gr* iaargang Zaterdag 17 Augustus 190? BROEDER EN ZUSTER. 12485 Deze courant verst liijnl d a g c 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Rrijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaai-dingen fl. 1.25.Franco per post f 1.1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Aclvertenliën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een unr aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Pxijs der Advertentiën: Van 1—G regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. A d vertentiën bij abonnement op voordcelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Diasda g-, Domdcrd ag-en. Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine ad vertentiën opgenomen tot don prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratio No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 16 Aug. 1907. MAROKKO. Een welkom bericht voor de Franschen is ile gevangenneming van Ma el Aïnin, den sjeik en „toovenaar" te Casablanca, die be schuldigd wordt de Kabylcnstammen tot plundering en moord' te hebben opgehitst. Deze Muzelman, die torsluiks begunstigd door den sultan, overal waar hij kwam, den heiligen oorlog predikte, staat bij de Ma rokkanen ir een bijzonderen reuk van hei ligheid. De Franschen zullen den onruststo ker vermoedelijk een rustige plaats bezorgen in een of ander verbanningsoord. Te Tanger heerscht een groote malaise; verscheidene families zijn gisteren naar Gi braltar overgestoken. Een Fransch ambte naar verklaarde dat ondanks 'de officieele op timistische berichten, de staat van zaken zeer ernstig is o. a. te Larracho. Er is een torpedoboot heengezonden. Wegens de slapte worden er te Tanger geen zaken gedaan. Tiet douane-kantoor is gesloten Gewoonlijk was het daar zeei druk, dbordien de kooplieden met elkaar wedijverden om hun waren zoo vlug moge lijk te verzenden. De exodus van beangste families naar Gibraltar duurt voort, de stoombooten uit Gibraltar maken goede zaken. Onder begunstiging van. dén h&vigen mist, die sinds eenige 'dagen boven de stad hangt, zoo wordt uit Casablanca aan den „Matin" bericht, konden 170 ruiters, jagers en spahis met twee compagnieën van het vreemdelingenlegioen een verkenningstocht doen tot op twee K.M. afstands van het kamp. Do vijandelijke miters waren gelegerd te Taddert, een weinig voorbij den eersten heuvelkam, 'die uit de stad kan worden! ge zien. Er werd op do verkenners geschoten, echter zonder dat een hunner geraakt werd. Volgens verdere mededeelingen aan bo- vengenocipd blad komien nog voortdurend Joden uit het binnenland do stad binnen. Men schat hun aantal thans op 100' ge zinnen. Zij vertellen, dat de vier voor naamste kaïds van het Zuiden, die van de Emtoungui, der Amflous, der Goundafi en 'der El Gloni, een aanzienlijke troepenmacht bijoen hebben gebracht en naar Casablanca oprukken. In hoeverre deze mcdc'declingen vertrouwen verdienen, zal nog moeten blij ken. De sultan van Marokko schijnt intus- schen, volgens mededeelingen van de „Dé pêche marocaine" aan den „Matin", niet te weten, hoe te handelen. Ilij heeft de oele- mas bijeen laten roepen en er werd een langdurige zitting gewijd aan de bespreking van 'den toestand. Do kennis van het ge beurde moest worden geput uit het blad „Es Saada", een Arabische vertaling van de „Dépêche marocaine", daar nog geen offi cieele berichten waren ingekomen. Een vast plan, werd niet opgemaakt, maar het bleek duidelijk, dat het mcerendeel der vergader den erg gebeten was op de viziers, aan wie men den thans bestaanden toestand wijt. Hoogstwaarschijnlijk zullen zij van het Hof worden verbannen. Te Tanger is een bode aangekomen met brieven van Sir Harry Mac Lean, gedagtee- kend 12 Augustus. Daarin worth bericht, dat de stam dor Chmas had gedreigd we gens het gebeurde te Casablanca wraak te nemen op Mc. Lean, die nog steeds door R'aisoeli wordt gevangen gehouden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. ïe Belfast is de staking gisteren opgeheven. Onder de voorwaarden is bepaald dat de bewaking zal worden afgeschaft en voorts worth door de patroons een nieuwe loonschaal toegestaan. Vandaag wordt het werk hervat. F r ankrij k. De koning van Siam is gisternacht te Parijs aangekomen. Roman naar het Duitsch van AUG. GRONER, O os tenr ij k-Hongarije. Na zijn eendaagsch bezoek aan "Wilhelms- höhe bij den Duitsdien keizer, is koning Ed ward doorgereisd naar Ischl, waar keizer Frans Jozef verblijf houdt. Te Gmunden was de oude keizei clen koning tegemoet gereisd en daar schudden de beide vorsten elkander met de grootste hartelijkheid de hand. Zij reden door de prachtig versierde straten onder de toejuichingen van een geest driftig publiek. De leden van de keizerlijke familie kwamen den koning begroeten. Koning Edward liet zqn kaartje afgeven bij baron v. Aerei thai, Oostenrijksch minister van buitenl. zaken. Te half twee baalde do keizer den koning af voor bet tweede ontbijt op de keizerlijke villa. Te half vier maakten de vorsten een wandelritoveral werden zij met geestdrift toegejuicht. Dui tschland, liet geval van den Franschen kadet, die te Landau in de Palts aan 't fotografeeren was, blijkt overdreven te zijn voorgesteld De jeugdige toerist kende de Duitsche ver bodsbepalingen niet van het fotografeeren in de omgeving van militaire kampen en was geheel te goeder trouw. Hij is weer op vrije voeten gesteld. De regeering van Z. M. den beheerscher aller Russen en de regeering van Z. M. den Keizer van Japan hebben, bezield door den wensch orn de vriendschappelijke betrekkin gen. die gelukkigerwijze tusschen Rusland en Japan hersteld zfjn, te versterken en voor de toekomst iedere aanleiding tot misver stand in de betrekkingen der beide keizer rijken uit den weg te ruimen, de volgende overeenkomst getroffen Art. I Elke der beide hooge contractee- rende partijen verbindt zich de bestaande territoriale integriteit van de andere te eer biedigen, evenals alle rechten, die voor eene der beide partijen voortvloeien uit de ver dragen, overeenkomsten en afspraken, die tusschen de coritracteerende partijen en China bestaan en van welke afschriften tusschen de twee partijen zijn gewisseld, voor zoover deze rechten niet onvereenigbaar zijn met het beginsel van gelijkheid van rechten, dat in bet te Portsmouth op 5 September 1905 ondertekend verdrag is aangenomen. Art. II. De beide hooge contraeteerende parijjen erkennen de onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van het keizer rijk China, benevens het beginsel van gelijk heid van rechten ten aanzien van den handel en de nijverheid van alle volken in genoemd keizerrijk en verbinden zich voor de hand having en de verdediging van den status quo en de eerbiediging van dit beginsel op te komen met alle vredelievende middelen, die hun ten dienste staan. Rusland. Op 30 Juli jl. werd te Petersburg door Rusland en Japan een overeenkomst getee- kend, waarvan de tekst aldus luidt 16) Den volgenden morgen was or ecu. groote opschudding in Tohia. Men kon Pia nergens vinden, wol de bei'do brieven, die zij ach tergelaten had. De ecne was voor Perthal bestemd, de andere voor de barones. Vast besloten vertrok de barones onmid dellijk naar "Weonen. Don. 23 Juni des na middags was ze er rec'ds. Voormiddags van den 24 Juni waa zo reeds weer tehuis. Ze w® nu veel kalmer, want ze had een tame lijk zeker spoor van Pia gevonden, en had reeds alles met Lanner afgesproken. De eerste, die haar in Tolna tegemoet kwam, was Jenö. Dat is verschrikkelijkzei hij tot rijn moeder. Deze streek hem teedcr over de bleeke wangen. „Het is niet verschrikkelijk, inaar het is zorg weideend," antwoordde ze. „Men. moet toch wel iets doen!" „Wat dan?" „Haar spoor zoeken te vinden, haar vol gen." _„Mjj dunkt, jij waart or wel too bereid, Pia voor den anderen terug to halen Jenö zuchtte. „Ja," zeide hij laconisch. „Braaf, Jenö! Dus je wilt wel reizen." „Maar waarheen?" „Naar Marseille. In de Ruc Navarin wiont een. zekere mevrouw Lucie Terrusse, en zeer waarschijnlijk is Pia hier ook." „Waarvan weet u dat?" „Ik was in Weenen bij Pin's vriendin Farkas over wie zo vaak gesproken had, en bij wie ze even voor mij geweest is. Vol gens haar meening kan zo alleen naar Mar seille gegaan zijn, naar mevrouw Tcrrusse, de zuster van haar vriendin. Zoo, nu weet je alles, alleen nog 'dit, dat Lanner zich in den tusschcntijd ook de gelegenheid heeft ten nutte gemaakt, om .Pia te vinden." „Hij reist dus ook?" „Waarom wordt je nu ineens weer mis moedig?" zei glimlachend de barones. „Na tuurlijk reist Lanner ook, en hij wel in dc eerste plaats, jij moet hem 'dan maar bege leiden." „Tk reis dus maar als gezelschapsdame meezei Jenö mismoedig glimlachend. „Juistantwoordde do barones droog, „Bovendien is het noodzakelijk, want, naar ik vernomen heb, is Pia in een zeer be drukte stemming bij haar vriendin aange komen. Ik vrees, 'dat zij de een of andere onverwachte gebeurtenis niet zal te boven komen. Je weet, dat, wanneer men de ver twijfeling nabij is, een kleinigheid voldoen de is, om aan alles een einde te maken Daarom, Jenö, maak het noodige in orde. Morgen vroeg zul je Lanner in Weenen ontmoeten." ACHTSTE HOOFDSTUK. - Op don avond van den 25sten Juni staat voor eon, midden in een grooton tuin ge legen, huis van 'dc zesde wijk te Weenen een elegant gekleed heer in reiskostuum. Het kleine huis met zijn naar het Noorden uit ziende groote ramen, is de woning van den schilder Hans Stolzinger. Onze Ministers. Gedurende de afwezigheid met vacantie van den minister van financiën, den heer De Meester, vervult de minister van bi nnenland- sche zaken, de heer Rink, het tijdelijk voor zitterschap van den ministerraad die, in plaats van morgen, Zaterdag zijne gewone vergade ring houdt. Ook heden maakten vele officieren var. den audienticdag gebruik bij den Minister van Marine, den heer Wentholt, hunne op wachting te maken. 0. a. verschonen (er audiëntie: gcneraal-majoor De Meester, dc inspecteur van het loodswezen te Amster dam, leapt, t/z van Gelsdorp; de kapiteins ter zee van den Boscli, Snetldago, Mouten Kuyl, Naudin ten Plate, en Yermijtelendo luitenant Kolomho, der mariniers, van Stap hors! en Gauw, zoomede de nieuwbenoem de adjunct-administrateur bij de zeemacht. De verkiezing te Breda. Dr. J. van den Brink met den heer A. C. Bom door den gemeenteraad te Breda met 8 tegen 7 stemmen niet als raadslid toegelaten, heeft aan Gedep. Staten van Noord-Brabant een rekest gezonden, waarin hij togen de beslissing van don gemeente raad opkomt en verzoekt, dat God. Staten do toelating van den heer A. C. Bom en hem zullen bevelen. Turkije. In het district Seres hebben tal van gevech ten plaats gehad tusschen Bulgaarsche ben den en de Turken. Te Dermandjioni bracht een talrijke Bulgaarsche bende de Turksche troepen aanzienlijke verliezen toe. Van de Bulgaren werden twee onder-aanvoerders en 30 man gedoodde Bulgaren wierpen met bommen, waardoor 30 huizen afbrandden en 3 boeren in de vlammen omkwamen. Duitse h - West-Afrik a. Morenga, een bekend lïottentotten-hoofd man is met vierhonderd volgelingen aan de waakzaamheid der Kaapsche politie ontsnapt en isüuitsch Zuidwest-Afrika binnengevallen. China. Volgens een gerucht uit Shanghai zal de keizerin-weduwe, die 73 jaren is, 't volgend jaar afstand doen van den troon ten behoeve van haar zoon BINNENLAND. Consulaire berichten. D, F. Ordioni, Fransch consul der ie klasse op Malta, is benoemd tot consul te Rotterdam. Op 14 dezer heeft de minister van buiten- landsehe zaken in ontvangst genomen de geloofsbrieven van den heer José Tible Ma- chado als zaakgelastigde van de republiek Guatemala bij de Nederlandsche regeering. Vredesconferentie Men verneemt dat de commissie van onder zoek voor het vraagstuk der verplichte arbi trage langzaam vordert. Men weet dat deze commissie op dit oogenblik onderzoekt de 19 gevallen van verplichte arbitiage, vervat in iiet voorstel van Portugal. Het gaat er om, te onderzoeken of het mogelijk zal zijn defi nitief een lijst saam te stellen van de geval len welke de Staten, volgens onderlinge over eenkomst, aan scheidsrechterlijke beslissing zullen onderwerpen. Het beginsel van ver plichte arbitrage is wel is waar aangenomen, maar men schijnt moeilijk tot overeenstem ming te kunnen komen omtrent de gevallen waarop zij zal moeten worden toegepast. Tot op dit oogeriblik loopt de discussie nog over algemeene zaken. Gisterenochtend hield men zich bezig met de verdragen betrekkelijk onderwerpen van internationaal privaatrecht welke in het Porlugeesche voorstel ei-n dei- gevallen van verplichte arbitrage vormen. Baron Marsehall von Bieberstein deed daarbij opmerken, daar waar onderwerpen van internationaal privaatrecht bereikt wei den door de plaatselijke rechtscolleges, de beslissingen dezer colleges aan vernietigin door het Hooggerechtshof voor arbitiage zou den blootstaan. Dientengevolge zou er botsing ontstaan tusschen de vonnissen van de locale rechtbanken en van het Arbitragehof. Deze moeilijkheid pr.f aanleiding tot een algemeen debat waaraan werd deelgenomen door de heeren Ruy Barbosa (Brazilië), Re nault (Frankrijk), Laminasch (Oostenrijk), Wie van de straat af in zijn atelier zou kunnen zien, had kunnen bemerken, dat eva witharige man in bergcostuum juist poseerde. Dit ziet ook do juist binnengekomene, dio liet zoo het schijnt, zeer druk moet hebben. Ilij gaat 'de gang binnen, waar de kunstzin duidelijk haar stempel afgedrukt hoeft, loopt er snel door en klopt aan dc deur. Het gefluit binnen in vexstomt en een aan genaam klinkende mannenstem roept om binnen te komen. „Wat - ben jij het?" vraagt Stolzinger, verbaasd liet ponscel latende zakken en do hok verlatende. „Geen namen noemen!" antwoordt zijn be zoeker snel. „Ik kom wegens een zeer ern stige en ook voor jou zeer gewichtige aan gelegenheid." „Maar." „En in groote haast, want ik moet van daag ook nog weer weg." Stolzinger legt palet en penseel weg en sluit do ramen. Dan eerst heeft hij gelegen heid, om van zijn verwondering te bekomen. „Wou je liever in mijn kamer komen? Daar worden wij in hot geheel uict gestoord. Het schijnt, dat jo mij iets heel merkwaardigs te vertellen hebt." „Heel juist, iets buitengewoon merkwaar digs: een feit en een, feit en een vermoe den." „Pirker, je kunt.wel gaan!" zegt. hij tot zijn model, hij opent een deur en laat zijn bezoeker Voorgaan. „Geen beter volk, dan die op 'den laten avond komen," denkt de schilder, zijn bezoe ker een stool aanbiedend. „Je bent zeer warm," zegt Stolzinger, naai de roode oogen en wangen van zijn bezoe ker ziende." Tusinato (ItaliH) <.n Drago (Argentinië). Ten slotte moet de heer Asser (Nederland) er in geslaagd zijn een formule te vinden welke tot overeenstemming kan leiden. Een bepaald esultaat heeft echter de beraadslaging niet gehad, maar zij heeft het groote voordeel opgeleverd dat de goede wil van allen om tot de vaststelling van een lijst van gevallen, geschikt voor verplichte arbitrage, te geraken. ebleken is. Dit werd dan ook erkend dooi den heer Leon Bourgeois, die deze commissie vergadering leivide, toen hij de debatten samen vat te. Op dit oogenblik houden drie comités zich gelijktijdig met arbitiagevraagstukken bezig: éene met de verplichte arbitrage, een andere met de permanentie van het Hot van Arbi trage de derde met de proces-regeling, De oplossing dezer arbitrage-vraagstukken is dan ook het eigenlijke doel van de geheele conferentie Weliswaar heerschen er verschil lende begrippen over, maai' bij velen bestaat goede hoop dat een belangrijk resultaat zal bereikt worden. „Da., kan ik niet ontkennen," antwoordt deze, „sluit als 't je blieft ook hier Je ramen." De schilder sluit de beide vensters, ver volgens komt hij met sigaren en verder be- noodigdo terug en gaat naast den andere zitten, op de gemakkelijke bank. Voor dezo bank staat een oudduitsclie tafel met wijd uitecnloopendc pooten. Op het matte noten houten blad van deze tafel liggen de fijne bleeke handen van den bezoeker ineen ge vouwen. Afkeerig schuift hij de sigaren terug. „Jo wilt niet rooken?" vraagt dc schilder. „Je rookt tocli anders wel!" „Ik wou nu alleen maar een glas water. De tong kleeft me wezenlijk aan het ver hemelte." „Ik heb ook wijn." „Des te beter „En een flink ontbijt er bij, want „Uitstekend. F,ten moet men toch altijd, en het is oen kleine dertig uur geleden, dat ik voor het laatst gegeten heb." „Waarom deed je dat dan?" „Ik heb het eten en drinken tot nu toe hcelemaal vergeten." „Jè komt ook maar al met nieuwe raad sels," zegt Stolzinger, terwijl hij een flesch wijn en glazen, een bord met ham en brood en het noodige gereedschap op de tafel zet. „Hier mijnbeer „Braun," interrompoert vlug de bezoe ker. „Mijn naam is nu Braun, dat moet je niet vergeten, wanneer je me aan het hier geschrevene adres schrijft." „Dus, mijnheer Braun toe, pak nu maar flink aan. Dezo wijn is echter zwaar, ik zal er wat water bij doen." Stolzinger drukt op een electrischo bel, Fiasco 1 Een der medewerkers van dc Brussclsohe „Petit Bleu" heefl een gesprek gehad met een der eerste gedelegeerden tor Vredes conferentie (de heer Bocmrmrtf), dieziich als volgt uitliet: „Mijn indruk is openhar- Lig gesproken slecht. Men wil niets doen, dat is de conclusie. Do onl wapening, zelfs gedeeltelijk, heeft in 't minst geen kans van slagen. De eerste gedelegeerde van Enge land, sir Edw. Fry, zal Zaterdag een ver klaring voorlezen, betreffende de handha ving van den „status quo". De conferentie zal de kwestie zeer platonisch he,handelen. Er waait eer een reactionaire, dan oen vooruitstrevende wind te. 'si la ge: in 1899 verbood de conferentie het gelnuik van luchtballons, om er projectiel en uit Ie wer pen. Het thans aangenomen ontwerp sluit vestingen en militaire kampen uit, zoodat deze door dc toekomstige luchloorlogssoho pen gebombardeerd kunnen woiden. De arbitrage-kwestie heeft ook geen kans, om op praktische wijze le worden afge wikkeld. Dc houding der mogendheden is van dien aard, dat met roden vermoed wordt, dat zij do meest volkomene vrijheid wen- schcn te behouden, met het oog op cven- tueele conflicten..." Londenschc bladen berichten, 'dat dfiEn gelschc regeering binnenkort drie kruisers van het verbeterde „Dreadnought"-typo op stapel laat zetten. Deze beslissing is genomen, omdat het der Ilaagsche conferentie niiot mogelijk zal zijn tot overeenstem ming te geraken nopens de beperking der bewapeningen. De te bouwen oorlogsschepen zullen groo- ter zijn dan do „Dreadnought" en dezelfde snelheid hebben. waarop een bediende besteld wordt, water te brengen. Als dit gebracht is, geeft hij den bediende order weg te gaan, voor alle zekerheid sluit hij zelf de buitendeur en komt weer in do kamer terug. „Ziezoo - nou zijn we geheel alleen. Maar je hebt nog niets gegoten." De bezoeker is hcelemaal van streek. Hij ziet Stolzinger verward aan, en schuift het bordje, waarop hij een schijfje ham gelegd had, weer weg. „Ilct is toch vreemd, 'dat ik na z.oo lang vasten nog geen honger heb," z.ei hij. „Maar dat is bijzaak. Ik ben ook niet hier gekomen om te eten. Hoor maar eens toe Ilij strijkt zich met de hand over liet voor hoofd de koortsige kleur zijner oogen wordt nog intensiever, wanneer hij vervolgt: „Je moot me, voor ik je eigenlijk dc oorzaak van mijn komst vertel, eerst eenige vragen beant woorden." v „Stel deze dan maar." „Je verkeert toch nog geregeld in het huisgezin van Schranek?" Een. roode blos komt op Stolzinger's mooi gezicht to voorschijn, Dezo is echter spoe- d:g Veer verdwenen en ernstig antwoordt hij„Zeker kom ik er nog. De praatjes, die over mevrouw Louise dc ronde gedaan hebben, vorderen dat ik er even vaak kom als vroeger. Ook lmnr stemming cischt het. De arme vrouw lijdt lichamelijk nog veel en dat werkt natuurlijk ook op haar gemoed. Om deze redenen vond Schranek zelf,, dat Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1