1! J J pa lien 6T Jaargang. Zondag 2 Februari 1908 No. 12607 131, Eerste Blad op liet leven in een groote stad. li A n w u I- Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, j Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VIaardingen fl. 1.25.Rranco py post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen. 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor bot eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hook Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, "die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Kedactio No. 123. voor de Administratie No. 103. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schiedam roepen sollicitanten op naar de betrekking van onderwijzeres, HOOFD der openbare lagere school met uitgebreid leerplan (school B) waar onderwijs gegeven wordt in de vakken a—q, s en t. De aanvangsjaarwedde bedraagt f 1400 met vrije woning en wordt verhoogd on- gerekend de periodieke verhoogingen met f 75,voor ieder der akten van bekwaam- j heid tot het geven van onderwijs in de beginselen der Fransche, Hoogduitsche en Engelsche taal en in de Wiskunde. Sollicitanten worden uitgenoodigd hunne stukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 10 Februari a.s. en daarbij op te geven a. den leeftijd, het jaar waarin de hoofd akte verkregen is, de tegenwoordige betrek king en zoo de sollicitante niet zelf aan het hoofd eener school staat, den naam van het hoofd bij wie zij werkzaam is b. den naam van het district en van het arrondissement, waartoe de school van de sollicitante behoort. BUITENLAND. N, es.j y ii nge ei lien ïcW iak fl 318 ij Schiedam, 1 Februari 1908. i "VEREENIGDE STATEN. 4 Tegen de trusts. President Roosevelt heeft in een nieuwe r boodschap aan het Congres aangedrongen op scherpere maatregelen tegen dc rcu- zonmaatschappijen, ilte hot goheele econo mische leven in <le Vorcenigde Staten be- heerschen. De president verdedigt zijn re- gecring om de wotsovertnedende trusts aan banden te leggen en dringt aan op scher pere anli-trust-wcüen. Do Interstate Com merce-commission, ter controle 'der trusts moet gemachtigd worden, op eigen gezag haar oordeel uit te spreken over allo tarief- kwestien en practijken vdn de spoorweg maatschappijen; zij moet in staat gesteld woiden, elke verhooging van tarieven te beletten, hangende het onderzoek der com missie. Middelen moeten verschaft worden om tot eene physieke waardeschaliing der spooiwegcn te gerak >n. Aan de spoorweg maatschappijen moet tiet niet langer toe gestaan worden, aandeelen en obligation uit te geven zonder goedkeuring van dc federale regeering, zoodat gezorgd zal wor den, dat do opbrengst zal dienen voor ver beteringen en niet voor verrijking van in dividuen. en syndicaten. De wet dient dat Roman van LOUISE WESTJüRCH, 45) „Binnen." Ilellmutli Wïeelius opende de deur. En '(tijd- zoo lang bij denken kon, bleef Rob «ut beeld bijde gespierde gestalte van den iimn in den zijden kraagmantel, welke, !.ln j'oren open vallend, liet avondkostuum het zien, bet diep uitgesneden vest, de gar denia in bot knoopsgat. In een soort ver bijstering bleef hij in de deurpost staan, zijn hinin gezicht, het gezicht van een mooien daemon, bet jonge paar toegekeerd, dat in j'Bclit van 'de kleine petroleumlamp in schijnbare gemoedelijke vertrouwelijkheid r ever elkaar zat. Hij zeide niets. Hij maak te geen gebaar. De rechter vuist balde toch, verfrommelde den zaehlen vilten hoed, «ken ze vasthield. In zijn oogen, die strak zich uitzagen, stond een heele geschic- oms te lezen: verbazing, smart, haat. Rob begreep opeens alles en een dolle vreugde maakte zich van hem meester, sleehis getemperd door den ragen afschuw, die er v® den man in de deurpost uitging. Aerolitha stond op, haastig, verlegen. „Goeden avond, mijnheer Wicelius. Dit is onze beschermeling, weet u. Wilt u niet zitten, dr. Wicelius?" Langzamerhand kwam er leven hl Wico- IU3, Hij kwam een stap nader, Treek haar l!an; schudde zwijgend hetiioofd. doel van do Sherman-Act te verbeteren, dat alle combinatiën verbied!. Dc president richt zich ook legen de speculatie en beveelt maatregelen aan om het dobbelen in fondsen en handelswaren te beletten. Er beslaat, aldus Roosevelt, geen verschil tusschen kaartspel, loterij, wedrennon en liet gcdobbel op do Beurs. De federate regeering kan onmogelijk het dobbelen beletten, maar kan althans ver bieden, de mail, telegraaf en en telefoon te gebruiken voor speculatieve doeleinden in fondsen, zoowel als in terniijnhandel in waren. Ter zake der opmerkingen van de hoofd beambten der Standard Oil Company, At chison enz., nadat aan die maatschappijen zware boeten waren opgelegd, zegt de bood schap: Deze opmerkingen waren zeer vin dingrijk, maar onwaar in belangrijke bij zonderheden. Do president oveilegt een brief van den generaal vracht-manegcr van do Atchison aan den auditor dor maat schappij, waaruit de volmaakte ongegrond heid blijkt van de bewering van don presi dent der Atchison, dal hij niet bekend was mot de geïncrimineerde feiten. Een soort gelijk betoog van do Standard Oil Cy. is even ongegrond. Roosevelt verklaart, dat de aanvallen op de Administratie uilgaan van omgekochte „politicians" en van omgekochte couran ten. Antwoordende op de schampere aan merkingen, dat de autoriteiten de overtre ders van de anti-trust-wel met gevangenis straf en niet met boeten hadden moeten straffen, zegt hij, dal dit juist is, waar naar gestreefd wordt cn dat het ook ge schied is met enkele zeer vermogende mis dadigers.- Zoowel de gouvernementen van dc af zonderlijke stalen, als het nationale hebben hun deel gedaan in het regelen der han delingen van corporatiën en indien het congres nalaat daartoe mede te werken, dan zullen de staten afzonderlijk handelen. Ondanks den financicelen druk der laat ste twee maanden, gelooft dc president er geen oogenblik aan, dat de handelingen van de Administratie de paniek veroorzaakt hebben, maar zelfs ai ware zulks het geval, clan nog zou hij niet aarzelen we derom hetzelfde te doen, om de rotte deelen van het politieke lichaam uil te snijden. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. In het Lagerhuis kwam bij de bespreking van het adios van antwoord ook het be stuur van Britscb-Indië lor sprake. Dr. Rutherford (rad.) stelde voor om Indië zelf bestuur te verleenen. Rutherford herinner de aan de Japansche overwinningen, die de hoofden der Hindoes hebben verhit. Zij Aerolitha meende het kloppen van haar eigen hart te liooren. Haar modelijden met dien man was bijna een lichamelijke smart Ze had groote lust, Rob weg te sturen, de hand van den andere te vatten en te smee- ken: „spreek, spreek tot me." Maar in haar riep haar gezond instinct: ,,'t is zelfmoord Hoedt je „Goeden nacht, miss Aerolitha." In liet weggaan wierp Wicelius een blik op Rob, een zijdelingsche van uit de hoe ken dor oogen. En bijna onhoorbaar trok hij do deur weer achter zich dicht. Aerolitha viel op de eerste de beste stoel neer, het gelaat in de banden verborgen. Maar Rob kon nauwelijks zijn vreugde ver bergen. „Aerolitha 1 ik was een dwaas en een hondAerolitha vergeef me Je bent een heldin En toen ze niet antwoordde, zich niet be woog, wierp hij* zich voor haar neer, kuste haar knieën. „Sla me voor mijn nietswaardigheid Maar als je wist, wat ik uitgestaan heb, door dezen manIk mag je vriend weer zijn je vriend Mag ik?" Hij trok haar de handen van het gelaat. Toen zag bij, dat Aerolitha schreide. „Om hem?" vroeg hij met verstikte stern „Heb je er berouw van?" Zo antwoordde niet daarop. „Laat me alleenGa nuHij is on gelukkigwerkelijkEn het is zoo jammer voor hem, zoo jammer!" Voor Hcllmuth Wicelius' oogen was een rootle wolk, waaruit een regen van bleed stroomde. Nog nooit, sedert het vrceselijke zullen een omwenteling tot stand brengen indien geen zelfbestuur wordt verleend. Geef hen," zei Rutherford, „provinciale parlementen en een keizerlijke Doema." John Morley, de minister voor Indië, ant- wooidde, dat bet gelukt was de moeilijk heden het hoofd te bieden. In Pendsjab heersclit thans buitengewone kalmte. De Hindoe-kwestie in Transvaal is geregeld. Over de kwestie der werkloosheid zijn in het Lagerhuis door de socialisten Mac- donald en Pete Curran redevoeringen ge houden, waarbij zij directe staalshulpeisch- ten voor de werkloozen, John Burns ver zette zich tegen de socialistische theorieën en weigerde do minste concessie aan de socialisten, waarop het voorstel Macdonald met slechts 49 stemmen meerderheid werd verworpen. Conservatieven, Ieren en de soc. arbeidersafgevaardigden stemden tegen de regccring, die haar meerderheid tol op een derde der vroegere sterkte zag vermin deren. Het werkliedenpensioen, door "do regee- riiig voorgesteld, zal 5 shilling per man en per week bedragen. Totaal kost deze hervorming voor 1 millioen arbeiders per jaar den Staat 13 millioen pond sterling. Balkan dreigend. Beide mogendheden oefe den langs diplomatieken weg pressie uit op de Porie, om de benden uit te roeien en tevens hervormingen in te voeren, maar de rassenhaat en anarchie blijven in Ma cedonië bijkans onverzwakt bestaan. Een patriottische vereeniging van Serviërs heeft aan de mogendheden een oproep ge daan, om in Macedonië de orde te herstel len, indien daaraan geen gevolg wordt ge geven, zullen, zij ook benden vormen om zolf de Bulgaren uit te moorden. Duitschland. Morgen, Zondag, houdt de vrijzinnige volkspartij te Berlijn een groote kiezers vergadering, waarop vrijzinnige Rijksdag leden zullen spreken tegen het Pruisische drieklasscnkiosrecht en voor het algemeen kiesrecht. De socialisten te Solingen willen een algemeene politieke staking op touw zet ten. Z u i d-A f r i k a. Dr. Jameson heeft gisteren zijn ontslag ingediend als eerste minister van Kaapko lonie. Dit is het eerste goede gevolg van den uitslag der verkiezingen voor den Wet- gevenden Raad, waarin de Hollandsche Afrikaanders een besliste meerderheid zul- Jea aebben, Door do opheffing der uitzon deringsmaatregelen komt de macht weer in handen van hen, die er het volle recht op hebben. Jameson, die zijn loopbaan begon met den beruchten „Raid" in Transvaal in 1898, zal nu vermoedelijk voorgoed van het po litieke tooneel in Zuid-Afrika verdwijnen. Rusland. Donderdag is te Warschau een fabrieks directeur door eenige werklieden doodge schoten. Hij had pas een deel zijner werk lieden ontslagen. De leerlingen van een seminarie te Sji- tomir, waar de politic huiszoeking deed, verzetten zich met messen cn stokken. Een escadrou dragonders werd Ie hulp geroe pen om de orde te herstellen. Een in specteur en lal van leerlingen weiden ge wond. 15 Scholieren werden gearresteerd. T u r k ij e. Een officieele statistiek te Konslanti- nopel opgemaakt, zegt, dat aan hel eind van 1907 in Macedonië meer dan 110 benden in actie waren met een totaal van 1200 man. Aleer dan de Helft dezer waren Bulgaren, 30 proc. Grieken cn 15 jproc. Serviërs. Ondanks de sedert de laatste vijf jaren door Rusland cn Oostenrijk gevoerde pa cificatie-politiek blijft dc toestand op den uur, waarin hij door zijn moeder het onverge telijke vernam, dat zijn leven voortaan vorm, inhoud en doel gaf, had hij zich zoo tot in zijn binnenste gekrenkt en beleedigd gevoeld. Uitgelachen door haardie hij begeerde, liefhad hoezeer, hoe echt, dat begreep hij eerst op dit oogenblik geheel en al. Uitge lachen, in tegenwoordigheid van haar min naar GeduldVoor dit lachen zou hij hun zijn rekening voorleggen, haar en hem En zijn prijzen zijn niet laag. Terwijl zijn tanden op eikaar knarsten door oen hartstocht, die slechts getemperd werd door jarenlange geoefende zelfbeheer- sching, werd in het portaal hem den weg versperd door het luidruchtige, roerende af scheidnemer! der beide zusters. „Nu Dora, hou je maar goed, hoor? En groet ook den heer Silberknopf, onzen nieu wen zwager." Dora stond in het volle licht der kleine ganglamp. Van haar grooten Rembrandlhoed wuifde een bos zwarte struisveeren. Over liet manteltje droeg ze aan een riem het lederen taschje met het geld, dat ze aan de spaar bank ingewisseld had, om het uitzet te koo- pen en de rest op raad van haar bruidegom te beleggen. Aan haar boordje glinsterde haar granatenbroehe. Haar kleine eenden- oogen fonkelden van wijn en bevredigde ij'del- lieid. De heele volle, overrijpe gestalte scheen een vroolijke uitdaging aan bet noodlot, het welk ze zoo'n benijdenswaardig levenslot af gedwongen had, en naast haar, iets meer in de schaduw, stond 'de belichaming van dit lot, de toekomstige man, een worstelaarsge- zicht met vierhoekige buldoggenkop, met een valen snor, welks einden lang en slap langs 'de mondhoeken hingen, met kleine, groene Vereenigde Staten. Bij hot congres te Washington is door senator Warren een wetsontwerp inge diend, waarbij aan vrouwen het kiesrecht wordt toegekend. To San Francisco loopt, volgens den berichtgever van de „Times" daar ter stede, een hardnekkig gerucht, dat de fe derale regeering een nieuwe verrassing voor San Francisco voorbereidt en daler in verband met de aanwezigheid der oor logsvloot aldaar groote militaire manoeu vres zullen plaats hebben. Het gerucht dankt zijn ontstaan aan mededeclingcn van beambten der spoorwegen, die beweren, dat er ernstige toebereidselen worden gemaakt voor het transport van groote troepenaf- declingcn uit het binnenland naar San Francisco. Nu wordt weliswaar in een telegram uit Washington verklaard, dat het gerucht allen grond mist, maar te San Francisco is men in den laalsten tijd zoo gewend geraakt, dat berichten over den vloot tocht door de regeering te Washington werden tegengesproken en ten slotte toch bleken waar to zijn, dat men aan die tegenspraak niet veel meer licclit. Een feit is liet, dat er buitengewone bedrijvigheid bij het leger heerscht en dat er alleilci maatregelen zijn genomen om dio bedrijvigheid voor het groote publiek verborgen te houden. BINNENLAND, Hofbericht. Z. K. II. de Prins komt morgenochtend te 10 uur in de residentie terug. De Zweedsclie missie. De leden der Zwcedsehe missie, welke den 5en Februari in de residentie venvacht worden, zullen, hun intrek nemen in Ho tel des Indes aldaar. Ridderorde. De kolonel-commandant van het regi ment Grenadiers, en Jagers hooit heden voor het front van den troep aan den led ui tenant N, A. Bouwman, directeur der Kon. Mil. Kapel, uit naam der Koningin, medegedeeld, dat H. M. den heer Bouw man benoemd heeft tot Ridder, der Huis orde van Oranje. 1 oogen, waarin een loerende afwachting lag. Wicelius zag hot meisje en den man aan haar zijde, en iets als een glimlach gleed over zijn strak gelaat. liet rood in den wolk voor zijn gelaat werd donkerder. „Gerechtelijk veroordeeldHet is de laatste niet. "Verder," Op de sloep begon het afscheidnemer! weer. „Ileb je wel genoeg gegeten, dat je niet flauw wordt! Nee! Jullie had toch beter over dag kunnen reizen. Ik ben bang 's nachts m het spoor." „Dat ging niet, Jette. Silberknopf zijn paarden moeten overdag werken. Dan kun nen ze ons niet van het station afhalen. Niet waar, Scliulze?" „Zoo is het," zeide de bruidegom. „Ach, ik heb het over het algemeen niet op reizen. Blijf in het land en verdien daar je kost." „Ja, over acht dagen komen we terug." De zwarte struisveeren wuifden onderne mend. De oogen fonkelden. „Adieu, Jett." „Adjuus, DoraHet ga je goed. Adjuus zwager 1 Pas goed op haar. Ze is altijd de jongste geweest, liet nestkuiken, de lieveling van vader en moeder en van mij De stevige schoenen van liet paar stapten de stoep af. Voorbij 'de snikkende vrouw Wïntermeier ging Wicelius het huis uit. Twintig stappen voor hem uit, ging arm in arm het paar door de duisternis. Toen hij den hoek omsloeg hoorde liij haar lachen, hun opgewonden stemmen. „Nu met stoomzeide Dora en haastte zich voort. „Daar slaat het al half." „We hebben tijd genoeg, kleintje," Sehulze legde den arm om zijn bruid heen, trok haar in een donker straatje en kuste haar. Personalia. Er heeft zich een commissie gevormd, welke zich ten doel stelt de nagedachtenis van den directeur, J. "W. Visser, der kweek school voor machinisten te Amsterdam, blijvend te eeren. De Kabinetscrisis. H. Af. de Koningin heeft gisteren met mi'. Heemskerk, don Kabinetsformateur, een langdurig onderhoud gehad. „De Telegraaf" had 'de volgende samen stelling van hel nieuwe kabinet: Air. Th. Heemskerk (a.-r.)„ formateur, Binnenlandsche Zaken,; mr. AL J, C. AL Kolkman (R.-K.), Tweede Kamerlid, Finan ciën; J. S. G. Bevers (R.-K.), wethouder van 's-Gravenhage, Waterstaatds. A. S, Talma (a.-r.), Tweede Kamerlid, Landbouw, Handel en Nijverheid; A. W. F. Idcnburg (a.-r.), oud-Minister van Koloniën, Kolo niën; mr. J. A. Loeff (R.-K.), oud-AImister van Justitie, Justitie; A. H. Hoekwater, schout-bij-nacht, Afarine. In strijd met dit bericht, lozen wij in de Katholieke „Tijd", dat wordt verze kerd, dat mr. A. P. L. Nelissen, lid van den Hoogen Raad, de portefeuille van Jus titie zal waarnemen; voor Oorlog hoorde het blad noemen goneraal-majoor F. II. A. Sabion. „De andere namen van liet „Ttelegraaf'-lijslje schijnen juist te zijn." Dr. B. Reiger, -j- De gemeenteraad te Utrecht kwam giste renavond in buitengewone vergadering bij een, onder voorzitterschap van den wethou der mr. Van Lier. Nadat de gemeentesecre taris mr. J. Bool voorlezing had gedaan van een schrijven van mevr. de wed. Reiger, houdende kennisgeving van het overlijden van haar echtgenoot, nam 'do voorzitter het woord en schetste in een korte, treffende „Maar heuseh, we moesten Ze tracht te weerstand te bieden, maar slechts zwak. Ze was slaperig van al den wijn. De harts tocht, welke haar bloed voor dezen krachtigen man verhitte, maakte baar duizelig. Ze be antwoordde zijn kus. Toen zette ze haar weg voort, het hoofd op zijn schouder, langzaam droomerig. „Niets vergeten, kleintje?" vroeg hij aan haar oor. Zij schudde bet hoofd. „Het geld voor liet uitzet, en wat we in Alaagdenburg op bj'potheek willen zetten?" Ze wees op haar lederen taschje. „Twaalf honderd mark?" „En vijftig." „Eigenlijk jammer, dal je je koffer niet tegelijk meegenomen hebt. Het zou ook voor mijn zwager één moeite geweest zijn, hem van 't spoor mee te nemen. Willen we om- keeren en hem halen?" „Nee nee Niet omkceren „Niet omkeeren? Ook goed." Hij kuste haar weer. „Dat je juist mij verkozen hebt," mompel de ze mat. „Een oud slachtersgezel heeft toch ver stand van vleeschsoorten, van kalveren en vrouwen." „Praat niet zoo akelig!" „Wat dan?" „Je bent zooveel geweest, voordat je rijk waart. Wat- is je wel het best bevallen?" „Nou, slachter was heel aardig." „Maar dat vele doodstekenEen kip of een karper nu ja. Maar zulke groote die ren Dat moet vreeselijk zijn." Wordt vervolgd.) a SCHIEDAMSCHE ins '1 U 3f '0 R I» it I» ii Idti Zij zweeg.

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1