61"" Jaargang, sMc. 12585 Woensdag 8 Januari 1908 BïïmÏNLAm Kijkjes op liet leven in een groote stad. Itlfi Deze courant verschijnt da g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdag.^ Rrjjs per kwartaal: Voor Schiedam en Ylaardinjjen fl. 1.25.Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) •e- g weK rrioo: prp J! «dal it vso' clam 1 6 regels fl. 0.92; Groote letters naar iedere regei meer de plaats die /.ij voorwaarden. Tarieven Prijs der Advertentiën: Van 1— 15 cents. Reclames 30 cents per regel innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige biervan zijn gratis aan het Bureau te" bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. rrsasggpsrjr Gemeentewerken Leveranciers en werkbazen worden eraan herinnerd dat zij voor leveringen en werk zaamheden in 1907 gedaan, vóór 15 Janu ari hunne rekeningen moeten In zenden ten kantore van Gemeentewerken, Korte Haven, alhier. De Directeur der Gem werken, G. GERLAGI1. Schiedam, 7 Jan. 1908. BELGIË. Begrafenis van minister De Tro o Gisteren weid de minister-president, Jules de Trooz, ter aarde besteld met alle plech tigheid bij do wet voorgeschreven, die minis ters gelijk stelt mot prinsen on kerkvoogden en hen recht geeft op dezelfde eerbewij zen. Zooals gemeld, was de katafalk overge bracht naar het „Volkspaleis", waar minis ters, burgemeesters, diplomaten cn ambtena ren voorbij het lijk defileerden en redevoe ringen werden gehouden door den Kamer voorzitter Schoilaert, minister Liebaert en ge neraal Verstraeto. Prins Albert nam aan de begrafenis deel als vertegenwoordiger des ko- nings. Het lijk werd overgebracht naai de hoofdkerk St. Gudule. Het geheolc garnizoen en de burgerwacht van Brussel stonden langs den weg geschaard. Tijdens de overbrenging werden geweren en kanonnen afgeschoten. De dienst in de kerk geleid door mgr. Morcier, kardinaal-aartsbisschop van MecheLdn, duurde een uur. Per extra-trein werd het lijk overgebracht naar Leuven, waar te 3 uren op de begraafplaats de bij zetting in het familiegraf plaats vond. Over den opvolger van den overleden, mi nister-president beraadslaagt koning Leopold nog steeds met de ministers van financiën eni van justitie, Liebaert en Renkin on den heer Schoilaert, voorzitter van dc Kamer, Nog steeds wordt do laatste aangewezen als 'de opvolger van den overleclan minister- president. Tn hoofdzaak echter zul 't afhangen van de concessies, die de koning terzake de Kon- go-kwestic zal doen. Verschillende invloed rijke leden van rechts hebben don lieer Schoilaert trachten over fcc halen zijn mede werking te verlecnen tot een spoedige sa menstelling van 't Kabinet. Tot dusverre echter kan men nog onmogelijk nagaan waar in do verzoening zal bestaan, waardoor een Kabinet-Schollaert achter de groene tafel zal kunnen plaats nemen; hiertoe toch is een hernieuwde aaneensluiting noodig van Roman van LOUISE WESTKIRCH. de gebeele rechterzijde omtrent de overname van den Kongo-Staat. Vele afgevaardigden zouden in de benoeming van den heer Lie baert tot voorzitter van den Ministerraad een pertinente weigering zien van 'den kant der regeering tot ecnige toenadering op 't jJunt van 't Kongo-vraagstuk. Vóór 10 Ja nuari moet in ieder geval 't nieuwe ministe rie in elkaar zitten. Op dezen datum komt de bijzondere commissie ter bestudeering van 't overname-ontwerp van den Kongo bijeen. Als 'de lieer Schoilaert minister-president wordt, zal hij als voorzitter der Kamer worden opgevolgd door den beer De Sade- ieer. Nader wordt gemeld, dat op eenparig aandringen vari -do leden van het tegen woordig kabinet, de koning Zondag heeft besloten den heer Schoilaert te belasten met 'do vorming van een ministerie. GEMENGDE MEDEDEELING1N, Engeland. Volgens een Reutertelegram uit Lon'den heeft het internationale comité van het ka toencongres een voorloopige vergadering ge houden te Manchester, waar werd medege deeld, dat Nederland en Noorwegen tot hot congres zijn toegetreden. Er werd ee.n motie aangenomen, waarbij de aankoop werd goedgekeurd van een plantage in Amerika, die onder toezicht zal staan van een Euvo- peesche maatschappij, als het beste middel om de gewenschte hervormingen te verze keren. De heer Ter Kuile was als vertegenwoor diger van Nederland ter vergadering aan wezig. liet groote Londensche dagblad „The Ti mes" zal voortaan geëxploiteerd worden door 'n naamloozo vennootschap, met den lieer Pearson, een bekend eigenaar van nieuwsbla den, als „managing director". Het blad zal geleid worden in donzelfden geest als thans, onafhankelijk van partijpolitiek. 23) Den volgenden morgen, kort voordat de wachter de moeden wekte, voelde Rob, dat een vreemde hand de zijne aanraakte. Te gelijk hoorde hij een zacht „St". Met de oogen knijpend, zag hij Radijs, die hem heimelijk een klein rolletje papier tusschen de vingers duwde. Zijn nieuwsgierigheid was opgewekt. Hij hield hot vast. Toon begon men op, te staan. Wie een kam had, kamde zich. Hot schoons goed werd een ieder met nooit falende zekerheid toe geworpen. Geen vergissing, geen verwar ring. Het ging alles volgens nummer, en verbazend vlug. Daarna volgde het ont bijt, koffie in blikken koppen en een stuk roggebrood erbij. Voor Rob cn de overige gasten, welke voor hot eerst het asyl be zochten, .volgde nog de scherpe waarschu wing in de groote zaal. Toon stond ook de laatste buiten. Het was vijf uur. De zon nam zich juist voor op te gaan. Over het onbebouwde land lag een witte nevel, en door don witten nevel trokken do don kere gestalten vlug naar Berlijn toe, allen zonder onderscheid, in lange, onafzienbare rijen. Vooidat de b'ezittenden op hun le- D li i t s c h 1 a n d. Hot „Berl, Tagoblatt" meldt dat rijkskan selier Biilow op een goede gelegenheid wacht om zijn ontslag te nemen en van het poli tieke tooneel to verdwijnen. De kanselier heeft niets moor te winnen en liet échec van zijn Marokkaansc.be politiek en de koloniale schandalen hebben hem groote onaangenaam heden bezorgd. Door zijn blokpolitiek wreekte hij zich aan de Centrumpartij en vernederde ze, dat was alles wal hij kon verlangen. In- Insschen kwam het Tlarden-proces en daar op wenschtc Bidow niet te vallen. Hij schoof daarom de Polen wet en de belastingkwestie op den voorgrond, hopende dal deze een door hem gewenseht aftreden zouden mogelijk maken. Een Duilsch blad dat op de hand is van Maximilian Harden meldt liet volgende: liet drama is, zooals justltieraad Sello na het vonnis van 3 Januari terecht opmerkte, geenszins geëindigd, maar zal nu eeret bog'n- nen. Afgezien van een behandeling in hoogor beroep, zal de strafrechter zich ook nog te homooien hebben met do onder eedo afge legde verklaringen van enkele hoofdgetuigen. Justltieraad Bernstein heeft daarop reeds ge zinspeeld, Men moet. ook niet vergeten dat Harden zwaar z,ick was toen het strafproces begon en dus de verdediging daardoor aan handen en voeten gebonden was. Den zieken beklaagde was liet uittcraard niet. mogelijk hot groote materiaal dat hem van verschil lende zijden werd verschaft, te onderzoeken en in het debat te brengen. Dit zal alsnog geschieden en er zullen nog opzienbarende onthullingen worden gedaan over het ver leden van zekere achtenswaardige getuigen. De strijd zal dus worden voortgezet. Op de zelfde wijze sprak Harden togen een corres pondent van den „Matin"Ik wil thans goori critiek oefenen op het vonnis,, ik be waar die voor later. De affaire is overigons met deze uitspraak nog niet geëindigd', in tegendeel, men kan zeggenzij begint nu eerst." Ilarden is dadelijk na afloop van het ge ding naar bed moeten gaan en is mi op van de zenuwen. Ilij heeft een heelen nacht op lied gelegen zonder een oog te luiken. Tot 's avonds laat ha'd het telegrammen met betuigingen van genegenheid naar zijn villa Ln het Gnmewald gestroomd. Volgens de „Berliner Zcitung", zullen 'tegen dr. Liman, die in zijn getuigenis zoo wonderlijk gedraaid heeft, „stappen gedaan worden". De gerechtskosten, waarin Ilarden veroor deeld is, worden op 4000 tot 5000 mk. geschat. Wegens majesteitsschennis werd eem re dacteur van de socialistische „Königsberger Volksztg." tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld. In een artikel was clen spot ge dreven met de onthulling van een stand beeld voor koningin Louise te Memel, waar bij de keizer tegenwoordig was. gersteden do oogen opsloegen, waren ze reeds weer te midden van hen, hongerig, toornig, belust op buit, de wilden, die het spoor der beschaving volgen, evenals de hyena's, de karavanen, alleen armer dan die woestijndieron, omdat ze ook niet eens een hol hebben, waarin ze zich verschui len kunnen. In de verte meende Rob nog den broeden rug van Radijs gezien te hebben, naast een anderen, smallen, schou- derloozen, welke levendige gebaren maakte. Het was slechts een silhouet in den ne vel. Rob word nieuwsgierig. En toen hij meende, zich ver genoeg van het asyl ver wijderd te hebben, ontvouwde hij het stijf iueengedraaide papiertje en las: „Meidje bij no. 1 aan," Teleurgesteld scheurde hij het vod in stukken, bijna nijdig over dezen raad, die voor hem geen zin had, welke hij voor een hersehenschim van den fantastischon spitsboef hield. Hij rukte zijn hoed recht, knoopte zijn jas toe en ging van dc eene zich openende smederij naar do andere, om zijn diensten aan te bieden. 's Middags zat hij op een bank Tintel den Linden, moede, hongerig en werke loos, toen er uit de Passage een jong monseli dezen kant op kwam, een liedje fluitend. Ilij was mot een zekere vroolijke zwier gekleed, cenigszins als een jong han delsbediende. Zeer lichte oogen keken door een paar brilleglazen met witachtige zet ting, de wereld in. Oogenblikkelijk verliet alle schaamte Rob, of, eigenlijk gezegd, was ze heel niet bij door geweld en schrik van zicli doen spre ken. „Tk geloof, dat er in dc geheele geschiede nis der menschheid geen bladzijden voorko men, die van zooveel schande spreken als die der geschiedenis van den strijd dien de Rus sische re gee ring tegen haar eigen volk om haar heer-schappij voert. En hoe diep voelt men zich getroffen, wanneer men ziet, dat Europa, zoo trotsch op zijn beschaving, nu het een geheel volk ziet vertrappen, niet den wensch koestert en den wil ie kennen geeft aan de vervolgers met dreigende, toor nende stem een „tot hiertoe een niet verder" toe te roepen. Noodig ware het, dat Europa, vertegen woordigd door zijn edelsten en besten, pro testeerde tegen elke daad van geweld, die deze menschen van hoogt beschaving treft, die werkelijk de vrijheid liefhebben en waar achtig gelooven, dat deze even noodig is als het licht der zon". De „Bond dor ware Russen", een vereeni- gmg van al wat reactionair 'denkt en vooral anti-semieten onder zijn leden telt, zal uit eenspatten. De ondervoorzitter, Poerisjkewitsj en een aantal andere oprichters van dei bond zijn, na langdurige polemieken in de bla den, uitgetreden, en zullen een nieuwe al- Russische monarchale partij vormen van «enigszins gematigder richting. Tevens zijn ecnige bisschoppen doende met de vorming van een al-Russrichen ortho doxen bond. Nebogatoff, de admiraal die zich in den slag bij Tsoesjima zonder slag of stoot aan de Japanners overgaf cn die daan-oor 10 jaren gevangenisstraf kreeg, zal met Rus sisch Nieuwjaar gratie krijgen. lieden bij te staan en 1200 Japanners van Honoloeloe zijn met het zelfde doel onder weg. Onder de blanke bevolking heerscht groote verbittering wegens den moord op een brandweerman, zoodat ernstige vrees hertaal voor nieuwe botsingen. Rusland. Maxim Gorki heeft aan het „Berl. Tagebl," uit Rome een vlammend protest gc/onden tegen de onderdrukking van Finland door de Russische regcering. Ilij wijst er op dat do millioen Finnon in dc laatste jaren een hoogo trap van beschaving bereikten, do Russische regeering die slechts het doel heeft haar reactionaire macht te ver.-l erken, wil oen einde maken aan clen glans van het Finsche \olk. En nu wordt een nieuwe daad van gewold voorbereid. De Finnen zul len gedwongen worden met de soldaten der Russische regeering te vechten om de vrij heid van hun arm vaderland. Do geestelijke ontwikkeling zal tot stilstand komen cn uit de dienten van het instinkt zal het getemde dier zich verheffen en, tot vrijheid gekomen, M.arokko. Generaal Ama'de is gistermorgen te Casa blanca aan wal gekomen en heeft onmiddcl lijk het bevel over dc tiocpen aanvaard. Twee stammen hebben zich onderworpen Uit Tanger zijn soldaten naar Mazagau vertrokken, ter versterking van het garni zoen. Mom vond het lijk van oen Span jaard, met afgehouwen hoofd. BINNENLAND. Vereenigde Staten. De bekende millioiiair John I). Roekofcil lor heeft op 1 Jan. aan liet bortnnir der universiteit van Chicago een check doen toekomen ten bedrage van 2,191,000 dollar. Hij hoopt daardoor voorgoed een einde tc hebben gemaakt aan de chronische tekorten, waarmede deze instelling te kampen had en haar in staat te hebben gesteld uit haar eigen inkomsten haar kosten te kunnen be strijden. Telegrammen uit New-York berichten, dal de toestand te Vancouver hoogst ernstig is. Honderden Japanners uit de omstreken zijn toegesneld om, zoo noodig, hun lajicls- Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Tlr. Ms. pantserschip de Ruvtor, onaer bevel van don kapitein ter zee P. C. Swaan, 25 dezer te Colombo aan gekomen. („Stct.") Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van justitie op Woensdag, die van den minister van financiën op Donderdag on die van de ministère van koloniën en van marine op Vrijdag a.s. zullen niet plaats hebben. Dr. Knijper. Naar de „N. Ct." verneemt, is 'dr. Kuy- per Zondagochtend voor eenigen tijd op reis gegaan. De crisis. Men schrijft uit Den Ilaag aan de sRotter- dammer", »van welingelichte z.ijde" te heb ben vernomen, dat van een opdracht aan mr. Th. Heemskerk verleend tot het vormen van een Kabinet in dien zin, dat door ge noemd Kamerlid reeds eenige verantwoorde lijkheid zou z.ijn aanvaard, tol dusver nog geen sprake is, en dat de besprekingen, welke de beer Heemskerk, na door H. M. de Koningin te zijn gehoord, met een vijftal personen heeft gevoerd, riog slechts een zeer voorloopig karakter droegen. Het ))N, v. Ned." meldt, dat mr. Heems kerk, zoowel voor als nk het onderhoud, waartoe hij door II M. de Koningin was ontboden, een conferentie gehad heeft met dr. ICuyper, De gezochte 8 x t 82 000. Het Haagscho correspondenüc-burcau schrijft: 'Naar aanleiding van een bericht,, als zou niet muider dan £96t.OOO, aangevraagd en toegestaan op do begiooting voor het de partement van oorlog, niet voor het ge vraagde doei aangewend, maar „zoek ge raakt" zijn, wordt van welingelichte zijde het volgende gemeld Op 1 Juli 1905 werd aan 'de vroegere „sergeanten, bestemd om zoo noodig de plaats van luitenant le vervullen", dezoo- genaamdo „kwarljcssergeanten", de effec tieve rang en de annvangssoldij van ser geant-majoor toegekend. Die sergeanten ge noten tot dusver gemakshalve alleen het wapen der infanterie beschouwende bij aanstelling i'0.82 per dag; na 3 jaar dienst f0.92 per dag; na 6 jaar dienst f 1.22 per dag. hem bovengekomen in de vreugde van het wederzien. Zijn schoolkameraad tot de derde klasse. Op donzelfden dag hadden ze het gvmnasium verlaten, Rob, omdat zijn oom Werner het zoo wiltle, de andere om niet zulke eenvoudige redenen. Sedert dien tijd hadden ze elkaar niet weer ontmoet. ..Will," riep Rob, „Will Struszhcrg Will kwam op hem. toe, mot de oogen knippend. „Rob," zeido hij langzaam. „Duivels, ja t Rob Werner!" Hij gaf hem, met oen krommen clboog, twee vingers. „Misschien schaam je jc voor mij," zoute Ruh treurig, wïon zijn havelooxe kleeding in de gedachte kwam. Dc andere lachte. „Schamen? Neen, mijn jongen. Die domheid hebben we ons gron dig afgewend. Het gaat je slecht, hè? Na tuurlijk, dat kan ik mo denken." „Ja, Will, zoo slecht, dat ik je vragen wilde, me uit vriendschap een twee en een halve cent stuk te lecncn, als je als je het over hebt," ,,'t is ook wat! Niet de moeite waard, hoor! Heb' je al middageten gegeten?Neen? Dan zullen we samen wat gaan gebruiken. Bij het eten kun je vertellen." Zc gingen vorder. Door zijn zwakke krachten scheen de weg Rob lang. Onder het loopen nam hij het meuw-modische jasje van den ander eens op, de dikke horlogeketting, de wit-papieren manchetten, het sierlijke stokje met boenen knop. Struszberg was op school altijd een domme jongen geweest. In .het leven scheen hij beter vooruit te komen. Rob zou hem graag het geheim daarvan hebben afge vraagd. „Je bent koopman geworden?" vroeg hij. „Koopman, hm, ja, eenigermale. Ik hen handelsman." „Heb je een goede betrekking?" „Betrekking? Ik ben zelfstandig." Rob gevoelde op dat oogenhhk zoo iets als eerbied voor hot onrijpe, blecke jon gensgezicht aan zijn zijde. „Zelfstandig?" „Nu ja! Een kantoor Unter den Linden heb ik niet, heelemaal geen kantoor, ik zal zoo dom zijn om bedrijfsbelasting te betalen. En altijd maar hetzelfde, den eencn dag als 'den andere haringen of wol len sokken verkoopen, dat is toch ook niets voor een gladden jongen, als ik. ik ga door Berlijn, sper mijn oogen open en waar een zaak te doen is, daar doe ik dateven, dadelijk op do plaats zelf, op de straat, in den trein, in de herberg." „Dat moet moeilijk zijn!" zuchtte Rob. „En daarmede kom je vooruit?" „Voor een beginner al heel aardig. De concurrentie is, wel is waar, zwaar. Ie mand kan ook niet alles alleen. Daarom gaal het zoo op en neer." Will beet zich op de onderlip, en het was een vreemde, onderzoekende blik, welke hij van onder zijn brilletje op Robert wierp» „Er is hier in Berlijn een middel om kolossaal voor uit te komen, kolossaal Maar het ge regeld werk, daar houd ik niet van, al waren de verdiensten nog zoo groot. Mot jou zou ik me in ieder geval wel kunnen associeeren," „Met mij?" Rob lachte luid. „Dat zou geen verdienste aanbrengen. Ik heb niets geleerd, als mijn beetje smidswerk. Hoe zou je mij in je zaak kunnen gebruiken?" „Ach, dat zou misschien wel gaan," Zij waren op het Alexandcrplein geko men. Naast het 'huis met de negen en negentig schaapskoppen, de reliquie, stam? mend uit den tijd van Frcderik den Groote, ging Will een sterke trap af naar een langen kelder, of liever een reeks met elkaar verbonden kleine keldergewelven. Zwaar drukte het lage gewelf op don met zand bestrooiden steenen grond. Tafels en stoelen van de moest eenvoudige soort ston den tusschen do dikke muren als in diepe nissen. Aan het buffet in het eer.ste kel dertje deelde een zwijgende waard por ties volkseten uit: zuurkool met spek, erw tensoep met leverballen, vteeseh met aard appelen. Een glas bier erbij kon men aan den anderen kant bekomen. De schotels waren zindelijk, het eten voortreffelijk. Het gezelschap echter, dat middagmalend om de tafeltjes zat, was zoo gemengd als dat van een gemaskerd bal. Alleen een we reldstad, en dan nog alleen haar centrum, kon zulke contrasten tezamen brengen. Draaiorgclmannon en agenten, studenten cn gerechtsdienaars, eerbare verkoopsters en meisjes van de straal, de barbiersleerling cn de gezonken edelman, jonge leeraars, handelslui, gauwdieven, koetsiers, etc. (Wordt vervolgd,) SCH1EDAMSCHE COURANT M,

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1