if* f* 5f Jaargang No. 12469 h Donderdag 22 Augustus 1907. BROEDER EN ZÜSTER. Kennisgeving. lil '/'•I Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met ni Lz onder in g van Zon- en Feestd agen. Prijs por kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen II. 1,25.Franco per post II. 1.65. Prijs P01 week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een A uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advert entiën; Van 1—6 regels 11.0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. p Advertentiön bij abonnement op voordcelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn giatis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Bateidagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiön opgenomen tol den pi ijs van 40 cents per advüTtontie, bij vooraitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Drankwet. Burosmeesteb en Wethouders van Sc h i k da u, brengen, ingevolge art. 12, le lid der Drankwet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van J. cIOLS- WILDER, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudendcn, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in bet pand Kreupelstraat 2G. Binnen twee weken, nadat deze bekend making is geschied, kan ieder tegen het ver kenen van het verlof schriftelijk bezwaren in brengen. Schiedam, 21 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders 'voornoemd, M.L HONNERLAGE GRETE, W. B. De Secretaris, v. LUIK. L S, JACHT. BUITENLAND. De Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuid-iiolland, Gezien het besluit van da Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 13den Augustus 1907, no. 22; Gelat op art, 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit P. d? opening der jacht op klein wild, vermeld in art. 17 der wet van 13 Juni 1857 {Staatsblad no. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag den 31 slen Augustus aanstaande mei zonsopgangmet uit zondering van de jacht op fazanten en hozen, ■waarvan de opening is vastgesteld op Zaterdag den Wsten September aanstaande mede met zons opgangi 2°. van die opening voorts is uitgezonderd de uit oefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e, der aangehaalde wet; 3®. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts driemalen '3 weeks, en wel des WoensdagsVrij dags en Zaterdags mag woiden uitgeoefend. Deze kennisgeving zal. in piano gedrukt worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulk', te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provin ciaal blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den I9den Augustus 1907. De Commissaris der Koningin voornoemd PATIJN. Schiedam, 21 Aug. 1907. MAROKKO. Uit nadere bijzonderheden over het gevecht van 18 dezer voor Casablanca blijkt dat de Spanjaarden er niet het minste aan deel heb ben gehad. Heeft generaal Drude, die met den Spaanschen bevelhebber overhoop lag, de hulp van de 300 Spanjaarden minachtend afgewezen, dan is er weinig kans dat hem uit Frankrijk nieuwe hulptroepen worden gezonden. Overigens heeft de marine-artillerie weer het hoogste woord gesproken bij dit gevecht. Een torpedoboot uit Casablanca te Gibraltar aangekomen meldde dut 10.000 Moeren deel namen aan 't gevecht van j.l. Zondag, Een bewijs dat bet verzet komt uit het binnen land en dat er voor de onderdrukking nog veel grooter troepenmacht dan thans te Casa blanca is, noodig zal zijn. Over het gevecht van Zondagmorgen te Casablanca vinden wij nog het volgende ver meld Bij het aanbreken van den dag werd in het kamp van generaal Drude het bericht .gebracht, dat er bereden krijgslieden nader den uit de richting Fedalou, een klein kust- plaatsje, en van Mazagan. Dadelijk werden Spahis ter verkenning uitgezonden, op den voet gevolgd door infanteristen en Afrikaan- sche jagers. Rechts van het kamp werden de 75 m M. kanonnen opgesteld. De kruiser «Gloire" werd in kennis gesteld met de ge nomen maatregelen, met het verzoek om de kust vrij te houden. Van 's ochtends 9 tot 11 uur werd door dit schip een hevig vuur onderhouden. Eet mocht gelukken, het mee- rendeel der ruiterbenden terug te drijven in de richting van Fedalou en Mazagan, maar enkele boden in gevechten man tegen man lardnekkigen tegenstand. In zulk een gevecht werd kapitein Coud licht gewond en werd hem het paard onder het lichaam doodge schoten. De spahis en infanteristen hadden twee dooden en twee gewonden. De Arabie- cn trokken zich terug naar een gedekt ter- ein op 6 K.M, afstand van het kamp Sommigen beweren van het dak van het Fransche consulaat de uniformen van Marok kaansche soldaten te hebben gezien, maar het is niet onmogelijk dat dit deserteurs waren die in uniform uit hun garnizoen waren weggeloopen. Men houdt het ervoor, dat deze aanval slechts het voorspel was voor een vari nog ern- tiger aard en. daarom worden krachtige toebereidselen tot -tegenweer g*ti off n, vooral a de zijde van de Marakesj-poort, door welke onlangs de eei ste plu ndenaars Casablanca binnendrongen. Generaal Drude heeft bericht ontvangen dat de Sultan hem een colonne geregelde troepen ter ondersteuning zoude zenden maar hij heeft zich nog niet erover uitge laten, of hjj deze hulp zal aanvaarden. Welke Mehalla de Sultan zou willen zenden, is niet hekend. De twee legertroepen onder de be trouwbaarste bevelhebbers, El Mrani en Bucbta el Bagdadi, de eenige die als strijd vaardig worden beschouwd, zouden immers binnenkort worden bijeengetrokken om de uitlevering Roman naar het Duitsch van AUG. GRONER. TIENDE HOOFDSTUK. op Toen Podl met zijn boot dicht bij de lan dingsplaats te Gmunden aangekomen was, bemerkte hij professor Manusius, zijn zoon ea nog twee heerem, die in een druk gesprek gewikkeld waren. Na eenige vergecisehe po gingen gelukte het den knaap, de aandacht van Georg te trekken. De slimme jongen 2ag het direct aan Podl, dat hij, belangd]!- rare te deelen had, want hij liep zoo hard bij kon naar db landingsplaats, waarop Podl 'aanhield. „Wat is er aan de hand", vroeg Georg die een grioote angst in zich voelde komen. Podl nam de roeiriemen in de ecne hand wischte zich het zweet van het voor hoofd. „Jonge 'heer," zeide hij, „uw vader moet direct met mij overkomen. Zeg hem dat als 1 je blieft gauw." Georg keek den knecht verschrikt aan. i) at is er dan gebeurd, mijnheer" „Roep gauw uw vader," viel Podl het jon- gemensch in dte rede. Hij snelde nu weg cn een minuut, later «vonden Manusius en Georg zich al in de "°°b do laatste had. ook al het andere paar riemen, in de hand en legde ze buiten boord. „Wat is er dan gebeurd?" vroeg nu de professor, „is mijnheer Perthal ziek?" ,(Dat weten wij niet hij is weg." van, Mc Lean te bewerkstelligen en zijn dus voor Casablanca niet beschikbaar. Een telegram van admiraal Pliilibert meldt dat de politieke toestand goed is te Larrasj en Rabat. Te Mazagan is de staat van zaken minder onveilig en in de stad Casablanca is het rustig. Kabyienslammen worden door de marine-kanonnen en het veldgeschut op een afstand gehouden. Het s.s. irtnatolië" zal te Saffi en Mogadon de Europeanen in schepen. De caid van Casablanca is gevanke lijk aan boord gebracht van het transport schip «Shamrock''. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Op voorstel van Oostenrijk wordt het vrouwenkiesrecht in behandeling genomen. De Franmhe afgev. hebben in zake mili tarisme en internationale conflicten een motie voorgesteld, waar zij stelling nemen tegen militarisme en imperalisme, zich grondend op het feit dat men deze beide factoren moet beschouwen als bolwerken door den staat opgericht om de arbeidersklasse te houden onder het economische en politieke juk der kapitalistische klasse van Transvaal is gisteren een motie, waarin geprotesteerd werd tegen de gift van den Culünandiamant aan koning Edward verwor pen met 7 tegen 5 stemmen. In de bladen te Johannesburg wordt de aankoop van den diamantscherp gecriti-eenl. Duitschland. Het internationale socialistencongres te Stuttgart is begonnen 'met de discussie in de commissie over het militarisme. Frankrijk zal in de studie-commissie vertegenwoordigd zijn door Vaillant, Jaurès, Guesde en Hervé. Bebel heeft stelling genomen tegen het henéisme, dat niets anders bedoelt dan de stellingen van Nieuwenhuis. Dehervéistisehe propaganda zal gevaarlijk worden voor Frank rijk en de Duitsche militaristen des te bru taler maken. Gustave Hervé antwoordde verbaasd te zijn over deze opvatting van Bebel. Hij herinnert aan het oorlogsgevaar door de Marokko- incidenten van 2 jaren geleden, waartegen de 3 millioen Duitsche socialistische kiezers slechts een moreelen invloed kunnen stellen »Ons vaderland", zei Hervé, «dat is onze klasse Onze oenige landgenooten zijn de uitgebuiten van de geheele wereld. Het onder scheid tusschen aanvallende en verdedigende oorlogen is kinderachtig. Men weet nooit wie het eerst begon. Bebel is bang te strijden te?en het patriottisme, dat de volken ver giftigt. Hervé. door de Jauressisten toegejuicht roept uitIk maal evenmin om het Fransche vaderland als om het DuitscheClemenceau of keizer Wilhelm is lood om oud ijzer. Wij wenschen dat gij het devies Proletariërs van alle landen vereenigt u", niet wijzigt in «pro letariërs van alle landen, vermoordt elkaar". Maar gjj zijt slechts stemmachines zonder revolutionairen geest. Gij zy t slechts burger lijke afgevaardigden. Op die wijze ging Hervé voort de Duit sche partij belachelijk te maken, wat na tuurlijk hevige protesten der Duitsehers ten gevolge had. De eerste volledige zitting van het Con gres ving gisteren aan onder leiding van Singer. Besproken werd de vraag of veree- nigingen die zich niet op het terrein van den klassenstrijd plaatsten zouden worden toegelaten. Deze en nog andere kwesties worden naar commissies verwezen. De vraag van een internationale taal wordt als voorbarig verworpen. Oostenrij k-H 0 n g a r ij e. De ontmoeting van koning Edward en den Frarischen minister-president Clemenceau op heden, 21 Augus'us, is de laatste in de reeks van conferenties tusschen staatshoofden en ministers begonnen te Swinemünde. Koning Edward en minister Clemenceau zullen spreken over de Marokkaansche troe belen, nadat op de bijeenkomst tusschen koning Edward en keizer Wilhelm de hou ding der Duitsche regeering >s besproken en tusschen oom en neef volkomen overeen stemming te dier zake werd verkregen. Clemenceau keert Donderdag naar Parijs terug. De Ilongaarsche minister van landbouw heeft gisteren twee wetten van kracht ver klaard betreffende de rechten van landbou wers en landarbeiders en betredende staats- subsidiën ten behoeve van woningbouw voor landelijke arbeiders. Vereenigde Staten. Na den minister van oorlog Taft heeft president Roosevelt te Prineetown in Mas- sachussets een redevoering gehouden tegen de trusts. De president pleitte voor een nationale wet, regelende de inschrijving van alle maatschappijen, betrokken bij den han del tusschen de staten der Unie. De regeeving moest bet toezicht hebben en invloed ocfe- npn op de spoorwegmaatschappijen, zooals zij dit reeds ten aanzien van de nationale banken deed. De regeering zou iets wezen lijks willen doen om te verzekeren, dat de trustbestuurders bij strafrechtelijke vervol gingen veroordeeld kunnen worden. Te New-York is de Armeniër Nonog Cureghin gearresteerd, die verdacht wordt van den moord op een rijk Armemsch koop man aldaar. De gearresteerde ontkent de moordenaar te zijn, maar zei lid te zijn van een geheime Armenische vereeniging, die in 1904 besloot den Sultan van Turkije te ver moorden. Bij het vet vaardigen van bommen werden hem verschillende vingers verplet terd, hetgeen hein belette zijn plan uit te Rusland. In Samara zijn 10 en in Astrakan 11 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen. In de dorpen langs de Wolgn grijpt de epidemie om zich heen. Met het oog op de uitbreiding der gevreesde ziekte worden in Pensa, Twer en in de havenplaatsen aan de Wolga nauwgezette voorzorgsmaatregelen getroffen. Tu rkije. De Peizische gezant te Konstantinopel richte gisteren vertoogen tegen de Porte tegen het binnendringen van Turksche troe pen op Perzisch gebied. Hg verzocht een beslist antwoord op de vraag of deze al of niet zullen worden teruggetrokken. Uit Konstantinopel wordt aan de «Politi- sche Korrespondenz" bericht, dat het buiten gewoon gerechtshof te Salonika wegens mede plichtigheid aan de ontvoering van den te Drama in garnizoen zijnden Engelsch kolonel der gendarmerie Elliot, waarvan wij onlangs melding maakten, drie bewoners van het dorp Geretsjik, onder welke de moekhtar (hoofd van het gemeentebestuur), veroor deeld heeft tot 12 jaar gevangenisstraf en een aantal andere bewoners van het dorp tot verschillende straffen. Zeven beklaagden werden vrijgesproken. „Wat is hij? Weg?" riep Georg en ver gat de riemen te gebruiken. De professor zag er meer verbaasd dan. bezorgd uit. „Vertel eens!" zei hij kort. En toen verbelde Podl zooveel als hij wist. De gelaatstrekkeen van zijn toehoorders wer den steeds ernstiger, steeds meer gespannen, en ten laatste sprak do schrik, die Podl ver vulde, ook uit hun oogen. De boot schoot nu als een pijl door het water. Zoo vlug roeiden ze, dat de boot al na eon half uur te Altmunster voor den wal lag. Van den boer cn Resi vernamen. nu nog bijzonderheden, die zich er toe leen den, om hun verdenking nog te versterken. Ten slotte loeiden ze weer het meer in, want ze wilden pogingen aanwenden, om de Nora le vinden. Maar de Nora was al gevonden. De veldwachter had van het station naar elle zijden laten telcgrafecron, dat een boot, ge- teekend Nora, vermist werd ea dat de vin der de boot in denzelfden toestand, waarin ze gevonden, was, naar Altmunster moert brengen. Op deze manier was de vermiste boot spoe- die terecht. Dit bij Ebcnsee was ze vastge raakt ja het riet. In ieder geval was ze door den wind of den stroom hierheen ge voerd, nadat de inzittenden haar verlaten hadden. Op de plaats n.L, waar -nen de boot gevonden had, kon niemand landen. Bij het naar huis brengen had de mooie boot misschien zelden of nooit zooveel bekijks gc had. Aller oogen zijn op d'o boot gevestigd. De groote belangstelling verandert echter plotseling in schrik, als zo naast de wieuren blauw en wit, ook rood ontdekken. Xalrijice roode plekken vertoonen! zich op den bodem en op den rand. Een heele roodc streep is op den rand zichtbaar en ook aan de cene roei riem kleeft veel opgedroogd bloed. Alleen het kabbelen van het water langs het bootshuisje deed zich hooren. Voor het overige heerschte er een adcmloozc stilte. Eindelijk verbreekt Podl de stilte. „Dan heb ik toch niet gedroomd," zegt hij hard op tot zich zelf. Toen richten zich zes oogen paren op hem. „Waarover heeft u 't?" vraagt de pro fessor. „Wat heeft u toch gezien?" vraagt daar op de boer nieuwsgierig. ',,U heeft iets opgemerkt wat op dit geval betrekking heeft," zegt hij, hakkelend en wijst, evenals de burgemeester, op de lichte- lijke schommelende „Nora". „Vooruit, vertel verder!" zegt de burge meester en daarop begint do knecht tc spreken. „Nu is 't mij volkomen helder, begint hii „dat 't geen droom is geweest. Eergiste ren ben ik 's nachts slaperig naar mijn ka mcr gegaan, legde mij te bed en sliep in Plots werd ik wakker. Lawaai en tochten maakten mij klaar wakker. Als een ijskoude 'doodenhand streek de lucht over mijn ge zicht. Neen 't was slechts de nachtwind, die door 't open venster binnenstroomde. Dc raamsponning kraakte. Eerst wilde ik op staan, maar bleef toen maar liggen Toen ik naar 't raam keek heb ik nog wat gezien.'* Dc anderen dorsten nauwelijks vrijelijk te ademen en Resi en d'e jonge Manusius zagen er al erg ontdaan uit. „Vanuit liet raam van mijn kamer kan ik in den tuin zien," vervolgt de knecht. „Vertel toch verder!" sprak de hoer zenuwachtig. „Wat zag je toen?" Zuid-Af rika. In den Wetgevenden Raad (Eerste Kamer) voeren. Mr. William II. Tatt, de minister van oor log, is de candidaat der republikeinen bij de presidentsverkiezing in 1908. Hij is een groote reis begonnen door de Ver enigde Staten om overal redevoeringen te houden. Ook zal hij Cuba en de Philippijnen hern-ken en dan naar Japan oversteken. Vandaar gaat de reis naar China en per Siberische *pom naar Petersburg en vervolgens worden Berlijn, Parijs en Londen met een bezoek vereerd, waarbij Tatt de cast zal zijn van de respec tieve staatshoofden. BINNENLAND. Consulaire berichten. Bq Kon. besluit is mm den heer J. Vijnand Pippel, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als vice-consul der Nederlanden te Lorenco-Marquez. De waarneming van liet vice-consulaat is opgediagen aan den heer A. Paris, aan wien in schreven kan worden. De heer P. J. van der Linden, bij Kon. besluit benoemd tot consul der Nederlanden te Reims, is als zoodanig doer de Fransche regeering erkend. Aan den post te Reims zijn de departementen Ardenne, Marne, Aube, Haute Marne, Meuse, Meurthe et Moselle en Vosges als ressort verbonden. Aan den heer van der Linden kan in het Nederlandsch geschreven worden. («St ct.") het Nederlandsch ge- 't Was Bruno 'die iets zwaars en groots i d'cn rug torste." Een gil galmt 'door de hut. Resi had haar geuit. „In 's hemelsnaam!" snikte zij. „Hij tt een doode weggedragen!" „Hou je toch kalm!" schreeuwt de boer. „Je hebt zeker niet goed geslapen? werpt Manusius in 't midden. De knecht richt zich op. „Zeer duidelijk heb ik alles gezien. Zoo duidelijk zelf, dal de mist, die „Ha ha, een nevel I" roept do gen darme uit. Do knecht ziet daarop den gendarme zwij gend aan. „Ik ben klaar wakker geweest!" zegt hij, met niet weerspraakbare overtuiging, „en trots de mist heb ik Bruno gezien, zeer dui dclijk, hoe hij wat langs, groots en zwaars op de schouders droeg." 'ou dat een mensch geweest zijn?" vraagt de professor. „Zeker, zeker, professor. Ongetwijfeld was het een mensch. Ook weet ik heel goed. dat er enkele takken van de heesters zijn gi knakt." „Zijn er takken geknakt?" vraagt de burgemeester. „Daar moeten wij nog eens goed naar kijken, maar voor wij van hier vertrekken, moeten wij eerst het ijzeren hek werk dicht maken." Hij wijst op den ingang van 't booten huis, die slechts uit een ijzeren hekwerk be staat. De boer zelf sluit het hok en verlaat 't"laatst de hut, waarin 'de aardige „Nora" en het bloed, waarmee de boot bezoedeld is, achter blijft. Spoedig blijft de knecht staan en wijst op een der gebroken takken, gaat dan ver der, en daarna op de andere neerhangen de takken, 't Is zeer goed mogelijk, dat een zwaar lichaam, dat over Bruno's schouder hing, deze takken knakte. De voorstelling is zoo afschnwwekenddat 't Georg en Resi bang om 't harte werd en zoodat ook de vijf anderen bizonder stil werden. In de ingetreden stilte klinkt nog slechts af en toe de stem van den burgemeester: „Zeg agent, noteer alles nauwkeurig; "i schijnt, dat er iets ernstigs is voorgevallen." De gendarm salueert en vertrekt. Een paar minuten later fietst hij naar Gmunden, via de Schróckenfüchsboerderij. De knecht en Resi zijn weer. aan 't werk getogen. De burgemeester en Manusius heb ben nog vele vragen, aan den onthutsten boer te richten, Georg heeft zich, daar hij zeer zwak is geworden, op dc zodenbank neerge zet en staart, met droeve oogen voor zich uil. Hij 'denkt aan zijn zuster. Wat zal hij nog een angst thans teweeg brengen! In zijn verstrooidheid merkt de goede jon gen niets van hetgeen in zijn omgeving is en ziet eerst op, als zijn vader op hem toe treedt en tot hem zegt, d'on wagen te bestij gen, die door den eigenaar van de Schróc kenfüchsboerderij met twee paarden is be spannen. Even ziet 'de jongen zijn vader aan en begint dan plotseling te snikken. „Zou 't mogelijk zijn, vader? Zou 't mogelijk zijn, 'Jat ze hem zoo schandelijk vermoord hebben? stamelt liij en. drukt zijn betraand gezicht ïegon de breede borst van den professor aan. Wordt verwlpd.J HU - .'Air DM <b} DAMSCHE COURANT X ÏO) unoron

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1