Laatste Nieuws. Kamerverki ezinor. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Ingezonden Mededee' ingeii. HOE JAMMER Staten Generaal. Gemengd Nieuws. Handel on Hedriji- Prof. Fsibiut. moot daarin aanleiding heb ben gevonden zich aan do verdere discus- eies te onttrekken en de vergadering heb ben verlaten. Hot moeningsverechi 1 liep over kot lluis- jnanskiesrecht. Vredesconferentie. V oor do gisteren gehouden algenieene ver gadering der Conferentie, waarin de aanwe zigheid van den heer Bceniaert aerd opge merkt, waren in d« Ridder/aal alle lichten ontstoken, hetgeen een fraaien aanblik gaf. Aan de orde was 'de voortzetting van het rapport van prof. Louis Renault (Frankrijk) over den tekst van de slot-akte en die der verdragen. De heer Renault deelde mede welke wijzi gingen door de commissie van redactie wa ren aangebracht, in den voint (vergeleken met dien van 1899) en in de bewoordingen der verschillende diplomatieke schrifturen. Bepaald was, dat de gisteren gevoteerde wensch van baron d'-Estotirnelles. als g< en diplomatiek karakter dragend, niet m de slot-akte zxm worden opgenomen, doch door den president der Conferentie ter kennis gebracht van zijn collega in do Cartiegie- stichting. Op enkele wijzigingen vestigde de rappor teur bepaaldelijk de aandacht. Zoo bijvoorbeeld hierop, dat in de ccmon- tie betreffende het Cour des Prises en in de ontwerp-conventie betreffende het Cour de Justice arbitrale (die als annexe van "den wenseh-Fry bij de stukken is gevoegd) de benoeming van den president. ,,voor 3 jaren" was vervallen, omdat in het Internationaal Prijsgeld ebt. rechters z.iin, die slechts één jaar zullen -zetelen en toch tot president moesten benoemd kunnen worden. T)o slot-akte werd ten slotte eenstemmig goedgekeurd. Zwitserland maakte alleen een voorbe houd. Het had zich bij den wenseh-Fry ont houden en meende, dat van dez.o onthou ding. gelijk in 1899 geschied, in de dot akte had moeten gewas: gemaakt zijn. Van daar dat het de akte nu dit niet geschied was slechts onder voorbehoud te dezen aanz.ien kon onderteekenen. De lieer de Beaufort bracht rapport uit over de hij de Conferentie ingekomen adres sen. Zijn woord van dank aan z.iin medele den in de daarvoor benoemde commissie en aan den secretaris, den heer Spottomo, werd met applaus onderlijnd. De vergadering werd daarna verdaagd lot hedenmiddag 3i uur, als wanneer de slui ting der Conferentie zal plaats hebben. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft de Vredesconferentie, heden. Vrijdag middag. gesloten met een rede, waarin hij op nieuw getuigenis gaf van de juiste en op rechte voldoening van H. M. en de Regee ring wegens het houden van de conferentie te 's-Gravenhage. Tevens getuigde de Mi nister van de belangstelling waarmede de beraadslagingen werden gevolgd. Met blijd schap constateerde de Minister, dat de zaak kennis. de ijver en de toewijdende volhar ding van de gedelegeerden niet vruchteloos zijn gebleven. De oplossing van sommige vraagstukken gegeven mag niet geheel be antwoorden aan de verwachtingen van de vurige voorstanders der vredesbeweginguit de openbaar te maken verhandelingen, he sluiten en stukken zal weldra blijken, dat aan de vergadering was toevertrouwd het ter hand nemen van vraagstukken, waarvan de oplossing moet strekken om uiteenloopendc belangen op 't gebied der internationale ver houdingen tot eenheid te brengen. Over velschillende punten is die overeen stemming bereids verkregen. Voor andere zal later een gemeenschappelijke overtuiging moeten worden gevestigd. Deze taak is aan de derde conferentie voorbehouden, welke de Koningin, de Regeering en het Neder- landsche volk met groote belangstelling z.ul- len begroeten en met trots zullen ontvangen te 's-Gravenhage. Met een woord van wannen dank aan den ,,geëerbicdigden stichter van liet werk", tot welks voorbereiding de arbeid der conferentie heeft gestrekt en voor den werkelijken steun daaraan geschonken door den president der Vereenigde Staten van Amerika, eindigde de Minister. De verdragen, die in de slotzitting der Vredesconferentie worden onderteekend ten overstaan van den directeur van het protocol van het Departement van Buitenlandsche Za ken, Baron van Ilogendorp en den secre taris-generaal 'der conferentie, mr. Doude van Troostwijk, zijn 14 in getal. De gewichtige stukken zijn gevat in een omslag vari win moiré-carton en worden daar in saamgehouden door blauwe linte^ uitloo- pende in fijne franje. De inhoud bestaat uit: lo. den titel van het verdrag; 2o. de naamlijst der toegetre den Staten met een open vak voor die Mo gendheden 'die binnen den daarvoor gestel den termijn alsnog later zich wenschen aan te slurten3o. de namen der gevolmachtig den 4o. den tekst der eonventiën5o. de handteekeningen der gevolmachtigden. Al deze documenten zijn niet geschreven, 'doch in druk afgeleverd door de Algemeene Landsdrukkerij, waar het .werk, voorbereid door het Protocol, onder persoonlijke directie van den heer Van Hogendorp, die daartoe tijdelijk zijn bureau in het gebouw der Lands drukkerij had gevestigd, is uitgevoerd. Bestrijding tan handel in vrouwen. Men meldt uit Amsterdam: Onder leding van mr. A. de Graaff to Utrecht werd gistermiddag hier ter stede de tweede algemeene vergadering gehouden van het Nat. Comité tol bestrijding van den handel in vrouwen. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter aan twee belangrijke feiten, sedert de vorige vergadering voorgevallen: lo. het internationaal oougres te Parijs, waarop 26 landen vertegenwoordigd waren en Neder land zich plotseling tot een „groot" Land verheven zag, wijl het zich op het gebied der bestrijding van den handel in vrouwen zoo ijverig en toegewijd betoont liet iiooid-corni- té te Londen wint voortdurend in aanzien en schoon liet oorspronkelijk zelfs moeite luid door de Engelsehe regeering erkend te worden, vindt thans z.iin streven algemeen waardeering. 2o. de stichting van een regee- ringsbureau voor de vrouw, een instituut dat, naar spr.'s innigste hoop, zal strekken tot verbetering van de samenwerking tnsschen verschillende corporaties, gelijk van slre- \en als het comité. Het jaarverslag van den secretaris, den lieer G. Veltluiyzen Jr., bevat o. m. een uiteenzetting van het streven van het comité en een beschrijving van de ervaring door de arbeiders van het comité opgedaan, ervarin gen, die vaak zeer weerzinwekkend zijn. Verschillende mededeelingen weiden daar na nog gedaan. Financieel nieuws. Industrieele Mij. „Trompenburg". De 3e kamer der Amsterduinsohe recht bank verleende gisteren voorloopige sur séance van betaling aan de Industrieele Maatschappij „Trompenburg". Tot bewind voerders werden benoemd de lnvren nu>. L. II. Kuhn Jr. en TL P. G. den Tex en tot deskundigen de heeren P. J. M. Leeu wenburg, directeur van de rijwielenfabriok „Simplex" en J. F. Bianchi, accountant, die van hun bevindingen binnen drie maan den rapport moeten uitbrengen. Men seint ons heden Vanmorgen zijn de werkzaamheden aan de fabriek ais gewoonlijk voortgezetgeen enkele werkman werd ontslagen of hem ont slag aangekondigd. Firma Otto de Kat en Zoon. Men seint ons nog dat het aanbod van 800.000, door de familie gedaan, de dé- bncle niet kan afwenden. Omtrent de opvrage van gelden uit de Spaarbank schrijft de „Dord. Ct." Er waren bijzondere maatregelen genomen om aan die aanvragen (van de inleggers in de Nutsspaarbank) te voldoen en bestuur ders betaalden uit tot ver over het reglemen taire uur. Wij vernemen, dat ongeveer 75.000 is terugbetaald op 285 boekjes; hiervan werd het tegoed op 1S5 boekjes geheel opgevraagd en uitbetaald. De regies mentaire rente werd eveneens uitgekeerd. Ook voor heden zijn weer buitengewone maatregelen genomen ont aan alle aanvra gen te voldoen. Wellicht is het niet ongewenscht nog eens de aandacht te vestigen op de gepubliceerde jaarcijfers dezer instelling over 1906, die geheel geruststellend zijn. De gezamenlijke waarde der bezittingen was op 31 December 1906 1,869,559,. waarvan door 'de inleg ger* te vorderen 1,582,825, z.oodat een waarborgfonds aan hoofd is van 286,734, zijnde 18 115/1000" procent boven het be drag hunner vordering. De bezittingen bestaan in liet Spaarbank gebouw, het daarachter gelegen woonhuis, twee bouwmanswoningen met tand in Noord- Holland, hypotheken, pandbrieven ten laste van verschillende hypotheekbanken, binnen- en buitenlandsche effecten, schuldbrieven ten laste der gemeenten Puttershoek, Nieuw- Beierland en 's-Gravendeel, alsmede in gel den op prolongatie en in contanten. De Meyerijsche Bank heeft een request in gediend tot verkrijging van surséance van betaling. („N.-Br.") Men meldt uit. Vlaardingen aan hot „Vad,", dat hedenavond ds. Talma in een openbare vergadering van de Christ.- Ilist. spreekt. Gistermiddag te ongeveer 4 uur werd ver mist de 4-jarige Theodorus van Ruikeren, wiens ouders wonen in een hofje aan den Nooidvebtsingel. Gisteravond omstreeks 11 uur werd door een buurman met een haak het lijk van het knaapje gedregd uit de Noordveslgracht, tegenover het hofje. Vermoedelijk is het knaapje spelende te water geraakt en verdronken. Gisteravond werd de hulp der politie in geroepen om een man te verwijderen van het stationsterrein, die had plaats genomen in een coupé zonder van plaatsbewijs voor zien te zijn en weigerde het stationsterrein te verlaten. Des nachts werd de zelfde man door de politie zwervende op straat aangetroffen, waar om hem nachtverblijf werd verstrekt. Zendingsschool te Rotterdam, zal Zondag avond 27 October a.s. in een openbare ver gadering in liet lokaal „Liefde en Vjode" een zendingslezing houden. Bij de uitgevers llolkema en Waremlorf te Amsterdam is verschenen liet langver wachte werk van dr. A. Kuyjier: ,,0m de Oude Wereldzee'", geïllustreerd met pla ten in zwart en kleurendruk. Inhoud van liet cerate deel: Het Aziatisch gevaar, Ru- nieniö, Ruskind, De Zigeuners, Rel .lood- schc piobleem, K onslim Lino [iel, KLin-Azië, Syrië, Het heilige land. Hel werk vei schijnt ook in afleveringen. Alen meldt ons uit 'splitavcuhago Het ter oere van 'don natuurkundige, Christiana lltiijgens, op te richten stand beeld, dat tiiaiw in model op een plek van li.-l Lange Voorhout is verrezen, is ont worpen floor dr. City pers. d.e morgen lol liet geven van inlichtingen tegenwoordig zal zijn bij de bezéebligiug van bel ge- de nk trek en en de beoordeeüng van do ge schiktheid dei plants door do leden van den (ieinoenleiand. De nieuwe Vluantsche lyrische schouw burg, directie Judels en Tokkie, is gis teren te Antwerpen ingewijd. Dc bladen ioernen hot, mooie gebouw en de volmaakt heid der inrichting. *Alle kiezers, die bij de stemming voor de Tweede Kamer op den beer [denburg gestemd hebben, zijn tot het houden van een bespreking omtrent de te volgen ge dragslijn bij de herstemming opgeroepen tegen hedenavond te 8 uur in hot lokaal Soli Deo Gloria. ♦Dr. J. Gunning, rector aan de Nederl. Nn>, Ilniv. Kerk B e roepen te Koekengc-n de heer .1. H. F. Remine, cand. te Rijswijk (Z. I).), d:c voor Benthuizen heeft bedankt,. B e d a n k t voor liet beroep te ll'iruliui zen en Kloosterburen (toez.) door den heer G de Leeuw jr., cand. te Groningen, 80 eeut per regel. Mej. Roodnat van don Berg, oud 45 jaren, van Ryndwarsstraat 3, Rotterdam, heeft ge durende 5 jaren aan de maag geleden. IToc jammer 'dat zij niet bij het begin harer ziek te de Pink Pillen heeft gebruikt, zij zou vijf jaren minder geleden hebben, en vijf jaren lijden tellen dubbel in het leven van een vrouw. Mej. Koodnat. Cl. AV. Bleuzè .Rotterdam. „Ik heb, schrijft zij, gedurende ruim vijf jaren vrecselijk aan de iming geleden. Voor al had ik voor en na de maaltijden kram pen en brandingen die mij lievige pijnen veroorzaakten. Ik moest zeer op mijn voecLel letten zoo ik niet te erg wilde lijden, en zeer weinig eten. Ik heb heel wat midde len beproefd, maar zonder eenigo voldoening, en ik ben zeker dat ik nog zou lijden, in dien rnen mij niet de Pink Pillen had aan bevolen. Deze Pillen hebben verscheidene personen die ik ken genezen. Men heeft mij er zoovee! goeds van gezegd dat ik ze op mijn beurt ben gaan gebruiken. De Pink Pillen hebben het meeste goed aan mijn maag gedaan, die zij hebben versterkt en opge wekt, zij hebben mij een uitmuntende spijs vertering bezorgd. En nu ben ik gezonder dan ik ooit geweest ben." De ongelukkigen die aan dc maag lijden moeten de Pink Pillen gebruiken, zij zullen hun sombere uren in vrolijke uren verande ren, want niets doet het leven zoo duister inzien als het lijden aan een slechte spijs vertering en maagpijnen. De Pink Pillen zijn ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, rheumatiek, schele hoofdpijn, zenuwpijnen, onregelmatig heden. Prijs 1.75 de doos, 9.per 6 dooz.cn. verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotter dam, hoofddepothouder voor Nederland, en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel. TWEEDE KAMER. Zitting van Vijijitag 18 October. Nadat de VOORZITTER had medege deeld, dat zijn ingekomen wetsontwerpen lot oudcvdomsverzekcru.g, wijziging der wet op de bracvenposlerij en subsidiecring voor aanlog en exploitatie van een spoorweg HeeilenValkenburg, werd de behandeling van het wetsontwerp lot instelling vaneen fonds tot spoedige afwerking del- stelling van Amsterdam in comité-generaal voortgezet. Nadat na de panze de openbare verga dering was heropend, verdedigde minister De Meesier het ontwerp van financieel;) zijde, betoogende dat er geen aanleiding bestaat dit ontwerp uit te stellen in af wachting van den afloop van het onder zoek door den Minister van Marine naar de kustveiilcdiging ingesteld. Deze nin.dal- zonderlijk worden bekostigd uit een fonds, waarvoor gelden zullen worden verkregen door be pc king der uilgaven voor schepen voor de Iwnnenlandsche defensie. De heer TIIOA1SQN bestreed nader hot ontwerp, dat verdediging vond bij de hoeren AA' KA RN E BEEK en DE STUERS. Uil dc Rotterdamsche haven. Op liet laatste schrijven van de Seheep- vaartvorceniging is door het bestuur van den Ned. Scheep- en Booluerkeisbond ge antwoord, dat zij bereid zijn, gezien du toezegging om de eisehen gedeeltelijk to laten vatten, bij de werklieden aan te drin gen op een vreedzame oplossing. Met be stuur vei langt nu van de patroons een sclirittelijke verklaring, dat er een commis sie zal worden samengesteld om grieven te onderzoeken en te hoi stellen. Door den lieer J. Molendijk, een der boot- w, ikeisleidera, is een kabinetschrijven ont vangen van den minister van landbouw, nijvt ihe-Id en handel, waarin hij voot hel teil gesteld wordt om 5f als iid van do commissie van onderzoek voor het haven bedrijf Ie Rotterdam lo bedanken, ól zijn tunctie van bestuurder in do arbeideisoiga- nisatie nedei te leggen. Na rijp beraad heeft Molendijk, om tac tische redenen, besloten, zijn hesiumsfuiic- tae ";i rle arbeideisorganisatie prijs te geve:.. De \verkman, hi dienst, der Stuwadoors veieeniging, die gistermorgen plotseling dood bleef aan boord van hel stoomschip „Morawitz", in de Al aashaven, is gebleken te zijn de 38-jarige Johannes van Hulst, te Loosduitien woonachtig. Gistermiddag werd door een bende sta kers aan de Rijnhaven te Rotterdam mei stormen geworpen naar eenige Calandstra- teis, die zich in een roeiboot bevonden om zich naar een schip te begeven. Enkele Catandstrateis maakten van hun revolvers gebruik, waarop de stakers liet hazenpad kozen. Naar wij vernemen, is men te Rotterdam zeer ontevreden over het optreden van eenige grenadieis, die deel uitmaken van het detachement, dat te Rotterdam is on- deigebracht, zoodat zij zijn teruggezonden om door andore te worden vervangen. Over het algemeen blijken de marinieta- pn brouille» te verkiezen te zijn boven de. grenadieis, tol het veriirhten van politie diensten. Da verdwenen deurwaarder. Het verdwijnen van den deurwaarder K. Ie Druten moet in verband staan met on regelmatigheden in het door hem ambtshalve gevoerde finaneieele helleer. Hij vertrok Jh Zondag. Doodslag. Te AVijchen (N.-R.) ontstond Woensdag avond met het. huiswaarts keeren Lusschen Th. R. en N. N, hevige twist, die zoover liep, dat Th. R. den laatste "met. 'n denne- spar zoo toetakelde, dat hij levensgevaarlijk gewond werd. Th. R. is voorloopig in hechtenis geno men. Gistermorgen circa 7 uur Ls N. N„ ge- pensionneerd militair, ten gevolge van zijn verwonding overleden. Inbraken. Haarlem wordt in den lantsten tijd be rucht om zijn onveiligheid. Gistermorgen werd ontdekt dat, inbrekers aan het werk wa ren geweest in de woning van mev, Fran cois van der Eist. Kasten waren opengebro ken en de boel overhoop geworpen. De Haarlemsche politie heeft, naar men ons teint, hedennacht 2 personen op heeterdaad betrapt, die ingebroken hadden in de onbe woonde woning van mevrouw v. d. Eist, die in Engeland vertoeft. Eerst, na de terug komst der bewoners zal kunnen worden uit gemaakt of er voorwerpen van waarde zijn ontvreemd. Er van door. De heer O., firmant der firma O. en De B., makelaars in drogerijen, Nieuwe Haten te Rotterdam, heeft zich, naar aan „Dt Rot terdarnmer" wordt, gemeld, verwijderd. De heer O., die in Den Haag gedomici lieerd is, moet in den laateten tijd stern heb ben gespeculeevd. Hij heeft een briefje ach tergelaten, waarin gezegd wordt, dat ecu on derzoek naar hem nutteloos zou zijn. Zeven zoons vrijgeloot. II. liillehrands, die in Groningen de draaiorgelmuziek exploiteert, heeft zeven zonen, die allen hij de loting voor de na tionale militie door een hoog nummer zich vrijgeloot hebben. De jongste van het ze vental, Gerrit, heeft gisteren hol zeven voudige fortuintje voltooid. UA- CA. Ct.")' Een vrijgezellenbond. De ,,N. Ct." meldt, dat te Scheveningen is opgericht dc „Scheveningschc Vrijgezel lenbond", welker leiden zich verbinden liet vrijgezellen-leven te leiden tot het bereiken van 'den 28-jarigcn leeftijd. Het doel der vereeniging is om door voor beeld en uitwendlgen arbeid vele misstanden op het gebied van het huwelijk tegen te gaan. Het bestuur beslaat uit 'de heeren G J. Paupit, onderwijzer aan de Chr. school ié Loosduinen, C. van den Oever, secretaris cn L. van Duivenbodeii Jr., penningmeester. Een ongelukkige. Uil Leiden wordt ons gemeld: De 38-jarige Van R„ custos en concierge aan 's Rijks herbarium aan het Rapenbure die gedurende geruirnen tijd zenuwlij And" was, is hedennacht, niettegenstaande da pogingen zijner echtgenoote om hom [ié weerhouden, uit een der ramen zijner wq- tdng gesprongen, daaina in allerijl gekneld naar den Witten Singel en aldaar in de Singelgracht verdronken. Hedenochtend is liet lijk opgehaald. Moordaanslag De gepensionneerde wagenbestuurder Schut, een 57-jarig man, beeft, gistel morgen in de Vondelstraat te Amsterdam een moord aanslag gepleegd op de 49-jarige vrouw Wasman. De dader leeft gescheiden van zijn vrouw, die in Nijmegen woont. Hij is gedu rende 9 jaar hij mej. Wasman ann de Lnn»e Leidsche'dwarestraat no. 70 in huis geweest tot voor korten lijd. Toen hij nu weer bij dé juffrouw terug wilde komen, wilde deze niets van hem weten, 's Morgens was zij met haar groentekar uitgegaan, toen in de Vondel- straat plotseling 6 schoten op haar en haar dochter, die haar hielp bij het vonten, wer den gelost. Een der kogels trof het oor van de doch ter, waardoor d'szo zeer licht werd gewond. Zij was zelfs dadelijk weer in staat te zamen met haar broer met het venten voort te gaan terwijl de moeder zich naar huis begaf om daar van don schrik" to bekomen. De dader is naar het politiebureau op het Leidseheplein overgebracht. Ongelukken. Tc Kloosterzande is Dinsdag een grijsaard van 80 jaar overleden, die Maandag door een wielrijder uit Ossenisse word omver ge- reden. Een loodgietersknecht, die Dinsdag te Hil versum van een villa zoo noodlottig kwam te vallen, is aan de gevolgen zijuer ver wondingen overleden. Groote brand. Te Luik is gistermiddag groote katoenspinnerij S* mj„, dan 1000 werklieden ziy 6; .mdta werk De schade, door v,nog éedekt, beloopt 250.000 fres. Vredesconferentie Op voorstel van den voorzitter werden httldctelegrammen vastgesteld aan de Ko ningin der Nederlanden, met eerbiedigen dank voor de betoonde belangstelling en gastvrijheid, en aan president Roosevelt, den aanstichter der tweede conferentie. (Luide toejuichingen,,) I) putatenvergadering: De DemIateiivorgadiringgisteren teAm- sL-idnm gehouden, heeft beslist dat do blanco formule van art. 80 O. W. niet kan worden, aangenomen; dat zij in begint el is tegen algemeen kiesrecht; dal het kies recht moet zijn organisch en voortonpig moet Impeikt blijven tot cre-';r.i>, noods uitgebreid met ct, „Prei, ireis'l't voor mannen. Keizer Frans J w. Uil Weenen wordt gemeld dat ook in do eigenlijke ziekte van den keizer van Oos tenrijk beslist verlietering wordt waarge nomen, De kerkroof. De vermaarde reliquieënkisf uit de kathe draal to Clermont Ferrand door Thomas ge stolen en verkocht is uit Londen naar Pa rijs overgebracht, onder toezicht der politie. De reliquieënkist zal Zaterdag naar Limoges worden overgebracht. Spoorwegongeluk. In de nabijheid van Oris (N.-Spanje) had tusschen een personentrein en een goede rentrein een botsing plaats, waarbij 21 P"r' sonen ernstig gewond werden. Beurs van Schiedam. .VRIJDAG, 18 OCTOBER. Officinale noteer in g van dc Commissie uildt Kamer van Koophandel aan de Beurs. MOUTWIJN /12j- per Hectoliter, cont, zonder fust en zonder belasting. ROGGE: geen opgave. GERST: geen opgave. MAÏS: geen opgave. Namens de Comm. voor de noteering, D. F. W. Pmns. Noteering der Vereemging „Bond van Bis tillateurs", gevestigd te Botterdam. MOUTWIJN: 12.50 per HL. JENEVER: f 16.50 per HL. AMST. PROEF: 18.— per HL. De Commissie, voor de noteering. MOUTWIJNStemming vast. SPOELING: ƒ1.40. SPIRITUS: 18 A f 18J. RUWE SPIRITUS: f lPj AMSTERDAM, 18 Oct. Koffie goed, ord. Java 35A, Santos i- Suiker kalm. AMSTERDAA1, 17 Oct. Lijnolie. In de sta'd ƒ2Cf.

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2