Dinsdag 24 September 1907 «Mo. 12497 6f° Jaargang ANONIEM. Bericht. BUITENLAND. BÏNN ENLA.ND. SËHEEËAMSCHf I -URM Dezo courant verschijnt d a g e I ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.26. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke munmeis 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn Bureau: Lange Ilaven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentidn: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letter's naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeüge voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tol den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau le voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. -T—..utM mi urn HCc*Mnc«Mact3umum Zij, die zich met ingang van 1 October a.s. op dc „Schiedamsche Courant" abon- iieercn, ontvangen do tot dien datum mseliijncnde nummers gratis. Schiedam, 23 Sept. 1007. MAROKKO. De vredes-onderhandelingen tusschen ge neraal Drude, de Fransche opperbevelheb ber en de vijandelijke stammen te Casa blanca zijn op niets uitgeloopen en Zaterdag sverden de vijandelijkheden hervat. Drude vertrok Zaterdagmiddag met de helft zijnor beschikbare troepen uit Casa blanca om het vijandelijke kamp te Sidi- Brahim te vernielen, evenals onlangs dat van T.iddcrt. iien ondraaglijke hitte heetsch- te, maar de troepen gaven blijk van groote volharding en na een weg van 40 K.M. te hebben afgelegd weid het M'arokkaansclie kamp bereikt. De Mooren, die gewaarschuwd naren, hadden het kamp ontruimd en boden in kleine troepjes slechts zwakken tegen stand. Dtude had dus kinderspel met zijn S bataljons voetvolk, 2 batterijen artillerie, goumiers, Spaliis en jagers. Het kamp dat slechts uit enkele tenten bestond, werd in brand gestoken, de kanonnen vuurden op de vluchtende groepen Arabierenruiters. Aan Fransche zijde vielen 10 gewonden, onder wie een officier. De streek rondom Ca sablanca is nu in een rayon van 15 K.M. van Arabieren gezuiverd. Men schrijft de veranderde houding der Marokkanen, die eerst geneigd waren zich te onderwerpen, toe aan het gerucht dat de pretendent-sultan Moeley Hafid een sterke mehallah naar Casablanca zou hebben uit gezonden om in vereeniging met de stam men de Fransche troepen te bevechten. De komst van sultan Abdoel Aziz te Ra bat zal, naar men te Parijs gelooft, een gun- stigen invloed uitoefenen op de pacificatie van dc N.-Westkust. Clémeneeau verklaarde omtrent de jong ste operaties in MarokkoDe krijgsverrich ting van onze troepen tegen Sidi Brahim is dc herhaling van hetgeen eenige dagen geleden te Taddert is geschied. Waarschijn lijk zullen de Marokkanen die uit Sidi Bra him wisten 1c ontvluchten, zich efders weer vereenigen maar het resultaat dat wij be reikt hebben is de uitbreiding van sen vei ligheidszone rondom Casablanca. Moeley Hafid heeft aan den bericht gever van de „Times" te Tanger doen toe komen een afschrift van de brieven, die hij aan de vertegenwoordigers van de verschil lende mogendheden aldaar zond. In die brieven brengt de pretendent eerst in herinnering den vrede en de rust, die eertijds in Marokko heerschten, toen de Roman nnar liet Duitsch van J. JOBST, er Europeanen 'daar konden wonen en reizen, zonder dat hun ook maar het minste in den weg werd gelegd. Na den dood van zijn vader Moeley Hassan echter, maakte die vredige toestand plaats Voor anarchie, ten gevolge van het gebrek aan regeerings- beleid van den tegenwoordigen heerscher. Maar Moeley Hafid belooft, dat hij 'den eerbied voor de regeering in het land zal doen herleven, dat hij ervoor zal zorgen, dat de verhouding tusschen zijn onderda nen en de Europeanen weder goed wordt als van ouds en dat veiligheid en tevreden heid opnieuw in liet land zullen heerschen. We! erkent hij volkomen overtuigd ie zijn van de goede bedoelingen van de mogend heden, maar toch eischt hij dat zij strikte neutraliteit zullen betrachten, tot gebleken zal zijn aan wien God de overwinning rn de troon zal schenken. De brieven zijn gesteld in do hoffelijkste en vriendschappeliikste bewoordingen. Ook de stammen van het Noorden zullen brieven ontvangen van Moeley Hafid. Daarin maant hij hen aan tot rust en vrede in het belang van den Islam, tot bescher ming van de handelswegen en waarschuwt hij hen vooral voor het plegen van vijande lijke handelingen jegens de Europeanen. En ten slotte verklaart hij te hopen, dat het hem zal gelukken met succes werkzaam te zijn in het belang van den Islam en van zijn onderdanen. Tijdingen uit Marakesi, de residentie van den pretendent-sultan, melden dat Moeley Hafid nauwelijks 2000 man troepen bezit, slecht gewapend en slecht gekleed. Deze me hallah zou naar de Chaoeia-stam vertrekken niet om hen te helpen in den strijd tegen de Franschen maar om de troepen van sul tan Abdoel Aziz te beletten de belasting van de stammen te innen. O FM RN1E M KB EDKEU NOEN U) Mimr als men dan zag hoe krachtig ze hooo op het water regeerde en hoe flink ««.- het roer behandelde, dan lachte inen om de Moorden van die vrouw, die nooit een woor te veel sprak en altijd kalm haai' weg v volgde. Herta had geen beter pension kunnen tref ten. Juffrouw Lansen stond met haar krach hge gestalte en haar zwijgen als een muur tusschen haar en de opdringerige wereld. Wie van haar iets zou willen, moest eerst juffrouw Larson op zij zotten en dat was waarlijk niet zoo heel gemakkelijk. Juist heek zo met welgevallen haar bescherme ling na toen deze het landingspaadje insloeg °<n tóch naar de boot te begeven. „Goede tocht, juffrouw „Herta knikte ernstig mot haar hoofd, Juffrouw Larsen ging in het prieeltje bij 'ten waterkant zitten en zocht groente voor i volgenden dag uit. Ook zij dacht hare van Herta. Waarom die mooie dame'toch altijd ernstig was? Zou ze verdriet hebben ten geliefde afgestorvene? Het kan haast i anders, want ze zou andcis dagelijks naar het kerkhof zijn gegaan. Kerkhof en het water waren de eenige fn> die haar schenen te interesseeren. •fende hier niemand,, en niemand kende het zoo om niet Het din- Ze Spanje. De opening der Kamers is bepaald op 10 October. f t a I i Het proces-Nasi is weer uitgesteld en zal nu eerst 4 November beginnen. In het paleis Modena worden kamers in gereed heid gebracht om de beklaagd-en oud-mi nister Nasi en zijn secretaris Lombardo tijdens dc debatten te huisvesten, 't Lijkt wel of het een bezoek van vorstelijke per sonen goldtNasi en zijn handlanger zijn beklaagd van veiduistering van staats gelden. Duitschland. Zaterdag werd op net socialistoncongros te Essen het woord gevoerd door Mi Ho, een afgevaardigde der Antwerpscho stakers, die steun vroeg en verkreeg in den strijd tusschen arbeiders en patronaat te Ant werpen. Na een laatste redevoering van den voor zitter Singer, waarin deze verklaarde dat de soc.-dem. tevreden kunnen zijn over de resultaten van het congres, weid het con gres gesloten. De rechtbank te Karlsruhe heeft Lenck, den schrijver van de brochure „de waar heid omtrent de zaak-IIau", tot 2 rand. ge vangenisstraf veroordeeld wegens het uit lokken van openbaar schandaal. De krach ten van den groothertog van Baden nemen voortdurend af. met tien stukken van 12 en zes van S duim. Elk schip wordt met duizend koppen bemand en voert drie snelvarende mijn- kotters mede. De schcpefn moeten in an derhalf jaar gereed zijn en zullen samen 34 millioen roebel kosten. Tot nog toe zijn 4512 choleragevallen aangegeven, waarvan 2320doodsgevallen in de gouvernementen Samara, Saraloff, As trakan, Njsni Nofgorod, Kazan, Os trom a, Yaroslaw, Bakoe, Wjatka, Tsjernyoff,Perm; in do steden Kieff, Ekaterinoslaw en de djstricten Sirdari en AkmoVinsk, Engeland. De secretaris van de vereeniging van spoorwegmachinisten en stokers spreekt te gen, dat de leden van dezo vereeniging, 19,000 in getal, zich zouden aansluiten bij de staking van de vereeniging van spoor wegbeambten. De secretaris van dc ver eeniging van het personeel van den bestol- goederendienst, welke vereeniging 7000 le den telt, heeft daarentegen verklaard, dat zij zeer zeker zich bij de staking zou aan sluiten. F r a n k r ij k. De nieuwe gepantserde kruiser „Edgard Quinet" is Zaterdag te Brest van stapel geloopen. Het is de grootste kruiser der Fransche marine, lang 158, M., met een verplaatsing vim 14000 ton. De bewapening bestaat uit 40 kanonnen, de bemanning telt 780 koppen, waarvan 30 officieren. Rusland. De Petersburgsche bladen melden dat, ondanks de officieele opgaven die de ver kiezingen in een gunstig licht stellen voor de regeering, de groote meerderheid der gekozenen behoort tot de kadelten-partij eu tot de uiterste linkerzijde. Te Warschau kozen de fabrieksarbeiders 70 socialisten. In het district Sjitoinir, waar de won derdoende monnik Iliodor propaganda maakt, heeft de bond der Russen de over winning behaald. Wal blijkt echter? Aran de 1324 kiezers verschonen er slechts 59, onder wie 51 geestelijken. Er werden 11 monarchisten gekozen. Te Kiajaneff echter kozen de geestelijken van de 11 afgevaar digden 9 vooruitstrevend en. Overal kwam het voor, dat vele kiezers niet werden opgeroepen. Yan de 1000 arbeiders te Lodz, die we gens den moord op den fabrieksdirecteur Silberstein, waren gearresteerd, zullen er meer dan 300 naar Siberië worden ge zonden. Het departement van marine heeft twee pantserschepen van 25,500 ton op stapel doen zetten. Ze zullen bewapend worden Z ii i d-A f r i k a. Uit Upington (Kaapkolonie) wordt be richt, dat het commando van majoor El liot den beruchten Hottentottenho-oföinan Morenga bij Witpan in de Kalahari heeft aangegrepen, toen hij zich met Simon Kop- per's bende wilde vereenigen. Morenga, zijn zoon en zijn oom en 3 handlangers zouden gedood zijn, terwijl de Britten een doode en 1 gewonde hadden. Vereenigde Staten. Het 1 a ndverhu i zp rsd epa riemen t heeft be sloten de anarchiste Emma Goldmann, die onlangs deelnam aan lipt anarchislencon- gres te Amsterdam en daarop naar Ame rika vertrok, het grondgebied der Ver eenigde Staten te ontzeggen. Het besluit is genomen omdat Emma Goldmann een Russin is en niet in Amerika is genatu raliseerd. Ook nam zij deel aan de ver moording van Mac Kinley, maar werd wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Bij het te New-York voortgezette proce» tegen de Standard Oil Cotnp. bleek uit de getuigenverhooren, dat John D. Rockefeller 247,692 aandeden heeft van de Standard Oil Company of New Jersey, dat is iets meer dan een kwart van hot lieelo uit staande aandeelenkapitaal. Sedert 1SS2 heeft de maatschappij een winst gemaakt van om en bij 900,000,000. Nagenoeg alle bereide petroleum, do-oi de Veiecnig de Staten uitgevoerd, was van de Stan dard Oil Company of New Jersey. Dc pen ningmeester verklaarde, dat de Association of Independant Oil Refiners op Peons yl vania een overeenkomst had aangegaan met de Standard Oil Company, dagelijks 150,000 vaten ruwe petroleum aan laatstgenoemde maatschappij te verkoopen, zoodat dc uit voer van bereide petroleum geheel in han den van de Standard Oil kwam. Die 150,000 vaten werden volgens afspraak geleverd tegen den marktprijs, maar feitelijk bepaal de de Standard Oil Company zelf den marktprijs er voor. Het bericht van de ernstige ziekte van Grover Cleveland wordt bevestigdde oud president ligt op sterven. haar. Ook ontving ze nooit brieven zelfs niet eens een keer een briefkaart. Zulk een gemakkelijke pensionsgast had juffrouw Lar sen nog nooit gehadop alles wat ze voor stelde knikte Herta maar toestemmend. Zij was met alles tevreden, als ze haar maar vol komen met rust lieten. „Hé, wat een win'd; nu, ze zal zoo wel goed vooruitkomen," dacht de oude vrouw. Herta's boot schoot uit het riet weg als een pijl uit den boog en vloog zelfs de roei boot voorbij. Tiet was westewind en ze liet zich over de geheele lengte van het meer afdrijven voorbij de eilanden tot aan de laatste punt, waar ze wist, dat een landings pad moest zijn. Daar legde ze aan en ging in het mooie bosch wandelen, wat ze zoo graag deed. Dan zocht ze een hoogte op, van waaruit ze Hadersleben kon zien liggen, de stad, die zulk een treurige beteekenis voor haar had gekregen. Hoe heerlijk leek het land als de zon er over scheen en hoe voelde ze de lucht ver sterkend op zich inwerken Of de wind uit het Westen of het Oosten kwam, in beide gevallen brengt hij den zouten adem van het water mee. Rondom was de schoone na tuur op de cene plaats weer schilderachtiger dan elders, maar overal rustig en grootseh op den gevoeligen mensch inwerkend. Eenige bergtoppen steken boven al de anderen uit, zooals de Boghonvéd, die men overal kan onderscheiden en die met zijn beuken als stomme kegels naar boven wijst. Herta wendde haar blik er heen; ze was er gisteren pas geweest, vanwaar 'e een ruim gezicht had gehad over het land naar de stad. Maar van hieruit was het uitzicht China. Do staatsman Sjang Sjitoeng, die vroe ger onderkoning van Ilankoe was, beeft volgens de Morning Post." bij do keizerin weduwe aangedrongen op instelling vaneen parlement in China binnen een tijdsvci- loop van drje jaren. Joean-Sji-Kai, die pas benoemd is tot minister van buitenlaml- sche zaken, ondersteunda het voorstel. Deze zaak schijnt reeds verder gevor derd te zijn, dan bovenstaand bericht doet vermoeden. A'thans, de „Koln. Zlg." meldt dat bij keizerlijk besluit prins Poe Loon en Sun Tsjjanai benoemd zijn tot voor zitters van den nieuwen bcslumsrand, die jn bet leiym wordt geroepen als voorloo- per van een parlement. Zij zijn met den Grootcn Raad aangewezen om ecu instruc tie voor dezjen bestuursraad samen la stellen. Hofberichten, H. M. de Koningin vereenigt hedenavond aan tafel jhr. van der Staal, gezant te Brus sel, en mevrouw, giaaf van Rechleren Limp.urg, gezant te Bern, en mevrouw; tien beer Van Riet, mmister-reodent, te vens consul-generaal te Buenot-Ayies, en mevrouw; baion Gevers, gezant te Ber lijn; jhr. van der Wijck, gep. luitenant- generaal, oud-commandant van hel N.-I. leger; den heei Advocaat, con srul-generaal te Shangliaï. H. M. de Koningin woonde Zondag do voormiddag-godsdienstoefening bij in de Regentessekerk, onder gehoor van denhof- prediker D. van der Flier. Z. K. H. de Prins was in de Duit-sein? kerk, waar Ds. P. Qua.in.ll uit Breinen voorganger was. Konlnkl. Bezoek Landbouwtentoonstelling. Omtrent hel bezoek dat 11 M ik* Ko iugin Zaterdag aan de Landbouwtentoonstelling te 's Graienhage biacbt meldt men, dat H M. de hemen Korleweg en Posltuima, msp. le en 2<* secretaris van de permanente tentoonstellingscommissie, bij zich ontbood en den heer Koiteweg het ridderkruis van tien Ned Leeuw en den lieer Postim ma, bet ridderkruis van dn Oranje Nassauorde over handigde. II M sprak eenige vvuardeerende woorden jegens den heer Koiteweg, verkla rende diens veeljarigen arbeid in liet belang van den landbouw zeer te waardeeren. Onder toejuichingen van bet publiek vei liet de Ko ningin om 4 uur bet terrein. Naar do manoeuires. Dc Koningin cn de Prins (do Koningin in amazóne-cosluum) begaven zich heden mot gevolg naar den Hoek van Holland en omgeving om ao manoeuvres van zee- en landmacht te aanschouwen. Een paar honderd militaire wielrijders van verschillende regimenten trokken eeni- gen tijd daarna het Westland in. mooier, daar het blauwe water van het meer op den voorgrond lag en ver daar achter Iladersleben opdoemt met zijn torens en daken, zijn tuinen en boomgroepen. Ais het meer goed bleef wilde Herta morgen weer naar Aarósund gaande stoomboot, die da gelijks daar heen voer, zou wel niet zoo vol zijn, daar het grootste deel der Iladersleben- sche bevolking naar Viktoriabad stroomde. Dit alles wist Ilerta al lang, want mevrouw Ilaller had haar vroeger veel van haar ge boorteland verteld. Toentertijd hadden ze in de bergen reeds afgesproken, dat Herta haar eens zou komen opzoeken en wel op denzellden tijd, waarop zo rui gegaan was om te rouwen en boete te doen. Wat zou Swen wel denkenzou hij ook boete doenzou hij innig berouw gevoe len, dat hij die goede lieve moeder had ver stoeten en eenzaam had achtergelaten? Zou hij nog op tijd zijn gekomen om zich mot haar te hebben kunnen verzoenen? Dat was een vraag, die Herta op de lip pen brandde. Daar ginds lag Torrehofze was daarheen geweest dadelijk een der eer ste dagen en voorzichtig had ze een knecht ondervraagd. „Neen, mijnheer is niet thuis," luidde het antwoord. En toen een oude vrouw, die in den tuin stond, nieuwsgierig naar haar toe kwam, werd ze angstig, dat aan Swen zou worden verraden, dat oen jonge dame naar hem hvd gevraagd en vlug liep ze daarom weg. Ze had er ook niet weer heen dur ven gaan. Langzaam liep ze den heuvel af naar het water en plukte de mooie bloemen, -Po er zoo weelderig groeiden. Het was zoo lang zamerhand tijd geworden om de terugvaart aan te vangen, daar het al stil in de lucht was geworden. Ze moest tegen den stroom op, waardoor ze wel tweemaal zooveel tijd noodig zou hebben. Ze zat in de boot en legde haar bloemen zorgvuldig in het kleine mandje, dat ze altijd meenam, toen richtte ze het zeil. Ze haastte zich weg te komen want aan den kant lag een klein bootje en ze was bang, dat ze weer, zooals reeds meer wa» voorgekomen, zou worden lastig gevallen Iloe scherp ze ook keek, ze kon niemand in het vaartuigje ontdekken en dat iemand zich in het dichte riet verscholen zou kun nen houden, daaraan dacht ze niet. De be zitter van de boot stond daar met een gazen net gewapend bezig waterdieren te vangen Hij gluurde voorzichtig door het riet en sloeg nieuwsgierig het doen en laten van het meisje gade. Zijn belangstelling werd hoe langer hoe grooter naarmate hem de schoon beid van de vreemde dame meer opviel Niets opvallends was aan haar te zien, dat zoo tot. bewondering kon dwingen, maar over het trotsch gehouden kopje met den blonden, zwaren haarwrong lag een bizon- dere aantrekkelijkheid. Nu keerde ze zich naar den kant waar hij zich bevond en blikte onderzoekend rond. Welk een prach tige oogenZe schenen bijna te groot bij het smalle ovaal van het bleeke gezichtje, dat opvallend wit was. Hij zag, dat hij werd opgemerkt, maar ze wendde zich rus tig af en met meer kracht als hij van die slanke armen had verwacht, stiet zo 'de boot in het diepe water. Wie was dat? Het kon geen dorpsbewoon ster zijn, want die zou aeer zeker niet al leen zijn uitgevaren. Het bootje kreeg reeds vaart toen hij, door nieuwsgierigheid ge dreven in zijn klein notedopje sprong en haast maakte om haar in te halen. Nog een maal wilde hij haar in de oogen zien. Die hadden ook reeds leed gezien en heimelijke tranen in den nacht vergoten zooals de don kere kringen, die daaronder lagen duidelijk verrieden. Nu was hij genaderd. Ilerta hoorde het ruischen van het kielwater en ze keerde zich naar hem toehun blikken ontmoetten elkaar en schenen zich niet los te kunnen maken. Toon schoot de zeilboot vooruit en de man voer langzaam verder. Wat had deze korte blik niet al verteld Ook was het Herta geweest alsof ze uit een droom ontwaakte. Wie was die heer? Welke onuitgesproken vraag had in zijn oogen gelegen; zou hij van Haar schuld hebben geweten? Doorzag hij haar strij- densmoede ziel, die zich nu weer vrij be gon te gevoelen, vrij om door de schoone Gods natuur, waardoor ze gesterkt en go- zond was geworden. Nogmaals kruiste zich hun beider weg en do blikken zochten elkaar als iets bekends en toch vervolgde elk weer zijn eigen weg als vreemden, die niels van elkaar wisten, 'die niets met elkaar gemeen hadden. Herta's boot verdween op het ruime watervlak en de heer stuurde zijn vaartuig op Hadersleben aan, daar hij haar niet voor de derde maal wilde ontmoeten. ITij gevoelde liet als een zekerheid, dat ze elkaar op de een of andera manier toch weer ontmoeten zouden. fWnritt '•erynlrjd,)

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 1