BONENLAND. STADSNIEUWS. Kimst en Wetenschap. Rechtzaken, Kerk en School. Staten-GencraaL Bulgarjje. "De ministerraad besloot de moordenaars van. Boris Sarafoff en hun aanhangers vo gelvrij te verklaren, welk besluit in liet staatsblad werd afgedrukt. Vereen. Staten. De oorlogsvloot bestaat thans totaal uit 173 gevechtseenheden, die van Japan uit 162. Maar Japan zal in den Grooten Oceaan z'n geheele vloot, de Ver. Staten slechts de helft daarvan kunnen gebruiken. i i Clark, afgev. voor Florida, heeft bij het Congres 'n voorstel ingediend ont de Plu- lippijnen te verkoopen, zoodra zich 'n gun stige gelegenheid voordoet. Hofberichten. H. M. de Koningin vereenigt heden aan tafel jhr Van Woede, gezant te Weenon, en mevrouw, jhr. Ilocufft van Yeisen, inten dant der Kon. Balei/en, en mevrouwBa ron Sweerts de Landas Wyborgh, gezant te St. Petersburg. J* H. M. do Koningin zal morgen den heer 011 Schió/.er, aftredend Duitsch gezant, en mevrouw Von Schlozer een afscheidsdiner aanbieden. -fc H. M, de Koningin heeft gisteravond don liederen avond, door Johan Messchaert en Julius Röntgen in Diligentia te 's-Graven- hage gegeven, bezocht. Z. K. II. de Prins is gisteravond 11 uur met den sraatsspoortrein uit Duitschland in do residentie teruggekomen. Ullleverlngstrncfaat. Op 16 dezer is te Mexico tusschen "Ne derland en Mexico een tractaat gesloten tot wedcrzjjdschc uitlevering van misda digers. („Stct.") Ongevallenwet. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Arnhem, was ingekomen een motie, aangenomen door de Vereeniging van Nederlnndmhe Werkgevers, in zake het millioenen-tekort aan de Rijks verzekeringsbank, waarin de vereeniging zich verklaart tegen de dekking van dit tekort, door ,de kosten 'der ongevallenverzekering voor handel en nijverheid nog hooger te ma ken en aandringt op verbetering van de tal rijke fouten der ongevallenwet van 1901 en een vereenvoudigde en tegelijk meer doel treffende uitvoering van de wet. Besloten werd 'dit adres te steunen, met toevoeging, dat het wenschelijk is. iemand, verbonden aan de Rijksverzekeringsbank, aan deze commissie toe te voegen. Tweede Binnenhaven te Schevenlngen. In overeenstemming met de eommissién van bijstand in het beheer der visschers- haven en de gemeente-financiën, hebben bur gemeester en wethouders van 's-Gravenhage, den raad dier gemeente voorgesteld, in be ginsel te besluiten tot den aanleg van een tweede binnenhaven te Seheveningen in den geest van het ontwerp, behoorende bij het rapport van 2 November 1906 van de hee- ren H. E. de Bruin, A. A. Bekaai' en J. A, Linde. Wekker." Met absolyte stelligheidverzekert „Het Vad.", dat „Wekker", de schrijver der brochure, waarin de gouverneur van Atjeh, Van DaaJen, zoo scherp wordt aangevallen, een officier is, die indertijd door Van Daa- ien zelf voor den krijgsraad is gebracht wegens het doodschieten van een ongewa pende, en toen is vrijgesproken. De Botterdanisclie beurs. Nadat aan de Bourssteeg en Visschersdijk te Rotterdam een aantal panden, alsmede de voormalige Remonstrantsche kerk, gesloopt waren, is heden een begin gemaakt met den bouw van de nieuwe graan- en schippers beurs, in verbinding met de groote koop mansbeurs. De raming van het werk is ongeveer 300.090. P. Galand ea de Mienwe Waterweg. Toen de oud-burgemeester van "Rotter dam, de heer s' Jacob, aan "den gemeente-' raad kennis gaf, het door hem bij zijn aftreden van de burgerij ontvangen geschenk te bestemmen voor een monumentale fon tein, die naam en beeltenis van den ont-. werper van den Waterweg, P. Caland, bij het nageslacht in herinnering zal houden en als blijvende hulde aan zijn nagedach tenis zal strekken, gaf hij daarmede tevens uitdrukking aan zijn diepgevoelde overtuiging, dat een zichtbaar blijk' van erkentelijkheid voor de totstandkoming van den Nieuwen Waterweg naar zee in, de tegenwoordige havenstad niet langer mocht blijven ontbreken. Dit vond zeker bij alleft, die het groote belang van den Nieuwen Waterweg voor den bloei van Rotterdam erkennen, wanne instemming. Maar toch zullen er nog velen zij, aan wie onbekend is wat wij in dezen aan P. Caland te danken hebben. Een biik op de geschiedenis van den Nieuwen Waterweg, die ook voor Schie dam van beteekenis is geweest, zal 'dit duidelijk maken. "Wij doen dit aan de hand van de ann- teekeningen, welke de bekwame bibliothe- paris der openbare gemeente-bibliotheek, de heer G. van Rijn, ter inzage heeft ge legd bij een hoogst merkwaardige expo sitie van otficicelc stukken, kaarten, por tretten, toekeningen, een zeldzame collectie spotprenten en lectuur deze zaak betref fende, on van welke aanteekemngen hij de vriendelijkheid had, ons een afschrift te verstrekken. En dan wijzen wjj in. de eerste plaats op de toevallige, maar zeker merkwaardige omstandigheid dat, nu het monument ont huld zal worden, het juist 50 jaar geleden is dat *P. Caland voor het eerst bij "de kwestie van den Nieuwen Waterweg be trokken werd. In 1S57 toch zoo lezen wij in die aanteekeningen benoemde de Minister van Binnenlandsche Zaken Br. G, Simons een commissie tot oikIci /.eek van de verbetering van den Waterweg naar zee, bij Roiterdam, in welke commissie zitting namen de hoeren Tijnje,, Conrad, Storm Ru ijsing, Beijennck, Ort van Schonauwcn en P. Caland. "Den 2öen Januari IS5S bood Calaiul zijn plan aan voor een kanaal door den Hoek van Holland, doch er zou eerst nog heel wat moeten geschieden eer dit plan tot uitvoering kwam, want het werd door het toenmalige Ministerie van Marine ten sterkste ontraden, hetgeen een ernstigen strijd deed ontbranden tusschen Calamlen Beijerinck eenerzijds en Tien marine officier A. R. Blommondal anderzijds. Boze strijd viel aanvankelijk uit ten gunste van Caland, want in 1860 dienden de ministers Hoorns kerk en Van Ilall werkelijk een wetsontwerp in tot uitvoering van het phui-Calaml, zij het dan ook met «enige wijziging. Ongelukkigerwijze viel "dit ministerie en werd het ontwerp door zijn opvolger niet overgenomen. Het volgpnd jaar boden dc mmistets Thorbecke en Betz een ontwerp van wet aan voor Rotterdam en Amsterdam samen. Na. lange beraadslaging, welke vooral Am sterdam gold, werd dit aangenomen enden 2-1 Jan. 1S63 door Z. M. Koning Willem 111 bekrachtigd. Den 21en Augustus van dal jaar werd het eerste deel van het werk aanbesteed,, doch de vertraging, welke de onteigening tengevolge had, maakte, dat eerst in 1SG6 de Prins van Oranje de eerste spade gronds voor het werk stak. (IVat deze plechtig heid betreft, wordt thans het in kleuren uitgevoerd proces-verbaal en een plaat in de bibliotheek geëxposeeid). 1 "Den 26sten November 1868 werd het kanaal met de zee verbonden, en in 1S70 gingen de eerste visscherssehepen er dooi naar zee, om den 9den Maart 1S71 gen volgd te worden door de stoomboot „Ri chard Young" van de Ilarwichlijn, die, tot aan zee, door verschillende vaartuigen met belangstellenden en genoodigden uitgeleid in Engeland de tijding der openstelling ging bevestigen. In 1871 en '72 werd de mond van het Scheur ingedijkt en men moest den invloed van eb en vloed op den hieuwen mond afwachten. Deze begon spoedig te verzan den en wel zoodanig, dat in 1S75 een me ter diepte verloren bleek. Nu was Rotterdam in last en had in in den loop dier jaren het ministerie Thor becke heel wat te verduren in den vorm van spotprenten, enz. Men begreep, dat dit zoo niet kon blij ven en een aantal Rotterdamsche parti culieren boden f25000 aan, terwijl de Raad der gemeente zich tot bijdrage in de kos ten bereid verklaarde. Caland achtte een verbreeding der door graving voldoende geneesmiddel en in 1877 werd daartoe 5 miUioen toegestaan. Inmiddels was een departement van wa terstaat gecreëerd en was het eerste werk van Minister Tak van Poortvliet, een com missie te benoemen om hem in te lichten omtrent het project van Caland (wet 1863). Na het instellen dezer commissie be dankte Caland als uitvoerder van belwerk. De commissie bestond uit den oud-mi nister Frans»en van de Putte, de hoofd ingenieurs Rose, Waldorp en Conrad, den ingenieur van Rijnland van Dissel, dc leden van "tied. Staten van Zuid-Holland, Jlir. van Tets cn Rlussé, de marine-officieren Buijskes en lloodzant en Eet lid van den Rotterdamsehen gemeenteraad, de heer W. van dor Hoeven. Deze commissie adviseerde gunstig op het gevolgde pioject, behoudens enkele wij zigingen, doch met dit al werd de post in 1879 op de begroeiing voor dit werk uit getrokken, verworpen 1 In 1880 stond dus liet werk stil, doch nadat in dat jaar het eindrapport versche nen was, dat het geheele werk begrootte op 30 millioen, wat over acht jaien zou verdeeld worden, vond het plan alleen nog krachtigen tegenstand hij den. zee-officier Buijskes en werd het den 26cn Juli 1880 bij ontwerp van wet bekrachtigd. De uitvoering werd nu verder aan den ingenieur Leemans opgedragen, die den Nieuwen, Waterweg voltooide. Aan hoeveel bestrijding en tegenkanting het ontwerp-Calaiul dus ten prooi is ge weest, telkens kwam het met eere uit den strijd en mag hem dus met volle recht den naam van „ontwei-per van den Nieu wen Waterweg" gegeven worden. P. 'Caland werd in 1826 te Zierikzee geboren en ontving zijn opleiding aan de Kon. Militaire Academie te Breda. In 1845 werd hij benoemd tot adspirant- ingenieur van Rijkswaterstaat en maakte binnen de grenzen van dat departement een snelle carrière. Hrj yerd in 1849 inge nieur 2e kl., in 1851 ingenieur 3e kl., in 1867 hoofdingenieur 2e, kl., in 1872 in specteur en in 1881 hoofdinspecteur, welk laatste ambt hij vervulde, tol 1891. Hij overleed in '1892 te 's-GraveijJiage. Was de Nieuwe, Waterweg zijn voor naamste arbeid, ook in verschillende an dore betrekkingen maakte hij zich verdien stelijk. Zoo was hij in 1866 lid «ener Belgische commissie tot afdamming van de Ooster-Scheldein 1S74'75 president van het Kon, instituut van Ingenieurs. In 1SS5 vertoefde hij in Brazilië tot onderzoek"en verbetering van den mond der Rio Grande dol Sul en wcul toen eerelid dor Brazi- liaansche vereeniging van Ingenieurs, Be onderscheidingen, welke hem ten deel vielen, waren legio. Een groot aantal instituten en vereenigingen benoemden hom tot lid of eerelid, zooals het Utrechtsch Genootschap, het Zceuwsch Genootschap, bot "Batnafsch Genootschap, dc Manisch, van Letterkunde, enz. Hij was ridder in de orde van denNcd. Leeuw, Commandeur van de Eikenkroon, Officier van de Kroon van Italië, Do oud-burgemeester van Rotterdam, de beer F. B. s' Jacob, zet thans de kroon op dit alles door hem het monument te wijden, dat Maandag a.s. zal onthuld wor den. De lieer IV. Smoor alhier is geslaagd voor iiet te Amsterdam gehouden examen Engel- sche handelscorrespondentie. Bij hot hier ter stede gehouden examen ter \eikrijging der akte A voer onderwijzeres Htm de bewaarscholen, zijn geslaagd de du- nies J. llomhmd on Lena van Weerkom. Beide dames zijn leerlingen van den ge- reorganiseerden cursus, waarvan mcj. A. Lu- zonder directrice is, en die is mingevangen met het jaar 1906. Dit resultaat mag zeker tot tevredenheid stemmen. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht de huisvrouw van TI. v. VI., beschuldigd ten nndeele van den muziek handel Utrcchtschestraat honderden graino- Eoonplaien ontvreemd te hebben, die zij aan ecu waarzegster en aan baar zuster te Haar lem gaf om ze te verkoopen. Bekl. erkende do feiten, gaf op daartoe wegens armoede te zijn gekomen, toen baar man bij 'de spoorwegstaking der II. IJ. S. M, in 1903 to Haarlem zonder werk raakte en sedert weinig of niets verdiende. 13 ge tuigen zijn gedagvaard. Na afloop van het getuigenverhoor vor- d'erde het O. M. tegen de beklaagde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Als toegevoegd" verdediger der dievegge trad op mr. Woudenborg Hamstra, die de clementie dor rechtbank voor haar inriep, o. a. op grond' hiervan dat deze beklaagde niet 'de hoofddaderes was. Vervolgens stond'" na de pauze do heel ster terecht. Tegen do heelster van dc gramophono- plnten werd" door liet 0. M. 10 maanden gevangenisstraf gevorderd. Dc dagvaarding legde haar ten laste 53 zulke platen voor ongeveer f40 te hebben verkocht; van de opbrengst ontving zij 1" 22.72i/o. De web ster, .die dien morgen had terechtgestaan, had voor de politie eerst beweerd, dat deze beklaagde niet wist dat de platen van dief stal afkomstig waren; in de instructie had zij echter 'het tegendeel medegedeeld en ook nu volhardde zij bij dez.e laatste ver klaring. Voor 'de beklaagde, die haar onschuld volhield, trad als toegevoegd verdediger op mr. Pcrel. In hel „Handelsblad voor Antwerpen" lozen wij omtrent oen avondfeest door de Bcrcliemschc afdecling van liet Davisdfoncl.- haar leden aangeboden en waarbij ook oen Schiedammer zich deed hoorcit, omtrent dien stadgenoot „De heer M. C. van dor Knaap, tenor, vertolkte op zeer merkwaardige wijze een tweetal romancen, maar dood voornamelijk zijn reeds geoefende stem gelden in don „Pa- nis Angelicus" van C. Frank." Dit is zeker een vleiende critiok voor dezen eerst sedert korten lijd zich oefenondon zanger. Verpachting. De uitslag der verpachting van bouw- en weiland, gelegen in de Keilen en in Oud Mathenesse, der gemeente Schiedam op he den is; No. 1, 1 II.A., en 53 A. bouw land, bij de Buitensluis, gemijnd: 10. No. 2. 1 II.A. bouwland, oostelijk van de Werf Gusto, gemijndf -15. No. 3. 1 II,A. 9 A. bouwland, oostelijk van de Werf Gusto. "Gemijnd: 70. No. 4. 1 II.A. bouwland, lang» de Nieuwe Maas. Geinijn 55. No. 5. 1 II.A., S2 A. en 90 cA. wei- en hooiland, sectie I no. 988 en 112-1. Gemijnd: 140. No. 6. 92 A. en 21 cA. wei- en hooiland, Sectie T No. 1153. 1154, 1155 en 1156. Gemijnd 55. No. 7. 2 TLA,, 25 A. cn 40 cA. wei- en hooiland, Sectie I. No. 887. Gemijnd 200. No. 8. 2 II.A., 45 A en 30 cA. wei cn hooiland. Sectie I. No. 1151, 1152 cn 1158. Gemijnd: ƒ205. No. 9. Niet ver huurd. No. 10. 1 II.A.. 26 A. en 70 cA. wei- on hooiland, Sectie I No. 441. Ge mijnd ƒ175. GexeUde en verkochte onroerende goederen, Geveild 20 December. Notaris W. J. A. RoldanuS en Makelaar J. F. W. Meijer, Een pand en erve, met open grond ie Schiedam aai) de St. Anna Zusterstraat no. 9, hoek Korte Grocnewecgje, groot 199 centiaren. In veiling 1830. Openbare Verhuring. Notaris Mr. fl M. C. Poortman. 4.1 Hectaren tuin- of bouwland, gelogen in den Boschpolder, Kcilenpolder en Nieuw- Mathenearerpoldcr, onder de gemeente Rot terdam en Schiedam. Verhuurd voor 065. Louis Bouwmeester is gisteravond te Rot terdam door een vollen schouwburg, lot in 't orkest hadden velen 'n plaats veroverd, lang en hartelijk toegejuicht. Een lauwer krans werd hem aangeboden. De Dordrechtsche rederijkerskamer Muter Amicos" beeft uitgeschreven een nationalen wedstrijd in uiterlijke welsprekendheid, voor komische en ernrtige voordi achten met eri zonder zang. Voor dezen wedstrijd zijn uil- geloofd massief gouden en verguld zilveren medaljes. De machinist der II. IJ, S. M., J. J. Kwint, die in den nacht van 5 op 6 Aug. 1.1. bij het rangeeren zijner machine op lijn 2 van 't Oostelijk deel van het Centr. Sta tion te Amsterdam tegen een andere ma chine aanreed, waardoor de stoker Ten IIopo gedood werd, werd gisteren door de recht bank veroordeeld tot Gén maand hechtenis, wegens liet veroorzaken van gevaar voor het spoorverkeer, welke den dood tengevolge had. De' eisch was 2 maanden, De Amsterdamsehe rechtbank veroordeelde beden J. Schut, 57 jaar, vroeger bij den gemeentelijken reinigingsdienst, tot 4 jaren gevangenisstraf, wegens poging tot moord op een 48-jarige groentevrouw op 17 Oct. 11., door op haar met een revolver te schieten gelukkig zonder te treffen. De ei sell was acht jaar. liet gerechtshof tc Arnhem heeft gisteren den aannemer G. W. L,, to Rhonen, be schuldigd van door zijn werklieden lood te lioblxm laten ontvreemden van het oude postkantooi aldaar, doch deswege door de rechtbank to Arnhem vrijgesproken,, tot vier maanden gevangenisstraf vei'ooidcold. Door het llangseho Gerechtshof werden bevestigd' de vonnissen van: lo. de Rechtbank tc Rotterdam, veroor doelende don kappersbediende I'. K. N.R aldaar, wegens het schieten met geladen revolver op do echtgenoote van zijn pa troon, tot 8 jaar gevangenisstraf; het Hof vond geen termen om een hieuw onder zoek door deskundigen omtrent de toere kenbaarheid van bekt. te doen instellen. Do redacteur-uitgever te Sas van Gent, M. C, J, M. V., door de rechtbank tc Mid delburg verooi dceld tot f25 boete of 10 dagen hechtenis, tor zake van de opneming in „Do Zeeuwsche Koerier" van een ai tikel (in verhand Viel een verkiezing), w aar door de eer en de goede naam van J. J. F. v. Z., te Ilulst, zouden zijn aangeiand kreeg van het hof vermindering van die boete tot f 15, met \erhooging evenwel van de vervangende hechtenis, in geval van niet'betaling der boete, tot 12 dagen. Bij Kon. besluit zijn benoem'd tot kanton rechter In het kanton Kampen.mr. IC. II. Lubach in het kanton Tilburg: W, J. Ph. van Oppcnpraay in het kanton Groenlomr. G. P. ter Braak in het kanton Roermondjhr. mr. Th. E. Serraris; in het kanton Zuidbroekmr. N, F Wilkens in het kanton Amsterdam (3e kanton) mr. G. Hijmans; in het kanton Amsterdam (le kanton) mr. Th. Stuart; in het kanton Oss: H. F. van den Elzen. Ned. Herv, Kerk Beroepen: le Ilien en Doodewaard ds. A. A. Dónszelmann te Pleinenoord, tc Osscndrecht (toez.) ds. N. W. Poshumus te Rem (N.-II.)te Eenum (Grom) de heer P. van der Eist, cand. te Ilellendoorn. tc Uithuizen (toez.) ds. B. Tichelman te Vlissingen. B e d a n k tvoor het beroep te Donker broek en Hanle door ds. P. Niermeyer te Bakkeveen. Geref. Kerken. Beroepen: te Haastrecht, de heer S. Kampen, cand. te Hilversum. Aangenomen: het beroep te Ka- pelle-Biezelinge door den heer N. Poslnaa, cand. te JVarffum. Oud-Gereformeerde Kerk, Bedankt: voor hot beroep te Amster dam door ds. D. ITend riksen tc Den Helder. Hooger Onderwijs. Universiteit fe Leiden: groot ambtenaars examen voor den Tndisehen dienst de heeren M. Sanders en P. J. Lakkerkerker; dodo- raai examen wis- en natuurkunde de heer P. Mulder. Universiteit te Leiden: De lieer B. Vaan drager, die gister in de geneeskunde promo veerde, verkreeg den graad cum lande. 'Doc toraal examen Nederlundsclie letterenme vrouw A. Nassau Noordewier, geboren Sell mmgrool-anibtenaurs-examen voor den Tndisehen 'dienst dc heer J. L. M. Swaab. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 19 December. (Vervolg.) Bij de voortzetting der algemeene discus sie over de oorlogsbegrooting bestreed ook de heer DUlJMAEll VAN TWIST de kwestie van liet instellen cener derde ploeg bij het blijvend gedeelte. Verder besprak hij velschillende technische vraagstukken, wen- schendo hij met het opmaken van de balmi3 van 's ministers beleid te wachten tot de volgende begrooting. Spr. constateert, dat wij ons in een doolhof bevinden, waaruit geen uitweg wordt gevonden. Hoe zullen wij een volksleger inrichten? Zooveel voorstanders, zooveel typen. In Zwitserland heeft men 10 herhalingsoefeningen, geen stelsel drukt 'de natie zwaarder. Een bevredigend stelsel is nog niet gevonden. De vier-maanders voldoen niet, men heeft hun geen genoegzame eischen gesteld. Spr. ontdekt geen vaste lijn in liet beleid van de opvolgende minister» van oorlog. Spr. vraagt den minister alsnog een Staats commissie inzake de defensie in te stellen. De heer ELAND meent dat op den voor grond moet staan de zuivering van Militie- en Landiveeruetten. Hervorming is noodig ten opzichte van schadeloosstelling van kost winners, viermannders en kaderplicht. Do keuring moet gestrenger worden wat betreft lengte (van 1.55 tot 1.57 ii 1.60 M.) In dien men mot deze hervormingen tot algc- meenen dienstplicht kan komen, zou spr. daartoe ndvisceren. Spreker gaf nog onder meer in overwe- ffing afschaffing van het instituut dor vier- maanders en samensmelting van vier- en achtmaanden, lot zevenmaanden. De heer VAN VLIJMEN had verschil lende grieven tegen dit Kabinet op het ge bied van hot defensiewezen voornamelijk verweet hij het Kabinet en speciaal den Mi nister van Oorlog, een streven om vooruit tc loopen op de beschikkingen van de Sta- tcn-Generaal, getuige dc kwesties van do afwerking van dc Stemming van Amsterdam en van liet blijvend gedeelte. Verder zette spreker uiteen dat hij vroe ger optimist, het vertrouwen in onze weer kracht meer en meer begint te verliezen, dat dit vertrouwen althans in hooge mate ge schokt is door de maatregelen 'door dozen Minister genomen, of liever niet genomen. Hij oordeelde dat ons leger niet in staat zal zijn onze neutraliteit behoorlijk te hand haven, wegens dc weinige slagvaardigheid van liet leger. Spr. wees nog op den z, i. diep treurigen toestand van de weerkracht der cavalerie en betoogde, dat ook de veld-artillerie in een buitengewoon ongunstigen toestand verkeert. Ons leger is in verval cn van dezen Minis ter valt geen verbetering, integendeel verer gering te wachten. Spr. veroordeelt de korte oefeningslijden. De heer BOS betoogde, 'dat het rapport der artillerie-commissie, doot* minister Staal ingesteld, bewijst, dat er gebreken zijn in de administratie. Het verheugt spr., dat de Min. do bedrijfsboekliou'ding wil invoe ren. Daarop echter is behoorlijk toezicht noo- dig. Spr.'.s conclusie luidde, dat er meer een heid in onze legerorgansatio behoort te zijn, hetgeen hem wijst naar een ministerie van landsverdediging. De lieer LELY oordeelde tegenover den Min., dat van het geven van vrijheid aan officieren tot Eet. aangaan van een huwe lijk geenszins verlaging van hot zedelijk peil der militairen te duchten is. 't Gaat niet aan een officier, die zonder gevraagde toe stemming toch een huwelijk aangaat, een be risping toe "te dienenmen zal èf het verbod moeten opheffen, 5f op overtreding van het verbod ontslag moeten stellen. Spr. hoopte, dat do Min. de bepaling zal intrekken. Morgen voortzetting. Zitting van Vrijdag 20 December. Aan de orde was do voortzetting van het algemeen debat. De heer VAN KAÏINEBEEK "bcspraSin de eerste plaats: Raad van defensie. Deze kan, zekerheid geven in ouzo legerorgani- satie en van continuïteit en stabiliteit in ons legerbehoer. Spr. had bezwaar tegen een Staatscommissie. Spieker ging voorts na de bezwaren tegen hot denkbeeld van instelling van een de fensieraad. Hij ontkende daarbij dat instel ling van een dcrgelijken raad in strijd zou komen met 'sMinisters verantwoordelijk heid, Tegenover doze bezwaren wees spr. op voorbeelden als de Engelsche vloot en het Zwitsersche leger te zien geven. Een tweede punt was de aangekondigde herziening dor militiewet. Spr. hoopte dat deze zal brengen een flinke uitbreiding van hel contingent. Misschien ware hij een goede uitbreiding van het contingent de blijvend gedeelte-kwestie 'op te lossen in dien zin, dat men het blijvend gedeelte verdeelde in groepen van 2 maanden. Tevens zou men dan ook wellicht' kunnen geraken tot vrij stelling van de kostwinners, hetgeen een millioen zou besparen aan schadeloosstel lingen. Voorts besprak spreker de kader- schaarschlo. De heer HEEMSKERK spreekt groote be zorgdheid uit over hot beleid van den Mi nister. Hij drijft heen en weer op de poli tieke golven. Het gebeurde met het blij vend gedeelte, het endosseeren der motie-

Schiedamsche Courant | 1907 | | pagina 2