machtigste man in het land, binnenkort het onderkoningschap van Sji-Li zal op- geven teneinde zich aan het hoofd te stellen van het ministerie van oorlog Deze verandering zou het weik zijn van de Keizerin, die met hare raadslieden alles behalve gerust is over den toestand. Men verwacht nl. ieder oogenblik een oproer onder 50,000 soldaten, die in geruimen tijd geen soldij hebben ontvangen. Ook de beweging tegen de Mand«joe's neemt onrustbarende vormen aan, naar men zegt, ten gevolge van de pas uitgevaardigde edicten, waarbij Mandsjoe's en Chineezen gelijk worden gesteld. Men heeft brieven onderschept van den geleerden Sun Yat Sen, den hervormer, waarin niets meer of minder wordt verklaard, dan dat het China's plicht is een eind te maken aan de macht der Mandsjoe's. MNsimAm" Kon. bezoek ann Zeeland, De aankomst van het Koninklijk Echtpaar op 12 September te Middelburg, is, naar nader gemeld wordt, 20' minuten vervroegd en thans bepaald op 11 uur 10 min. Am- sterdamschen tijd. Onze Marine. Te Nieuwediep is het pantserdekschip s Friesland" uit den Atlantischen Oceaan aangekomen. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandschc Zaken zal op 'Zaterdag 31 Augustus e. k. niet plaats hebben. meenteraad te 's-Gravenhage voorgesteld, om bij de regeering nan te dringen op een wijziging van de Motor- en Rijwiehvet 1905 (Stbl.no.69), verneemt de »N, Ctvan welingelichte zijde, dat een wetsontwerp tot wijziging van die wet, o.m. om liet stellen van een snelheid«maximum voor alle wegen binnen de bebouwde kom mogelijk te maken sedert eeuigen tijd bij den Raad van State aanhangig is. De regeering schjjnt deze wijziging reeds vóór het bekende ongeluk aan hut Kanaal ter hand te hebben genomen. Cfemeonterandsverkloziner. Gelijk bekend, zijn bij beslissing van den gemeenteraad te Breda de heeren Bom en v. d. Brink niet toegelaten als leden. De heer Bom heeft daarin berust, hij heeft nl. geen request aan Ged. Staten ngediend. Er is dus nu reeds ééne vacature in den gemeenteraad. Naar de sBred. Ct," uit goede bron ver neemt, zat ter vervulling dezer vacature geen verkiezing worden uitgeschreven vóór en aleer de regeering einduitspraak heeft gedaan in de zaak-Van den Brink. Tenminste wanneer dit geschiedt binnen zes maanden, daar, ware zulks 't geval niet, voor de vacature Bom eerder een nieuwe verkiezing zou moeten worden uitgeschrevenovereen komstig het volgende artikel der gemeente wet De verkiezing ter vervuiling der plaatsen, die door ontslag, overlijden of om andere reden openvallen, geschiedt binnen zes maan den na dat openvallen. Begrafenis P. L. Tak. De begrafenis van liet stoffelijk overschot van den heer P. L. Tak vindt heden plaats te Middelbtirg, te T uur in den namiddag. sHet Volk" meldt, dat de familie den wensch te kennen gegeven heeft, dat bij het graf géén redevoeringen zullen worden gehouden. Van haar eveneens geuiten wensch om geen kransen of bloemstukken te bren gen, heeft zij, op verzoek, afgezien Kransen enz. worden dus toegelaten. 'Ten einde gelegenheid te scheppen voor de partij en de arbeidersbeweging, om uiting te geven aan haar gevoelens, is door liet partijbestuur te Middelburg een zaal ge huurd, waarin de verschillende sprekers het woord kunnen voeren. Deze bijeenkomst is te 12 uur in »Het Schuttershof". Yredesconlerentle Do commissie van onderzoek van de 2e jub-eommissia uit hoofdcommissie II, zich bezig houdende met de kwesties betreffende de rechten en verplichtingen der onzïjdigen, is gisterochtend met haar arbeid gereed ge komen, door goedkeuring van het rapport, dat de heer Borel (Zwitserland) heeft op gesteld. Dit rapport zal thans behandeld worden in een tegen Vrijdagochtend a.s. te half elf uur belegde voltallige bijeenkomst van commissie II. Naar wij vernemen is, in de gistermid dag gehouden zitting van de commissie van onderzoek B, welke zich bezighoudt met het vraagstuk nopens de stichting van een wer kelijk permanent Hof van Arbitrage, de be raadslaging over alle artikelen in eerste le zing voleindigd. De, naar men weet, uiterst moeilijke kwestie van de verdeeling der rech ters over de verschillende natién is gisteren niet in debat gekomen. De heer Ruy Barbosa ^Brazilië) -terzetto zich tegen de zeer duidelijke strooming om het ontwerp in stemming te brengen met uitstel van de teem kwestie van de verdee ling der rechters tot uil de conferentie. Tegelijkertijd verzette hij zich tegen de voorgestelde verdeeling, waarbij hij het be ginsel verklaarde, waarop het voorstel van de Braziliaansche regeering berustte. Men. besloot eindelijk met toestem ming van Barbosa en anderen, die tegen de verdeeling waren, zooals die door Amerika was voorgesteld, over te gaan tot de be raadslaging in tweede lezing, gedurende wel ke het Braziliaansche denkbeeld, dat allen tegenstand op dit punt in zich sluit, waar schijnlijk voldoening zal krijgen, tenminste voor één deck Het voornaamste punt van. het Braziliaan sche 'denkbeeld bestaat in de gelijkheid van de verschillende mogendheden. De zitting wordt tot Maandag verdaagd. Reuter seint uit Londen, dato 27 Aug. Campbell Bannerman, een vraag beant woordend, zeide in het Lagerhuis, dat de stukken betreffende de Vredesconferentie, gepubliceerd zullen worden, wanneer deze daartoe besloot. Alsdan zal blijken, dat de Britsche gedelegeerden hun taak hebben vol bracht op een wijze, die het vertrouwen in hen vermeerderen, zal en het land tot voor deel r.a! strekken. De koninklijke stallen op 't Loo, Op Het Loo heeft men een aanvang ge maakt met het in orde brengen van het ter rein, waar de nieuwe koninklijke stallen zullen verrjjzen. Vele hoornen moeten hiervoor geveld wor den op het terrein gelege.i achter den ijs kelder. Het voornemen bestaat een nieuwe schuine laan aan te leggen, loopende van de Paieislaan, voorbij de woning van den intendant, links af naar de stallen. Tan de Gedelegeerden. De eerste gedelegeerden ter Vredesconfe rentte van Zweden, de heer Hammarskjold, geeft 3 September a.s. in „De Twee Sle den" een feestmaal, waaraan o. a. zijn ge- noodigd de eerste gedelegeerden der ver schillende op de Conferentie vertegenwoor digde Staten. Antl-reTOlntionnatre partijdag. In den heifer van dit jaar zal te Gronin gen een anti-revolutionaire partijdag gehou den worden. Het provinciaal comité, gepre sideerd door dc-n heer J. C. Wirtz, nam daartoe het besluit. („Xed.") Wijziging' motor- en Iiljnfelwet. Naar aanleiding van de motie, in de ge- Ijjdende landgenooten. Men weet, het is een bitter slechte tijd in Zuid-Afrika. Duizenden lijden er gebrek, in den volsteu zin van 't aoord; velen met vrouw en kinderen. Zoo gaat 't een groot aantal landgenooten in de Kaapkolonie. liet Nederlandsclie Ondersteuningsfonds te Kaap stad doet wat het kan, maar het geld is op. Het gaat nu in 't begin van November op het landgoed van den heer J. Barendrecht, wd. consul-generaal der Nederlanden en eere voorzitter van do vereeniging, een fancj- fair houden, maar het vraagt ook met aan drang steun uit het moederland. liet doet dat met vrijmoedigheid, denken de zoo schrijft ons het bestuur, gevormd door volbloed-Nederlanders aan de mild heid van Nederland, toen het eat paar jaar geleden de belangen, van de Boeren gold. Nu geldt het ,,de nooden en 't lijden van men ,-ehen, die ons nader, veel nader staan dan onze Zuid-Afrikaansche stamgenootenNe derlanders zelf, en, voor 't meerendeel, slachtoffers van de hier heerschende malaise Nederlanders, die hier broodeloos ronddolen, tevergeefs uitziende naar werk, dat er met is, en naar eten voor vrouw en kinderen. Die landgenooten moeten geholpen worden, zullen ze niet omkomen in dit vreemde, zelfzuchtige land, zesduizend mijlen van den vaderlandschen bodem Als we maar een honderdste uit Holland mogen ontvangen, van 't geen indertijd met voorbeeldige mildheid werd bijeengebracht voor de Boeren, dan zouden we dankbaar en meer dan, voldaan zijn." Dp heer M. Maas, die tijdelijk in Neder land vertoeft en lid is van de regelings- commissie voor de fancy-fair, zal zich gaarne belasten met 't ontvangen der postwissels (p. a. den heer P. Loopuyt, Schiedam). Het bestuur der vereeniging bestaat uit de heeren R. D. Nauta, lector aan de Zuid Afrikaansche Athenaeum, voorzitter; E. A. 'de Bruyne, secretaris; Jacob Loopuyt, pen- ningmeeesfer, enz. („N. R. Ct.") Volksbond, Yereenlging" tegen Drankmisbruik De 34e algemeene vergadering werd gister morgen te balftien uur geopend in de socië teit der Rotterdamsche Diergaarde. Reeds eergisteravond waren een aantal afgevaardigden te zamen gekomen en werd een boot ocht op de rivier de Maas gemaakt, waarvan het einddoel was de bezichtiging van een der zeekasteelen van de Holland- Amerika-lijn. De algemeene voorzitter, de heer prof. dr, C. A. Pekelharing, opende gistermorgen de algemeene vergadering met een rede Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden met circa 1000 toenam. Het stéeg nl.van 18,265 tot 19,280 Het aantal afdeelingen vermeerderde met 2, nl. Borculo en Borne. Daarentegen ver minderde het met 6. Te weinig werk wordt ook nog steeds ge maakt van een voortdurende systematische ledenwerving. In verband met het ingediende ontwerp- ziekteverzekering werd een commissie b; noemd welke de ziekteverzekering onder zoekt in verband met drankzucht. Wat betreft de aecjjns op suiker en gedis tilleerd werd 25 October tot de Tweede Kamer een verzoek gericht ten gunste der aanneming van de aanhangige wetsontwerpen In zake het onderwerp School en Drank bestrijding werd de uitnoodiging tot de groote Nederl. Onder wijzers vereeniging gericht tot deelneming aan en nader overleg omtrent de maatregelen, welke het best gemeenschap pelrjk zouden kunnen worden genomen door alle aangenomen en zal een volgend jaarverslag de resultaten daarvan kunnen mededeelen. Overwogen wordt wat de Volksbond kan doen, opdat in lntlië de strijd tegen drank misbruik worde ter hand genomen Een commissie onderzoekt wat de Volks bond zou kunnen doen in het belang van den oud-soldaat na zijn terugkeer uit Indië. Verder vermeldt het verslag welke stappen door den Volksbond werden gedaan ter be vordering van haar doel als het houden van vergaderingen, het vertoonen van den pro jectielantaarn, het verspreiden van geschrif ten, het uitgeven van platen en prentbrief kaarten, het stichten van bibliotheken en leeszalen, het exploiteeren van volkskoffie huizen, de verschillende pogingen aange wend tot bestrijding der drinkgewoonten. De commissie tot onderzoek van den aard der conserveeringsmiddelen in de alcohol vrije limonades kwam met haar arbeid ge reed De stuiversspaarbank der afdeoling Haar lem bleef aan haar doel beantwoorden. Verschillende afdeelingen wijdden zich in liet bijzonder aan den woningbouw, de volks voeding, het organiseeren van ontwikke lingscursussen, de huisvlijt met daaaan ver bonden tentoonstellingen, welke met veel voorliefde worden gehouden, het kweeken van belangstellii g voor bloemen en dieren. Verder releveert het verslag wat verricht werd op het gebied van tooueel cu zang, openluchtspelen, volksvermaken enz. Naast den pveventieven arbeid werd ook het werk ter verzachting der gevolgen van het kwaad niet vergoten. Vele afdeelingen lieten voor hun rekening patiënten op Hoog Hullen verplegen. Van de oprichting van een vrouiven-asyl is voorloopig afgezien. Tot verschillende congressen zegde de Volksbond haar medewerking toe. liet Verslag constateert ten slotte met waardeering de tegemoetkomende gezind heid van de hoofdbesturen der meeste gehecl- onthoudingsvercenigingen, maar betreurt daarom te meer de stemming van onver draagzaamheid in sommige organen dicr- zelfde vereenigingen. Eindelijk roept het verslag den steun, van allen in, wanr verschillende afdeelingen kla gen over oen leege kas. net verslag werd voor kennisgeving aan genomen. Vervolgons werd door de commissie tot liet nazien der rekening goedkeurend rapport uitgebracht en deze in ontvang en uitgaaf goedgekeurd op f 15.114,G0|. Aan de orde was voorts de benoeming van twee leden van het hoofdbestuur. Her kozen werden 3e heeren mr. H. Goeman Borgesius en dr. C. A. Pekelharing. Voorts werden gekozen 4 leden uit de 'door het hoofdbestuur alfabetisch gevormde dubbeltallen. Daarna werden de rapporten uitgebracht dor commissiën in het jaarverslag vermeld Libertair en Communistisch Congres. Avondzitting Dinsdag. In de avondzitting, die openbaar was, waren een honderdtaL personen bij elkaar; er waren evenwel slechts weinig gedelegeer den. Eerst kwart voor negen werd de tegen lmlfacht aangekondigde bijeenkomst ge opend door den voorzitter, den Duïtsehor Lange. Samson deelde thans in grove Jrekken mede, wat er in den loop van den dag in de niet-openbare congreszitting was verhan deld. Verder bestreed hij Croiset, de tegen stander van organisatie. Hij bepleitte daarentegen de noodzakelijk heid van federatie als middel tegen het ge organiseerde kapitalisme en socialisme. Hij begreep, dat men kan zijn tegen organisatie, maar niet dat men kan zijn voor organi satie, maar tegen het" oprichten vin een federatie. Wel willen sommigen zich sluiten bij een anti-militairistische federa tie, maar niet bij een anti-kanitalistische federatie. Dit begreep de spreker niet. Het tumult van 's middags dreigde zich te herhalen. Tlmns tussehen Samson en Groi eet. Deze zou dit doen iu het Fransch. Sam son zeide evenwel„Liever in het Duitsch dan kan ik liet beter controleeren." Door dit bewijs van wantrouwen vieldc Croiset zich belcedigd. Het ging een oogen- blik heftig toe tussehen hem en Samson, tot Croiset verklaarde onder protest en alleen uit beleefdheid jegens de aanwezige vreem delingen tot de Duitsehe vertaling te zullen overgaan. Aan het eind der middagzitting deed Cor- nelissen het voorstel nu heden reeds zoo veel philosopisch debat gevoerd was, inor gen practiselie zaken, te behandelen. Dit voorstel (leed een storm van vc ront waardiging opgaan. Emma Goldman, vooral ging vreeselijk te keer. Zij protesteerde met klem. Ziedaar wat gij verstaat onder organisatite om an 'deren den mond te snoeren. Het handhaven der orde is den voorzitter Lange niet langer mogelijk. Hij verlaat zijn zetel. Daar weer teruggebracht, sluit hij on der groot lawaai de vergadering. Gisterenavond en hedenochtend zou het debat over organisatie worden, voortgezet Nochtans zouden dan alleen aan de discus sie deelnemen de- voorstanders van organi satie. Dit was in het lawaai der namiddag zitting omtrent kwart voor zeven nog beslo ten. Thans werd door den Belgischen ge delegeerde Thornr voorgesteld 'de discussies niet voort te zetten en een vergadering al leen in iiet Ilollandseh te houden, ook om dat het meerendeel der gedelegeerden af wezig was. Deze afgevaardigden waren nl elders vergaderd, om te beraadslagen over de oprichting van het Internationaal Vak comité. Voorzitter Lange: Wij hebben vanmiddag vrijwillig besloten hedenavond de discussies voort te zetten, vrijwillige besluiten zijn bindend, ik houd mij aan het besluit, anders wordt de hecle boel een eomedie. Geen der aanwezige gedelegeerden had chter onder deze omstandigheden lust dn discussies voort to zetten, noch Malatesta, noch Chaplin, noch Thorar, noch Marende. Eindelijk liet Malatesta or zich voor vinden, oor de Ilollnndscho „kameraden" een im provisatie te houden. Hij gaf een „populaire oordracht" over het anarchisme in zijn Bchakeeringcn, „meer in het bijzonder in ver band met organisatie en legde uit, wat men onder organisatie bij het. individualistische, dat het anarchisme noodwen'ding kenmerkt, heeft te verstaan. Hij, Malatesta, ondervond kracht van organisatie; vroeger konden do Ttaliannsclic anarchisten, zelfs toen. hij reeds te Londen woonde, niet buiten hem, thans, mi zij georganiseerd zijn, kunnen zij zichzelf helpen. Croiset gaf nog van de in het Fransch gehouden voordracht, ofschoon zij lijnrecht tegen zijn ideeën inging, een getrouwe ver taling voor het publiek, waarna do zitting tot hedenochtend 9 uur (niet openbaar) werd verdaagd, Financieel Nieuws. Naar men verneemt bedraagt bet debet saldo der drie directeuren van de Arnhemsche Bank vereeniging f1,700,000, waarvan voorden vnortvluchtigen directeur komt f '1200,000. Vele instellingen te Arnhem zijn bij liet faillissement betrokken, o. a. de pas opge richte Betuwsche stoomtram. Men seint ons uit Arnhem Wjj vernemen dat de fficier van justitie bij de rechtbank heeft aangevraagd een bevel tot inhechtenisneming van den voorvluchtigen directeur der Arnhemsehe bankvereeniging Lincken, als verdacht van verduistering van 52 aandeelen koninklijke petroleum waarde tot een bedrag van f'140 000. De rechtbank verleende rechtsingang n et bevel tot gevangenneming van Lincken.' liet vermoedelijk tekort der Bank wordt geschat op 12 800.000. der arr. rechtbank te* Breda, mr. A, bf Sassen, eervol ontslag aangevraagd. (»Avp,") STADSNIEUWS. 81 Augustus. Blijkens vorenstaande kennisgeving zullen alle gemeentediensten zooveel mogelijk op Koninpinneodng stilstaan, de zwemschool den geheelen dag en tijdens den roei wedstrijd de Nieuwe Haven voor de scheepvaart ge sloten blijven. Belanghebbenden maken wij attent op vorenstaande kennisgeving betreffende de aan besteding van den bouw van 3 woningen op het terrein der gemeente drinkwaterleiding. Een dappere stadgenoot. De familie alhier heeft van het ministerie van koloniën het bericht ontvangen dat de sergeant Frederik Casper Marks (Alg. Stamb, no. 41568) bij de vermeestering van Ti- nengai in Mori op het eiland Celebes 1 cht gewond is. Dit is dezelfde sergeant van wier wij reeds vroeger mededeelingen hebben gedaan om trent zijn moedig gedrag bij gelegenheid van de vervolging en gevangenneming van den vorst van Boni, welke hjj iater, bjj diens overbrenging naar Java, op zijn schouders naar den wa! droeg Sergeant Marks, die reeds ongeveer 6 jaar geleden in een gevecht gewond werd door een kogel in de buik, is ridder van de Mili taire "Willemsorde Zjjn portret is onlangs met dat van eenige zijner kameraden in de geïllustreerde bladen opgenomen. De li-jarige N. van den Bos, wonende aan den Singel, is gisternarniddag omstreeks balfzes in de kuit gebeten door ren hond, die door een anderen jongen tegen hem werd opzehitst. Een dokter brandde den wond uit. Yolksbndhnls. In de week van 19-25 Augustus 1907 weiden genomen 259 baden. 1ste kiRase 2de klaBso. kuipbaden 25 kuipbaden 26 regen s 16 regen i 171 school 5 ets. kinder 21 VLAARDISÖEN. 'Het bestuur der spaarbank zal, in plaats van Zaterdag-, deze week Vrijdagavond zit ting houden tot het in ontvangst nemen en uitbetalen van geiden. Kciit eii School. Ned. Herv, Kerk. Beroepen (toez.) te Zuylen ds. N van Schouwenburg te Dodewaard. Aangenomen het beroep te Doesburg door ds. J. F. L. A de Jagher te Burch (Schouwen). Bedankt voor het beroep to Friezen veen door ds. C. J, Six Dijkstra te Oud-AIblas. De heer ds. J. van Konijnenburg te Bel- lingwolde heeft tegen "1 November e. k, emeritaat aangevraagd. Geref, Kerken. Bedankt voor het beroep te Dinteloord ds. R. Smeding te IJselmonde, CitntsT. Geref. Kerk. Beroepen te Ezinge (Gr.) ds. N. Duur- sema te Pietersburen. Kunst ou Wetenschap. De nationale postzegeltentoonsteiliog te Hoorn is thans bepaald op 16, 17 en 18 November. De heer Lücke, te Leipzig, heeft een zijner permanente albums, bestaande uit drie deelen, als prys, ter besehikkinvan het comité gesteld Rechtzaken Naar »Do Tel", uit goede bron verneemt, zal het cassatie-beroep van jhr. De Geer te^en het arrest van het Amsterdamsche Hof eerst in den loop van de maand October behandeld worden voor den Hooge Raad. De zaak van Fan den Dooi, die voor dui zenden guldens aan verf-artikelen heeft ge heeld, en die tegen het vonnis van de recht bank, woarbjj hjj tot zes jaar gevangenisstraf (het maximum) was veroordeeld, hooger be roep heeft aangeteelcend, zal in de maand September worden behandeld. Ook in ,tweeden aanleg za! mr. E Goudeket den sluwen heler, die betrokken is geweest in zeer veel ernstige groote-stads-misdaden, als verdediger bijstaan. Naar men ons meldt heeft de president Oud-Katii. Kerk. As Maandag zullen de vergaderingen van het zevende internationaal oud-Katholieken congres beginnen. In den morgen van 2 Sep tember zullen de oud-Katholieke bisschoppen uil de verschillende landen samenkomentot liet houden van eene internationale confe rentie. Aan het congres wordt door velen deelgenomen. Niet alleen door de oud-Katho lieken uit binnen- en buitenland zelf, maar ook vele kerken die vriendschapsbetrekkingen met de oud-Katholieken hebben, zullen ver tegenwoordigd zijn. Uit de Pers. P. L. Tak. j- sllet Volk" wijdt een zeer waardeerend artikel aan den man van beteekenis die de S. D. A. P. in Tak heeft verloren ïTak's te vroege dood za! mede geweten moeten worden aan dat gebrek aan voldoen de leidende krachten, dat onze beweging sinds den aanvang gekenmerkt heeft en dat op de schouders van weinigen eerj arbeids- massa en een verantwoordelijkheid legt, die beter door velen gedragen werd." Over Tak's weifelingen voordat hij, de vroeger vrijzinnige, die nog steeds zijn vijj- beid lief' had, zich geheel en al in het soc.- dem. partijverband begaf, het volgende: jZij, die, als schrijver dezer, die twijfe lingen van den gewetensvollen man hebben bijgewoond, zullen meermalen later van hem een hartgrondige eikentenis vernomen heb ben, dat hjj zich toen ten eenemnle vergist had, dal er, mits voor den gelijkwillende, geen vrijer geestesgemeenschap denkbaar is dan die van de sociaal d 'mocratische partij, en dat het besef van zoovele gelijkgezinden naast zich aan hetzelfde levenswerk te heb ben, elks krachten verdubbelt." Dan deze kenmerkende episode »Er waren ook weinigen, die zoozeer aller hoogachting genoten. Hoe sterk dat het ge val was, kwam nog onlangs uit, toen een clericaal pamflettist, ten bewijze van de in nerlijke verdeeldheid der S. D. A. P., ge schreven had, dat een sociaaldemocraat aan een Katholiek Kamerlid materiaal had geleverd tegen Tak Zonder de minste aar zeling konden toen aanstonds velen verkla ren, dat die niemand anders geweest kon zjjn dan de ex-sociaal-democraat, die het later ook inderdaad bleek te zijn Er was' er maar één ooit in de partij geweest dia",r Tak niet welgezind was I" t Nog knippen wij uit dit artikel Uit de partij scheidt met Tak's dood een. figuur die een onvervulbare leegte achter laat. Hij was de maker onzer gemeente politiek, die hij als jarenlang geestig en ge vreesd 11 aadsn verzichtschrijver van de «Tele graaf" had leeren kennen als weinigen zijn rechtstreekselie leerlingen telt de S. D. A. P. bij tientallen. Hij was een onzer fijnste poli tieke koppen, die wat het oogenblik leerde en het oogenblik eisclite, wist te vatten als geen ander, door zijn uiterst gevoeligen zin voor de werkelijkheid en zijn groote ervaring, in een kwart eeuw meeleven met de open bare zaak opgedaan In de onderlinge meeningsverschiilen onzer partij nam hij de positie in van principieel middenman en verzoener; ook in dat opzicht was hjj de echte reaal-politicus, wiens al-be- heerschend doel was de partij groot te ma ken, de grenzen der partij, mits met streng vasthouden aan het ldassenstrjjd-standpunt, zoo wijd mogeljjk te stellen." In een tweede artikel in ïHet Folk", onder het opschrift »Een Leegte", heet het »De partjjgenooten en de heele arbeiders beweging hielden van hem als van een wjjs en goed man, in wiens handen men de be langen onzer klasse veilig achtte en aan wiens eerlijkheid nooit iemand heeft getwjjfeld." Fan de niet-socialistische bladen, die over den overledene spreken zooals gezegd, zonder uitzonderingmet waardeering brengen bjjna alle liem hulde wegens zjjn hoffelijkheid eu bezadigdheid, die hem zoo zeer onderscheidde van zjjn geestverwanten en in dit verband wordt dan gevvoonljjk aan de aanvallen herinnerd, die hjj als hoofd redacteur van »IIet Volk" deswegen van zjjn partjjgenooten moest ondervinden,' die van oordeel waren, dat Tak te fatsoenljjk schreef. Ook wordt algemeen gewezen op de poli tieke nafgljjding" van Tak en zijn nmnko aan redenaarstalenten De Middel b. Crt.", van welk blad de heer Tak van 1878 tot 1882 een der redacteuren was, schrjjft: «In al de phases van zjjn journalistieke loopbaan, als mede-redaeteur van het dagblad »De Amsterdammer", als redacteur van »De Kroniek", bet door hem in 1895 opgerichte weekblad, en als hoofdredacteur van xliet Folk" muntte hjj uit door helderen, pittigen schrijftrant. Ik li ge Zo vo mi op fl dri op W ra dai mi king üi gebr - i er a dergi wett is dt door geste voor De Sand - met de fn vattei uur hoogï drie Piet

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2