STADSNIEUWS. YLAARIHNGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en School. Yreöesconferentio. De openbare zitting. 20 Juli. t Door don voorzitter, Z.Exo. den heer Nelidow, werd melding gemaakt van een door den redacteur Richard Fleischer hem toegezonden nummer der Punische Revue, waarin oen artikel van Otlined Nippohl, uit Bern (Zwitserland), die de Conferentie de stichting aanbeveelt van con centrale school voor internationaal recht te Den Haag, die zou moeten dienen om gezonde denkbeelden omtrent deze materie te ver spreiden. De voorzitter achtte dit een sym pathiek denkbeeld, dat groote diensten zou kunnen bewijzen aan do zaak. welke wij allen dienen; hij hoopte, dat dit denkbeeld een milden gever zon ontmoeten, op het voorbeeld van Carnegie. Melding makende van andere adressen zeide de heer Nelidow woordelijk, dat men in eenige adressen aan de Conferentie ile rol heeft toebedeeld van groote handhaaf ster van het recht voor Regecringen en volkeren; van uitdeelster van recht en rechtvaardigheidmen heeft gedacht, dat zij een internationaal "hooggerechtshof vormde, geroepen om kennis te nemen van zaken tusschen volkeren en Regeerin gen. Intusschen is de Confeientie ingesteld om "de beginselen van het internationaal recht te bestudeeren en vast te stellen, niet om de toepassing daarvan in de in ternationale politiek te controlecrcn. Bij het voorbehoud, door Turkhan Puclia gemaakt omtrent het gebruik van do roode halve maan op witten achtergrond als hos- pitaalvlag, zeide deze, dat Turkije te dezen aanzien niet heeft verzocht de Conventie van 1864 te herzien, iets wat niet lot de competentie der Conferentie behoort en dat Turkije evenmin heeft aangedrongen op inlassing van een speciale clausule in het ontwerp-verdrag; maar dat Turkije er op staat, nogmaals te constateeren, datde ver vertegenwoordigers der Regeeringen, op dez© conferentie aanwezig, het beginsel van de wederzijdsche erkenning van de Roode Halvemaan en het Roode Kruis als ondeischeidingsleeken van de hospitaal- schepen wel heeft villen aanvaarden. Ra deze verklaring maakte Perzlë een gelijk luidend voorbehoud omtrent het gebruik, bij wijze van wederkeerigheid, van een roeden leeuw en zon op een witten ach tergrond. De Zwitsersche delegatie deed vervolgens uitkomen, dat Zwitserland akte neemt van het feit, dat de Conventie var -Genève van 1906 niet aan de orde is en niet kan worden besproken in den boezem der tegenwoordige Conferentie; dat der halve de reserven van Turkije en Perzjc slechts betrekking kunnen hebben op den zeeoorlog^ doch het vraagstuk van het embleem van den hospjtaaldiienst, zooals dit is geregeld door de Conventies van 1864 en 1906 voor den landoorlog, intact laten. Vervolgens hebben Engeland, Oos tenrijk en Amerika verklaard, dat zij het onderscheidingsteeken, door Turkije en Per zlë verlangd, aanvaarden. Het Voorbehoud, door sir Edward Fry gemaakt, betreft de volgende punten: Bij art. 6 zeide hij, dat, toen Engeland de Conventie van Genève van 1906 tee- kende, dit Rijk zulks deed onder voorbe houd van de artt. 23, 27 en 28, omdat een wet noodig was, om daaraan gevolg ie geven en omdat in Groot-Brittannië geen wet kan worden gemaakt zonder toestem ming van het Parlement; waar nu dearth. 6 en 21 van de tegenwoordige Conventie gebaseerd zijn op de bovenvermelde arti kelen van de Conventie van 1906, ziet Engeland zich derhalve verplicht, voor het oogenblik ten aanzien van deze artikelen een voorbehoud te maken. Bij art. 12 merkte hij op, dat Engeland, zich niet kan vereenigen met de meening, in het rap port uitgedrukt ten aanzien van het recht van een oorlogsschip van een oorlogvoe rend© Mogendheid, om het overbrengen van gewonden, zieken of schipbreukelingen te eischen aan boord van een koopvaardij schip, dat onder neutrale vlag vaart; bij gebreke van een bijzonder verdrag meent Engeland, dat de erkenning van een zoo danig recht niet zou kunnen baseeren op de tegenwoordige beginselen van het in ternationaal recht. De rapporteur, de heer Renault, ant woordde hierop, dat hij het met deze op merking oneens was en dat hij op grond van rechtskundige beginselen het tegen deel van deze Engelsche verklaringen kon volhouden. De redactie-commissie, welke door den president is gevormd, omvat behalve den voorzitter der Conferentie als president, de ondervoorzitters, rapporteurs en secre tarissen der commissiën en sub-commis- siën, alsmede den ondervoorzitter der Con ferentie, de volgende gedelegeerden: Tsud- zuki (Japan), Pena (Argentinië), Kriege (Duiteehland), Macchio (Oostenrijk), Reay (Engeland), Hill (Amerika), Fusinato (Ita lië), Prozor (Rusland). De voorzitter stelt zich voor deze com missie binnenkort bijeen te roepen, om de wijze te bepalen, waarop het werk door haar zal worden ingericht, hetzij door zich in afdeelingen te verdeden. Alvorens alsnu 'de vergadering te slui ten, wen sell te de voorzitter nog eenige mededeelingen te doen. Vooreerst dat hrj een nota had ontvangen van de delegatie van een der groote Mogendheden, die zich er over beklaagde, dat stukken der con ferentie, niet bestemd voor publicatie, in extenso waren opgenomen in de pers, en yyd in een der bladen. Met het oog hierop herinnerde de voorzitter de afgevaardigden aan "de belofte, door bon gedaan om niets mede te doelen wat. niet voor openbaar making bestemd is. De stukken en ver- ndelingon dei-, conferentie vormen hot uitsluitend eigendom van de gezamenlijke leden der conferentie in liaar geheel. Geen lid kan er zich ten behoeve van anderen van bedienen zonder feitelijk de Conferentie te bestelen. Wij' gepen vol doende mededeelingen aan de pers ,van onze beraadslagingen. .Wij maken geen ge heim van wat hier verhandeld wordt, maar juist daarom is er niet de. minste aanlei ding tot een dergelijke handeling. De Voor zitter deed een beroep op vlo wederkeerige gevoelens van kieschhcid der leden, om dit misbruik te doen ophouden (toejui chingen). In dc tweede plaats deelde hij mede dal van regeeringswege de leden der Confe rentie in de gelegenheid zijn gesteld de tentoonstelling te Brugge te bezoeken. Bij zonderheden over dezen tocht liggen op het secretariaat der Conferentie ter inzage. En ten slotte werd het elcctrisch licht in de zaal aangestoken cn bij de straling der duizenden gloeilampen een fotografi sche opname van de vergadering gemaakt, waarna do zitting word opgeheven. De acousÜek in de zaal was buitenge woon slecht, zoodat ook hot meerendce! der gedelegeerden niet, geregeld kon volgen wat er verhandeld werd. In Hotel des Indes waren gisteren door sir Edward Fry, eersle-gedolegeerde van Groot-Britannië ter Vredesconferentie, de leden der Engeische en der Japansche de legatie aan een diner Dordrecht, Leeuwarden, Zaandam, Haarlem, Ylnurdingcu, Schiedam cn Deventer, De Haagsche schutterij. liet corps der schutterij van 's-Gravenlmge zal op den 2en Augustus a,s, ophouden te bestaan. De beide vaandels van het corps zullen mitsdien op 31 dezer aan de daartoe dooi de regeering aan te wijzen autoriteit worden ingeleverd, hetwelk met een wapenschouwing in den Koekamp zal gepaard gaan. De commandant en onderscheidene dienende en vroegere hoofd- en verdere officieren van die schutterij vvenschen die gebeurtenis niet onopgemerkt te laten voorbijgaan en zullen bij die gelegenheid een laatste kameraad schappelijke bijeenkomst houden van alle nog actiet dienende en van eervol.ontslagen oud officieren van opgemeld corps. Zij hebben zich daartoe in comitö vereenigd en vvenschen genoemde oud-officieren in de gelegenheid te stellen, aan het vaandel, waaronder zij allen gediend hebben, mede de laatste buide te bewijzen en voorts de plechtigheid te besluiten met een kameraadschappelijk diner, waaraan als gasten zullen worden uitgenoodigd enkele autoriteiten. een toeval, waarna hij, na even tot zich zelf te zijn gekomen, in het- tramhuisje is ge bracht om tot rust te komen. Ilij is ver volgens onder geleide van een broer naar lmis teruggekeerd. Gisteravond omstreeks 74 uur is do 83- jarige 0. Kool, inwonende in het St. Jn- cobsgasthuis alhier, op den Singel door een duizeling bevangen, op de straat gevallen, waarbij hij een wondje boven het linkeroog bekwam. Na in do apotheek van den heer v. Westendorp te zijn verbonden is hij naar het gasthuis geleid. Gistermiddag omstreeks 14 uur is door eenige jongens een brandje gesticht in een hoop krullen nabij een heining op de West- vest waardoor die heining nog al scha bekwam. Met emmers water is de brand ge- bluscht. vereenigd. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de gedelegeerde van Brazilië, Ruy Barbosa, van den Senaat een gclukwcnsch, kreeg, naar aanleiding van het incident met den heer Martens, daar hij door zijn optreden het aanzien van Brazilië verhoogdhad. meldt ons uit Den. Haag, dato een 50-tal gasten waren ge- eenige honderden genoodig- Het feest van den president der Vredesconferentie. Men Juli: Hedenavond was liet de beurt van den president der Vredesconferentie, don lieer Nelidow en mevrouw, om den gedelegeer den en velen autoriteiten en aanzienlijken uit de residentie, met hun dames, een feest te bereiden. Dit feest zou aanvankelijk plaats hebben in het hotel .,De Ouden Doelen", doch nader werd bepaald, dat het „Palace Hotel" te Seheveningen voor de receptie ?ou bestemd zijn. Vooraf had hedenmiddag in laatstge noemd hotel een diner plaats, waaraan door den president noodigd. Na afloop van het diner vereenigden zich in den schitterend verlichten hal van het Palace Hotel den voor de soirée. Ook enkele vertegenwoordigers der biggl nen- en buitenlandsche pers namen, op uit- noodiging van den president, aan de soiree deel. Zij werden allen ontvangen door den ambassadeur, den heer Nelidow persoonlijk, bijgestaan door leden der Russische dele gatie. Het feest bestond hoofdzakelijk in. een bal, van welke dansgelegenheid door zeer veel paren werd gebruik gemaakt. Er vielen prachtige damestoiletten te be wonderen en rijk voorziene buffetten waren aangericht. Congres Intern. Statistisch Institnnt. Bij Kon, besl. van 9 dezer is benoemd tot vertegenwoordiger der regeering op het van 26 lot 31 Augustus e. k. to Kopen hagen te houden congres van het Internatio naal Statistisch Instituut, dr. C. A. Verrijn Stuart, lioogleeraar aan de Technische JIoo- geschool en voorzitter van de Centrale Com missie voor de Statistiek, te s-Gravenhage. Ontzetting en ontheffing uit de ouderlijke macht. En het vorige jaar heeft de Minister van Justitie aan de verschillende voogdijraden de vraag voorgelegd, welke gebreken en leemten de ervaring reeds had doen ken nen in de bepalingen betreffende ontzet ting en ontheffing uit ouderlijke machten voogdij. Thans is van de ontvangen ant woorden aan het Departement van Justitie een overzicht opgemaakt en dit overzicht is opgenomen in de jongst verschenen af levering van „De Toepassing der Kinder wetten". De medegedeelde bezwaren betreffen een elftal punten en hebben vooral ook be trekking op de processueel© voorschriften en de daaruit voortvloeiende moeilijkheden en kosten. Een wijziging van de wet werd door den Minister toegpzegd. Dir. bel Invoorr. en Ace. Bij de directe belastingen, enz. is: benoemd, ingang 1 Augustus: totkom.-verif. teLobilh J. \Y. Wensel. konis. 2e kl. te Smeermaas aan den koms.-verif. C. Molenaar, in plaats van Lobith, lot standplaats aangewezen Kerk- rade (station). Verplaaist, ingang 1 Augustus, W. F. H. Brugmans, koms.-verif. van Kerkrade (Stn.) naar "Winterswijk, de koms. 3e kl M. 3 Almekinders, van Zwijndrecbt naar Dordrecht, J. de Groot, van Amersfoort naar Zwijndrecht, F. Molenaar, van Yeenendanl naar Amers foort, 3, F. Sanderson, van Atïerder. naar Sliedrecht, F. Elders, van Maasbommel naar Bodegraven, C. R. 3anssen, van ^üedrecln naar Delft (tijd (Wbl. v. d. Adm. d. dir. bel. c.nz.) OVERSCITIE, 22 Juli. Ds. ma dei- Waal, predikant hij dc Ned. ITerv. Kerk alhier, heeft het beroep aangenomen naar die gemeente te Slijk-Ewijk. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Maandag 29 3uli '1907, des na middags 2 uur. De stukken liggen ter visie voor de le den. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur is de 4-jarige D. IIcus, wonende in de Ottorbiturt van den zoldertrap gevallen en mot het hoofd op een omtnor terecht gekomen tengevolge waarvan hij een wond bekwam die teil huizo van dokter Janssen is verbonden. Met recht kan dus gezegd worden, dat zij een belangrijk deel heeft gehad in het4ver spreiden van beeldende kunst hier te andc, Sedert hnnr oprichting werd alleen voor 't aankoopen van kunstwerken als prijzen Jcr ©rioting een bedrag var. ruim 54 ton goud» besteed. Voor 'do verloting zullen alleen kunstwerken worden aangekocht, vervaardigd door Nederlandsche meesters. Van eiken verkoop wordt 5 gestort in het Weduwen on Weezenfonds der Maatschappij ,,Arli et Amicitiae", waaronder een niet onbelangrijke som aan gemeld fonds tea goede 's ge komen. Tiet correspondentschap 'der Vereen, is te Schiedam gevestigd bij den heer E. M. Beukers. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw, Geopend alle werkdagen van 94 tot 114 uur voormiddag en Maandag, Dinsdag en Vrij- dag van 89 uur nam. Telephooimununar 244. Gevraagde arbeidskrachten. Fabrieksjongens. Ilajfw. draaier. Halfw. plaatwerker. o' ngens voor stoom- kuiperij. Kantoorbeidende, eind ex. H. B. S. of 3 oplkl. Aangeb, arbeidskrachten. Kuipers. Kuipersjongen. Schoenmakersjongen. Wagenmaker. Eisico-Yereeniging van Gemeenten. In de heden, onder voorzitterschap van rnr. I. A. van Royen, burgemeester van Zwolle, te Amsterdam gehouden algemeen© leden-vergadering van de Risico-vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, werden, tot leden van het definitief bestuur gekozen de heeren: mr. T, A. van Royen, burgemeester van Zwolle; II. J- Wichers, burgemeester van Dordrecht; A. E. Zimmerman, burge meester van Leeuwarden; jhr. mr. C. A. Elias, burgemeester van Zaandam; 'dr. II. D. Kruseman, wethouder van financiën, Haarlem. De vergadering werd bijgewoond door ver tegenwoordigers der gemeenten: Zwolle, In de gistei'voormiddag-godsdienstoefening in de Groote Kerk deelde de dienstdoende predikant ds. P. C. A. Halffman van den kansel mede dat bij den kerkeraad bericht is ingekomen van ds. de Zeeuw, pred. te Geervliet, dat hij het beroep naar deze ge meente heeft aangenomen. Alzoo is dan de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. Couvée naar Utrecht, spoedig weder vervuld. De boottocht der gedelegeerden. Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van den boottocht der gedelegeerden op de Maaskade (nabij het terrein der firma Van Deventer) van 2 tot 4 uur een concert gege ven worden door het stedelijk muziekkorps. Op dat tetrein zal de gemeente ook haar genoodigden recipiseren, die van daaruit een schoon gezicht zullen hebben op de naderende booten en begeleidende schepen. Naar wat wij reeds vernomen hebben, belooft de Maasoever voor deze' gemeente een recht feestelijk aanzien te zullen ver krijgen en zal ook de demonstratie van wege de gemeente een zeer interessante zijn. YVij zullen tevoren wel, in de gelegen heid zijn eon m ander mede te deelentot beter begrip dier demonstratie voor iïen die daarbij zullen tegenwoordig zijn. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zal niet alleen de Gemeente den Maasoever versieren, maar ook do industrieën, die zich nabij dien oever bevinden, benevens door die firma's, die zich """daartoe opge wekt gevoelen en daartoe' met het ge meentebestuur in overleg treden. Een en ander te samen zal zeer zeker een uitstekend effect hebben. Zondag hield de Postduiven-vereeniging »de Luchtsport" een wedvlucht met jonge duiven van Roosendaal en werden de prij zen behaald als volgt1ste H, Mak 9-15 5, 2de 3. G Töns 9-16-55, 3de J. G. Töns 9-16-55, 4de H. Mak 9 19-15, 5de H. Mak 9-19-26, 6de 3 G. Tóns 9-21-10, 7de H. Mak 9-21-50, 8ste J. G. Töns 9-22, 9de J. G. Tóns 9-22, 10de P. v. d. Klink 9-22-34, 11de F. Heilker 9-24-32, 12de R. Mak 9-24-43, 13de R. Mak 9-24-43,14de Vrouw- deunt 9-25-20, 15de Yrouwdeunt 9-25-30 Afstand 55 kM. Gelost 8.20. Hedenmorgen te 5 uur zakte de 28-jarige J. H. R. Bakker, bootwerker, wonende aan den. Buitenhavenweg, terwijl Hij met eenige andere bootwerkers op een bank aan het Ha venhoofd wachtte om naar zijn werk te wor den gebracht, plotseling ineen. Het bleek dat de man was overleden, wat ook later door een dokter werd geconstateerd. liet lijk van den man is naar diens wo ning overgebracht. Bakker. Bankwerker (halfw.) Boekbinder. Jongens voor kantoor. Koperslager. Machinist. M achi ni stb ankwerker Molenaar. Slagersjongen. Smidsjongen. Smids- of kopersla- gersleerling. De directeur verzoekt aam hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Stoker. Timmerman. Tmunerinaps tóe rling. Zakkenmaker. Personen voor lichte werkzaamheden Dagmeisje, Wasschen aan buis gevraagd. Naaiwerk aan huis gevra.agd. Bij de te Breda gehouden examens hoofd akte is o. m. geslaagd de heer B. Niemand- verdriet, van hier. Naar wij vernemen zullen op 1 Aug, a s wederom een twintigtal kinderen onder lei ding van den heer Harting en echtgenoote naar het Liesbosch vertrekken. Ito.liaansche opera. De Italiaanscho 'Opera-campagne zal aan vangen 28 September a.s. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam. De directeur, M. de Uondt, meldt ons dat hij met veel geldelijke opofferingen ver schillende nieuwe opera's heeft aangekocht en als nouveauté's komen o. a. Salomè met medewerking van Sigra Bcllincioni en Elise Trombon. II Baltista, gecomponeerd door den priester Don Giocondo Fino, op gevoerd met een buitengewoon succes to Rome, Turin, Bologne, Firenze, enz.; ver volgens Madame Butterfly van Puccini, Wally van Catalini, Silvano van Mascagni Cavalleria Rusticana van Monleone, alle succes-opera's van den tegenwoordigen tijd. Verder Bohème, Tosca, TJgonotti, Manon Lcscaut, Cavalleria Rusticana, II Pagliacci, Fedora, Andrea Chenier, II Trovatore, Er nani, Ebrea, Ballo in Masschera, Traviata, Rigoletto, Carmen, Faust, II 'Barhiere di Siviglia, Lucia di Lammcrmoor, Mignon, Manon (Massenet), Gioconda, enz. Voor Salomè worden door de directie van het Paleis geheel nieuwe décors ver vaardigd. 'Costumes en requisieten komen alle uit Italië en zijn gelijk aan die van het Scala Theater 'te Milaan, eveneens 11 Battista, Butterfly enz., die alle in stijl zullen wor den opgevoerd. Voorstellingen, worden gegeven le Am sterdam (viermaal per week), Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Arnhem. De directie heeft besloten (om de voorstellingen zoo correct mogelijk uit te voeren) dit seizoen ni.et te doubleeren. Zeker een aangename tijding voor de trouw© Opera-bezoekers en muziekliefhebbers. 1 In café Slavenburg aan dc Koemarkt werd gistermiddag M. 't II. door een zenuw toeval getroffen waai-bij de hulp van een dokier werd ingeroepen. Na weer eenigszins hersteld te zijn, zou hij por tram naar Rot terdam, waar hij woont, vertrekken, doch op den Rotterdamschen dijk kreeg hij opnieuw Uit een prospectus van de Ver. tot be vordering van beeldende kunsten, onder he lleer van best,uurderen der maatschapnij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam, blijkt dat de leden dier Vereen, als premie 1907 ontvangen 6 fotogravures naar kunstwerken uit de. verzameling van den heer J. C. J. Drucker ie Londen, berustend in 't Rijks museum te Amsterdam. Opgericht in het jaar 1845, verspreidde de Vereen, gedurende haar 62-jarig bestaan onder haar leden pl.m. 3500 Kunstwerken. Bovendien dee'd zij 47 gravures waaron der verschillende etsen -vervaardigen, die als premie zijn uitgereikt. Esperantisten. In een vergadering van Esperantisten, dat zjjn beoefenaars van de Esperanto-wereld- taal, gisteren in Odéon te Amsterdam ge houden, werd de 20e verjaardag van Espe ranto" herdacht. Volgens den voorzitter, den heer Dreves Uitterdijk uit Hilversum, is er na deze 20 jaren geen land meer, waarin niet enkele espei antisten worden aangetroffen, waaruit hij goeden moed put voor den groei en den bloei van de nieuwe wereldtaal. Neder land is in deze weer achterlijk bij andere landen. Uit het jaarverslag bleek dat da Neder landsche Vereeniging ultimo Juni telde 135 leden, onder wie 30 in Nederlandsch-Indië, Besloten werd den heer Dreves Uitterdijk officieel als afgevaardigde naar het a.s. congres te Cambridge, te zenden. Aangenomen werd het voorstel, de vol gende jaarvergadering te Rotterdam te houden. 'Bi scl lie do le De doodslag in de Van Ostadestraat. In de zaak van He ij er, laatstelijk door de Rechtbank te 's-Gravenhage, met betrekking tot den doodslag op Van der Kwast, veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf (wegens mis handeling met doodeljjken afloop), is nu ook door den veroordeelde (Hejjer) hooger beroep aangeteekend. De Hooge Raad deed heden uitspraak ip twee rivisieverzoeken van Franz Heuser, mijn werker, thans gedetineerd in de strafgevan genis te Leeuwarden, tegen de arresten van liet Hóf te 's-Hertogenbosch van 27 Maart 1907, waarbij hij was veroordeeld lo wegens dooddag, tweemaal gepleegd te Heerlen, tot 15 jaar gevangenisstraf; 2o, wegens bedrei ging met eenig misdrijf, tegen het leven ge richt, tot 2 jaar gevangenisstraf. De verzoeker had o,a. aangevoerd, datde eerstgenoemde feilen niet door hem doch door een ander zouden zijn gepleegd. De Hooge Raad overwoog echter dat het door den verzoeker tot staving daarvan mede gedeelde geen afbreuk deed aan de geloof waardigheid der getuigen, door den rechter gebezigd om het bewijs aan te nemen der hem ten laste gelegde feiten, terwijl ook reeds het verweer van den verzoeker, als zou geschoten zijn dooreen zijner kameraden Bastiaan of Busman een punt van onderzoek bij den rechter heeft uitgemaakt. Ook het feit dat de gevonden kogelpatronen van verschillend gewicht waren kon niet tot revisie leiden. De revisie-aanvraag werd dus afgewezen Ned. Herv. Kerk. Algemeene Synode. ■ie zitting. Na de goedkeuring der acten brengt de vice-president do beer H. A. Lecnnians Jr., rapport uit over de registers van ingekomen en uitgezonden stukken. Hot blijkt dat in het afgeloopen dienstjaar zijn ingekomen 1330 stukken, tegen 1602 in het vorige jaar, en uitgegaan! 1884 stukken, tegen 1824 in 'liet vorige jaar. Conform het rapport wordt den secretaris de dank der vergadering ge bracht voor de nauwkeurige vervulling van zijn taak. De vergadering gaat nu over tot de be handeling van het „Fonds ter voorziening in geestelijke behoeften der gemeente waar de eigen middelen ontbreken." De rekening toont aan, dat er geen bezwaar is ook dit jaar een bedrag van 4665 voor uitkee- ring te bestemmen. Van II. M. 'de Ko ningin ontving het fonds de aanzienlijke gift van 750. Maar do inzamelingen leverden 80.77 minder op dan liet vorige jaar. Overeenkomstig de voordracht van de Al gemeene Synodale Commissie wordt besloten aan 21 gemeenten toelagen te verkenen (evenwel aan één dier gemeenten onder zekere voorwaarden.) Wel kunnen 'de namen en bedragen nog niet worden medegedeeld, doch wij hopen dit zeer spoedig te doen. Vervolgens worden dc aangelegenheden van het „Fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen" behandeld. Ook kier verminderden de vrijwillige bijdragen, t. w. met een bedrag van f 35.72J, hetgeen zeer wordt, betreurd. Volgens de begroo ting kan in 1908 slechts 5575 voor uit- keering worden bestemd, indien er n.l. een bijdrage van 660 inkomt uit de baten van den Vervolgbundel. En de opmerking, reeds ten vorigen ja.ro vernomen, werd in deze zitting herhaald, dat uit sommige classes, in zonderheid uit de classis van Amsterdam, zeer geringe sommen aan liet fonds worden afgedragen. Na de toelagen voor verschillende gemeen ten overeenkomstig de voordracht der Alg. Syn. Commissie te hebben vastgesteld, sluit do Synode baar voormiddagzittmg om a.s. Maandag te 11 uur weder bijeen te komen. Beroepen: te Poortvliet ds. F. F. J. van de Plassche te Jaarsveld. Aangenomen: het beroep te Slijk-

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2