Laatste Nieuws. STADSNIEUWS. TL A AR DIXft EX Kunst en Wetenschap. Rechtzaten Kerk en School Sport. ftemengd Nieuws. Uit de Pers. sasKaaesretiacssttartiuiy Bezook Tan hot Bultselie keizerpaar. In de »1<igaro" komt een beschouwing voor, naar aanleiding van liet aangekondigde bezoek van het Duitsche keizerpaar aan ous Hof. Eugène Lautler vestigt de aandacht op de voorzorgen in de officieuss mededelingen dienaangaande om het bezoek uitsluitend te doen beschouwen als een daad van inter nationale beleedheid. Het artikeltje legt den nadruk op het be lang voor Duitschland van bet hebben van havens aan de Noordzee voor de industrie, welke uitsluitend zetelt in de provincies die aan Nederland en België grenzen. Behalve op Rotterdam en Antwerpen moet, volgens schr., de ware Huit«cher ook zijn oog richten op Triest aan de Middellundsche Zee. Do Duitsehers zijn reeds meester in Rot terdam en in Antwerpen. De Fransehe con sul te Rotterdam schreef«Rotterdam en Antwerpen zijn de twee longen, die westelijk Duilschlaml aan de zee doen ademen''. Reeds wordt over deze beide havensteden meer door de üuitschers aan producten uitgevoerd dan over Bremen en Hamburg samen. De schrij ver zegt nog dat alle banken in Rotterdam, behalve een, van Dmtschers afhangen. Het artikeltje besluit, dat er wel wan trouwende menschen zullen zijn om te dunken, dat Keizer Wilhelm wel veel baast maakt om na zijn bezoek aan Engeland in Den Haag te komen verzekeren, dat Nederland geen gevaar meer loopt in Londen ontstemming te wekken door een zoo goede verstandhouding met Berlijn. Hoewel omtrent de regeling van het be zoek van het Duitsche keizerpaar nog niets bepaald is vastgesteld, verneemt men intus- schen, dut H. M. de Koningin en Z. K, H. de Prins voornemens zijn, zich op den dag der aankomst van de hooge bez ekers naar Ylissingen te begeven, teneinde de Keizerlijke Majesteiten aldaar te verwelkomen en naar de residentie te cergezellen. Audiënties. De gewone audenties van de minister van justï'ie, van landbouw, nijverheid en handel en van oorlog zullen resp. op Woensdag Pen Don derdag '10 November niet plaats hebben. Corps diplomatique. Ter gelegenheid der begrafenis van den Groothertog van Baden woei heden van liet gebouw der legatie van liet Duitsche Kei zerrijk aan den L. Vijverberg, de vlag half stok. Gezantschappen. In het Hotel Paulez is uit Weenen aangeko men de gezantschapssecretaris 'le kl, aldaar Jhr. van Vredenburch die tijdelijk als zaakge lastigde te Lissabon is geplaatst en zicli van hier naar dien post zal begeven. Ridderorde. 11, M de Koningin heelt aan Lou Tseng Tsiang. onlangs afgetreden als Chineesch ge zant bij het Nederlandse)! hof, het Groot kruis d i' Orde van Oranje-Nnssau verleend. Tweede Kamer. De voorgenomen openbare vergadering der Tweede Kamer tot behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen zal morgen, Dins dag, niet plaats hebben, omdat er drie afdee- lingen zijn, waarin bet onderzoek der Staats- begrooting nog niet geëindigd is en dat dientengevolge morgen en Woensdag zal worden voortgezet. Vóór a.s. Donderdag is er vermoedelijk geen openbaie vergadering te verwachten. Vredesconferentie. De eerste commissie van de Vredesconferen tie hield Zaterdag twee vergaderingen, onder voortzitterschap van den heer Bourgeois. Lang- duiig werd beraadslaagd over het verdrag ia zake verplichte arbitrage. Ten slotte werd gestemd over het beginsel van verplichte arbitrage, zooals dat is neerge legd in het eerste artikel van het Amerikaan- sche voorstel. Dit beginsel werd aangenomen met 30 stemmen voor, 6 stemmen tegen en 4 onthondingen. Vier afgevaardigden waren af wezig. Wij vernemen, dat tegen gestemd hebben Duitschland, Oostenrijk, Griekenland, Turkij, China en Roemenië, terwijl Japan. Luxemburg, Montenegro en Zwitserland zich onthielden, Dr. Knyper's 70 verjaardag. Naar men aan de sRott." meldt, zal door het eomitié in zake den zeventigsten verjaar dag van dr. A. Kuyper, op 29 October a.s aan organisaties, die daarvoor in aanmerking komen, gelegenheid worden geschonken dr. Kuyper op dien dag te 's-Gravenhage te be groeten. Zaken zijn zaken. De «Residentiebode" komt met het sen sationeels verhaal, dat burgemeester Sweerts bij de weigering om militairen in den optocht voor algemeen kiesrecht toe te Jaten reden waarom de meeting niet te 's-Graven hage gehouden werd had volhard, on danks dat de heer Troelstra hem verzekerd zou hebben, dat èn Minister Rink èn Minister Van Rippard hadden verklaard, geen be zwaar tegen het deelnemen door militairen in uniform te hebben. Zelfs moet de burge meester toen bij Minister Rink ontboden zijn, die baron Sweerts gevraagd zou hebben of' deze wel wist, over twee jaren voor een herbenoeming als burgemeester te staan. Toen weer de burgemeester, dat hij dit zeer goed wist en de gevolgen dier wetenschap gaarne droeg. Het blad deelt alles als een «gerucht" I.rider reserve mee en maakt voor het laatst vermelde sensatie-nieuws zelfs «verdubbelde reserve". Niettemin vindt het blad goed om onzen burgemeester reeds de pluim der kranigheid op den hoed te -zetten en den beulen minis ters politiek onaangenaam te zijn. In depo sitie waarin ze verhoeren moeten zij zoo heet liet immers wel bang wezen, «zich aan koud water te branden". Dat is nu eens fair en waardig. Een sen- s itie-gerucht tot hoofdartikel verheffen, vooral veel reserve maken, maar dan toch een poli tieleen trap naar de beide ministers, ofschoon het blad zelf de groote waarschijnlijkheid aanvaardt, dat het goheele verhaal onwaar heid is. Maar men bedenke welals dat schandaal nieuws eens leugen bleek, dan had «De Residentiebode" de nu bij voorbaat ge nomen politieke wiiretn gemist. Eerlijk is eerlijk, maar zaken zijn zaken. (»Vad.") Aangeb, arbeidskrachten. Spoorwegpersoneel. Hoor het R.-K. Reerelnriant van Spoor- wegpei.-oneel, ,,St. Raphael" en den Rro- nviitnt-cliri.-lelijken Bond van Spoor- en Tramwogpeisoneel is een eommissin be noemd van negen personen, welke tor laak beeft de ondon-elioideiM' wencellen en bezwa ren ten aanzien van bet ..Reglement Diernd- voonvanrden 1907'', alsmede over dienst- en rusttijden le verzamelen en in een rapport samen te vatten, hetwelk ter bevocgde-r plaatse zal worden ingediend, ten einde ver betering in de positie van lief -poovw'egper- soneel lo verkrijgen. Deze commissie ving baar werkzaamheden 25 Sept. 1.1. te Utrecht aan, terwijl een tweede commissie, hijgstaan door rechtskundige aflvi-eurs. de wensehelijk- lieid zal onderzoeken om bet nieuwe ..Ar beidscontract" ook toe te passen op liet spoorwegpersoneel. Ter toelichting dicno, dat bovengenoemde voreenigingen niet deelnemen aan liet dooi de Neder!Vemnriging van Spoor- en Tramwegpersoneel uitgeschreven congres in November a.s. liet Nederlamlsehe lied. Onder presidium van prof', dr. .T. te Win kel van Amsterdam werd heden te Utrecht een buitongwonc nlg. vergadering gehouden van de Wreoniging ..lief Xederlandsrhe lied." T)o voorzitter deelde in z'n openingswoord o. a. mede, dal «edert de laatste vergade ring het ledental met 70 is gestegen. Besloten werd bet bestuur met drie leden uit te breiden. Als zoodanig werden geko zen do boeren G. C. d'Aumale baron van ITardenbroek van Hardenbroek. burgemees ter van Driebergen en Rijsenhurg, jhr. mi'. A. Tv. Roelens van Eysinga. te Leeuwarden, en prof. dr. W. Vogelsang, hoogkèraar te Utrecht. Financieel Nieuws. Meierijsche Bank. Wij vernemen uit 's-Hertogenbosch dat bet onderzoek der justitie in zake de Meie rijsche Bank al een heel eind gevorderd is, en dat er alle kans beslaat, dat de in beslag genomen waarden eerstdaags weer ter be schikking zullen kunnen worden gesteld van bet bestuur der bank. (N.R. Ct.) Bij het vastmaken van bot Deensche r-tooinschip Valburg geraakte Zaterdagmid dag de bootwerker v. W. in de Voorhaven le wall 'i'. II ii wist zich aan een meerpaal te grijpen en werd daar door zijn comfrator Wijzcnbroek nfi't een roeiboot gered. Dooi' de politie is gisteravond aangehou den de 4-1-jarige zwerver II. v. d. B., die g) signaleen! stond voor 3.boete sub sidiair 3 dagen hechtenis. De man is naar lier Huis van bewaring te Rotterdam over gebracht om zijn straf te ondergaan. Vannacht werd door du politie in tie Franke.-draai liggende aangetroffen J. M. v. Ii., hier wormachtig met wonden aan hoofd en banden. Tlij werd, eenigszins onder den indruk van sterken drank, naar het poli tiebureau gebracht waar zijn wonden werden verbonden. i>* wond aan de hand was reeds van ouderen datum maar lml verband was er afgegaan, terwijl de man niet wist hoc hij aan do hoofdwond wire gekomen. Na wat op geknapt te zijn, kon bij weer vertrekken. f'aterdagavon'd werd J. 'J. v. E. alhier op de Iloogstiaai. waar li ij aan hel vechten wa- «n een wond had gekiegen, aangehou den en op liet politiebureau verbonden. Met liet oog op zijn ietwaf beschonken toe-tand weid hij naar huis gebracht. Hedenmorgen waren hier uit verschillende plaatsen samengekomen een aantal werk lieden die zich voor Slavenarbeid te Rotterdam hadden aangemeld en met een boot naar Rotterdam zouden worden gebracht. Door dien ei- eenigen onder den invloed van ster ken drank waren, ontstond er twist en werden klappen uitgedeeld. De politie van hier trad kalrneerend tussche» beiden, waarna zij ten 9 uur per boot naar Rotterdam vertrokken. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend alle werkdagen van 9i lot 11-J uur voormiddag en Maandag, Dinsdag en Vrij dag van S9 uur nam. Telephooiurammer 244. Gevraagde arbeidskrachten. Bakkersjongen. Ilalfw. bakker. Jongens voor stoorn- kuiperij. Jongens voor Siga renfabriek. Jongen voor pakhuis- werk. Kleermaker» (buiten de stad). Kleermakersleerling. Kuipers, Man den ma kerdoor! Mandenmaker (f Iessche nbeloen er) Smoutzetter (halfw.) Timmermans-jongen. V uurwerker. Dienstbode. Bankwerker (halfw.) Bankwerkorsleerling. Grof bank we rfcor. Huisknecht. Jongens voor kantoor. Koetsier. Kuiper (halfwas). Letlorzolter. Machinist. Plaatwerker (balfw.) Smidsjongen. Stoker. Tim menu a n (h a 1 f w Verver. Verver (halfwas). Voorslager. Zakkenmaker. Personen voor lichte werkzaamheden. Wnsschcn aan. buis gevraagd. Naaiwerk aan huis gevraagd. Dagmeisje. Timmerman. De directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigsle te bezorgen. De lieer M. Verburg alhier komt no. '1 voor op een voordracht ter benoeming van een onderwijzer nan de school voor g. 1. o. 3e Id. no. 47 te Rotterdam. "Hedenmorgen kwam bij den reeder den lieer G. A. .T. D. Vrierw de telegrafische mededcelmir dal bet, loggerschip '131, schip per R. van der Linden, door een Duitscli schip is overatoomd waarna de logger is ge zonken De bemanning N op voornoemd Duitscli schip gered en te Hamburg aan wal gebracht. De tentoonstelling van Ambaclitswerklui tjen te Amsterdam die Zondagavond ji werd gesloten, werd in totaal door 150 000 per sonen. w o123 000 belalenden bezocht. Voor de sluiting werd aan den chef-opzichter, den boei' J L. Munzer-Rnihmann. een huldeblijk aangeboden. Er zal een algemeen verslag over de ten toonstelling worden uitgegeven, zoomede korte geschriften over de verschillende rubrieken. De Belgische afdeeling blijft nog geopend tot 20 October, met bel doel speciale ten toonstellingen te organiseeren van kant, ju- weelen, reclame-affiches enz. enz. De Haagsche Rechtbank lieden uitspraak doende in de zaak van Simon Polak, ver klaarde dezen schuldig aan poging tot moord, gepleegd op den Minister van Justitie, mr. van Raalte, doch achtte hem niet toereken baar en gelastte, zich vereenigende met het rapport der deskundigen, prof. Winkler e s., zijn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van ten hoogste één jaar Ned. IIerv. Kerk, Het provinciaal kerkbestuur van Noord- Brabant en Limburg heeft aan den heer D. Wielandt, pn'diknnt bij de Ned. Herv. ge meente te Lensden, op diens verzoek we gens voortdurende ongesteldheid eervol eme ritaat verleend. Beroepen: te Donkerbroek en Haute (Fr.) do heer G, de Leeuw jr., ennd. te Groningen. A n n g e n o tn e n het beroep te Made c. n. door den lieer el. Pil. Lggink, ennd. te loeiden. Gerei-'. Kerken. Ds. vim der Veen te Midwolda (Old.) heeft wegens voortdurende ongesteldheid emiritaat aangevraagd tegen 1 November a.s. Hoogeii Onderwijs. Aan de universiteit le Amsterdam is af gelegd: hot doctoraal examen in de Neder- landsclte letteren door don heer H. R. Hecht. Mr. Paul Schotten aanvaardde beden het hoogleeraarsambt aan de Universiteit te Amsterdam met een rede over de waarde van bet Romeinsche recht. Honden. fn het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Rotterdam had Zondag de 4e Internationale Eeridaagsehe f kind enten toon stelling plaats van wege de Kynologen-club «Rotterdam". De tentoonstelling was zeer geanimeerd ook beide gaanderijen waren in gebruik ge nomen om de talrijke inzendingen een be hoorlijke plaats te geven. Alle 50 klas-ren waren ruim vertegenwoordigd. De St. Ber nards, Duitsche doggen, bulhioggen, teriiers vormden niet minuter dan 4(52 nummers üit Schiedam werd ingezonden door de hh. B Beukers, A Jurgens, J. Koning, iJ P. Nieuwhof, P. Winkelman en mevr. de wed. P Plooi. De grootste inzender was de kennel Ben jamin -van Stork en Beider uit Soest met '14 inzendingen. Verder waren er zeer fraaie uitstallingen vari voorwerpen op het gebied van voeding en verzorging alsmede sport artikelen. De belangstelling van liet publiek was den garischeti dag door zeer groot Uit de Rotterdamsche haven. .Men meldt ons uit Rotterdam: Van de 600 werklieden van den stuwadoor Frans Swarttouw die devorige week het werk staakten, hebben zich lieden weder 440 vrijwillig aangemeld, zoodat op het oo- genbllk de staking zich weder alleen tot de graanbootwerkers bepaalt. stuwadoor C. Swarttouw. Zaterdagavond luid den werklieden daar bun geld ontvangen en /,ij kwamen zich weer melden. 'Een groeit deel van dB 20'0 (lie zich voor liet kantoor verzameld hadden, verkochten echter onder den invloed van sterken drank en gingen aan bet vechten. De politie wilde ben schei den, maar stuitte, op verzet. Er werd zelfs met een revolver geschoten, waarbij de agent van politie De. Brnyn een kogel in liet onderlijf kreeg. Tfel werd ten slotte op de Achterhavcn en Lange Diikdruat een for maat gevecht, waarbij ook de, politie van revolvers gebruik maakte en den bootwer ker Bijkerk, die niet eens tot de vechten den behoorde, in bel been werd getroffen. De orde werd niet oer hwslcld voor ten half elf huzaren, politic to paard oil 1e voof ter versterking waren komen opdagen. Nader wordt ons gemeld 'dat 3 bootwer kers door kogels getroffen werden één boot werker werd gewond door een sabelhouw. De gewonden werden per brancard naar liet. ziekenhuis vervoerd en aldaar opge nomen. Een gevecht. Te Oud-Delfshaven had heden een for meel gevecht plaats. Aan de Achterhaven aldaar is ui. gevestigd het kantoor van den Staking. 14 metselaars werkzaam bij den bouw der nieuwe boogescbool t.e Groningen hebben bet werk gestaakt, omdat de aannemers weiger den de door (te metselaars geëischte loons- VM'hnoging van 2 cent per uur toe te staan. De opperlieden kunnen dientengevolge niet werken. De timmerlieden en steenhouwers werken door. Tiet. Noordzeekanaal gereed De dag van Zaterdag was voor ons Rijk, meer in 'f bijzonder voor Amsterdam, van groot lieteekenis. De werken tol verbetering van lief XixutIzeekanaal zijn gereed, aldus kon ons lieden worden medegedeeld, door den heer IT. Wortman. ingenieur van 's Rijks Anterstnat, onder wiens bekwame leiding de werken voor bet Rijk zijn uitgevoerd. Nederland bezit thans, wat breedte en diepte betreft, met zijn Noord zeekan aal hel grootste kanaal der wereld, dat Amsterdam schepen van 25 nieter breedte en 10.30 meter dieptegang brengen lean. („Tel.") Tengevolge van mishandeHng. In den nacht van 15 op 16 September j 1. is een 20-jarig meisje, D van M.. afkomstig uit Jutfaas, onder Leerdam mishandeld. Than-' is bet meisje krankzinnig geworden en heeft de officier van justitie te Tiel een nader onderzoek gelast. De daders moeten reeds opgespoord zijn. Verduistering. De te Arnhem gearresteerde en naar liet Huis van Bewaring overgebrachte rijksboek- h oud er 2e klasse TL, bij den rijksbetaal meester aldaar, wordt verdacht van ver duistering van rijksgelden en valschheid in geschrifte. De verduisteringen moeten onge veer duizend gulden bedragen. Een volksstemming, Door de afdeeling «Steen wijlt en omstreken" (Ier Nat, Chr. Geheelnnlhoudersvereeniging, (•e Algern. Geli.ontli.ver Steenwijk en de afd van het Kruisverbond zal in de volgen de maand te Stnemvijk een volksstemming worden gehouden, waarbij alle meerderjari ge ingezetenen op een stembiljet do volgen de vragen ter beantwoording krijgen Waaraan geeft gij de voorkeur dat liet aantal drink gelegenheden (ver gunningen en bierhuizen) onbepaald is? blijtt 7.»oals 't is vermindert of geheel verdwijnt? Slierenjacht. Eon hoela opwinding veroorzaakte Zater dag te Utrecht een stier, die zijn geleider onllnopen was. Hel bce.-t rende over den wea allen voor zich uit drijvende. Een paard met wagen werd in den Leidschen Rijn geworpen. De inzittende buitenman werd met veoi moeite gered, terwijl bet paard eveneens met, behulp van een schuit aan wal werd gebracht. Ondertiisselien was het woedende dier liet Rui kerlerrein opgerend floor liet openstnan- de hek. F.en jachtpartij in optima forma werd nu gehouden. Lenige agenten- van po litie beschoten liet dier niet revolvers, maar zonder resultaat. Op een gegeven oogenbiik rende het. dolle dier op een der agenten aan, maar kwam gelukkig te vallen, waardoor de agent, van een wissen dood gered werd. Steeds besclio- len baande de stier zich een uitweg door een ijzeren hek. om vandaar door een sloot in een weiland te gaan. Op ver-cliillende plaatsen gewond, kwam liet beest, ook door uitputting van krachten, lot bedaren en werd op een boerderij, waar- been het gegaan was, met behulp van een slager die de hnkpeezen doorsneed, neer gelegd i-n met oen revolverschot afgemaakt. Overreden. Op het stations-emplacement te Heerlen, is de landbouwer Vaessen, van, Gitsbacil door paarden, welke voor een trein geschrokkon waren, vertrapt en door den wagen over reden. Ilij kreeg een schedelbreuk en was onmiddellijk dood. Verduistering. De buitenlandsche recherche is tiians ijverig op zoek naar een Spanjaard, die te Amster dam enkele jaren vertoefde. Deze man wist een betrekking te krijgen in een der grootste winkels op den Nieuwen dijk. Hij won liét vertrouwen der directie, zoodat Item een groot dee! der loding der zaak, speciaal de afdeeling inkoop, werd toevertrouwd In die kwaliteit heeft, iiij groote hoeveel heden waar devolle artikelen, voornamelijk horloges, be steld op naam der firma, liet de factuur inboeken en de wissels betalen, inner ver- duisterde de goederen ten eigen bate B« firma is op dezo wijze in den loop der iaren voor duizenden bediogen. Toen voor enkele weken het bedrog ont dekt werd, zou meneer de Spanjaard 2eU geknipt zijn, als een winkeljuflrouw hem niet lind gewaarschuwd. Hij wist toen naar het buitenland le'omkomen. De justitie vond geen termen om de win. keljull'rouw aan te houden Pech. He „Ned. Sport," vertelt de. volgende historie Niet zeer gelukkig was dezer dagen dc lieer M. O., een Amsterdammer, die zijn laat-le vacantïedngen in de Bilt doorbracht Lun 1st halen Woensdag zijn gewone iegelijk' scire wandeling makend, zag hij onder een boom een haas zitten, oen flinke huas, d'e erg lam scheen te zijn, want zij toonde*niet <L minste vrees voor den naderenden vijand bleef kalmpjes waar zij was. Oiehteibij ko.' mend, bemerkte de lioer O. Jat "Lampa wan aangeschoten en levensgevaarlijk geuirul. Dat was een buitenkansje! Voorzichtig nam hij den gewonde op don arm, hom afmaken durfde bij niet, en 1oo» er moe huiswaarts, in gedachte reeds sm.ih lend aan Imzonragoul of iets dergelijks. Een oogenhlk zelfs bad hij er aan gedacht om'te vertollen dat hij zelf de haas geschoten had muur dat durfde hij (och niet. Nog een beukenlaan door en hij was dicht bij huis. Juist bad hij don eersten beuk ge- passoord, toen uit liet langs den weg staand hakhout een groote bond blaffend op hem toeschoot. Van angst liet de heer C., die geen held is, de baas vallen; de hond'nam ze volgens alle regelen der kunst in den bek en ging er méde van door! In plants van een haasje, bracht de heer niets anders thuis dan een met hazen- zweel. bedekt pak. („Historisch".) Verdronken. Een jongentje van zes jaren, woonachtig in de Dnedijnstraa.t te 's-Gravenhage, ge" raakte eergisteren al spelende in liet water aan den Trekvliet bij het spoorweg-viaduct, Hel kind werd in bewusteloozen loestand op bet droge gebracht, waarna door twee ge- neesheeren gedurende geruimen tijd pogingen werden aangewend om de levensgeesfen^p te wekken, wat ten slotte evenwel vruchte loos bleek. Na eenigen tijd werd Iret lijk van den knaap naar de ouderlijke woning gebracht. Pror. Stalen van Zuid-Holland. De najaarsvergaderingen der Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen aanvangen den '19 November a.s. Examen. Aan de Leidsche Universiteit slaagde heden voor het 4e natuurkundig examen mej. E, van der Vlies van hier. Niet in den itaak? „De Nederlander" heeft een appeltje te schillen met „De Standaard". „De Eerste Kamer," aldus heeft „De Standaard" geschreven, „is door een lid van de Tweede Kamer opgeroepen, om do wet. van het, onderzoek naar het vaderschap ie verworpen." „Daargelaten nu de vraag, of het, in den haak is, dat zulk een stem uit de Tweede tot de Eerste Kamer uitga" Deze woorden, zoo schrijft „De Nederlan der". doelen blijkbaar op bet feit, dat mr. de Savornin Lobman een artikel geschreven heeft in „Onze Eeuw", met de uitgesproken bedoeling dat de. Eerste Kamer haar anti- dacht zou schenken aan het door hem geop perde bezwaar. Nu stellen wij er steeds grooten prijs op, dat in ons constitutioneel raderwerk ieder die daarin een functie te verrichten heeft blijve binnen do grenzen zijner bevoegdheid. „Diensvolgens „laten wij" de bovenge- -loldo vraag, niet daar," en zien wij 'ons ge noodzaakt te verzoeken om nadere inlichting. Wij willen niet vitlen op woorden; anders zonden wij vragen of iemand, die een stuk schrijft in een tijdschrift, zich wendt tot do Eerste Kamer, en of, ais die iemand toeval lig Kamerlid is, zijn stem, zoodra hij hel daar behandelde ter sprake brengt, „uit gaat" uit die Kamer. Ons eenvoudig houdende aan het feit zoo als dit heeft plaats gehad', vragen wij, o! een Kamerlid de bevoegdheid verliest binten de Kamer liet publiek in te lichten omtrent zaken die in liet college zijn behandeld. Zoo neen. of dan zulk een menseh gedwongen is le zwijgen, totdat de Eerste Kamer zal hebben beslist. Tot dusver beeft menig K> meelid, zij het. vaak nok slechts in ongetec- kende dagbladartikelen, een nog alleen dooi de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp gecritisecrd. Wolk kwaad steekt daarin.' liet feit. dat zijn quuliteit. bekend >s. toch wel in de Eerste Kamer niet intinu- loeren Of zou misschien bet politieke partijver band' zulk optreden bedenkelijk maken? Betrof het een quacslie van politiek beleid, dan zouden wij 'daarvoor iets kunnen voelen. Maar bier belieft het simpel een kwes tie van burgerlijk rechtiels waarmee partij verband niels te maken heeft. Wanneer m dc toekomst een gehuwde vrouw ontdekt da' haar goed moet strekken tot onderhoud van overspelige kinderen van haar man, en zij dit oen schandelijk onrecht noemt, zat dnn hij, die haar 'dat onrecht aandeed darren antwoorden ja, dat is ook naar mijn oord® recht, maar indertijd eischte bet „politiek verband" dat ik zweeg totdat het onrecM voltrokken was?

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2