V BINNENLAND. V V STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken met die volken oorlog behoeven te voeren, die zich niet kunnen of willen voegen in do algemeene rechtsorganisatie. Is won daartoe gekomen, dim is de mo gelijkheid ontstaan voor liet afdanken van do hedendaagschc volkslegers, en kan men bij tractaat het'bezigen van allerlei it- grijsolijke verdelgingsmiddelen verbieden ook dus liet werpen van explosiesloffen uit ballons. Zoolang echter de Mogendheden zich, ge lijk tot dusver bepalen tot het „lnnnanïsee- ren" van den oorlog,.d. \v. z. tot het bren gen van meer orde en regelmaat in de wijze, waarop Christenvolken zich gerech tigd achten elkander, louter uit heersch- zucht, te vernietigen, zouden wij het, inzonderheid voor de zwakkere naties, hoogst bedenkelijk achten, afstand te doen vail het eenige verweermiddel, dat dezen wellicht nog ten dienste staat. 11e ,,N. Ct.", het artikel vermeldende, teekent er bij aan, dat het zeker niet ge- wenscht is, aan do verwoesting? middel en van den modernen krijg een nieuw toe te voegen. O V En wat de rest betreft, van het nood lottige en misschien zelfs van het dolzinnige van oorlog voeren zijn de Regeeri'ngen ver moedelijk wel overtuigd. Doch 'het komt ons voor zegt de „N. Ct." dat. der gelijke maatschappelijke uitbarstingen als een oorlog bepaald en beheerscht worden, door andere krachten, dan vrees voor ver woestingen, zelfs wanneer deze rijke steden mochten treffen. Vooralsnog lijkt ons het toelaten ran het hier bedoelde gebruik een terugkeer tot de oarbaarschheid. „Land en Volk" vreest, dat „De ÏN'ecler- La n dor" zich illusies maakt. Vordert de techniek zoo ver als dit blad zich voor stelt, dan zal, naast oorlog en marine, een deide verslindend oorlogsmonster om on derhoud vragen: de luchtscheepvaart. Ook daar zal men tegen elkaar gaan opwerken. Ook inet dio marine zal men zijn gienzen moeten bewaken. Het schijnt nu haast on mogelijk, maal- men zal het zien gebeuren. En dan leggen weer de kleintjes het loodje. „Liefst zouden wij daarom aan dit nieuwe ooxlogsmonster bij zijn opkomen den kop zien ingedrukt." Ybh het Hof. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin zich bij de a.s. keizermanoeuvres in "West- falen doen vertegenwoordigen door Z.Erc. den luitenant-generaal F. G. A. van Ermel Scherer, inspecteur der artillerie, vergezeld van diens adjudant, den kapitein Th. H. Roest van Limburg. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft wederom veertig gulden geschonken aan de vereeniging Pro Juventute te 's-Gravenhage. H. M. de Koningin heeft aan de vereeni- gin Pro Juvenlute te 's- Gravenhage een gift doen toekomen van f 100. Consulaire berichten. Het vice-consulaat te Audierne is opge heven. Onze Marine. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens een door hem ontvangen telegram, Hr. Ms. pantserdek- schip ^Gelderland" 5 dezer van Curasao ver trokken is naar Paramaribo. (»Stct„") Ridderorde. Bij Kon. besluit van 30 Juli is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, T. Zuikerberg, gemeente-ontvanger te "Winscho ten. Oud-minister Staat. Bij Kon. besluit van 1 Augustus 1907, is volgens bericht in de ^Staatscourant" met ingang van 8 April 1907, aan der, met ingang van gemelden datum, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol uit zijne betrek king ontslagen minister van oorlog H. P. Staal, pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van f4000 'sjaars. Controleur havenarbeid te Rotterdam. Bij Kon. besluit van 27 Juli is R. Jonker, te Rotterdam, met ingang van 1 dezer be noemd tot tijdelijk controleur van den haven arbeid aldaar. Handel op Napels. De heer J. J. van de Rivière, consul der Nederlanden te Napels, met verlof hier te lande, zal voor belanghebbenden bij den handel op Napels te spreken zijn te Rotterdam op Woensdag 7 Augustus 190T, in het gebouw der Kamer van koop handel en fabrieken, Reederijstraat 7, vim 10 tot 12 uur des voormiddags; re 's-Gravenhage op Donderdag 8 Augus tus 1907, in de afdeeling Plande! van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, Lange Houtstraat 36, van 2 tot 4 uur des namiddags; te Amsterdam, op Zaterdag 10 Augustus 1907. in het bureau der Kamt. van koop handel en fabrieken ten stad huize, van 9 tot 11 uur des voorniiddags. („St.-Ct.") Invoer In Griekenland. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat blijkens mededee- ling van den zaakgelastigde en consul-gene raal te Athene, de Grieksche regeering den invoer uit de Dardanellen van ossen en buf fels, alsmede van vet, huur, horens, been deren en hoeven, afkomstig van die dieren, verboden heeft. De besluit werd genomen met het oog op de aldaar uitgebroken veepest. („St.-Ct.") Yredescontcrentie Sophie Hirschman beeft een door haar geschilderd portret van den czaar aan de Conferentie aangeboden, die het welwillend aanvaard beefthet is beden ten harent (Hooigracht 2 te 's-Gravenlmge) voor belang stellenden te zien. 1 Ilof van Arbitrage. De bijzondere berichtgever van het ïdlbl," meldt aan zijn blad Een der gedelegeerden, wiens voorzeggin gen meermalen juist bleken, zeide mij heden ochtend, dat ude oplossing niet anders moge lijk was dan in de richting eener hervorming van bet bestaande Hof, doch dat men bij de samenstelling, liet lastigste punt, afgezien van de kosten, die nog in het geheel niet besproken zijn, geen al te grooten invloed zou toekennen aan de kleine Staten Ver moedelijk zouden de rechters niet voor bet leven worden benoemd, maar volgens rooster na zekeren termijn aftreden en niet herkies baar 2ijn Op die wijze, zou ruimte worden gelaten voor de toepassing van denkbeelden, die geboren worden uit de ontwikkeling van het internationale recht." Periodiciteit der Conferenties. Omtrent de denkbeelden betreffende de periodiciteit der Vredesconferentie verneemt hij, dat enkele Mogendheden, waaronder Japan, tegen bet vaststellen van een termijn van wederbijeariroeping zijn. Een groep van Zuid- Amerikanen wenscht een rermrjn van drie jaren Oostenrijk en Italië, zegt men, bevelen een termijn van 5 jaren aanhet Engelsch- Amerikasche voorstel moet van 7jaren spreken. Het vooroverleg is nog gaande. De instelling van een permanent congres bureau schijnt weinig bedenking te ontmoe ten. De commissies van onderzoek van de Vredesconferentie welke beden bijeenkwamen waren drie in getalonder voorzitterschap van de heeren Asser, Graaf Tornieili en Bourgeois. Heden werd geen vergadering gehouden van Commissies der Vredesconferentie aleen kwamen eenige redactiecommissies bijeen. Ged Staten van Znld-Holland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ter algemeene kennis gebracht dat hun. college zal bestaan \uit twee afdeeiingen of eommissiën, onderscheiden in afdeeling A en afdeeling B. De werkz-aamheden dier afdeeiingen zijn verdeeld als volgt: Afdeeling A. Provniciale en Plaatselijke financien, plaatselijke strafverordeningen, onderwijs, landbouw, armwezen, jacht en vis- scherij, reclames, belastingen, toepassing der wet tot regeling van den kleinhandel in ster ken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. Afdeeling B. Gemeentezaken, voor zoover die niet aan afdeeling A zijn opgedragen, kerkelijke zaken, waterstaat en wegen, water- sehaps-aangelegenheden, gezondheids-politic, nijverheid, militie en schutterij, toepassing der woningwet en der ongevallenwet, oene vens strandvonderijen. Tot loden dier afdeeiingen zijn benoemd Afd. A. de heeren mr. H. A. van de Velde, A. H. C. M". J. IJzermans en jhr. mr. L. E. M. von Fisenne; Afd. B. de heeren J. Krap, N. D. Ke- mink en mr. J. Limburg. Een welkomstgroet voor het Koninklijk Echtpaar. Binnen enkele dagen zal in den boekhan del van de firma S. Ochtman en Zn., te Zierikzee, een Welkomstgroet" worden uit gegeven, tekst van dr. J. Helden, predikant bij de Ned. Herv. Gem., voor piano en zang getoonzet door den heer S. Klimmerboom, organist en muziekonderwijzer, beiden te Zierikzee Deze Welkomstgroet" zal door ongeveer 300 kinderen H. M. de Koningin en Z K. H. den Prins worden toegezongen bij Hoogst- derzelver bezoek aan genoemde plaats op 13 Sept. e.k. Drankwet. De heer D. Kooiman, secretaris der ge meente Maaxssen, heeft, ter voldoening aan de opdracht, hem gedaan, door het bestuur van de Nederlandsche vereeniging voor ge meente-belangen, bij dit bestuur ingezon den een proeve van drankwetswijzigingin het belang van vereenvouding in de ge meente-administratie. Van het meerendeel der in overweging gegeven veranderingen is hem de wensche- lijkheid in de practijk' gebleken. Het eene minder, het andere meer, zou z. i. alles te zamen een niet ".belangrijke verkver- mindering ten gevolg' hebben,^zonder dat daarbij eenig belang werd geschaad. Hij heeft gemeend zich te moeten plaat sen op het standpunt, dat thans alleen ont heffing van gemeente-administratie worde Verzocht van. geheel overbodig te achten werkzaamheden. Buiten beschouwing liet hij dus o. m. de vraag, of wellicht ook de Drankwet voor de gemeente-administratie werk medebrengt, dat ten onrechte onder die administratie is gerangschikt. Dergelijke beperking scheen hem Voors hands gewenscht, opdat le eerder door de regeering zou kunnen worden ingegaan op hetgeen als geVolg van zijn arbeid haar mocht worden ter 'kennis gebracht. Vereen, van Nederl. IJzerliandelaron In 1 enll. Door eenige Nederlnndsche ijzer handelaren in I- en U-ijzer is een vereeniging opgericht ter bevordering van en onderlinge onder steuning in den ijzerhandel onder den naam van Vereeniging van Nederlandsche IJzer- hnndelaren in I en U. Deze vereeniging heeft te 's Gravenhage. Stationsweg 78, een centraal bureau ge vestigd, waarvan tot directeur is benoemd de gepensionneerde kapitein ter zee A. L. Boelen. Het bestuur bestaat uit de heeren G. J. van der Vlies, lid van de firma Gebr. van der Vlies, te Amsterdam II. E. Oving Jr., directeur der Naamlooze Vennootschap de Nederlandsche Staalindustrie voorheen 11. E. Oving Jr., te Rotterdam ,1. Dudok van Heel, lid van de firma Johs. A. van Laer, te Am sterdam en D. Brand Azn. eenig lid der firma Wed. A. Brand en Zoon te Dordrecht. Nat. Vereen, tegen den Woeker. Op een verzoek van do Nationale Vereeni ging tot bestrijding van den woeker aan den Minister van Binnenlnndsche zaken, om van Regeeringswege gegevens ie mogen omvan gen omtrent de buitenlandsche wetgeving tegen de pandjeshuizen en tegen de woeker in 't algemeen, heeft de Minister medege deeld, dat hij de tussclienkomst vun zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken in roept tor bclconing van bedoelde gegevens, die na ontvangst ter kennisneming aan hot bestuur zullen worden toegezonden. Aan den Nijmecgscnen gemeenteraad zal door bovengenoemde vereeniging, in verband met de aldaar aanhangige reorganisatie van de Gemeentelijke Bank van Keening, een adres worden verzonden. liet bestuur besloot in beginsel lot het instellen van drie eommissiënéén inzake de wetgeving op den woeker; één inzake de krediet-en voorschotbankenéén voor geschriften. Weldra zullen correspondentschappen zijn gevestigd te Nijmegen, Amsterdam en Maas trichl, terwijl pogingen zullen worden go daan tot bevordering van de stichting v an meerdere correspondentschappen, In den a.s. winter zullen openbare verga deringen te 's-Gravenhage worden gehou den, welke door muziek enz. zuilen woiden p Beluisterd, tor bespreking van het doe! der vereeniging. De vereeniging verstrekte gegevens voor een door de afd. Schiedam van „Patrimo nium" op touw gezette actie tegen den woe ker. Leedwezen werd uitgesproken over het feit, dat onder de benoemde ambtenaren bij de gereorganiseerde gemeentelijke Bank van Leening te 's-Gravenhage geen enkele vrouw voorkomt. Het vertrouwen werd geuit, dat weldra zal worden uitgebracht het pracadvies van B. en W. op de aanhangige motieTer Laan e.s., waarbij overeenkomstig het des betreffend adres der "Vereeniging wordt aan gedrongen op het verbinden van vrouwe lijke ambtenaren aan de Gemeentebank van Leening, uitbreiding van het aantal bijkan toren en het verbinden eener spaarinrichting aan do Bank. Oranje Nassau's Oord. Het aantal patiënten, op het sanatorium r>G. N. O." is thans 77. Gedurende Juli kwamen er 34 en vertrokken er 6 patiënten. Bij het vertrek van dr Donath op 1 Mei bleven er slechts 18. Financieel Nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 3 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 3,156,122.411/2 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van f 4,480,315.93 c. dat op genoemden datum geen schat kist-promessen in omloop waven. (Stct Leening Schiedam. Door het gemeentebestuur is thans de leening uitgeschreven ten laste der gemeen te groot i 1 millioen nominaal ad 4 's ma ré. De leening is blijkens het thans versche nen prospectus van uitgifte verdeeld in obligatiën aan toonder van 1000. De cou pons zijn betaalbaar 1 Maart en Sep tember, onverminderd het recht van de gemeente om meer af te lossen, is zij ver plicht, totdat de geheele leaning is afge lost, in. ieder jaar minstens af te lossen, hetgeen daarvoor bij raadsbesluit is bepaald. Volgens bedoeld besluit vangt de aflossing aan in 1908 en zal de geheele leening in 1967 zijn afbetaald. De jaarlijks af le lossen obligatiën wor den door B. en TV. in Mei bij loting aan gewezen en op 'l September daaraanvol gende betaalbaar gesteld. De gemeente be houdt zich het recht voor, drie maanden na openbare kennisgeving, te allen tijde, mits niet vroeger dan drie jaar na den dag van uitgifte, tot geheele aflossing van do leening over te gaan met bijbetaling der rente ad 4 pCt, sedert don vervaldag der laatstverschenen coupon. De obligatiën, die 10 jaar na de uitloting, of aflosbaarsteliing en de coupons, die 5 jaar na "den ver valdag, bij een der bovenvermelde kanto ren niet ter inwisseling zijn aangeboden, zijn verjaard ten bate van de gemeente. De inschrijving op 850 obligatiën der leening zal zijn opengesteld tol den koers van 98Va pet. op 8 dezer, te Schiedam bij de heeren H. J. van OgLrop Zn. en bij den gemeenteontvanger; le Amsleulam bij de h.h, Adoiph Boisscvain Co., en 11. J. van Ügtrop Zn.; te Roücuhu» bij do heeren R. Mees Zooiumte 's-Giavenhagc bij do heeren Oppenheim van Til!'en te Groningen bij Julius Oppenheim's Bank. Do storting der toegewezen obligatiën moet geschieden op boursdageii tusschen 15 Augustus en 2 September 1907. Op de storting vóór 30 Augustus wordt, rente ver goed tegen 4 pet. 's jaars van het nominale bedrag, gerekend van den dag, volgende op den dag der storting tot en met 30 Augustus. Ofschoon bij de beoordceling van gemeen te- en Staatsloeningcn de algemeene positie der gemeente of van den Staat hoofdzaak is, mag liet voor den belegger toch niet van be lang ontbloot geacht worden, omtrent de spe ciale omstandigheden van de betrokken ge meenten of Sinten «enigszins nader 'e wor den ingelicht. Wij ontlcenen daarom aan een circulaire van de breien Oppenheim en Van Till het volgende: De gemeente bezit aan grondweiland, open terrein en weg S6.-17.30 11.A., opge spoten of in opspuiting zijnden gror.d 131.17.96 II.A., bouwterreinen aan straten gelegen 3.27.07 TLA. Do waarde der grondbezittingen buiten be drijven wordt zeer laag geschat op 3,850,000'. Verder bezit de gemeente 'de gasfabriek, de waterleiding en een pakhuis, ter gezamenlijke waarde van 1,3'! 7,788, zoodat do totale waarde dor bezittingen 5,"197,7SS bedraagt. Het onafgeiost bedrag der loopende geld- leeningen bedroeg op 31 December 1906 2,023,000 Na aftrek vun de rente welke door de gasfabriek en de waterleiding wordt gerestitueerd, heeft de gemeente over 1907 voor bedoelde leeningen, nog slechts 18,355 rente te betalen. Tn 1900 bedroegen de inkomsten uit pri vate bezittingen 19,930, gasfabriek (na rente, afschrijving en reserve) 26,805, waterleiding (na rente en afschrijving) 15,937, haven-, brug- en sluisgelden 51,203. 4. De sluisbrug. 5. De kocmatkl (geven, do de drie hoekhuizen die nu geheel vol bouwt! zijn). 0. De Oranjebnig (die ,odert vervangen is). 7. De zweminrichting (scdoti vervangen). 8. De B roe revest (vóór dc dem- ping). 9, 10, 11 en 12, gezichten op Broers veld. 13. De Eiinndschcbrug. 14, pc Kreupolstraat, 15. De Lange Kerkstraat mot de Kleine markt. Do nummers 9 tor en niet 15 dsiteeren, van 1893. Ook dezo serie, evenals de vroeger doet ons aangekondigde historische kiekjes, zjn voor Schiedammers vooral zeer aardig om- dat ze nog weer eens in herinnering brengen do groolo veranderingen die de stand onzer gemeente in enkele tientallen van. jaren hoeft ondergaan. Met inbegrip der thans uit te geven leening, dus 2,873,000. De heer II. J. Nassau Noordewier te Lei den, in de raadsvergadering van 16 Juli jl benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal aan het Gymnasium alhier, heeft mede gedeeld dat hij deze benoeming niet aan neemt. Belanghebbenden worden attent gemaakt op vorenstaande kennisgeving betreffende de ter 'nvording in handen van den gemeente ontvanger gestelde kohieren no 1 en 2. Een gevaarlijke lading. Gisteren voer onze gemeente binnen zon der voldoende inlichtingen omtrent de lading te verstrekken een vaartuig dat later bleek niet minder dan 60.000 L. petroleum idcek te bevatten. De politieverordening -chrijft voor dat de schipper van zoo'n lading mede- decling moot doen en dat de lading niet niag gelost worden dan onder toezicht van do politie. Do havenmeester hoeft, zoodra hem de in houd van het vaartuig bekend was geworden, den commissaris van politie met een en an der in kennis gesteld, waarna de schipper, na aanzegging van de politie, de gemeen'e weer heeft verlaten en ligplaats heeft geno men in 'de Schie aan den Oversellieschen- weg. Door den architect S. van der Schouw had gisteren de aanbesteding plaats van de verbouwing van het pand de Drie Sterren a. d. Noordvest no. 47 alhier. Begrooting 5370. Ingeschreven dooi- de heerenBokhorst voor 5422: E. Wienhoven voor 52SI Wuisman voor 5120 Hagendoorn voor ƒ5112; v. Katwijk ƒ5110; v. d. Wal voor 4990 Wed. Govaart ƒ4947 Jan "Vormer ƒ4934; v. d. Meer cn Vink voor 4925 Groeneweg voor 4898 v. d. Tem pel voor 48S0 v. d. Velden voor 4876 Kiela voor ƒ4860, Stolk voor 4785Stolk en Iluizer voor 4307 G. Krabbendam, 3800'. De gunning is nog aangehouden. Het 3-jarig zoontje tan J. J. Post, wonende in de Jacobastraat, heeft Zaterdag in een onbewaakt oogenblik uiteenfleseh met carbol gedronken. Het ongelukkige ventje is 's nachts aan de gevolgen overleden. Gisternamiddag omstreeks, 6 uur is G A. wonende in de Dwarsstraat, van het pontje aan den Bnitenhavenweg in de Buitenhaven" gevallen. De veerman had den man gelukkig weer spoedig binnen boord, zoodat h(j met den schrik en een nat pak vrij kwam. De fietsrijder, die gisteren, zooals wij heb ben medegedeeld, met de electrische tram in aanrijding is geweest nabij het Roode Hek, is gebleken te zijn de 31 jarige bakkersknecht G. H. "Wild, wonende te Rotterdam. Bij dit ongeval heeft hij het linkerbeen gekneusd en is de linkerarm opgezet. Otul-Scliledam. Van den photograaf J. van Diggelen al hier ontvingen wij weder een serie photo- grafio-bricfkaarten met gezichten op Schie dam zooais hot eertijds was. Deze serie bevat: 1. Het vroegere politie bureau. 2. Het oude (houten) station der Hollandsche spoor. 3. Een tentoonstelling van vee en pluimgedierte achter de Doelt*. Voorts opname in 1864 van: Yol ksbadlmls. In de week van 29 Juli—4 Aug. 190; werden genomen 264 baden. lBte kiasso 2ila klasso. kuipbaden 15 kuipbaden 35 vegen s 16 regen b 171 school i) 5 ets. kinder s 27 Gedurende de maand Juli 1907 werden genomen 1072 baden, late klasso. 2de klasas. kuipbaden 80 kuipbaden 147 regen 65 regen 675 school 5) 5 ets. kinder t> 195 'De muziek-vereeniging sHollandia" zal op het terrein van »Flardinga" morgen, Woens dagavond een concert geven. Bij een twist in 'de Zandstraat te Rottei dam, waaraan door de politie een eind werd gemaakt, kreeg de kelner A. S. van hier oen sabelhouw op het hoofd zoodat hij in het Ziekenhuis moest worden verbonden. Dit najaar zal van Frederik Van.Eeden bij den uitgever Versluys verschijnen een dramatisch gedicht, Minnestraat, terwijl de Kon. Ver. Het Nederlandse!» Tooneel ter opvoering heeft aangenomen een stuk, IJs brand. Een derde tooneelwerk, eveneens voor opvoering bestemd, is nog in bewerking. (Hbld.) Voor de intern, tentronstelling van am bachtswerktuigen, in het Paleis voor "Volks vlijt te Amsterdam, die 15 dezer wordt geopend, heerscht groote bedrijvigheid. In de zalen en in den tuin is men druk aan het timmeren, aan het opbouwen der verschillende ateliers en standen. De tuin is voor 'n deel bezet met de reeds opgetrokken gebouwen voor de Belgische afdeeling. waarvan heel wat werk schijnt te worden gemaakt Naar men verneemt heeft de minister van binnenlandsehe zaken, mr. Rink, zijn voor nemen te kennen gegeven om de opening bij te wonen, terwijl later de tentoonstelling met een bezoek van H M. de Koningin- Moeder zal worden vereerd. Yoor de Amsterdamsche rechtbank werd heden weder eens cene erfgooiers-kwestie behandeld. Een viertal personen, J, G. J. van Ner, opzichter te Hil* ersum, de koemelker H. v. Ilouten, Tj. Hofman, en de bekende agitator in deze kwesties, Floris Vos, alle drie te Noorden (de laatste gedetineerd wegens verzet en weör-pannigheid) hebben zich schul dig gemaakt met vereenigde krachten, onder luid getier, geweld gepleegd te hebben tegen een hek en heining welke den toegang van een zg. ondermeent (gemeenschappelijk wei land) afsloten en wel met koevoet en bijl, tengevolge waarvan een deel der heining werd vernield, alles zonder zich te storen aan het verÊod der politiemacht, welke de meent voor niet daartoe gerechtigden bewaakte. Daarbij komt nog de beschuldiging van be dreiging en, wat de laatste betreft, van mis bruik gemaakt te hebben van zijn gezag ais voorzitter van het bestuur van de gerech tigden tot de gemeene heiden en weiden van Gooiland, een aantal personen tot de vernie ling te hebben uitgelokt. Onder de 8 getuigen komen yoor drie correspondenten van dagbladen, de agenten van politie, de opzichter Klaassen en de meentmeester de Jongh, alle van Hilversum. Het geldt hier weder eene poging om eene rechterlijke uitspraak te verkrijgen, wie al en wie geen recht hebben op de in casu be doelde gemeene weiden. Mr. Hartzveld treedt als rechtskundig raadsman van beklaagden op Behalve genoemde getuigen waren nog gedagvaard twee getuigen A decharge J. M, Maas, erfgooier wethouder van Kaarden en secretaris van »Stad en Lande" en J. Nieu- wenhuis, landbouwer te Hilversum. Uit de verklaringen van beklaagde bleek dat men ongemerkte koeien van de onder meent (slecht land) op de bovenmeent (beter land) wilde overbrengen, en vermoedende dat dit niet goedschiks zou geschieden de benoodigde werktuigen medegenomen had om de hindernissen daarvoor uit den weg te ruimen Daarbij was geen krijgsgeschreeuw aangeheven, zooals de dagvaarding verr eldt, doch toen de politie of tegenpartij de abels trokken was er wel eenig geroep geboord.^ Dat er journalisten bij het gebeurde opl Mei tegenwoordig waren, geschiedde op mededeeling van F. Vos aan de corr. van het ^Handelsblad" om een onpartijdig verslag, zoodat de tegenpartij dan minder gemakkelijk een gekleurd rapport zou kunnen opmaken. Hierna ving het getuigenverhoor aan. Eisch tegen Floris Vos 6, tegen de overi gen 1 maand voor ieder. i

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2