STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Sterk en School. Sport. Qemeïigd Nieuws. keereu, terwijl de hulde der schoolkinderen geenszins in de plaats treedt van het bezoek aan een fabriek. Corps diplomatique. Da Portugeesdie gezant graat de Seür ■vertrok heden weder naar Lissabon ter bij woning van de begrafenis zijner moeder. Ridderorde. Dij Kon. besl. van '19 Februari is de heer II. Spakler, consul generaal der Nederlanden te Singapore, benoemd tot ridder in de orde ■van den Nederlandsohen Lieuw Personalia. Gemeld wordt dat mr. Doude van Troost wijk, voormalig secretaris-generaal der Tweede Vredesconferentie, zal bestemd wor den als zaakgelastigde van Nederland te Lis sabon, met den persoonlijken titel van gezant. Raad van Netlerlandsch-Iudlë. Bij Kon. besl. van 21 dezer zijn in - don Hand van Ncdeilnndseh-Jndio benoemd: O, tot vice-president, 1). F. AY» urn Hees, thans lid van dien raad; b, lot lid, mr. J. G. j'oU. tlmn? directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid in Ne- derlanclsch-lndië, en c. met ingang van 5 Mei it.s. lot lid, H, II. Ebbink, limits resident van Snerulmja. Provinciale Staten van Drenthe. Bij Ivon. besl. van 18 dezer i» de commis saris der Koningin in de provincie Drenthe gemachtigd, de Stalen van dal gevve.-t in buitengewone zitting bijeen te roepen op Dinsdag 5 Mei a.s., ten einde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van Gedeputeerde Staten, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van 'den heer L. B. ,1Dommere. AYouingbouw. Namens de vereeniging Verbetering zij ons streven, uitsluitend ten doel hebbende de verbetering van de volkshuisvesting te 's-Gravenhage, is een adres gericht tot den gemeenteraad, houdende mededeeling dat de vereeniging een plan heeft doen ontwerpen voor het bouwen voorloopig van veertig ar beiderswoningen in drie typen en dat zij het voornemen heeft om, zoodra dit plan een begin van uitvoering heeft gekregen, zoo spoedig mogelijk een plan te ontwer pen en uit te voeren, waarbij woningen wor den gebouwd tegen een huurprijs van 1 '2.25 en daarbeneden. Om deze plannen te kunnen uitvoeren vraagt de vereeniging van de gemeente lo. afstand in erfpacht van een stuk grond 2o. een geldelijk, voorschot van pl.tn, f 76,200, en 3o. eenjaniljjksehe bij d rage van ten hoogste f 1 '2 0 0. Boni! tegen vaeciuedwaug. Onder voorzitterschap van prof. Linde boom werd gisteren te Utrecht de algemeenc vergadering gehouden van den Bond togen vaccine-dwang. De secretaris, ds. II. .1, 0. Fiorson, deel de o.m. mede, dat het petitionnement het vorige jaar gehouden, een groot succes was geweest. Ingekomen waren insteiruningsbetui- gingen van 288 corporaties, waaronder ntoc- rendeels kerkeraden, en .van ruim 49.000 mannen en vrouwen. Ln September 1.1. werd het adres, vergezeld van een album, bevat tende de ingekomen betuigingen van instem ming, una II, M. de Koningin door het be stuur persoonlijk aangeboden. Op voorstel van den voorzitter werd de volgende motie aangenomen„De Boiul spreekt uit a. zijn blijdschap over het welsla gen van de poging in zake het petitionne ment, b. den wenscli dat de Volksvertegen woordigers bun aandacht zullen vestigen op !de bezwaren van zooveel inwoners boven de 18 jaar, in het petitionnement van het vorige jaar uitgedrukt." Door dr. Schouten word voorts medege deeld een geval van dood door koepokstof hij een kind van li jaar, besmet door oen inge ënt kind, waarvan hij weldra aan de pers mededeeling hoopt te doen. Heiueenteraad, Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag '28 April 1908, des namiddags ten '2 uren. Vaststelling notulen vaa de vergadering van 10 en 17 Maart j.l., en verdaging van die van 7 April j.l, Mededeolingen. Ingekomen stukken. Agenda 1. Benoeming van oen onderwijzer aan school D. Voorgedragen zijn de he eren1. C. M. v. <1. Poel, te Stiijen; 2. .T. C. Kot- vis ,te Noord-Schar woude3. P. II. van Overheeke, te Nieuwe Tonge. 2. Benoeming leden Commissie tot we ring van schoolverzuim. Aanbevolen de boeren A. Categorie sub 1, van art. '22 der Leerplichtwet. 1. de heeren M. Bakkes, mo delmaker; J. C. Meijer, timmerman; 2. de heeren T. J. P. M. Bruineman, boekhou der; .1. 11 f'red riks, assuradeur; 3. del.ee- ran J. van der Most W'z., timmerman; Stegman, timmerman. B. Categorie sub 2, van genoemd wets artikel. 4. de heeren J. Huge, hoofd van school D; M. Hartens, hoofd van school E; 5. de heeren L A. van der Poel, on derwijzer school C; W. Sterk, ouderwijzer school D. C. Categorie sub 3, van genoemd wets artikel. 6. de heeren .1. B. Biiucz, direc teur der R. K- scholen; \Y. A. Kruyer, hoofd der school, voor Gerei'. Onderwijs; 7. de heeren A. .1. Dekker, hoofd der school voor Chr. Nat. Ouderwijs; 11. L. Hak kenberg, hoofd der St. Jozet'sschool, le sectie. D, Categorie sub 4. 8. de hoeren A. T. A. Zoetmulder, koopman; M. ,1. Wouter- lood, brander cn metselaar; 9. de hoeren P. J. van Harderwijk, Pastoor der Oud- Bisschoppelijke Clerezv; 1). Visser Sr., dis tillateur. 3. Beslissing op het voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot het verleeuen van een voorschot van f400.000.—, aan de Vereeniging „Volkshuisvesting" alhier, waarover in de vorige vergadering de stem men hebben gestaakl. 4. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen alhier, a. tol wijziging van do Verordening op het rijden (Gemeen tebladen 1893 no. 2, 1901 no. 10, 1.902 no. 12 eu 19), die tor handhaving van de openbare orde en veiligheid en op de straat- politic te Schiedam (Gemeenteblad 1892 nu. 17 en 107 no. 8). die regelende het ge bruik en de bescherming van openbaren gemeentegrond en gemeente-eigendom ie Schiedam, (Gemeenteblad 1S93, no. 9), en die lot instandhouding van de goede orde- op het buitenplein van en de, toegangen tot bet spoorwegstation le Schiedam (Ge meenteblad 1892, no. t-J), en lot vaststel ling cutter verordening tot regeling van hel verkeer op do wegen in de gemeente Schie dam, in verband met bel gebruik van mo tor rijtuigen eu rijwielen. (Bijlage no, 20. J li. tot wijziging van de verordening op lief reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslooton in liet Oud- en Nieuw West- Frankelnud te Schiedam (Gemeenteblad no (i, van 1S8L), (bijlage no. 21). c. tot wijziging van de verordening op de bonden op den openbaren weg on daar aan gelegen niet afgesloten erven en op vaartuigen to Schiedam (gem. bladen 1892, no. 15, en 1904 no. 17, (bijlage 22). d. betreffende een toezicht op de ruwke- lels in branderijen, bijlage no. 23. 5. Opnieuw vaststelling der gemeente- Legrooting voor 1908. 6. Wijziging gemecntcbogrootingen, diens! 1907 en 1908 (modellen B eu C). 7. Voorstel van B. en \V. tot rectificatie van de omschrijvingen der eigendommen, bedoeld bij raadsbesluit van L0 December 1.907, en lot het troffen van een nadere regeling met 11. (label, leu aanzien van den aanleg van de Brouwers tra at. 8. Jdem om in beginsel te besluiten lol bet oprichten van een school voor zwak zinnigen (bijlage 16). 9. Idem betreffende hel instellen van een Zaterdagavond-markt (bijlage 12). 10. Voorstel van den heer F. Smit, in zake het ni toé feiten, van het littersbedrijf door de gasfabriek, met praeadvies van B. en VY. 11. Idem tol. liet. geven van hamen aan de Buitenstuis, de nieuwe draaibrug, daar over en liet aangrenzende plein (bijlage 24). 12. Idem tot wijziging der Verordening tot heffing van bruggeld te Schiedam, van 1 Mei 1900 (Gein. blad no. 34 van dat jaar), bijlage 25. 13. Idem tot het treffen van een schik king met Mevr. de Wed. G. MullerVrij land, 14. Adres van den Schicdamschon Be stuurde rsbond om op Donderdag 28 Mei het voormalig Exercitieveld in gebruikte mogen ontvangen, tot hel houden van een openluchtmeeting, ten gunste der vakbe weging; met prae-advies van II öit W. 15. Adres van dc afd. Schiedam van den Bond van Nedeii. (lerti. Werklieden, om aan de gemeentewerklieden op 1 Mei a.s. vrijaf te geven met behoud van loon; met prae-advies van B. en W. 16. Adres van J. F. W. Meijer q.q., houdende verzoek om hem q.q. te verkoo- pen ongeveer 1725 M- gemeentegrond, om sloten door de Beieriaudsche-, Goeree- schc- en Rozenburgscho stralen en het Ro zenburg erplein; met prae-advies van B, en W. 17. Adres van li. P. S. lingering, om continuatie van huur van een strookje grond voor zijn perceel üoofdplcin 2; met prae-advies vim R, err W. IS. Adres van J, J. van Alphen, om continuatie van huur van een woning aan do lloflaanstraat 15; niet advies van B. en W. 19. Voorste! van B. eu W. om hun Col lege le machtigen aan A. Timmermans te verkoopen tegen f 7 per centiare, de vier centiaren grond, door hem ingenomen bij de 'bebouwing van het perceel sectie Al. no. 12G7, gelegen hoek Nassaustraat en Prins Fro ucri k lie n d riks tra al. En verdere voorstellen en medcdoelingeti. Voor de vacante betrekking van hoofd van school C (wegens vertrek van den beer C Kerdel naar Indië) hebben zich 45 sollicitan ten aangemeld, tusschen wie binnenkort een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Dr. C. J. Vinkesteyn, rector van bet 'gym nasium alhier, is benoemd tot lid der staats commissie, die ingevolge besluit van den mi nister van 'justitie het voorbereidend examen bedoeld bij het 4e lid van art. 13 der wet op het notarisambt, voor het jaar 1908, voor zoover liet mondeling gedeelte betreft, le 's-Gravenhage zal afnemen. Concours Harmonie-Orkest „Sl.-Ambrosius'' Schiedam. Na reeds van het Kon. Huis verschillende bronzen medailles te hebben mogen ontvan gen, is het voor het bestuur van »St Arn- brosius" aangenaam ook van verschillende andere zijden door schenking van medailles te worden verheugd. Onder meer worden verguld zilveren medailles beschikbaar ge- stepl door het gemeentebestuur, de heeren mr. J. O. von Briel Sassen, kantonrechter, A. Dirkzwager, oud stadgenoot, jhr. mr. 1). J, de Geer, afgevaardigde van Schiedam dei- Se Kamer der Staten-Geueraal. Zilveren medailles stelden beschikbaar de Vereeniging »Sehiedam Vooruit", de zarigvereeniging sPolyhymnia", de II.-K. damclub j Inter NW, het hoofdbestuur van den N. IL-k. Volksbond, de beer A. C. A. Nolet, lid der Prov Staten van Zuid- Holland, en dooi- den heer M. Maltha, werkend lid der vereeniging, werd nog aan geboden een bronzen medaille. Van de leening aangegaan door de cricket en voetbalclub Hermes" zijn uitgeloot de nummers 5, 7, 18, 19, 28, 48, 58, 61, 68 en 80. Zij zijn betaalbaar gesteld op 1 Alei. Hedenmiddag te 3 uur wa- de opperman de Ronde bezig met hel schoonmaken dei- rails waarin de wagentjes van den elevator aan de gasfabriek Dopen. Bij dit werk stond hij op een ladder, die plotseling eenïgsziu» onderuit schoot, waarom de ltomie zich wilde vastgrijpen, maar ongelukkiger wijze jiiftt de riectrische draden van dien elevator greep, zoodal de clectr. stroom hem door liet lichaam ging en blauwe vlammen zich vei loonden. De man viel toen van den ladder en ongelukkigerwijze juist met het hoofd op een ijzeren paaltje, waardoor hij een ernstige wond aan liet hoofd bekwam. Opgenomen, werd hij naar het kantoor der fabriek ge bracht, waarbij bleek dat een zijner beenen «enigszins verlamd was. Per vigilant naar een dokter gebracht, werd bij vervolgens naar zijn woning vervoerd. Gistermorgen zijn op verzoek van den baas der coöperatieve mandenmakerij nundeAYil- lemskade uit de werkplaats verwijderd twee weiklieden die beschonken waren, Tot", zij kort daarop weer op de werkplaats kwamen en zich op de aanmaning van den haas niet wilden verwijderen, zijn zij er opnieuw dooi de politie uitgehaald en nu in de politiewacht aan de Hoofdstraat in bewaring gesteld. Tot leerares aan de Huishoud- en Industrie school alhier is benoemd mej. J. M. Bannen berg te Amsterdam. Concert „Toonkunst".. „Die Seliöpfuiig" vuil Jos. Hayclti, Een uitvoering van Tinyflu's onvergunke lijk schoon werk, heeft voor eiken muzieklief hebber een gioote, een telkens nieuwe aantrek kelijkheid. Deze muziek, hoezeer ook onze kunstsmaak meer in modernen zin gewijzigd moge zijn, blijft door jeugdige fiuehheid, door ongekunstelde eenvoud, allijd tot hart en gemoed sproken. „Uit bel hurt tot liet hart" kan men van Haydn's kunst zeggen. Do beiden grootc koorwerken „Die Schóp- fung" en ..Die Julireszeitcn", zijn in de laatste jaren van 's meesters leven ontslaan. Heeds in Engeland, waar hij in 1791/92 en van 1794/96 vertoefde, en waar bij met veel enthousiasme werd geëerd, luid hij bot plan opgevat, een oratorium te sein ij ven. Een gedicht, ontleend aan Miltons „Paradise lo.-t", word door zijn vriend, deu vrijheer Van Suic- ten, vertaald en aanmerkelijk gewijzigdzoo ontstond de tekst van „die Schöpluiig". Haydn begon de comjiositie van dit werk in 1797, in April 1?98 was het gereed en 19 Januari 1799 werd bet in het paleis van graaf Sehwnrzonberg voor ln-l eerst uitge voerd. Door „die SeliSpfung"' werd Haydn in den uitgebrcidsten zin van bet woord popunir. Te Weeuaji, Londen en Parijs, kortom overal waar de noodige krachten aanwezig waren, kwam het lot uitvoennaook in stoffelijk opzicht bracht liet hem voordeel aan. althans voor die dagen was een honorarium van 700 dukaten door den Oostenrijkscben adel ge schonken, en hel gehoelo bedrug der entree gelden vim de uitvoering le Wetman, 19 Maart 1799, ongeveer f 4000. niel gering te achten. Door dit groole succes aangemoedigd bewerkte Van Bevielen een uieuven leksl, nuat' Thomson's „Scn-ons", en door Jlaydu Éreompuneerd. Dc- cerate uitvoering van ..die Jiilm-szeitcu'' geschiedde 21 Apiil 1801 te VVeeneu en bracht ook dat werk niet weinig bij tot verhooging van Haydn's roem. Dp 7(5-jarigen leeftijd, in 1808, zeer ver ouderd en verzwakt, verscheen Ilavdn te AVeenen voor 't laatst in bet publiek, ter ec- legenbeid ecner uitvoering van ..Die Sehilp- l'ung"; met trompetten en pauken werd bet binnenkomen van den eerwaardigen grijsaard begroet. Deze geestdriftige ontvangst en^do uitvoering hadden hem echter zoo zeer ge schokt, dat liii zich na het einde van liet eerste deel uit de zaal moest laten weg dragen. Een jaar later, den 31 Alei 1809 overleed de groote meester. Met betrekking tot het tijdvak, waarin hij zijn „Schöpfung" componeerde, moet de Meester gezegd hebben„Ik was nimmer „zoo vroom als gedurende den tijd, dat ik „aan mijn Schepping werktedagelijks bad „ik God, dat bij mij kracht wilde vork-enen „lol een gelukkige uitvoering." Al zijn voorname partituren heelt onze groote toondichter begonnen met het op schrift: „ln nomine Domini" oil geëindigd met de woorden Soli Deo Gloria" of „Lans Deo". Hij was echter van geen dweepzuchtige na tuur of van een het wercidsehe ontzeggende zwaarmoedigheid. Toen men hem eens die opmerking maakte, dal al zijn kerkelijke com posities een opgeruimd bijna te wereld-sch ka rakter hadden, antwoordde hij: ..Ik weet hc-t „niet anders te maken. Zooals ik het heb, „zoo geef ik het. Wanneer ik echter aan „God denk, dan is mijn hart vol vreugde; „en daar God mij een vrolijk hart gegeven „heeft, zal hij liet mij zeker vergeven, wnn- neer ik hem vrolijk dien". Een groot aantal werken heeft II, gecom poneerd. Ongeveer 1200, volgens sommigen zelfs 1400, waaronder 157 symplionieën, 86 sl rij kk wartel ten, 66 piano-sonaten, 5 ora toriums, 42 Duitache en Engelsc-he liederen, 15 concerten voor verschillende instrumen ten. 33 missen cn andere gewijde stukken en ecu aantal opera's cn operetten. 't Spreekt van zelf. dat van deze werken niet alles even belangrijk is, dat er veel van verouderd is, en er dus nog maar enkelen worden uitge voerd. Vele van de kwartetten, in welk genre IL bijzonder uitmuntte, enkele sym plionieën, sommige klaviereonaten en rondo's, cn zijn beide groote koorwerken, zijn levens- vaibaar gebleken. Ilayclu's Schöpfung" zal geen wetenschap pelijk man tol het geloof aan de historische waarde van het Genesis-epos brengen. "Wel echter zullen de gewijde woorden door de macht der tonen dieper in hel gemoed door dringen. en al» de lof des Scheppers en de Scheppingskracht wordt bezongen, laat liet (in- volmaakt onverschillig of liet schep pingswerk in 6 dagen of in inillioetien jaren i- volbraclil, ol' liet 6000 jaar of een onbere- kenliuren tijd is geleden. Dat moet de weten schap maar uitmaken. Voor ons is de hoofd zaak .Jlrt is er" en volmaakt ook. Als-dan morgi'iunonil Haydn's Aria's on Jubelzan gen door onze Toonkiuist-afdeeling worden len gehnnre gobraolil, dan mogen onze harten mede instemmen met ..Die Ilimniel erzülilen „die Firn- ({olies'1. Onze oud-stadgenoot de heer Ilicketidorf is thans te Bucharest. 1Tij heeft daar de bas partij gezongen in Haydn's Schöpfung, en met succes. Hot than» zoo goed als afgoloopen seizoen heeft voor het Residentie-orkest een deficit opgeleverd, dal evenwel niet zoo aanzienlijk is als dat van liet vorige seizoen. Men wil voor bet volgend een waarborgfonds van 20.000 trachten le vormen door hol plaat sen vim aandeden van f 250. De Rotterd. rechtbank veroordeelde heden M. A. IL, die verleden week wegens dood slag op van Oorschot, bij een twist in de Zandstraat, terechtstond, tot 3 jaren ge vangenis cle eiscli was 4 jaren. Het O. AI. bij diezelfde rechtbank eischic heden '11/2 jaar legen A\f. v. Zanten en 1 jaar tegen AI. Stoet, die onlangs door twee particuliere detectives, die de wacht hadden in de fabriek van Hertzbergen aan de Admi raliteitskade gepakt werden toen zij daar kwamen inbreken. De Amsterdamsche recbtbaul; veroordeelde lieden de kantoorbediende Aliilhausen tot 2 jaar gevangenisstral wegens liet zich weder rechtelijk toeeigenen van een wisselbrief groot f 958.76, afkomstig van do firma Phi lips Co. te Maastricht en bestemd voor de firma B. F. van Hees, in tabak, te Am sterdam. Door valsclie bandleekening was Hem bet bedrag aan de Twenlsche Bank uit betaald, Anihemsclto Banhvereenigini/. Air, G. \V. 0. Plieater, beheerend vennoot der Arnhemsche Iïaiikvt-reeniging, beeft gis teren appèl uangeteekend tegen het vonnis der rechtbank, waarbij hij werd veroordeeld tot 21/2 jaar gevangenisstraf. Ook mr. K. AI. G. de Meijier, beheerend vennoot der Arnhemse!ie Bankvereeniging, toekende appèl -aan tegen het vonnis der recht bank waarbij bij tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Voor de arrmidisfeementsi-eclilbank te Roer mond bad zich gisteren (e verantwoorden L'. J. J„ arbeider te Neoritter, aange klaagd in den avond van 3 Maart 1908 L. Mierlo le Neoritte-r met een mes zoodanig Ie hebben verwond, dat de getroffene, pl.111. 15 minuien later aan de gevolgen dier ver wonding overleed. Negen getuigen, onder wie drie doctoren al- deskundigen, werden geboord. liet O. AL c-ischte tegen bek!., vader van I jeuedige kinderen, een gevangenisstraf \an 3 jaar. De verdediger pleitte vrijspraak, op grond, dat bekl. zou gehandeld hebben uil wettige zelfverdediging. Uitspraak 5 Alei. Ned. IIeuv. Kerk. De heeren dr. Ph. J. Hoedeinakcr, Chr. Ifunnitiglioj-, dr. P. J. Kromsigt, dr. B. van Aleer en 11. Visser richten een „Open Brief inz.ake de reorganisatie (zij vormen een commissie in die zaak) aan de kerker,uien der Nederkmclsehe Hervormde gemeenten'' en noodigden bun leden leden der ge meente zullen niet worden afgewezen uit tot een samenkomst op 30 April te Utrecht. Daar zal dr. Ilocdemuker een inleidend woord spreken, vervolgens dr. Van Aleer over: ,,het democratisch beginsel en de kies colleges", daarna dr. Kromsigt over: „de decentralisatie van den arbeid der Synode", waartoe bij de aandacht zal vestigen op de wijze, waarop do kerk in andere landen is in gericht. Indien, zoo heet T aan T slot van don Open Brief, deze of gene lot do overtuiging mocht komen, dat hij in de Ned. Ilerv. Kerk, zoouls zij nu i- ingericht, niet tehuis behoort, „dan zal hij in dir gevoelen stellig niet alleen slaan, en in de gelegenheid zijn zich met zijn geestverwanten afzonderlijk te organ iseeren," Geref. Keuken. De korkeruail te Nieuw-Dordreclit heeft wegens uitbreiding der Gereformeerde ge meente besloten een nieuwe kerk te bouwen voor 500 zitplaatsen. B crocpon: te Ocukerk ds. S. Groene- vekl te AVinsum (Gr.)te lerseke da. p A. La 11 ting te Oud-Loosdrechtte Mar- nini ds. W. Oosterheerdt te Kielwindeweer (Gron.). De hoofdleiding van het geheele vierdaim- sche boridsfeest van het Nederl. Gymnastiek- verboml met de Pinksterdagen van 6 tot 9 Juni te Amsterdam, berust bij den voorzitter der technische commissie, deri lieer S. van Aken te Rotterdam, bijgestaan door de ove rige heeren Chr. Krijger alhier en R. I. c Blom te Amsterdam. Een vergadering van rijwielhandelaren te Amsterdam besloot gisteren deu A N. AAR ]j. als huldeblijk ter gelegenheid van het 25-jai-rt boitcksjubïleum, een gilt in contanten aan te bieden. Een comité werd benoemd, dat de taak op zich nam 'zoowel in Nederland ais in het buitenland propaganda te maken. Een redding. De nieuwe motor-reddingboot „Jhr. Rut- gel-s van Rozenburg", geslationnem! in de yelicveningscln- hu ven. heeft gisteren haar eerste gewaardeerde hulp verstrekt aan de bemanning van een te Selieveningen thuis behoorenden schokker, die de noodvlag had gt-heselieu, doordat hij door bet breken van de tros van de sleepboot, die den schokker uitsleepte, genoodzaakt was het anker uit te werpen in de Jievige branding en daar ten anker kwamdo schokker had anders gevaar geloopon tegen het strandhoofd ver brijzeld te worden of te stranden. De sleep boot kon na het breken van den tros den schol kei- niet meer naderen. De motor-reddingboot werd toen dadelijk bemand en stak in zee door dn branding heenzij kwam toen op zijde van den schok ker en wierp de bemanning '11 nieuwen tros toe en stoomde toen met het scheepje naar het ruime sop, waar geen gevaar meer was. Daarcjp keerde do reddingboot in de haven terug. De zee was zeer onstuimig door den Noord westenwind. ïledame kiezerslijst. in verband met hel opmaken der kiezers lijsten doet zich te Oud-Beierland hot vol gende geval voor: De lieer P. Scheer is student aan dc techni sche huogesehool te Delft en heeft in die stad gestofteerth kamera in buur. Ziin wer kelijke woonplaats is Oud-Beierland, wmu' bij ook is ingeschreven. Nu heeft bij aan B. en W. aldaar gevraagd op (le kiezerslijst geplaatst te worden, wat door dat college is geweigeid onder de opmerking, dat hij zulks te Delfl moot vragen, waar hij zijn werkelijke woonplaats heeft, wat daarur. blijkt, dat bij daar een woning in .limit" iieofl. liet antwoord van den lieer Schar was, dal bij in de registers van den burger lijken stand van Oud-Beierland steeds stond en nog staat ingeschreven aks daar woon achtig; dal hij al» milicien-verlofganger ook daar slaat ingeschreven en dut hij wol is waar te Delft een woning in huur heelt, maar sedert meer dan een jaar slechts en kele keet-en er verblijf heeft gehouden, in ieder geval het grootste gedeelte Van dien lijd heeft doorgebracht te Oud-Beierland; dill in de bepaling in de Kieswet omtrent huurkiezers niet staat, waar men 't bedoelde huis in huur raoel hebben; dut bij in Delft geen kiezer kan worden. Namens den beer Scheer is thans door mr. J. v. Drooge, advo caat le Dordre-chl, aan 13. en \V. verbete ring van de kiezerslijst gevraagd. Blijven li. eu \V. weigeien, clan wordt liet geschil, tuin lu-l oordeel van den kantonrechter, even tueel van den lloogc-u Raad onderworpen. Reed» werd advies ingewonnen bij den lieer mr. S. van Houten, den vader van de Kieswel, wiens oordeel is dat het gelijk aan de zijde van den heer Scheer is. Tegen het rechl van vereeniging. »l)e Tijd" maakt melding van een ergerlijk geval van inbreuk op de gewetensvrijheid en liet recht van vereeniging. De meesterknecht Schutte, werkzaam aan de meubelfnbiiek van den beer Munk te Arnhem werd op staanden voet ontslagen omdat bij lid was van Patri monium, van de Luthersohe kerk en verder nog van een enkele chr. vereeniging. Dat bad bij niet eens aan zijn patroon gevraagd De heer Munk verklaarde dat zijne werk lieden zich uitsluitend aan de belangen van de fabriek hadden te wijden. Des Zondags en 's avonds harlden zij zich thuis te houden, om 's morgens Hink op de labriek te kunnen verschijnen. Ilij zou niet dulden, dat de werk lieden lid werden van eenige vereeniging, onverschillig of die een Chr, Protesiantsche, Katholieke, ot welke organisatie ook was. De aldeeüng Arnhem van het Nederlandsch Werkliedenverbond »Patrimonium", heeft gis terenavond een motie aangenomen, waarin zij sgehoord de mededeelingen over de kwestie, die gerezen is tusschen naar lid Schutte en zijn gewezen patroon, den lieer Munk, meu belfabrikant, ïriwar diepe verontwaardiging uitspreekt over de handelwijze van bedoelden patroon en besluit met alle eerlijke en welteljjke mid delen de aangevangen actie in deze kwestie krachtig door te zetten." Stakingen. De opgegeven staking te Krommenie heeft 5 maanden geduurd Er zijn 50 slachtoffers. ■i-

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2