desconforentie, is uitnemend geslaagd en heeft bij de vreemde gasten van Nederland een uitmuntenden indruk gevestigd van den „Nieuwen Waterweg" en de daaraan gele gen streek met hare bewoners. De opge wekte medewerking, welke bij dien tocht is ondervonden van het bestuur uwer ge meente en van de zijde haror ingezetenen, heeft tot dat welslagen krachtig bijgedra gen. Do Rogcerine stelt het op prijs daar voor dank te betuigen en ter herinnering aan het schoono feest, bij deze aanbieding te doen van eene der penteekeningen van den kunstschilder Henricus, welke zijn af gebeeld in het feestprogram. Ter voldoening aan het verzoek, gedaan in het in uittrek sel hier bij gevoegd schrijven van den heer Nelidow wordt, daarenboven, namens de leden der Vredesconferentie, dank gebracht voor de sympathieke begroeting, welke hun te Schiedam is ten deel gevallen. De rogecring heeft de eer u te verzoeken van dit schrijven mededeeling te doen aan den gemeenteraad. 's-Gravenhage, den Ion Augustus 1907. De Minister van Financiën, (get.) De Meester; De Minister van Justitie, (get.) E. E. van 'Raalte; De Min, van Oorlog, (get.) Van Rappard; De Min. van Kolo niën, (get.) Fock; De Min. van Buitenl. Zaken, (get.) Van Tets van GoudriaanDe Min. van Binnen], Zaken (get.) P. Rink; De Min. van Waterstaat, (get.) J. Krans De Min. van Marine, (get.) Stuart; De Min. van Landbouw, Nijverheid en Handel, (get.) Veegens. 2c. een uittreksel uit het bedoelde schrij ven van den heer Nelidow namens dele den der Vredesconferentie aan den Minis ter van Budtenlandsche Zaken; 3e. "do bedoelde penteekening van een riviergezicht op de Nieuwe Maas. Bovenbedoelde stukken liggen op de ge bruikelijke plaats ter inzage voor de raads leden. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens bandteekerien, lager onderwas, is o. m. ge slaagd de heer L, Heijmans vsn hier. De eerste repetitie zal plaats hebben op Vrijdag 23 Augustus a.s. Eindexamen H. B S. Voor de Zuidelijke Commissie in de pro vincie Zuid-Holland namen in de 8ste groep aan de eindexamens der H. B. Schooi deel 12 leerlingen, waarvan er 7 werden afge wezen. Geslaagd zijnP. van Rugge, Rotter dam H. Strang, GorkumG. van Stave ren, GorkumH. van Maren, Extraneus G. Th. Sadëe, Extraneus. De examens zijn hiermede afgebogen. In liet geheel hebben daaraan deelgenomen 177 eandiduten, waarvan er zijn geslaagd 139, afgewezen 37, terwijl er 1 zich tijdens het mondeling examen terugtrok. Van de Hoogere Burgerschool alhier na men aan die examens deel 25 candidaten, waarvan er 23 slaagden en 2 werden afge wezen. In Jeruel zal Zondagmorgen 10 uur en. des avonds te S uur de heer E. R. Boas uit Den Haag optreden terwijl Woensdagavond 8 uur de heer Manussen, evangelist te Utrecht zal spreken. Veiligheidsmaatregelen op trambanen. Bij de vermelding van het vreeselijk on geluk dat Donderdagavond hier weer door de electrische tram is veroorzaakt na een serie andere ongelukken, hebben wij de nood zakelijkheid aangetoond om veiligheidsmaat regelen aan te wenden. Een onzer lezera wijst er ons nu op dat in New-York bijna geen ongelukken voorkomen, niettegenstaande het veel drukkere verkeer en de _grootere snelheid der electrische uams. Daar kunnen echter de trams veel sneller sloppen terwij! alle trams aan de voorzijde zijn voorzien van een stalen netwerk, aan de onderzijde iets naar voren gebogen, welk net werk alle voorwerpen, op de baan liggende, vooruit schuift of in. het netwerk opgenomen worden. Hierdoor wordt dus voorkomen dat wat voor de tram op de b'aan ligt niet dade lijk overredea wordt en de wagenbestuurder gelegenheid heeft zijn wagen tijdig rot stil stand te brengen. Koninginnedag. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de inschrijving voor deelneming aan 'le op Koninginnedag te houden fietswedstrij- den den Iben Augustus gesloten wordt. Men melde zich dus vóór dien tijd voor deel neming aan. Belanghebbende verwijzen wjj naar achter- slaande advertentie betreffende de aangifte van leerlingen voor de R. K. Teekenschool. De brand. Men deelt ons mede dat bij den brand gis termorgen in de branderij van de firma II. Jansen en Co. ontstaan, de brandweer liet eerste heeft water gegeven. De brandwachts A. van Hattum, M. W. Verboom en J. Krabbendam waren met den waterwagen no. 3 het eerst aanwezig en wa ren reeds met een waterleidingstraal aan 'iet blusschingsvverk bezig toen de politie met haar slangemvagen aankwam. Wel heeft ook de politie eenigen tijd aan de blussching deelgenomen,doch zij rukte weer spoedig in, terwijl bovengenoemde brand wichta moesten blijven om het vuur geheel te blusschen. De snel gealarmeerde brand weer was dus zeer spoedig ter plaatse en heeft voorkomen 'dat do brand zich verder uit breidde. De heer A. II. de Leur is opgetreden ah directeur der Mannenzangvereeniging »Vrien- denkring". Gisteravond laat is door de politie op den Groenendijk aangetroffen een vrouw die daar liep te dwalen en in een moedelooze stem ming scheen te verkeeren. Zij hoorde thuis te Rotterdam, maar baar man was van haar weggeloopen en haar moeder had haar de deur geweigerd Zij is op de tram en naar Rotterdam gebracht. Gisteravond is op de IIoogstraat.de 30- jarige vrouw G. V, wonende in de Breed- straat, door een fietsrijder aangereden. De vrouw beweerde dat niet gebeld was, doel» de fietsrijder en eenige getuigen betoogden het tegendeel Vanmorgen is door de politie aangehouden en naar boord gebracht een matroos van het ss. P a 1 o m a r e s, welke dien morgen van dat schip was gedeserteerd. Van de sta! van den stalhouder Van Velzeu is vannacht een raam uit de hengsels gelicht en meegenomen of weggemaakt. Hier is ver moedelijk baldadigheid in het spel, althans er wordt niets vermist. Springtij12 Augustus v.m Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan h#t commissariaat van po litie Een sleutel, kap van een rijtuiglantaam, onderstuk van een oorbel, sleutel. Terug te bekomen aan de volgende adressen Horlogeketting, bij Heercn, Broersveld 73bloedkoralen ketting bij Hengst, Spin- liuispad 1G; notitieboekje bij Dijkmans, Nieuwe Haven 11; dameshorloge bij A. L. J. Nielens, Gedempte Vest 2G Rotterdam; blauwe postduif, Kalis, Wilhelminaplein 14 een kinderzak met zakdoek, bal, enz., bij Kooiman, Korte Achterweg 19; een 'ienrit- tenboekje bij v. Noord, Singel 25. Gemeentelijk# Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend alle werkdagen van 9J tot lljj uur voormiddag en Maandag, Dinsdag en Vrij dag van 89 uur nam. Telephooimununeir 244. Gevraagde arbeidskrachten. Bakkersjongen. Barbiersleerling. Halfw. bakker. Halfw. smoutzetter. Jongens voor stoom- kuiperij. Kuipen Mandenmakersjon- gen. Moutersjongen. Plaatwerker. Schoenmak, (haifw.) Wagenmaker. Dienstbode. A an geb. Boekbinder. Jongens voor kantoor. Machinist. Molenaar. Plaatwerker (halfw.) Portier. Smidsjongen. Stoker. Timmerman. arbeidskrachten. Timmerliedten (halfw.} Zakkenmaker. Dagmeisje. Personen voor lichte werkzaamheden. Wasschen aan huis gevraagd. Naaiwerk aan huis gevraagd. Do directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. YL A AUDI N GEN De Muziekvereeniging „Sursum Oorda" zal den T.3den dezer een concert op het terrein van „Flardinga" geven. Het bestuur der timmerlieden-vereeniging „Arbeid adelt" heeft bij den president-kerk voogd der Ned. Herv. Kerk alhier, een ver zoekschrift ingediend, om in het bestek voor de herbesteding van der bouw eener twee de kerk, met de volgende wenschen dier vereeniging rekening te willen houden: lo. het maken van het benoodigde tim merwerk, op de plaats, waar het gebouw zal verrijzen, te doen plaats hebben; 2o, in de eerste plaats, alhier woonach tige werkelooze timmerlieden van werk te voorzien 3o. een behoorlijk uurloon voor alle werk lieden vast te Stellen; 4o. een normalen arbeidsdag te bepalen. De onderafdeeüng Vlaardingen en Om steken van de Vereeniging tot bevordering der- Pluimveehouderij en tamme Konijnen teelt in Nederland, zal in 't laatst van No vember a.s., gedurende drie dagen, in het gebouw „Excelsior" een groote onder linge tentoonstelling van Pluimvee, Konij nenteelt, enz., houden. Kunst en Wetenschap. Met het s.s. »Noordam" vertrokken heden nacht naar Amerika de h.h. Dr. J. Bütti- kofer, directeur der Rotterdamsche Dier gaarde en Prof. Dr. J. W. van Wij lie uit Groningen, en wel ter bjjwoning van het Internationaal Zoölogisch Congres te Boston. Rechtzaken Voor de va cautie-kamer der rechtbank te Rotterdam, had zich gisteren te ver antwoorden de IS-jarige L. B., zonder be roep, alhier. Dit meisje, dat gedurende eenigen tijd had samengewoond met den stoker J. P. v. II., boKendo zich ten diens •uadeeie en ten nadeole van zijn zuster aan diefstal schuldig gemaakt te hebben. Nadat v. H. op 28 April naar zee was vertrok •ken, had Hij beklaagde in liet bezit gola ten van zijn inboedel, waartoe o. in. be hoorden ten rijwiel, een naaimachine en een gesloten kist. Ook een note had liij haar gegeven, benevens eenig geld. In die woning had zij toen een ander mansper soon opgenomen, met wien zij het aanwezige geld had verteerd. Toen dit op was, iiad zij zoowel het rijwiel als de naaimachine te gelde gemaakt. De gesloten kisl, waarin zij wist, dat con paar spaarbankboekjes lagen, was later door haar opengebroken. Van een spaarbankboekje, behoorende aan v. SI., had zij het daarop staande geld ge haald, terwijl zij op een rijkspostspaarbank- boekje, dat toebehoorde aan eon zuster van v. II., f75 had gevraagd en gekregen aan het bij-postkantoor aan den Goudschen Sin gel. Toon v. II. van zee terugkwam, was zijn geheele inboedel 1 verdwenen. De be- nadeoklo vroeg aan de rechtbank beklaagde de zwaarst mogelijke straf op to leggen. liet 0. M vroeg haar vcroordeeling tol 1 jaar on G maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. D. P. Ki eb corn, was van meening, dat beklaagde, onder pressie van bet slechte gezelschap waarin /.ij ge raakt was, nadat v. II. naar zee was ver trokken, tot de feiten was gekomen. Ver- dei' wees pleiter op de vele gevallen van krankzinnigheid, die in haar familie zijn voorgekomen, waarom hij een geneeskun dig onderzoek naar haar geestvermogens raadzaam achtte. Subsidiair werd gevraagd een geringere straf. In den morgen, van den lSen Mei, om 6 uur, waren A. Albers en G, van der Laan, beëedigde wegers en meters van de corporatie „De Volharding", met verschil lende collega's gekomen aan het pakhuis van die corporatie aan de le Katen- dxebhtsche haven te Rotterdam, dat nog ge sloten was. Een massa bootwerkers wa ren daar aanwezig. Een opstootje was ont staan, waarbij Albers een bloedneus werd geslagen en van der Laan een zoo hevïgen vuistslag in het aangezicht had ontvangen, dat hij bewusteloos was geworden. Een paai' dagen had hij last van den slag ge had. Als dader van deze mishandelingen stond terecht A. d. C., 24 jaar, beëedigd weger en meter, alhier. Hoewel hij pertinent herkend werd, ontkende hij daar ter plaatse geweest te zijn. De feiten werden als bewezen aangeno men en zijn veroordeeiing gevraagd tot vier maanden gevangenisstraf, daarbij in aan merking genomen de omstandigheden, waar onder de feiten zijn gepleegd en het ern stig karakter van de mishandeling ten aan zien van van der Laan. In het „Grand Palais" te Parijs zal bin nenkort een internationale tentoonstelling van het boek geopend worden. Alles, wat de dag bladpers, de boekhandel, de papierindustrie en 'de reclamekunst omvat, zal daar te vin den zijn. Behalve de boek- en kunstdruknij verheid zal de prentbriefkaarten-industrie eu den postzegeihandel een voorname plaats worden ingeruimd. In de derde sectie wordt voor het publiek aanschouwelijk voorgesteld, hoe een krant wordt gemankt. Bij Kon. besluit van 7 dezer is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Assen, mr. F. J. Camphuis, thans rechter in de arrondissement-rechtbank te Winscho ten. Kerk en School. Ned. Heev. Kerk. Aangenomen: het beroep te Eri- ehem door den heer J. van Dorp, cand. te 's-Gravenhage. Geref. Kerken. Beroepen: te Mijdrecht ds. J. van Loo te Winsum (Fr.) te Heerjansdam dr. F. W. Grosheide, cand. te Amsterdam. Oemengd Kieuws. Landverhuizers. Het stoomschip sNoordam" vertrok heden nacht van Rotterdam naar New-York met 438 kajuits en 723 tusschendekspassagiers Kiesrechtoptocht. De Burgemeester der gemeente Gronin gen heeft toestemming gegeven tot het hou den van een optocht met muziek, vlaggen en vaandels op a.s. Zondag ter gelegen heid van do kiesrecht-betooging. Vrij - socialistische propaganda. De „Vrije Socialist" mel'dt, dat de Bol- terdamsche politie niet ongehinderd pro paganda laat maken voor de afschuwelij ke misdaad, die de uitvinders sabotage noemen. Zij heeft namelijk deswege proces verbaal opgemaakt tegen den anarchisli- schen propagandist Kloosterman, en de justitie zal Kloosterman ook vervolgen. De verwijzing luidt: „Overwegende, dat er na hot hoorender getuigen voldoende gronden zijn, om tot een vervolging over te gaan, dat hij le Rotterdam op 30 Juni '1907 in een open bare vergadering, het daar aanwezig pu bliek mondeling heeft opgeruid'tot plegen van opzettelijke en wederrechtelijke ver nieling *van 'eens anders goed, door in die vergadering ongeveer het navolgende te zeggen: onder sabotage wordt bedoeld: langzaam, slecht, verkeerd weTken, den bod vernielen en wel zoo, dat de patroons geen vat kunnen krijgen op de arbeiders; men kan tal van onwettige mid delen doen, zonder dat de patroons tiaar iets tegen kunnen uitrichten. De patro-on is tegen dezen zoogenaamden oorlog niet bestand, men kan bijv. een marmeren plaat (per ongeluk) zoo plaatsen dat ze valt, waardoor do patroon schade lijdt; bij werk zaarnheden kan (per o-ngeluk) een mand uit don haak schieten, kortom in elk ge val kan men zijn patroon beriadeelen, zon der dat hij op den arbeider vat krijgt. („Ieder arbeider moet dit echter zelf doen, zoodat men niet door zijn kameraad of onderkruiper kan worden verraden.") Het tusschen haakjes geplaatste is door Kloosterman gezegd in antwoord aan iemand, die hem vroeg, hoe door de ha venarbeiders sabotage moest worden toe gepast. Sneï recht. De hond vim den landbouwer A. J. in Schoterland, had diens vrouw en dochter zoodanig gebeten, dat dadelijk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. A. J. werd daarop zóó woedend op den hond, dat hij het dier dadelijk aan den hoorn ophing. In dronkenschap. Hedennacht is aan de Prins-Hendrikkade le Rotterdam een alsnog onbekend man in beschonken toestand van den wal op het Rijnsehip Mannheim 50gevallen. Naar de politiepost op het Burgemeeester Hofmanplein gebracht overleed hij zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, tengevolge van schedelbreuk. Zwervers. Hedennacht werden aan den Nieuwen Bin nenweg te Rotterdam zwervende aangetroffen 3 jongens van 14— IC jaar, wonende resp. Jacob Catsstraat, Hoefkade en Koningstraat te 's Gravenhage, die de ouderlijke woning waren ontloopen. Dolle koe. Een dolle koe heeft gisteren, heel wal consternatie teweeg gebracht in de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Het brul lende beest, dat van. 't Haantje kwam hol len, sprong van de Lepelbrug in het wa ter, kroop er weer net zoo gauw uit en rende toen de Spiritusfabriek in,, het ge heele terrein over, over kolenhoopen, dooi gangen, plaatsen, enz.,steeds vervaarlijk brullend en in woeste vaart. Overal waar hiet ziedende dier verscheen, stoven de ar beiders uiteen, zoodat het ten slotte een algemeen sauve-qui-peut werd. liet was onmOgtelijk het razende dier te grijpen, wie zic'h in haar nabijheid had gewaagd, zou vermorzeld zijn geworden. Zoo is ook'de opperman '\Y, H,, die op de fabriek aan het werk was, ternauwernood aan een steek van het losgebroken heesit ontkomen; ter wijl hij zich in allerijl in veiligheid bracht, verwondde hij zich nog dermate aan de heup, dat hij zich ondei' dokters behande ling moest stellen. Intusschen heeft de koe haar uitstapje met den dood moeten bekoopen. De heeren Koumans en van Oss-elen en eenige anderen hebben 'het razende dier ten slotte met de grootste omzichtigheid door een lading re- kolverkoigels neergeveld, waarna een mi litair, toen het beest zich weer oprichtte, het met een geweerkogel afmaakte. („D. CL") Verdronken. Te Oudewater is de twaalfjarige H. de Groot, met een mandje bessen in de hand over een plank gaande, te water geraakt en verdronken. Zekere De B,, visscher te Leek (N.-H.), (die gistermorgen uitzeilde), is even buiten de haven door een rukwind omgeslagen met z(jn boot en verdronken. Op vrije voeten. De ambtenaar bjj de S.S te Roozendaal, die verdacht van erduistering gearresteerd werd, is weder op vrije voeten gesteld. Het onderzoek moet niets verdachts aan het licht hebben gebracht. Bijgeloof. Uit Dalen meldt men aan de sAss. Crt." Dat bijgeloof er bij velen nog stevig inzit bewijzen de volgende staaltjes 1. Een ijmker hier verloor verleden jaar bijna al zijne bijen. De buren en anderen wisten hem later te vertellen, dat dit kwam doordat hij het vorige jaar verzuimd had de bijen aan te zeggen, dat zijne vrouw over leden was. 2. Iemand kocht een weiland, waarin een paal stond met een ooievaarsnest. Het daarop volgende jaar betrok de ooievaar zijn oude nest niet weer, en nu beweert de nieuwe eigenaar dat dit komt doordat hij vergeten heeft den ooievaar te vertellen dat het land van eigenaar is verwisseld. De staking te Antwerpen. Gisteren hebben 700 Ëngelschon gewerkt, maar ze werden daarbijNloor 500 stakende havenarbeiders met steenen gebombardeerd. Met de blanke sabel moest de politie tot hun bescherming optreden. De bond van pa.troons deed den burge meester mededeeling van zijn besluit om niet met de gedelegeerden der arbeiders in onderhandeling to treden. De bontdragers hebben ook den arbeid gestaakt. De Antwerpsche briefschrijver van liet „Hbl." meldt: De werklieden, gisteravond tot eon groote meeting samengeroepen, waren in kennis gesteld met do beslissing der patroons. Iiun houding bleof waardig. Mot het oog op het bezoek van prins Albert, ter gele genheid der plechtige opening van de nieu we havenwerken, op 15 Augustus a.s. zul ten zij voorlbopig bij de aangenomen hou' ding blijven, n.l. weigeren op de dooide werkgevers opgedrongen voorwaarden te arbeiden. Dan zal een bepaald besluit gè nomen worden, dat zoo dc werkgevers 1,5 hun voornemen blijven oin niet toe tc J. ven, ernstige gevolgen zou 'kunnen hebben Intusschen hebben de werklieden, dooi hun waardige, kalme houding, bij het pu- bliek veel goeds aan hun zaak gedaan De zaak-ILau. In de geheimzinnige moordgeschiedenis ie Baden Baden, waar mevr. Molitor wBV(] doodgeschoten, is nieuw licht gekomen, Zoo. als gemeld werd is haar schoonzoon advocaat Hau aan dien moord schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Een nieuwe getuige R nu opgetreden n.l. de oud-officier von Lia. denau, die beweert gezien te hebben dat Olga Molitor lmar moeder doodschoot Hij had indertijd aan Olga beloofd te zulk, zwijgen indien zij met hem trouwde. Dit weigerde zij waarop Linderiau per brief zijn verklaring aan den officier van justitie zond v. Lindenau is in arrest gesteld. Men w- looft nu algemeen aan de onschuld van advocaat Hau Kapitein-moordenaar, Een kapitein van het 24e regiment te Stanislau bij Lemberg (Oostenrijk) oefende met zijn compagnie den looppas Toen op het commando »halt!" een infanterist m een stap voorwaarts deed, werd de kapitein zoo driftig dat hij met de sabel naar den soldaat stak, die in het hart getroffen werd en dood ineenzakte. Een lief papaatje. Weldra zal voor het hofte Stuttgart verschil", nen de ook hier te lande bekende muziekdirec teur Steindel en wel wegens ergerlijke mis handeling van zijn drie zoonsBruno, Max en Albin, oud 14 tot 18 jaren, met wie hij kunstreizen maakte. Als het op dj repetities niet goed ging, werden ze door hem gewel dig geranseld en geknependen jongsten zoon zette hij naakt op een gloeienden kachel en hij sloeg hem daarna met een bezem, Ook werden de kinderen slecht gevoed Yoor- loopig zijn zij uit het huis van den lieven papa gebracht en deze zelf is in arrest. Het was Albin die de zaak uitbracht, Steindel is van Zwickau afkomstig, wnar zijn vader muziekdirecteur was. Hij was orme- lukkig getrouwd. Een kleine diplomaat. Karei. Moe ik moet zoo hoesten. --De moeder. O, dat zal wei overgaan, ik iioesl ook. Karei. Wil ik dan wat borst-ulevel len voor u halen, moe? Loon naar werken. Mevrouw tot een zich presenteerend dienst meisje: Als je zelf zegt dat je niets van de kehken weet, dan virnd ik dat je veel te hoog loon vraagt. Het dienstmeisjeJa, mevrouw, maar Jan kost het mij ook imeer moeite. Niet sentimenteel. Rechter. Ge moest je schamen, iemand, die je zooveel weldaden bewezen heeft, te bestelen. Beschuldigde, Kom, mijnheer, wordt nu niet sentimenteelveroordeel me maar. Koloniën. Emigratie naar de buitenbezittingen. De „Java-Bode" schrijft: Tijdens hun verblijf met verlof in Neder land, hebben de houtvester T, E. P. Schel tenia Beduin en de controleur bij het bin- nenlandsch bestuur op Java en Madocra, J N. Smith, aan den minister van Koloniën een uitgewerkt plan aangeboden tot kunstmatige emigratie van de buitenbezittingen door Ja vanen, door n.l. in die bezittingen van gou- vernementswege land- en boschkolonies op tc richten en die te doen bevolken door dwang arbeiders. Naar aanleiding van dit voorstel, door de" heer Fock ter beoordeeling gezonden aan dsn gouverneur-generaal, is dezer dagen aan ge noemde, inmiddels hier te lande teruggekeer de, ambtenaren, afgescheiden van de practi- sehe moeilijkheden aan 'de uitvoering van M denkbeeld verbonden, daaraan geen gevolg meent te moeten geven, daar de straf van dwangarbeid daardoor haar afschrikwekkend karakter zou verliezen. Emigratie naar de Lampongs. Het is gelijk wij voorspeld hebben, schrijft 'de „Java-Bode": de belangstelling der regeering in de emigratie van Javanen naar de Lampongsche districten is gaande weg uitgesloten en thans dood. Na het vertrek van den assistent-resident IT. Gr. ITeyting, den vader der kolonisatie- proef, is, gelijk men weet, na veel bezoek, de heer J. S. A. van Dissol bereid gevon den zijn taak, lot bcstudeering der fllnnd- sche talert aan de kust van Nieuw-Guinea ge sproken, te Verwisselen met die van koloni satieleider in de Lampongs. De vestigingen bevonden zich bij do over gave, geiijk wij destijds uitvoerig hebben be schreven, in zeer bevredigenden staat, -i'a^ de werving liet, ondanks de hulp van rnkce vooruitziende Javaanscho regenten, veel tc wenschen. De plant wilde dus niet groeje11 door eigen kracht en, den tuinman, dus gouvernement, verdroot 'dit blijkbaar, alth#1)3 zijn belangstelling in de jeugdige kolonist verminderde zienderoogen, wat o. a. kon blijken, dat het zeer bezwaarlijk was l|e /-ï

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2