STADSNIEUWS. VliAAEDINGEN. Rechtzaken Landbouw en Teeteelt. Gemengd Nieuws. CANMaXUUtAMMOj WUMHHllWiaMKMa iftmfaXW» "Vr-n'*'''''" ^vr.--ra,nu,«iM^K.n«i.m r.mtwj t-lHSJc*5L KMWMtfii rsue. ^«UOTWtfirwjr»TW«tJ^i^n^cMWJ^j«SÉ>ti6«fi.v.-'/eMa«o4 reeds komen wij op legen de voorstelling, in de eloricnio per.- geroljwi-teerd, dat uit hot verso hi 1 tüsschon beidt* wetsontwerpen blijkt hoewel moer Knvper gaf dan Vee- gons, ie alleen op den klank afgaat, zal natuurlijk zeggen, dat, wanneer maar elke invalide wordt geholpen, het niet zóó erg is. ais hei ouderdomspensioen tot. het, 70e jaar uitblijft hij zal een regeling in dezen zin licht, verkie/en boven een regeling die don itnnlide aan zijn lot overlaat, tot hij (,o jaar i> geworden. Maar zoo «taat de zaak mol. Alge/ion van het feit. dat de wet. van Kay per /oer belangrijke leemten bevatte, waardoor het twijfelaelitig was hoe lang het nog zon duren vóór zij kon «orden in gevoerd, is het bodrog, aan de goegemeen te «ijs te maken, dal de invaliden door do «et \an Knvper «orden geholpen. Als inva lide werd slechts hij beschouwd, die niet meer in -taat is. óón tierde van zijn normale loon te verdienen." Financieel Nieuws. Uit Londen wordt d.d. gisteren gemeld: be busitnnin zal tniorgen met 2,000,000 souve.roi.gns naar New-York vertrekken, bit is de grootste verscheping van goud, die' op eenmaal werd verzbndon. Oiibh, de groote Schotschc drukker en stantsdrukker, failleerde lieden mei een tekort van 5S,000. 40-jarig jubilee. Gasteren herdacht de heer Bert. van Berkel den dag, waarop hij gedurende -10 jaren aan de Spoelingvereeniging is ver bonden geweest. De geheolc geschiedenis dezer vereeniging met al haar wol eu weo heeft Vim Berkel meegemaakt en groote, diensten daaraan bewezen. liet Bestuur kwam hem daaivoor hij monde van Hen heer 11. R. At. A. vantieul bedanken en huldigen "en hem werd een geschenk toegezegd, dat echter helaas nog niet geieed gekomen was. Van heel veel vrienden, kennissen en stadgemeoten ontving 'de jubilaris blijken van belangstelling hij dit feest. liet gebouw' der Spoelingvereeniging was aardig versierd. Bij Kon. bcsl. van 28 October is, met ingang van lti dezer, benoemd tot agent der Rijksverzekeringsbank, 13. J. AI. Beukers, procuratiehouder bij de naamlooze vennoot schap Schiedamsche Kunstsmederij en Ma chinefabriek, voorheen Cr. J, Vincent en Co., te Schiedam. Ambachtsschool Naar «ij vernemen heeft, liet bestuur dor Ambachtsschool alhier bericht ontvangen dat Gedep. Staten dezer provincie aan de Pro vinciale Staten hebben voorgesteld de ge vraagde subsidie ad 3000 toe te kennen. In Jei nel zal Zondagmorgen 10 uur een godsdienstoefening gehouden worden onder leiding van den voorzitter, terwijl 's avonds 8 uur een volikssamenkomsl' zal plaats heh- ben, waarin verschillende sprekers het woord zullen voeren. AVIj ontvangen de volgende mcdedeeling ter plaatsing van do Holl. Spoor: Slationskosfen worden vanaf November j.l>. geheven op'iedere ijl- en vraehtgoede- renzending, zoowel in binnonlandseh, als in bui treil kinds rh verkeer. Voor stukgoede ren bedraagt dit f0.02 voor iedere 50 K.G. met ean maximum van f0.50, per zending, t-ii voor wagen ladingen f0.50 voor eiken wagen, met uitzondering van wagonladin gen klasse C', waarvoor f0.25 voor eiken wagen berekend wordt. Het Volkshuis. Al,s een bewijs dat liet Volkshuis meer en meer een behoefte wordt in Schiedam, geldt dat heden 1 November het 1000ste lid is ingeschreven. Voor de bcstuursvacatuite .1. üropwor is gesteld de heer A. v. Wagtendonk, «'elke bij enkele eandidaatstelling gekozen is. Speenhof en Nap de la Mar. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie zal het vrije tooneel met den dichter-zanger Speenhof! en den humo rist Nap do la Alar hier Vrijdagavond op treden in Alusis Sacrum. Uitgevoerd zuilen worden de bekende kluchten ..Zijn Edel Achtbare" en „Do tante van Xlharley", terwijl de beide ge noemde liceren en mevrouw Speehhoff Prinz afzonderlijk zullen optreden. Uitvoerlug Zangschool rail „Gemengd Koor.'' Voor een zeer talrijk publiek werd gister avond in de Officieren-Vereeniging een uitvoering gegeven van de Zangschool van „Gemengd Koor". De zaal was zeer goed bezet. Allereerst werden door do leerlingen der le klasse drie kinderliederen van K. Jucjues Dulcroze ten gehoore gebracht. Het was alleraardig.-! hoe de kleinen deze liederen aanschouwelijk voorstelden. Het eerste lied „Hoe de kleine muisjes zich gewroken hebben", werd gezongen door do kleinste meisjes terwijl een kleine jongen voor kat spoelde. Het was aardig, zoo vrij als deze jongen zijn rolletje voordroeg. Ook ^Raviididididididititi" voor de kleinste jon gons behaalde, veel succes, 't Was jam hier,-dat in „Hel Sncenwprinsesje" voor de grootere meisjes het eerste couplot nogal tamelijk in toon zakte; misschien kwam dit door de vreemdheid der omgeving. Even wel hij de twee volgende coupletten ble ven de meisjes gelukkig zuiver in toon zingen. De hoofdschotel voor den avond was wel de „AVoudkoningin", een operette van Mart. Schuil. Litterarisch slaat dit werk zeker niet hoog, doch 't zijn de lieve me lodieën, die hierover heen doen stappen.. De geschiedenis van dit werk is te welbe kend, dan dat wij hie nog een korte uit eenzetting behoeven te geven. Als kleine woudkoniugin speelde Ala- rietje Oranje, die weL eens moer soiopar- fijtjes vervult. Geheel vrij, zong zij ook nn haar rol. Haar stem was zuiver, 'l is jammer, dal. het stemgeluid nog niel in omvang toeneemt. 't Belangrijkste aandeel had wel me- jtiffr. Lena van Diggelen, sopraan uit's-Gra- venhage, die de Selmapartij vervulde. Zoo wol spel als zang was zeer goed. Zij moei er evenwel op bedacht zijn, dat tie vi bratie in haar stem niet overwegend wordt, want dit zou op den duur schaden. De creatie van tien kluizenaar (Belmal va der) was ook heel goed. Het spel liet niets Ie wenschen over. Hel duet, dat zij hei den zongen, op 't oogenhlik, dat Selmanan den kluizenaar om onderdak vraagt, was beslist mooi te noemen. Ook het spel van Kate was heel goed. Op uitnemende wijze wist zij haar rol te typeeren en te karak- terizeeren. De kunstenmakerstroep droeg veel lot het lachsucces hij. 't Was dan ook zeer komiek, zooals de clowns er uitzagen en grappen vei kochten. Toch hadden zij voor overdrijven moeten waken. Rij de slotscène was de overdrijving zelfs wat hinderlijk en droeg er niet toe hij. om den ernstigen indruk te verhoogen. Hel ballet van de kennismeisjes was heel mooi. In keurige toiletjes gehuld, voerden zij de verschil lende figuren zeer goed uit. In beide ba- drijven komen deze meisjes voor 't voet- ücht. Vooral in T 2e bedrijf, als een ge deelte van 't ballet wordt uitgevoerd bij iockI en groen bougaulseh licht, en de meisjes ten slotte in een aardige groep zijn opgesteld, went een heel mooie in druk verkregen. De instruetrice, die liet ballet heeft ingestudeerd, een woord van lof voor '.^verkregen resultaat. De viool muziek hij 't ballet was mindenvaardigen t ware heter geweest, dat dit achterwege was gebleven. Voor 1 verkrijgen van een eigenaardig cachet is vioolmuziek bij 't ballet «rel op zijn plaats, maar dan had het althans beter moeten zijn. De koren waren over 't algemeen ook goed. Oit den aard der zaak is het uiterst moeilijk, deze uitgebreide kinderschare, die telkens door verschillende dingen afgeleid wordt, te leiden en er tevens zorg voor te dragen,, dat de tooneelgroepeering goed is. Wat verkregen werd, was moer dan voldoende. Aroor den directeur, den heer A. II. Fagel, was het heusch geen gemakkelijke taak, om deze geheele operette te leiden. Alet het succes dat verkregen is, kan hij dan ook zeer tevreden zijn. De leiding was vast en de heer Fagel heeft zich een be kwaam dirigent getoond. De pianobegelei ding was in. handen van den heer AV. U. F. de Jong. üe drie kinderliederen wer den door den heer Fagef begeleid. De totaal indruk is, dat deze uitvoe ring der Zangschool een heslist succes is geweest, zoowel voor 'I Bestuur van „Ge mengd Koor", als voor den directeur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het commissariaat van po litie: Sleutel' pprtemonnaie met eenig geld, wit wollen dasje, grijze daincahandschoen, lederen muilkprf, hak. Terug te bekomen aan de volgende adressen Zilveren armband, Aalberse, Nioordmo- lenstraat 22; blauwe duif, Sanders, Hoold- %raat 229; ring met sleutels, Bruggprnnn, Spinhuispad 19; grijs linnen tasch, Duk, KL Groenendal 17. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gevestigd in het Beursgebouw. Geopend alle werkdagen van 9k tot llA uur voormiddag en Maandag, Dinsdag en Vrij dag van 89 uur nam. Telephoonmimmar 244. Gevraagde arbeidskrachten. Bankwerker. Halfw. bakker. Jongens. Jongens voor Siga renfabrjek. Xleermakersleeriing Kuipers. Kuipers jongen. Letterzetter (hall'w.) Aangeb. arbeidskrachten. Alandenmakersjongen Alandenmaker (flesschenheteener) Smoutzetter (halfw.) Timmermansjongen. V uurwerker. Dienstbode. Keukenmeid. Bankwerker (halfw.) Grofbankwerker. Huisknecht. Jongen v. kantoor. Koetsier. Machinist, Plaatwerker (halfw.) Portier. Smidsjongen. Stoker. Straatmaker. Timmerl. (halfw.) Timmerlieden. Verver. Verver (halfwas). Voorslager. Zakken maker. Personen voor lichte werkzaam liectwn. Wasschen aan huis gevraagd. Naaiwerk aan huis gevraagd. Dagmeisje Door de hoofdonderwijzeres nau de ge meente-bewaarschool zal op Dinsdag den fm dezer des namiddags 2 uur, in die school zitting worden gehouden tot het ontvangen van aanvragen om toelating van nieuwe leer lingen. De Vlimrdingsche Bad- en Zweminrich ting zal op Donderdag 7 dezer des avonds ten 8.30 uur in het hotel ,,de Uolland- sche Tuin" een atgemoene vergadering hou den. De onderwerpen daarvoor zijnAlodedoe- ling algemoenen toestandplannen tot een nieuwe had- eu zweminrichting; voorlezing van de koninklijk goedgekeurde gewijzigde statuten; verkiezing van een nieuw bestuur; rekening en verantwoording; voordel tot algoheele aflossing van de nog niet uitge- loote rentelooze anndeelen. Aan liet postkantoor alhier werd gedu rende de maand Oct. 1907 hij de. Rijkspost spaarbank ingelegd f 12500 79, terugbetaald f 142 Al .11 Ro llet laatste door dat kantoor uitgegeven hoekje draagt hot nummer G396, foor de rechtbank te Botterdam ston den heden terecht de beide Franschen P. K. Tiotiillas. makelaar in wijn, geboren le Parijs, eu G. Bourier, banketbakker toS.iin- tes, die begin Augustus te Amsterdam weiden aangehouden door den rechercheur van Ingcn, toen zij in oen goud- en zilver- winkel aldaar, zilveren lepels en vorken trachtten Ie verkoopen, die zij later be kenden gestolen te hebben in een villa, na bij het park Ie Botterdam. Naar Rotterdam overgebracht, wezen zij de villa aan van den heer J. van Iloboken en werkelijk bleek aldaar hel. tafelzilver te zijn gestolen. Door don heer Van Hoboken was geen aangifte van den diefstal gedaan. Vandaar, dal eerst na persoonlijke aanwijzing dooi de dieven, de plaats van herkomst bleek. Door insluiping in don tuin zagen zij een kamer open staan en namen uit de buffetkast, het zilver weg, 1e weten: 22 zilveren lepels en vorken, 6 metalen ser vetringen en 2 metalen botermesjes. Beide beklaagden stonden terecht door middel v;ui den tolk, den heer .J J. Zin- dcl, koster hij de AVaalsche gemeente. Verdedigers waren Air, J. C'oort en Air. D. P. Kieboom. De eisch luidde voor den eerste ontslag van rechtsvervolging, omdat hij niet wel bij het hp-ofd bleek, en voor den ander 6 maanden, piet aftrek van "de voorioo- pige hechtenis. Alen meldt ons uit Rotterdam Hedenmiddag eischte het O. AL hij de Rotterdamsche rechtbank tegen den 22-ja- rigen varensgezel P. Post wegens moord op vrouw J. AI. de Ridder, bijgenaamd blonde Anna, in haar woning aan de Wijde Broeders-teeg aldaar, 1 0 jaren gevan genisstraf. De directeur verzoekt aan hen die ver zuimden te berichten, of zij aan een opge geven adres zijn geslaagd, bedoeld bericht ten spoedigste te bezorgen. Het O. Al. bij de Rotterdamsche recht bank eischte tegen AV. M„ B.,, 23 jaar, huisvrouw van .1. B,, zonder beroep te Schiedam,, wegens verduistering van een heerencoshiunn 14 dagen gevangenisstraf. Voorts werd gcëischt tegen S. S.,, 29 jaar, bootwerker, vroeger kapitein vaneen motorboot, eri P. B. B„ 29 jaar, los-werk- man, heiden wo-nende le Schiedam, die op 29 Juni cognac hadden gestolen, voor 3 maanden en voor B '2 maanden. Tot den 7den Provincialen cursus in Hoefbeslag, welke vanwege de afdeeMng 's-Gravenhage van do llollandsche Alaa.t- schappij van Landbouw" zal worden gehou den in den winter 190'7/S, werden nage houden examens van de 15 adspdrantew toegelaten'de lioefsmidshaas 'AL .1. Brou wer, te Vlaar'dingen, en de gezellen L. "J "Schiillor, te llecrjansdamR. Fankcrt, 1c Klaaswaal; P. Wilschut Azn., te llemlrik- Tdo-Amb,aehtA. de Raadi, te Berkel en Rodenrijs; AV. J. F. Wildenbui'g, te 's-Gra- ve-nhage; II. Glasbeek, te AYaddinxvcon A. Schputen, te Nfiald'wijk; J. de Koning, lo Schiedam; P. van der Kynoij, te Schie dam; D. AV. Gesink, te Katwijk, eu J. van der Zijs. te Ileinen-oor'd. Uitvaart J. P. Lismie. Eergisterniiddng had in allen eenvoud de teraardebestelling op „Zorgvliet", te Am sterdam, plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. P. Lissone. Arele kran sen en bloemen dekten de baar. Aan het graf word niel gesproken. Lu'dewig, architect te Nijmegen. Het kasteel zal geheel in zijn oorspronkelijke!! vorm herrijzen. Van de 20 inschrijvers was de laagste inschrijver ITeijinorink en Nollen te Nijmegen voor 30.520 de hoogste in schrijving beliep 55.100. („Zutph. Ct.") Een goede vangst. Dit Ilaarlem, wp-rdt ons geseind; Thans zijn vier medeplichtigen van don gisteren gearresteerden Haarlem,sche.ii in breker Ivollaard aangehouden. Het zijn de beruchte Stiphout, Hofstee, Saurenburgen een 17-jarige knaap. Allen waren Kp-1- laard behulpzaam hij zijn talrijke rijwieldief stallen, die hij in den laatston tijd pleegde. Staking. Bij de firma lJogerheijde en Jongmans, sigarenfabrikanten te Zierikzee is een werk staking om loonsverhooging uitgebroken. De patroons hebben aan hun werklieden ver klaard, dat de deelnemers aan de staking door hen ais ontslagen zullen beschouwd worden. Mei kasteel te Wijchon. ZooaLs men weet, zal het afgebrande kas teel te Wijchen weer worden opgebouwd. De leiding Is opgedragen urm den heer F. Gruwelijk feit. Twee jongens van 11 en 12 jaar, L. v. V. en C. S., wonende in de Wilhelmina- ntraat te Rotterdam, kwamen Donderdag avond aan den politiepost in de van der Leckestraat mcdedeeling doen van een gru welijk feit. Ren man had aan den Ahias- kant hij de Oude Plantage een kind door midden gesneden en de stukken in de Alans geworpen. De commissaris van politie, de heer Vuijk, begaf zich dadelijk met een inspecteur, en de heide jongens derwaarts, om zich door hen de plaats «aar de gruwelijke moord ge schiedde te doen aanwijzen. Voorzien van lantaarns en gewapend mot dreggen loog men er op uit. Ter plaatse gekomen deelden de jongens mede dat de moord geschiedde nabij de basaltglooiing aan den Alaaskant onder het plankier waarboven de goederentreinen gelost worden en dat de moordenaar met een mes naar hen ge dreigd had. Een halsbrekende tocht moest ondernomen worden, om langs het sterk hel lend vlak tea- plaatse te komen. Er werd evenwel niets gevonden. Herhaaldelijk wer den de jongens ondervraagd en eindelijk kwam liet er uit, dat zij zelf niets van liet dom- midden snijden van het kind gezien had den, maar dat twee buurjongens AI. II, en -T. AV. lmn het. gebeurde hadden medege deeld. Denzelfden moeilijken tocht terug ging liet nu weder. Ook deze twee jongens werden opgespoord en nan een streng ver hoor onderworpen, en toen werd hij horten en stooten medegedeeld dat zij voor de aar digheid de twee eerstgenoemde jongens wat wijs gemaakt hadden, niet denkende dnt dezen dit. aan de poülie zouden gaan ver tellen. Een doode hond en een zak met afval hadden zij in de Afans neworpen, dat. is allen („N. R. Ct.") Ean zware eisch. Te AVipschoten stond Vrijdag voor de nrr.-rechtbank terecht de 50-jarige Jan Pol- dermans, geboren te Gorinehem, woonach tig te Amsterdam, beschuldigd van oplich ting. Hij heeft onderscheidene personen onder valsche voorwendsels weten te be wegen tot afgifte van 25 cent ten behoeve van de Nederlandsche Contenvereeniging, ten behoeve van hulpbehoevende ooglijders in Nederland, te Amsterdam. De ambtenaar van het O. AL eischte te gen bekl. twee jaren gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. Klopponborg, drong op vermindering van straf aan. Oplichting De postbode S., quitantielooper te Dor drecht, heeft in den loop der maand Octo her quitanties geïnd en daarvan een lie drag van f270 blijkbaar niet afgedragen. Dit kwam dezer dagen uit door 's mans zonderlinge houding. De politie heeft <L zaak in onderzoek genomen. Het verduis terde bedrag zal vermoedelijk door S. of zijn familie worden terugbetaald. Doodslag. Twee broers te Nieuwdorp kregen ruzie over het werk. De eene sloeg den anderen broeder met een suikerbiet op het hoofd, waardoor deze bewusteloos werd. Tenge volge daarvan is de geslagene overleden. De justitie heeft zich in 'de zaak gemengd. Diefstal. Door de Amslerdamsche politie zijn Don derdag te Kampen, hij de firma E. G. En gelen een Jnpansehe kast. en bank in hu slag genomen, daar ter reparatie en tot in elkaar zetten gegeven door den beurt man H. AV., van daar op Amsterdam v.v Nanr we vernemen zijn genoemde voorwer pen, afkomstig van een bazar te Amster dam, waar genoemde II. AV. een aantal ledige kisten gekocht heeft. Deze zijn in beslag genomen bij de Alajolienfabriek t Kampen, die ze had gekocht. Een paar pakhuisknechts van den bazar en de beurt man IT. AV., zijn te Amsterdam in voor- loopig arrest gesteld. Rookcndc Raadsleden. In do Vergadering van den Raad der gemeente Schoterland werd door een 1M voorgesteld om gedurende dc Raadsverg deiiingen op kosten van do gemeente sigaren te uooken, omdat sonmnigo leden ook vrij tabak rooken nut een lange pijp. Over dat voorstel hebben de stemmen gestaakt, zoo- dtU in de volgende vergadering hierover weer gestemd zal moeten worden. Liefde die sterker is dan armoede. De 21-jarige naaister uit Alkmaar en de 23-jarige timmerman uil. Borgum had den sinds Jangen tijd kennis aan tlkaai en besloten een huwelijk aan te gaan, doch hot weekloon van den laatste was daar toe niet toereikend. Do man besloot daar om naar Duilschlaml le gaan, teneinde aldaar werk te zoeken, llij had vernomen dat de loonon daar hooger waren. Zoo»! dacht, zoo gedaan. De man vertrekt, maai de liefde zijner aanstaande is zoo 'gróót dat beiden besluiten derwaarts te gaan' Alet hot kleine spaarduitje wordt do reis ondernomen en werkelijk bekomen heiden zooals zij ten minste zelf verhalen, werk' Een 'ziekte van den jongen timmerman doet evenwel aan hun voorspoed een einde komen. Geld om terug te gaan hebben zij niet en per voel wordt de terugreis aan. vnard. Afgemat van doorstane vermoeie nis komen beiden te Arnhem' aim en vroe gen aldaar, om voortgeholpen te worden naar de woonplaats van hun ouders. Aan hel verzoek van het jeugdige meisje wil de men voldoen, maar toen zij hoorde dat zij van haar geliefde afscheid moest nemen, vond zij hot toch maar beter bij hem te blijven, en samen de reis te voet door Lcj, zetten. Ongelukken. Gistermorgen kwamen op het Marktplein te AlraplO' twee wagons met elkander in botsing. Dc vrachtrijder 'J. K, uit 'AVier- den viel 'daardoor van zijn wagen en kwam met het hoofd op de steencn terecht. He- vlg bloedende uit neus en ooren, is hij in bewustelooz.cn toestand opgenomen en per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. De dokter gaf weinig hoop op zijn herstel. 0]) het Spui te 's-Gravenhage, ter hoogte van de Nieuwe Kerk, word gistermiddag een fietsrijder door een clectrische tram overreden en zeer ernstig aan een dor voeten verwond. Atolgens ooggetuigen keel de persoon naar zijn hond om en zag daardoor dc tram niet aankomen. Fiets en berijder lagen gedeeltelijk onder den motorwagen, welke, mot behulp van een groot aantal mensehen, werd gelicht. Ken gedeelte van don wegruimer —het houten hek, dat dienen moet. om voorwen pen van de rails te schuiven moest worden uitgezaagd, om den fietsrijder uit zijn benarde positie te helpen. Per bran card werd hij naar het ziekenhuis over gebracht. Hel rijwiel was zwaar bescha digd Een stad verwoest. De berichten over 'de verwoesting van de stad Karalagh in Turkestan (Midden- Azië) spreken elkaar tegen. De aardbeving, die 21 Oct. plaats had, z.ou volgons den een 15000, volgens 'don ander 400 men- schen hebben gedood. Uiit Bocharawordt gemeld, dat "600 boerenwoningen zijn ver hiel d en 'dat or 200 menschen zijn omge komen. De emir van Bochara zond hulp. Tc Samarkand zijn niouwie aardschokken Waargenomen. Pest. Te Oran (Algiers) zijn gisteren 2 nieuwe gevallen van pest voorgekomen. Het vrije verkeer met 'den wal is verboden. Te Marseille worden strenge maatregelen genomen. De zaakli au. Alen venvacht, dal advocaat. Ratu, die terdioodvcroordeeld was wegens het dood schieten van zjjn schoonmoeder, over en kele dagen begenadigd zal worden; zijn straf is dan levenslang tu.ch thuis. Do verdediging 'doet al haar best om, herzie ning van het vonnis te verkrijgen. Spoonvegongelu k Donderdagavond had op den Brohltal- spoorweg, van Brolil tiaar Keippenich, on der Oberz-issen nabij Keulen,, een spoor wegongeluk plaats, dat het leven kostte aan 7 personen. 'Verscheidenen zijn zwaar gekwetst. De laatste trein ontspoorde in do duisternis nabij het station Oberzissen hij een kromming van den weg. De trein deed oen 'brug instorten, do locomotief en de eerste wagon werden diep in den grond gedrongen. Vooraan waren personenwa gens, achter zwaar geladen goederenwa gens, die de voorste wagons in elkaar persten en volkomen vernielden. De ma chinist en G van de 20 reizigers werden gedood, 14 zwaar gewond. Aanstondsna do ramp verschenen 4 doktoren cn ook de brandweer uit Brohl. Bij het licht van fakkels werd d,en gcheclcn nacht gewerkt om levenden en doorlen onder de putn- hoopen vandaan 'te halen. Een school m Oberzissen werd ï,n een ziekenhuis her schapen, De 'lijken zijn vrecselijk verminkt cn onherkenbaar. Een man uil Ndcderzis- sen weiden heide boenen afgpkloind. On der de 'dioden m.oetcn zijn een heer uit Duisburg, die- -op jacht wilde, gaan, een Italiaan en een reiziger van een Koul- sche firma. De oorzaak van het ongeluk zoektmen daarin, dat do rails door den regen slip pcrig geworden waren. Do ntalerieek schade is groot on het verkeer is totaal gestremd. Het gerecht 'heeft aanstonds een onderzoek ingesteld. Tegen den mist. Dimitrio Maggiora, een Italiaansch uit vinder, beweert een toestel te hebben ver vaardigd, waarmee men binnen twintig mi nuten de dikste mist kan wegblazen. Het is ccïi kanon van 20 Al. lang, met lucht druk, dat in plaats van projectielen gas uitwerpt. Door dc trilling, die de ontplof fing in de lucht teweegbrengt, kal den»-* worden verdreven. Een proef zal plaats hebben te Barking, ten van Londen, slaagt dez.e proefneming, dan zal deze

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2