BINNENLAND. Kechtzaken STADSNIEUWS."' ^MAJtDÏNGËxT^ Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Ned. Heuv. Kehk Zondag heeft de heer M. J. Ailriani, pre dikant te Almelo, den dag gevierd, waarop Itij vóór 40 jaar het predikambt aanvaardde. Staten Generaal. mM^Muwikiaa«r\i*tnunt« muüm. ur4M.KAi«ttr;MMaM4i iXVACi* *xx y*i xumv.'MKt w»«v» ww. dew beleedigde op hot oog had, daar hij hom immers in den ge bede in Gods be scherming aanbeval, ais hebbende wegens zijn zonden bijzonder die genade vannoude. Ion derde is liet een jammerlijk toeken van verwording van onzen volksaard, dat de Deputaten dit alles slikken. Zijn dit de geestelijke nazaten der hervormers, der geu zen, der fiere verdedigers van de vrijheid van consciëntie, der hardnekkige vijanden van gewetensdwang? Hoezeer is dan dit nageslacht van den geest dor vooi vaderen ontaard. Hoelang vraagt men zich al zal óen dergelijk byzantinisme nog duren V Hoever zal de despoot het kuit tien door voeren „Land en Volk" schrijft, onder het op schrift Ihvif. Fabius in handen van den Satan, ook over het artikel \tm „De Stan daard. olgens tie voorstellen in dat artikel, /.egt hel blad, moet prof. Fubius, die strijdt voor nut hij meent, dat de ware antirevolutionaire beginselen zijn, stellig, wellicht onbewust, in dienst \un de demonische macht staan. Wie denkt hier niet aan don strijd, dooi den hoer Ttwlst.ru getoerd in de S. 1). A, P.? leder strijdt op zijn wijze en mot zijn middelen om de tegen»!revets af te maken. Maar demagoog is de een zoo goed als de ander. De „Arnhemsehe Courant" schrijft Demagogisch, immers misleidend, is het hoofdartikel in „De Standaard": „Iets vree- gelijks". Door de opcnluu tige en eerlijke critiek van prot. Fabius en anderen heeft Ie nimbus, welke tot dusver de Doputaten- tergn de ringen omhulde, in den laatstee, tijd ei listig geleden, zijn de „waanvoorstellin gen" en de „ma*-a-suggestie" verstoord van de broederlijke meivenstemming en de een dracht dor pmtijgenooton. Voor de duizen den en nog eens duizenden volgelingen, die de Deputaten-vergaderinceii der vorige m.mnd niet bijwoonden, moet ze echter luiur sehijn van heiligheid behouden, en ondanks prof. Faliiu.s en de critici in meer dan één zitiier antirevolutionair blad, komt ,,De Standaard", die tic critiek zelve heeft dood gezwegen. nu zalvend verzekeren, dat wie de vergaderintr bijwoonden desgevraagd alle antwoorden, „dat de vergadering heerlijk en be-zielend was, gelijk steeds onze Deputatm- vergmleringen waren, en dal er hoegenaamd niets, niets ter wereld is voorgevallen, dat ook maar opzien baren kon." Doch de critiek op de leiding der partij, op de wijze waarop haar een „gevoelen" over het kiesrechtvraagsluk opgedrongen is oen critiek waarlijk niet van den eer ste den beste ze was er dan toch en velen moeten er van hebben kennis genomen. En hoe nu tracht, ,,De Standaard" don daar door onvermijdelijk toveeggohrachten indruk uit te wi.ssc.lien? Het blad haalt vervolgens eenige passages uit het artikel„Tets vreeselijks" van „De Standaard" aan, en zegt dan: Prof. Fabius een werktuig van den Satan! „De Rotterdammer" verwijt den sociaal democraten „Gelijk het partijbestuur en 'de nunsthijrtnande leiders het willen, zóó gebeurt het." Hierin is zeker veel waars maar is 't anders in haar eigen partij? En voor de middelen die de sociaal-democraten bezigen om dien invloe'd en die macht te verkrijgen, belioeven zij tegenover de anti-revolutionai ren de oogen waarlijk nog niet nc-er te siaan. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder zal op de terug reis van Zwitserland in den nacht van a. s. Woensdag op Donderdag verblijven te Bazel en van daar doorreizen naar Neuwied. Audiënties. De gewone audiënties van den minister van justitie op Woensdag 13. die van den ministers van koloniën en van marine op Vrijdag 15 dezer, zullen niet plaats lic-bhen terwijl de audtiëntio van den minister van financiën in plaats van op Donderdag 1-1 dezer zal plaat» hebben op 10 dezer, te 12 uren. Keizerin Aug-nsia op het Loo. De Duitsche keizerin, die. zooals gemeld "13, a.s. Zondag een bezoek op het Loo zal brengen, komt uit Engeland u. b. van de Hohenzollern ongeveer tegen 12 uur 's mid dags te IJnunden, alwaar de keizerlijken trein gereed staat voor de reis naar het Loo, vat waar II. M. des avonds 10 uur met den- zelf den trein naar Duitsehland terugkeert. üvervalling op Timor. Blijkens een uit Tndië ontvangen telegram re Kolbuno. landschap Amanoebang op Ti mor, is een rmtende patrouille, onder een Europcesch sergeant vetraderlijk door de be volking overvallen en grootendeeks afge maakt. Gedood zijn twee Europeesche en veertien inland.-clie militairen, allen beneden ilen rang van officier. (Reeds gisteren door ons gebuiletineerd). De „X. R. Ct." merkt, naar aanleding van dit telegram op, dat zij heeft ingezien, te vroeg haar ontevredenheid te hebben ken baar L'ernaakt over de ontcijfering van het telegram van haar correspondent te Bata via dd. 2 dezer. Xu blijkt toch, dat dit telegram in twee doelen moest gesplitst; het eerste deel had dan moeten luiden,,In Amanoebang (Timor) is een patrouille van 19 man geheel uitgemoord, allen ge sneuveld." Wat zij toen verder over Florca gezegd heeft eiseht geen verbetering, behalve dat daar geen patrouille van 19 man is aangevallen, maar een afdeeliug polttio-»oi- daten. Kerst 9 dagen, nadat het voorgevallene op Tintor te Batavia bekend was, geeft de regeering daarvan keunis. Dit is waarsrhïjn- lijk te verklaren uit de omstandigheid, dat do namen der gesneuvelden en gewonden niet eerder bekend waren. Uit het bericht der regeering blijkt ook dat drie ialandsche militairen er het leven hebben afgebracht. de Flores. Do correspondent te Batavia van R. Ct." seinde gisteren: Kapitein Christoffol zet den tocht naai de Xoordknst voort met slechts -16 mare chaussees. Den 1 sten dezer zijn er te Endeh 25 zieken aangekomen, lie leiders van den aanval op Entteh zijn in hechtenis geno men; het bleken bevriende hoofden te zijn. Het blad teekent daarbij aan: Dit telegram is een vervolg op dal van don 2den dezer. Wij zien er tot ons ge noegen nut, dat wij tiet telegrafische raad sel, hetwelk wij op eerstgemekleu datum te ontcijferen kregen, goed hebben opgelost. Inderdaad heeft er weer een aanvat op Endeh plaats gehad. Vergissen wij ons niet. dan begon ka pitein Christoffol zijn tocht naar de Nmu.l- kust met ongeveer 90 marechaussees., zoo dat "zijn Uoopje leelijk begint te dunnen. Er behoort veel doorzettingsvermogen toe. 0111 met een ttoepje van -til man, die toch ook wel reeds teekenen van vermoeidheid zullen geven, dwars door Flores 1mar- cheeren. De verbinding met Fn.leh wordt blijkbaar goed onderhouden, zoodat het mo gelijk is tie zieken snel derwaarts te eva cuee ren. Xa de optimistische berichten, tint het verzet in de Endeh-slivok geëindigd was. treft 1. >t in huoge mate, dat de z.g. be vriende hoofden opgetreden zijn als lei- dets van den tweeden aanval op "Endeh. Het is altijd een hoogst gevaarlijk studium bij onze militaire expedities in de koto niön, als wij gaan werken mot ..hevti Mute'' hoofden. Vooral wordt iL'.t gevaarlijk, als men 11a een vluchtig succes die menschett aan hun lot overlaat en met de hoofdmacht voider trekt. Wij zouden wol de viaag willen stellen: wie hoeft die leiders van den aanval op Endeh gearresteerd Et- lagen in die buurt niet veel troepen meer en het detachement gewapende politiediena ren werd geheel afgemaakt. Reeft men van elders de troepen weg moeten nemen, zoodat we bijv. in de Rokkastroek ook weer voor verrassingen kun non komen te staan? Daar was, zooals men zich zal her inneren, de luitenant J. J. de Vries met 3 brigades marechaussees aan tien arbeid. Wij moeten thans even terugkomen op het telegram van onzen correspondent te Batavia van den Sisten October. Die cor respondent seïude ons toen. dat kapitein Christoffel van Ai Alereh' naar de Noord kust zou gaan om den weg te nemen over Xanggalaij Roso, Rioem naar Rindoe, F.n- dora en Nangga Pnndan. Deze route loopt van de Noordkust naar het Zuiden., zoodat wij meenden, dat kapitein Christoff-.d met zijn manschappen over zee naar de Noord - kust zou gaan, om dan over land langs den aangegeven weg naar de Zuidkust terug te koeren, lilt liet hierboven afge drukte telegram lezen wij echter, dat Cbtis- toffel over land naar de Noordkust oprukt; onze correspondent te Batavia bedoelde dan met zijn telegram van 21 October blijkbaar alleen den weg aan te geven, waarlangs Christoffel zou terugkeet en. Tweede Kamer. B 1 ij v 011 d gedeelte. Nu het klaarblijkelijk on/nogelijk is ge worden, dat het wetsontwerp tot vermin dering en wijziging van het Vlllo hooftl- sttrk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1907 vóór 1 December e. k. tot wet verheven, wordt, terwij! toch alleen wanneer dit wel hot geval ware geweest, do voor het loopeiplo begtootingsjaar be voegde beperking van het blijvend gedeelte tot n it vowing had kunnen komen. heelt de Ahryster van oorlog, na verleende mach tiging door li. AI. de Koningin, evenge- npemd ontwerp ingetrokken. De AEnjster brengt deze aangelegenheid thans over naar tia begrooting voor 1.908; de Ahnjster zal zich beijveren, de spoedige indiening van Je daartoe strekkende voor stellen, zooveel mogelijk te bevorderen. Kamerverkiezing te Snoek. De „Midd. Ct." schrijft: Men wist dezer dagen te melden dat in het district Sneek de Vrijzinnigen bij de a.s. verkiezing voor oen lid der Tweede Ka mer, vaeature-Oktnu, hot terrein zouden vrij laten aan do cleriealen, die vooral het oog hebben op dr. Kuypc-r, .hunnerzijds voor zeker een goede keuze. AVij verbaasden ons over die medcdeelin- gen maar twijfelden tevens aan de juistheid ervan. Onzes inziens was voor zulk een ont houding allerminst aanleiding. Nog onlangs, in hetzelfde nommer vnn 29 October, hebben wij erop gewezen dat de kans voor de anti-eloriealen volstrekt niet ongunstig staan. Dit bleek in 1905, locn de heer Niemeyer 277-1 stemmen verkreeg en 'de heer Okma, het aftredend lid, 3033. Gelukkig daarom dat het bericht wordt tegengesproken en een betere tijding lot ons komt, n.I. dat de centrale vrijzinnige kies- veroeniging in dat district Woensdag a.s. een algemeene vergadering zal houden, 0. 111. ter bespreking van een candidaatstelling en zoo mogelijk verkiezing van een definitieven eaudidaat. liet is 1e hopen dat men een geschikt persoon zal vinden. Een harde strijd wacht daar de onzen en veel, zeer veel hangt a? \an hem dien zij op den voorgrond stellen. Uit den Haagseüen gemeenteraad. De burgemeester had hij zijn wedervar- schijnen een pijnlijk woord te zeggen. De hein door den raad toegedachte weddever- hooging zal baron Sweerts niet aanvaarden. Op den voorgrond stellend, dat niet hij het voorstel heeft gewenseht, maar tevens met aangeimmo openhartigheid verzekerend, dat niet f8900, niet f 10,000 en niet f 12000 oen wedde" mocht heelen voor een Huagseh burgemeester, hoogstens een tegemoetkoming zei de lieer Sweerts, dat alleen de waar borg eerier algemeene instemming hem lot aanvaarden zou hebben bewogen. Maar die algemeene instemming was er nu niet, elke maand zou het besef hiervan by hem op wekken en daarom vetts zijn besluit, aan Gedeputeerden te verzoeken de eventueele vveddevei-lioogmg eerst toe te pushen, wanneer eens een opvolger bom vervangen zou hebben. De buigemepster heeft 's raad» gunst dus gewezen van de hand. Dij handel !e hiermee correct. fijngevoeliger dan de raad, die óf niets had moeten doen, on dan principieel gehandeld zon hebben, maur Biddingen" had moeten laten. Moge het heel lang nog timen voor een volgende burgemeester raaris (inaneioelu gunsten zal kunnen genieten. Uit den Z.tnudiunscheu gemeenteraad. Gisteravond kwant de Gemeenteraad op nieuw bijeen. Allereerst kreeg de hoor De Vlies (antirec.) het woord, om te eonsta- teeren, dat hij zich voorgenomen heeft te genover den heer Duijs (soc.-dem.) niet meer in debat te fretten, zoolang deze geen excuus aanbiedt voor de beleedegingen zijn mede leden aangedaan, tie onhebbelijke toon van den hoer Duijs, zijn onlogische betoogtrant en het ophouden der werkzaamheden ma ken bet naar spreker's inzicht gewenseht. tegenover den heer Duijs alleen te velde te trekken, indien het genteen te belang daar toe noodzakelijk dringt. Het laat zich denken, dat de heer Duijs deze gelegenheid handig aangreep, om te wijzen op zwakheid van motieven zijnet- politieke tegenstanders en op een slecht dienen van het gemeentebelang door bet aannemen van een doodzwijgende politiek. De voorzitter verklaard.» nog. dat bij op de argumentatie van den heer Duij» niet zou ingaan. Dat wilde echter niet zeggen dat hij daarmede instemt. Zijn voorn-men is, den heer Duijs, indien hij zijn toon niet matigt, geen inlichtingen meer te verstrek ken, indien niet tie Raad zich uitspreekt, dat hij het geven dier inlichtingen wenseht. oc lieer Duijs toekende daartegen protest aan, onder metledeeling, dat z. 1". de voor zitter daarmede te kort deed aan zijn .unbts plichten, wijl hij ieder Raadslid obj-wtief heeft te behandelen en ieder hunner --on verschillig hoe de voorzitter over den per soon oordeelt heeft Ie beschouwen als een vertegenwoordiger riet burgerij. Hierna werd dit incident vom -sloten verklaard. Uit Slledreeltf. Toen in de gisteravond gehouden zitting ran den gemeenteraad, na afdoening van verschillende zaken, het punt van de agenda aan de orde kwam «Bespreking Gemeenteontvanger", werd de openbare vergadering geschorst. Na herope ning deed de voorzitter mededeelingvan den gang van zaken sedert 25 October jl. en van het verlof door B. en AV. aau den gemeente ontvanger op diens verzoek verleend na de opening der gemeentekas op genoemden datum. Blijkens 't proces-vet baal van kas opname was deze in goede orde bevonden. B. en AV. stelden nu \oor den gemeente ontvanger, die, als kassier en commissionair in eflecten in staat van faillissement verkeert, te schorsen. Zonder discussie werd dit voor stel met algemeene stemmen aangenomen. Delfland. De begrooting voor -J9ÜS van het hoog heemraadschap Delfland sluit in ontvangst en uitgaaf met f828,168 21, waaronder aun on voorzien f 14,607 05. De ontvangsten openen met f 455,000 van vroegere diensten en doen vei der zien sluis- geld f198,000; opbrengst van geldleeningen f148,000 De uitgaven vermelden o a. korten van gewone werken f75,450; kosten van nieuwe en buitengewone werken f 475.000rente en aflossing van geldleeningen f211,'155. Maritieui-Hlstoriscli Museum. Blijkens eene rnededeeling aan den minister van binnen], zaken van de commissie voor het beheer der nagekomen en overgebleven gelden voor de De Ruyter-viering, ten bate eventueel van een Maritiem-Historisch Mu seurn, beschikt deze commissie thans over een fonds van f1400 en is bij het plaatse lijk comité te Amsterdam nog f1000 be schikbaar voor gemeld doel. Deze gelden zullen echter tot een ander doel moeten wor den bestemd, wanneer in de eerste helft van 1908 geenerlei zekerheid mocht bestaan om trent de stichting van bedoeld museum. Voorkoming- ran scheepsrampen. »Een Scheveningsch reeder" roept in de Ned. Zeevisscherij en Handelscourant belang hebbenden op om blijken van adhaesie voor een bijeen te roepen vergadering tegen hel ingediende wetsontwerp ter voorkoming van scheepsrampen in te zenden. Schr. wil, dat ieder, die protesteeren wil tegen de voorgestel de maatregelen, daarvan doe blijken bij den actieven uitgever van bet blad, den heer 0. Brouwer, Dunne Bierkade te 's-ilnge, die deze bewyzen van sympathie aan den secretaris det afd. van de Visseherij-vereeniging te Scheve- hingen in handen zon stellen. »Uel bestuur dier afdeeliug zou dan reden genoeg hebben, om over deze zaak een vergadering uit te schrijven. Bestrijding van d«u woeker. Men schrijft ons uit. 's-Gravenlmg-e: Naar aanleiding van een in de gisteravond gehouden best uur-vergadering van de Natio nale Verceniging tot bestrijding van den woeker ingekomen schrijven van mej. (J. C'. A, van Dorp, dat zij om gezondheidsredenen Ontslag nam als bestuurslid, wijdde dc voor zitter, mi-. Joh. d, Belinfante, eenige van tïroote waardeering getuigende woorden aan hetgeen door mej. Van Dorp voor do Ver- eeuiging is verricht. Uit de mededeel!ngen bleek: dat oen adres met memorie van toelichting gericht is tol den gemeenteraad van Deventer, waar in wordt aangedrongen op reorganisatie dor gom -entelijke Bank ran Ironing aldaar; da! liet aantal veivenigingon. dut zich aan sluit. voortdurend toeneemt, evenals het aantal personeel)' leden: dat. door het comité le Rotterdam het werk der propaganda met kracht wordt, ter hand genomen, en dat de commissie voor het. oprichten van spaar- on hviilntnken dezer dagen haar werkzaamheden ■/.al aanvangen. In het volgend nummer van de „Medodre- lingen" det' Atereeniging zal do aandacht gevi-tigd worden op een aangekondigden verkoop van premie-loten op afbetaling, waar bij het bedrag, dat moet worden betaald, bovenmatig is in verhouding tot de werke lijke waarde van het lot. Ned, Bond voor Yrouwenkiosreclit. Door den Nederlandschen Bond voor Vrou wenkiesrecht is het eerste nummer uitge geven van een correspondentieblad »de Ploe ger", dat voorloopig 3 maal per jaar verschijnt Daaruit blijkt 0. a. dat het aantal leden van den bond thans meer dan 500 bedraagt. een bekend tooneelspeler Louis Jacques Velt man, die 47 jaren lang aan het tooneel ver" bonden is geweest Hij is 90 jaren oud ge". worden. Het O. M bij de Rotterdarnsche recht bank eisehte heden ucht dagen gevangenis straf tegen M. de B„ 24 jaar, huisvrouw van A. v. L. te Vlaardingen, wegens eer,, voudige beleediging. Armenzorg-, Te Amsterdam is een zc-er eigenaardige Joodsehc vereeniging opgericht. Deze stelt zich ten doel, aan de door het Burgerlijk Armbestuur bedeelde Israëlitische armen den voor hen bestemden gêldelijken on derstand persoonlijk in hun huizen nilla reiken en hun levens zooveel .mogelijke!) morrelen steun te verleunen. Daardoor wordt voorkomen, dal de bedeelden, zoo als tol nu toe, in lange rijen soms uren hij het Burgerlijk Armbestuur moeten wachten. Dir. bel Iuvoerr. en Acc. Bij kon. hesl van 8 ttezer zijn, ingevolge de Bui-gelijke Pensioenwet, de navolgende pensioenen verleend, als aan: M. J. Bouwman, kommies Isle klasse bij 's rijks belastingen, 1 719; A. Chr. L. F. van llaeron, kommies-ont vanger, f' 508 Fitnnicleel Nieuws. De minister vnn financiën maakt bekend a. dat op 9 dezer bij du betaalmeester- iti kas wasf 3,058,941.44 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf 6,769,304.841/2 c. dat op genoemden datum geen schat kist-promessen in omloop waren. (Stct.) Zllvoren jubileum. Heden bei dacht AV. van Geloven den dag, waarop hij gedurende 25 jaar werkzaam was in de mouterij »De stad Schiedam". De rnoutery was met groen versierd. De jubilaris werd hedenmorgen door zijn patroon gelukgewenscht en deze bood hem een zeer fraai cadeau aan Ook het personeel liet zich niet onbetuigd en bood hem een geschenk aan. Het feest werd verder in huiselijken kring herdacht. Van verschillende kanten mocht de jubilaris blijken van belang stelling ontvangen. Hedenmorgen omstreeks 61/2 uur ontstond brand in een woning aau liet Nieuwsticht, bewoond door de weduwe leisman, doordat de brandende lamp sprong. Door J Reinen, die dadelijk ter hulp snelde, kon het vuur geblnscht worden alvorens het zich aan andere voorwerpen had medegedeeld. Op den Schiedamsclieudijk te Rotterdam is gistermiddag de werkman N. P., in dienst der Stuwailoorsverceniging wonende te Schie dam, door stakets mishandeld. Hij ontkwam erger door een woning binnen te vluchten Voikshndhuls. In de week van 4—10 November 1907 werden genomen 252 baden. 1 rte klasso, 2de klasse. kuipbaden 23 kuipbaden 31 regen 22 regen 166 school 5 eis kindfo 10 'Hedenmiddag ontstond een begin van brand in het in de haven alhier liggend loggerschip VL, schipper if. Fiilckes, van de rec'tlerij van J, Proost, welke brand tpoedig' gebluscht werd. Gistermorgen is te Amsterdam overleden Advocaat-generaal jhr. mr.jjRetlman Macaré nam lieden bij den Hoogen Raad conclusie in de zaak van jhr. F. A. C. de Geer, door bet gerechtshof Le Amsterdam veroordeeld tot 4 jaar en 6 maanden, wegen» vertkis. tering door iemand, die het goed uithoofde van zijne dienstbetrekking onder zich heelt, Advocaat-generaal achtte de voorgestelde cassatiemiddelen ongegrond en conclu deerde mitsdien tot verwerping van het beroep. Uitspraak 23 December. Adv,-gen. mr. Rel haan Afat-aré. heden conclusie nemenne 111 zake II. de J. t0 Amsterdam, gaf te kennen, dat de bou lter van oon tap vergunning niet krach tens dcc vergunning mag tappen, daar iiij, die sterkedrank verkoopt voor gebruik elders dan, ter plaat.se van verkoop, sletke- drank slijt zonder daarvoor 'de vereischte vergun,nrhig te hebben. Mitsdien werd ge- eonchuleerd tot vernietiging van hetbetocp. Uitspraak 19 December. Door ds aiTond.-rechtbank te Amsterdam is bevel tot gevangenneming verleend, met last tot instructie, wegens verduistering tegen M. A. M. von ARedder, assuradeur, laatst wonende te XVatergraafsmeer. De officier van justitie te Amsterdam ver zoekt aanhouding en voorgeleiding. Gehek. Keuken. Aangenomen: het beroep te Tholen door den heer J. II. Ltunmerisma, cand te Nieuweroord. TWEEDE KAMER. Zitting va?i Dinsdag '12 November. Indische Begrooting, De beraadslaging werd voortgezet over de I utilise he Begrooting. De heer TER LAAN klaagde, dat de verbetering van het lot dier meerdere sol daten in ludië zeer on void oende is. A'an "de f 632 000. dte meer zijn toege-taan voor de. ooi'logsafdeeKng. hebben tie minderen slechts Weinig geprofiteerd, Bijna alles is ten goede gekomen aan de hongeren. Mooits wee» hij op de talloo/.e klachten over tie voeding, en uitte verschillende klachten over toestanden in de Indische kazernes. De htd-Lsi-hi»soldaat, waaraan do Regce- ring zooveel te danken heeft, verdient he te,te behandeling. Do heer DUYA1AER VAN TWIST drong aan op verbetering in de werving, wees op den misstand dat officieren, die niet dadelijk voor bevordering in aanmerking komen, bij slechte aanteekening geen me morie van rechtvaardiging mogen indienen en vroeg maatregelen tegen overmatig ge- brink van sterken drank. Dc Alilitairo Te huizen kunnen daar verbetering in btengen. En 1111 gaat de Muister juist de suhsidién aan dergelijke instellingen beknibbelen. Ook de heer VAiN BIJLANDT keurde dat laatste af. Dc heer VERHEI! betoogde, dat het in compleet aan Europeanen' een bedenkelijke hoogte neemt. Voorts drong hij aan op 1iet scheppen van legerreserves, krachtig genoeg 0111 aanvallen op verschillende pun ten te voorkomen. De MINISTER, de verschillende sprekers beantwoordende, betoogde dat de Regee- ring alles doet om de positie van den' soldaat te verbeteren en hoopte, dat dc verschillende maatregelen langzamerhand htm invloed ten goede zullen doen gel den. Recht tol klagen is er niet meer. Do dronkenschap neemt.mot toe, maartle Minister zal de kwestie van satbsidicering der Militaire Tehuizen nog eens aan dc Indische Regeering voorleggen. Do Minister wees er nog op, ter bestrij ding van hen die tneenen dat de Regeering niet genoeg doet voor den Indischen mi litair, dat doze begrooting re rils cenposl bevat voor een weduwen en weczenfonds voor Indische militairen. Deze zaak zed zal nader bij K. B. geregeld worden. Tegen knoeierijen en diefstal by de me nage zal do Indische Regeering strengt) instructies geven. Wat betreft de officieren die bij alechte aanteekening geen memorie ->au rechtvaar diging mogen indienen, bij slechte aantee kening, het I"--treft hier slechts anntcekcnia- gen die niet- van invloed zijn op hun verdere loopbaan. Bij aanteekeningen van andere» aard mogen zij wel bezwaren inbrengen c» dat versterkt Htm rechtspositie. De Minister bestreed het instellen van legerreserves, als leggende- een zwarcn dros op de bevolking. De Indische Regeering is waakzaam I'»* treffende liet onderhouden van den goeden geest in liet- leger. Indien men den slechten geest onder het officierenkorps toeschrijft

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2