Woensdag 26 Februari 19 12627 gf jaargang Kijkjes op het leven in een grootestad. Dfl/ïö courant verschijnt d a g o 1 (j k s, met uitzondering van Zon- on Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25.Franco por post fl. 1.65. prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Ilaven No. 141 (hoek Korte Haven.) Frijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92: iedere regel m> er 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Honderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot dwa prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 25 Febr. 1908. FRANKRIJK. D e b at over 51 a i' o k k o. De jongste gevechten door de Frunsche Iroepen in het Westen van Marokko geleverd tegen „oproerige stammen"', bezorgen de Franschen niet onaanzienlijke verliezen eti 'h goed deel der republikeinen begint ziert onbehaaglijk te gevoelen. Het verzet van de Moeren, die dapper hun land verdedigen, is veel grooler dan men verwachtte, de verlie zen aan officieren maken de zaak zeer be denkelijk. De laatste gevechten waren niets meer dan nederlagen, hetgeen allcrwege in de Fransche pers wordt bemanteld. In de Kamer is gisteren opnieuw Ma rokko op 't tapijt gekomen en zelfs de heer Clemenceau heeft 'n rede gehouden. Over '(algemeen was 'n zeer woelig debat. Juiuès, de socialistenleider, stelde 'n paar vragen, o. m. aangaande 'n leening met Abdoel Aziz gesloten om de.politie in de havensle den te orgnniseeren. „Waarom," vroeg Jau- rèa verder, „heeft generaal d'Amade, na de meedeeling die Moeley ITafid 11 dezer aan onzen consul te Casablanca deed, niet ge wacht op bevelen der regeering, alvorens 'n veldtocht te beginnen 80 K.M. diep het binnenland in? Pichon, de minister van buitenlandsche zaken, antwoordde dat de leening aan Abdoel Aziz is toegestaan. De meedeelingen van Moeley Hafid kunnen niet ernstig opgevat worden omdat deze overal den heiligen oor log preekt. „Wij kunnen niet bukken voor een opstandeling, die ons barbaarsch bestrijdt en tracht onlusten te verwekken op de Al- gerijnsche grens. Moeley Hafid zou ons zijn kaids moeten toezenden, wil er van onder handeling met hom sprake zijn." De minister protesteerde tegen de „cam pagne" die ten doel heeft een paniek te ver oorzaken in verband met de jongste gevech ten. „Generaal d'Amade, zei Pichon, be haalt niets dan overwinningen." (Lawaai tan de uiterste linkerzijde.) Benezech, die uitriep„Dooden en gewon den wordt tot de orde geroepen. Pichon„Met inbegrip van het gevecht van 18 dezer hadden wij in 't geheel 57 dooden en 216 gewonden, onder wie 4 offi cieren, Men moet meer vertrouwen stellen in de troepen en de bevelhebbers die zieli bewonderenswaardig gedragen. Generaal d'Amade is pas begonnen met de toepas sing vnn zijn krijgstactiek cn waar do beste berichten inkomen over het succes van de militaire actie is de regeering niet van plan den veldtocht te gaan leiden. De minister vraagt ten slotte, vertrouwen om de Fmnsche actie te kunnen voortzet- Roman van LOUISE WESTKIRCII. 05) Hij stond daar, zag ham' aan, bloed voor de oogen, bloed in zijn wil. Zwaar rolden de woorden van zijn lippen „Ik hoop, dat u er nooit berouw van zult hebben." je strekte de hand naar hem uit. Tranen rolden over haar gelaat. „Haat me niet i,5k weet het niet," zeide hij. •A niaur ik," riep ze hartstochtelijk, „ik u zeer graag lijden! en zal "dat altijd Jij1,en doen, altijd, mijnheer WiceliusEu l i;ou gaarne een jaar van mijn leven geven, jk u dit verdriet had kunnen besparen." Hl] hief afwerend do hand op. En ze ver-' stamde van schrik. Zijn oogen schenen twee afgronden, waar- W een wereld verzonk. Hij zeidc niets meer. hij raapte zijn hoed van den grond op en ffig do deur uit. hij had nog steeds bloed voor de bloed in zijn wil, een on weerstaan- Wen drang, iets levends te verpief,leren, t™k te vertraden. Hp had kunnen lachen over zijn senli jnen tee 1c aanvechting van dien morgen. E gmg te gronde. De verstoorder van zijn leve 20U '1Cm 'n '°der geval niet over al den Franziskanerbr&u ging hij aan ten. Door do radicalen en 't centrum wordt hij luide toegejuicht. JnurÈs houdt vol dat, waar Frankrijk zich heeft te houden aan de acte van Algé- siras, de offers in menschenlcvens en geld nutteloos zijn. De politiek der regeering, zegt spr., is een politiek van bedriegerij en mys tificatie. Een motie van Emile Constant brengt hulde aan de troepen van generaal d'Amade, maar betreurt dat de regeering zich niet hield aan de instructies, vroeger aan gene raal Drude gegeven. Minister Pichon verklaarde, dat deze in- slructies dezelfde waren als die van generaai d'Amade en dat Frankrijk absoluut niet uit gaat op verovering van Marokko. Minister Piccpmrt protesteerde er tegen, dat de laat ste gevechten „nederlagen"' waren genoemd. Hij bracht hulde aan kolonel Taupin, die hel succes der geheele actie bekroonde. De Kamer werd steeds rumoeriger. De algevaardigde Constana loopt met dreigende gebaren naar de regeeringstafel, maar woidt door deurwaarders tegengehouden. Clemenceau, de minister-president betoog de dat de aanvallen der Marokkanen de Franschen hadden genoodzaakt tot een aan vallende houding over te gaan. De generaals Drude en d'Amade moesten vnn een verdedigend optreden overgaan tot een aanvallend, dat is het geheim der in structies. Sommigen verlangen terugtrek king van de troepen, anderen dringen uan op het uitzenden van versterkingen. „Wij zijn", aldus vervolgde de minister, „in de havens, om de Europee,sche veiligheid te verzekeren en een andere tusschenkomst, die tot ernstige geschillen in Europa aan leiding zou kunnen geven, te voorkomen. Wij willen geen politiek, wij willen alleen vrede te Casablanca. Wanneer gij een an dere politiek voorstaat, zegt het dan, wij willen geen wantrouwen om ons heen. Wan neer gij ons niet vorder uw vertrouwen wilt schenken, zogt het dan". De voorrang voor de motie-Constant wordt met "362 togen 112 stemmen verworpen. Met bijna algerneene stemmen nam de Kamer het eerste gedeelte van een door den leden Alulae.en Trouiri voorgestelde motie aan, in welke hulde wordt gebracht aan de dap perheid der iroepen. Het tweede gedeelte, waarin het vertrou wen wordt uitgesproken, dat de regcering voor de verdediging' der rechten en belangen van Frankrijk in Marokko zal zorg dragen, werd aangenomen "met 370 tegen 105 stem men. De „ïlunmnité", het blad van JauriSs, schrijft o. a. Sedert een maand, sedert den onvoor- zichtigen en uildngenden mnrsch naar Settat, is de veldtocht voor de Franschen niets dan nederlagen en gevaren geweest. Tegen het een hoektafeltje zitten en bestelde een ont bijt. En terwijl het opgediend wercl nam hij uit. zijn borstzak de brieve ntasch, die altijd schrijfpapier bevatte en uit den vul penhouder, welken hij ook altijd bij zich droeg, schreef hij een sierlijk briefje. „Aan de HoogWelEdelgeboren Vrouwe Baro nesse von Rössing, llohenzollernstrasse no. 18, Hij onder toekende het, toen een schaduw op het papier viel en Püllemann's joviale stem zeide: Gooien morgen, mijnheer Wi eelius Als u 'I goed vindt, kom ik bij u zitten. Of stoor ik n WIcelius stond op. „Nooit." Hij glimlachte. „Ik ben ook klaar. Een opdracht van onze geëerde vriendin, baronesse von Rössing. Zij zoekt een faktotum, dienaar, secretaris, lijlwacht. Ik meen den geschiklen persoon gevonden te hebben." „Wat zogt uPiillemann interesseerde zich veel voor de zaak. IS ij was bezig met de samenstelling van het menu voor zijn ontbijt. Wieelius sprak onbekommerd verder. „Degene, dien ik op het oog heb, is dezen winter wekenlang in uw huis geweest. Robert Werner, herinnert u zich niet?" „Nu, als 't u belieft 1 Of ik me dien herinner? Afijn beurs ook! U wilt toch in Gods naam dien onvertrouwbaren man niet in huis brengen bij onze buurvrouw 1" „Afijn waarde mijnheer Piillemann!Die beeft u niet bestolen." „Hoezoo? Iloe kunt u dat weten?" Wieelius sprak ernstig, geheimzinnig. „Ik kan me hierover niet uitlaten, vooral niet op een publieke plaats. Genoeg, ik weet bandje vol dappere soldaten, die liet werk tuig zijn van een ongelukkige politiek, is heel Alarokko in opstand gekomen. Als de regec- ring op deze wijze voortgaat, is het einde nog een catastrophe. De Kamerleden begin nen trouwens, ondanks hun grenzcnlooze toewijding aan Clemenceau, in twijfel te ge raken. De jongste, door de Parijsche bladen ont vangen, berichten zijn maar al te zeer in overeenstemming met Jaurès' pessimisme. De ,,AIatin"-eorrer-pondent seint, dat de laatste 18 dagen 33 dooden en 130 gewonden heb ben opgeleverd, terwijl de resultaten verre van in overeenstemming met dat resultaat zijn. Hel doel van de expeditie, de onder werping \an de stammen Aladakra en Alzab, is geenszins bereikt. Alles bij elkander genomen, is de toestand zoodanig, dat de 8000 man Fransche troe pen spoedig versterking noodig zullen hebben, aldus concludeert de correspondent. Afoeley Hafid trekt bij Alaznoan zijn leger samen, dat roeds 60.000 man telt. Generaal d'Amade heeft de stellingen der Franschen te Ber Rechid geïnspecteerd en men verwacht een spoedigen opmarsch naar Azemmoer of Alazagan. Uit Engelsche bron wordt gemald dat de bergstammen de stad Larasj dreigen aan te vallen indien deze zich niet voor Aloelev Ha fid verklaart. GEMENGDE MHB"iC'DEELfKGÏCN, Engeland. Campbell Bannerman, die na zijn ver blijf to Biarritz, nog niet hersteld is van zijn ziekte, hoeft plan om af te treden omdat zijn gezondheid niet bestand is tegen de vermoeienissen van het ambt vaneeiste- minister. Als zijn opvolger wordt genoemd minister Asquith, kanselier der schatkist. De marine-begrooting 1908/1909 bediaagt 32,319,500 p. -st. tegenover 31,119,500 p. st. in ""het vorige dienstjaar. Dit jaar zullen nieuw gebouwd worden: een oorlogsschip van de verbatorde „Dreadnought"-typc, een groote gepantserde kruiser, zes groote be schermde kruisers, 16 torpedo-vernielers. In de toelichting hij de bogrool in wordt erop gewezen, dat hel door toepassing van de groote zuinigheid gelukt is de nood zakelijke verhooging te be po i keil tot 900,000 p. st. en tevens erop gewezen, dat het cij fer der begrooting in 1901 36,889,000 p. st. bedroeg. Sedert dien tijd daalde dit cijfer geleidelijk elk jaar, maar de automatische uitbreidingen maken voor het komende jaar een vermindering onmogelijk. Op 1 April zullen in aanbouw zijn ze ven slagschepen, vier gepantserde krui sers, één ongepantserde kruiser, tien tor- pedovernielers, twintig torpedobootcn en en als ik het zeg, kunt u me geloo- ven dat Robert Werner even onschuldig is aan deze zaak, als u zelf." „Waarachtig? Ja, maar als hot dan toch werkelijk zoo is, dan moet men toch mede lijden hebben met zoo iemand." „Dat meen ik ook. Daarom moet men hem vooruit helpen. Dat lange voorarrest, de opwinding bij de nog nauwelijks ge heelde wonden, hebben hem ook lichame lijk benadeeld. Een paar maanden lichten dienst hij een goede keuken zullen hem wel weer op de heen brengen. En hij is juist iemand, zooals mevrouw von Rös sing het wonscht." Piillemann, die klaar gekomen was met zijn menu, zag Wieelius bewonderend en ontroerd aan. „Werkelijk, mijnheer Wieelius, u zijl oen best mensch! „Neen, zoo iets treft me nu." Goedhartige menschon zijn gemakkelijk in families. En in 't geheim rekende hij dr, Wieelius af tot de zijne. Die Lisbeth kon blij zijn. Ja, hij was een goede vader, hij zorgde voor zijn kinderen. Hij liet een flesch champagne komen en bracht het gesprek op zijn jongste. Als zakenman sprak hij van haar bruidschat, haar uitzet, als vader vau haar talenten, haar schoonheid, haar genegenheid, welke hij nooit zou willen dwingen. Voor do flesch half keg was, wist Wieelius dui delijk en klaar, dat hij Lisbeth ten hu welijk kon vragen cn geen neen ie duch ten had. En toch had Püllciuami geen en kel bindend woord gesproken. Da commis saris was zeer trotsch op zijn djplomalic, waardoor hij twee jaar geleden ook het huwelijk van zijn andere dochter met Lo- rensc-n tot stand gebracht had. achttien onderzeesche booten. De kosten voor de onderzeesche booten worden ge raamd op een half millioen 'samen. Do toelichting zegt, dat dit program vol doende is voor 1908/'09, maar of het in liet komende jaar of in daarop vol gende jaren moet. worden uitgebreid, zal afhangen van de vlootuitbreiding door an dere mogendheden. De regeering blijft er naar streven den marine-standaard te hand haven, die tot dusverre noodzakelijk werd geoordeeld voor do bescherming der na tionale belangen van het Rijk. Van de gedroomde bezuiniging on in krimping der vloot, waarvan vóór en tij dens do 2e Vredesconferentie zooveel werd verteld, komt, zooals blijkt, niets. De minister van onderwijs Afc Konna heeft bij het Lagerhuis een onderwijswet ingediend, die bepaalt dat er slechts één soort lagere school zal bestaan, onder vol slagen openhaar toezicht en zonder gods dienstig getuigschrift voor de onderwijzers. Vrije scholen samen met openbare scholen zullen een grootere bijdrage uit de schat kist ontvangen, maar geen geld uit be lastingen en in districten, waar de ecnige school een bijzondere is, zal deze worden overgenomen en onderhouden door "de plaatselijke overheid als een openbare la gere school. Er zullen echter faciliteiten worden gegeven voor seclariseh godsdien stig onderwijs buiten de scholen, op kos ten van de godsdienstige secto. Balfour, de leider der oppositie, oefen de scherpe critiek op het ontwerp. Er is een ernstige strijd over deze' onderwijswet te verwachten. Duitschland. Zondag j.l. had te Fssen de eerste alge- meeno vergadering plaats van de liberale arbeiders vut de Rijnprovincie en Westfa- len. De discussies gaven blijk van groote ontstemming over het povere resultaat, dat de blocpolitiek tot dusverre had opgeleverd. Er werd een motie aangenomen, waarin wordt voiklaard, dat het liberalisme slechts dan erop zal kunnen rekenen, dat het over schot der arbeiders zich onder zijn vanen zal blijven scharen, wanneer de partij in liet vervolg meer dan tot dusverre reke ning gaat houden met de wonsehen der arbeidersbevolking op liet gebied van so ciale hervorming. Wijders verklaart zich de motie tegen liot wetsontwerp op dever- oenigingen, tegen de uitbreiding der indi recte belastingen cn voor een kiesrecht hervorming. Te Afünchen staken op het oogenblik bijna alle chauffeurs en koetsiers. Er rij den slechts ongeveer 200 rijtuigen. Italië. De oud-minister Nasi werd veroordeeld tot 11 maanden en 20 dagen opsluitingen onbevoegd verklaard om gedurende de eer ste vier jaren een openbaar ambt le be- kleedon. Lombardo werd vrijgesproken we gens gebrek aan bewijs. In Wieelius' overspannen brein flik kerde de overmoed "dor wanhoop op. Do deur, welke Aerolitha dicht sloeg, opende Lisbeth Piillemann voor hem, niet dedeur naar hel Paradijs, maar naar het aard- sche rustige leven, naar zekerheid en aan zien. Waarom niet? Waarom do, aan geboden hand niet nemen? 'Zijn zending vervullen, zijn wraaklust koeten voorliet oude leed en het nieuwe, en dan tot rust komen, als eerbare familievader en aan zienlijk burger voider leven en op zijn graf een prachtig gedonkfeeken do volgende ge slachten doen verkondigen, wat voor een puikje aller deugden hier te loor gegaan was voor de treurende wereld! Dat zou een smaad zijn, der maatschappij in het gezicht geslingerd, welke hem prikkelen kon. Daardoor zou hij zijn verachting den duisteren machten in hot gezicht spuwen, de machten, die hem, door de meest ge rechtvaardigde gevoelens van kinderliefde, van verstoordheid" over het toegevoegde leed van lieve nabestaanden,, slap voor stap naar den afgrond god roven hadden en hem den terugkeer weigerden. Afisschien, mis schien zou hij het doen. Maar niet dade lijk, heden niet 1 Ilij sloeg hel voorstel van Piillemann. om 's middags bij hem te komen eten, onder een voorwendsel af. Een hem ge heel ongewone afmatting overviel plotse ling den, elastischcn man, liet gevolg van de ongehoorde gemoedsbeweging, welke sedert den vroegen morgen hem bewoog. Hij ging naar huis, wierp zicli op zijn bed en voisliep in diepen, droomloozen, slaap, het etensuur cn de helft van den namiddag. Eindelijk gevoelde hij weer, dat hij teef- R u s 1 a n d. In den Finschen Landdag is door de Zvveedsche partij de volgende interpellatie ingediend, onderteekend door de hoeren Rtmeberg, Sjoederhjelm en Btnibvem: ,/Wat heeft cle regeering gedaan om de aanvallen af te slaan, gericht tegen de rech ten van Finland op autonomie, die dooi de wetten en de territoriale eenheid ge waarborgd zijn en o. a. ook tegen de las terlijke aantijging, dat het Finsche volk tracht zich te onttrekken aan de plichten, die de vereeniging met het Rijk het oplegt? Door de Oud-Fmsrb" en de Jong-Ftnscbe partijen zijn moties van dezelfde strekking ingediend. N'ereenigde Staten. Taft, de minister van ooi log. zr-i Zon dag in een rede te Buffalo bij gelegenheid van Washingtonsdag, dat de Vereen. Sla- ten nog in geen tien jaren gereed zijn voor een oorlog. De vloot wordt, wel gere geld uitgebreid, maar. zei de minister, aan 't leger ontbreekt nog veel. BINAl'JNLASa Van het Hof. De hertogin van Albany wordt 27 Febr. Lij de Koningin-Afoeder verwacht, om tot 3 Ataart bij H. AL te blijven logeeren. Daarna zal de vorstin Alexander van Teek, geboren prinses van Groot-Brittannië bij H. AI. de Koningin-Moeder komen logeeren. Naar cle „Zw Ct.' verneemt, is thans door H. M. de Koningin f 100 voor liet Potgieter-gedenkteeken beschikbaar gesteld. II. M. de Koningin-Afoeder schonk 50 voor dit doel. Consulaire berichten. De heer B. II. Schroder is op z:'n verzoek eervol ontslagen als consul van Japan te Amsterdam. („Stet.") Ridderorde. Bij Kon. besluit is de heer ,T. Vie weg, oud-consul der Nederlanden te Monrovia, benoemd tot ridder in de orde Van Qranje- Nassnu. De Prins van Rons» De Prins van Reuss bezocht gisteren Am sterdam in gezelschap van den adjudant van Prins Hendrik, jhr. Van Suchtelen de. Ofschoon zijn innerlijk wezen de lioelö vreeselijke reis fusschen de twee palen van zijn bestaan gemaakt had, van het. zon nige vroolijke tot het duistere eenzame, stonden do wijzers der klok slechts op zes uur 's avondsde menschelijke maat schappij verwijlde nog op dezelfde plek en zijn. eigen plaats daarin was onveranderd gebleven. Hij stond' op, baadde en kleedde zich steeds met dat oververmoeide gevoel, het welk zijn innerlijke reis om do wereld hem nagelaten had. Hij ging naar een restau rant, gebruikte tiaar oen omslachtig mid dagmaal, daarna in oen café. las de cou ranten, vervolgens naar een bierhuis. Als hij maar niet alleen behoefde te zijn, met dat snisen in het hoofd en die bloedwel- kon voor do oogen. Bij Bauer sprak Na- thanael hem aan. „Berlijn is vandaag verlaten, mijnheer Wieelius." „Ach, ja, hef is hopfcesl vandaag. Waar om bent u ook niet op den dansvloer'?" Nathanael maakte een melancholieke handbeweging. „Wat zal ik u zeggen, mijnheer Wiee lius, men zou graag vreolijk zijn. Maar wie kan zich verheugen, als er een muis in do zaan zwemt? Ik zeg, de we ie UI is niet meer zoo gezellig, (h oral zitten spoken aan de gedekte tafeltjes. Kr is iets niet in orde in de maatschappijI liet gaat ver keerd! Maar dat konden we toch voor onze belasting verlangen, dal de slaat ons vrijwaarde voot dergelijke gruwelijkheden (Wordt vervolgd,) SCHIEDAMSCHE COURANT aansgawnrw; vtFiTfY-1

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1