62,tt /aargang. Zondag 18 October 1908 No. 12825 Tweede Blad Uit de Tweede Kamer. Om een automobiel. Deze courant verschijnt d a g o 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Ylaardingon £1.1.26.Franco nar post fl-1.65. Prijs P«r week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middag3 vóór een aar aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) De Kamer heeft van do weok zes ton bespaard. De vier ton, door do Rogeering voorgesteld, om do Nodorlandsche industrie behoorlijk te doen uitkomen, op de Brus- selsoho tentoonstelling in 1910, zijn met groote meerderheid, 44 togen 28 stemmen, tor do Kamer geweigerd, en de minister vaa koloniën heeft na dit votum do twee ion, die hij voor een koloniale afdeeling op genoemde tentoonstelling had voorge steld, teruggenomen. Deze uitslag verheugt ons ten zeerste, temeer, omdat do verwerping allerminst een partijstemming was; de 44 bestonden uit 24 leden van links en 20 van Rechts. Eerlijk gezegd, moeten Wij verklaren, dat rij niet begrijpen, waar de Regeering den trcurigpn moed van daan heeft gehaald bij den benarden toestand van 's lands schatkist, deze uitgave voor te stellen, nu allerlei plannen tot belastingverhoogtng als een zwaard van Damocles der natie bo ven hot hoofd hangen. Geen ernstig man wenscht dergelijke tentoonstellingen meer; onze industrie Wenscht ze niet, vreest ze zelfs, want ze komt daarbij in het onaan gename parket, dat ze te kiezen heeft tus- schen meedoen uit zekere reclame, uit zo teren schroom om '.oor noodlijdend aan gezien te worden, en veel geld nutteloos uit te geven, of niet meedoen en de hicr- voren genoemde smet op zich te zien werpen. Die tentoonstellingen zelve, die jaren ge leden haar nut hadden, toen alleen daar door do fabrikant op de hoogte kon ko men van het peil, waarop dat deel der industrie stond, dat hij beoefende, zijn verloopen tot een soort reuzen kermissen, naarop de internationale prostitutie goede zaken maakt, en waarop de vermakelijk heden hoofdzaak, het tentoongestelde slechts li ij zaak is geworden. Dit alles werd door den heer Plato uit stekend uiteengezet, en na al hetgeen in liet Voorloopig Verslag over dit wetsvoor stel in dcnzolfden zin was gezegd, begreep iedereen, dat de Regcering oen zwaren dob ber zou hebben het er door te halen. De anti-revolutionaire heer Asch van Wijek probeerde dit, en wij zouden ons er over verbazen, als wij niet wisten, dat deze af gevaardigde lid is van de commissie uit de Belgische on Nederiandsche Kamer, die ten doel heeft een goede verstandhouding, ju samenwerking op die punten, waarop zulks mogelijk is, tussche» beide landen te bevorderen. Maar hooft de afgevaardigde voor Amersfoort wol bedacht, dat, toen hij r. Billy* Cram ver was op weg naar zijn aanstaand meisje. ^'j keek op zijn horloge en zag, dat het kalf drie was. Hij had dus nog gelegenheid TOi naar de bank te gaan en een belang rijke zaak in orde te maken. Het was wer kelijk een gewichtige dag voor Biily, een dag, waar hij al twee jaar naar verlangd had. Twee jaar geleden was hij voel belang pan stellen in Grace 'fragile. Hij wilde jwomvol geen huwelijksaanzoek doen, vóór 'j eon som bijeen had, om er een huishou den van in te richten, en die som had 'j bepaald op 3000 dollar. Nu zou hij ('e laatste vijftig dollar gaan deponeeren. -et een vroolijk hart klom hij dus in zijn automobiel, en reed naar de bank. Deze auto van Billy was langzamerhand een antiquiteit geworden. Hij had hem al wcedehamls gekocht, en had hem met voel reparatie gaande gehouden. Hij had zich evenwel ,aan do machine gehecht, waar- Van hij ieder schroefje en moortje kende, ilet was mooi weer, en terwijl Billy treed, had hij allerlei heerlijke vi- Wvepen. Hij wist een stillen weg, geen 1 r,e wijlen van hel dorp verwijderd, waar jfn aardig plekje was. Hier zou hij Lot 'race het woord spreken, waarvan hij, hij tackle het niet trols, hot recht verdiend ad om 't te zeggen. Terwijl hij hieraan recht, li ad zijn auto, zonder dat hij het zelf J®t, een vaart gekregen van 15 mijten per I" enkele oogonblikkcn, had hij zijn de subsidie verdedigde op grond, dat niet- meedoen een slechten indruk in België zou maken, hij iets aanprees, wat lijnrecht in strijd is met hot anti-revolutionaire begin sel? Een wereldtentoonstelling is niet al leen, wij zeiden het reeds, een academie voor de ontucht, maar ze is tevens met alle hare vermaken op Zondag geopend. Gaat het nu aan', voor dezen afgevaardigde, die nog verleden jaar zijn stem gaf aan een amcndement-Sehokking, om aan de subsi die aan het Nederlandse!) Gymnastiekvc- bond de voorwaarde te verbinden dat deze Bond geen uitvoeringen op Zondag zou geven, thans te staan pleiten voor een reuzentingeltangel, die de dag des Hec- ren in het aangezicht vliegt? Do Belgi sche lucht en de aanraking met Belgen schijnt niet bevorderlijk voor de Devesting der anti-revolutionaire beginselen; het is niet de eerste keer, dat een anti-revolutio nair staatsman zijn Zondagsheiligingbe ginselen voor Bolgië niet geldend vond. De heer Talma gaf, nis Minister van Land bouw, Handel cn Nijverheid, een zoo slappe verdediging van het subsidie, dat wij ons afvroegen, of hij de zaak voorstelde om van Regeeringszijde althans de hoffelijkheid tegenover België aan te nemen, maar in zijn hart gaarne zag, 'dat het voorstel ver worpen werd. liet haast onafwijsbare ar gument, dat het bij den fegemvoordigen stand van onze financiën niet aangaat, meer dan een half millioen uit te geven voor eén zaak, die zelfs door den Varmsten verdediger niet anders genoemd wordt dan een van twijfelachtig nut, werd door Mi nister Talma weerlegd met de bewering, dat men juist, als men krap zit, zich naar buiten royaal moet houden. Wij kunnen niet gelooven, dat dit ernstig gemeend is, maar is het dit wel, dan betreuren wij het, dat deze Minister door zijn tienjarig verblijf in den Haag zoo in-IIaagsch gewor den is, dat hij overgenomen heeft do le vensbeschouwing van wat men de koude aardappelen buurt aldaar pleegt te noemen. Ook daar zet men de houten ham op tafel, als men geen geld hoeft om vleesch te koo- pen en hot crediet bij den slager op is, om royalen schijn te stellen tegenover droeve werkelijkheid. De Kamer voelde, dal hot misliep met het wetsvoorstel. Welwillende vrienden kwamen te hulp. De heer de Waal Male- fijt zou vóórstemmen, als de minister de toezegging gaf, dat hij de toegestane gel den niet zou gébruiken, tenzij gebleken is dat door de Nedcitondsrhe industrie, land en tuinbouwers behoorlijk zal worden deel genomen. Stel je, voor, dat de Minister gezegd had, daarvan nog geen zekerheid te hebben erlangd; men zou hem met recht verwaten, hebben, dat hij zijn vier ton op boodschap ,aan do bank gedaan, en een paar minuten later stond hij met zijn kar vóór Grace's woning. „Kom," sprak hij, terwijl zijn oogen schit terden. „Ik kom je voor een uitstapje ha len, 't is er juist Weer voor." Grace keek hem vreemd aan. Zij waren vroeger reeds dikwijls in deze auto uitgeweest; zijn vraag was dus niets nieuws. „Zou jo het erg vinden, als ik vandaag niet ging?" vroeg zij. Billy's slem daalde. „Heb je dan een an dere afspraak?" vroeg hij. „Ja, heb jc Tom Berton's 'nieuwe car al gezien?" „De Ajax jat" „Hij vroeg mij of ik een tochtje met hem wilde maken. Zijn tante on Hij komen me afhalen." Er was een pogenblik stilto. Billy pro beerde zich goed te houden, maar het ging moeilijk, liet was nog nooit gebeurd, dat Grace andere afspraken had, daar zij eikaars stilzwijgen begrepen, en lijj vond haar plan dus vrecsclijk. „Ik heb nog nooit in een auto met vier cylinders gezeten," sprak Grace, „Ik ben er dol op, het moet zoo heerlijk rijden, men glijdt over de heuvels, en „Ja, dat weet ik," viel Billy haar on geduldig in de rede. „Natuurlijk is hot heel iets anders dan mijn oudje; en je moet het bovendien zelf weten," Op dit oogenbÜk hoorde men buiten le ven, Tom Horton., de zoon \a,u den majoor, was in zijn Ajax geaniveerd. Billy's gere pareerde car, die or naast stond, maakte een treurig figaar. Grace haaide haar voile, en was een on al opgewondenheid. Prjjs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0j82; iedere regel mee: 15 cents,, Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. 1 Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bokomen. In de nummers, die D-insda g-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau to voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. de lichtvaardigste wijze had aangevraagd. Dit \vas dus een doekje voor het bloeden. Do hqer van Bijlandt zocht heil voor den minister in uitstel van behandeling; de mi nister wilde er niet van weten;' de heer van Idsinga wilde bij amendement de aan gevraagde 4 ton tot 2 vermindoren, maar ook dit werd afgewezen, liever niet meedoen dan op een koopje meedoen. Wij voelen iets voor dat standpunt, inaar meenen toch uit de houding van den minister, die aan allo toenadering gespeend Was, te conclu- deeren, dat de Minister zich geen haar zou aantrekken van de verwerping. Bij die verwerping liet de gcheeio anti-revolutio naire fractie den heer Asch van Wijck alleen staan, behalve do heer de Waal Malefijt. Bravo I En gij, belastingschuldigen, juicht! De bespaarde 0 ton maken het zoo goed als zeker, dat or van.de voorgestelde opcenten op bedrijfs- en vermogensbelasting niets ko men zal. De voorschriften voor de toepassing dor Algemeenc Akte van Algeciras en van an dere verordeningen in Marokko, gaf aanlei ding tot oen gedachtemvisseling tusschen den Minister Nclissen cn Haarlems afge vaardigde, den neer van Strijcn, waarbij over en weer van groote scherpzinnnigheid Werd blijk gegeven. Dergelijke discussies zijn natuurlijk een smulletjc voor de inge wijden, maar wij vreezen, dat die in en huiten de Kamer dun gezaaid zijn. En toen gingen Wij aan het wetsontweTpWijziging en aanvulling van de „Bevovderingswet voor de Zeemacht 1902", waarvan de korte be- teekenis do volgende is: Wij hebben een corps zeeofficieren, cn die zeeofficieren moe ten op hun tijd bevorderd worden. Wie zal daar wat tegen zeggen? Maar nu zijn er niet jmiioog schepen, om die officieren op hun tijd te bevorderen. Want voor iedere promotie moeten zjj een zekeren tijd op een schip commando gevoerd hebben. Wat hierop te vinden? Minister Wentholt heeft er het volgende op gevonden. Het bevorde ringsreglement zoo te wijzigen, dat niet alleen de dienst op eon oorlogsschip, maar ook die op een torpedoboot recht op be vordering geeft. Wij voor ons, hoewel wij leeken zijn, zouden zeggen, dat dit niet kwaad gezien is, dat het commando op een lorpedoboot dikwijls heel wat meer beleid eischt 'dan dat op een groot schip, omdat do eerste boel wat minder zeewaardig is dan het laatste. Maar de heer Thomson kwam ons vertellen, dat het vraagstuk oen heel andere kant heeft, dat cr le veel hoofd en vlagofficieren bij onze 'marine zijn, waar van hel gevolg is, dat cr voor bon kunst matig baantjes moeten Worden gekweekt. Toen wij uit zijn mond vernamen, en do minister sprak dat niet tegen, dat cr van do G8 hoofdofficieren bij de marine ongo- „Goeden dag!" riep zij. „Ik moet hem niet laten Wachten." „Goeden dag!" zei Biily mistroostig. „Zal ik morgen komen?" „Ja natuurlijk." In een oogenblik was de auto mot zijn nieuwe, vroolijke passagiers, verdwenen, ter wijl Billy treurig gestemd naar huis tufte. Den volgenden dag, op hetzelfde uur, was hij evenwel Weer present. „Wel, hoe was het?" vroeg hij, meteen poging om opgewekt te zijn. Grace's gelaat Werd, bij de herinnering er aan, nog rood. „O," riep zij uit. „Het was HeerlijkIk reed nog nooit zoo prettig!" „Hm! Zullen wo nu vandaag gaan, waar heen ik je gisteren wilde voeren?" Grace keek uit het venster naar Billy's machine. „Laat hem wachten," sprak zo op eens; we kunnen een volgenden keer wel gaan," Billy had werkelijk veel geduld, maar zijn machine wekte den lachlust op zijner vrienden, en hoewel hij niet ongevoelig! was, werd hij toch boos. „Nu of nooit!" riep hij uit. „Maar, Billy Een welbekend, snorrend geluid werd ge hoord. Tom Berton kwam met zijn Ajax voorbij. Hij sprong er uit en liep op het huis toe. „O, miSs Tragne," riep hij, toen bij haar door de halfgeopende deur z.ag, „zult u een klein uitstapje met me maken maar even den vijver rond?" Grace sprong op en klapte in de ban don. „Heel graag," sprak ze. veer 50 binnenslands vertoeven, waarvan slechts 12 in actieven dienst, Werd hot ons bang te moede. De heer Hugonholtz vond dit uit den aard der zaak een passende gelegenheid, om los te trekken over die officieren, die aan baantjes geholpen wor den, waaraan de marine wordt opgeofferd, en te beloogen, dat do officieren cr zijn om 'de marine, en niet andersom. Hoe wei nig atj,entie de Kamer aan de vloekzangen van den heer Hugenholtz pleegt tc wijden (wij haasten ons er bij te voegen, dat zulks niet is omdat hij socialist is, de heo- ren Troelstra en Schaper b.v. hebben zeer het oor der Kamer, maar de afgevaardig de voor Weststellingwerf is een kruis voor zijn toehoorders, èn door zijn gemaniëreerd heid èn zijn gruwelijk stemgeluid), dit was een 'waarheid als een koe, die zelfs de meest verstokte tegenstander hern niet zal bestrij den. Toch is het mogelijk, dat Inride hee- ren te veel vergaten, dat er voor de oor logssterkte steeds ecu aantal hoofdofficie ren zal moeten gereserveerd worden, en dat die reserve-officieren om ze zoo maar tc noemen, in vredestijd natuurlijk onmo gelijk aan een commando kunnen geholpen worden, Da Minister beet op de bekende wijze van zich af, zijn lachsucces is hij echter kwijt. De linkerzijde bejegent dozen minister, wicn ze blijkbaar zijn gemis aan beginselvastheid niet vergeeft, die cr hem achtereenvolgens toe bracht, in een paga- nistiseh en christelijk Kabinet tc gaan zit ten, met ijzige koelheid, die doet denken aan een bevroren handelsartikel op een Russische markt, en do Rechterzijde, die indertijd uitbundig plcizier haxl in 's Minis ters gebrek aan vormen, alsmede aan zijn plat Amsterdamsch, toen de Minister nog links was, houdt zich uiterst gereserveerd. De strijd ging eindelijk over hot- amende- nicnt-Thomson om dan alleen den werkelijken vaartijd op den torpedodiensl te doen mee tellen. De Commissie van Rapporteurs was ia de grootd mogelijke meerderheid voor het amendement, iedereen dacht dat het er met vlag en wimpel zou doorgaan, maar toen deed de Minister cone smeekbede om hem toch i», vertrouwen, hij zou de zaak bij Koninklijk Besluit regelen, cn toen wend de Rechter zijde met innerlijke ontferming bewogen; het werd vrijwel eene sucndestermnnig, rechts tegen links. Van rechts gaven slechts de hec- ren Id-mga, Van Bylandt, De Geer en Arts hunne stem aan het amendementvan links stemden de lieeren Jansen, Verhey cn IJzer man tegen. Ook de Voorzitlor stemde tegen, maar die is uit den aard der zaak ministerieel. En tóen kregen wij do interpcllatie-Trcxd- stra over de hoerschcndo werkloosheid. Het begon met eene opsomming van dc vakken waarin die het ergst, was, cn het was zeker niet de .-ehuld van den spreker als hij daar bij niet kwam tot krachtige fundamentecle „Wil je me excuseeren?" voegde ze, zich tot Billy wendend, er bij. „Stellig," hernam Billy. „En kom je morgen terug?" ,,'t Is mogelijk." Zij waren vertrokken, vóór er verder een woord gesproken kon worden, cn weer suk kelde Billy naar huis. Den volgenden dag verscheen hij niet. Zoo ging er een weck voorbij. Op zekeren dag evenwel ontving hij een briefje van Grace. „Het spijt me, dat ik iets gedaan heb om je te Moedigen," schreef ze. „Wil je mij niet komen opzoeken?" Billy ging. Het was precies drie uur, toen hij uit zijn ijzeren ros stapte. „Jc hebt om mij gezonden?" sprak hij. „Ja, jc bent toch niet boos op me, wel'?" Billy keek haar aan, „Laat ik je wat vragen I" sprak hij. „Wil je vandaag een ritje met me maken?" Ze keek hem smeckend aan. „Zouden we niet liever hier wat blijven zitten praten!" antwoordde zij. „Dus jo wilt niet in mijn auto zit ten?" Grace logde haar hand op zijn arm. „Donk niet, dat het is omdat ik niet bij jo wil zijn," sprak zo, „maar ik kan niet. Die andore machine is zoo hoor lijk, dal ik in de jouwe niet meer rijden kan. Het is flauw van me, dat weet ik, maar het zou een kwellorij wezen, en Billy stond op en koek haar aan. Hij was oen man van weinig woorden; maar hij wist, wat hij zei. „Grace," sprak hij dus, „Lom ik onlangs hij je kwam, wax hot om je ten huwelijk lo vragen. Maar or is con voorwaarde ;;an bewijzen, aangezien alle statistische gegevens op dit punt nog zoo goed als ontbreken. De heer Troelstra deed echter alsof hij nu al a plus b bewezen had ut* omvang van do kwaal thans erger was dim ooit tevoren en redeneerde nu verder, en ging de middelen na waardoor het kwaad was te lenigen. Land verhuizing kan niet baten, waar de werkloos heid eiders grooter is dan hier. het. parti culier initial *f schoot reeds verleden jaar volgens don spreker te kort (wat hem eene duchtige vermaning van den heer De Visser bezorgde, dat hij zoo kleineerend os er do twee ton sprak, door mildadige menschen te Amsterdam voor dit doel bijeengebracht) en de gemeenten zeiven, wel verre van een ander te kunnen helpen, verkeerden zelf in nood. Dus Staatshulp, De Staat, en, hier kwamen wij midden in de propagandaredo, die het kapitalistische stelsel huldigt, is verplicht de kwalen, aan het kapitalistische .-tobfd ver bonden, tc lenigen. AL het gaat om een denk beeldig oorlogsgevaar is deze Regeering voor uitziende genoeg, adres aan de 2200 man van de noodwet-Sabron, maar tegen de zeer reëele, voor oogen struinden nood der werk loosheid, wordt niet gemobiliseerd, Tlii vroeg ten slotte wat de Regeering wilde doen, en gaf tot onze verbazing zelf cenige middelen aan dc hand die de sociaal-democraten an dere als 1 a p middelen plegen te betitelen als daar zijn: aanstelling van meer werklie den bij de Staatsbedrijven, verhaasting van het uitvoeren van werken (hier zij opgemerkt dat dit middel niets geeft.het schept geen werk, maar verplaatst het slechte naar een vroegeren tijd), vermindering van den ar beidsduur en daardoor vermeerdering van het aantal arbeiders bij de Staatsbedrijven, en eindelijk Rijkssteun aan de gemeenten die subsidie geven aan de verzekeringskassen togen de werkloosheid. De Regeering heeft bij de behandeling van deze zaak ec-nc enorme fout begaan. Ze heeft ze en bagatelle willen behandelen. Ts ze op een dwaalspoor gebracht doordat de heer Lobman indertijd bij de regeling van werkzaamheden alle moeite gedaan heeft de interpellatie Troelstra achteraan op 'de agenda te zetten, als hebbende toch niet de minste practische waarde. Indien ja, 'dan had ze toch moeten leerou uit het feit, dat oene meerderheid uit links en rechts die motie no. 1 stelde op het program, dat de Kamer er heel andere over dacht. De groote fout was, dat Minister Talma niet in de Kamer kwam, dat deze „man der kleine luiden", als minister van Landbouw, Handel cn Nijverheid, in dezelfde week waarin hij vier ton had gevraagd voor de BrusseLche kennis, deed alsof nl die duizen den werkloozen hem niets aangingen. Maar haast nog grooter fout was dat de heer Heemskerk meende zich met het bekende minzaam gewuif en 3e betuiging Hat Het Sine verbonden. Ik ben dol op die kleine, oude auto van me, eu bet meisje, dat me zat trouwen, moet daarin rijden, al doet het ook pijn in haar rug, al kruipt Hij ook do heuvels op, en al kim hij ook niet meer loopen dan 15 mijlen in het uur. Je moet dus kiezen, wat is je antwoord?" Nu stond ook Grace op en keek hem aan, zeggende: „Het spijt me, maar ik kan het niet doen. Ik weet. dat ik mij in die machine niet gelukkig zou kunnen ge voelen." II. Het was twee weken later. Een groote Ajax-auto hield voor het huis van Grace stil. Een jonge man stapte er uil, en trok aan dc hel, Grace kwam hem al tegemoet. „Biily!" „Jc ïiebt om me gestuurd?" Zij klemde haar lande» om zij» arm. „O, Billy, ik hoorde pistoren, dal j*eon Ajax gekocht hadt; wil je kun je liet mij vergeven?" Hij glimlachte bitter. „Stellig," sprak hij. „En staan nu de zaken weer zooals ze vroeger waren, loon je me wilde trou wen?" „Hot spijt me, maar daar is bet te laat voor." „Waarom te laat? Ik begrijp je niet." llij koek haar ernstig aan. „Ik bad 3000 dollars overgaspaani." sprak hij kort. „Daar wilde ik ons huis houden mee beginnen; maar ik heli hot nu voor deze machine beshvtl. Jo begrijpt, dat ik onmogelijk beide dingen t «gelijk kau doen." SGHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 5