SI*" laargang. Dinsdag 23 Juli 1907. No. 12443 Renate Werkentm. I Dezo courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en V1 a a r d i n g en fl. 1,25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóÓTeen uur aan bet bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoe>k Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen to,, den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 22 Juli 1907. KOREA. De gedwongen troonsafstand van keizer Yi Hycung heeft het volk in beroering ge bracht en heftig verzet uitgelokt tegen de hecrschzuchtige Japanners en huil aanhang. Zaterdag deed een woeste menigte van 1000 personen een aanval op do woning' van den minister-president Yi Wang Yang en stak dc woning in brand. Do minister-president was afwezg De bende oproerlingen werd door de Ja- pansche politie met behulp van de artillerie uiteengejaagd de eerste minister had een schuilplaats gezocht in het keizerlijk paleis, de andere ministers begaven zich naar het huis van, den Japanschen resident. Voortdurend werd het geknetter van ge weren gehoord, men geloofde, dat er een botsing plaats had tusschen de Japansche politie en Koreaansche soldaten. Men vrees de voor uitbreiding der ongeregeldheden. Te tien uur werd aan markies Ito mede gedeeld, dat de keizerlijke garde in bet ge heim bevel had gekregen van den keizer om in het paleis te komen teneinde te midder nacht liet gcheele kabinet, dat hij verent woordelijk stelde voor zijn aftreding, te ver moorden. Dit is de offieieele verklaring van het feit, dat de Jap armere het paleis bezet houden. De plechtigheden ter gelegenheid van de troonsbestijging van den kroonprins hadden Zaterdagmorgen te 10 uur plaats. Op gedaan ver-zoek werd aan 80 Jupan- nere en andere ambtenaren, waaronder Ito met zijn militairen, staf en een aantal eom- suls-gcncraal, 's middags audiëntie verleend. De overwinnaars kwamen zich presenteeren Nadat dc kroonprins den troon had be stegen nam dc keizer afscheid van het ka binet. De troepen van den Japanschen gene raad Ilasegawa houden het paleis nog steeds bezet. Een regiment Japanners vanTnngyang kwam gisteren te Stoel aan ter versterking van het 20ste regiment, dat hier reeds ligt. Volgens offieieele opgaaf zijn Vrijdag te Seoel gedood 10 Japanners en gewond 30. Onder de Koreaneri vielen ook tal van slachtoffers,* het juiste getal is niet bekend, lieer dan 2000 personen kwamen Zaterdag bijeen bij den Ilemelschen Tempel. Na hef tige redevoeringen tegen de Japannors ging het er op los en werd het paleis \an den minister-president in den brand gestoken. Do troebelen van Zaterdag hebben zich niét herhaald, maar er heerscht nog groote op winding in de Koreaansche hoofdstad. Sedert 36 uren zijn alle winkels gesloten. Generaal 'Hasegawa, 'n bekende vechtjas uit 't begin van den Russisch-Japansclien oorlog, liet mitrailleuses op bet plein voor het keizerlijk paleis opstellen om nieuwe aanvallen af te weren. Hij oordeelde echter dat de Japan sche troepen onmachtig zijn om de groeien- volksbeweging te onderdrukken. Nieuwe versterkingen zijn af gezonden uit Sjimonoseki, een van de groote Japansche oorlogshavens. De volkswoede richt zich uitsluitend tegen de Japanners, andere vreemdelingen te Seoel worden nog toe ongemoeid gelaten. Naar hut Duitseh van. H. COURTHSMAHLER. 31) llenate kwam haastig op hem toe, begroet te hem met vragenden blik en bleef stil tegen een boom geleund staan. „Wat neb je mij te zeggen? Ik neeni aan, dat het «ren zaak van gewicht is. Maak het echter, als het je belieft kort, want ik heb weinig tijd." Zoo kort mij mogelijk is. Maar zoo'n. ver schrikkelijke haast zul je toch wel niet hebben?" „Je weet, dat ik evenmin de vrije beschrk king over mijn tijd heb, als jij. Je wilt met mij over onze scheiding spreken, nietwaar? Wat heb je tot nu toe bereikt?" „Niets, Renate ik heb in die richting nog in 't geheel geen stappen gedaan."' Zij sloeg haar handen in elkaar en keek hem ten zeerste verwonderd aan. „Nog steeds niet? Mijn hemel, dat had toch a lang moeten gebeuren. Deze toestand is on draaglijk." „Is het dan zou vreeselijk voor jou, mijn vrouw te zijn? Renate, eens was je geluk kig toen je het mocht zijn." Zij kromp ineen als onder con slag. Haar oogen keken, hem toornig aan. „Spreek daar over nietHet lijkt me nu een smet, dat ik toentertijd mijn hart zoo geheel voor je open zette. Zwijg daarvan het is voor ons bei den genoegt Wat geeft dat alles ook! Ik Uit Seoel werd d.d. 19 Juli aan de „As sociated Press" geseind: „Het was een roe rend tooneel, toen de ministers, met den voorzitter van den ministerraad aan het hoofd, verschonen en, den vorst mededeeling deden van de besprekingen van het kabinet, uit welke de noodzakelijkheid was geble ken, dat de keizer de kroon zoude neder- leggen. De vorst was in een toestand van groote overspanning. De eerste minister wees hem echter bescheidenlijk maar beslist op de groote onvoorzichtigheid, die hij in de bui tenlandsche politiek had begaan, waardoor de veiligheid van den Staat in gevaar was gebracht. De keizer vermocht het betoog van den premier niet te ontzenuwen en riep laarop den Raad dor Ouden bijeen. Vier leden gaven, gevolg aan. de oproeping en dezen verklaarden tot groote verbazing en teleurstelling van den. keizer, dat zij de meening van het kabinet volkomen deel den. Nu verzette de keizer zich niet langer. Een afschrift van hot edict van afstand werd hem toen voorgelegd, hetwelk hij, onder teekenen van buitengewone opgewondenheid en gejaagdheid, teokonde en zegelde. Geen onkel geluid werd tijdens dit gedenkwaardige tooneel gehoord dan een onderdrukte zucht van 'den afgetreden monarch." GEMENGDE MEDEDEELINGEN. gesteld worden, dan zal het comité ook zijn eandidaten in het gevecht brengen, echten' met de opdracht om, als zij gekozen worden, onmiddellijk hup ontslag te nemen. In de „Echo de Paris" wordt medege deeld, dat de Fransche consulaten in Zwit serland en het Fransche gezantschap te Bern een onderzoek hebben ingesteld naar de Verplaatsing van het Fransche kapitaal naai' Zwitserland. Uit dit onderzoek moet gebleken zijn, dat een half jaar geleden het in Zwitsersche banken belegde Fran sche kapitaal 1800 millioen francs be droeg. Nu, het ernst begint le worden met de plannen van minister Caillaux tot invoo- ririg "van een inkomsten-belasting, zoeken de Fransohe republikeinen die een ef fecten-trommel lebben, de dingetjes in veiligheid te Lr&npen. Naar België vooral, en ook naar Zwitserland. Nafu,urlijk ont ging der regeering het snoode voornemen niet, en stelde zij zich met de gouverne menten der bevriende staten in verbin ding om den ïruc te verijdelen. zen in brand stak, 3 inwoners 'doodde en 3 kinderen medenam. F r a n k r ij k. Generaal Ilagron, een lid van hethoog- militair gerechtshof, heeft ontslag ujtden dienst gevrhagd wegens den tot 2 jaren verkorten diensttijd der iecru,tcn. Volgons de „Gaulois" heeft minister Picquart 5 millioen fres. credtel aange vraagd voor hot aanschaffen van luchtsche pen en revolverkanonnen. De begrootings- commissie heeft het crcdiet alvast toege staan. De burgemeester en de meerdferhead van den gemeenteraad van Carcassonne heb ben hup ontslagaanvraag ingetrokken, daar zij van meening zijn, dat een langere te genstand nutteloos zou zijn. Het wijnbouwcomité te Cetle heeft een staking by de kantonsverkdezingen afge kondigd, zoowel Voor candidaten als voor de kiezers. Mochten er andere candidaten ben niet naar hier gekomen om daarover met jou te onderhandelen. Je hadt mij beloofd dadelijk met Hellmann te spreken en. onze scheiding te verhaasten. Waarom heb je je woord niet gehouden?" „Heb je daarmee zoo'n haast?" „Ja," riep zij hartstochtelijk. Mijn. huwe lijk met jou was een vernedering, die je mij hebt aangedaan en die ik tot nu toe nog niet te boven ben. Je beschouwde mijn geld als hoofdzaak 'en nam mij er bij als nood zakelijk kwaad, dat je echter gauw als over- bodigen. ballast over boord hebt gegooid, toen je het niet meer noodig hadt. Als ik er aan denk, dat je mijn liefde als bijzaak beschouwde, dan zou ik nog wel dol kunnen worden. Begrijp je nu ook, dat ik, sedert ik jou weer in mijn nabijheid weet, er innig naar verlang, vrij te zijn?" Hij keek Iraar met vurige oogen aan. Wat was zij mooi in haar woede! Eerst nu voel de hij, wat hij deze trotsche, reine vrou wenziel had aangedaan. Een diepe zueht ontsnapte aan zijn borst. „Je hebt gelijk, Renate, ik weet en begrijp nu eerst den omvang van mijn handeling. Ik vermoedde echter niet, dat je zoo vurig naar vrijheid verlangde." Zij had zich gedwongen kalm. te blijven en streek met bevende vingers over haar voorhoofd en oogen. „Dat ik zoo naar vrijheid verlang is «rok nog om een andere reden. Ik wil niets meer voor de menschen te verbergen hebben, die zoo goed voor mij zijn. Ik verlang er naar vrij alles te kunnen bekennen." Hij kwam dichter bij haar staan. „Nu goed. Renate. Ik geef jou je woord terug, je kan dan overal vertellen, dat ik je man ben. Renate ik moet je een bekentenis Zwitserland. De Raad van Beheer der Bondsspomwe gen heeft 'besloten tot den aanleg van een tweedei Simplon-tunnel. Rusland. Zaterdag werd op het station Marelissv in den Kaukasus een kassier beroofd, die 50.000 roebel vervoerde. De aanvallers schoten met geweren en revolvers en wierpen bommen onder het spoorwegrij tuig, waarin de kassier naar Tiflis zou reizen. Een der bommen ontplofte. Een baanwachter weid gedood, twee andere beambten gewond. De spoorwegkas werd geplunderd en een som van 10.000 roebel geroofd. De rooversbende was ongeveer 20 man sterk. De kassier bleef ongedeeld. De rechter van instructie voor de ge- zworenenreohtbank te Petersburg heeft het voorloopig onderzoek ten einde gebracht over een vereenigmg, die zich had ge vormd om den czaar, grootvorst Nikolaas Nikolajewitsj en minister-president Stoly- pin te vermoorden. Hij heeft de akten in handen gesteld van den ambtenaar' van het openbaai' ministerie van de militaire recht bank te Petersburg. Drie en twintig per sonen zijn in staat van beschuldiging ge steld, van deze herinden zich 20 invoor- loopigc hechtenis, de drie andeien zijn voortvluchtig. C a n a d a. Op een feestmaal te Montreal, den Ja panschen vlootvoogd Yamamoto aangebo den, hield deze een zeer belangwekkende rede. Hij deelde daarin mede, dat hij van plan was geweest San Francisco te be: zoeken, maar dat hij na het onderhoud, dat hij had gehad met president Roose velt, admiraal Evans en generaal Grant, tot de overtuiging was gekomen, dat dit niet meer noodig was. „Het heeft mij ge noegen gedaan te bemerken", zoo zeide hij, „dat de ineening dier hoeren overeen komt met de mijne, dat er n.l. .vrede' en vriendschap moot heerschen tusschen Ja pan en de Yercenigde Staten, en dat de anti-Japansohe beweging te San Francisco een zaak is van zujver* plaatselijken, aard en van niet do minste beteekenis." Het bericht over den gevangen genomen spion te San Diego noemde hij eenvou dig belachelijk. Hij ontkende beslist, dat de Japansche maritieme of militaiie autori teiten haai1 toevlucht zouden nemen tot dergelijke middelen. Japan betracht into gendeel, in zijn befrekkingen mot dc bui- tenlandsche mogendheden do meest moge lijke openhartigheid en maakt nooit ge bP'uik van middelen, die het daglicht met kunnen zien. BINNENLAND, Hofbericht. Hare Majesteit de Koningin doet zich bij de begrafenis van den heer B. Heldring, president der Nederlandsche Handelsmaat schappij, vertegenwoordigen door W Quack, commissaris der Koningin bij de Nederl Handelsmaatschappij Servië. Een Butgaarsclie- bende versloeg een troep Serviërs en deed daarna een inval in het Servisch© dorp Nikodun, waar ze '9 hui- Dlrectenr gouYorn.-bedrijven. Wij vernemen, dat dezer dagen de be noeming zal gcschjeden van den lieer II. J. E. Wenckebach, directeur-generaal der Staatslijnen in Limburg, tot lipofd van hot nieuwe Departement van Gouvernements- bedrijven in Red.-Indië. („IIbid. j Audiënties. Do gewone audiëntie van. den minister van oorlog zal op Donderdag 25 Juli niet plaats hebben. Ridderorde. Bij Kon. besl. van 19 dezer zijn ter beloo ning van officieren die zich onderscheiden hebben bij de pacificatie van Ceram, in hoofdzaak gedurende het jaar 1900, benoemd tot ridder in de orde van. Oranje-Nassau do kapitein J. Mioulet en de eerste-luite- nant W. Ruinen, beiden van het wapen der infanterie van het leger in Nederlansch-Indië. Jbr. van Ejrs. f Reuter seint uit Lissabon d.d 20 dezer Jhr. mr. J. G. N. van Eys, minismr-resi- dent van Nederland bij het Portugeesche Hof, is hier hedenmiddag overleden. Celebes. De correspondent te Bataria van de „N, R. Ct." seint: Een patrouille onder luitenant Sieliurgh oveiviel 10 dezer de schuilplaats van teen vijandelijken maradra; deze sneuvelde. De voortvluchtige maradias van Madjene cn Pemboewang kwamen in onderwerping. Dc maradia van Tjimana werd door roovers vermoord. Het blad Voegt daaraan toe: Het bovenstaande telegram heelt betrek king op gebeurtenissen in Mandhar. Zooals men zich zal herinneren werd in den nacht van 6 op 7 Juni 1906 do kampong Madjene overvallen en kon de controleur Ketting Olivier zich nog juist door een overhaaste vlucht redden. De ma radia van Madjene had den voorafgaanden 4en Juni een verlof van drie dagen naar Pemboewang gekregen. Toen nu des avonds van den 5en het eerste bericht over een voorgenomen aanval kwam, riep de con troleur dat hoofd terug. Deze verzuimde echter aan dien last gevolg te geven. Ilij verdween spoedig, toen de Siboga in zicht kwam, naar kampong Adolang, die onge veer 6 uur het binnenland in ligt. «Ook de maradia van Pemboewang vluchtte. In de maand Augustus van hot vorige jaar werd bekend, dat die hoofden zich ophielden te Maloenda in de omgeving van den roover en slavenhandelaar Rammang Pakasiba, Het bestuur gelastte hun toen schriftelijk zich binnen 7 dagen te komen onderwerpen. Ook aan dezen last voldo den zij niet, maar vluchtten het binnenland in, nadat in den nacht van 26 op 27 Augustus een mislukte poging in het werk gesleld was om hen bij verrassing in han den te krijgen. Met den maradia, die gesneuveld is blij kens bovenstaand telegram, is wellicht be doeld de maradia van Alloc, een staatje 7 uur benoorden Madjene gelegen, eender hoofdaanleggcrs van meergenoemde over valling. Ook Tjinrana behoort tot Mandhar; do vermoorde maradia van dat landschapje had weinig gezag. Meer dan een jaar is er dus noodig ge weest om de hoofden, die schuldig staan aan de overvalling van Madjene, in han den te krijgen. De 2de luitenant G. J.Sie- burgh, die dit succes verkreeg, is reeds sedert het midden van het vorige jaar op Celebes aan het werk. doen. Ik wil me niet van je laten scheiden, omdat ik je lief heb, je lief heb, zooalp ik nog nooit heb lief gehad. Eerst nu heb ik je naar waarde leeren. schatten, en deze ont dekking heeft mij tot een beter mensch ge maakt. Laat mij weer goed maken, wat ik aan jou heb misdaan; keer in mijn armen en aan mijn hart terug. Laat ons van hier gaan en een nieuw leven beginnen. «Je moet mijn vrouw zijn. Ik wil voor je wer ken, hard werken, ik wil je op mijn handen dragen, alles wil ik voor ie doen, wat in mijn macht is. Laat me niet vergeefs smee- ken, Rena, mijn vrouwtje, wees barmhartig, en verstoot mij niet, ik smeek je er om." Zij had hem verschrikt en verbaasd aan gehoord en keek hem met strak wijd ge opende oogen aan. In haar ooren suisde het het duizelde haar; het was haar als werd ze opgenomen en in vliegende vaart wegge dragen. Eu terwijl ze langzamerhand weer tot be zinnen kwam, voelde ze plotseling een zalige maar toch verschrikkelijke zekerheid. Deze man, die om haar liefde smeekte, was voor haar een vreemde, dien ze nooit zou kun nen toebehooren, want haar hart behoorde tot in al zijn vezelen aan Rolf Tornau Dat was geen liefde, zooals ze die eens voor den man had gevoeld, die nu smeekend voor haar stond, het was geheel verschil lend van den eigenzinniger! hartstocht, waar aan ze tegen 'den vu! van haar vader had toegegeven. Wat ze voor Rolf gevoelde was de zuivere, alles verdragende, alles overwin nende liefde van de vrouw, die door niets, niets te verbeteren is, omdat zo niet op uiterlijkheden is gebaseerd, maar het inner lijke van het wezen betreft. Nu richtte ze zich op uit haar neergebo gen houding. „Daarvoor is het te laat," zei ze zacht en toonloos. „Renaliet was een gil, waaruit angst en smart klonken. „Ja," herhaalde ze zekerder en nadrukke lijker, „het is te laatIk zou nooit weer vertrouwen in je kunnen stellen. Wat je be weegt zoo tot mij te spreken, weet ik niet. Is het een grd of is het Merkelijk een dieper gevoel misschien weet je het zelf niet goed. Dat, wat in. mij is gestorven kan niet weer wakker worden geroepen. Ik zal jou nooit nooit meer kunnen toebehooren. Je speelt waarschijnlijk ook maar met deze mogelijkheid zooals je met je gelieele leven hebt gespeeld. Je zoudt mij slechts op nieuw uit de mij dierbaar geworden om geving wegrukken om, wanneer je weer ge noeg van mij hadt, mij weer koelbloedig 1c verlaten." „Neen Renate bij den hemel je mis kent mij nu en vergeet dat ik jo werkelijk lief heb. Laat mij toch niet te vergeefs smeeken, ie zult een beter mensch van me maken ik gevoel het. Stoot me niet terug in mijn mislukt leven jij, de reine, sterke zal mij steun en kracht geven Renate glimlachte bitter. „Ik heb zelf juist steun noodig. Wat zou ik voor jou kunnen zijn? Jij strekt je handen altijd slechts verlangend uit naar dat, wat je niet kunt krijgen. Evenwel, als je het krijgt, dan is het reeds waardeloos voor ie gewor den. Doch, laten we niet verder spre ken, een samengaan tusschen ons is onmoge lijk, laten, wo in vrede van elkaar gaan," Traclnvitz greep haar handen vast. Zijn oogen keken diep in de hare. „Meen je, dat ik niet weet, wat je nog standvastig doet zijn?" riep hij heftig uit „Je houdt van Tornau heet het eens te liegen als je kunt!" Zij kromp ineen, cn ze sloot een oogen- blik kaar oogen. Geen van beiden hadden ze bemerkt dat Rolf von Tornau achter hen uit het bosch was gekomen. Hij hoorde zijn naam noemen en zag nu met de- bitterste verwondering naar deze twee menschen. Renate sloeg haar oogen. weer op en keek trotsch, met een be slisten blik haar inan aan. Toen zei ze zeker en kalm, met bizonder welluidende stom: „Ik heet bet geen liegen jij moet het we ten, omdat je er wel ecnig recht op hebt. Ja ik heb Rolf Tomau lief, zooals een vrouw zulk een sterk, edol karakter maar lief zou kurmen hebben. Mijn lmit behoort hem zoolang ik leef. Je hebt gelijk als je beweert, dat deze liefde mede de reden is, dat ik jou nooit meer kan toebehooren, want als ik hem niet lief had, zou ik waarschijn lijk uit medelijden wel weer bij jou terug komen. Maar liever zou ik willen sterven dan aan mij zelf en aan mijn hart ontrouw to worden. Al kan ik hem ook nooit toebe hooren, dan. toch zal ook nooit een ander weer eenig recht op mij hebben. Of je mij vrij laat of niet ik weet niet of je volgens recht en wet mij nog gebonden kunt hou- 'den dat is me precies gelijk, er kan toch nooit meer een verhouding van man en vrouw tusschen ons bestaan. Innig blij ben ik, dat je mii mijn woord hebt terugge geven, zoodat ik nog vandaag alles kan. zeg gen, wat mij eenigen tijd zoo gedrukt oil ge kweld heeft." (Wordt vervolgd,} B* tl' CHIEDAMSCHE COURANT. K

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1