a SIECH1 E TABLETTEN 0 EB. S m VOOR SPIJSVERTERING STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Ingezonden Mededeelingen. MOEDER Rechtzaken. I mede dat mr. De Yries zelf bij zijn verkie zing tot wethouder te Amsterdam blanco ge stemd heeft en dat dus acht liberalen (den heer v. Lénnep rekent hij blijkbaar tot de liberalen) terstond op den heer De Vries ge stemd hebben. Het Kamerlid Passtoors Do j.N. Haorl. Ct." meldde, dat als op volger van den heer Passtoors als voorzitter van den Ned. R.-Kath. Volksbond wordt genoemd de vice-president van den Bond, W. A. van do Ivamp, lid van den Ilaar- lemschen gemeenteraad. Plet blad verneemt voorts, dal de heer Passtoors ernstig in aan merking komt voor de nog altijd vacante functie v air burgemeester der gemeente Gin- npken bij Breda. Na informatie over een en ander bij de beste bion kan de „Resb." mcdcdeelen, dat het onjuist is, als zou de heer Passtoors om gezondheidsredenen zijn voorzitterschap willen neerleggen. De reden is, dat hij te veel met arbeid is overladen, zoodat hij zich gedwongen ziet in het belang van zijn go- zin, zich van een deel zijner werkzaamheden te ontlasten. Reeds geruimen tijd geleden wa^ in het Centraal Bestuur van den Volks bond besloten tot wisseling van bestuursfunc ties, mot het oog op de a.s. jaarvergadering. liet blad kan verder berichten, dat bet af treden als voorzitter van den N. R. K. "V. in geen enkel verband staat met genoemde sollicitatie, daar ingeval geen benoeming mocht volgen, de heer Passtoors toch het voorzitterschap neerlegt, uithoofde van te veel arbeid bijeen. De ,,N. llaarL Ct" berichtte verder, 'dat de heer Passtoors, mocht hij tot burgemeester worden benoemd, „voorloopig althans" niet terug zou treden al3 lid der Tweede Kaïner. Do ,,Resb." kan beslist mededeelen, dat do hoor Passtoors er niet aan denkt als Kamer lid terug te treden. Internationaal Koloniaal Instituut. Reuter seint uit Parijs d.d. 3 Juni Minister Pichon opende heden de jaar- iijksche \ergadering van het Internationaal Koloniaal Instituut en sprak daarbij een welkomstwoord tot de Imitenlandscho leden. Aan het door den minister Pichon aange boden déjeuner zaten o. a. mede aan: de Nederlambcbe gedelegeerden, mr. C. Th. van Deventer, mr. I. A. Abendnnon en do heeren Moresco en G. Esclmuzier. Rechtspositie Bnrgerl. Ambtenaren. De Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand der Burger lijke Ambtenaren zal zijn jaarvergadering hou den op L'O September. Op de voorloopige agenda is o. m. het volgende punt geplaatst: De vergadering, overwegende dat tuchtmid delen noodig kunnen zijn, spreekt de wen- selSËijkheid uit, dat de wettelijke regeling zooveel 'mogelijk waarborgen z.al bevatten, dat de ambtenaar niet gestraft zal worden dan voor bewezen schuld. Zal dc veigade- ring zich uitspreken over 'de Vraag, hoe die regeling zal moeten zijn? Zoo ja clan ko men in behandeling artf. 37 en volgende van een door het hoofdbestuur van het Nailer!, Onderwijzers-Genootschap ingediende Proeve, met amendementen. Zoo neen dan spreekt dc vergadering als haar meening uit: a. dat een ongevraagd wegens tekortkomingen ge geven ontslag, een straf is; b. dat inhouding van periodieke salarisverhooging een straf is, welke straf zich rnoet beperken tot de periode, waarover de verhooging loopt. ïïoode Krnls-tento'oistoiling1. In de gister te 's-Gravenlinge gehouden vergadering van het Comité-Generaal voor de tentoonstelling van het Roodc Kruis cn Red- dingswezen, werd door den voorzitter mede gedeeld dat door den Prins der Nederlanden oen gouden eti zilveren medaille beschikbaar was gesteld en Z. K. II. zich bij de opening der tentoonstelling zal doen vertegenwooT- dieen door zijn adjudant, luit. ter zee le kl. Baron van Asbeek. Dc opening zal plaats hebben op 18 "dezer. Daags daarna wordt het congres geopend. Het programma zal nader worden medegedeeld. Reeds is door een groot aantal vcreenigin- gen bericht 'dat zij vertegenwoordigers hebben aangewezen. Voor de aan clc tentoonstelling verbonden wedstrijden zijn vijf gouden, tien verg. zilve ren en een groot aantal zilveren medailles toegezegd. Congres Kinderbescherming. Men verzoekt te melden, dat het Nationaal Congres voor Kinderbescherming met tentoon stelling, gehouden in April jl. te 's-Graven linge, en uitgaande van den Nationalen Vrouwenraad van Nederland, een batig saldo he ft opgeleverd, zoodat zelfs het waarborg fonds niet is gebruikt. Financieel nieuws. In de algemeene vergadering van aandeel houders der Westerbouwgrondmaatschappij" te 's-Gravenhage werd het dividend over het afgeloopen jaar bepaald op 5 o VLAARDINGEN, 4 .Tuni. Een kindje van den onderwijzer B., wonende in de Pieter Karei Drossaartrtraat, viel hedenmorgen van het balkon. De ijlings ingeroepen geneesheer constateerde hersenschudding, terwijl hij voor het behoud van het leven vreest. Naar men ons meedeelt zal de heer Am. v. d. Heiden morgen zijn 25-jarig jubileum herdenken als hoofdman van de kolenmeters- wegers. Verbetering Broersvest. Van B. en W, is het volgende schrijven bij den Raad ingekomen Plannen tot verbetering van cle Broersvest waren herhaaldelijk een onderwerp van be spreking in Uw vergadering in comité- generaal. Bij die besprekingen stond op 'den voor grond', 'dat er iets moet gebeuren, 'dat de toe stand zoo niet kan blijven. Door het opruimen van de molens toch op zich zelf een groote verbetering is de desolate toestand nog maar to meer op gaan vallen. Had men aanvankelijk grootschc plannen in het hoofd, omvattende o. a. rgsoering van het blok huizen tussd.on Broersvest, Rot- terdamsclie dijk, Singel, en Korte Singel straat, langzamerhand is de zaak tot eenvou diger afmetingen teruggebracht en thans leg gen wij over een voorstel van de Commissie voor de Gemeentewerken met een plan, waar bij van die ingrijpende maatregelen is afge zien en dat beperkt is tot een noodzakelijke verbetering van den bestaanden, toestand. Noodzakelijk toch is liet in de thans treu rig daarheen liggende ruimte tusschen de hui zenrijen aan de Broersvest en de Gedempte Broersvest orde en regelmaat te brengen. Dit zal op eenvoudige wijze worden tot stand gebracht door aanleg van een rijweg 10 AI. breed' met tegeltrottoir langs de Huizen Broersvest waar mogelijk 3 if. bleed en daarnaast een plant,«oen. Dat, ook 'de hellingen van den Rottenlam- sclien dijk af genormaliseerd zullen worden, spreekt van zelf. De plantsoenaanleg zal glooiend worden gemaakt zooveel mogelijk aanpassend aan den bestaanden toestand en langs de huizen van "de Gedempte Broersvest komt eeri tegeltrottoir, eveneens waar moge- lijk 3 M. breed. liet nieuwe plantsoen aan het Emmaplein zal door verbreedïng van den rijweg 1 M. versmald worden. Met do onafscheidelijke rioleoring is de globale raming Vari kosten voor deze werken ongeveer 43.500. Deze verbetering brengt echter mede een verbetering van profiel en bestrating van het Fleerenpad met oude klinkers Het koolaselipad langs de Begraafplaats dat voor de werken toch zal moeten worden opgebroken, zal moeten worden opgehoogd cn het hek rechtgezet, terwijl in 'de Korte Sin gelstraat de daar aanwezige inzinking moot worden weggenomen. De kosten worden zbo volgens globale ra ming te zamen ongeveer 4(5500. Daarbij zal nog bij deze gelegenheid moe ten worilen gezorgd Voor het leggen van een brandleiding, waarvan de kosten globaal ge raamd worden op 7500. Zonder een verbreeding van 'den Rottor- damschen dijk, zou echter geen goede toe stand worden verkregen. Zuinigheidshalve werd daarvan eerst afge zien. Doch toen bleek dat dc Rotterdamsche Electrische Tramwegmaatsehnppij bedacht was op verbetering van haar eindpunt en op daarstelling van 'de gelegenheid oiti een lus te kunnen rijden, en bereid was behoorlijk in de kosten inco te dragen, werd het geval anders. Uw Raad, in comité-generaal mot hot aan bod van den Directeur 'der Rotterdamsche Eleetrisoho Tramweg-Maatschappij in kennis gesteld, besloot dan ook reeds, in verband daarmede de huisjes op den hoek aan te koopen voor f, 6000. Met 'de f 10.000 die de Rotterdaire-chc Electrische Tramweg-Maatschappij zal beta len, wordt de kostenverhooging door deze laatste werken, 'daaronder begrepen de ver plaatsing van liet keurlokaal, en de zoooven vermelde aankoop, welke kostenverhooging globaal is te ramen op f 12000, zon niet ge heel, dan toch vrijwel gcclckt. Een zeer groote verbetering zal worden ver kregen, nu de aangekochte huisjes zullen wor den afgebroken, de dijk daar verbreed «n cle tram op de Vest zal rondrijden om een plant soentje, waarop door de maatschappij een nel wachthuisje, zal worden opgericht. Hebben wij hier in breedte trekken 'cle verbeteringen met haar kosten aangegeven, die in het advies van de Commissie voor de Gemeentewerken na'dor zijn omschreven, ons blijft thans nog over op verschillende punten de aandacht te vestigen. Dat door de ver-betering van 'den toestand de straat bij ondersoheideno huizen boven do dorpels der deuren z.al komen, zal geen verwondering wokken. Wij kunnen echter verklaren, "dat met de belangen van do eigenaren zooveel als maar ecnigszins mogelijk was, is rekening gehou den. Ten slotte zullen diegenen van hen, die van de ophooging lijden in den eisch aan het verkeersbelang hebben te berusten doch daarbij kunnen bedenken, dat de verbetering van den nlgemeeiien toestand toch ook in compensatie een element voor waardevermeer dering der panden oplevert. Wij meenden göed te doen door roodo .-I re pen aan de huizen die lijden, de ophooging aanschouwelijk te maken. .Verder is er verband tusschen de uitvoe ring van bovenbedoelde werken en-do r'ool- bemaling van het Singelkwnrtier. Herhaaldelijk bleek, dat UwRaa'd met die rioolbemaling spoed wenseht te zien ge maakt. Deze zaak is dan ook met den meert en ernst door ons voorbereid, doch al vertrou wen wij, dat met haar uitvoering nog dit jaar zal kunnen worden begonnen, op dit oogen- blik koa zij onmogelijk voor beslissing gereed komen. Zooveel kannen wij editor wel zoggen dat het nieuwe gemaal zal komen, althans onge veer ter plaatse van het bestaande cn dat een persleiding z.al moeten worden gelegd door de Broersvest naur de Buitenhaven, het/,ij deze in de Buitenhaven of verder Rivier- waarts zal uitloozen. En nu is het natuurlijk vari het grootste belang, dat bet leggen van deze persleiding als één werk wordt uitgevoerd met de wer ken aan de Broersvest, zoowel om dc kosten ais om een goed geheel to vei krijgen. Zal dus met het maken dier rioolbemaling nog dit jaar kunnen worden begonnen, dan moet in Uw eerstvolgende vergadering tot do ver- O CO betering van de Broersvest worden besloten, daar deze anders, met het oog op liet «cizoen, dit jaar niet meer kan worden uitgevoerd. En dat zoo spoedig mogelijk met de riool- bemaling wordt begonnen is, met bet oog op den tegenwoordige» toestand van het be staande geniaal, welke dringend voorziening vraagt, zeer gewenscht. liet spijt ons zoo te moeten dringen, doch de toestand dringt ons. Ten slotte ontveinzen wij ons niet, dat het weik aanzienlijke sommen eischt, die weder nieuwe offer» non rente en amortisatie zullen vragen. En dit is te ernstiger als men zich reken schap geeft van de meerdere uitgaven, die reeds liet volgend jaar zijn te vei wachten. Wij willen hierbij ter kennisneming overleg den een schrijven dat wij richtten tot den Minister van Tiinnonlïimhelie Zaken om de overneming door het Rijk van de Tloogere Burgerschool te bepleiten, en waarin wij ook den finuncioelen toestand van onze Ge meente bloot legden. Daaruit z.al U nog blijken, dal ons de ra ming van de verbetering van de Broersvest is tegengevallen. Ons standpunt is nu, dut men tegen deze kosten wel kan opzien, doch dat hetgeen noodzakelijk K, (och moet geschieden. En deze loesland kan niet zoo blijven lig gen. Wat de lincdbemaliug van bet Ringelkwar- tier helrolt, deze zal wel kosten meebrengen rloeli ook voor de Gemeentekas vrachten af werpen, daar zij de ten vorigen jure door de Gemeente in Oud-Mnthorvsse aangekochte bezittingen nader bij hun bebouwing brengt. Wij moeten echter uitdrukkelijk hieraan toe voegen, dat wij niet de uitvoering dezer wer ken een spoedige versterking der middelen, die in de oor.-te plaats zal moeien bestaan in de invoering eener stranibelart.ing, nood zakelijk achten. Wij kunnen dan nok niet ander» doen dan U voorstellen te besluiten lo. dat zal worden overgegaan tot uil voe ring van liet plan tot verbetering van dc Broersvest e.a. gelijk op bijgaande toekening is aangegeven en waarvan de kosten na af trek der f 10000, die cle Rotterdamsche Elec- liiselie Tramweg-Maatschappij zal betalen, globaal zijn geraamd op f 50.000 cle aan koop der huizen aan den Rottordnmsehcn dijk, die reeds i» gesellied, daar buiten ge laten en 2o. 'dat in afwachting van de beslissing omtrent do rioolbernaling van het. Singel- kwartier reeds thans zal worden gelegd de per-buis zoover met het werk onder lo. be doeld in velband «taande, waarvan de kosten globaal zijn geraamd op 12.000. Wij wijzen er op, dat een voorstel tot het verkenen der vergunning aan de Rotterdam sche Electrische Tramweg-Maatschappij voor het rijden van een lus op de Broersvest U reeds afzonderlijk word gedaan cn dat door ons daarbij machtiging werd gevraagd de door liet Hoogheemraadschap van Sehieland on de Commissie voor den Straatweg van Schiedam naar Owl-Dolfshnvon te verkenen vergunningen met haar voorwaarden te aan vaarden. De Postduivenvereeniging sde Luchtsport", gevestigd bij don heer ,1. G. Tóns, hield Zon dag 31 Mei haar le kasconcours vanuit Ber lijn, afstand 606 kM. De duiven wegens ongunstig weder aldaar eerst Dinsdagmorgen om 4 uur in vrijheid gesteld, bereikten hun hokken als volgtWoensdagmorgen, le prijs J. G. Tons 5-24-33, 2e prijs II. Mak 7-31-19, 3e prijs II. Mak 11-21-38. Gisteravond overkwam de 14-jarige A. Kommer, wonende aan do I'uttershoeksche- straat een ernstig ongeval. Bij 'l baden en duiken in de Bomhavcn is hij vermoedelijk mot het hoofd terecïïtgekomen op een scherp voorwerp, zoodat hij een ernstige hoofdwonde bekwam. Met moeite kon hij den wal berei ken en werd binnengebracht bij den sluis wachter van Wielingen, waar de jongen door een geneesheer werd verbonden. Op diens ad vies is bij daarop per brancard naar liet zie kenhnis gebracht. De man die gistermorgen in bevvustekiozeu toestand aan den Rotterdamschen dijk werd aangetroffen en in liet ziekenhuis werd opge nomen, i- gebleken (e zijn zekere P. S., 'n Duitsdi varensgezel. Hij is heden op transport gesteld naar Rotterdam, vanwaar hij naar de grens /.al worden overgebracht, daar hij geen papieren bij zich had. Hij be weerde dat die hem ontstolen waren. iisleriniddag kwart voor 4 is dc li-jarige A. Verveen, wonende anri de Stationstraat, aan den Rotterdamschen dijk uit een kinder wagen, door lmar zusje geleid, in de sloot gevallen. Gelukkig dat de straatmaker Bak kei', in de nabijheid zijnde, 't ongeval zag en bet kind wist te grijpen, voordat bet in de modder gestikt was. Gistermiddag omstreeks 4 uur werd zekere J. N. P., 54 jaren, wonende te Groningen, in tie Lange Nicuwstraut door een zenuwtoe val getroffen en viel op «trant. Ten huize van mevrouw Wed. van der Schalk ingo bracht, kwam de ..ie spoedig weer bij en kon zijn weg vervolgen. Van oen wagen der firma J. Maltha aan de Broersvest is eergisteren ontvreemd een zak met 6 kilo suiker. Omtrent den niemven schouwburg aan de Gabriel Metsu-stiaat te Amsterdam meldt het ,Tll)ld." dat het tot stand komen dezer onder neming verzekerd is, daar reeds een halve ton is gestort. De onderneming gaal uit van do ten vo rigen jare gestichte verecniging „Elokeclic", die, ander leiding van Willem Roy aards, een gezelschap zal samenstellen, dat den naam „Hel tooneel" voeren zal. De schouw burg zal heeten „Het Museum-theater", om dat zij op terrein 1000 vierkante meter groot achter het Rijksmuseum staan komt. Men stelt zich voor den bouw zoodanig te bespoedigen, dat reeds 1 Januari 1909 een aanvang kan worden gemaakt met de voor stellingen. Bouw wee-ter L- de heer II. P. Beilnge. De opvoering van Hui iet mans' Scha kels outlet' den titel „Links", in het Engelse li vertaald door do „Incorporated Stage Society" in bet Scala Theatre, te Londen, clus feite lijk in besloten kring, is oen «iicces geweest èn voor den schrijver, en voor degenen, die in het stuk optreden. Vooral do hoeren J, Fisher White en Edmund Gwetm als Pan ares Duif" en „Hein Duif", en miss Edith Latimer als „Marianne" worden geroemd. In het Museum voor Land- en Volken kunde te Rotterdam is tijdelijk tentoon gesteld de verzameling door mr. II. A. Lorentz medegebracht van de expeditie naar het Sneeuwgebergte in Zuid Nieuw Guinea, bestaande uit voorwerpen bij de inlanders in gebruik, vele fotografie», leekeningen en een groote kaart. Indien ge niet kunt eten, kunt ge onmogelijk sterk en gezond zijn. Het is daarom onverstandig de eerste verschijnselen van slechte spijsvertering te verwaarloozen en indien ge zulks toch doet zult ge er voor moeten boeten. Die lichte benauwdheid na het eten zal overslaan tot plotselinge pijn en dat loome, zware gevoel boven Uw oogen gaat langzamerhand over in hoofdpijn die dag aan dag terug keert. Neemt Moeder Seigel's Tabletten Neemt ze nu en ge zult het gevaar keeren. Er is geen voortreffelijker geneesmiddel voor alle ongesteldheden van Maag en Lever, omdat ze een volkomen, natuurlijke werking van de spijsver teringsorganen teweegbrengen. Een proef zal U overtuigen. SEK EIS Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Prijs PI. 1.50 per fleschje. Te Schiedam verkujgbaar bij de heeren KAPPELllOF UOVINGH, Drogisten. Het O. M. bij de riaagsehe rechtbank, waargenomen door mr. Van Loockeren Cam pagne, vorderde lieden tegen O. M. J. den II.die ten nadcele van een juffrouw te 's-IInge in wier woning hij tijdelijk ver toefde, een gouden horloge en ketting weg man, één juni' gevangenisstraf. De man luid met twee heeren cle juffrouw, die op straat door een ongesteldheid overvallen «as, thuis gebracht, do heren hadden zich verwijderd, de bekl. wa- nog een oogenblikje blijven pra ten en bud toen horloge en ketting gestolen. Hij verkocht een en ander bij een opkoopor en vluchtte naar Brussel, waar hij werd ge- arresteeul en uitgeleverd. De verdediger, mr. önnen, beval zijn cliënt in de clementie der rechtbank aan. aan J. Groningen en H. Kanon, waardoor T levensgevaar voor de bewoners van het aan- S grenzende pand, bewoond door Sjouke Dijk- stm, en gemeen gevaar voor de doorhemd bewoonde woning, dc aangrenzende panden en de zich daarin bevindende goederen te si duchten was. U De rechtbank beeft hem schuldig verklaard 01 nan moedwillige brandstichting, waarbij le- 'f\ vensgevaar voor een ander en gemeen gevaafÜ voor goederen was te duehtón en veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van li de voorloopige hechtenis. *1 if De CAub de Bienfaisance, De gisteren gehouden zitting van het Am- tordamsch Hof begon al dadelijk met het requisitoir van den procureur-generaal mr, Voor 'le rechtbank te Z ut feu is gisteren behandeld de zaak tegen liet Apeldoomsehe meisje dat terecht moest slaan wegens het wegnemen van een lapje goed van de markt. Deze zaak heeft lot veel geschrijf aanleiding gegeven, omdat beweerd werd, dat de inspec teur van politie te Apeldoorn bij bet verhoor zeer onoordeelkundig met hel zenuwachtige meisje zou zijn omgopiongeil. Daar liet meisje twaalf jaar was word do zaak als kinderzaak met gesloten deuren be handeld, Out liet al of niet oordeelkundig optreden van den Inspecteur werd dus niets publiek. Tiet meisje kreeg een zenuwtoeval toon zij 111 liet bankje der beklaagden had plaats ge nomen ou woonde de behandeling verder niet bij. Na een uurtje kon zij weer met de ouders naar huis gaan. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terechtgestaan do 29-jarige koopman G. D. te Snoek, beschuldigd van brandstichting door op den 25 Januari j.L, bel zij alleen, hetzij in verecniging met een ander peisoon, opzettelijk brand te hebben geslicht in de door hem bewoonde woning, toebehoorendc van A. M. Pleijte. Herinnerende (1e belangstelling van pu- tg bliek en pers in de zaak van do Club in de 5 Yondelstraat, vindt spreker het onver- l* klaarbaar, dat op de vervolging van het be-1' stuur geen veroordeeling heeft kunnen vol- gen. En dat waar men 1111 ook to Amsterdam de roulette het hoofd' zag opsteken, gelijk tel Monle C'ailo. Doorzichtig genoeg had men inrt de Club de Bienfaisance geen gewone ver U eeriigiiig gezien. De rechtbank was overtuigd, dat bier door het bestuur gelegenheid werd "o- 4' geven tot roulettespel in grooten omvang "en toch vond zij geen termen genoeg tot veroor- 'S deeling. De officier toekende niettemin appèl f aan en spreker aarzelde niet, dat te onder- steunen. Om hier uit het buitenland genoegzaam ge. I" tuigen te doen vooikomen, die belangrijks zou- den kunnen verklaren, stuitte spr. op de-l' zelfde bezwaren, als de rechtbank. Behalve - dat er een inmiddels was overleden, waren anderen die weigerden te komen voor een ro- gaioire commissie, of lieten niets van zich -j hooren, Twee vraagpunten wilde spieker behande- f'; I011: lo. Gaf de Club in baar lokalen gele- r'. geilheid tot hazardspel2o. gaf zij die aar, 4 bet publiek? I11 een luwde, uiterst niiinitiause tirgumen- talie betoogde «preker, dat beide vragen 'i slechts bevestigend kunnen worden Leant- woord. In bet kleed van liefdadigheid had men hier een fictieve verecniging die gele- geilheid gaf tot hazardspeldat is erkend en getuigd. De drieërlei „Avis" gingen uit van de „direction" en nooit is gebleken, dat er een speciale directie was voor de speel- zaalongetwijfeld was het bestuur heer en 5 mee«ter van de goheele Club en vast staat dat employés aangesteld, gesalarieerd of ont-1? slagen werden door liet. bestuur. Dat het spel hoofdzaak was, is uit verschil- lende getuigenverklaringen gebleken. «De menschen kwamen alleen om te spelen" hoor-1} de men van den restaurateur Ter Smitten en 4 Van Delchambre. Buiten (D séances kwam slechts een enkele De rechercheur Pateer vond er «misschien drie buiten de speelzaal", t Dat propaganda werd gemaakt voor de speelzaal hoorde men van Tapley. Ilet be- stuur zond hem naar Londen en Monte Carlo om leden te werven. De «bienfaisance" was een bijgehaald iets. Daarbij, aan vreemdelingen werd maar zeer schaars gegeven. Voorlezende wat de statuten voorschrijven omtrent de voorwaarden van lidmaatschap, ,i toonde spr. met tal van voorbeelden hoe ge- 1 ringe ernst bij de toepassing daarvan werd in acht genomen. Het requisitoir strekte lot vernietiging van '1 het vonnis der Rechtbank. In aanmerking nemende, dat voor menschen als beklaagden, die duizenden per dag omzetten, een boete van f200 en f400 van geen beteekenis is, en uit overweging dat zij als vreemdelingen de gastvrijheid van ons land hebben mis bruikt, kan voor hen de straf alleen bestaan in gevangenisstraf Advocant-generaal eischte derhalve tegen Henry, Thornton en Galinon, ieder twee maanden en tegen Politzer drie jmaanden gevangenisstraf en alleen tegen den vijfden bekl. Bischolfswerter een boete van f300. Daarna was liet woord aan de verdediging het eerst aan mr. L, van Gigch. Anti-Militaristen proces. De 4e Kamer der Amsterdamsche recht-, bank deed heden uitspraak in de zaak tegen de bestuursleden der Anti-Militaristische Vereenigirig, G. "Wurpel en B. Pieters, die terecht gestaan hebben wegens het deel- nemen aan een (verboden) vereeniging die ten doel heeft voortdurend agitatie te maken tegen liet militnirisme, het bevorderen van werkstakingen onder de militairen bij het vervoer voor militaire doeleinden en in werk plaatsen voor wapens, enz. De rechtbank nam aan dat bedoelde ver eeniging een bij de wet verboden vereeniging is en dat beide beklaagden als bestuurders daaraan hebben deelgenomen en verklaarde hen schuldig aan bet hen ten laste gelegde en veroordeelde beiden tot f25 boete subs, een maand hechtenis. Namens beiden teeken- den beide verdedigers aan de griffie honger beroep aan. De diefstal van ruim f 65000, Voor de Amsterdamsche rechtbank stond beden tercht de 39-jarige kantoorbediende, die, als kantoorbediende van de cargadoors- firma Meijer Co., te Amsterdam, op lp i Mei 11., met een som van ruim f65000 die bij aan de ksisvereeniging ontvangen had er van door is gegaan. Bekl. bekende onder tranen zijn schuld. Het groote bedrag had hem bekoord, waar voor hij ten slotte bezweken was. Hij be' kende dien datum eerst naar Haarlem en Bloemendaal 2do klasse pereisd te hebben en verder naar Den Haag en Scheveningen, waar hij logies had genomen in het Oranje-hotel, waar hij door 2 Amsterdamsche rechercheurs werd in arrest genomen. liet O. M. eischte tegen hem een gevange nisstraf van 2 jaar. Uitspraak 16 dezer,

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2