62*™ Jaargang. Vrijdag 10 Juli 1908 Mo. 12739 Inge Sondegg. BUITENLAND. BINNENLAND. DAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondearing van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25.Franco per post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel maor 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zg innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, 'die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Schiedam, 9 Juli 1903, ENGELAND. Twist onder vlootvoogden. De. politieke en militaire wereld is in opschudding door de nieuwe uitbarsting van twist onder de hooge bevelhebbers van de Britsche „onoverwinlijke vloot". Ad miraal lord Charles Beresford, comman dant van de belangrijke Kanaalvloot, was steeds hot „enfant terrible", die overhoop lag met superieuren en onderbevelhebbers, maar de aan 't licht gekomen feiten zijn wel geschikt de voorstanders der vloot een schrik op 't lijf te jagen. Het gisteren ver melde bericht, door de „Times" gegeven, dat er een aanvaring tusschom tweo krui sers is voorkomen doordien vice-admi- raal ScQtt 't vertikte om een bevel van zijn superieur Beresford op te volgen, blijkt juist te zijn. De Standard" vult het be richt aan met do mededeeling, dat, toen Beresford aan Scott vroeg waarom hij het bevel niet had opgevolgd en Scott ant woordde, dat aan gehoorzaamheid gevaar verbonden was; Beresford zeide, dat Scott „goed had gehandeld". De „Standard" hoopt, dat deze afloop van het voorval tot een verzoening tusschen, de vijandige admiraals zal leiden. Ditmaal had hot dwaze bevel geen nood lottige gevolgen, maar jaren geleden had een groote ramp plaats. Bij de aanvaring tusschen de Britsche schepen „Victoria" en „Camperdown" in Je Aliddcllandsche zee, volgde een admiraal het bevel van den opperbevelhebber op, ondanks het gevaar dat hij inzag. De „Victoria" zonk en een groot deel der bemanning liet er het le ven hij. De regeering houdt Beresford de hand boven het hoofd, vermoedelijk omdat Be resford zeer populair is. In het Lagerhuis werd aan minister Asquith de vraag ge steld of de regcering pogingen zou, doen tot bijlcgging van de geschillen tusschen die officieren bij de zeemacht en of zij oen onderzoek zou instellen omtrent do veran deringen in hel beheer en. de organisatie van de zeemacht, die tot deze geschillen aanleiding hadden gegeven. Asquith antwoordde, dat de regcering behalve uit niet bevestigde geruchten „geen kennis had van de beweerde geschillen", maar als de discipline of de belangen van de vloot er onder zouden lijden, niet zal aarzelen om onmiddellijk krachtige maat regelen te nemen. De leiding1 van devloot- politiek berust bij de regeering en de zee officieren in, actievon dienst hebben die staatkunde noch te bespreken, noch te cri- tisecren, maar haar uit tc voeren, getrouw aan hun superieuren, in onderlinge har monie en daarbij uitsluitend te letten op de verhooging van het peil van de zeemacht. Roman naar hetDuitsch van TIED WIG ERLIN. Dit vage démenti werd met luide toe juichingen begroet. DUITSCHLAND. E uien burg. Gisteren, de 9e zittingsdag in het mein eedsproces, was de belangstelling, na de sensationeele getuigenissen van Riedel en Ernst, verbazend groot. Een groote menigte had zich voor de poort van 't gerechts gebouw en aan de overzijde opgesteld en wachtte in spanning dc komst van, de auto af, waarin de beklaagde van de kliniek Cliarité naar Moabit wordt getransporteerd. Het gerechtsgebouw wordt door een sterke polrtienracht bewaakt. De deuren worden zoo zorgvuldig gesloten, dat zelfs de pre sident der rechtbank, Kanzow, bij zijn ver schijnen gistermorgen voor een gesloten deur kwam en eerst na herhaald kloppen en het luid uitroepen van zijn naam opende dc dienstijverigc beambte de deur Ondanks het bevestigde bericht dot Eulen- burg er in 't geheel niet ziek uitziet, wordt hij nog steods als een zieke behandeld, verblijft in de kliniek in plaats van in de gevangenis, wordt do trappen van 't ge rechtsgebouw opgedragen en gaat na af loop der zitting 'n half uurtje in dc auto toeren. Er zijn weer nieuwe getuigen opgeroe pen zoowel door Üe verdediging als door het 0. M. Bij het verhoor van Ernst, Dinsdag, ge tuigde deze nog, 'dat hij den beschuldigde eert brief heeft geschreven, waarin hij zei dat er tusschen hen niets voorgevallen was. Die brief is bij Eulenburg in beslag ge nomen. Ernst had met dien brief zijn vroe- gcren weldoener willen helpen. VanEuIen- burg's moeder had Ernst een hypotheek van 12,000 Al. gekregen, van den prins zelf tweemaal de rente, toen nog eens 1000 AL; en op het einde van 1907 nog een leening van 2000 AI. Verder getuigd' Ernst, dat hofraad Kistler tc Alünchen hij Irenr was geweest om hem te bewegen, niets over den prins uit ite brongen!- Ge vraagd wat hij zijn Biechtvader van de zaak had medegedeeld, weigerde Ernst te antwoorden. Ernst gaf zijn getuigenis met don grootsten tegenzin; hij schaamde zich, zeide hij, voor zooveel menschcn die din gen te herhalen. To Alünchen had hij eerst niets willen zeggen, omdat hij zich voor- zijn kinderen schaamde. Getuige 'Riedel schijnt bij het verhoor om al de vragen, die men hem deed, kregel te zijn geworden, Verschillende getuigen werden gisteren verboord en de voortzetting op hedenmor gen bepaald. Naar de „N. Ges. Korresp." uit goed ingelichte kringen weet te berichten, heeft op bevel van den keizer als do grootmoes ter van de hoogste Pruisische orde van den zwarten adelaar, den kanselier der orde generaal-veldmaarschalk v. Hahnke, enkele dagen voor 't begin van het proces Eulen burg verzocht hem de versierselen der- zwarte adelaarsortie, waarvan Eulenburg idder is, terug te geven. Eulenburg heeft aan dat verzoek voldaan GEMENGDE HEDEDEELINGEN. 44) Inge staat plotseling bij den stroom, op de plaats waar Gutiter von Jellinglmus luiat- die beleodigerule woorden eens heeft toege voegd. Wat kon haar op dit oogenblik Jel- linghaus schelen, wat beteekent voor haar datgene wat eens was of eens zijn zal? Slechts wal daar is voorgevallen, waarheen het rijtuig is gereden, waarheen de menschcn zich schijnen tc haasten, die vóór haar do straat uitsnellen. Er gaat haar een reuzengestalte vooruit met het verschrikkcliike gelaat naar haar toegewend En een steru, die haar tot in de eeuwigheid zal bijblijven hoort ze zeggen: „Tot Zondag tot Zondag Zij wil niet verder gaan, niet de laatste schreden doen tot dn plaats, waar het slacht offer ter neer ligt. Eu toch staat ze plotse ling daar en haar blikken staren in Sonja's doode oogen. Elisabeth richt haar gezicht op, diuirna verheft ze zich in heel haar grootte, ze strekt haar arm uit en met haar vingors wijst zo op dc plaats, Wfiar Inge staat. „Die is het die heeft het gedaan." Allen hooren liet en allen begrijpen hot en aller oogen richten zich op haar. „Die is het - die heeft het gedaan." Zc beweegt zich niet, zo kan niet weg gaan, ze kan zich niet uit do voeten maken. Slechts haar oogen leven'nog en zij rukken zich los van de doode oogen van de verstijfde gestalte met de opgeheven arm. Dc oude man daar, dien zij kent, hij zal toch niet ook - „Ja -jij!" Dreigend en toornig vlamde liet uit het gezicht van den man, dien zij oom noemde. Maar daar daar stond de vergeving De man, die eens in hartstochtelijke liefde haar lippen luid gekust, die zou wol mede lijden met haar gevoelen Grenter's blikken blijven in de hare rusten en liet doet haar als een dolksteek aan. „dij F H i" HOOFDSTUK XIX. „AInnr, lieve schoonmama, Inge weet toch immers wel dat ik lutar zou afhalen. Waar is ze dan toch heen?" Mevrouw Sondegg was hoogst wanhopig. „Ik weet het niet, beste Frank, heb nog maar een oogenblikje geduld. Ze is niet bij Alice, daarheen heb ik al om haar gezon den. Er zal haar toch geen ongeluk zijn over komen?" Frank Ortloff sloeg het linker been over het rechter en dan weer het rech ter over het linker, „Och kom, daarvoor is zo veel te vlug en bij de hand. Bedenkelijk lijkt me echter die groote drang naar vrijheid en wat dat punt betreft, hierover heb ik altijd zeer strenge opinies als het handelt om mijn toekom stige vrouw." Mevrouw Sondegg meende in deze woor den oonigo i.chcipte op te merken. „Maar Frank," vervolgde ze ijverig, terwijl zo voor hot raam stond, „wat Haal je je 'dan voor muizennesten in je hoofd Je weet dan zeker nog hcelemaal niet hoe fatsoenlijk en beschei- Frankrijk. In een vergadering in de Arbeidsbeurs te Parijs werd bij acclamatie een motie aan genomen, waarbij uitdrukking werd gegeven aan den wil der vakvereenigingen om over hunne belangen te beraadslagen, ondanks het in het hun toebehoorende gebouw gege ven verbod, waarbij men zich verbindt op het geschikte oogenblik een algemeene staking van 24 of 48 uur af te kondigen, waarbij het verder aan den bond der vakvereenigingen wordt overgelaten de eerstvolgende bijeen komst op touw te zetten om maatregelen voor de organisatie te treffen, en waarbij ten slotte verklaard wordt, dat men zich steeds vereenigd en vast besloten zal weder- vinden om den draak te steken met de wille keurige maatregelen van het prefectorale bestuur, Italië. Op Sicilië legt men de grootste vreugde aan den dag over de invrijheidsstelling van den dicfachtigen minister Nassi. I;n tien de partementen koos het „verheugde" volk hem tot afgevaardigde en in een ontelbaar aantal gemeenten tot raadslid. Aleer dan honderd vereenigingen kozen Nasi toteere lid. Nasi gaat 'n triomftocht houden door Sicilië: Zaterdag is hij te Palermo, van daar gaat hij naar Alessina en Catania. welke macht de regcering schandelijk mis bruik maakt. Zonder gerechtelijk onderzoek worden vooral de politieke misdadigers, in strijd met de wet, opgepakt en op trans port gesteld naar Siberië. Een voorstel van een Octobrist om verbanning lanigs admi- nistratievea weg, zoolang zij nog blijft be staan, alleen toe te passen in de door de wet aangegeven gevallen en niet als straf voor onbeduidende politieke vergrijpen werd met groote meerderheid van stemmen aan genomen. Van de 166,000 stemmen, die tot dus ver bij de verkiezingen in Finland zijn uit gebracht, waren 62,000 ten gunste van de socialisten, 45,000 op oud-Finnen, 25,000 op jong-Finnen, 22,000 op de Zweedsche partij. Te Petersburg staan thans een 40-tal re volutionairen terecht, beschuldigd van den bomaanslag tegen de woning van minister Stolypin, Onder de beschuldigden, die tot allerlei standen behooren, zijn ook een aantal vrouwen, zelfs een prinses, dochter van een lid van den Rijksraad. betooging voor Bryan plaats gedurende meer dan een uur. De vlaggen der meeste staten werden orn de banier met Bryan's portret geschaard. Een uur lang werd er gejuicht en werden vaderlartdsche liederen gezongen, zoo dat er een oorverdoovend leven heerschte. De admiraliteit bestelde, volgens het „Berl. Tagebl." voor D/a millioen gulden Whiteliead- torpedo's in Engeland. Rusland. Te ICobulty werd de directeur van de pe- troleummaatschappij Bakoe-Batoem, Rosen- feld vermoord. Men denkt dat een ontslagen werkman de dader is. William Stead, de bekende Engelsche pu blicist, die te Petersbu rg vertoeft, werd dezer dagen door minister Stolypin ontvangen. Stead kreeg, volgens de »Lok. Anz." de overtui ging dat de Russische regeering ook verder in de Doema zal steunen op de Octobristen- partij. Engeland's toenadering tot Rusland wordt volgens Stead door (370 leden van Het parlement goedgekeurd, terwijl er maar 59 tegen zijn. De ontmoeting te Reval was een onderpand van den vrede. Aan een oorlog van Engeland met Duitschland denkt niemand omdat Engpland s belangen nergens botsen met die van Duitschland enz. In de Doema werdoa eergisteren de cre- dietcn voor het onderhoud van Siberische ballingen, behandeld. Leden van de lin kerzijde, maar ook Octobristen laakten de verbanning langs administratieve!! weg, van den Tnge in elk opzicht is. Men mag eigen lijk zijn eigen vleesch en bloed niet zoo zeer prijzen, maar dit kan ik je wol zeggen je krijgt de beste, bescheidenste vrouw ter wereld." Ortloff knikte, terwijl tegelijkertijd een iro nisch lachje om zijn lippen speelde. liet spottend gegeven antwoord van Frank hoorde mevrouw Sondegg maar half, daar ze ingespannen luisterde of er geen slap buiten weerklonk. „Een rijtuig," riep zo plotseling uit, liet gordijn op zij schuivende om naar beneden' te kunnen kijken. „Het is Inge's gewoonte weliswaar niet om geld voor rijden uit te ge ven, maar het rijtuig Houdt toeh hier stil en hoor dc voordeur is reeds open en dicht ge gaan. Alisschien is zij het toeli wel." Zij moest het wel zijn, want op hetzelfde oogenblik werd er aan de bel getrokken. Ter wijl het dienstmeisje open deed, se,hikte me vrouw Sondegg nog het een en ander terecht op de gedekte koffietafel en Frank Ortloff keek ontstemd en vol verwachting naar de deur. Verschrikt bleef hij luisteren dat we ren toch niet Inge's lichte schreden? Wie zou zich daar zoo door de gang slepen op zulk een geheimzinnige manier! Ook mevrouw Sondegg schrok hevig en haastte zich naar de Hour, juist toon deze word opengedaan. Als een beschonkene haar weg tastend langs den wand zoekend, met de uitdrukking van een waanzinnige in de doodsbleeke trek ken, strompelde Tnge dc drempel over. Dc oogen puilden bijna uit haar oogkassen en waanzinnige angst en schrik stond daarin te lezen. „Inge!" Per zië. Uit Teheran wordt aan de „Kóln. Ztg." geseind, dat Emir Badoer-el-Sjeng thans tot minister van oorlog is benoemd eaaan Said-ed-üauieh de portefeuillp van buiten- landschc zaken werd aangeboden. Hij be weerde echter niet te kunnen samenwerken met het thans in functie zijnde kabinet. De Russische raadgevers en leermeesters van den sjah hebben hun ontslag inge diend en een eisch tot schadevergoeding in gesteld ten bedrage van f 120.000. De kozakken-kolonel Liakhof bekleedt thans alleen nog do betrekking van mili tair gouverneur, prins Aloyah-ed-Dauleh is gouverneur van de stad geworden. In de moskee mogen weder godsdienstig- bijeenkomsten worden gehouden. Zondagavond werd de Duitse,he drago man (tolk) latten door 10 man, behoorende tot do ongeregelde troepen, aangevallen; het gelukte hem echter te ontkomen. Bij de Perzische regeering is wegens het gebeurde een klacht ingediend. T u r k ij e. Generaal Scherinoi-pasja werd gisteren te Alonastir door een Turksch officier dood geschoten toen hij uit 't telegraafkantoor kwam. De moordenaar ontvluchtte. Hofberichten. II. M, de Koningin en Z Iv. II. de Prins hebben heden ten Paleize Bet Loo aan het gastmaal, dat ter eore van den sultan van Assahan en gevolg, na afloop der audiëntie, gegeven wordt, vereenigd den minister van koloniën, den grootmeester baron Sirtema van Grovestins, den opperkamerheer baron van Pallandt, den kamerheer-ceremoniemees ter, graaf van Randwijk, alsmede den dub belen dienst van dames en hoeren van het civiele en militaire huis van H. M. H. M de Koningin-Moeder zal morgen ten '1 uur ten paleize Soestdijk den Sultan van Assahan ontvangen, waai na H, M. hem een dejeuner aanbiedt. Tan het Hof. Aforgen te D/> zal de Prins op het con cours hippique tegenwoordig zijn. Alle nummers zullen dren dag weer zeer be langrijk zijn. Het aantal inschrijvingen is bijzonder groot voor het springconcours, ongeveer 60. II. M. de Koningin naar Dobbin. Naar wij vernemen, is er sprake van. dat H. M. de Koningin de eerole drie weken van Augustus in Dobbin zal doorbroturen. (,„N. Cl") Audiënties De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Alaandag 13 Juli a.s. niet plaats hebben. Onze ministers. De Alinister van Waterstaat vertrok he den met eenige andere autoriteiten naar Zeist ter bezichtiging van de terreinen voor het aldaar te bouwen postkantoor en den geprojecteerde!! weg voor een ele-ctrischon tram van Utrecht naar Zeist. Itaad van State. Vereenigde Staten. De/ democratische conventie te Denver schiet niet hard op met de keuze van een candidaat. De arbeid der conventie bleef tot nog toe bepaald tot eenige formaliteiten. Toen echter de vaandels met Bryan's portret wer den binnengebracht, had er eeu grootsche Als een wilde, heesche kreet kwam dit woord mevr. Sondegg over de lippen, daarna hief ze de bevende arm op, vees inel den vin ger 0]> Frank Ortloff, terwijl ze een kort ze nuwachtig lachje uitstootte, waardoor hem het bloed bijna in de aderen stolde, temeer nog toen ze heesch siste: „Ben jij daar? Dat is goed z.oo ga nu maar eens heen om ga toch zij wacht immers nog Hechts op jon Hij was vaal bleek geworden, gramstorig dwaalden zijn ocgen heen en weer, daarna snelde hij, zonder verder een woord te zeg gen de kamer uit. „Wat begreep hij goed, wat ik meende. Inge, mijn arm kind!" De roep van de beangstigde moeder drong niet door tot het oor van haar kind. Inge stond stok stijf te staren naar den grond als iemand, die iets spookachtigs ziet, boor den haar oogen zich op het blauwe patroon van liet tapijt onder haar voeten. Dat zou een tapijt zijn? Neen, zij wist het beter. Grijs en ijskoud zooals de stroom, grijs als het breken de ijs, de krakende schotsen. En dat, dat waren geen bloemen ranken on fltiveeligen bodem neen, wilgentakken waren het, kale zwarte takken en wat ze krampach tig vasthielden dat was zij dood vermoord! Wild keek ze om zich heen, slin gerde heide armen omhoog oen kreet, die door merg en been ging kwam over haar lippen en als levenloos stortte ze terneer. Haar moeder hoog zich murstig over haar heen en rukte met hovende handen aan al haar leden. Inge bewoog zich niet. Mevrouw Sondegg richtte zich op, ldcef een oogeublik geheel ontsteld staan en holde toen plotseling weg. Blijkens een bij don Raad van State, af- deeling voor de geschillen van bestuur inge komen Kon. besluit, is weder gehandhaafd een besluit van God. Staten van Noord-Ilol- kuid tot goedkeuring cener politieverordening houdende vei bod tot het laten zwemmen of losioopen van zwanen, ganzen en eenden in eeu polder (de Oosterpolder) met het oog op liet door die dieren aanrichten van schade, ditmaal inzonderheid voor uarmoezierderijen en fruitteelt. Welk het ongeluk was, dat haar kind zoo van streek bracht kon ze zich zelf wel con- strucerenhoe het zich verder had toegedra gen, of het vreemde meisje dood was of niet, daarover bekommerde zij zich niet maar hulp wilde ze inroepen. Alice, do wereldwijze raadgevende Aiiec moest hier haar licht laten schijnen. Inge trachtte het blonde kopje op te hef fen vermoeid leunde ze op haar arm en richtte zich e\en aan dc tafel op, om echter dadelijk in de nnastbijsfaande fauteuil ineen tc zakken. Er kwamen menschen do kamer binnenloo- pen. Inge echter was niet in staat ze te kennen. ..Incre, kom toch tot je zelf ik ben het Alice!" „Inge, mijn kind, spreek dan slechte een enkel woordje tegen je moeder." Moeder! Dat woord was de hamerslag, die de gesloten poorten van Inge's bewustzijn verbrijzelde; alles bracht haar dit woord m herinnering, den gehevlon inhoud van haar leven, zooals het was geweest en wat er van was geworden, met heide handen, maakte ze au een wild afwerende bewoging. „Raak me niet aangilde ze, „vaak me niet aan, zeg ik jullie! Jij niet en u ook niet „Och, lieve kind, wie meen je toch tc zienWees toch kalm, je moedor vf immers hij je!" De hovende vrouw trachtte de arm om Taco's hals tc slingeren. „Raak me niet aan U bent geen moe der! U hebt me verkeerd geleid!" (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1