen rimpel tusschen de oogen had, men hem liefst met rust moest laten. Verliefde lui zijn wat vreemd -lat zou wol weer veranderen Zoo ging de eene dag na de andere oor bij. Het werd herfstachtig in de natuur. Het loof viel van de hoornen en de wind joeg do bladeren tot massa's op en deed ze dan weer ia dolle vaart uit elkaar stuiven. Zoo nu en dan kyamen er zonnige, wanne dagen tusschen. Rolf had in dezen tijd weinig te doen en was veel in gezelschap der dames. Wat Re nate anders zulk een genot had gegeven, ver oorzaakte haar nu verdriet en angst. Rolf werd van dag tot dag stroever en wonder lijker. Dikwijls kwam hij geheel onverwachte op haar toeloopen en keek haar aan, alsof hij haar iets wilde vragen, maar dan ook wendde hij zich weer plotseling af en zweeg. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT Éfe Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Burgemeester en wethouders voornoemd De Secretaris, V. SICKENGA. s' H-V.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1