s t), 6T* Jaargang Dinsdag 4 Februari 1918 608 op het leven in een groote stad. A, I* I-en aay, Is Deze courant verschijnt a g o 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25.Pitanco per post t -do. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een nar aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Yan 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote lettere naar de plaats die zij innemen. Advertentiën. bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, 'die Ginsdag-, 1)onderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. rente alle i uur. mar iden idea aars Schiedam, 3 Fehr. 1908. PORTUGAL. Moord op koning Carlos en op den kroonprins. Een ontzettend drama heeft zich Zater- 4, dag to Lissabon afgespeeld, zooals in 1903 'te Belgrado. Koning Carlos I en zijn oud- 1 ste zoon dom Luiz zijn gevallen ondci 1 do kogels van een troep moordenaars, zoo- als eertijds Alexander I van Servië en zijn vrouw vermoord werden door officieren. De eerste telegrammen, die eerst Zon dagmorgen bekend werden, gaven Üevol- gende lozing I Zaterdagmiddag om 5 uur is de moord op 1 koning Carlos van Portugal en den kroon prins gepleegd. liet open rijtuig met de ko ninklijke familie werd op de markt bescho ten door mannen met karabijnen gewapend, die in een naburige straat post vatten. De Koning kreeg 3 schoten in hals en schouder, waardoor do halsslagader word getroffen. Do kroonprins kreeg 3 schoten m hoofd en bonst. De Koning overleed toen men, hem naar het Marine-arsenaal overbracht; do kroonprins bezweek spoedig daarna. Koningin Amélio en do infant Manuel, 'die zich ook in 't Tijtuig bevonden, bleven ongedeerd. Do Koningin dekte met haar lichaam den doodelijk gewonden kroonprins, een jongeman van 21 jaar. 3 der moorde naars werden op de plaats zelve neergescho ten. Een vierde pleegde zelfmoord in de gevangenis. De lijken Van Ivoning Carlos en den Kroonprins werden onder geleide van pa&r- 'denvolk in twee rijtuigen naar het koninklijk paleis gebracht, ministers! en hovelingen be waken de lijken. De beurs, liet arsenaal, het stadhuis en de bank van Portugal zijn door troepen bezet. De identiteit der moordenaars is nog niet vastgesteld, maar onder hen zijn een Span jaard en een Franstlmian, die 'de geweren onder hun mantels vei borgen hadden. Alle publieke vermakelijkheden zijn on middellijk afgelast. Lcege trams lijden door verlaten straten. De infant Manuel, 18 jaren oud, is nu erfgenaam van den troon, onder regentschap ran koningin Amélie. Verhaal van een o og go lui go. Ie koninklijke familie was Vrijdag naar Lila Vifosa vertrokken om er de kennis kj te wonen. Zaterdag om 5 uur, het uur van terugkomst In de hoofdstad, waren da place du Commerce en alle aangren- ..zende straten tot aan het paleis gevuld Roman van LOUISE WESTKIRCH. ee, dat is juist aardig. Den vetten ossen fjeeft men een slag voor den kop. Bom! j, Mr ligt het dier. En den varkens geeft men isteek in den nek, daar!» Ii ^r0C^ me*' z^n ^'kke hand naar haar Bfl i'eel. „En 'dan schreeuwen zo. Schreeuw ftm!" »Laat dat tochO, je kunt iemand ng maken JEj lachte, haar vlak in de oogen ziend i ik dat?" iD'^Bar zijn we tocli?" vroeg ze liet hoofd Zo Kerkende do straat niet. daa'td" ^oe<^Gn weg. Wees maar be ni fomen we dan niet te laat?" R»hee, te laat komen we niet. Konx maar - kom!" legde het hoofd r op zijn schouder ''o dom, „Ik ben vrceselijk moe. Je j,, ino "iet zoo dikwijls moeten toedrin- yn' tel mijn oogen maar dicht houden i|7 ,me wel leiden." 0 ë'Bgcn verder. Nu en 'dan drukte hij v.arm I ze spraken zacht over hun toe- Ij hun inrichting, of groene meubelen mooier waren. een fluweelen sofa moet het zijn! dw mscliien ben je ook wel tevreden met «mder.z®ide hij grinuokend. ,v,0I)ö zich op. „Neen, fluweelFluweel |eval. Als Pullemann's Hanne haar met een "dichte menigte, die de ontsche ping der vorsten aan de Taagkade wil den 'hijwonen. Halfvier arriveerden de minister's en 3e minister-pres. Franco. Vóór vijven kwam de bark mot de ko ninklijke familie aanboord voor den wal. De vorstelijke personen namen glimlachend de hulde van ministers en ambtenaren in ontvangst en verklaarden zich opgetogen over het bezoek aan 'Villa Vifosa. Het tal rijke publiek op de markt juichte de vorsten toe, toen dezen in matigen draf voorhij reden in open rijtuig, in het midden der markt aangekomen, zag men plotseling'n aantal in mantels gehulde individuen uit een nabijzijnde straat te vooischijn snel len, die 'hun geweren afschoten. Op dat oogenbhk werd de lucht van kreten van afgrijzen en verontwaardiging van de volks massa vervuld. In de paniek geraakten vrouwen en kinderen onder den voet. De koning werd door 3 kogels doode lijk getroffen, een ervan vernielde den halsslagader. De getroffene deed pogingen om op te staan, maar zakte zwijgend in een. Do kroonprins kreeg de kogels inborst en hoofd, hij viel op zijn moeder, die met verbazende kalmte opstond en haar zoon met haar lichaam, wilde beschermen.Maar de misdaad was reeds volbracht. Dc infant Manuel, de jongste zoon, kreeg een kogel in don, arm, en een an dere in de kaak: zijn toestand is niet ernstig. De koninklijke familie werd aan stonds naar het Arsenaal overgebracht, dc koning was reeds dood, de kroonprins stierf enkele oogenblikken later. 't Was een treurig tooneelde koningin, als door een wonder ongedeerd, wierp zich schreiend op de bloedige lijken. Eerst om 7 uur kon men do koningin bewegen naar het paleis te gaan, waarheen zij zich met den infant Manuel begaf, 's Avonds 9 uur werden tie 1 ijken van den koning en den prins naar het paleis overgebracht. Een oidonnansofficier, Francisco Ftguei- ra, die te voet het koninklijke rijtuig be geleidde, doodde een dei moordenaars, de ander werd door de politie neergeschoten. Het blijkt dat de aanslag slechts door 2 man geschiedde; zij waren gewapend met rcpeteer-karabijnen, geladen piet 5 kogels De tijding van den aanslag verspreidde zich snel door de stad. Winkels on café's werden aanstonds gesloten. Dc straten wer den cenzaatm. Do minister van buitenlandsche zaken te Madrid weet het volgende mee te deelen: De moordenaars van den koning van Por tugal waren ten getale van zes gewapend met karabijnen en revolvers. Men1 vernoemt, dat de koningsmoordenaars betaald werden door politieke agitatoren, vijanden dor regee ring. Onder 'de gedooden is een Fransch- man, in wier gordel men geld vond, waar schijnlijk liet loon voor den moord. Een gewapende troep trachtte het huis van den dictator Franco,aan te vallen. In de stad Lissabon werden hevige geweer salvo's gehoord. Onder de bevolking heerscht ontsteltenis. Carlos I koning van Portugal en der Algarven, her tog van Braganza enz., werd 28 September 1863 te Lissabon geboren, als zoon van ko ning Luiz. In 1889 volgde hij zijn vader op en huwde 22 Mei 1886 met prinses Améhe van Orleans-Bourbon, geb. 28 Sept. 18G5. Do oudste zoon Louis, hertog van Braganza en van, Saksen, is 21 Maart 1887 te Lissa bon geboren, prins Manuel, do vermoedelijke Iroonsopvolger, onder regentschap zijner moeder, is hertog van Beja, geboren te Lis sabon 15 Nov. 1889. Deze is dus 18 jaren. Carlos I heeft 18 jaren over Portugal ge regeerd mec-rendeels als constitutioneel vorst,, terwijl eerst in de laatste maanden een uit zonderingstoestand was ingesteld, mot den min,-pres, Joao Franco tot dictator. De ko ning was 'n bekende persoonlijkheid, een zeer gezette figuur, pracht-exemplaar voor spotternijen in politieke tijdschriften. Hij leefde als bon vivant, was 'n hartstochtelijk sportsman en jager. De koning was ook een schilder van naam, en verwierf met zijn schil derstukken meermalen onderscheidingen, o.a. op de intern- tentoonstelling te St.. Louis. De kroonprins, die in Maart meerderjarig zou worden, ha'd, naar men zegt, in tegen stelling met zijn va'der, zeer liberale denk beelden. Hij maakte onlangs een reis door de koloniën. De politiek© toost) an dj. De politieke toestan'd in Portugal was se dert maanden zeer gespannen. De koning had, wegens oneindige twisten tusschen de partijen de Cortez naar huis gezonden en liet zijn minister Franco als 'dictator regee- ren. In liet geheele land word de krijgswet afgekondigd en met ijzeren vuist werd elke oppositie, van welke partij ook, neergesla gen, in 't kort het absolute koningschap was in optima! forma hersteld. Men meen© niet dat de koning tegen zijn wil besloot tot opheffing van den pailementaircn toe stand, want er waren nog dezer dagen geen teekonop, dat de parlementaire rogee- ringsvorm zou worden hersteld. Francois slechts te beschouwen als uitvoerder van koning Carlos' wil en niet als de dictator die de koninklijke macht aan zijn wil on derworpen had. Veimocdelijk is dan ook Carlos gevallen als slachtoffer van de door hein gewilde tyrannic, als offer van de wraak van een machtige sti'ooming in het volk, dat de onderdrukking moede was en geweld met geweld keerde. De moorde naars zijn waarschijnlijk huurlingen van de oppositie, die een complot tot het ver moorden van den koning en 'den kroon prins smeedde. De koningsmoord is be slist geen anarchistische misdaad, die op zichzelf staand als 'n uiting van krank zinnigheid is te beschouwen, het is een welovordachte en -uilgevoerde aanslag van een of ander complot van de oppositie partij *[en). Er gaat een gerucht 3at te Oporto een opstand is uitgebroken. De politici van alle koningsgezinde par tijen te Lissabon, zelfs de meest conser vatieve, z,ijn het volkomen eens, dal een vrijzinnige monarchie gehandhaafd dient te blijven, en dat men de rust moet her stellen. Denieuwe koning. Het 'Staatsblad te Lissabon bevat een proclamatie van koning Manuel II, die, den aanslag verioordeelcnd, zegt, dat, nu hij dooi de constitutie is aangewezen, om 'de be langen van het koninkrijk voor te staan, hij alle krachten zal inspannen voor 't wel zijn des vaderlands; hij zweert den Katho lieken eeredienst te zullen handhaven en de grondwet voor oogen te houden en voor oogen te stellenhij verklaart tevens, dat het hem behaagt, liet tegenwoordig ministerie te behouden. De proclamatie is geteekend Manuel II en eveneens door de ministers van hun handleekeningen voorzien. GEMENGDE HEDEDEELINGEN, personen ingericht wordt naar het model van het vroegere Fiansche iuchtsuiip jPaüie", zal met September gereed zijn. Nabij Kattowitz is de fabrieksdirecteur Kraft uit Sosnowice door 10 schoten doode lijk gewond. De daders ontvluchtten. eens opzocht. Ze had altijd een fluweel ge sproken. En dan, wat opgewekter, begon ze zich weer te verwonderen. „Als ik maar wist, waar wc eigenlijk zijn. Dit is toch de weg niet naar het sta tion." „Nee, hartje. Ik moet voor een vriend een pakje aan mijn zwager meenemen. We gaan een oogeublik bij hem binnen. We hebben tijd genoeg. Hier woont die vriend," „Ilier?" Dora keek het huis eens aan. Twee mat glazen ruiten met allerlei stoffige dingen er voor, die mat tegen liet donker uitkwamen, oen verweerd schild, dat nauwelijks door het schijnsel der lantaarn bereikt werd: „Tslnp, Antiquaar en uitdrager"; daaron der een smalle deur met geheimzinnig be- vcstigdo luiken. Ze aarzelde. Ze kreeg een aanval van sen timentaliteit, iets huilerigs kwam over haar, een gevolg van het drinken, misschien ook iets andera, iets geheimzinnigs, onverklaar baar, oen helderziendheid, welke haar met een onbestemde vrees vervulde. „Geef me eerst nog een zoen, Max. Niet waar je hebt me lief? echt van liarte lief?" „Maar, natuurlijk!" „Ja, dat verdien ik ook. Ik heb voor jou er oen laten gaan, die niet weinig van me gehouden heeft! Die zou me genomen heb ben, al had ik geen klceren aan hot lijf gehad'. Ik wilde jou echter 1 jou alleen 1' Zo legde haar arm om zijn hals en kuste h'em heftig. Hij schoof haar ongeduldig van zich. „Kom toch 1 Wat moot mijn vriend wel denken?" Ilij stiet de deur open. Een lange smalle gang werd zichtbaar, waarvan het voorgedeelto verlicht was door een klem lampje; het einde, vol hoeken, tre den en trapjes verloor zich in de ondoor dringbare duisternis. Ilij sloot voorzichtig de deur. „Mijn vriend woont namelijk in het achtergedeelte." Aan den arm voedde hij het meisje met vlugge schieden voorwaarts. Toen liet hij haar los. „De doorgang is hier wat nauw. Ga maar vooruit." Ze ging. „Dat zijn trappen Woont hij in den kel- dei? Zoo, die deur daar! Neen zie je, zoo'n entree vind ik niet mooi meer!" En ze draaide zich lachend om. ,,Je vriend mag ons wel flink trakteeren, voor zoo'n weg!" „Hij zal je trakteeren Ze verdween in de duisternis. En uit de diepe duisternis weerklonk een schreeuw, een enkele vieeselijke schreeuw. Hij klonk tegen de steencn gewelven, sloeg terug tegen de vochtige muren, gierde door de ruimten vol rommel. Maar hij drong niet door tot de straat, waardoor de van over werk huiswaarts keerende arbeidera gingen of mannen, die uit vergaderingen of kroegen kwamen, opgewacht aan de hoeken der stra> ten door vrouwenwaardoor wagens en kar ren reden, waar het verkeer der groote stad plants had, argeloos en onbewust, twintig passen van de groote duisternis af. Een enkele gil was het. Dan geen geluid meer-. Het huis met het verweerde schild lag stil in de rij als de andere, met ramen doodsch en glansloos. Maar in do achterkamer was leven. Op de met wasdoek bedekte tafel stond de jene Engeland. Bij de parlementsverkiezing in South-Here ford werd de unionist Clive gekozen met 4946 tegen den liberaal Thomson die 3928 stemmen kreeg. Hierdoor gaat weer een libe rale zetel verloren De overleden liberale afgev Gardner werd in 1906 met een meer derheid van 312 stemmen gekozen. F r a n k r ij k. Zaterdag werd het stoffelijk overschot van kardinaal Richard, aartsbisschop van Parijs, met groote praal begraven in de Notre Dame- kerk. De aartsbisschop van Rheims leidde de lijkdienst, waaraan vele katholieken, sena toren, kamerleden, gezanten en leden der Académie deelnamen. Per zi De regeering heeft, naar aanleiding van het optreden der Turken bij Soedj-Boelaq, een rondschrijven gericht tot alle Europee- sche mogendheden, waarin om hulp wordt verzocht tegen deze gewelddaad die in strijd is met alle regelen van het volkenrecht. Te Tabriz waar burgeroorlog heersehte zijn partijen door toedoen der geestelijkheid verzoend, De winkels zijn heropend. Ook de grenscommitsie is weer te Oermia bijeenge komen. Zuid-Afrik a. Tot opvolger van Jameson als eerste mi nister van Kaapkolonie is benoemd de heer Merriman, de 67-jarige leider van den Afri- kaanderbond. Merriman was indertijd lid der onderzoekingscommissie in zake den Jameson-raid in Transvaal (1895Als nieu we ministers worden genoemd Sauer, een Vrijstater, die leider der oppositie was en on der Cecii Rhodes, koloniale secretaris Hij weigerde toen echter de hem door de En- gelsche regeering aangeboden persoonlijken adelstitel. Verder Malan, de Waal, Burton en Graaf, Vereenigde Staten. De regeeringsadvoeaat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika hoeft namens den minister van justitie Bonaparte bij de districts rechtbank van den staat Utah te Salt Lake City een rechtsvervolging ingesteld tegen de Union Pacific, Atchison ïopeka, Southern Pacific en andere Hairiman-poren en tegen E. H. Hamman, J. C Schift e a., wegens ontduiking van de wet van het Congres van 2 Juli 1890. Duitaehlaad. De behandeling van de zaak-Hohenau voor het sEhrengericht" zal spoedig plaats he bben en zal ook niet veel t(jd in beslag nemen, omdat de debatten slechts zullen loopen over de acten van den krijgsraad. Graaf Hohenau heeft elke verdediging afgewezen en bepaalt er zich toe zijn lot aan te bevelen in de cle mentie van het eerengerecht en in de genade des keizers. Rusland. De bestuurbare luchtballon, die voor 5 BINNENLAND. verfleseh, zooals altijd, wanneer er zaken gedaan werden. Zwavelstok warmde zijn buigzamen, smallen rug aan de warme ka chel. Daarbij keek hij goedkeurend naar Will, die aan den haak van de walmende hanglamp drie klokjes aan drie draden dicht naast elkaar opgehangen had en nu probeer de de middelste draad met het klokje a! te breken en neg te nemen, zonder dat een der klokjes luidde. „liet is altijd aardig te zien, hoe 'de vlij tige jeugd zich oefent." Brandjule, in een vuurroode blouse, de bloote armen op tafel, schertste met Radijs, die haar met oudfrankische, bombastische hoffelijkheid, gewaagde complimenten maakte. Op den achtergrond der kleine kamer ging 'de deftige lieer met do rech te scheiding in het haar op en neer als een beest in een kooi. En terwijl hij daar zoo op en neer ging, volgden de zwarte apenoogen van den kleine Italiaan hem na denkend; hij zat naast de kachel op den grond en hoestte af en toe zachtjes. Islap zelf was er niet. Hij werkte in een kamertje daar naast, een ruimte niet groo- ter, dan een kleerkast. Een met een donker groenen kap voorziene lamp wierp haar licht alleen op een zwarte lessenaar, waarop op het oogenblik een hoop banknoten en effec ten naast elkaar lageu, groot genoeg, om in de verzoeking te komen alles bij elkaar te pakken en ermede de wijde wereld in te gaan. Maar Islap oordeelde zelfs in ruil voor een zak goud, 'drie duim ijzer tusschen de ribben een slechte zaak en bedroog daarom slechts onzelfst-andigen, die tot het regelen hunner particuliere twisten de moeizame hulp der politie inriepen. Voor die heoren, 'die hun zaken zelf af- Elotberlclit. H. M. de Koningin zal 6 Februari de Zweedsche zending ten gehoore ontvangen en de missie bjj die gelegenheid aan het diner vereenigen. Vau het hof. De Prins 's morgens uit Schwerin terug gekeerd, bracht gisterenmiddag een con doléance-bezoek aan baronesse Clifford, echtgenoote van den overleden opperhof maarschalk. Personalia. Bij Kon. besl. van 1 dezer zijn, bij het Departement van Waterstaat, met ingang vart 1 April bevorderd: tot referendaris, de hoofdcommies mr. L. M. Rollin Couquerque. handelden was hij eerlijk als een heilige. Overigens had hij een diep gewortelden af keer van bankpapier, niet ter wille van hun vergankelijkheid, maar. omdat ze bijna alle gemerkt zijn, kleine teekentjes, waaraan zo kenbaar zijn en de omzetting onder alle om standigheden gevaarlijk maken. Het opspo ren van die geheime leekens was zijn specia liteit. Van alle kanten bracht men hem banknooten, staatsschuldbewijzen, effecten ter keuring. Die hij als onschadelijk teruggaf konden gerust uitgegeven worden. De ande ren werden in de kachel verbrand. Daarin was hij onverbiddelijk. Menigen avond ver warmden duizenden de koffie op de gebar sten kachelplaat. Toen de gil door het huis klonk, 3oor hem alleen gehoord, hief hij het over den loupe gebogen hoofd op en over de slappe gele trekken ging een schaduw van onrust, van mismoedigheid. „Hij brengt mijn huis in opspraak, do kerel 1" Toen alles echter stil bleef, knikte hij half lachend. „Hij verstaat ten minste zijn oude handwerk. Wat is eraan te doen? Verliefde meisjes zijn als de bijen. Als ze honig ge noeg verzameld hebben, komt er een sterke man en neemt ze hun af. Dat is een natuur wet. Hij keek rustig de laatste papieren door. Toen raapte hij de documenten in een groot en een klein pak te zamen, nam een doosje uit de lessenaar en, nadat hij de blauwe bril weer opgezet had, ging hij langznam met slependen tred naar de andere kamer, (Wordi vtrvolgd SCHIIEDJ VISCHi: COURANT OU' |46)

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1