Donderdag 6 Augustus 1908 62*** Jaargang. No. 12762 In s werelds stroom. Bericht. een Leeraar in vakteekenen een Leeraar in valtteekencn Deze courant verschijnt da gelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1,25. Flranco tl per post fl. 1.65. ft'ijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen "10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. j' Abonnementen worden dagelijks aangenomen. r Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeben des middags vóór een ttur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs dor Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ïnterc. Telefoon voor de Redactie No. 123. oor de Administratie No. 103. CU Aan bon, die op reis gaan, kan de „Schicdamsclio Courant" tegen vergoe ding der portkosten toegezonden wor den. KENNISGEVING. Schietoefeningen. ^Schietoefeningen van het Fort j Ilarssens, Reode van Texel, 3 de District. H Volgens mededeeüng van den Minister ÏVvan Oorlog zal op 11 en zoo noodig op 12 Augustus 1908 een schietoefening worden 'Jgchouden van het fort „Harssens", Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (30 c.M.) waartnj onveilig wordt 'gemaakt do reedc van Texel tot op 9000 M. (van het fort. - Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal nan het fort een roodo vlag waaien van min» "stens één uur vóór den aanvang der schiet oefening tot aan het einde daarvanalsmede 'gekleurde vlaggen, aangevende de ware rich tingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote .waarschuwingsborden worden geplaatst aan dea ingang der haven en op de batterij Visch- markt, vermeldende ir. welke richting dien 'dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het tor pedo-magazijn en aan den ingang 'der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteckenis der gekleurde vlag- gen, nis volgt: rood witte vlag beteekent Noord, wit zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. De data der schietoefening zal nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd norden. (Zie ,,Ned. Krt." no. 201.) Schiedam, 5 Augustus 1908. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNËRLAGE GRETE, W. B. Aantal wekelijksche lesuren vermoedelijk 7. Jaarwedde f50.per wekelijksch lesuur. Sollicitatiestukken vóór 10 Augustus a.s, te zenden aan den Burgemeester. De directeur is te spreken op Zaterdag 8 Augustus a.s. in het gebouw der iloogere Burgerschool te Delft 's morgens tusschen 10 en 4 uur. ui Aan de BURGER-AVONDSCHOOL te «hiedam worden gevraagd, voor den cursus 190B/9, om met begin September in functie te treden voor timmerlieden en voor bankwerkers. Roman naar het Duitseh van PAUL STEINMüLLER. -1 D 5 HOOFDSTUK I. ""jf spruiten van dominee Kost wilden .ragne Blanckenfeld niet laten gaanze mgen haar als klissen aan haar japon en V mderden haar luidruchtig haar mantel te trekken. «AVacht nog een oogonblikje, Signe! riepen ze. «Do koekjes worden zoo dadelijk uit don jen gehaald. Jij moet ze ook nog even P1'®1' want zoo heet zijn ze het lekkerst, In i 'e nu no& voor Kerstfeest te doen: Kï. w™en mank je immers toch niet. Toe tvat 1'*maar&a z'ti;on on verte! ons oena ^kcé-'^l!50^1' ou^s*° van k'udcrtroopjo L„"un Wendin vragend aan, maar deze fbcth t hoofd, Daarop klapte Elisn ^irmJL een hcele steun voor haar i-W ftaS' Rrac'd'g' in haar handen, terw »Kalm aan, kleintjes; laat Sig n'et 'anSer hlijven, dat weet 'm. Moedors koekjes smaken morgen ui 'tm ]..?T8cn °°k nog best en Signe komt na -llf spoedig terug, niet waar?" ^„.iV00 ik ka'lklonk het ijl gno ik of ik l- pboem me niet kwalijk kinderen EliJTJ", n'ot 'flnger blijven. Pas op fTf1 Theobald eens!" iongen was op de tafel geklom- n lucid eon dennetnk boven het licht BUITENLAND. Schiedam, 5 Aug. 1908. DUITSCHLAND. Zeppelin's nieuwe tocht Do groote, luchtreis van graaf Zeppelin, waaraan 12 personen deelnamen, is gis termorgen om kwart voor zeven begon nen. Do opstijging to Friedrichshafeav lukte uitstekend, en aanstonds word de richting van Constanz ingeslagen, welke stad om 7 uur door het luchtschip werd gepasseerd. Een uur 'later zagen de verrukte Schaff- hausenaars de Zeppelin in volle vaart over zich heen stevenen. Halflion verscheen het luchtschip bij prachtig weer en volkomen windstilte boven Bazel. De vlucht was, naar do bladen berichten, zeer regelmatig en zeker. De hoogte boven de stad bedroeg ongeveer 150 M., men kon don ballon dus goed v'aamcmon, echter was hij binnen 7 minuten uit het oog verdwenen, zoosnel ging 't. Boven Bazel wierp de graaf een kaart neer, waarop te lezen stond dat alles uitmuntend ging. Langs den geheelen Rijn tot Aki in z be woog zich 's middags oen geestdriftige me nigte. Te 'tien uur zweefde 'treusachtige gevaarte boven ARilhauscn, elf nur zag men den luchtbol hoven den keizorsstoel bij CoF mar. Twaalf uur aankomst boven Straats burg. De tocht naar Alainz is niet ineens afgelegd kunnen worden. Nabij Oppenhcim moest in den loop van den middag wor den gedaald, volgens het cone telegram wegens een, gebrek aan den motor, vol gens het andere slechts ter aanvulling van zijn benzine-voorraad. Met oen cn ander gin«g een paar urea heen. Aan heide oevers van den Rijn was op een half uur afstand van Oppenheim, waar de Zeppelin gedaald was, een groote menigte bijeen. Herhaal delijk werden de stoutmoedige luchtschip- pers gehuldigd en het volkslied gezongen. Bij het vallen van de duisternis begonnen de toebereidselen voor den verderen tocht. Om kwart over tien gisteravond steeg do b'alloa weer op, onder do geestdriftige; toejuichingen dor bevolking. Eerst ging 't oen eindje stroomopwaarts, daarna werd gekeerd en de tocht naar Alainz voorfgp- zct. Om elf uur 's avonds kwam de Zep pelin te Arainz. De ballon maakt beneden de brug keert en sloeg de richting Rijn- opwaarts voor do terugreis in. De twaalf personen, die dezen wonder baren vliegtocht modemaken, zijn als volgt over de drie gondels verdeeld: in de voor ste bevinden zich graaf Zeppelin, baron Bassus, een ingenieur, twee kapiteins en drie monteurs; ia de middelste 's graven neef, Ferdinand Zeppelin, en in de ach terste een ingenieur en nog twee monteurs. Graaf Zeppelin beeft, naar aanleiding van zijn 70on verjaardag, waarop bij een niet door te worstelen stapel gclukwcnschen ontving, aan de „Frankf. Ztg." een schrij ven gericht, waarin hij deze belangstelling dankbaar erkent, maar er op wijst, dat het hem onmogelijk is gebleken, al zijn vereerders en vereersters persoonlijk te be danken, reden, waarom hij het per cou rant doet, wijl hij al zijn tijd cn werkkracht wil besteden aan het doel zijns levens, het luchtschip te volmaken. TURKIJE. De muiterij der troepen te Adrianopel blijkt niet van grooten omvang te zijn ge weest: van een tegen-omwenteling is aller minst sprake. ITet geval komt op 'b vol gende neer: De in opstand gekomen troepen, die de stad hadden verlaten en hun intrek hadden genomen in een kazerne dicht bij het station, zijn ongeveer 3000 man sterk, het zijn meerendoels soldaten, wier diensttijd is verstreken en die nu uitbetaling van de achterstallige soldij eischen. Do beweging werd op touw gezet door een priester ea ten kapiteinde laatste echter, die bevreesd begon te worden voor de gevolgen van zijn onberaden optreden, trachtte het oproer te smoren, maar moest deze poging opgeven, daar zijn loven groot gevaar liep. De opstan delingen kozen 10 sergeants als hun leiders, aan niemand anders bewijzen zij gehoorzaam heid wel bevindt zich een officier in hun midden, maar deze vervult de betrekking van secrclaris, zijn wapenen zijn hem ont nomen en hij wordt meer als gevangene dan als meerdere behandeld. Toch heevscht er volmaakte orde; alles wat gebruikt wordt, wordt betaaldeen soldaat bijv. die een me loen wegnam, werd daarvoor door zijn kame raden gestraft met 40 stokslagen. Geruchten van de nadering van_een Bul- gaarsch leger hadden te Adrianopel op winding verwekt. De soldaten verklaarden den sultan te zullen verdedigen tegen de Bulga ren evengoed als tegen dc revolutionairen. 't Blijkt voorts dat afgevaardigden uit Ser res, Saloniki en Monartir, waar de soldaten niet-sultansgezind zijn te Adrianopel minder welkom waren. Vandaar de betoogingen ten gunste van den sultan. Een 300'-tal soldaten van liet garnizoen werden naar Konstantinopcl afgevaardigd om met den sultan te spreken. Te San Stefano worden zij ontwapend, maar mochten, naar Yildiz doorreizen, waar zij door den'sultan worden ontvangen. Zipkregen eten en geld en werden met de boodschap teruggestuurd dat de achterstallige soldij spoedig zou betaald worden. Toon die solda ten-deputatie te Adrianopel terugkeerde heersrhte weer algemeene vreugde. De sultan, zoo vertelden ze, zond zijn keizerlijke groet nan de troepen. De soldaten moeten zich met liet volk verbioederen ea aan hun officieren gehoorzamen. 40.000 Turksche ponden zou den naar Adrianopel gezonden wordr-n om de soldij te betalen en dan konden de soldaten Afaandag rustig naar huis gaan. De tcrugkce- rende soldaten waren zelfs getooid met de vrijheidscocardes, die zij enkele dagen te vo ren van de jassen der jong-Turken rukten, en zij ontplooiden een vlag met het opschrift Vrijheid, rechtvaardigheid. Evenals in het leger is de geest onder de officieren der vloot zeer jong-Turksch. 7n een telegram door de commandanten der oor logsschepen namens officieren en matrozen aan den sultan gezonden, eischen zij 't ontolag van Rami-pasja, den marine-minister. Elke andere officier of ambtenaar zal als zihi r.» volger geduld worden, behalve admiraal Ahmcd-pasja, die door de onderteekenaars van het telegram gekenschetst wordt al? een spion. De marine-officieren wijzen tegelijk het jong-Turksche comité op de noodzakelijkheid om 't geheole ministerie van marine te her vormen. Een Turksch blad meldt dat alle nieuwe ministers ontslag vragen en kregen, behalve de grootvizier. Do ,,Temps"-corresp. te Konstantinopcl die een der jong-Turksche leiders Rakmin- boy interviewde, kreeg van dezen to liooren dat de jong-Turken den sultan als vorst zul len handhaven. Hij kan niets meer in 't na deel der jong-Turken uitrichten maar hij kan hen door z.ijn ervaring nog van dienst zijn. Sedert de afkondiging van de grondwet, zijn tot gisteren meer dan 300 ooncessie-aan- vragen voor fabrieken en mijnen bij het ministerie van handel ingekomen. Zeven Europeesche maatschappijen, waaronder twee Duitsche en een Amerikoansche, vragen 'de concessie Voor 'den aanleg van een telefoonnet in Konstantinopcl en omgeving. En een AVeensche maatschappij heeft het verzoek in gediend, een omnibusdienst in de Turksche hoofdstad te mogen inrichten. Een Alhaneesch manifest. De Albanecsche comitó's in Europa die ijveren voor het herstel der grondwettige toe standen in Albanië, hebben een manifest ver spreid, waarin zij hun strijdprogram uiteen zetten. Ilnn eischen zijn: Erkenning van de Albanecsche taal en nationaliteit, gelijke rechten voor de drie Albaneeschc groepen, hervorming van het binnenkndsch bestuur op den grondslag van decentralisatie; auto nomie van de orthodox Albaneeschc kerk bestrijding van den Italinanschen invloed in de kustlanden. Verder zullen deze Albanee- zoii trachten te voorkomen dat de jong-Turk sche beweging in een al te sterk chauvinisme ontaardt. Die beweging onderscheidt zich van die der Albaneezen door liet feit dat zij poogt hot Turksche en Islamitische element over- om een kerstmisgeur in de kamer te ver spreiden, daarbij gleed hij echter uit, waar door hij tegen de lamp stootte. „Kom gauw van die tafel af, Theo," riep Elisabeth. De kleine jongen was van schrik in een oogenblik van zijn hoogc standplaats afge komen zoodra hij echter weer vasten grond onder de voeten had stopte hij do vuisten in zijn broekzakken cn keek uitdagend om zich heen: „Wat was er toch; waren jullie bang? Ik wilde alleen maar dennengeur ver spreiden en als Signe die ruikt gaat ze nik weg." Signe boog zich naar hot aardige kleine baasje voorover om hem op den mond' te kus sen „Je bont een lieve beste jongen hoor, maar ik moot nu househ wem" Toon Signe dit op zulk oen ernst igen, be slisten toon had gezegd, begonnen dc kinde ren rustiger te worden. Ze haalden alles aan, wat hun groote vriendin noodig had: do zachte mof en dc mooie gevoerde handschoe nen, de sneeuwwitte muts cn het zijden doekje, dat ze om den hals onder het man teltje droeg. Mevrouw Kost was door het geschreeuw der kinderen er op attent geworden, dat Signe wilde vertrekken en snel kwam ze even aungcloopcn, om het meisje goedendag te zeggen. Zo was een vrouw die haar plich ten ernstig opnam en er kwam heel wat kij ken bi] een huishouding met acht kinderen, waar men niet al to mini in liet geld zat. Ze was dientengevolge al vroeg verouderd, ter wijl de zorgen zich 'duidelijk op haar gelaat afteekenden. Maar haar oogen schitterden hel der cn jeugdig en de druk der hardq hand was hartelijk en warm. „Afoet je al weg, Signe?" „Ja, ja het is mijn tijd." Snel reikte ze de kinderen de hand. Daarna zich tot me vrouw wendend vroeg ze: „Dus dat blijft zoo, nlerwaar, Elisabeth mag mij den twee den feestdag komen bezoeken?" Mama scheen even na te denken, waarna ze eindelijk antwoordde: „Natuurlijk ja. Ik weet echter niet „Laten we even oploopen, mevrouw, bui ten is het rustig om samen te overleggen. Adieu Elisabeth Dag lieve kinderen Ze wierp haar vriendin nogmaals een kushand toe, stak haar arm door dien van do 'dominees vrouw en zoo liepen ze samen de kamer uit. In hot lmlf donkere portaal, dat karig werd verlicht door een olielampje, bleef z.c slaan, terwijl ze togen het hekje van de trap leun de, die naar de studeerkamer leidde. „Laat Elisabeth toch bij ons komen zei ze. „Ja, maar ik ben bang, dat hot. te. druk zal zijn. AVaarschijnlijk hebben jullie gasten en als Elisabeth „Er komt niemand in do Kerstdagen bij ons. Grootmama, die zou komen, heeft haar bezoek afgetelegrafcerd, "Wij zijn heel erna al alleen en ik vind hot erg angstig en naar alleen te zijn." De/,e laatste woorden had Signe heftig uit gestoten daarna perste ze de lippen op elkaar alsof zo te veel luid gezegd. „liet is altijd zoo prettig als Elisabeth hij mij is," vervolgde zo na oen tijdje. „Ik kan met haar zoo heerlijk alles besproken; ik heb nog nooit iemand ontmoet met wie ik zoo openhartig kon sprekenze is bovendien immers mijn beste vriendin." Mevrouw Kost nam onderzoekend Signe's hcerscheud te doen zijn in het rijk, terwijl de Albaneezen hun onafhankelijk volksbestaan willen bevestigen ook tegen de Slavische en de Grieksche kuiperijen. Vrijheid van godsdienst wordt verlangd voor de muzelmansche, katholieke en ortho doxe richtingen. ITet manifest doet een beroep op het be schaafde Europa dat deze billijke eischen zxm- der twijfel wil steunen. Rassenhaat en gods- dienstnaijver liggen niet in den volksaard der Albaneezen, die vredelievend zullen zijn zoodra de belemmeringen voor hun intellee- tuoele en economische ontwikkeling zullen zijn weggenomen. Een bepaalde eisch ten aanzien van geheek onafhankelijkheid van Albanië komt niet in het program voor, maar het lijdt geen twijfel of de leuze Albanië voor de Albaneezen de richtsnoer is van do. thans nog in 't buiten.- land vertoevende leiders o. a. Dewich Hima die te Brussel vertoeft, 't Behoort niet tot de onmogelijkheden dat de Albaneezen onder de gewijzigde omstandigheden in Turkije lnm ideaal van een onafhankelijk Albanië te een of te anderen tijd zullen pogen te ver wezenlijken. In het „Berl. Tagebl." betoogt Theodor AVolff dat Europa van de gebeurtenissen in Turkije even weinig begrijpt, als het herkau wend 'dier in de weide van een trein, die voor bijvliegt. Niemand weet precies te zeggen, of deze jonge Turksche vrijheid de wittebroods weken kan overleven, en de meeningen over de gevolgen van den omkeer loopenüt'erk uit een. Misschien, is de bijeenroeping van het Turksche parlement een daad van de grootste draagkracht, en misschien is zij niets dan een kluchtige episode. Engeland en Rusland, gaat de schrijver verder, zijn de verliezers bij dit spel van verrassingen, nu hun Macedonisch hervor mingsplan op niets uitliep. Duitschl.md's invloed aan don Gouden Hoorn is voorgoed naar de maan. Zullen wij het met 't parle ment evengoed kunnen vinden, als vroeger 8 met den sultan? De vrijheidlievende Jongturken zagen in het reactionaire Duitschland de rote en den «teun van hun despotiek regeerstelsel. Afaar de Turksche koopman houdt zeer weinig van den Engelschman, en het landvolk on het leger haten alles wat zich Russisch noemt AVakkerc Jongturken! roept AVolff uit. Atom* het oogenblik hebben zij het gewonnen, en wij zijn de eenigen, die nog reden tot blo zen hebben. Pruisen, het miiitairsto, politiek achterlijkste land van Europa, is nu ook door Turkije in de schaduw gesteld, en in alle koffiehuizen van Stamboel kan men met een spottenden glimlach op ons neerzien. De tot nieuw loven gewekte grondwet van 1S7G bevat alles, wat wij tot.nutoe vergeefs ver langden en nastreefden. Door het oude Byzantium waait een oriby- znntijnsche geestelijke bries. AVolffs artikel komt hierop neer, "dat de gelaat op, dat half beschaduwd werd. In haar ziel scheen zich iets los te wikkelen, iets, waarvoor ze troost noodig had, maar wat ze niet durfde uitspieken, omdat het in woorden uitgedrukt zoo vreemd zou kunnen klinken. „Zou jc niet liever bij ons komen, Signe?" „Zeer zeker zou ik het liever willenhier is alles mooi en kalmeerend." Do blikken van hot rijke verwende meisje dwaalden ver langend om haar heen, naar de manden en kisten, die tenminste niet zoo pijnlijk zorg vuldig waren weggestopt als bij hen altijd het geval was. „Maar ik zou op zulk een dag de oiulelui niet alleen willen laten, (lat kunt u wel be grijpen. Dus geeft u uw toestemming zeker wel?" Ze brak plotseling af uit. vrees weer iets te zeggen, wat ze heter deed te verzwijgen „Nu ja, dan is het goed, dat Elisabeth bij je komt," zei mevrouw Kost; ze voelde lumr hand grijpen en gekust worden cn dade lijk daarna was Signe Blanckenfeld ver dwenen. Mevrouw Kost dacht or niet aan haar tot aan do deur te begeleidenzo bleef staan waar zo stond en keek bezorgd voor zich uit, totdat het dienstmeisje met blecke, zomersproetige wangen kwam nanloopcn om verschrikt te blijven stilstaan, toon ze me vrouw op de half donkere gang ontdekte, aangezien zo een verse li lekker koekje in don mond had. Signe bevond zich in een vrooüjke stem ming van iemand, die zijn zin heeft gekre gen. Zo sprong de trap bij twee treden tege lijk af, hetgeen eigenlijk niet zonder gevaar was. AVnnt in de eerste plaats was zo erg kortzichtig en dan kwam daarbij nog, dat "de trap van de oude pastorie al even slecht was verlicht als de gang van de familie Ko3t. De beide geestelijken, die naast elkaar do eerste verdieping van het huis bewoonden en aan wie om beurten de verlichting der trap was opgedragen, schenen hun bezoekers de slechte bezoldigingen duidelijk te willen doen gevoelen door de kleinst mogelijke olie lampjes neer te zetten. Signe Blanckenfeld werd een oogenblik dermate overmoedig, dat ze op hot punt stond ook dat kleine vlammetje uit te blazen om zoodoende den heer Kost, wiens beurt het was, nog meer te besparen, maar op liet jubte moment bedacht ze, dat er misschien dien avond nog een oud menschje de trap op zou moeten klauteren, die in die totale duisternis door haar schuld dan een onge luk zou kunnen krijgen. De laatste vier tre den meende ze wel ineens te kunnen afsprin gen, maar daar bonsde ze tegen een heer, die juist om den hoek kwam. In het onaan- gennme gevoel van zulk een onverwachte bot sing trad zo snel op zij en mompelde cenigo verontschuldigende woorden. „Juffrouw?" sprak do heer, terwijl hij naar zijn hoed greep. Ze keek hem eonige oogenblikken stride aan, toen brak ze plotseling in een hartelijk lachen uit: „Och bont u het mijnheer Gut ting? U ziet er nog hcelomaal verschrikt uitvergeef me die botsing, lk heb u ge loof ik togen den muur geduwd, uw jas is tenminste wit geworden," „O dat hindert hcelomaal niet," ant woordde hij. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT i s 1 De Buugemeksteïi van Schiedam, 1 brengt, op verzoek van den heer Staats- praad i. b. d. Commissaris der Koningin in 1 Je provincie Zuid-IIolland, het navolgend be slicht ter kennis van belanghebbenden bij de f Scheepvaart. Bil I? 18. t 'antWArv \T ,lv iv<ui KlUïlK lie

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 1