Zondag i2 Juli 1908 62' Eerste Blad. i\o. 12741 Deze courant verschijnt d a g 1 ij k" s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en V.laardingen fl. 1.25.Franco V per post fl-1.65. Prrjs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een nux aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel mee» 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zi; innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Lurean te bekomen. In de nummers, 'die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Openbare Aanbesteding. Op Bondcrdag 2a «Full a.s. zal door Burgemeester en Wethouders van Schiedam worden aanbesteed volgens bestek no. 14: het rloleeren, ophoogen en bestraten van de Broersvest en hot plein bij de Itot- tcrdamsche poort, het maken van een brandleiding en verder bijkomende wer ken. Het bestek is tegen betaling van f2. ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. De aanwijzing alle werkdagen van 9—12 uur Y.m. in de Directie-keet aan de Dwars straat. Insehrijvingsbiljetten in te leveren uiterlijk 11 uur v.m. van den dag der aanbesteding, BUITENLAND Schiedam, 11 Juli 1908. RUSLAND. D c F i n s c h e Landdag. De verkiezingen voor den Finscheai Land dag hebben, weinig verandering gebracht im. de verhouding dor partijen. Gekozen zijn tot nu toe 76 socialisten, 53 oud-Finnen, 29 jong-Finnen, 30 leden van de Zwcedsche partij en 8 agrariërs. De vorige Landdag bestond uit 80 so cialisten, 58 oud-Finnen, 25 jong-Finnen, 24 Zweden cn 11 agrariërs. Deze Tweede Kamer wa13 bijeengeroepen op 5 Nov. 1905, toen aan Finland zijn zelfbestuur werd te ruggegeven. 4 April j.l. werd hij ontbonden doordien er een wantrouwend votum je gens den Senaat was uitgebracht on de regcoriug beweerde dat de Landdag niet meer beantwoordde aan de wenschen des volks. De Landdag had zich ook scherp veizet tegen militaire uitgaven en tegen hot inlijven van Finsche roeraten bij hot Rus- rSische leger. De gioote kwestie was dat -/de centrale regcering, Ic Petersburg het ,t roede Finsche parlement naar huis wilde zenden en de vrijheden, die de Finnen her- over hadden, weer inkrimpen. Duidc- lijk bleek dat de bedoeling was Finland weer aan banden te leggen, uit de intcr- jjd: pellaties in do Dooma, waar behalve de rechterzijde ook de Octobristen afschaffing van de Finsche privileges bepleitten. Intusschen is hot nieuwe Finsche par- p> lement vrijwel gelijk het oude cn bleken noch de gouverneur, noch de centrale re- geoting to Petersburg eenig begrip tehob- ben van do wenschen va,n liet Finsche volk. Begin Augustus komt het nieuwe par- y loment bijeen err vermoedelijk zulloirr er Inge Sondegg. Roman naar het D u 11 s c h van TIEDW1G ERLIN. aanstonds weer conflicten rijzen met den reactionairen Senaat. Schrikbewind. Uit officieele statistieken, waarvan de zer dagen melding werd gemaakt, bleek dat zelfs in den laatsten tijd. het aantal ter- doodveroordcelingen en terechtstellingen, in Rusland schrikbarend, groot is: er woedt een onmenschelijke onderdrukking tegen de politieke misdadigers. Hit Odessa wordt aan de „Frankf. Ztg." geseind, dat de doodvon nissen in de laatste dagen weer op schrik wekkende wijze toenamen. Eiken dag heb ben daar verscheidene terechtstellingen plaats. De Petersburgschc „iBeurscourant" van Donderdagavond vermeldde 3 ophangingen en 17 terdoodveroordeeüngen. Zeven van de vijftien gevangenen te Alexandrowsk, die voor den krijgsraad wa ren, gebracht, wegens poging tot ontsnap ping en moord op hun bewakers, zijn ter dood veroordeeld. De krijgsraad te Wiborg heeft 29 soldaten van het garnizoen aldaar veroordeeld, we gens lidmaatschap van een revolutionaire verecniging; 18 zijn veroordeeld tot straffen van 6 tot 10 jaar dwangarbeid, 9 zijn verbannen en 2 vrijgesproken. Twee beklaagden had-den zich vóór den aanvang van hot geding uit do voeten ge maakt. In de bibliotheek van het keizerlijk paleis le Petersburg zijn diefstallen gepleegd van mcdaljes en munten van historische waarde, die vervangen zijn door namaaksels. Het totaal v;m de diefstallen bedraagt 50.000 roebel. De onderdirecteur van de biblio theek, kamerheer Lemann, is gearresteerd. FRANKRIJK. Voor den vrede. Jean Jaurès, de leider der Fransche par lementaire socialisten, heeft in een arti kel in het „Berliner Tagoblatt" zijn opvat tingen over don politieken toestand in Euro pa uiteengezet. Ilij zegt, dat Frankrijk wel uiterst vredelievend is, maar nog niet zal dulden, dat een andere staat aan zijn onaf hankelijkheid, aan de vrijheid van zijn bin- nenlandsehe ontwikkeling zou raken of do vrijheid van zijn bondgenootschappen zou belemmeren. liet denkbeeld van een revan che-oorlog met Duitschland zou, volgens hem, in Frankrijk nog niet eens duizend aanhangers vinden, al geeft hij toe. dat ook in dat land groepen zijn, die in staat zou den zijn uit eigenbelang verwikkelingen te veroorzaken, die allicht tot groote interna tionale moeilijkheden zouden kunnen leiden De triplo en Lente tusschen Frankrijk Engeland en Rusland behoeft nog geens zins als een bedreiging van den vrede te worden beschouw d, zij kan integendeel vre delicvende bedoelingen en een vredelie vend resultaat hebben. Aan de bestaande animositeit tusschen Duitschland en Frank rijk zou ook wel een einde kunnen worden gemaakt. In Perzië, Klein Azië en op den Balkan heeft Frankrijk geen bijzondere be langen en kan dus zijn medewerking vcr- leencn om overeenkomsten tot stand te brengen, waarbij de rechtmatige aanspraken van Oostenrijk-IIongarije en Duitschland mot die van Engeland en Frankrijk in over eenstemming worden gebracht. Een ongeluk echter noemt Jaurós het, dat Duitschland zich schijnt te solidarisee- ren mot Turkije, niet alleen met het Turk- sche rijk, maar ook met de Turksche mis bruiken. Het zou Turkije voldoende kunnen beschermen tegen gewelddadige handelin gen, zonder dat het ondersteuning behoeft te weigeren voor het noodzakelijk werk van humane hervormingen. Wanneer Duitsch land te rechter tijd do stem van hot ge zond verstand zou doen hooren, zou het de taak van de vrienden dos vredes ver gemakkelijken, om aan de toenadering tus schen Frankrijk, Rusland en Engeland een werkelijk vreedzame boteekenis te geven en zoo het uur te bespoedigen, waarop het drievoudig verhond en de drievoudige en tente zich zouden kunnen vereenigen tot een groote Europeesche entente. En ter bereiking van dit doel zullen de Fransche socialisten gaarne al hunne krachten in spannen. Het „Berl. Tageblatt" verklaart in een bij schrift, dat het gaarne de verzekering om trent de vredelievende gezindheid van het Fransche volk aanneemt, maar het niet met Jaurès eens is ten opzichte van do hervormingen in Macedonië. Die hervor mingen mogen niet slechts in schijn humaan zijn en in geen geval moeten zij er toe kunnen leiden om den Bulgaarschen verstoorders van den vrede hunne taak te vergemakkelijken. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. aileen laten, maar ik zal terugkomen om mijn recht op te vorderen Krakend viel do 'deur achter hein in hot slot, „Inge, wat heb je gedaan? "Wat heb je in Godsnaam gedaan?" „Een schurk de 'deur gewezen," viel ze haar moeder bits en streng in 'de rede'. „Ga eerst maar eens wat rusten, Inge, dat zal het beste zijn, je weet immers in 't ge heel niet meer wat jo zegt. Morgen, als Frank terugkomt zal jo alles wel meer dui delijker en verstandiger zien." „Nooit," hernam ze scherp. Daarna voegde ze er langzaam aan toe Misschien z.al nog eens do dog aanbreken, waarop u voor uw leven staat, zooals ik' van- 46) Frank Ortloff echter nam mevrouw Son- degg van top tot teen op met de meest moge lijke verachting, terwijl hij antwoordde: „Be spaar u de moeite van een dergelijke rode- neoring, mevrouw. Indien u uw invloed nog eons wilt doen gelden, mevrouw, zoo kan u zich tot uw dochter wenden, die het sieraad, waarnaar zo eens zoo bcgecrig was, van de hand heeft gerukt. Ik echt-er denk er niet aan mijn eens verworven verloofde te laten loepen, om alleen in schuld en droefheid voort te leven. "Voor het oogonblik heb ik recta meer to zoggen en daarom zal ik u daag voor het mijne heb gestaan, moeder. Waarop het verleden helder als glas voor u staat en waarop u bemerkt wat het verleden hoeft geborgen cn wat het had moeten her gen. Dan ook z,al dit uur u duidelijk worden en huiverend zult ge u afvragenhoc was het mogelijk, dat ik mijn kind den weg tot een boter leven zelf heb willen versperren? En dan ook zal u zich afvragen, of u wel altijd een moeder voor mij zijt geweest, een goede moeder, die haar kind onder het oog tracht te brengen, dat de hoogste leve waarde innerlijk is te vinden cn niet daar huiten op huwelijksmarkten. Moge de dng; waarop uw oogen zullen worden geopend minder zwaar voor u zijn, als hij voor mij is geweest. Eu laat mij nu ongestoord alleen zijn." Mevrouw Sondegg hoorde of z.ag niets meer. Ze had zich in een leunstoel neer laten Vallen, haar gelaat in den zakdoek verbor gen, snikte ze erbarmelijk. Zachtjes liep Inge op de deur toe, bij den drempel keerde ze zich nog even aarzelend om. „Vaarwel!" Daarna liet ze geluidloos de deur nchter zich in het slot vallen. Mevrouw Sondegg bracht een wanhopig onmsligon nacht door; eens zelfs was ze ver schrikt uit bed gesprongen in het idee, dut Inge haar had geroepen. Ze luisterde inge spannen, alles bleef evenwel stil. Ze wilde trachten weer in te slapen, maar hoorde tel kens het geheimzinnige kloppen van een hout worm plotseling drong nu van uit de verte het huilen van een hond tot haar 'door. Daar sterft iemand zegt het bijgeloofzij moest wel daaraan 'denken en opeens hoorde ze heel duidelijk con stem in haar binnenste „Och neen ik ben immers al gestorven en Por tu g al. De republikein Almeida bestreed in de Cor- tez de civiele lijst en eischtc dat 'de regeering een nota over de uitgaven van het koninklijk huis zou overleggen, opdat regeering en par lement gezamenlijk de dotatie voor den ko ning zouden vaststellen. Engeland. Het Lagerhuis zal 1 Augustus op reces gaan de herfstzitting zal 10 October worden geopend. Frankrijk. De «et op de nieuwe havenwerken te Havre, waarvoor de kosten op SG millioen frs. geraamd zijn, is gisteren door de Kamer aangenomen. Met groote meerderheid van stemmen heeft de Kamer gisteren een motie, door minister Gaillanx gesteund, aangenomen, waarin urerd aangedrongen op spoedige behandeling van de inkomstenbelastincr. waarover in de herfst zitting de eindstemming zal plaats hebben Een motie door Georges Berry voorge steld, inzake de toepassing der doodstraf, werd met 28S tegen 231 stemmen tot een andere zitting uitgesteld. kan nu ronddolen. Ik kan bij hem zijn en bij zijn blonde verloofde zoo dikwijls ik wil.' Met wild kloppend hart richtte zij zich op en stak het licht aan. Iloe kwam ze toch zoo zenuwachtig opgewonden, als was ze vrcose lijk angstig. Ze streek het klamme haar van haar voorhoofd. Zij keek naar de klok Goddank bijna morgen. Zo stond op, trok haastig ecnigc klee aan en begon in huis rond te dribbelen Geheel ongemotiveerd kwam ze plotseling op het idee eens even oen blik in Tnge's kamer te werpen. Zou ze nog slapen? Zo had zoo vreemd en verward geredeneerd gisteren, dat er werkelijk wel reden was om te vreezen dat zo misschien koorts zou hebben gekregen na de groote opwinding. Voorzichtig sloop ze naar Inge's 'deur, duwde deze zachtjes open en vond al tas tend in do duisternis het bed. Zo voelde voor zichtig met de hand aver het kussen om daar na mot een kreet van schrik terug te dein zen. Van uit de gang kwam het 'dienstmeisj met een brandende lamp in de hand. Het bed was leeg Inge was verdwenen HOOFDSTUK XX. Daar, waar de zelfmoordenaars hun laatste rustplaats vinden, lieten ze Sonja in het graf dalen. Sleehls weinige bloemen versierden de kist, alleen de beide kransen, die Guntcr von Jellinghaus en Kasimir Duhring or op had den gelegd. Elisabeth had haar zustor geen bloemen op haar laatsten tocht moegegeven De ecne bloedroodo roos, die zij haar «il achterna werpen in het graf, zit nog verbor gen in de plooien van lmar japon, daar waar linar hand zich krampachtig tegen haat Servië. Volgens geruchten in Engelsclic bladen was er in Servië een oproer gaande. Com mandant Niatzy had zich meester gemaakt van de wapenmagazijnen. De Servische gezant te Parijs, geinler- viewd door de „Libertë", sprak die geruch ten beslist tegen. Geen enkel bericht daar omtrent is bij de legatie ingekomen. De naam Niatzy, zooals de leider van de om wenteling zou heeten, is niet Servisch en geen enkel officier van dien naam dient in het Ser vische leger. Het arsenaal waarvan sprake is ligt in een dorp ver van de hoofdstad. De gezant erkende dat Servië op dit oogen- hlik een politieke crisis doormaakte, maar dit betrof een gewone parlementaire crisis, die in andere landen evenzoo voorkomt. Perzië. Momtaz ed Dowleh, dc president van het vroegere parlement, heeft zijn wijkplaats in het Fransche legatie-gebouw te Teheran weer verlaten. Volgens hem is 't eenige middel om rust in 't land te krijcrenhet weer bij eenroepen van het oude parlement. Twee jaren lang voerde het strijd tegen onderdrukking, tegen het zedenbederf en de kuiperijen van de bureaucratie en heeft intusschen do be langen van boeren en arbeiders behartigd. Het lag ook geenszins in de bedoeling van het parlement, een geschil met 'den sjah uit te lokken. Na de crisis van December jl. had men n.l. gegrimde hoop gelm'd, dat 'do grond wet behoorlijk zou worden uitgevoerd, dank zij den moreelen steun van "de gelieele wereld en de waarborgen, die door Engeland en Rusland waren gegeven. Dat in het parlement wapens of bommen aanwezig zouden zijn geweest, ontkende He president beslist en eveneens, dat de natio nalisten 'de vijandelijkheden hadden geopend. Zes uren voordat de kozakken kwamen, had de sjah ecu schrijven gezonden, mededeelend, dat hij toestemde in 'de vorming van een ge mengde commissie, bestaande uit 12 'eden van de hofhouding en 12 volksvertegenwoor digers, 'die zouden trachten de gerezen ge schillen uit den weg te ruimen. Verder verklaarde de president, dat de zaak nog niet uit is, dat 'de beweging ten gunste van hervormingen zal voortduren, dat de opgewondenheid nog alles behalve geweken is en 'dat volstrekt niet gezegd kan worden dat 'de reactie het pleit heeft ge wonnen. De reactionnairen schijnen zelfs ge progrhm to hebben en 'doen blijkbaar niets anclers dan het Volk in het harnas jagen togen de constitutie. Intusschen worden er nog voortdurend personen gevangen geno men, anderen verbannen, cn is het plunde ren ook nog niet gestaakt. Te Tabriz is, naar het heet, de orde weder hersteld en is elk der beide partijen voor zich van meening de overwinning te hebben behaald. T u r k ij e. De moord op generaal Sjemsi-pasja, bevel hebber van de Turksche troepen te Monasc tir, heeft licht geworpen op den toestand van anarchie die in 't leger heerscht. Een draadbericht d.d. 9 dezer uit Konstantinopei meldt dat te Monastir muiterij heerscht. Te Skoetari Oeskjocb en Adrianopel zijn even eens feiten van insubordinatie voorgevallen welke zich niet alleen onder de soldaten maar ook onder de officieren voordoen. 50 artille rie-officieren te Adrianopel, ontevreden over traktementsverhooging aan andere officieren toegekend, maakten zich meester van 't tele graafkantoor en lieten te Yildiz Kiosk weten dat zij naar Bulgarije zouden deserteeren in dien hun eischen niet werden ingewilligd. Een commissie van onderzoek is daarop naar Adrianopel vertrokken. 16 bataljons redifs uit Smyrna zijn naar Monastir afgezonden. De moord op Sjemsi-pasja is geschied op aanstichting van de jong-Turksche (hervor mingspartij. Te Yildiz Kiosk heeft die moord en de muiterij in het 2e en 3e leger korps groote sensatie gemaakt. Sjemsi-pasja was met troepen naar Resnja afgezonden om daar de opgewoneïen soldatengemoederen te kalmeeren. Een adjudant had de troepen we ten te verwijderen, door ze op expeditie te zonden tegen een denkbeeldige bgnde en was er niet de regimentskns vandoor gegaan, waarin 6000 gld. De inoorH op den gene raal is door 3 officieren geschied. Twee hun ner zijn gevlucht. De troepen zouden de vluchtelingen hebben laten ontsnappen. Maarschalk Osman-pasja is met uitgebreide volmacht naar Monastir vertrokken. borst had gedrukt. Geen tranen bevochtigden haar oogen, geen tranen heeft ze nog sedert het vreeselijk ongeluk haar ter oore is geko men, gestort. Boven de gapende kuil hangt aan dikke touwen de lijkkist. Do mannen die met hun sterke handen do touwen vast houden, hebben de hoofden ontbloot, evenals dc weinige belangstellenden, die allen de hoof den laten zinken, en de handen vouwen. De rechter, die naast Jellinghaus staat, treedt op het graf toe en breidt zegenend zijn handen uit. „Zalig zijn de reinen van harteroept hij de in de diepte verdwij nende lijkkist na. Zijn stem klonk hcesch cn schor bij deze woorden. Elisabeth staat stokstijf en beweegt zich nietze blijft krampachtig, vasthouden, dat wat haar jnponplooion verbergen, met- een wee moedig, geluid' worden He tou«'en aangetrok ken. Jellinghaus werpt een handvol aarde naar heneden. Ook Elisabeth komt nu weer naar voren, gooit de roode roos naar beneden op de lijkkist barer zuster en met luide, zekere Hem zegt ze: „Oog om oog, tand om "tand Dan doet ze eenige stappen achterwaarts, weert mot stemme gebaren ieder af, die haar nadert, haar troosten of steunen wil, draait zich om en gaat. Do beide agenten, die tot handhaving dor orde mode toeschouwers zijn geweest, staan met ontbloote hoofden en met verbaasde ge zichten laten zo Elisabeth pusseeren, als ze hoog opgericht met vasten tred bet kerkhof verlaat. „Goed, 'dat dit afgcloopen is," zegt do een tot den ander. Vereenigde Staten. De meedeeling dat de democraten William Bryan tot eandidaat voor het presidentschap aanwezen, nerd te Denver met groote geest drift ontvangen. Rechter Kern uit Indiana polis, werd eandidaat voor 't vice-president- sclmp. Het democratische program bepleit onmid dellijke herziening der tariefwet, docr verla ging van invoerrechten, beveelt vrijdom van rechten aan voor artikelen, welke concur- reeren iet do producten van in de macht 'der trust zijnde producenten en belangrijke reduc tion in de rechten op voorwerpen van dage- lijksch gebruik, in hot bijzonder wat betreft die artikelen welke eoncurreeren met Ameri- kaansch fabrikaat, dat in het buitenland goedkoopcr verkocht wordt dan binnenslands bepleit de noodzakelijkheid van een behoor lijk gewaarborgd waarborgfonds voor alle na tionale banken, voor onmiddellijke uit-beta- Nu zou immers die geschiedenis wel voor bij zijn dacht ook Frank Ortloff, die in zijn weelderige werkkamer zat en zich juist een nieuw glaasje sekt inschonk. Maar de schui mende drank scheen ditmaal zijn werking niet te willen volbrengen; do lichte schuimparol- tjes wilden het bloed niet vlugger cn gemak kelijker doen stroomen het bleef zwaar cn heet door de aderen vloeien. Hij kon het niet langer uithouden zoo al leen te zijn. Hij ging eens een bezoek bren gen aan mevrouw Sondegg. Wat hij daar eigenlijk wilde doen, dat wist hij zelf niet recht, maar het zou hem «el duidelijk worden als hij haar zag. Mevrouw Sondegg sprong mot een zachtcn gil op toen ze zoo plotseling hem voor zich zag staan, die ze in 't geheel niet ver wachtte. „Weet u iets onitrcat Tnge?" was haar begroeting. „Ze is weg! Heden is het rc-eds de derde dag, dat ze is verdwenen, c.n ik heb niet het flauwste begrip waarheen ze kan zijn gegaan." Een boozc flikkering vlamde in Ortloff's oogen op. „Ze hoeft dus haar bedreiging uit gevoerd. Nu het is waar een met zulk een pathos uitgesproken belofte dient men ook wel na te komen." Ortloff lachte luid cn scherp. Mevrouw Sondegg voelde een rilling door haar leden gaan. „Lach toch niet zoo hatelijk bitter; dat kan ik niet hooren. O, als u eens aist hoe het mij te moede is (Wordt vervolgd. SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1