Zaterdag 25 Januari 190 8 ü600 Mi 61"* laargang, Kijkjes op het leven in een groote stad. I Deze courant TOrschjjnt d a gel ij ks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25.Franco per post fl. I 65. Prijs poi week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën toot het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór oen uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.02; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, *die Dinsd a g-, t>onderda g- en Z aterdag avond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Intorc. Telefoon voor de Ttedactio No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. DM. •en !f op 391? P I I 1 I 31 Schiedam, 24 Jan. 1908. MAROKKO. Vandaag zal'in de F ranse he Kamer van afgevaardigden een belangwekkend debat worden gehouden over de Marokko-kwestie. De leider der sociaal-democraten,, Jaurès, zal interpelleeren cn naar zijn meening is het gevecht bjj Settat een' volslagen neder laag voor generaal d'Amade geweest, die, volgens hem, in een val is gelokt. En de Marokkanen denken er precies zoo over. Feit, waaidoor de Marokkaanjsche politiek een! nieuwe, bedenkelijke phase ingaat. De radicaal-socialistische afgevaardigde Dubief heeft van zijn partij m opdracht gekregen!, over deze nieuwe gebeurtenis te interpelleeren, en de regeering uit tq noodigen, de Algésiras-acte te blijven eer biedigen, noch voor don oenen, noch voor den, anderen sultan partij te kiezen,, en zich niet te bemoeien met de binnenlajKlschcj politiek van, Marokko. Ipdien de regeoring daarmee accoord gaat, zullen, de rad.-soc. hun steun ver kenen, in 't andere geval zou de uitslag der stemming wel eens een nederlaag voor de regeering kunnen opleveren. In 'Fransche bladen komen steeds opti mistische berichten, voor over den militai ren, toestand. De legertjes van Mocleyllafid zijn, door de Franscho aanvallen dermate verzwakt, dat zij tol werkloosheid gedwon gen, zijn. Intusschen is de toestand zeer ernstig veranderd en naar 't schijnt niet in 't voor deel der Franse hen. Een telegram uit Casablanca bericht na melijk, dat Moeley Raschid, een van Moe- ley Ilafid's legeraanvoerders, het reeds door de Franschen bezette Settat op 17 Januari, dus drie dagen na de jnnasme, weer hernomen heeft. Hieruit is in de eer ste plaats op te maken, dat generaal d'Ama- de's bericht, als zou hij de hoepen, Van Raschid geheel uiteengejaagd1 en moreel vernietigd, hebben, van een wel wat al te voorbarig optimisme getuigt, misschien voortvloeiend uit de omstandigheid, dat het hier zijn eerste wapenfeit gold. Een hernemen van Settat rnen weet, dat d'Amade naar Casablanca is terugge keerd kan hiet anders dan ten koste van veel bloed gaan, een meening, die ook in Parijs gangbaar is. De door d'Amade te nemen maatregelen tot herstel van de eer der Fransche wapenen zijn des moeilijker door te voeren, daai de trans portmiddelen absoluut onvoldoende zijn. De in'landsche kameelbezitters hebben zich bevreesd teruggetrokken, en het aan- Roman van LOUISE WESTK1RCH. tal muilezels, beoioodigd voor de voorhan den zijnde '100 arabas (karren op twee wielen), is onvindbaar. En onder derge lijke ongunstige omstandigheden moot ge nei-aal d'Amade behalve de route Mcdiocna RerrashidSettat, ook. nog de' posten keten FedallaRoesnika, in de lichting van Rabat, verzekeren. Uit Makaresj wordt gemeld, dat aldaar eergisteren aangekomen is de zoon van Moeley Rachid', die een mohallali van Moe ley Hafid aanvoert. Vijf en deïtig honderd man worden uitgerust om zich bij'Moeley Ilafid te voegen. Door de rijke inwoners is geld bijeengebracht om den strijd to kunnen 'bekostigen. De kaïd Glaoui zal aan het hoofd der troepen vertrekken om hot gebied der Cbaoejas tc bezetten. Tallooze geruchten uit inlandschc bron worden in Rabat verspreid over den op- marscli der Fransche troepen naar Rabat, Volgons sommigen willen zij zich meester maken van deze stad, volgens anderen is hot om Fez te doen, Sinds het bericht van hun nadering, is de kalmte er teruggekeerd, hoewel men op zijn hoede blijft. In mile straten zipi militaire posten opgesteld. Generaal d'Amade leidt nieuwe opera ties thans in de richting van Rabat, waar vermoedelijk een aanval van Mooley Hafid wordt verwacht. Een kolonno van een paar dnizerid man sterk is te Fedala op, weg naar Boesnika aangekomen en zal niet vóór eind dezer maand te Casablance terug- keeren. Deze kolonne zal verbinding houden met het te Rabat achtergebleven Fransche con tingent. Te Rabat is alles rustig. Te Casablanca is ecni vliegende colonne gevormd „tor pa- cificeoring van de Chaoeja's". GEMENGDE MEDEDEEUNGEN. Twee inspecteurs van den veiligheids dienst hebben hen thans naar de Belgische grens gebracht. De Franscho bladen melden dat bet lucht schip „Répubhque", dat de „Patne" moet vervangen, binnenkort te Moisson gereed komen en een vestingsluchtschip worden zal. De ingenieur Jull'st, riic 't bouwt, is vor der nog bezig met het bouwen van een nieuw, snel en handig legerluchtschip. Ein delijk heeft hij ook de goedkeuring van Lebaudy gekregen, om een grooten lucht- kruiser te bouwen van 10,000 kubieke me ters inhoud en met een motor vanj 150 tot 200 paardekrachten. Italië. President Manfredi leidt met krachtige hand de debatten in het proces-Nasi en weet elk incident, door Nasi uitgelokt, te vermijden. Zaterdag zal het verhoor der getuigen h décha-rge eindigen. Een week zal besteed worden om de getuigen a charge ie 'huoren. 4 Februari wordt het requisi toir gehouden, de pleidooien zullen twee zittingen duren, zoodat 8 of 9 Februari vonnis zal worden geveld. Te Reggio de Calabre is gistermorgen vroeg een aardbeving waargenomen, die ook in' d'e omliggende plaatsen Branca- leone, Bruzzano, Ferruzano gevoeld werd. De bevolking was aan 'n paniek ten prooi. Er is geen schade aangericht. die een aantal personen in hechtenis nam. Te 10 uur was de orde hersteld. De soc.-'dem. fractie in den Rijksdag zal binnenkort een wetsvoorstel indienen tot het verkenen van algemeen, gelijk, direct en ge heim kiesrecht met evenredige vertegen woordiging voor de Rijksdagverkiezingen en oor het gelieele Rijk, met recht van slem- men zonder onderscheid van geslacht voor alle burgers boven 20 jaren. Men moge het als 'n vrome wensch beschouwen, 'dit voor stel is tevens een handige zet omdat dit voort-tel alg. kiesrecht voor het gehecle rijk, wèl den Rijksdag aangaat en do rijkskanse lier dus gedwongen wordt niet alleen behan deling too te laten, maar tevens hot stand punt der regcering tegen dit voorstel uiteen te zetten. De „Frühling" verzekert, dat dr. Hinz- peter, de onlangs overleden gouverneur van keizer Wilhelm, gedenkschriften te boek had gesteld, maar dat hij er, bij nader inzien, de voorkeur aan heeft gegeven, zo voor zijn dood in het vuur te werpen. Engeland. Het tweede besluit van de arbeidorsvak- vereenigingen (Trade-Unions) wordt door liberale bladen een vergissing genoemd,, daar de groote vakvereeniging van spoor wegporsoneel „verkeerd stemde". In hoc- wire of het besluit, om zich te plaatsen op socialistisch standpunt, van slechts theo retische waarde is, zal eerst later kunnen blijken. F r a n k r ij k. De rechter van instructie te Parijs heeft zich onbevoegd verklaard in de zaak tegen de ijiaue Russen, Dcktiarik en Freda Jan- folika, die een paar dagen geleden op het Noordeistation in hechtenis zijn genomen, op grond van medeplichtigheid aan den bankdiefstal te Tiflis. 38) Hij deed, alsof hij de verzekering der waardin geloofde en vergenoegde zich met alle aanwezigen in het lokaal gevangen te nemen. De kelderdeur bleef open staan. En op deze deur, die naar de duisternis leidde, staarde Rob. Mitsdien wachtte hem daar de dood. Hij had slechts 66ne gedachte: niet gevangen genomen wordentot geen prijs, met dezen te zamon weggevoerd te worden En het oogenbiik afwachtend, dat alle on- geluKkigen voor den opsehrijvenden agent stonden, lichaam aan lichaam, een dichte wand vormend, terwijl 'do kruinen der hoof den bijna tot aan de lage zoldering reikten, bukte hij zich, en begunstigd door zijn plaats, als laatste in de rij, kroop hij naar de opening too. Of een der suffe oogenparen nem bemerkte. Zijn hart -klopte hevig uit sngst "dat in het volgend oogenbiik een stem terug zou roepen. Niemand verried man en niemand waarschuwde hem ook. Hi) ging tastend de treden af, achterwaarts, voorzichtig de een na de andere. De vreesc- lijko gil, Ret doffe gesteun, dat hij gehoord bed, klonken hem nog in de ooren. Bij de Vijfde trede vond zijn zoekende voet geen pond moer, hoe diep hij zijn voet ook uit strekte. Hij trok hem terug cn in den eer sten schrik klauterde hij weer een trede W -Daaraan klampte hij zich vast, plat lig- gend( opdat men hem van boven af niet zien zou, wanneer de commissaris nog eens in de ruimte zou laton lichten. Dan was hij be sloten zich te laten vallen in het bodem- looze, alle gevaar trotsoerend. Eindeloos lang duurde de tijd. Altijd nog dat gemurmel boven, de slepende schreden der weggevoerden, Nu bewoog de deur zich. Zo werd gesloten. Duisternis en stilte, stilte des doods. En weer een lange tijd. welke Rob slechts kon nagaan, aan het kloppen van zijn hart en angstige ademhalen. Zijn leden deden hem zeer, zijn toestand weid ondragelijk, dit luin gen over do smalle trede ja, wat was er onder hem? Onbedwingbare nicuwsgerigheid maakte zich van hem meester. Hij nam zijn lucifers uit den zak en streek er een aan. Het koste moeite. Do treden, de wanden waren vochtig. Hij ging op do laatste trede liggen en liet zijn arm met het flikkerende vlammetje zoo ver mogelijk naar beneden hangen. NietsNacht en duisternis Maar toen zijn oogen zich 'daaraan gewenden, zag hij bij het licht van een vierde lucifer diep onder zich in de zwarte schaduw iets kleurloos, iets grauws liggen, als een bundel lompen. Toen ging de lucifer uit. Rob voelde, hoe zijn haren te berge rezen. Nu moest hij weten, tot eiken prijs. In zijn jaszak had hij een eindje touw. Daaraan knoopte hij 'de lucifer, voor hij ze aanstreek. En nu liet hij ze voorzichtig in de diepte neer. liet schommelde en verbrandde vlug. Eigenlijk flikkerde het, beneden gekomen, nog maar eventjes op, hel en vluchtig als de bliksem. Maar Rob zag genoog. Hij zag, dat de grauwe lappenbun'dcl een gezicht had het brutale gezicht van „de Dikke" met gla zige oogen en open mond staarde naar boven. In vijn keel blonk iets metaalachtigs, als de greep van een dolk. Een oogenbiik was Rob verstijfd van Duitschland. Do krijgsraad van de eerste garde-divisie heeft spoediger vonnis geveld dan verwacht wend. Graaf Hohenau werd vrijgesproken van het hem ton laste gelegd. Graaf Lynar werd wegens misbruik van gezag in dienst in zes gevallen, waarvan vier juridisch ge paard gaande met beleediging van minderen en in vijf gevallen met vergrijpen tegen de zedelijkheid, veroordeeld tot een gevange nisstraf van 1 jaar en 3 maanden. Woensdagavond hielden de sociaal-demo craten te Brunswijk een groote betooging voor het algemeen kiesrecht. Tegen 6 uur trokken ongeveer GOOD arbeider» van het vereenigingsgebouw naar het kasteel, welks deuren onmiddellijk werden, gesloten en be zet door manschappen van de slotwacht Onder bet zingen der Marseillaise en het roepon van„Geef ons algemeen kiesrecht trok de menigte verder, tot zij door de politie uiteen werd gedreven. Zij verza melde zich echter weder en herhaalde de zelfde betoogingen voor het gebouw van den Landdag en het Raadhuis. Aan 'den Bohl- weg ontstond een botsing -met de politie schrik. Toen rende hij de treden op, wierp zich tegen dc deur in zijn doodsangst, rul te aan de knop, beukte tegen het slot. Maar de deur ging niet open. Maar van beneden kwam er nu een eigenaardig geluid, een knarsen, een steunen als van gespannen touwen van een windas. De trap, waarop hij stond kreeg een doffen harden stoot. Toen werd het stil, heel stil Rob, den rug tegen den muur geleund, etaar- do met wijd geopende oogen in de duisternis, Nu een schrede, nauwelijks hoorbaar, maar toch vast. Een matte straal drong door de duisternis heen. Hij kwam niet uit de diepte Bijna op de hoogte van Rob kwam hij te voorschijn. Hij werd sterker, bescheen reeds de treden der trap. En, barmhartige God Op de laatste trede, dicht voor Rob, lag de doode. De glazige oogen zagen hem van nabij aan. Hij greep met de hand in het haar en rukte eraan? Droomde hij? Werd hij gek? Waar was de 'diepte gebleven, die den doode verzwolgen had? die Rob zelf 'dreTgte te- ver zwelgen? De trap eindigde nu op vasten grond. De veire straal speelde over een vierkante opper vlakte, welke in een smalle gang eindigde En nu trad er uit dien gang een zwarte ge daante te voorschijn, een zeer kleine, won derlijk scherpe dievenlantaarn in de bant houdend. Ze kwam naar den doode toe, licht te hem nu m het gezicht. Het was een man in ren wijden manteljas. Den hoed droeg hij diep in het. gelaat gedrukt en voor het gelaat een zwart zijden masker. Tegen den muur aan gedrukt, hield Rob den vinger stevig tegen den haan der revol ver aan. Hot ging hier om leven en dood. Niet alleen plaats en omstandigheden brach ten dit met zich. Hot lag ook in de houding van den onbekende, in dc wijze waarop hij op den vermoorden verrader neerzag, iets, BINNENLAND. Prins Hendrik naar Hoek van Holland. De Prins ging hedenochtend per auto mobiel naar den Hoek Tr Holland om zich op de hoogte stellen var hot lot der vonnisten. Onze Marine. Hr. Ms. „Gelderland" is gisteren, vertrok ken van Curacao, tot liet maken van een reis, via Panama en Columbia, om te dokken in New-Orleans. Op reis zullen eenige plaatsen in Mexico worden aangedaan. Op de terug reis heeft de commandant kapitein ter zeo Van Asbeck, het voornemen Haïti en Cuba aan te doen. Audiënties De audiëntie van den minister van Wa terstaat zal a.s. Zaterdag 25 dezer niet plaats hebben. l)o crisis. Men meldt ons uit 's-Gravenhage De Koningin ontving gisteren den Mi nister van Staat Mr. Asser, in conferentie. Rusland. Uit Petersburg wordt aan de „Globe" ge meld, dat de generale marine-staf een rap port over de Russische marine heeft uit gegeven, loopende van 1904 tot 1907. Daar uit blijkt, dat Rusland bij den oorlog met Japan 56 oorlogsschepen heeft verloren, sp,men metende 249.000 tonnen, terwijl do tonnenmaat van de vernielde hulpsehepen 21.000 tonnea bedraagt. De derde jaardag van den bloedigcn. Zon dag verliep te Petersburg zeer kalm. Do politie had dan ook, voorzorgsmaatregelen genomen. Allo fabriekswijken waren door sterke patrouilles van bereden politic-agen ten bezet. In de plaatsjes Kuokalla en Terrijoki aan den Finschen spoorweg werden met behulp van versterkte militaire patrouilles huiszoekingen gedaan bij leden van den revolutionairen bond, van welke 21 in, hechtenis werden genomen. In beurskringen te Petersburg verneemt men dat minister-president Stolvpin zal aftreden. Als zijn opvolger wordt genoemd do minister van financiën Kokofzeff. Vereenigde Staten. Te Portland in Oregon zijn twee Japan- sche spionnen opgepakt, die de fortenen. batterijen bespiedden. hetwelk Rob de overtuiging gaf, dat deze persoon geen groote waarde hechtte aan een menschenleven. En nu werd hij zelf getrof fen door het ronde, dwalende schijnsel der lantaarn. Ilij hief vastberaden den revol ver op. „Als u een schrede nader komt, schiet ik." Een pauze. Er sprak vrees, noch schrik, noch verrassing uit de houding van den zwarte. Uit de gaten van het masker flik kerden Rob een paar oogen tegen, wier blik hij nooit meende te kunnen vergeten. „Hoe komt u hier?" Een rustige, diepe stem. „De politie doorzocht de kroeg. Ik wilde niet gevangen genomen worden. Toen heb ik me bier verstopt. Op de trap heb ik gelian- gcn. En nu kan ik de deur niet open krijgen." De man hield het schijnsel der lantaarn bestendig op Rob gericht. „Veel op den kerfstok?" „In 't geheel niets. Ik ben met een vriend meegekomen. Ik ben tot heden toe een eerlijk mensch geweest en ik wilde hier niet opgepakt worden." „Kom naar beneden," beval de zwarte. Rob drukte zich vester tegen de deur. „U wilt me ook maken, zooals die daar!" Er klonk eei ur.vLtelijk lachje van onder het masker. „Kom De in een zwarten lifirtrteehwn verborgen hand wenkte. En zoc e-.r-knd waren stem en houding, daf Rob, SteftöjcnMaa.t'de zijn angst en bijna tegen zijn i', "kb gedron gen gevoelde, te gehoorzamen. Voorzichtig ging hij bevend de treden af <-n hij stond op den grond, den griezeligen grond, die uit de diepte opgestegen was. De zwarte hand wenkte hem gebiedend. J G. Bunge. f Te Amsterdam is overleden de heer J. G. Bunge, lid der firma Bunge en Co., in han delskringen welbekend. De heer Bunge «tond met vele handelsvereenigingen in relatie en was ook president der Wagner-verceniging. Uitvaart "Wurfbaln. Onder zeer groote belangstelling heeft gistermiddag te Arnhem de teraardebestel ling plaats gehad van den heer M. C. Wutf- bain, lid der firma Van Ranzow Co., voorzitter der Amhemsche Kamer van Koop handel. Op de begraafplaats Moscowa wa ren, behalve vele vrienden, tegenwoordig B. en Weth., leden van de Kamer van Koop handel en van financieels instellingen. Aan de groeve spraken de heer Van 'der Schooren, vice-voorzitter der Kamer van Koophandelde president-commissaris der Vlissingscho Duinwaterleiding van welke maatschappij de overledene 20 jaar com missaris is geweest, cn de heer Gcsink, pro curatiehouder van de firma Van Ranzow Co. De oudste zoon van den overledene dankte voor de oer aan zijn vader bewezen. Tal van bloemstukken dekten de baar. Statenverkiezing Tot lid van de Provinciale Staten vanj Zuid-Holland voor hot district Alfen (va, caturc-lvemipfc) werd gisteren gekozen do heer \V. Los, chr.-hist. Voor de verkiezing van een lid van de vooruit te gaan, en ofschoon dat geen aan gename positie was met den verdachten man in den rug, durfde Rob niet te weigeren. Nu ging inen de kronkelende gang door, trap op, trap af. Zijn metgezel sprak geen woord, maar zijn lantaarn wierp helder en goedberekend, haar schijnsel op Rob's weg. Aan den voet van een vochtige trap bleef hij staan. „Geef mij dat ding 'daar." Ilij nam Rob den revolver uit de hand. „Een doek Rob gaf zijn zakdoek. De zwarte vouwde hem samen, Rob met een wenk beduidend, het hoofd laag te houden. Hij bond hem den doek voor de oogen. Toen gevoelde Rob zich bij de hand gevat, de trap opgeleid en ver der trap op, trap af, rechte om, linksom De grond onder zijn voeten werd droogcr. Nu woei do koude nachtlucht hem in het gezicht. Op hetzelfde oogenbiik greep er een hand in zijn borstzak. Hij voelde een lich ten stoot. Rob rukte den doek voor zijn oogen weg, wankelde, tuimelde voorwaarts zonder om te kijken. Straatstcenen onder hem, sterren aan den hemel boxen hem; naast hem pikdonkere huizen. Ilij was in de open lucht! Maar de angst zat hem nog in het bloed, hij holde vertier, zonder ophouden. Niemand volgde hem. Verlaten lag de breede straat daar. In zijn borstzak voelde hij weer do omtrekken van zijn revolver. Hij was wer kelijk ecredToen knikten zijn knieën. Hij moest tegen den muur leunen. In het schijn- sel^ van een lantaarn las hij aan het hoek huis tegenover hem: „Prenzlauer Allee". (Wordt vervolgd,) m ft- EDAMSCHE COURANT. Miugfi 1-IMH orgd 1, TH. j, tejij 5". Btl. ilofta, ihsdm gen! 150. idsrgs- anosüi rsliV.i U Jit- ize- ——ft, „Ga!"

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1