'stadsnieuws. Ingezonden Mecledeelingeri. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. V Iedere moeder is verantwoorde^ voor de gezondheid harer kinderen, Voorzichtige moeders hebben dan ooi altyd een afdoend middel by de hand tegen de ziekten die dikwvls de kindsheid bedreigen. De moordda- dige ziekten der kinderen zyn bloed armoede, bleekzucht, veroorzaakt door slapte van het bloed. Het meest afdoende middel tegen die ziekten is zonder tegenspraak de Pink Pillen, Moeders, denkt aan uwe verant- woordelykheid, denkt aan uw ver- driet, indien, doordat gy hebt ver waarloosd het bloed uwer kin deren te herstellen en te verster ken, gy hen kwaamt te verliezen. De groei en de vorming putten het bloed van jongens en meisjes uit. In dien gy de voedingstoffen die het organisme in zeer groote hoeveelheid aan het bloed ontleent, niet vervangt, verarmt dit en het kind verkwynt. De Pink Pillen zyn de grootste hersteller van het bloed, de verkwikker der zenuwen. Dit is het middel dat gy gebruiken moet. y. ^üs^varirsrfiiri^ff iïrirniirrat>tfhrf»ifrmnri.fir fceawaaoffimtoiiagw 'dat rijk van hot hotel den Ouden Doelen, waar de Chineesclie gezant verblijf houdt. Onze ministers. De Minister van Koloniën is hedenochtend naar Amsterdam vertrokken tot het doen van uitgeleide aan don gouverneur van Suriname, mr. Fock, bij zijn vertrek naar West-Indié. tv* Minister Talnia heeft heden de residentie verlaten met buitenlandsch verlof. De Minister begeeft zich ma eenig opont houd onderweg, naar Interlaken. Onze Kamerleden. Omtrent den toestand van den nestor uit dc Tweede Kamer, den heer J. van Alphen, meldt men: De krachten nemen langzaam, doch voortdurend af. Ter trek van gouverneur Fock. De heer mr. D. Fock nieuw benoemd gou verneur van Suriname en echtgenoote, ver trokken gisteren met den trein van 3 uur 52 uit Den Haag naar Amsterdam, ter aanvaar ding van de reis naar "VVost-Indic. Aan liet station der ITollaiidsche Spoor werden zij uitgeleid door zeer velen. Aanwezig waren o. a. alle anibtgenooten uit het vorig Kabi net, behalve mr. Veegons, die buiten do stad verloofde, minister Wentholt, lid van het tegenwoordig ministerie, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, dc heer Patijn, de oud-gouvcrneur-generaal van Ncderlandsch Lndie, do heer Rooseboomverschillende le den der Eerste en Tweede Kamer, o. a. de heeren IJzerman, Van Vuuren, Goeman Bor- gesius en Limburg; het oud-Kamerlid Kiel- stra; bijna alle afdeelingschefs en referenda rissen van het departement van Koloniën, en vele "West-Indische autoriteiten in Den Haag. Velen waren vergezeld van hun dames. Mevrouw Fock kreeg verschillende bouquet- ten, De gansche stoet volgde den vertrekken- den landvoogd tot aan het spoorwegemplace ment, waar mr. Fock, staande aan het por tier, nog vele handdrukken moest wisselen. Onder zakdoekengezwaai en hoedengewuif rood de gouverneur weg. Naar Surinamo. Mr. IJ. M. Rollin Couquerque, referen daris bij het departement van waterstaat, is gesteld ter beschikking van den gou verneur van Suriname, om te worden be- last mot do waarneming, voor den duur van. drie jaren, ingaande den dag van zijn vertrek naar die kolonie, van de betrekking van gouverneinontssecretaris. („Stct." Spoorweg Neuonhaus-CoCYOrden. Reuter seint uit Berlijn: Do „Hord. Alg. Zeit." schrijft: Heden is in het ministerie van Buitenlandsche Zaken, door daartoe door beide partijen benoemde gevolmachtigden, een verdrag tuaeehen Duitschlmul en Nederland gesloten, betreffen de den bouw van een spoorweg van Neuon- haus naar Coevordcn. Achterstnndsontworpen. Do Eerste Kamer besloot gisteren tot schorsing van de beraadslaging over do achtcrstandsonlvvorpen, in afwachting van een door do regcering toegezegde nortallc, waarbij do pensionecring aldus zal worden geregeld, dat de thans Go-jarigen tot 70- jnrigeu leeftijd kunnen blijven, maar voor 70-jarigcn een' termijn van G maanden wordt aangenomen. Nederland en Venezuela. In dc Eerste Kamer stolde do lieer Van Ileckoren v. Keil een vraag over de Ve- nozolaansche aangelegenheden. Kot antwoo-rd van den Minister van Buitenhandsche Zaken' op de intcamftllalio om front Venezuela luidt woordelijk: Mijnheer de "Voorzitter I In. antwoord op de vraag, door den gcachten afgevaardigde van Zuid-Holland gesteld, 'haast ik mij mede to deelcn, dat inderdaad sedert do Ilegceringsverklaring op 26 Juni j.J. in de Tweede Kamer afgelegd, de daarbij geuite wensch dat geen' verdere moeilijkheden tus- schcn Nederland en Venezuela zouden rij zon, niet bewaarheid is, terwijl evenmin do bestaande punten van wrijving alsnog uit den weg geruimd zijn kunnen worden. Er is sedert het afleggen dier verklaring een misverstand van persoonlijken aard ontstaan tussehert den Nedorlandsclien Mi nister-Resident to Caracas, in wiens be leid de Regeering voortgaat liet volste ver trouwen te stellen', en de Venezolaanschc Regeering, een misverstand waarvan, do llooge Vergadering boude hot mij ten goe de, ik mij niet gerechtigd gevoel op dit oogenblik nadere uiteenzetting te geven. Door do hoogst gebrekkige, bijkans geheel ontbrekende telegrafische verbindingen, die op dit oogenblik met Venezuela bestaan, ondergaat de ontvangst van berichten her en derwaarts belangrijke vertraging en zoo doende is ook nu, nog geen antwoord in gekomen op de laatste telegrafische in structies, door mij op 19 Juli naar onzen vertegenwoordiger te Caracas gezonden. Het bericht, hetwelk hedenochtend als van Renter afkomstig, in do Nederland se he dagbladen is opgenomen geworden, on volgens hetwelk president Castro den beer Do Reus zou hebben uitgewezen, houdt wellicht mot dit misverstand ver band, maar noch aan mijn Departement, noch aan dat van Koloniën, is daarvan een officiecle bevestiging ontvangen en het ant woord op de desbetreffend tot den Gou- yerneur van Curasao onmiddellijk gesein de vraag, kan eerst morgen bier verwacht worden. Ri aanvulling van mijn Vroegere verkla ring ia de Tweede Kamer moot ik medc- deolen, dat thans inderdaad door de ka piteins van1 twee Nederlandse he schepen, varende tusschen Aruba en Curasao, een klacht is ingediend geworden togen een Venezolaansch kustbewakingsvaartuig, het welk naar hun beweren, in open zee door geweerschoten hen tot bijdraaien gedwon gen zou hebben en zich een droit do visite over hun lading zou hebben aangematigd. Inlichtingen van Vencfzolaanschc zijde zijn hierover nog niet ontvangen. De ondervinding, reeds bij vroegere ge legenheden te dezer zake opgedaan, schrijft omzichtigheid voor in het vormen van een oordeel, alvorens beide partijen aan een meer nauwkeurig verhoor tc hebben on derworpen; aangenaam Is het mij echter hieraan te kunnen toevoegen, dat vaneen schonding 'der brievenpost geen sprake is geweest en deze integendeel onaangeroerd is gelaten. Zulks zijn do feiten. Mijnheer de Voor zitter, welke ik ter kennis van do F.ersie Kamer kan brengen. ïk spreek daarbij hot vertrouwen uit, dat in en bui tan deze ver gadering men aan dc berichten, die de peis verspreidt omtrent hetgeen thans in Vene zuela voorva.lt, niet. al te gercedelijk on middellijk een onbeperkt geloot zal schen ken; dat een ieder integendeel zich reken schap zal geven, dat in onze verstandhou ding mot Venezuela grcvote belangen op hot spel staan en lat het dus een eerstep'Iicht der Regeerinjg is otn verder to zien. dan don dag van heden en zich van de gevol gen barer handelingen met ruimen Mik rekenschap te geven. Mot klem editor vroeg ik hieraan, de verzekering toe, dat de Regcering juist daar om haar volle aandacht aan deze aange legenheid wijdt en zij, waar nationale eer en groote matoricele belangen als hot ware heide in do weegschaal liggen, al haar streven daarop zal richten om het onmis bare verband tusschen die twee elementen zoo te behouden, dat niet één hunner ten koste Van lie't andere opgeofferd worde. In geval van onvermijdelijke noodzakelijk heid zal echter bij u allen de eerste het zwaarst moeten wegen. 'De correspondent van de New-Vork He rald" to Caracas seint aan zijn blad het gisteren, ons door Reuter overgebracht nieuws. Hij voegt daaraan echter toe, dat do Venezolaanschc minister van builcm- Jandseho zaken heeft geschreven, dat het gebeurde slechts den heer De Reus per soonlijk betreft, eu „dat het geen veran dering zal Wrongen in de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Venezuela en Nederland". Do „TT, R. C." schrijft naar aanleiding van deze kwestie De wijze, waarop president Castro, in dien het Reutertelegram uit Caracas juist is, den Nederlandsohen minister-resident De Reus heelt behandeld, toont veel over eenkomst met een, gelijksoortig geval in 1870 gebeurd met onzen zaakgelastigde den heer Rolandus. Op last dor Nederlandsche regcering was aan cenige te Curasao verblijf houdende Vonuzuelanen, waaronder do generaal An tonio Guzman Blanco, in Februari 1870 door den pTocuxeur-generaal aangezegd, het eiland te verlaten, omdat zij misbruik- maakten van de verleende gastvrijheid door aanslagen to smeden tegen de toenmalige regeering van Venezuela. Het gelukte aan Guzman Blanco zich heimelijk in to sche pen naar Venezuela, waar hij zich aan het hoofd van den opstand plaatste, in het laatst van ^ipril d° regcering uit do hoofdstad Caracas verdreef en door zes tien van de twintig staten, waaruit de re publiek Venezuela bestond, tot president werd verkozen. Guzman Blanco was een hevig vijand van den Nederlandse hen zaakgelastigde te Caracas, Rolandus, die sedert tal van ja ren ons land vertegenwoordigde en ofschoon dit door onze regeering is ontkend, schijnt ook omgekeerd een sterk antagonisme te hebben bestaan. Guzman Blanco schreef ziju uitzetting uit Curacao toe aan advie zen van den heer Rolandus en liet laat zich hegrijpen, dat dit den ouden haat niet deed verzwakken. Toen nu Guzman Blanco weder do macht in handen had, uitte zich zijn wrok tegen Rolandus al dadelijk op een wijze, die, zooals de Nederlancïschp regcering in de „Staatscourant" van 21 Juni 1870 mede deelt, „voor dc veiligheid van den heer Rolandus verontrustend schoon". Koer kort na het optreden van Guzman Blanco word de onder Nederlandsche vlag varende stoom boot „Ilonfleur", die do post tusschenVe- nczuclaansche havens en St. Thomas ver voorde, te La Curayra aangehouden, „on der voorwendsel, dat die boot in dienst der Republiek was", en later werd op een Ncdcrlandschcn schoener, de „Sarah", be slag gelegd. De vertegenwoordigers dei- vreemde mogendheden protesteerden col lectief tegen dc aanhouding van do paket- boot, doch zonder eenig gevolg, en toen do heer Rolandus daarna krachtig daar tegen opkwam, „werd opeens iedere ver dere discussie mot hem afgebroken dooi de aankondiging op 9 Mei j.L, (1870), dat dc rogecring der Gusmans alle betrekkin gen met hem afbrak". Deze aankondiging was volgens de mcdedecling onzer re gcering; de VcnozucLaanschc nota is niet gepubliceerd in zulke onvoegzame ter men gesteld, dat Rolandus zich genoodzaakt vond, om, in overeenstemming mot het eenparige gevoelen zijner collega's, zijn pas poorten te vragen. Teen die paspoorten, na lang dralen, aan. den heer Rolandus waren verleend, is hij, op weg zijnde naar La Guayra, zoo het schijnt op geheimen last van den president aangehouden;, doch toen het ganscho corps diplomatique tegen deze handelwijze pretes teerde, werden door den minister van' buitenlandsche zaken aan don hoer Rolandus verontschuldigingen ge maakt en volbracht deze, onder geleide, zijn tocht naar La Guayra, alwaar hij zich aan boord van de Kijkduin inscheepte, de bescherming dor Nederlandsche onderdanen aan den intorimairen zaakgelastigde van het Noordduitsch Verhond overlatende. In de zooeven aangehaalde „Staatscou rant", waaraan het verhaal van hetgeen aan onzen zaakgelastigde overkwam, nage noeg woordelijk is ontleend, deelde do regeering daarop mede, dat zij het fregat „Admiraal van "Wassenaar" terstond naar Venezuela had afgevaardigd, mot ailgemeene instruction, ter bescherming van Nederland sche onderdanen en bezittingen en „in, af wachting dat onverwijld instruction zullen worden gegeven ter er] an ging van de aan Nederland verschuldigde genoegdoening". Groot is die genoegdoening niet geweest, wol werden bij de komst van de „Wasse neer" en dc „Kijkduin" de beide aange houden vaartuigen vrijgegeven, doch de re geering van president Guzman Blanco bleef beslist weigeren den heer Rolandus weder als zaakgelastigde too tp laten. Ifet „Algemeen Handelsblad" schrijft o. na. dit naar aanleiding van liet gebeurde met den minister-resident De Reus: Het kan zijn, dat do heer De Reus, onze minister-resident, aanleiding heeft gegeven tot Castro's daad, een aanleiding die ge zocht zou zijn, maar die in het onder havige geval wellicht den op ons gebeten president wolkom kan zfju geweest. .Wij bedoelen dit: 'Op 9 April 'den datum in Renter's telegram genoemd schreef de heer De Reus aan het orgaan der Amsterdamsche Vereeni'ging van oud-leerlingen: en leerlin gen dor Openbare Handelsschool Hou' en Trouw een brief, opgenomen onder de ru briek „Informatiebureau". Daarin zegt de heer Do Reus o. a. „blij reflee toerende aan uw schrijven van 2G Februari j.L, spijt het mij, uw Vereeni- ging te moeten meidon, dat tegenwoordig wel allerminst de tijden hier gunstig zijn voor den handel. liet regeeringsstolsel van don tegenwoordigen, sedert 1899 vrjjwel dictatoriaal hcerschenden president, dat economisch op het scheppen en naderhand op grand. van allerlei spitsvondigheden op hot vernietigen van monopolies uitdraait, heeft het land zoo goed als geruïneerd. De eenige lichtstraal in deze duistere tijden, die Venezuela doormaakt, is de hoogere prijs Van do cacao; 'dit is echter lang riet vol doende, om de Republiek de toekomst hoopvoller tegemoet te doen gaan." En aan het slot: „Zoolang de tegenwoordige regeering aan het roer blijft, kan van een herleving van handel geen sprake zijn, want het is niet te venvachten, dat de tegenwoordige pre sident na de 9 jaren, 'die hij nu vrijwel dictator is, zijn, wijze van regeeren en zijn politiek tegenover het binnenland en bui tenland zal veranderen. Degenen dan ook, aan wie het niet gelukt door bemiddeling van de Ilamburgsche filialen der Vone- zucla-importhuizen een plaatsing hier te lande te verkrijgen, en die hopen, alleen: op grond van voldoende tehuis mot allerlei kennis toegerust te zijn, een betrekking al hier door middel van briefwisseling te ver krijgen, zullen beter doen hun oogemnaar andore landen in Zuid- of Midden-Amerika te richten, waar de welvaart en de vooruit gang grootser en de toekomst helderder is dan in deze republiek. Deze brief was geteckend: „De Minister- Resident der Nederlanden, De Rous", Nu vragen wij ons af: is het mogelijk, dat de Venezolaanschc regeering op de een of andere wijze van d'it, voor een minister resident zeker niet voorzichtig schrijven over het land waar hij geaccrediteerd is, kennis heeft gekregen? Wij merken op,dat „Hou en Trouw" niet is een openhaar or gaan, maar hot is toch wel zoo verspreid, dat velen hot onder de oogen krijgen om geheim blijft de inhoud' in elk geval niet. Wij hopen dat wij ons vergissen, on dat deze brief, waarvan Reuter natuurlijk geen kennis droeg, niet die is geweest, waar aan president Castro aanstoot heeft geno men. Intussehcn, gelet op de data, en dc kans dat een dergelijke brief eerst veel later of langs omwegen in Venezuela he kend wordt, is het niet onmogelijk. De uit drukking in hot telegram, dat president Castro den heer Do Reus „niet den' ge- schikten persoon acht om op te. .treden als bevriend tusschenpersoon bij do betrek kingen tusschen Venezuela on Nederland", versterkt zelfs do mogelijkheid. Inkomstenbelasting te 'g-Gravenhage. B. en IV. van 's-Gravcnhage hebben den gemeenteraad aangeboden een ontwerp-veror- doning op de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen. B. en IV. zeggen, dat naar bun oordeel niet gere kend kan worden op een dergelijke verster king der gemeentcinkomstcn, dat in de toe komst een hoofdelijke omslag of andore plaat selijke directe belasting naar het inkomen zou kunnen worden gemist. In die omstandig heden achten B. en IV. het niet gewenscht, liet tegenwoordige stelsel van den hoofdelijken omslag to handhaven. De bclnstingplichtigheid vangt aan bij een zuiver inkomen van 600 of meer. De grondslag dezer bekisting is het jaarlijksch zuiver inkomen. Ter vaststelling vajj het be lastbaar inkomen, wordt van het middencijfer der klasse, waarin de belastingplichtige is ge rangschikt, afgetrokken een bedrag van 500 voor noodzakelijk levensonderhoud en hoven- dien f 50 voor ieder minderjarig eigen of aangehuwd kind, of inwonend kleinkind van den belastingplichtige, dat geen eigen middel van bestaan heeft. De belastingplichtigen werden, naar mate van hun jaarlijkscfi zuiver inkomen, ingedeeld in 45 klassen. De verordening wordt voor het eerst, toege past op de heffing voor het belastingjaar 1909. Wetli on cl c r»]i en 81 o e u Het uittrekken van een som voor wethou- derspensioen op de begroeting der gemeente 's-Grnvenhage moet, naar men verneemt, bij Gedep. Staten geen bezwaar hebben ontmoet. Herhalingsoefeningen Naar aanleidingvaan het uitreiken van op roepingen tot het bijwonen van herhalings oefeningen in dit jaar aan milicien-sergeanten der lichtig 1905, die, ter vervanging van ontbrekenden hunner lehting, in 1906 den eersten oefeningstijd volbrachten en in 1907 voor herhalingsoefeningen onder dc wape nen verbleven, wondden wij ons telegrafisch tot het departement van Oorlog om ophel dering, en kregen por draad ten antwoord, dat bedoelde verlofgangers dit jaar niet voor herhalingsoefeningen behoeven uit te komen. („Tel.") Werkloosheid. Uit Groningen wordt gemeld Verschenen is het rapport van de commis sie uit den gemeenteraad, henoem'd om den raad veer te lichten over de wijze, waarop met geldelijken steun van de gemeente 'door toepassing van het stelsel van verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloos heid kan worden opgetreden. Aan het slot van haar uitvoerig en be langrijk rapport geeft de commissie een re glement voor oen verzekeringsfon'ds, waarvoor de gemeente de kasten 'der administratie be taalt en waaruit uitkeeringen worden ge daan aan de toegelaten vereenigingen bij wijze van bijslag op 'de uitkeeringen',' die deze aan haar werkloozo leden toekennen. Toege laten worden werkliedenvereenigingen van vakgonooten, die een werkloozcnkas bezitten, welke geheel afgescheiden van de overige n-eldniiddelen der vereenigïng wordt beheerd. Werkstakingen, uitsluitingen, ziekte en on gevallen geven geen recht op den bijslag. De bijslag wordt niet langer gegeven dan de uib- kecring 'der vereeni'ging en bedraagt per dag nooit meer dan de uitkeering van een lid Van zijn vereeniging genoten en ten hoogste ƒ0.501 Onverschillig of liet lid de uitkeering van zijn vereenigïng gedurende langoren tijd ontvangt, wordt 'de bijslag Bleehts gegeven voor len hoogste 60 dagen in een kalender jaar. DIr, holïnvoerr. en Ace. Bij Kon. b'esl. zijn, ingevolgde de Wedu- wenwet voor de ambtenaren 1890, de navol gende pensioenen verleend, als aan J. Dircken, weduwe J. IV. Verhoeven, verificateur bij 's rijks belastingen, f 662. Bij Kon. Besl. zijn, ingevolge de Wedu- wenwet voor 'do ambtenaren 1890, en krach tens de wet van 2 Juli 1898 (Staatsblad no. 107), do navolgende pensioenen ver leend, als aan D. Wessel, wed. H. B. Van den Dool, eer der wed. P. J, Turk, kommies 2de klasse bij 's rijks belastingen, 245; P. Arts, wed. L. J. Frackers, kommies le klasse bij 's rijks belastingen, 214. Verjaardag Koningin-Moeder Thans kunnen wij mededeclen dat ter gelegenheid van don verjaardag van II. M de Koningin-Moeder aan dc leden dor Oranjevcreenigimg een feest zal worden aan geboden in den Tuin der Officieren-Vet- cenigimg. Dit feest zal plaats hebben op 3 Augus tus en bestaan in een groot vocaal- en instrumentaal concert, dat indien daar toe de vcreischte vergunning wordt ver kregen besloten, zal worden mot een schitterend vuurwerk. Het instrumentale gedeelte zal worden uitgevoerd door het Harmonieorkest St. Ambrosius en het vocaal gedeelte door het mannenkoor „St. Cecilia", directeur de heer A. M. den Draak, en hot gemengd koor „Polyhymnia", directeur do heer B, Jur- gens. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de aanplakbiljetten, waarop is ver meld dat men zich tot 1 Augustus als lid dor Oranjo-voreeniging kan aanmelden, Tot vooizittor der Vereeniging tot bcvorAe- ring van Christelijk onderwijs is gekozen ds. P. Bokma. De aftredende voorzitter da. C. L. van den Broek, stelde zicli niet meer herkiesbaar. Naar wij vernemen is de 5-jarige C. Noor- dijk die vóór een paar dagen door een slee perswagen werd overreden, hedennacht aan de gevolgen overleden. De 13-jarige L, Rijkuiter is gisteren bij het fietsrijden op de Gedempte Broersvest tecen een boom gereden en gevallen, zoodat hij bewusteloos bleef liggen. De knaap werd binnengedragen bij den daar wonenden J. van 't Zelfde, die de hulp van een dokter inriep Deze verklaarde dat de knaap een ïnp hersenschudding had en achtte zjjn opnem' in "het ziekenhuis gewenscht. Per bran 1 is hij daarheen overgebracht. 'i:a Gisternamiddag omstreeks 5l/2 Uur j de Bróersvest een automobiel gereden fj een trtfmwagen van de S. T. M. met'1 gevolg dat van beide rijtuigen de treds afgebroken. ■«■iiiiwwiimn'uniiiw iiaaiiwjimii riu m B t Verkrijgbaar bij aile goede drogisten en lij Snabïlió, Hoofddepöthouder 7 Groote Markt, Rotterdam. Prijs 1.75 per doos; 9 per 6 doozen. Depöthoudcr voor Schiedam en om streken Kappolhof en Hovingli, K. Dam Va ben sta aan II. "tegc kcvl did >na zijn rale ook ten jon YTC» veld allee de i en i voe» Düs dida geis Slid Ree! 11' ;H. Het 'mi .ia, i uit noen toeni king der 'reed Alge [dat juras met Duis den Hei Koo) ïutus Mep[ een stick H. i steun voor land gelijk Hot gezclscliap Do Ilagespelers beskuit dit seizoen uit de volgende vaste medewerkers: Eduard Verkade, artistiek en zakelijk lei der; J. II. L. Bossard, administratief'ver- tegenwoordiger van de directie. Dames: He len Desmond, Eire van Duyn, Lily Green, Meina Irwon, Julia Prins, Paulino de IVaart, HeerenFeiko Boersmn, Louis de Brec, Julius Brengers, Louis van Dommelen, Hen ri van Heeswijk, Cocn Ilipsink, Hendrik van Noord, Karei van Noord, Daan van Ollefcn Jr., Alex Poolman, Gerard van Staalduynen, A. M. Verheyen. Opgevoerd zullen worden Shakespeare's Hamlet, vertaling van Jacobus van Looy Lessing's Vrouwenhater (Der Misogynd, blij spel, Wilde's Florentijnsche tragedie, verta ling van dr. IC. H. do Raaf. Verder de oor spronkelijke stukken Huiselijke haard, Frans MijnssonMaria, Mysterie-spel, dr. M. H. I Schoenmaekers, De Gordel van Hippolyü, van Donaert van Eltcn. Van de stukken uit het vorig seizoen blijven op het ropertoir Shaw's Candida, het abel spel Lanseloet end) Sanderijn, Leo Kampff's Vooravond, Pot selsus van Arth. Schnitzlcr. De Ilaarlomsche rechtbank veroordeelde gisteren G. J, "W. te Brock in Waterland, die daar den gemeente-secretaris met een bijl had mishandeld tot 1 jaar en 4 maanden, min de preventieve hechtenis. De eiscli s® 4 jaar. Voorts stond terecht P. R. 19 jaar, post bode te Ooszaan, die daar op 26 Mei 2.50 hem ter hand gestold door T. de Block, om daarvoor een postwissel te nemen, ton eigen bate had aangewend en zich dus toegeëigend: De eisch was 4 maanden. Vrouw A. S. te Akknun, die te Heeren veen wegens kinderdoodslag terecht stond, vrijgesproken. Het O. M, bij de rechtbank te Utrecht eiechto gisteren 14 dagen gevangenis-in tegen ieder van vrouwen, die als aardappe pitstere in do nrtillerie-kazerno aldaar ziel hadden schuldig gemaakt aan heling van ge stolen eetwaren, ten ruideelo van de soldaten- menage. De korporaal, die met de menage- werkzaamheden was belast, hield Van ve schillende eetwaren voor do soldaten iiestaK hoeveelheden af, welke werden medageno men door de vrouwen, die in de kazerne „pitstere" dienst deden. Bij dc aanhouding der vrouwen bij het verlaten van de kazerne kwamen toen hallen gehakt, witte boonen en reuzel voor den dag. Een der vrouwen bad geen gelurkt bij zich, want „zij had den ba maar vast opgegoten, de boonen waren goc» voor thuis." De militaire kok, die ter zake van dezen diefstal te Arnhem zijn straf van tW? loor diens dere nogi secrel weid ang Ka derin, ter I daal lot I ion i Et G toez. IJsd, I Be dum Te Mest] dijk lot ei langr ingori schil! ca z( Mho ten, t ten b loor Medei De 3e jnnnm meda [met fordl ken i jn 14 Perzil Mrnn groeit

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2