Zondag 22 September ISC-?. 12496 sen Onderwijzeres in uittip liaitlwta Hfislttti woulttpo aji Waterton. 61 Eers Ie Blad ANONIEM. a Bericht. Kennis g e vi 11 g. BUITENLAND. BINNENLAND. Deze courant vOTschijnt d a g e 1 ij k" s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25, Franco por post 11.1.65. Prijs por week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertcntiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prrjs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsda g-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot don prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 108. iWiiwi'nnifHiimiiw.fciuiii ■nnrmt.iiif rf/muiat Zij, die zich met ingang van 1 October a.s. op do „Schieilamsclie Courant" abon- ueeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Drankwet. Burgemeester en Wethouders van S G H IE D A M, brengen, ingevolge art. 12 der Drank wet, ter openbare kennis, dat bij hen een verzoek is ingekomen van JOHANNES HENDRIKUS VERSLUIJS, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik elders dan ter plaatst' van verkoop, in liet pand Hoogstraat no. 135; en herinneren, dat ingevolge 8 van gemeld wetsartikel, binnen 2 weken na de bekendmaking, legen het verleen'on'van do vergunning schriftelijk bij Sun College 'be zwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 21 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Aan de Herhalingsschool voor Meisjes (Hoofd ile heer C, KERDEL) wordt gevraagd voor den cursus 19071908, (voor 4 leunen per week). De bezoldiging bedraagt flö,per weke- lijksch lesuur. Sollicitutiestnkken in te zenden bij den Bur gemeester vóór 23 September a s. Op Maandag 23 §eptciuber a.s. des namiddags ten 2 ure ten Raadhuize, zal de Commissie van beheer der Gemeentelijke Gas en Drinkwaterleiding in het openbaar aanbesteden liet bonnen van écu machinisten- en twee Stokerswontngen op het terrein aan de Westzijde van den Watertoren. Bestek en teekeningen ad. f 1,50 per stel en enkele bestekken ad, f 0.73 per stuk vanaf 14 September verkrijgbaar ten kantore der Gasfabriek, Inlichtingen op het bureau van architect P, Sanders, Korte Haven 37 alhier. Roman naar het Duitsch van J. JOBST. 10) leeds zeldzamer kwamen nu de brieven do tusschenruiniten «brdeu telkens en tel kens grootcr. e. -Afgemat en moe beu ik naar lichaam en zielindien Sweu niet spoedig terug- Keert, vindt hij slechts mijn graf. Niemand 'leb ik, die mij met mijn verdriet begrijpt. Och, als jij toch maar bij me kon zijn, clan «ist ik, dat er tenminste één was, die me verstond, nu echter zal ik zoolang nog door Wijgen worden omgeven, totdat het eeuwige zwijgen komt. Wat moet ik Ingeborg zeg gen als ze naar haar Swen vraagt? -Jog een kind zoo onverzoenlijk zijn? Uit liefde heb ik oen fout begaan: was deze hefde een zwakheid? Ik heb mijn zoon steeds behoed en omringd met, zorg; terwille van hem nam ik indertijd den man aan, ien ik niet lief had, opdat zijn erfdeel niet eren zou gaan en nu laat hij mij hier a leen, door iedereen verlaten achten als ik ^zonder hem weer te hebben gezien, ze8 jij hem dan, lïerta, hoe ik om hem geleden. Of neen, zeg het hern maar n,et; hij kon er eens berouw van krijgen cn dan zou het een vrocseiijk leven voor nem worden. biet ongedaan kunnen makon, wat is go leurd aan graven staan en zich niet rem' met de daaronder ruslenden kunnen '«zoenen, maakt iemand do!. Vandaag Seli'iedam, 21 Sep!. 1907. MAROKKO. Het bericht dat Moelcy IJafüd, de pre tendent-sultan, verschillend© woningen van Europeanen te Marakesj zou hebben in be zit genomen, is niet bevestigd. Aten be schouwt Moeley Halid als te verstandig om z'ich te vergrijpen aan bezittingen van vreemdelingen, waardoor hij) zich at da delijk conflicten zou scheppen met debe trokken mogendheden. IJlt Tanger kjwamen te Parijs berichten dat de invloed van Moeley Hafid in de omgeving van zijn residentie Marakesj zeer toeneemt. Moeley Hafid heeft vijftig uitge lezen aanhangers benevens een vizier naar Tanger gezonden, om brieven over te bren gen aan de vertegenwoordigers der mo gendheden aldaar, waarin hij zijn procla matie tot sultan mededeelt en alle bepalin gen van de Acte van Algósiras erkent, die, als ze stipt worden uitgevoerd, iets waar toe hij zijn broeder niet in staat acht, vrede en veiligheid aan gansch Marokko zullen waarborgen. Moeley Hafid verlangt, dat do Europeesche mogendheden in het vervolg zullen nalaten te Casablanca aanleiding lo geven tot onlusten en verder dat de Fran- sehe troepen teruggetrokken zullen wor den, dan zal hij de bestraffing van den Chaoeja-stnm op zich nemen on vrede sluiten met de Fransche' regeering. Te Londen ic eem Reuter-bericht uilMo- gador ontvangen, mcldendci, dat de bui- tcnlandsche consuls van meeming zijn, dat de Fransche schepen niet voldoende in staat zijn om de Europeanen te hesehermen en dat zij daarom zelf maatregelen hebben genomen ter bescherming hunner koloniën. Iedere kolonie heeft thans wapenen euam munitie in voldoende hoeveelheid en de buitenlanders zijn aangemaand om, zoodia er gevaar dreigt van de zijde der inboor lingen, zich onmiddellijk naar hun consu laten Ie begeven. Te Casablanca onderhandelt generaal Dril de than» met, de stammen over lum onder werping. Mocht hij daarin niet slagen dan zullen do vijandelijkheden onmiddellijk '>er- vat worden. Clérnenceuu heeft, verklaard dat aan generaal Dt-ude zooveel versterkingen zullen gezonden worden als hij noodig acht. Een merkwaardige rnedecleeling doet, de berichtgever van do „Daily Telegraph" te Madrid. Hij beweert n.L, dat er sinds eenigo dagen - hrhandelingen gaamlc zijn tnsschon Duitschlarul en Frankrijk over de Marokkaansehe kwestie op den grondslag van de erkenning eener Duitsehe invloeds sfeer in Marokko. Frankrijk zou aan Duitschland, met goedvinden van Enge land, een gebied van invloed toestaan aan de Atlantische kust in Marokko en als ver goeding daarvoor kunnen rekenen op onder steuning aan de Algerijnse!» grens bezui den Oedjda, teneinde zich den weg naar do Sahara te verzekeren. Engeland ver langt slechts, dat do „status quo" in het Noorden van Marokko van Kaap Spartel tot Ceuta zal worden gewaarborgd. Voor dc juistheid der bijzonderheden staat do cor respondent niet in, maar dat er onderhan delingen plaats hebben, heeft hij van een gezant te Berlijn vernomen, die echter zelf niet geloofde, dat ze met succes zouden wor den bekroond. Volgens uit Eoz te Tanger ontvangen be richten is de minister van buitcnlandsche zaken, Ben Fliman, tot opvolger van Fegu Churit, afs grootvizier lJenoem'd en zal EI Mokri ma bet beheer van huitenlandsche zaken worden belast. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. België. De regeering heeft, gisteren ingediend liet. definitieve wetsontwerp betreffende 'den Kon- gostaal. liet koloniale wetsontwerp ondertee kend door alle ministers legt, bijzonder den nadruk op liet beginsel, dat de rechtsper soon lijkheid van de kolonie geheel verschil lend is van die van den Belgischen staat, op de verdeeling van de begrooting der ko loniën in twee deelon, waarvan het ecne, betrekking hebbende op het centraal be stuur, aan de controle van de Kamers on- derwoipcn zal zijn, terwijl het andore dfat het eigenlijk gezegde bestuur betreft, door don koning zal worden vastgesteld. Do samenstelling van een kolonia1en Raad, zooats die door 'de commissie is be paald, is door de rogeering gehandhp.atd. Frankrjjk. Do minister van justitie, Guyot Dessaig- ne, geïnterpelleerd over do, gratie-verloe- tting aan den kindermoordenaar Soloilland en de ingediende interpellatie van het Ka mérlid Chavoie, verklaarde: [k begrijp met dat er zooveel drukte om de ongelukkige zaak wordt gemaakt. liet recht van gratie, waarover de president beschikt, is hem door c'e grondwet toegekend. De interpel- lant uensoht dat de uilzondering geen regel wordt. Hot zal mij niet mogelijk zijn op de interpplIatie-Ohavoio te antwoorden, want het past mij niet de rechten van den presi dent der republiek te bespreken. liet is ook mogelijk dal het bureau der Kamer de in terpellatie niet op de agenda plaatst, want zij is ongrondwettig en do Kamer heeft zich niet uit te spreken over de daden van den president der republiek. stond ik aan Ingeborgs graf; ze is in ITa- derslebcn begraven, in den grafkelder van mijn familieSwen heeft het zoo ge wild. Geen bericht van builen dringt hier tot mij door; men vermijdt me zelf» »cliuw, is dat om mijn verdriet of -is het om mijn schuld, dat ieder zich op zulk een af stand houdt? Ik zit zóu lang gewoonlijk na te denken, tot ik niet meer denken kan. Niemand zal zich tussehen Swen en mij dringeneens zal er een dag konum, ook al zal ik er mis schien al lang niet moer zijn, waarop hij zal erkennen, dat alles uit die eene groote moederliefde is voortgekomen." Deze lange brief eindigde met nog eenige groeten, korte beschouwingen, klachten om den verloren -zoon en smeeklieden aan lïerta om toch over te komen. 4Vat. werd lïerta door dit alles gekweldMoer dan eens had zo het plan opgevat om naar Torrehof te reizen, maar als ze dan aan haar schuld dacht, die al de ellende had veroorzaakt, ontzonk haar den moed. Zo wilde aan Swen Schrijven en ze begon den brief wel, maar nooit bracht ze hein ten einde. Ze had vroor zich zelf de gelofte afgelegd nooit meer in de levensloop van een ander in te zullen grijpen, zii' leefde voort in onophoudb- lijken arbeid steeds in de hoop, dat Swen weer tot lijn mocdei zou tcrugkeeren - wel terugkeeren moest. De winter liep ten einde; met, het mooiere jaargetijde zou hij stellig thuis komen. Ze maakte zich zelf alles wijs en wilde er niet aan denken, dat mevrouw Ilaller nog vóór dien tijd zou kun nen sterven. Weken verliepen, waarin ze absoluut geen bericht, ontving, hetgeen haar onzeggelijk angstig maakte. Wat zou er Duitschland. Dc toestand van den groothertog van Ba den, die zich te Mainau bevindt, lieott zieii verergerd. De temperatuur is hooger, de 1' chaamszwakte nam toe, de pols heeft zich buitengewoon versneld. De erfgroothertog met zijn gemalin ver toeven in Mainau. He minister-president von Dutsch keerde van zijn verlof terug. De groothertog lijdt aan een ontsteking van den dikken darm. De patiënt is 8 t jaar. Rusland. Eenige dagen geleden werd to Lodz de algemeen geachte directeur eener weveiij, de hoor Silberslein, dooi zijn arbeiders ver moord. Donderdag werd nu plotseling de fabriek omsingeld door een sterke militaire macht en werden allo arbeider» en arbeid sters, ten getale van 900 gevangen geno men en voorloopig in kazernes opgesloten. In het gouvernement Moskou zijn thans dc 050' kiesmannen voor de derde Doetna gekozen. Van hen behooren er 3 tot den Bond van het Russische volk, 21 tot de sociaal-democraten, 28 zijn monarchisten, 63 behooren tot do rechterzijde, 342 zijn gematigden, 9G leden van de linkerzijde, 4 van de uiterste linkerzijde. Van do geko zenen waren er 165 reeds kiezers van de vorige Domna. Te Nisjni-Nowgorod worden als gevol machtigden der arbeiders gekozen 1 sociaal democraat, 1 kadet, 1 lid der uiterste lin kerzijde, 2 „vooruitstrevende!!" en 4 wil den. Op vijf plaatsen heeft de verkiezing we gens te geringe deelneming niet plaats gehad. Uit Wladiwostok wordt, aan de „Benrs- courant" gemeld dat tijdens de manoeuvres te Setaka verscheidene Japansche officie ren tot den gcneralen staf belioorende, die kaarten en teekeningen bij zich droegen, in hechtenis zijn genomen. De Japansche regeering heeft, de onmid dellijke invrijheidsslelltng van deze officie ren eeéischt. V ereenigde Staten. Uit Washington wordt gemeld dat de telegrafistenstaking gedaan is. Beide par tijen hebben zich neergelegd bij bet voorste] betreffende een scheidsrechterlijke regeling van het geschil. Japan. Aan verontrustende berichten, uit Tokio geseind, over den toesland in Korea, mag uit den aard der zaak, niet blindelings geloof worden gehecht. Reeds herhaaldelijk kwamen overdreven rnededeelingen in over de oproerige beweging, thans echter heet het, dat de opstandelingen zich vereonigen in de buurt van Seoel, en dat in de provin cics Japansche beambten door benden op roeriingon worden overvallen en vermoord, zondat markies Tto dan ook reeds met 'nlij ving van het land hij Japan heeft gedreigd. zijn gebeurd? Twee maanden verliepen zon der dat ze eenig lovensteeken van Torrehof kieog. Een doodsangst greep haar aan en pij nigdo lniar ziel, totdat al haar uitvluchten verdwenen en ze besloten was aan het ver zoek van mevrouw Huiler om haar te komen opzoeken, te voldoen. Morgen zou ze dade lijk reeds hoen gaan. Doch toen de volgende dag was aangebro ken lag op haar tafel een zwart omrande kaart, die in weinige woorden het overlijden van de arme eenzame vrouw meldde. Verschrikt en niet begrijpend bleef Ileitu er naar staren, maar geen traan welde op in haar oogen. Bij de oude Schuld kwam nu nog het nieuwe verwijt, dat ze geen gehoor aan het verzoek der doode had geneven. O O Zou /e eenzaam zijn gestorven? zou Swen nog hij haar zijn gekomen? Ze kon het nu zelf niet meer begrijpen, dat ze haar hart zoo weinig had laten spreken, alleen uit angst voor de heldere oogen van deze vrouw. Ze wist, dat ze onder haar blik alles zou hebben bekend, wat ze nooit over haar lippen wilde laten komen. Weg voor altijd Een nieuw graf en een nieuwe schuldWal. 7,ou Swen zeggen? Zou hij nu ook door gewetenswroeging worden gekweld? De man met zulk oen góed hart, die toch zoo onverbiddelijk in zijn ge krenkte liefde kon zijn? Wie zou haar daar op antwoord geven? Niemand de banden waren verbroken. Croon bericht van Torrehof bereikte lïerta meer en toch kon 7e geen rust. vinden. Ze werd van dag tot dag ellendiger; 's nachts kon zc maar de slaap niet vatten. Tiaar broeder mankte zich zeer bezorgd maar ze stelde hem zooveel mogelijk gerust; met kunstmatige middeltjes wisu ze zich op de been te houden totdat ze lichamelijk zoowel als geestelijk geheel geknakt was. Ze werd door een zware ziekte aangegre pen en het was reeds zomer toen ze daar van nog niet geheel genezen was. lleita zag er zwak uit en liet zelfbewuste en heerschentle van haar karakter hadden plaats gemaakt voor een aandoenlijke hulpe loosheid. Nu was ze vrouw, geheel vrouw, zooal» haar broeder bet altijd had gewensclit Ofschoon de ergste zorg over haar was ge weken toch verontrustten Ernst haar lusteloosheid en haar weinige energie. Zoo dra ze weer wat op krachten zou zijn ge konten moet ze naar een Noordzeehadplaats, Juffrouw Gfocrtz zou haar daarbij vergezel len. Doch t-oen Ernst haar dezen dokter lijken raad gaf, verklaarde Bert» alleen te willen gaan. In spijt van alle tcgemrerpin gen was zo op een goede morgen, zonder dat hij er iets van wist, weggegaan, alleen deze weinige regels achterlatend: „Ik wil en moet alleen zijn om te gene zen. Het is mij op 't oogenblik onmogelijk onder nienschori te zijnzoodra ik geviel dat ik weer mijn zoo geliefde plichten kan vervullen, kom ik terug. Zend den koffer aan het adres, dat ik je zal laten weten als ik weet, waar ik zal blijven. Van tijd tot tijd zal ik van mij laten hooren en graag zou ik eens bericht terug ontvangen Wees niet boos, dat, ik zzio alleen weg ga geloof me, bet is lieusch liet boste voor mij Jc ITerta." VIERDE HOOFDSTUK. De wind beweegt vrij sterk het riet lang? Hofbericht. II. M. de Koningin zal a.s. Woensdag 25 September aan een diner ten Konink lijke Paleize vereenigcu de vlag-opp© oil hoofdofficieren van zee- en landmacht, die aan de kus (manoeuvres hebben deelgeno men. Heiileinftntsclini.pij lieden, werd door de leden der IJeido- Maatschappij een uitstapje gemaakl en o.a. oen bezoek gebracht aan do goederen van II. M. dc Koningin, „Raaphorst" on „Ter Horst", te Wassenaar. Dc Prins, eere-voor- zitter der Mij., was daarbij tegenwoordig. Congres anrdbeef kunde. De tweede conferentie van de Interna tionale Vereeniging voor de aardbeefkundo is heden geopend met een vergadering van de Permanente Commissie der Vereeniging, welke hoofdzakelijk gewijd was aan admi nistratieve en huishoudelijke werkzaam heden. Tot de Rij het congres aanhangige mo ties behoort er oen van de Russische ge delegeerden tot oprichting van een aard bevingsstation in Kaschgar. Maandagavond is er receptie vin da le den der conferentie namens Ilr. Ms. Re geering door den Minister Tan Koloniën. Dc le algemeone vergadering op Dins dag 24 Sept. wordL geopend door den Mi nister van Koloniën. Beweerde onregelmatigheid te I11J vers urn. B. an W. van Hilversum hebben den raad een schrijven doen toekomen, waarin zij opkomen tegen do conclusie van de meerderheid der commissie, tot het instel len van een onderzoek naar beweeide on regelmatigheden, gepleegd door ambtena ren der gemeente Hilversum. Hel rapport der 3 commissieleden was 29 Juni 11. twee ledig uitgekomen. Twee der commissieleden gaven als hun mcening te kennen: 1. Dat B. en W. geen rekening hadden gehouden met de financieele dimigkracht der gemeente door het gebruiken der meest kostbare keien. 2. Dat de levering van 98.000 keien van 13 tot 16 c.M. hoog. onnoodig was. 3. Dat B. en W. niet hadden mogen over gaan tot het doen van deze kostbare on- derhandscho aanbesteding, zonder het raad plegen van een deskundige. 4. Dat B. en W. dc gemeentewet heb ben overtreden door het onderhandsch aan besteden zonder machtiging van den Raad. Wat punt 1 betreft, luidt de verdediging van B. en W„ dat do beschuldiging der commissie aan don Raad gericht had moe ten zijn. B. en W. voerden slechts ccn het Iladerlebensche meer: daartusschcn verscholen liggen de booten. Ze hebben slechts een kort. smal eindje af te leggen om in bet. open vaarwater te komen. De tuinen der huizen reiken tot aan liet water toe en verscheiden paadjes geven gelegen heid de bootjes te bereiken, die vroolijk been en weer wiegen, wachtend op de hand, die ze op het groote, heerlijke water vlak 7,al brengen. Den geheelen dag had het hard geregend nu echter waren de wolken door den wind verdreven en de zon haastte zich met haar stralen weer alles goed te maken, wat liet slechte weer verschuldigd was. De mensohen liepen allen het hui» uit, want men ver wachtte een heerlijken avond. Wie van zei len hield, maakte zijn boot klaar, want alios noodigdc tot een vroolijke, tocht uit. Weldra wemelde liet op het water van vaar tuigjes van allerlei aard en de bevolking van TIaderslebcn stond te wachten of die hleeko. mooie dame ook weer zou komen, die een kamer gehuurd had hij de weduwe Larsen, wier huisje dicht aan het water lag. Tiet, mooie, kleine zeilbootje van vissclier Oerum lag voor het paadje uit. hun tuin ko mend, en stond haar steeds ten dienste. Ze wist mot bizondcre handigheid zeil cn stuur te hanteeren en soms nam ze Oerums klein zoontje nog voor hulp mee, Niemand kerfde hanr, niemand ook wist, vanwaar ze was ge komen, noch wat ze hier wilde doen. Als men juffrouw Larsen er naar vroeg, dan antwoordde deze kort en bondig: „Ze is hier voor de gezondheid; ze is ziek ge weest." (Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1