stadsnieuws" Ingezonden Mededeelïngen. Voor hen die pijnen hebben. Kunst en Wetenschap. luchtzaken. ONTVANGSTEN. is, ook onder deze omstandigheden aan de achterstandsonfavorpen. haar goedkeu ring te schenken, dan verklaart <le minis ter al het mogelijke to zullen beproeven, om onverwijlde afdoening dor toegezegde novelle zooveel mogelijk te bespoedigen. Dienstreizen. Dö minister van binncnlaiulsche zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin in do onderscheidene provinciën medege deeld, dat het hem won schol ijk is voorge komen te bepalen, dat wegens het gebruik van eigen rijwiel voor dienstreizen ten behoeve van liet rijk een vergo-c ding wordt verleend, berekend tegen den prijs van f 0.05 per afgelegdcn kilometer. De reizen por rijwiel zullen in den regel worden gedaan in die gevallen, waarin anders een bijzon der middel van vervoer zou moeien wor den gebruikt, terwijl reizen, welke mat een openbaar vervoermiddel kunnen worden ge daan, ook por rijwiel zulten kunnen ge schieden, mits daaruit geen hooger kosten wegens reis en verblijf voor het rijk voort vloeien. Do noodzakelijk to maken kosten van vervoer van het rijwiel per spoortrein of cenig ander openbaar vervoermiddel, evenals die van veer-, tol- en bruggelden daarvoo-r verschuldigd, zullen in rekening kunnen worden gebracht. Genoemde minister heeft mede bepaald, 'dat tegen vergoeding gebruik kan worden gemaakt van eigen rijtuig ten behoeve van 's rijks dienst, doch dat alsdan op de declaration moet wordet .verklaard, dat niet meer in rekening is gebracht, dan het geen aan een huurkoetsier verschuldigd zou zijn geweest. Nederland en Venezuela. Reuter seint d.d. 2(1 October uit Londen hot volgende telegram uit Caracas via Wil lemstad, dat gedateerd is 20 October: Antwoordend op de tweede Ilollundsche nota weigert Castjro het besluit te herroe pen, waarbij het verschepen, van goederen, naar Venezuela wordt verboden. Hij spreekt zijn verwondering uit, dat Holland nog vraagt om de herroeping van liet besluit na de erkenning van Venezuela's recht omi het uit te vaardigen. Hij vraagt Nederland om een agent te zenden, ten cirnle voor waarden te bespreken tot vriendschappe lijke oplossing <lcr kwestie. 11c artillerie- commandant te La Guaira is met de voor bereidingen ter verdediging der haven ge- retxf. Gemeenteraadsverkiezing Ttedtc rdam. Door de Vrijzinnig-democratische kies- vereeniging te Rotterdam, werd besloten, ofschoon er in district II voorzien moet worden in twee vacatures voor den ge meenteraad, slechts één candidaat testel len. Als zoodanig werd thans geprocla meerd de heer P. Visser, een der op .den voorgrond tredende figuren in't Alg Ned. We rkd iedenverbo rul Brasselsclte tentoonstelling 1910. Ten vervolge op het reeds gisteren ge geven verslag van het eerste gedeelte der vergadering van do Mij. van Vijverheid, kun nen wij nog mcdedcelcn, dat door den heer R. S. de Vries een motie werd ingediend, waarin de Regeering verzocht wordt, het voorstel betreffende het subsidie opnieuw in te dienen. Ten slotte meent de voorzitter, dat het lo. nuttig zal zijn een comité te vormen, dat de actie kan voortzetten, liet zal goed zijn, dat, do gohcelc nijverheid bij de Tweede Kamer alsnog aandringt op Rogeeringssub- sidie. Do bedoeling is niet een pfficieol adres saam to stellen; echter is een ont- wcrp-a,drcs saam gesteld, dat tot leidraad dienen kan Hierin wordt te kennen gegeven, dat het zwijgen van de nijverheid eerder verklaard moet worden uit de stellige verwachting, dat dit voorstel, dat een groote nationale reclame ton dool had, op geen bezwaren van ernstigen aard zou stuiten. Zij deelt mee, dat, indien de Regcering in staat ware gesteld aan haar voornemen uitvoe ring te geven, zij .bereid zou zijn haar besto krachten in te spannen om ons land in dezen wedstrijd der volken niet ach ter te doen blijven, deels gedreven door eigen belang, deels uit zucht om daar waar 'de Regeering voorgaat mede te werken tot hetgeen ongetwijfeld een nationaal belang genoemd mag worden. Daarna wordt overgegaan tot voorloopige samenstelling van het comité van Actie. Uit de vereeniging van Machinefabrikan ten zal een dor hoeren worden aangewezen. Verder zullen in dit comité zitting ne men vertegenwoordigers der kunstnijver heid, tuinbouwvak, landbouw, voodings- en genotmiddelen. Bereid hebben zich verklaard de hoeren Dufour, v. d. Bosch, Collot d'Escury, Kre- lage, Duyvis en Mouten, lei-wijl het co mité zich het recht van assumptie voor behoudt. Mlddenstandskainers. Vanwege de afdeeling Handel van het de partement van Landbouw, Nijveiheid er, Handel, ia verschenen het ontwerp-wet ter oprichting van Middenstandskamers, aange boden nan H. M. de Koningin door de staats commissie voor den Middenstand Exemplaren van dit rapport, dat tezamen ruim 100 pagina's druks beslaat, zjjn Ie ver krijgen bij de afdeeling Handel, Lange Hout straat 36, 's-Gnvenhage, tegen betaling van f 0.30 per stuk, na overmaking van het bedrag, jZandbergen.'l Kaar men verneemt, heeft het bestuur van de Maatschappij tot opvoeding van wee zen en andere minderjarigen in het huisge zin „Zandbergen", den directeur J. Woud stra ontslagen. („O. II. Ct.") Financieel nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 24 Oct. bij de betaalmeesters in kas was,f 2,921,4341881/2 b. dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. dl bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vanf 10,509,370.671/2 c. dat op den genoemden datum in omloop waren schatkistpromes.sen tot een bedrag vauf 5,000,000 00 (sStct.") VLAARDTNGEN, 27 Oct. Bij de te Rotterdam gehouden examens vrije- en orde oefeningen zijn o. m, geslaagd, mcj. J. van Ileyst van hier en mcj. L. C. C. Hakbijl van Vlaardinger-Ambacht. VLAARDINGEN, 27 Oct. De afd. VI.var dingen van den Volksbond had gisteren den ganschen dag haar zalen opetn voor de lotclingen en hun vrienden, terwijl 's avonds in „Excelsior" een voorstelling werd ge geven door het gezelschap Fierlier van Rot terdam. Pianomuziek en voordrachten wis selden elkaar af. De hoer A. Bagchus, loco-voorzitter, opende de bijeenkomst met een opwekkend woord, tevens hopend dat allen zich kostelijk zouden amuseeren. Nu, dat is wél zoo geweest. Bij vernieuwing toch is gebleken, dat de heer Fierfcr uil- nemend de lachspieren, zelfs van do meest fiegmatieken, in beweging weet te brengen. De duo's waren eveneens goed, terwijl een. klein, maar boeiend en tevens vermakelijk blijspel den avond besloot. De „Volksbond" heeft gisteren eer van zijn werk gehad. Ds. A. Tap. Hedenavond te S'/s uur zal aan ds. A. Tap, die morgen, den 2-Ssten October, den dag herdenkt, waarop hij gedurende 25 jam ais predikant bij de Hervormde kerk zal hebben dienst gedaan, in het Verceni- gingslokaal aan de llroersvesl de plechtige ovrreiking plaats hebben van het geschenk dat de llerv. gemeente alhie'r haar hoog- geachlen voorganger wcnsrht aan. te bie den tor herinnering aan dit ambtsfeest Alg. Coöperatlcvo Bakltorlj Gisteravond had in de gehoorzaal van den R.-K. Volksbond du zesde jaarvergadering plaats van de Algeineene Coöperatieve Bak kerij. Do voorzitter, de heer G. J. van War mond, opende de vergadering, na een wel kom aan dc leden, met erop te wijzen dat. in den huitsten tijd op minder nette wijze de coöperatie wordt bestreden en raadde den leden aan zich niet door schoonklinkende woorden en denkbeeldige voordeden om den tuin te laten leiden. Verder bracht hij in her innering dat in het afgdoopen boekjaar de coöperatie met een verbruikswinkcl is uit gebreid die zaehtaan vooruit gaat en sprak den wensch uit dut de leden die hun waren daaruit nog niet betrekken, daartoe mogen overgaan om haar, evenals haar zusterafdee- ling, de bakkerij, flink te doen worden. Bij de bespreking van het versing van 'den secretaris werd door den heer P. de Bruin con motie voorgesteld in zake liet drukken van het Maandblaadje van do Coöperatie op een niel-coöperatieve drukkerij. Deze motie luidt „de vergadering, van oordeel dat de konse- kwentie van het coöperatieve beginsel eisclit, dat door de Alg. Coöp. Bakerij waar moge lijk andere coöperatieve ondernemingen wordt gesteund, draagt hot. bestuur op de benoodigdheden onzer onderneming zooveel mogelijk van an dere coöperaties te betrekken." Na aanneming dezer motie bedunktcn de voorzitter en de serretaris, die later echter met den aftredenden penningmeester zon der stemming en mot applaus weder werden gekozen. In den raad van toezicht werd, in de plaats van den heer K. Bijlsma, die naar elders was vertrokken, gekozen dn heer M. de Ronde, en in de plaats van den heer M. L'. M. de O mot, die moest aftreden, de lieer II. Xieszwaag. De rekening en verantwoording van den penningmeester en liet verslag van don secretaris van den raad van toezicht, worden na eenige discussie goedgekeurd. liet. voorstel tot. wijziging van art. 2 der statuten kon wegens onvoldoend aantal leden niet worden behandeld, zoodat binnen kort daarvoor nog een vergadering zal moe ten plaats hebben. De voordellen van het bestuur en den R, v. T. tot verdeeling van het fonds voor algemeenc volksbelangen en coöperatie wer den na eenige discussie alle aangenomen. Deze zijn: 100' te schenken aan de Ver eeniging voor Scliiedamsche gezondheidskolo nies, 200 tc bestemmen om kinderen van leden mot die kolonie mede te zenden, 150 ter beschikking te stellen van liet bestuur om rechtvaardige werkstakingen of uitge stotenen te steunen, ƒ400 om aan hu'pbehoe- vende leden gratis brood en 200 om aan dezulken gratis kruidenierswaren te ver schaffen. Een voorstel van eenige leden om 25 uit te trekken voor het Bureau voor Arbeids recht alhier, werd met. een amendement om het tot f 50 te verhoogen, aangenomen. Gisteravond werd de 22-jarige J. Hilie, wonende aan dc Hoofdstraat, in de Tuinlaan door een hond in het rechter been gebeten, waarbij de broekspijp werd gescheurd. De wond bleek niet ernstig te zijn. In de woning van T. LI. v. d. Zeeuw aan den Vellcvestsingol ontstond hedenvoor middag omstreeks half twaalf brand. Nabij de brandende kachel lag een bed afgehaald en dit schijnt door de warmte öf door met den kachel in aanraking te komen, vuur te hebben gevat, terwij! de bewoners afwezig waren. Buren gingen 'de woning binnen en blusch- ten het vuur met emmers water. Het bleek dat een peluw, twee stoelen en een paar dekens gedeeltelijk waren ver brand. Assurantie dokt de schade. öemcentebegrooting. MExMORIE VAN ANTWOORD op het verslag van het onderzoek der Gemeentebegrooting voor 1909 in de afdeelingen van den Ge meenteraad. (Vervolg.) Volgn. "143b. Kosten van Middelbare Scholen. Nadat de Commissie van Toezicht op hot M. O. door ons met het oog op den financieelen toestand was nitgenoodigd om de verhooging met f300 van den post voor schoolboeken en schoolbehoeflen terug te nomen, gaf de Commissie ons te kennen daaraan niet te kunnen voldoen, omdat dit bedrag voornamelijk voor natuurkundige instrumenten noodzakelijk Werd gcachl. Wjj meenden ons daarbij te moeten neerleggen. Volgn. 143c. Vuur en licht in de scholen. Deze post moet met f300.worden ver hoogd, waar over het hoofd is gezien, dat de Gemeente zelf voor licht in de voor de Burger-Avondschool beschikbare loka len der Ambachtsschool heott te zorgen. Volgn. 145. Kosten van het Gymnasium. Inderdaad kan door het optreden van van oen nieuwen rector de post „Jaarwedde van den Rector" met 1500.worden vei - minderd. Wat de kosten van brandstoffen aangaat, 't gemiddelde cijfer van 1906 en 1907 was voor hot Gymnasium f350.Do Itoogere Burgerschool verbruikte in 1907 aan brand stoffen f480,Omdat dc Burger-Avond school naar de Ambachtsschool is overge gaan, is dit cijfer voor 1909 geraamd op f350.Aan de hand van het cijfer voor het Gymnasium zal dus de raming voor de Iloogoro Burgerschool waarschijnlijk wat laag zijn. Volgn. 150. Uitgaven voor Volksfeesten. Wij meenen dat de financieclc toestand niet toelaat gelden uit te geven voor Volks feesten. Het particulier 'initiatief zal zich in dezen moeten richten lot de ingeze tenen. Volgn. 151. Kosten van het Stedelijk Muziekkorps. Waar reeds zooveel moeite en kosten zijn besteed aan het Stedelijk Muziekkorps, dat zoo uitstekend voor den dag komt cn in een behoefte voorziet, die moeilijk kan worden op zijde gezet, zouden wij liet zeer betreuren, indien dit korps werd afgeschaft. Volgn. 156, Subsidiën aan Godshuizen. Dat het een verkeerde boeking zou zijn dat onvermogende patiënten ten laste wor den .gebracht van het Zieken huiss m niet van het Burgerlijk Armbestuur moet wor den betwist. Het Burgerlijk Armbestuur staat naast, niet boven hut Stads-Zieken, huis. Beide instellingen hebben een afzon derlijk bestaan en een eigen werkkring. Do patiënten buiten het 'Ziekenhuis zijn voor rekening van liet Burgerlijk Armbe stuur, die in het Ziekenhuis voor het Zie kcnliuis zelf. Hoe zou zonder dat de instelling on der de Armenwet kunnen vallen? Overigens verwijzen wij naar dc in 1906 gehouden discussiëte (verslag blz. 498). Wat betreft de inwendige toestand van het Ziekenhuis, merken wij op, dat Lij den Raad is ingekomen een schrijven van de Commissie voor dc Administratie, waarin de toestand wordt bloolgelegd en verzocht om over te gaan tot den bouw van een nieuw Ziekenhuis, welk schrijven in onze handen is gesteld om advies, Wij kunnen daaromtrent thans nog niets mcdedcelcn. Vomgn. 157. Subsidiën aan Armbestu ren. De vraag 'in dc 3e Seclie besproken zal door ons tot een punt van gedachten wis seling met het Burgerlijk Armbestuur wor den gemaakt. Volgn. 159. Kosten der Kamer van Koophandel cn Fabrieken, Ons is nog door den heer Dc Groot gevraagd, of deze post niet kan worden verlaagd met het saldo der rekening van hot vorig jaar ten bedrage van. f321.26. Wij merken echter op, dat de Kamer ieder jaar een saldo op haar rekening no teert, in 1905, 1906 en 1907 resp. f 259.78, f271.92 en f321.26 bedragende, zoodat bijv. in 1907 maar f321.26. f271.92 149.34 minder dan, de uilgetrokken f600,werd ui (gegeven. Volgn. 168. Kosten van brandverzeke ring der gebouwen en de daarin geborgen goederen cn geldswaarden. Wij merken op, dat dc Gemeente aan do maatschappijen, bij welke zij Uuuis vol gens bourspolis is verzekerd, nog tot 1 Ja nuari 1912 is verbonden, zoodat zij toch vóór dien tijd niet in de mogelijk is tot een andere verzekering over te gaan. Ten aanzien van een stedelijke brandver zekering verwijzen: wij naar het antwoord op een soorlgclijke vraag gegeven in 1901 bijl. blz. 307 en 317. Zie hand, blz. 477 en volg. Daar werd geschreven}: „Het boginsel van voor allen verplichte „verzekering bij de gemeente van de pan- Men in de gemeente gelegen, is ons allcr- „minst sympathiek. „In elk geval ligt hot, indien het oo.it „zoover komt. nog zeer ver in het ver schiet, dat de toepassing daarvan hier „te lande in' zwang komt. Wij meenen 'dan „ook, dat hot voor het gemeentebelang on- „vruchtbaar is op het denkbeeld verder „in te gaan. Volgn. 169. Onderhoud van bezittingen niet voor den' publiekcn dienst gebruikt of van werken en inrichtingen geheet of voor een groot gedeelte buiten de gemeente ge logen. Ongetwijfeld zou de verbetering van den toestand bij do Buitensluis en de Rrouwer- straat eerst ten volle tot haar recht ko men, als ook het politieposlhuis met brug- wachlerswoning als sta in den weg ware weggeruimd. Met het oog op den finan cieelen toestand der Gemeente duiven wij echter daartoe niet te adviseoren. Volgn. 192. Kosten van andere buiten gewone werken, die uil buitengewone ont vangsten bestreden mogen worden. Het komt ons voor, dat een tweede wa terverbinding met Schutsluis van binnen stad en Maas een te ingrijpende zaak is om zonder ernstige voorbereiding tot 'de uitvoering daarvan te besluiten. Wij ver wijzen overigens naar hetgeen wij omtrent deze verbinding opmerkten onder de alge meenc beschouwingen. Wij moeten toegeven, dat de samenstel ling van het lijstje der uitgaven te wen- schcn overlaat eri zullen daarmede reke ning houden bij hot opmaken van volgende begrootingen. Op het boven onder volgn. 156 vernield verzoek der Commissie voor de Admini stratie zat een besluit moeten, zijn genomen alvorens een post betreffende het Zieken huis op de begrooting kan worden gebracht. Volgn. 3. Huur of pacht van landerijen. De opbrengst der landerijen in 1907 in Oud-Matliencssc aangekocht, lijden dit was bij den aankoop reeds genoegzaam be kend onder den schadelijken invloed van do glasfabrieken,, hoewel bij dc open bare verhuring hooger prijzen, werden be dongen dan werd verwacht Onderdeel 47. Exercitieten-oin. Wij merken op, dat de betrokken Cricket en Voetbalclub alleen op bepaalde dagen en uren do beschikking over het tenei.n heeft. In den overigen tijd is het beschik baar als publiek speelterrein. Het bedrag van f60.dat de bedoelde vereeniging betaalt, is nieL te laag, wan neer men erkent, dat het op den weg dei- Gemeente ligt, waar mogelijk, voor der gelijke sport terreinen beschikbaar testel len. Waar wordt gewezen op dc koslcn, die door de Gemeente aan het terrein worden besteed, kan worden medegedeeld, dal deze zoo goed als alleen bestaan in het uit halen der slooton, die in de laatste jaren gemiddeld f40.per jaar bedroegen. Volgn. 7. Tienden, cijnzen en erfpachten, Onderdeel 12 moet luiden: „De Vereeniging „Volkshuisvesting" voor een gedeelte grond omsloten door de Rhoon- sche-, dc Maasdamsche-, de Nieuwe Maas- en de Klaaswaalschc straat, ter grootte van 2018 centiaren, in erfpacht uitgegeven voor 75 jaar, ingegaan den lOen Maart 1908 en eindigende met 1 Januari 1982 voor f636.per jaar, bedragende mei bijdrage voor administratiekosten f 667.80," (Slot volgt.) Volksbadhuis. In de week van 1925 October 1908 weiden genomen 211 baden. 1ste klaa»8 2de klasse, kuipbaden 15 kuipbaden 29 regen t> 16 regen e 140 school 5 ct.s kindei s> 11 AGENDA. -27 Oct. Tivoli Schouwburg. 8 u. N. V. Het Tooneel. Warermr met de Pot. 27 en 30 Oct. Groote Schouwburg. 8 u, Het Rotterd.Tooneelgez. De taaiste Vonk, Afscheid van het Regiment. 28 Oct Groote Schouwburg. 71 /g u Noord Ned. Opera. Lohengrin. •28 Tivoli Schouwburg. 8 u Centrale Muziekschool. De Prins van Sind. -29 Vereen lokaal, Broersvest. 8 uur. Ds. Boknr.a. j9 d Offic. opening A mbachtsschool, 2 u. 29 Groote Schouwburg Ned. Tooneel- vereen. v. Amsterdam. 8 u. De Meid. Feest. 30 Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 30 Luthersche Kerk, Rotterdam. 8 u. Concert door Mevr Nic. van Ilouten- Sino, J. Mossel en J, II. Besselaar. 31 5 Groote Schouwburg. N. V. Het Tooneel. Adam in Ballingschap. 1 Nov. Nutszaal. Rotterdam. Schnitzler- Mossel Matinöe. Nu wij den winter tegemoet gaan, worden zij die aan verschietende pijnen onderhevig zijn, ongerust,. De koude, do vocht, de buien brengen de terugkomst of do verergering der pijnen tc weeg, en dan komt men er gemak kelijk toe tot zich zelf te zeggen„Zal ik al weer lijden zoo als den vorigen winter." De personen die des winters met zulke pij non geplaagd zijn, hebben er alle belang hij den volgenden brief te lezen, afkomstig van iemand die aan geen pijnen meer lijdt en zegt hoe zij er van ontslagen is. Mcj. W. Schierrink geb. Forluyn, 15 Je. ruzalemsti-fiat te Rotterdam sclirijft ons- „Gedurende een jaar heb ik vreeselijk aan rhoumatischc pijnen geleden. Oin u een denk beeld te geven van hetgeen ik lijdon kon, moet u alleen maar weten dat ik van mijn bed op een stoel werd gedragen. Ik heb de Pink Pillen gebruikt en na een betrekkelijk korte behandeling zijn mijn pijnen ver dwenen." Hierbij moot een zeer belangrijke opmer king gemaakt worden. Deze brief is geschrc- ven in 1906. Mcj. Schim-rink, die vrij dezer dagen een bezoek brachten, heeft ons een tweede verklaring ter hainl gestold waarin zij het volgende zegt: „Ik heb het genoegen u mee le deelen dat ik, sedert ik de behandeling mot de Pink Pillen gevolgd hel), altijd uitstekend gezond ben." De genezing is dus duurzaam geweest. Wij gclooven dus dat het in liet belang der rheumatieklijders is de Pink Pillen te be proeven die hun een goeden winter zonder pijnen zullen doen doorbrengen. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeenc zwakte, verschietende pijnen, zonuwuitpuUing, zenuwzwakte. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten en bij Snabilié, ITooFddepólhoudcr 7 Groote Markt, Rotterdam. Prijs f 1.75 per doos; 9 per C doozon. Depothouder voor Schiedam en im- streken Kappelhof en ÏTov.ingh, K. Dam en Van der Sman, Hoogstraat 115. De heer L. van der Tand, lid van het Residentie-orkest, is .uit 37 sollicitanten be noemd tot directeur van liet Harmonie orkest „Concordia" te Vlaardingcn. Tri liet najaar verschijnt bij Meindert Bogaert Jr. te Zeist een nieuw boek van Van Hulzen, „Het welig Distelveld", vier zedeverlialen. Do Zcislermoord, De afschuwelijke moord op den jeugdigen Hendrik Drost, op 16 November van het vorige jaar, tc Zeist gepoogd, werd heden in hooger beroep voor het gerechtshof tc Ai>,«4pulnm in behandeling genomen. Ouder Inzonden» bewaking werden de be klaagden door rijksveldwachters binnen geleid. Beklaagden zijnHendrik van .Vaalen, 31 jaar, bierliuishoudor, geboren te Den Helder, Tonnis van Ec, 2S jaar, zonder be roep, geboren tc Zeist, Ileiulrikiis Kor.-, 30 jam melkslijter, geb. te Steenwiikerwold, en Job an nes Overhorst, 36 jaar, lomiknecht, gel), te Zeist, en allen daar wonend. Zooals men zich herinnert werden zij door de Utreebtsebe rechtbank veroordeeld Vuil Vnalcn 12 jaar, Van Ee 20 jaar, Ivors 6 en Overhorat 8 jaar, onder aftrek der preven tieve hechtenis, terzake van moord op don jongen wisselloopcr Hendrik Diost, wat Van Vaalcn en Van Ee betreft. Hendrik Kovs en Johannes Overhorst wegens medeplichtig heid aan diefstal, voorafgegaan door geweld om den diefstal voor te bereiden, Kor» door het vei-scliaffcn van chloroform. De eiscli voor dc eerste 2 was respectieve lijk 20 jaar en levenslange gevangenisstraf en voor do laatste 2 10 jaar en 8 maanden. Tn deze hoogst treurige rechtzaak zijn 21 getuigen gedagvaard terwijl als verdedigers optreden Mrs. Gerling», Van Woelderen, van Noppen en Duyzings, advocaten te Utrecht. Nader meldt men ons Reeds te 10.15 werden zij, die daarloe verlof hadden gekregen, tot de gereserveerde plaatsen in de groote zaal toegelaten, waar nog twee rijen stoelen waren bijgezet. Ieder vond de phials door den naam aangewezen. Voor den ingang in de Lange Leidschc dwarsstraat stond hot publiek opgepakt om oen plaats op de openbare tribune tc be machtigen die bij opening dan ook letterlijk bestormd werd. De overgroote moei'denioid kon natuurlijk geen plaats bekomen. Precies te 10.30 trad het hof binnen als ook de beschuldigden. Op de antwoorden ')ij de gebruikelijke vragen zeidc- Van Vaa lcn, die bijna niet te verstaan was, dat hij hier (in Amsterdam) woonde. Nadat de getuigen waren voorgeroepen en hun namen afgelezen, gaf de voorzitter, oir. Vogelaar, verlof been te gaan om morgen weder te verschijnen. De raadsheer-rapporteur, mr. IlonnVi legde hierop bij breedvoerige, minutieuze akte de gansehe toedracht van den moord bloot, waarin iiij vooral nadruk legde dat de be klaagden het misdrijf pleegden om den aimen jongen te berooven van 1326.9Üj 0 althans van f 1250.— aan bankbiljetten die dc jonge wisselloopor TIendrik Drost voor den bankier, don heer C. Prins, uit Driebui gem had geïnd. Verder werden voorgelezen j' verklaringen der 4 beklaagden. Dainm bleek dat Van Vaalcn veel omging Overhorst, 'die bom tot het misdrijf aanzet®- Toen de jonge Drost in bet café van 1111 Vaalcn was gekomen, had men vooraf e®'1 hoeveelheid „durfwater" (jenever) gobrmM, den jongen aangegrepen, op den grond ge worpen cn hem chloroform laten inademen- De voorlezing dor rapporten nam de gc'loe L zitting in beslag. Zaak-PHcsler. Advocaat-generaal bij den IToogon Raa''» mr. Ledebocr, nam gisterenmiddag clusic in cje zaak van mr. G. - Pliester, bankier te Arnhem, door het g®

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2