I BINNENLAND, STADSNIEUWS. Kmist en Wetenschap. Rechtzaten. Kerk en School. Sport. Gemengd Nieuws. I nrrn atta*musbamMSasx*m Do Porte protesteerde bij de mogendheden tegen de oproeping der internationale troepen op Kreta. Zij wijst op de verplichting der mogendheden, om de reebten en souvereïni- teit \an den sultan te eerbiedigen, en liet leven en dc goederen der Mohammedanen op Kreta te verdedigen. Gisteren vielen een dertigtal roover*, op last van het Albaneesch comité, Baritio Biaznclio aan. Zij sneden de telegraafdraden door, vernielden -volledig de ltalinansehe en Grieksche scheepvaartugentsehnppen, bet bu reau der Turkscke post, alle belangrijke ma- ga/.ijnen, en verwonden verscheiden perso nen. Een paniek heerscht in de stad. 'Britse h-T n d i De Mohiminds, de oproerige bergstam op de Afghaansche grens houden den srrijd te gen de Engelsche troepen dapper vol. In den Kapak-pas werd een gevecht geleverd waarbij een Engelscb genie-kapitein gewond werd. Tijdens een hevig onweer 's nacht8 deden de Mohmands een aanval op den En gelsehen post te Dnwazagni. Er werd 4 uur lang gevochten en bet 12e Pendjub-regiment leed zware verliezen 2 inlandsche officieren en 7 rnan gedood, 'i officier en 23 man ge wond. "De vijand liet vele dooden achter. China. Te Peking is een decreet afgekondigd voor een plechtige ontvangst van den dalaï-larna van Thibet. Hofbericht. H. M. de Koningin ontving heden ten Paleize Het Loo den heer Idenburg ter aflegging van den eed als Minister van Koloniën. Koninklijk bezoek aan Tilburg. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin volgend jaar, bij gelegenheid der viering van het 100-jarig bestaan van Tilburg als stad, deze gemeente bezoeken. Tiet voornemen bestaat echter om dit feest, dat in de maand April valt drie maanden uit te stellen en bet alzoo te vieren in de maanden Juni of' Juli. Een vaste datum is echter nog niet aangewezen. (N. Tiib. Ct.) Corps diplomatique. Ter gelegenheid van den verjaardag van den koning van Spanje was gisteren de vlag van dat rijk ontplooid aan het hotel »den Ouden Doelen", in welk hotel de Spaansche gezant verblijf houdt. Personalia. De oud-minister van waterstaat dr. J. Kraus is van zijn buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. Ouzo Kamerleden. »De Klok", het socialistisch blad, waar van de heer G. L. van der Zwaag een dei- redacteuren is, kan met beslistheid verzeke ren, dat de beer Van der Zwaag het vaste voornemen heeft geen candidatuur voor de Tweede Kamer voor het district Schoterland weer aan te nemen, omdat hij het Kamer lidmaatschap op den duur onvereenigbaar aclit met het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten van Friesland. Ccram. BIjj kens een uit Nederlandseh-Indië ont vangen telegram werd eene in het bergcom plex Noesahecale (eiland Ceram) ageerende colonne beschoten. Twee Europeescbe en drie inlandsche militairen beneden den ranc van officier werden door pijlen en randjoes licht gewond zij bleven allen dienstdoen. De vijand werd uit eene versterking verdreven met achterlating van vijf dooden. Hoewel in het over het tjjdvak 10 No vember tot 20 November 1906 loopende politieke verslag der residentie Amboina o.m. werd gerapporteerd: sCeram is thans vol komen onderworpen en de bevolking ontwa pend", enz., bereikten ons nu en dan toch berichten, dat de bevolking aldaar nog verzet bood hij het doorvoeren van de in haar eigen belang genomen maatregelen. Eenige maan den later werd dan ook m een der politieke verslagen over het genoemde gewest uitdruk king aan de meening van den resident ge geven, dat voortdurend patrouilleeren nog «oodig zou zijn. Uit het laatste hier bekende politieke ver slag (van 10 Januari6 Februri 11)08) blijkt, dat nog steeds wordt voortgegaan met de bevolking in cambongs te eoncentreeren en dat deze gedwongen verhuizing niet al tijd zonder eenige tegenkanting van de be volking geschiedt, waarbij nu en dan op lijdelijk verzet wordt gestuit. De bevolking ziet echter zoo heet het verder in dat verslag de voordeden van liet nieuwe stelsel ten slotte wel in. Dat lijdelijke verzet schijnt thans in een openlijken tegenstand te zijn ontaard. Heel ernstig is het voorgevallene, waarbij wij 5, gelukkig slechts zeer licht gewonden kregen, niet. Het bergterrein op Ceram biedt echter ernstige bezwaren voor troepenbewegingen, zoodat het altijd groote physieke inspanning eischt om den vijand uit zijn daar ingeno men stellingen te verdrijven. Mr. Troelstra. De Avondpost" had dozer dagen het vol gend bericht „Air. P. J. Troel&t ra vindt geen "genoeg zaam horstel in het buitenhuid en zal zich daarom aan een operatie onderworpen, waar toe de artsen al lang hadden willen overgaan, maar waartegen hij zich steeds had verzet. Naar aanleiding daarvan schrijft „liet .Volk" Wij hebben Troelstra zeiven gevraagd wat hiervan waar is on vonden eigen en veler anderen ongerustheid gelukkig weggenomen door hot volgend schrijven, dat wij van hem ontvingen „liet berieht van de „Avp." doet me don ken. dat dit jaar in Holland de komkom mertijd eenige maanden vroeger dan gewoon lijk is aangevangen. Er is niets van aan, dat eenig arts mij een operatie zou hebben aan geraden. Gelukkig is mijn lichaam in uit stekenden stuntalleen hebben mijn herse nen en heeft in 't algemeen mijn zenuwge stel behoefte aan rust. Ik voel me gelukkig, dut ik de vermoeidheid thans zoo goed ge voel en de noodige ru-t kan nemen. Dit is nu een waarborg, da! ik eerlang weer met fri-scho kraeht mijn taak kan opnemen. „Half werk wil ik nu niet doen. daarom zal ik, ook al voel ik me heter, hij mijn te rugkomst in 't laatst dezer maand thuis nog ritst blijven nemen en eerst met de nieuwe zitting mijn vvwk in do Kamer weer opne men. Ik hoop dat we dit jaar een prach tige kio-ieelitholoogiug zullen krijgen, en dat ik daar zal kunnen toonen, do oude -- of liever: nog steeds do jonge, te zijn. ..Tot zoolang moei men mij maar wat laten rentenieren. „Ik knap langzaam, maar aardig op." Tweede Kamer. Siippleloire Binnenl. Zaken hegrooting. Voor schadeloosstelling voor inkomstender ving wegens schutterij-opheffing wordt voor gesteld de begrootingspost vt r toelagen enz. mot 40.000 te vorhoogen. De Minister merkt te dezer zaken op dat ten aanzien van de schadeloosstelling toe to kennen aan hen die ten gevolge van do op heffing der schiiltorijcn, inkomsten hebben moeten derven, een voorziening vvenschelijk is. Daarbij dient, zegt hij in de Mem. van Toelichting, te worden vooropgesteld dut na tuurlijk van eenig recht op zoodanige scha deloosstelling tegenover den Staat geen sprake lean zijn, aangezien de personen in kwestie geen burgerlijke ambtenaren waren. Door onderscheidene gemeenten wordt echter evenzeer de gebondenheid om hen tc indenmisperen, teruggewezen en het gaat naar 's Ministers oordeel niet aan om hij de wet een soortgelijke verplichting op te leggen. Men staaf dus, mot/kt de Min. op, voor het feit, dat een verandering in de wetge ving, mannen, die zich hij de uitvoering van de bchiitterijwct verdienstelijk hebben weten ie maken, van inkomsten beroofd, zonder dal hltn, gelijk in soortgelijke gevallen gebruike lijk is, wachtgeld is verzekerd. Onder zoodanige omstandigheden acht dc Minister hel billijk dut de Stunt den aldus benadeelde tegemoet komt. Dit zou z,. i, kunnen geschieden door den belanghebben den jaarlijks een toelage toe te kennen, welke op hef voetspoor van het warhtgolden- besluif, op do liolft ware te bepalen en van do inkomsten door hen te dezer zake geno ten in liet jaar, voorafgegaan aan 1 April 1903, liet tijdstip van invoering der Ltind- weerivet. Deze gunstige voorziening ware nochtans le beperken tot hen die ten minste 50 per jaar aanzoodanige inkomsten ontleenden en op het tijdstip waarop zij hun betrekking bij do schutterij hebben verloren, ten minste 10 jaren in dienst waren. Bleven nl. de gederf de inkomsten heneden genoemd bedrag van f 50, dan zijn zij, wordt voorts opgemerkt, ie luttel geweest om daarmede in den hier gevolgden gedachfengang rekening te houden, terwijl de tweede beperking zal zijn aan tc leggen omdat alleen een eenigszins langdurige dienstpraestatio het beroep op hillijkhekls- grondon kan motiveeren. Blijkens ingewonnen gegevens is een be drag Van 40.000 voldoende om aan deze voornemens uitvoering te geven. Dit bedrag zal uit den aard der zaak in volgende jaren steeds afnemen. Het kamerverslag. Bij de uitgevers Ilartog en Bos, te Am sterdam, heeft het licht gezien do eeiste afleve ring win „liet Kamerverslag" dat. we kelijks verschijnend een onpartijdig, beknopt, duidelijk volslag /.al geven van wat in de Kamer werd behandeld, benevens een pers overzicht. in het Voorwoord" vvoidt gezegd: Wat de doorsnee menscli noodig heeft, dat is een eenvoudig boekske, in handig formaat., dat geregeld en in beval telijke. vooreen ieder begrijpelijke taal hem vertelt, wal de TIeeron in Den Haag gezegd hebben, wat ze gedaan hebben of niet gedaan, wat de partijbladen van oordeel zijn, wat er vei bandek! is op ver gaderingen en 'congressen van de politieke partijen, wat politieke kopstukken van den toestand denken, kortom: een hoekje dat elke week verslag geeft van ai wat in de politiek voorgevallen is Dit werk gaat van geen enkele partij uit, wil absoluut onpartijdig zijn, een ge trouwe spiegel van dc Nederlaiidsche politiek, beknopt, eenvoudig, zoo volledig mogelijk, za kelijk, eerlijk en voor iedereen verstaanbaar. Staking te IJmniilen. In de gecombineerne vergadering van be stuurders der afd. IJmuiden van de "Vereemging tot bevordering der Nederl. visscherij en der Vereeniging van vischhaudelaren is men tot overeeustemming gekomen omtrent de pogingen, die zullen worden aangewend om een nieuwe staking te voorkomen. Voorloopig wordt aan do te nemen maatregelen nog geen publiciteit gegeven. Bond roor Vrouwenkiesrecht Onder voorzitterschap van mej. mr. E. C. van Dorp werd Zondag te 's-Gravenhage de eerste jaarvergadering gehouden van den sBond voor Vrouwenkiesrecht", die zijn ont staan dankt, zooals de presidente in haar openingsrede verklaarde aan het feit dat een bepaalde groep, die zich in de'Vereeni ging voor Vrouwenkiesrecht niet met de ultra feministische richting vereonigen, in die vereeniging werd verdrukt. Be verwachtingen, bij de oprichting van den Bond gekoesterd, zijn blijkens mededee- lingen van de presidentie en het jaarverslag van den secretaris verre overtroffen. De Bond telt thans reeds 44 afdeelingen met 800 leden, terwijl vele afdeelingen in wor ding zijn. Het jaarverslag van den secretaris en dat van den penningmeester werd goedgekeurd. In verband met een noodzakelijke verster king der geldmiddelen stelde het hoofdbestuur voor de afdeelingen 50 o/o van de te innen contributies aan den penningmeester van het II. B. te doen afdragen, Na eenige discussie werd echter aangenomen een voorstel van de afdeeliiig Den Haag om voor liet eerste jaar slechts 25 o/o aan het hoofdbestuur at te dragen. liet Hoofdbestuur werd van 7 tot 9 leden uitgebreid.- De volgende jaarvergadering zal te Utrecht worden gehouden, In comité-generaal werd daarna de pro paganda en de houding van den Bond in zake het wereldcongres besproken. De afgevaardigden vereenigden zich, rui afloop dei' werzaamheden aan een gemeen- schappelijken maaltijd. VLAARD1NGEN, 18 Mei. Wij maken be langhebbenden er gaarne op attent dat de toegekende landweervergoeding ter secretarie kan worden afgehaald. Cniulidaatstelling. De R.-1C. kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde", zal in een algemeerie vergadering op morgen, 19 Mei, de camlidaatstelling van een lid van de Gemeenteraad aan de orde stellen. Door de afd. Schiedam van de S. D. A. P. is tot candidaat voor het lidmaatschap voor den Gemeenteraad gesteld de lieer J. Dinke- laar. Er zal een openbare vergadering worden belegd met den kandidaat en I'. de Bruin als sprekers. loop dor bevolking over April 10 08. Bevolking op 31 Mrl. 1908 30960 zielen. Geboorte 84 "Vestiging 149 233 Overlijden 44 Vertrek '181 225 Meerder 8 Bevolking op 30 April 1908 30968 zielen. Naar men ons mededeelt is in de Dwars straat omstreeks 10l/g uur vanmorgen de haak gebroken van het lemoen van den wagen van een melkboer, tengevolge waar van liet paard op hol sloeg en de bestuurder van den wagen viel. De wagen reed tegen een boom, waarbij het geheele voorstuk werd vernield. Persoonlijke ougelukken heb ben er niet bij plaats gehad. Vanmorgen omstreeks 81/2 uur reed een met pijpaarde beladen wagen van de glas fabriek »de Schie" tegen de stut der Ooievaars- brug, tengevolge waarvan de as brak. De lading moest op een andere wagen worden overgeladen. Een jongmensch heeft zich bij de politie beklaagd dat gisteravond op de Lange Haven eenige jongens hem op baldadige wijze heb ben aangevallen, hem in het gelaat en zijn hoed van het hoofd hebben ge-lagen, zoodat die niet meer terug te vinden was. Een onderzoek naar de daders wordt ingesteld. Zaterdag zijn eenige plantjes in beslag genomen in een tuintje voor een woning in een hofje aan den Singel, welke plantjes afkomstig waren uit een der perken aan het Emmaplein. De kinderen van den bowoner zouden die potjes hebben gevonden. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 16 Mei. Notaris "W. J. A. Roldanus. Een winkel- en woonhuis met twee boven woningen, erve en open grond, aan de Haga- straat no. 67, groot 3 aren 10 centiaren, in veiling f5900. Een pakhuis met bovenwoning, erve en open grond, nevens het voorgaande perceel, no. 65, groot 1 are 42 centiaren, in veiling f3500. Twee huizen, elk verdeeld in een beneden en bovenwoning, open plaatsjes en erve, aan de Nieuwe Haven, nrs. 45 en 47, te zamen groot 1 are 26 centiaren, in veiling 1 f3100, 2 f3120. Twee woningen en erven met open giond, aan de Ploegstraat nrs. '15 en 17, te zamen groot *1 are 10 centiaren, in veiling '1 f 960, 2 f935. De perceelen '10 gecombineerd verkocht voor f19005. Een winkel- en woonhuis en erve met open plaatsje, aan den Singel no. 224 (hoek Oosterstraat), groot 39 centiaren, in veiling f1620, niet verkocht. Twee huizen en erve met ópen plaatsje, aan de Oosterstraat nrs. 1 en 3, nevens het voorgaande perceel, te zamen groot 66 cen tiaren, in veiling 4 £960, 2 f1000, niet verkocht. Notaris \V. A. van Dolder Dz. Een winkel- en woonhuis met open plaats, aan dc, Groote Markt no. 7, groot 73 cen- tiaxejf in veiling f3160, verkocht voor f3170. "Qjm hecht en sterk pakhuispand genaamd ,'fi1", met het erfpachtsrecht van den grond, waarop het is gebouwd, aan de Hoofdstraat nr. 6 en aan de Buitenhaven, groot 365 cen tiaren, in veiling f9000, niet verkocht. Ter eere van de algeineene vergadering van bet Ned. Tooneelverbond te Groningen werd Vrijdagavond in den schouwburg door het gezelschap van Eysden opgevoerd »de Waaier", 't Was een gala-voorstelling die voor een uitverkocht huls piaats had. Me vrouw van Eysden kreeg 3 bloemstukken. In de vergadering van het Tooneelverbond werd liet schoolgeld bepaald op £100 voor 't eerste, f 75 voor liet 2e jaar en vervolgens f50 per jaar. Be verschillende begrootingen werden vastgesteld, de aftredende hoofdbe stuursleden herkozentot patrones der too- neelsehool werd gekozen mevr. Alida Tar- taud. Te Rotterdam zal de volgende algemeene vergadering worden gehouden. sliet Rolterdamsch Weekblad" weet mee te deelen, dat de heer en mevrouw Kerk hoven-Jonkers verbonden zijn aan liet door Willem Royaards te formeeren gezelschap. De internationale zangwedstrijd door de Amsterdamsche liedertafel »Zanglust" en »Be Vereenigde Zangers" uitgeschreven, be gon Zaterdag in 't Paleis voor Volksvlijt. Elke deelnemende vereeniging bracht het verplicht kooi' van Fred. J. Roeske ten gehoore »Naar Zee" van dr. J. P. Deije en een koor naar keuze. De jury, voor dezen avond samengesteld uit de heerenL. F. Brandts Buijs, Pb. Loots, Is. J. Olman, Fred. J. Roeske en lier man Rutgers, kende den Ion prijs (verguld zilv. medaille en f150) met 4 tegen 1 stem men toe aan Zaanlands Mannenkoorden 2en (verg. zilv. med. en f 75) met algemeene stemmen aan «Hou en Trouw"den 3en (verg. zilv. med, en f 40) met alg. stemmen aan s Excelsior" van Scheveningen den 4en (verg. zilv. med, en f25) met 3 tegen 2 stemmen aan Excelsior" van Zaandam den 5en (verg. zilv. med.) met 3 tegen 2 stem men aan sExcelsior" van Alkmaar en den Gen ,(verg. v.ilv. med.) met algem stemmen aan Helders Mannenkoor. De wedstrijd werd gisteren voortgezet voor mannenkoren, terwij! Zondag 24 Mei de eerste en tweede aldeeling gemengde koren, Zondag 31 Mei de afd. van uitnemendheid mannenkorenZondag 7 Juni de superieure afd. gemengde koren en Maandag 8 Juni de hoogste eere-afd. mannenkoren zullen optre den. In Augustus zal in de zalen van het stedelijk museum te Amsterdam een inter nationale tentoonstelling van fotografische kunst worden gehouden. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank vorderde heden tegen C. 11. uit Noordwijker- hout die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van zes zilveren lepels en vorken, uit een koepel te Noordwijkvan twee gouden dameshorloges uit een tent van het Sanatorium te Noordwijkerhout en van eenige sieraden uit eene woning te Noordwijk, drie jaren gevangenisstraf. Door twee psychiaters was een onderzoek ingesteld naar den geestestoestand van bek!, en beiden oordeelden hem toerekenbaar. De verdediger mr. van Praag meende dat de beklaagde op grond van diens minder waardigheid, die dan toch ook de deskundi gen toegeven, niet in de gevangenis thuis behoort en verzocht hem een andere, voor zijn zenuwgestel betere verblijfplaats aan te wijzen. Alen seint ons uit Haarlem I11 den nacht vim l!)op 20 Mflnl't word in gebroken bij de firma Frans Afooy te Haar lem. Do brandkast werd medegenomen. Voor doze inhrunk, die lieden voor de rechtbank aldaar werd behandeld, weid door den officier van justitie goebcht legen de be klaagden Terwul, De Looper, en Bessoling, allen Ie Ihuiilem thuisbcdioorende, respectio vol ijk 3, 21 en 3 jaar gevangenisstraf. Nf.d. IIerv. Kerk. Aangenomen het beroep te Vlaardin- gen door ds. J. van Duijvenbooden te ileu- keiom. Dc voetbalwedstrijd tusschen Alans III (Ahmssluis) en Vooiwanrts IT1 alhier, luid tot uil slag 20. Do wedstrijd HennesXerxes ging niet door. Quick kampioen. De dei de wedstrijd om hot voetbalkam pioenschap van Nederland, gisteren op 11. A. P.'s veld to Watergraafsmeer gehouden, tusscTiou Quick en Utile Dtilci, dc Weste lijke en Oostelijke kampioenen, eindigde met oen 41 overwinning voor eerstgenoemde. Do wedstrijd, die een spannend verloop luid, word bijgewoond door 'n 7000-tal personen. Te Rotterdam, op Sparta's terrein, werd gisteren do tinaio van den Noderlaudsclien Voetbal-Beker gespeeld, H. B. S. 11 won van V. O. O. I Tinei, 31. Crikel. Het program van intern, wedstrijden ver meldt een tour der Pembroke Cricketclub in ons land op de volgende dagen 19 en 20 Aug. tegen Zuid-IIolland (Den Haag); 21 en 22 Aug. tegen Noord Holland (a (Heemstede); 24 en 25 Aug. tegen All Hol- V land (Den Haag). -7 De Fransche luchtschipper Henri Farm&n 'V heeft aan zijn Amerikaansche collega's Wightj een uitdaging gezonden om met hem te kam- V pen in 't manoeuvreeren met de vliegmachine." Het gaat om 25000 frs. Farman beweert -V met zijn nieuwe vliegmachine 24 uren in de lucht te kunnen vertoeven en 80 K.At, per - uur te kunnen afleggen. i[ i Scheepsramp op de Noordzee. 2 dooden. ,v Zondagmorgen halfzes had op 4 mijlen bui- V ten den Nieuwen Waterweg een aanvaring plaats met treurige gevolgen. 0 4 Daar lag wegens dikken mist geankerd hel voor Rotterdam bestemde Duitscis stoomschip 7 ssNoi'dsee", geladen met ijzererts, komende 'j van Harwich, 'j. Het uitgaande Engelsche s.s. »Avoca", be- ,-j stemd voor Hamburg, voer tengevolge van 3 den mist in iiet voorschip van de «Nordsee" i welk schip daardoor zoovee! water maakte' dat het spoedig begon te zinken. Gedurende 5 uren bleef het achterschip nug boven water uB&lekèii, um «aainu geiieei 7? in de diepte to verdwijnen. i De bemanning van de «Nordsee" was - inmiddels overgegaan op de Avoca, waarop deze naar Rotterdam opstoomde doch tas- 1 hchert Hoek van Holland en Maassluis in het Scheur geraakte zij met het voorschip aau den grond. Sleepbooten zijn derwaarts ver- trokken, Bij de ramp bleken om het leven geko men de Nederlandsche zeeloods A. de Ruyter''J wonende te Ilellevoetsiuis, die van de brew geslagen werd Zijn lijk is te Hoek van.-' Holland aau wal gebracht en vervolgens naar Ilellevoetsiuis vervoerd. Nog is omgekomen een llollandschen matroos die zich in het voorschip van de i Nordsee bevond, en zich niet tijdig in vei ligheid kon brengen.® Zijn lijk is nog niet gevonden. -,1 Nader meldt men ons: j liet s.s. Nord.-ee, een lurietwhip, mus »o- ,j dort 2 jaren geleden gebouwd en hehooid thuis te Liiboek, cargadoors de firma Drug- -j horn le Rotterdam. De bemanning bestond uit 32 man. Het luid een lading in van 7700 ton ijzeieits, af komstig uit Niirvick in Noorwegen. De „Avoni" is een schip van de New- York Atlantic Company, cargadoors -Toh. Ut- ton en Zn., ie Rotterdam. Het schip was Zaterdagnacht binnenga-" ioopen tc Iloelv van Holland en had daar 750 landverhuizers aan den steiger gelost waarna het ten 5.20 weder naar zee vertiok ïnpkmts van te wachten lot de novel was op getrokken. De loods Adrman de Ruyter, aan booid van do ..Nordsee" werd Lij de aanvaring door een stnaitros getioffen sloeg van dc brug op de buitenhelliug van liet schip cn (inarms in zee. Hij werd dadelijk opgm«eht, maar overleed kort daarna. De Holhmdscho matroos die in iicl voor schip zijnde 'mede naar den grand ging be hoorde thuis te Amsterdam. Toen de Avoca", welke geladen is met stukgoed, den Waterweg bimionstoonule, be gon hot schip zooveel water te maken dat do kapitein en zeeloods besloten hot tusschen. Maassluis en Hoek van Holland aan den Zuidual min den grond tc zetten, wmir het met eb en vloed telkens omdraait. Do 31 geredde schipbreukelingen zijn Zon dagavond per sleepboot Katendieclit unar Rotterdam gebracht, en daarin het Zcemans-/ huis opgenomen. Het s.s. ..Nordsee" met lading was ver zekerd ien beurzo te Hamburg. De schade y wordt henroot op 6 ton. Bij kalm weder zijn een paar stukken van de masten en een deel,- van de pijp zichtbaar. Van berging valt schip - lading zul geen sprake kunnen zijn, t Het wrak zal wel zoo spoedig mogelijk van Wntorslnntswrge worden opgeruimd. 0 Als bijzonderheid kan nog worden vermeide dat de heide slachtoffers de eenige Nederlan der- waren, die zieh op het. schip bevonden./, Het ïïlbl," verneemt 0. m. omtrent het", gegebeiwle Dat de aanvaring ern-tig was, blijkt hier uit, dat de »Nordsee" in het voorschip een gat kreeg van circa '1 M. Het schip zonk dan ook na weinige oogenblikken. Ook (le »Avoca" ki'eeg een geducht lek in het voor- schip, maar kon zich, dank zij zijne water-- dichte schotten, drijvende houden. De bemanning van de sNordsee" ging met alle spoed op de j Avoca" over. - Dat te groote overijling ook noodlottige gevolgen kan hebben bleek hier. Op de brug stonden de kapitein, stuurman en loods. Deze,: laatste, De Ruiter, uit Hellevoetsluis, een nog jong, gehuwd man, sprong van de brugj en bezeerde zich zóó dat hij een gapenden- hoofdwonde opliep en in het water stortte, Er uitgehaald en op de »Avoca" gebracht, overleed hij weldra en werd met de loodsyi boot »IIellevoetsluis", die inmiddels ook op J de plaats des onheils was gekomen, te '10 uur'J binnengebracht, waarna hij door een schok-1 ker van het loodswezen naar zijn huis werud vervoerd. AVas hij, evenals de kapitein enjj de stuurman, blijven staan, wellicht WRre.:| er een leven minder te betreuren geweestjj Een tweede slachtoffer was de matro®;| Maarten Jonkman, die in liet voorschip M te slapen. De »Avoca" kwam met de geredori| equipage den Waterweg weer binnen met»| het plan te Rotterdam te gaan dokken. J| De kapitein zag zich genoodzaakt de b°°jl dicht bij de Export-slachterij aan den Hoe op den Zuidwal te zetten om zinken in diept water te voorkomen, I

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2