vlaaudingesT STADSNIEUWS. Kunst cn Wetenschap. weenwwmtKte» V retlescon f event ie. Naar wij vernemen, heeft in de*/itling der commissie voor de arbitrage. de EogoKelw delegatie Maandag verklaard dat /ij bereid was mede te deden, welke gevallen in liet Portugeesch mm stel voor verplichte arbitrage Engeland zonder voorbehoud zou kunnen aan vaarden, ten einde hel bereiken van een algemeens yvereem-.Vein mine te veigemnkke- 1 ij keu. Deze vrij talrijke getal en, waarop Engeland's bereidverklaring betrekking heeft, omvatten: het douane-tarief, het metenvm den tonneninhoud van schepen de utIiou ding van vreemdelingen ten aanzie» van belastingheffing of van het verkrijgen »l bezitten van goederen. Voortsbepaalde ver dragen omtrent internationale arbeidorshe- selieiming, aanvaring van schep-m bescher mingvan letterkundige en andeie kunstwer ken. handels- en nijverheids vennoot.schop pen, maten en gewichten, verpleging tan min vermogenden zieken en verschillende kwes tie» van internationaal privaatrecht. Ten slottegeschillen omtrent schadevergoeding, wanneer het beginsel der vergoeding erkend is. Overigens zouden rechten, buiten het grondgebied van den staat gevestigd, hier buiten vallen. Reuter seint uit New-York Eeu telegram uit Rio de Janeiro meldt, dat het door de Duitsche en Atnerikaansche afgevaardigsn ter Haagsche Conferentie in gediende voorstel om een vast Hof van Ar bitrage en een Prijsgerecht in te stellen, in ambtelijke kringen aldaar een ongunstige» indruk heeft gemaakt, in het bijzonder wat betreft de rangschikking van de landen, die daarin vertegenwoordigd zullen worden. De Braziliaansche peis verklaart eenstemmig, dat Brazilië niet in de derde klasse geplaatst kan worden, terwijl Turkije, Spanje en Ne derland met minde'' talrijke bevolking in de tweede klasse komen. Belichten van de overige Zuid-Amerikaatt- sclie staten toonen aan, dat daar een zelfde gevoel van ontstemming heersclit. De gemeente-ontvangers-benoeming te Kampen. Uit Kampen schrijft men aan de »Tel." De benoeming van den heer II. H. Hubenet, le luitenant alhier, tot gemeente-ontvanger in de raadsvergadering van 13 dezer, is tegenwoordig op veler lippen. En dit heeft zijn reden. De benoeming heeft namelijk niet plaats gehad overeenkomstig het regle ment van orde, hetwelk bepaalt, dat de stemmingen zullen plaats hebben zooals i» bepaald bij art 83 der Provinciale wet. Er. is eerst gehouden een vrije stemming, welke door een tweede is gevolgd Bij deze tweede stemming verkregen de heeren Hube net 5Doorn, ontvanger van Maassluis, 4 Van IJsendijk, burgemeester van Formerend, 4 stemmen; Hamerslag, kapitein-kwartier meester alhier 1 stem en Deinum boek houder aan de gasfabriek te Deventer, 2 stemmen. Toen is eene tussehemtemming gehouden tusschen de heeren Doorn eu Van IJsendijk, terwijl er volgens genoemd artikel der Provinciale wet een 'nieuwe vrije stem ming had moeten plaats hebben over de heeren Hubenet, Doorn en Van IJsendijk. B. en W., die het raadsbesluit nog niet hebben uitgevoerd, stellen nu den Raad voor a. eene Koninklijke beslissing uit te lok ken of: b. het raadsbesluit in te trekken en direct tot eene nieuwe benoeming over te gaan. Met spanning wordt het besluit van den Raad tegemoet gezien. Arbeidscontract. In de Scbuurman's editie der Nederland- scbe Staatswetten is thans ook opgenomen de wet van den 13n Juli 1907 Stbl. 193, tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het burgerlijk wetboek omtrent huur van dienstboden en werklieden en daarmede samenhangende artikelen in dat wetboek, alsmede in de wetboeken van koop handel en van burgerlijke regtsvordering, in de wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie en tn de fail lissements wet (arbeidscontract). Zooals men weet bevat deze editie aantee- keningen, ontleend aan de beraadslagingen en gewisselde stukken enz. en alphabetisch register, en zijn daardoor zeer gemakkelijk. Zionisten-Congres. (Vervolg.) Na de rede van prof. Warburg volgde nog uitvoerige 'debatten, waarbij oirkin (Rusland) een motie voorstelde uitsprekende, dat het Congres, hoewel den reëelen arbeid tds eeri. gewichtige factor van den Zionis tische» arbeid beschouwende, toch van oor deel is, dat de politieke arbeid den grond slag vormt van. het Zionistisch streven en het Aerionseomitó ten sterkste aanbeveelt bij zijn arbeid de politieke en diplomatieke actie in het oog te houden. Dr. Bodeuheim stelde voor omtrent deze motie over te gaan tot de orde van Jen dag. Daartoe werd besloten. Daarna werd tot stemming overgegaan over de voorstellen van het Palestina-comité. Met 142 tegen 14 stemmen wordt aan genomen, het volgende voorstel: ..Het. congres besluit, dat een speciaal Palestinaressort binnen het engere Actions- comité, in het leven worde geroepen, met het recht zich anderen te assumeeren. Dat Palestina-ressort zal onder leiding van één lid van liet engere A. C. staan. Hen zal in Palestina een bureau van bezoldigde ambtenaren worden toegevoegd. Met bijna eenparige stemmen wordt mede aangenomen het volgende voorstel: „Het congres besluit, dat 25 van alle inkomsten der A. C. dadelijk nadat het Pa- lestina-ressort in het leven geroepen zal zijn, ter beschikking van de Jewiseh Colonial Trust zal worden gesteld, voor zoover de gelden niet voor andere doeleinden zijn be stemd. Bovendien zal het Palestinaressort ontvan gen de \<x.r zijn bijzondere taak ingezamelde pil geofferde gelden." Nog werd aangenomen met 7 «temmen legen hef volgende voor-tel ..Het Congres draagt het Pulestina-ressort op, de kwestie der omigralio-vercemgingon in Palestina tc bestudeeren en in de jaarcon ferentie daarover rapport uit te brengen." Met. algemeene stemmen wordt aangeno men een resolutie-, venschciidc do Mistel ling van een bijzonder fonds voor grond ann- en verkoop in Palestina. Mede wordt aangenomen een resolutie waarbij aan het Palestina-ressort wordt, tp- gedragon bijzondere aandacht to wijden mm de onderwijsinrichtingen in Palestina en le (nichten voor dat doel een bijzonder fonds te slichten. Voorla wordt bij dezelfde resolutie liet Iteitinaressorfc opgedragen tc zorgen oor de ontwikkeling van een lïebrccuwsehe mid delbare school in Palestina. Breedvoerige, rumoerige discussies ontston den over ccn voorstel-Sekolow luidende: „Het Congres besluit do TIcbrcouwsche faal ab officieele taal der Zionsitisclie beweging, haar congressen on coufcrcntièn in beginsel te erkennen on achtereenvolgens practisch uit. te voeren. De nationale taal wordt zoo doende voor liet Zionisme verplichtend, riet bevoegdheid zoo noodig ecu andere taal tc be/.igen. Onder luide toejuichingen wordt dit voor stel aangenomen. Hen ontzettend getier volgde. De rust. keer de echter weer na eeu opmerking van den voorzitter dat hot genomen besluit nog niet betreken de dat reeds op het volgend congres do Helrrmiwsche taal verplichtend zal zijn. De vergadering wordt geschorst, De namiddagvergadering werd te 4 uur geopend. Het congres bekrachtigde do voordracht tot benoeming van een commissie van 21 tot vaststelling \ari bet program voor de nationaló opvoeding van de kinderen en de verspreiding van de Hebreouwsche taal in de Dinsporakmden. Tn die commissie heeft o. a. voor Nederland zitting de heer A. B. Ivleerekoper. Dr. Missie hield daarop een1 referaat over de werkzaamhedenvan do propagnnda-eom missie. Medcdeeling werd gedaan die met toe juiching werd begroet, dat geofferd zijn: door den heer Moser, van Bradford, 10,000 fr. (verdeeld ov»-r 5 jaar) voor de kunstnij verheidschool van Palestina „Bezatel" "en •1.000 fr. voor het Hebreeuwsch gymna sium te Jaffa onder voorwaarde dat de in richting den naam van llerzl zal dragen. Onstuimige toejuichingen. Lebe Lebe 'o wensch is er bijgevoegd, dat de schen ker veel navolgers mogo vinden. (Lang durige vroolijkheid.) Namens liet congres dat opnieuw van, zijn hartelijke instemming deed blijken werd den heer Moser hartelijk dank be- "igd- Namens de Amerikaansche gedelegeerden werd vastgesteld den. naam van Moser in bet Gouden Boek te schrijven, Accla matie. Daarna rapporteerde dr. S. Groneman over de voorstellen van Arthur Hantke (die persoonlijk verhinderd is) houdende een ont- weqi tot wijziging van liet organisatie-sta tuut der Zionistische partij. Dat ontwerp werd toen paragraafsggwrjs behandeld, o.a. werd door dr. Bodenheim voorgesteld om in de jaren dat het Congres niet bijeenkomt een Lands-gedelcgeerden-dag te houden. Elke tot verkiezing van een ge delegeerde naar die vergadering gerechtigde verceniging zal ten minste 100 Schakels moeten opbrengen, onder bevoegdheid ran de Landelijke organisatie om een hooger een- heidscijfer te bepalen. Dit voorstel werd ech ter verworpen. Maar 'de jaarlijksche confe- rentiên blijven. Bepaald werd, dat behalve de tweejarige Congressen ook buitengewone Congressen kunnen worden bijeengeroepen door het grootc A. C. Langdurig werd gedebatteerd over de kies bevoegdheid voor, en 'de verkiesbaarheid als gedelegeerden en de wijze van samenstelling van het bestuurs-comitó, waarbij het stelsel van een census (Schekelheffing) is aange nomen. Dit laatste vond bij den woordvoerder der Poalo-Zionisten nogal eritiek. Tn het belang der waardigheid van liet Congres wilde do voorzitter niet, dat do werkzaamheden overhaast werden afgedaan. Op zijn voorstel werd daarom tegen 7 uur besloten met de statuten-wijzigng heden voort te gaan, en over de behandeling der verdere agenda een slotzitting te houden Woensdagmiddag te 2 uur. In oen der bijeenkomsten is een nieuwe verceniging opgericht, genaamd ,,Jood=eho Vrouwenbond voor beschavingsarbeid in Pa lestina", waarvoor de statuten zijn ont worpen. OVERSCHIE, 21 Augustus. Door het bla zen van de stoomfluit van een voorbijvarende sleepboot in de Deifshavensche Schie schrikte het paard van den stalhouder A. van den Berg alhier, dat gespannen was voor een mestkar, 'met het gevolg dat paard en kar den dijk afrolden, waarbij het paard zich zoodaniu' bezeerde, dat het voorloopig niet gebruikt kan worden. OVERSCHIE, 19 Augustus. Door den districts-veear's Larnéres is heden bij een uit nood geslachte koe van den veehouder M. Reeling miltvuur gecon-tateerd. De koe is onder politietoezicht verbrand geworden en de «.lachtplaats ontsmet. OVERSCHIE, 21 Augustus. Gisteravond omstreeks 101 /g uur had op tien Delfweg nabij het Leeuwenhof alhier een aanrijding plaats van een tentwagen bestuurd door den 31-jarisen kastelein B. V. wonende te VGravenhage met de equipage van den heer \V. F. C. te Rotterdam Eerst vermeld rijtuig werd bij die aanrijding zoo deerlijk ge havend dat het voorloopig niet tegebiuiken was, zoodat de. inzittende mannen en vrou wen naar buis konden wandelen. •KET1IEL EN SPALAND, 21 Augustus. Hedenmorgen te 101/2 uur vergaderde de Gemeenteraad in openbare zitting. Tegenwoordig zijn alle leden. Voorzitter de Burgemeester, de heer L, Mazel De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen een missieve van Get! Staten ten geleide van het goedgekeurde suppletoir kohier van den H. O. Ter voorziening in de vacature van onder wijzeres aan de Openbare Lagere School, wordt met algemeene stemmen benoemd mej 11. M. van Znilichem, onderwijzeres te Nieuwpooi t. De ooi zitter biedt den Raad aan de Ge meenterekening oi er 1900. Tot onderzoek daatuiti wordt een com missie benoemd, bestaande uit de heeren A. Poot, J de Jong en J Oosthoorn Tijdens het onderzoek wordt de vetgtnlering ge schorst Na heropening wmdi «Ie tekening goedgekeurd, sluitende met eeu batig saldo van f 158 78l/o Op bet veizoeksc lift van C v. Rijn om afschrijving van zijn aanslag in den fl. O, wegens vertrek uit de ge meen te, wordt gunstig beschikt. Ten slotte worden een paar comptabiteitsbesluiten be treffende den dienst 1907 genomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Do serenade. Gisteravond weid aan monseigneur Cal- lier. bisschop van Haarlem, die in de pasto rie der O.L. V. Visitaüekork aart de Nieuwe Haven vertoefde, ter gelegenheid van hel jubilee van pastoor Coppens, een sore nade gebracht Do groole ruimte voor do pastorie en de kerk was geheel gevuld met toeschouwers, die samengestroomd waren, om van deze serenade met fakkellicht ge tuige le zijn. Aan deze hulde van den R. IC. Volks bond, afd. Schiedam, aan den Bisschop, namen deel de vertegenwoordigers van de verschillende onderafdeclingen, benevens do zangvereeniging „St Cecilia" en liet har monie-orkest „SI. Ambrosrus", alle met hun banieren en de banier van de af dading. Toen de stoel, bel verlicht door die fak kels, do pastorie naderde, kwamen de Bis schop en pastoor Coppens, met Lal van geestelijken naar buiten, otn de hulde in ontvangst te nemen. Nadat St. Ambrosius een marsch en een koraalnummer had uitgevoerd, werd door St. Cecilia gezongen bet Avondllied van Verhuist eu Les Martyrs aux Arènes, beide geapplaudiseerd door dc priesters en het saamgesfcroomde publiek. fn een korte toespraak dankte mons. Callier Voor de buide van de Volksbon- ders, ben opwekkende zich steeds trouw te blijven scharen rondom den geestelijk ad viseur, zooals zij 'dat nu doen bij diens jubilee, dan zal'spr. steeds kunnen bouwen en vertrouwen op den Ned. R. K, Volks bond te Schiedam. Luide hoera's en huidekreten beanLwoorrl- den deze woorden. Dan marcheerde de stoet, onder opwek kende marschen en omgeven door honder den mensehen, af naar het gebouw van den Bond, waar hij werd ontbonden Dadelijk daarop reed het rijtuig voor, waarmede de Bisschop naar den trein werd gebracht. Baad van State. In de heden gehouden vergadering van den Raad van State, atd voor de geschillen van bestuur werd ongegrond verklaard het beroep van mej E P Verboom te Schiedam tegen bet besluit van B. en W,. waarhij haar ver gunning is geweigerd tot uitbreiding vim haar seheepstimmerwei f »de Hoop" aart de Lange Nieuwstraat, Bonden Bruiloft De schilder J. Hinke, Zwaan-neeg 10, werkzaam in de Scbiedamscbe Stooinbont waren-Industrie vb. J Th. Mulder, alhier, zal a,s. Zondag zijn 50-jarig huwelijksfeest vieren De nan is 78 en zijn vtouw 74jaar. Beide oudjes hebben tot heden steeds in hurt onderhoud kunnen voorzien, al hebben ze het ook niet altijd royaal gehad en nu men door deze mededeeÜng weet, dat zij dit zeldzaam feest zullen vieren, hopen wij dat er wel goede stadgenooten zullen zijn, die willen medewerken om dien dag tot een feestdag voor hen te maken. Door Regenten van het St. Jacobos gast huis alhier zijn tot binnen-regentembenoemd de heer M. Gerwerooth en echtgenoot, te Wartena (Friesland). Op reis Belanghebbenden verwijzen wij naaraehter- staande advertentie betreflende degoedkoope trein naar Haarlem en Amsterdam en terug op Dinsdag 27 Augustus a.s. wonende aan de Bnkkovslmve», bad gister avond omstreeks 8 uur, toert hij naar 'zijn slaapplaats 'tut mum. liet ongeluk vim den tiap te vallen. De ongelukkige werd dood opgenomen. Gistermiddag omstreeks 5 uur ontstond op den Buitenhavenweg ee vechtpartij tus schen A. M. en J W., waarbij de laatste, die beschonken was. bloedend aan bet. hoofd verwond werd en de eerste een kwetsuur bekwam die door een dokter moest worden verbonden. De 37-jarige fustenroller A. van Leeuwen, Uit tien Gemeenteraad. Wanneer de leden van den Raad een terugblik werpen op de zitting van den Gemeenteraad van gisteren, zullen zij moe ten erkennen, dat die niefs verheffends had. Integendeel. Er schoen een geest van roageeren Ie zijn gevaren in de mannen, die door de burgerij zijn afgevaardigd om hot bestuur der gemeente in vaste banen io leiden. Immers, in de vorige zitting had de raad heslist, dat de ontwerp-verordeningtot regeling van het aantal en de salarissen der ambtenaren ter secretarie zou worden behandeld in één volgende vergadering, nadat was verworpen het voorstel, omdat ontwerp uit te stellen tot. bij de behandeling der begrooüng. Ingevolge dat besluit was dit ontwerp voor deze zitting weder op de agenda go plaatst cn nu werd een voorstel gedaan, om Hat ontwerp weer uit tc stellen. Hot argument, dat daarbij tie vorige maal had dienst gedaan onvoldoende tijd om er kennis van to nemen kon ditmaal niet gelden, omdat de leden nu 3 weken dn hoi bezit waren van het voorstel. Aanvankelijk werd dan ook het voorstel gedaan door deti heer Nolel en ondersteund door do heeren mr. Jansen eh de Groot, zonder m.otivcciring, wat den heer v. d. Schalk dadelijk aanleiding gaf op te mer ken, dat daarmede werd gotraciil 'e be reiken, wat de vorige maal was mislukt; en de heer Rtis noemde het „niet eerlijk" de eigenlijke bedoeling van liet voorstel niet te erkennen. De heer Wrttk'ampf erkende on daarin werd hij later gevolgd door den heer de Groot dat hij het ontwerp wensohte behandeld te zien bij de begroo ting, omdat hij de salarissen niet zoo on gunstig achtte, dat de verhooging bepaald, noodzakelijk moest worden geacht, De heer Ris kwam toen sputteren tegen het besluit der vorige vergadering o-tn f 500 aan de Oranjo-Vereeniging tc geven, waartegenover hij een salarisregeling be langrijker achtte. Daarbij bleek de heer Ris het besluit van December 190Ö geheel over het hoofd te zien. Deze sprdie in zijn bestrijding bet woord missel ijk als kwalificatie voor de houding der voorstanders van uitstel her haaldelijk gebruikte, ontving daarvoor bet verwijt van den heer Witlkampf, dat hij zich niet bijzonder parlementair uitdrukte, waarop de heer Ris als zijn meening uit sprak, dat de heer Wifttkampf nardleers was, omdat die zijn ledeneering niietvatle. De heer de Groot had in de memorie van toelichting op hel voorstel niet kun iven zien een vaste overtuiging van B. en W., dat de salarisvcrhobging noodzakelijk was en daarom achtte hij het goed die verhooging te laten afhangen van de cij fers der begrooting, welke meening echter door den heer v. Westendorp werd bestre den. Deze spT. verdedigt een behandeling van het ontwerp, afzonderlijk van de be grooting, hierin gesteund ook 'door den heer Gouka, die vreest, dat de behandeling dan te oppervlakkig zal zijn. De heer de Groot voerde ook als argu ment voor uitstel aan het wenschelijke.dat een dergelijke zaak moet wachten, totdat de Raad in zijn nieuwe samenstelling zal zibting hebben, een argument, dat door de heeren von Briel Sasse en Ris wordt be streden, daar dan na een verkiezing do zaken stop zouden moeten worden gezet. De Heer Nolet deelt nu als argument voor zijn voorstel mede, dat hij vóór d behandeling van liet ontwerp nog wol eens met B. en W. daarover zou willen pralen, omdat hij bezwaar heeft legen deze regeling, waarbij èn salarissen èn toelagen worden voorgesteld, die hij zou willen brengen tot één totaal salaris, wat den heer v. Westen derp aanleiding geeft, den lieer Nolet in overweging te geven, dan die vraag U richten tol B. en W., die daarop dan ad vies zullen ttitinengen. De heer Nolet is daarloe wel bereid, maar de Raad niet die meent, dat er dan heel wat vingen op die wijze aan hel college zouden kunnen worden gesteld en eigenlijk thuis behoo- ren bij het debat. Hot resultaat van het debat, is, dat over het voorHelNolet de stemmen mal 9 voor •en *9 'togen staken, zoodat daarmede liet ontwerp van zelf tot de volgende zitting moet blijven liggen. Vóór stemmen dc heeren: Lagerweij, mr. Jansen, Nolet, Beukers, v. d. Drift, Witl kampf, v. d. Volden, dc Groot eu von Briel Sasse. Tegen stemmen de heeren: Honnerlage Grote, v. Westendorp, Bender, Cool, Gouka, Kranen, Dirkzwager, v. d. Schalk en Ris. Door de slagersvereeniging was weder een protest-adres ingediend tegen de heffing van het keurloon van vleesch dat nu door de slagers moet worden betaald. De heer Coo), v d. Drift en Witt- kampf meenden dat het werkelijk onbillijk was de slagers te laten betalen voor wat geschiedde in het algemeen belang. De heer mr. Jansen verdedigde daar- "tllcil tegenover bet «-landpunt, tot linden dm Raad in deze ingenomen, dut de heffinu )||1(i geschieden d««i| waar de verspreiding"be»J d. bij de slagers, die de kosten gemakeld kunnen verbalen op tie afnemers die toch a eigenlijke belanghebbenden zijn. 5 Het voorstel van B. en W. om liet a,|rf eenvoudig voor kennisgeving aan te nernes werd tenslotte met 11 tegen G stemuJ aangenomen. Vóór stemden de heeren Honnerlage Grete, Lagerwey, v. Westendorp, mr. Jansen? Bender Beukers, De Groot, Kranen, Dirkzwager V tl. Schalk eu Ris. Tegen stemden de heeren Nolet, v. d. Drift Cool. Wittkamp, v. d Velden en v. Briel Sasse! Nog had een discussie plaats over kq vooristel van B en W. om de herhalingsschool voor jongens en meisjes te scheiden, de eorstê over te brengen naar school F en het hoofd dier school te benoemen tot hoof'd der her- halingsschool voor jongens tevens aan het leerplan toevoegende land- en tuinbouw^, derwijs. De heer De Groot achtte ditonderwöi voor Schiedam van geen belang en achtte hel bovendien verkeerd het aantal vakken, dal toch reeds groot is, noodeloos uit te breiden Een voorstel otn vakonderwijs te geven ver band houdende met bedrijven die hier ge vestigd zijn, zou spr. eer gemotiveerd vinden, De' v o o r z i 11 e r wees er op dat her haaldelijk in 'den Raad door den heerLooptw was aangedrongen op land- en tuinbouw- onderwijs, terwijl de heeren v. d. Schalk v. Briel Sasse en v. Westendorp er op wezeii dat hier groote behoefte bestaat aan dat onderwijs, zoowel' op grond dat hier thans vele terreinen (te samen 80 H.A) een be hoorlijke bewerking noodig hebben, als op giond ven de uitbreiding in het landbouw bedrijf in en om deze gemeente Het voorstel wordt ten slotte met al»e- meene stemmen aangenomen Het voorstel om een verording in het leven te roepen waardoor op verzoek der ouders de politie gemachtigd wordt de kinderen die tusschen schooltijd zonder verlof op straat zijn, aan te houden, vond alleen bestrydin» bij den heer v. d. Drift, die vreesde dat de ouders daardoor nog meer zullen verstappen in de handhaving der tucht over hunne kinderen. De heeren v. Briel Sasse en v. Westendorp betoogden op grond hunner ervaring de noodzakelijkheid van den maatregel, die stellig ten goede zal komen aan de kinderen. Na een kleine redactie wijziging werd het voorstel dan ook aangenomen zonder hoof delijke stemming. De heer v. d. Drift ver klaarde er zich tegen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend alle werkdagen van 9J tot 1 li uur voormiddag en Maandag, Dinsdag en Vrij dag van 89 uur nam. Teleplioonnummetr 244. Gevraagde arbeidskrachten. Bakkersjongen. Barbiersleerling. Ilalfw. bakker. Halfw. Smoutzetter. Jongens voor stoom- kuiperij. ilalfw. verver. Kuipersjongen. Loodgietersjorgen. Ma iulenmakersiono.™ Plaatwerker. Dienstbode. Aangeb. arbeidskrachten. Boekbinder. Jongens voor kantoor. Letterzetter. Lood- en zinkwerker Machinist. Plaatwerker (halfw.) Portier. Smidsjongen. Stoker. Timmerman. De directeur verzoeürt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Timmerlieden (halfw.) Zakkenmaker. Dagmeisje. Personen voor lichte werkzaamheden. Wasschen aan huis gevrapgd. Naaiwerk aan huis gevraagd. 'Aan de hardloopwedstrijden, uitgeschre ven door den Rotterdamschen Voetbalbond op 25 Augustus a s. zal door Olympia van hier wovden de Igenomen. In het nummer estafettenloop zelfs met 2 groepen. Willem Royaards. De heer v. N(ouhuys) schrijft in „hel' Vaderland" Dezer 'dagen heeft men onder de adver-. tenties in onze voornaamste dagbladen kun nen lezen, dat Royaartfe van plan is met J.5 September te Amsterdam een cursus te openen in spel ea voordracht. Dit lijkt me een belangrijk nieuws. Immers dc laatste jaren is de overtuiging meer en meer vela- winnend, dat niet maar iedereen die wal. sfommiddelen en gebaren tot ziin dienst heeft, daarmee volstaan kan als tooncelsp_cler >1' voordrager. Aanleg alleen is lang mei voldoende: elke kunst en stellig de >,ooacel en voordrachtskunst wil geleerd worden, door volhardende studie onder goede leiding. Wie Royaards dit voorjaar hoorde voor dragen. en kortelings zag en hoorde in do Zomerspelen, kreeg wel dc overtuiging, dat hij de techniek geheel en met bewonderens waardige artisticiteit bebecrscht. De invloed van zoo ieman'd kan een kracht en een. frik- kei ton goede zijn voor velen. En' daarom is hef te hopen, dat velen, ook van hen d'c reeds „spelen.", want de tekortkomingen zij11 legiodoor liet volgen van den cursus van ernstige liefde voor hun kunst zuitew doen blijken. De heer Chrispijn, de regisseur van W Nederl. Tooneel zal niet alleen „Knuste-

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2