""eiNiE^LAm STADSNIEUWS. Ingezonden Mededeel in^en. Nadru kkelij ke verklarit;g. Kunst (311 Weten sell tip. Rechtzaken. Kerk en School. Sporl. iiemeiigd Nieuws. Roosevelt wal dus maar aanstonds los trekken op hot „gele gevaar". Haïti.' Generaal Simon heeft als militair dictator de macht in handen genomen. Tegen zijn gezag is reeds een opstand uitgebroken in verscheidene Noordelijke sleden, o, a. Port- de-Paix, A niche en JwtiRalml. De dictator heeft generaal Robülartl belast niet bot dom pen van bet oproer. Ridderorde. Bij Kon. bed. van S dezer zijn be noemd in de orde van Omnjc-Nassau a. tot officier, de n»istenl-resident van Cf; oot-Aljch, L. K. J. llijckmans, en b. tot ridder, Toeankoe Mahmoot, ver tegenwoordiger van het voormalig soeltans- geslacht van Atjels. Florcs. Blijkens een pit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram is bij ongeregeldheden op floras (Timor en Orulerhoorigheden) één Amboneesch militair beneden den rang van officier gesneuveld en een andere zwaar gewond. Hof van Arbitrage. De heeren Fusinato en Majorana, beiden leden van de Italiaansche Kamer van afge vaardigden en hoogleeraren in het internatio naal recht, eerstgenoemde bovendien lid van den Raad van State, zijn benoemd tot lid van het Hof van Arbitrage te 's-Gravenlmge. Prof. fusinato is, zooals bpkend, door de Duitsche regeering aangewezen als arbiter in het Casabianca-geschil. Tweede Kamer, Over een amendement vari den boer Scha per, om op de begrooting eten post van f5150 te plaatsen voor subsidien aan open bare leeszalen is Dinsdag een langdurig debat gevuurd. Van R.-K. zijde had men tegen bet verkenen van die subsiidiën be zwaar, indien niet maatregelen werden ge nomen, dat een zeker sooit van lectuur uit de leeszalen zoude verwijderd worden. Van rechts echter getuigde een man als dr. De Visser oen voorstander van openbare leeszalen te zijn en het nut daarvan in te zien. Slechts twee voorwaarden wilde bij gesteld zien waarborg voor vertegen woordiging van verschillende richtingen, ea sluiting der zalen op Zondagmorgen, ten einde het personeel gelegenheid lof. kerk gang te geven. Die voorwaarden kon de minister aan het subsidie verbinden, maar dan kon hij, meende spreker, zulk een subsidie ook zeer wel vericenen. Do minister eindelijk had in principe geen bezwaar tegen opeilbaio leeszalen, mits i ii( bepaald soort van F-ctuur, als onzedelijke- en Nieuw-MaUhu.-daanzcho, wer den geweerd, maar eerst moest z. i. naar een maatstaf voor do vordoeling der sub- sidiën gezocht worden. Om daartoe te ge raken was aan het Cenlranl-Burcau voor de Statistiek opgedragen, in te stellen een onderzoek naar het bezoek en de werking der leeszalen,. Indien dat Rui eau nog tijdig genoeg met zijn onderzoek' gereed zoude komen, dim was de minister bereid, naar hij vorkhaaide, alsnog gelden vooreen sub sidie aan te vragen. \'a d<ve verzekering is het amendement ingetrokken. Nederland en Venezuela. Nadat gistermorgen niet belangstellenden uit verse bil lende doelen des lands oen voor- loopige .samenkomst was gehouden, had des middags in een der zalen van het Zuid- Ilollandsrh Koffiehuis te 's-Giavenhage oen Vergadering plaats van het comité voor vrede en overleg met Venezuela. Ook eenige dames waren tegenwoordig. Na eenige besprekingen, waarbij men vrij algemeen van gevoelen bleek, dat de propaganda voor den vrede met Venezuela krachtig en waardig moet worden voortge zet, dit te meer waar als vrij zekér kn.n worden vastgesteld, dat de tegenwoordige Regeering van Venezuela dien vrede niet onwelgozind is, terwijl het hier niet c>m per sonen, doch om het beginselvoor of te gen den oorlog, gaat, werd modedeeling gedaan van verschillende adhaesiobotuigin- gen, w. o. van eenige journalisten en let terkundigen. Besloten werd, dat de propaganda zich uitsluitend zal bepalen tot Nederland en een eigen orgaan zal worden uitgegeven. Het voorloopig bes'uur, bestaande uit de heeren W. .f. Martin, tl. J. L. Dreckineier (seretariaat Brinklnan, Bussum) en mevr. G. Dekker—Roelofs, werd definitief geko zen en hot comité tevens definitief opge richt. Als redacteuren van het orgaan werden twee leden-journalisten benoemd. De navolgende motie werd met nagenoeg algemeen" stemmen aangenomen: De vergadering, zich stellende op het neutraal standpunt van don wereldvrede, van oordeel, dat het conflict tusschen Ne derland en Venezuela, vooral onder de te genwoordige omstandigheden, langs den weg van vreedzaam overleg kan en moet worden opgelost en een oorlog voor Neder land en West-Indiü niet dan de. nadeeligste gevolgen kan hebben, besluit de propaganda voor dien vrede krachtig en waardig voort te zetten en zulks in het belang van Neder land en zijn koloniën en van de vredes-idée. Do minister van buiten'.andscho zaken is tolegrnphisch van deze motie kennis go- geven. Alvorens de vergadering uiteen ging, jvertl wor een der aanwezigen hulde go- bra "ht anti den schrijver van de brochure: „Waarom ten oorlog legen Venezuela"? en diverse artikelen, wiens krachtig pleidooi voor den vrede, den eersten stoot tot de oprichting van het comité heeft gegeven, al noenit het comité het standpunt van den schrijver niet geheel in. Als plaats voor de volgende vergadering werd Utrecht aangewezen. Te New-York is uit Caracas bericht ont vangen dat president Castro in Duitech- land drie kanonneerboot™ besteld hooft. President Castro. Gistermorgen kwam Castro tc Santander, aan boord van de „Guadeloupe", turn en gaf tc kennen, dat hij te Bordeaux zou ontsche pen, maar direct door zou gaan naar Ber lijn om daar geopereerd te worden. Castro hoopt, dat de fraiiache legeering hem een goede ontvangst zal bereiden. De gouverneur van Santander is Castro uit naam van de Spaaaschc regeering aan boord van de „Guadeloupe" gaan begroe ten. Ook andere autoriteiten li"hbcn hem een bezoek gebracht. Castro richtte aan ko ning Alfonso een telegram, waarin hij hem begroette. Reuter seint uit Bordeaux, d.d. 9 Dec. Een telegram uit Santander meldt, dat Castro morgenochtend ten 0 ure te Paulliac zal aankomen. Een ander telegram, geadres seerd aan Frankrijk uit Bordeaux, zegt, dat CWro verklaarde dat het hom. veel genoegen deed in frankrijk te komen en dat hij hoopte de bestaande moeilijkheden tusschen Frankrijk eu Venezuela uit den ivcg to rui men. liet kan zijn dat Castro te Bordeaux blijft en vandaar naar Parijs gaat, anders vertrekt hij binnen 2 dagen naar Berlijn om zich daar te laten behandelen. Hij heeft do zeereis goed doorstaan. De Petit Parisien" zal heden een tele gram publiceeren van haar speciaien corres pondent in Santander, die Castro ontmoette aan boord van de „Guadeloupe". Castro verklaarde naar Frankrijk te komen met de beste bedoelingen en in hoofdzaak om te onderhandelen met de trans-atlantischo ka belmaatschappij. Castro verklaart alle moei lijkheden met de Franscbc regeering uit den weg te willen ruimen. Castro zal naar Berlijn gaan, om daar geopereerd te worden door prof. Israel. De bedoelingen van de Fransche regeering ten opzichte van Castro worden nog geheim gehouden. Toch wordt vernomen, dat maatr regelon zijn genomen voor alle eventualitei ten, die zullen afhangen van de plannen van Cstro zelf, zijn gezondheidstoestand en zijn moer of minder welwillende voornemens. V De „Associated Press" (Xow-York) ont ving een telegram uit Santander, zeggende, dat het doe! van de rois van Castro naar Europa, niet alleen is Iret ondergaan van een operatie in de nieren, maar ook het regelen van Venezuela's geschillen, met Frankrijk en Nedc rland. Bij rekent iri Februari lenig te koeren, na Venezuela in vrede gebracht te heb ben met do wereld. De reis deed Castro veel goed. Castro weigerde te luisteren naar de waarschuwing van den Venezolaan schen, consul, dal hem vernederingen zouden kun nen overkomen zoo hij in Bordeaux landt. Hij zeidc, dat hem vooruit was gegaan het bericht, dat hij met uitgestrekte handen, kwam. BovowFen is hij genegen belang rijke concessies te doen om de vriendschap pelijke veistandhombng met Frankrijk te herstellen. Ook hoopt hij in staat te zijn een vergelijk te treffen met de Yiiiwnigdo Staten. lien lid van Castro's gevolg sprak' het bericht tegen ids zou Castro io een hem toegeschreven interview verklaard hebben, trolseh tc zijn in onmin te verkéeren met de meeste mogendheden. Hij verklaarde ovenwei, dat CasuO van «mening is, dat internationale betrekkingen voor een groot deel zaken waren door consuls te kdmn- delen. Zoo heeft Castro weinig geduld voor diplomatiek ceremonieel en was hij ont stemd over het karakter van enkele vreemde vertogonwoordigeis, naar Caracas gezonden, een minachting beteekenende voor do waar digheid van Venezuela. Castro maakte eenige aanmerkingen toen hem de demonstratie der Ncdeadandsche oorlogsschepen gemeld werd. De plaatsvervangende President van Ve nezuela, Gomez, ontving -l dezei het corps diplomatique in plechtige audiëntie en ver klaarde op oen toespraak van den Duit- schen gezant, dat hij zeer bijzonder ge wicht liee.hte cum het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen met alle vreemde mogendheden. Tiet bericht dat dr. Israël die te Ber lijn president Castro zou opereeren, over leden is, wordt bevestigd. zijde Van, het Departement van Oorlog be schikbaar gesteld personeel, dat voor liet beoogde doel een bijzondere opleiding ont ving, bij de onderwijzere van lagere scholen, in, do provincie Drenthe, alsmede bij de Rijkskweek- en. leerschool te Groningen, de zoogenaamde hewegiugs-sj "Ion, in samen- hand met de vrije- ca ordeoefeningc-n in de gymnastiek', in te leiden. V r ij w i 11 i g c dienstneming. Volgens de voorstellen tot aanmoediging van de vrijwillige dienstneming in hot leger zal aan dea vrijwilliger een jaarpremie toegekend worden Van f 30 (thans bedraagt die voor de beredenen f 15, voor de onbe- redenen f 10), en zal men hem na G jaren volbrachten dienst, op voorwaarde dat hem Vergund wordt alsdan in dienst te blijven een dadelijk' in oen sent uit te betalen diens tpremic geven van 1180 voor den on derofficier, van f 120 voor den korporaal en van f 90 voor don soldaa t, mot dien verstande voorts, dat de jaarpremie van f30 zal genoten worden totdat 10 dienst jaren zjjn Volbracht. Militie-officier. De Minister van Oorlog is voornemens het tijdstip van begin en einde der oplei ding tol militie-officier te wijzigen, namelijk deze te stellen, omstreeks 1 Sept., waar door vele jongelieden meer gebaat zullen zijn, vermits dan de geheele opleiding af loopt in een burger-studiejaar. GemeeuternadstTeikiezing'en te Rotterdam Bij de gisteren in district I gehouden verkiezing voor een lid van den gemeente raad werden uitgebracht 3S1G stemmen. Hiervan werden uitgebracht op den heer J. C. Mulder (lib.) 1715, op den heer G. Voorhoeve (chr.-hist.) 1190, en op den heer P. T. M. Thijssen (Kath.) 809 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren J. C. Mulder en G. Voor hoeve. Dit de» AmstprdHinschen gemeenteraad. In de gister gehouden gemeenteraadszit ting te Amsterdam kwam o. m. aan de orde de wijziging der Politieverordening en het amendement-De Vries in te voegen een artikel. Art. 55****: „Het is verboden afbeel dingen, teekeningen of geschriften, die ge schikt zijn om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, ten toon tc stellen op zulk een plaats, dat zij van den openbaren weg zichtbaar zijn of op voor het publiek toegankelijke plaatsen ten dienste van open bare middelen van vervoer". Een amendement-Simons om in te voegen een art. 55*,***, luidende als volgt: „liet is verboden, ontuchtige of tot ruwheid of wreedheid prikkelende af- of uitbeeldingen op een van den openbaren weg zichtbare plaats ten toon te stellen". Over deze punten ontspon zich een uit voerig debat waarna tot do stemmingen werd overgegaan. Een amendement-Van den Bergh om te lezen „afbeeldingen, die er blijkbaar op be rekend zijn, enz." wordt verworpen mei 27 tegen 11 stemmen. Het amendement- Van den Bergh om de ivoorden ,;van de jeugd" te laten vervallen wordt door den voorsteller ingetrokken. Het voorstel-De Vries (art. 55****) wordt aangenomen met 29 tegen 9 stemmen. (Tegen de heerenZeehandelaar, Kehrer, Van den Bergh, Simons. Wibaut, Vliegen, Pothuis, Loopuit en Wollring.) liet. voorstel-Sinions (waaruit de woorden „ontuchtige of" zijn vervallen) wordt v e r- worpen met 20 tegen 18 stemmen. VLAABDTNGEN10 Dec. In „Soli Deo Gloria" hield de heer II. Ouborg van Rot terdam gisteravond een eenvoudige, zeer duidelijke lezing over 't arbeidscontract. Nadat de spreker had herinnerd hoe het tot stand kwam, zcide hij, dat tusschen de werkgevers en werknemers drie soorten van contracten bestaanbaar zijn: het persoonlijke, 't collectieve en het fabrieksreglewent. Voorts wordt in hot arbeidscontract gehandeld over den arbeidsduur, het loon, de wijze van uitbetalen, vrouwenarbeid, arbeid van min derjarigen, wijzeT van prowleeren, opzeg gingstermijn en verdere wederzijdsche rech ten en plichten. Een klein, doch dankbaar publiek, vulde de zaal. Door de commissie voor gemeentewerken j is na inschrijving aan de heeren J, van Gelderen en Co. gegund het vervoer van gemeente-materialen gedurende de jaren 1909 tot 1913. Kamer ran toezicht over notarissen. De minister van Justitie heeft aan J. Ch. J. Pels llijcken, te Amersfoort, eervol ontslag verleer uit zijn betrekking van plaatsvervangend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en enndidnat-notarissen, gevestigd te Utrecht, en als zoodanig be noemd lf. de Jong, inspecteur der registra tie en domeinen, te Amersfoort. Minlsterlo van Oorlog. B o w o ging s-sp e 1 o n. In samenwerking met het Departement van Binnenkuidsche Zaken wonlt, bij wijze van proef, getracht, door daartoe van de De rechtbank te Rotterdam sprak gisteren het faillissement uit van J. N, M. van Pelt alhier, curator W. A. vnn Dolder, rechter commissaris mr A. A. F. IV. van Romondt. LTsvereeniglng, Het bestuur tier Usvereeniging geeft in een in dit nummer voorkomende adver tentie kennis,- dat toegangskaarten tot de ijsbanen Voor het geheele jaar verkrijgbaar zijn gesteld Voor de leden, bestemd voor het gebruik hunner huisgenooten. In een tweede advertentie worden twee personen gevraagd voor portier. Gisternamiddag is een buis der waterlei ding, liggende in de Gedempte Broeravest, gesprongen. Hedenmorgen te 11 uur was het gebrek hersteld. De bewoners dier straat en van een godeelto van den Singel zijn echter gedurende dien tijd van don toevoer van wa ter verstoken geweest. AGUNOA. 10 Dec. Gi-oote Schouwburg, 8 u, N. V. Het Tooneel, Mereadet, 10 Tivoli Schouwburg. 8 u. Cmcert door het Hollandse!) Dames Trio. 10 Vereenigingsloksml Broersvest, Ds. Klomp. 11 y> Grooie Schouwburg Het Rott Toon. gezelsch, Nanda. Een vreedzaam thuis. 12 Groote Schouwburg. 7l/g u, Opera Vereeniging van A'dain. Liefland. 12 Tivoiï Schouwburg. 8 u. Tooneel- vereen. V 10 S Tilli. 13 j S. O. V. Sohied. Athl. en Worstel- elub nKracht door oefening" Dis- ti iets-wedstrijd, 13 Tivoli Schouwburg. 8 u. Kon. Ver. Het Ned Tooneel. Tiilby. 13 Cucuszaai, 21/2 u Concert ilno'* Clo- tilde Kleeberg Samnel en Louis Wol ff. 13 Groote Schouwburg, 8u. Het Rott. Tooueelgez. Vorstenschool 14 Nieuwe Luth. Kerk, 8 uur. Uitvoe ring van gewijde muziek. 14 s SO. V. 8 uur. Kunst aan het Volk. Concert. 15 Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 15 Groote Doelezaal, Rotterdam, 8 uur. Gemengd koor-uitvoering van Les Willis. IC S. O. V. 7uur. Zangschool van de zangv. „Gemengd Koor". Uit voering. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété Pflaging on Casino, Coolsingel. Mejuffrouw IV, van Oostveen, Ruiter- burgstraat LI, te Vlaardingen, meldt ons: liet is thans reeds ruim twee jaar dat ik zeer veel geleden heb aan hevige, aanhou dende en stekende pijn in den rug en len den. Vooral bij het loopen was deze pijn on uitstaanbaar daar zij dan gewoonlijk ver gezeld ging met steken in de zij en hart kloppingen. Ik gevoelde mij niet in staat mijn huiselijk werk naar belmoren te ver richten, daar deze pijnen mij zoodanig af matten, dat ik 's morgens reeds bij het opstaan zwaar vermoeid was. Mijn slaap was onrustig, terwijl ik door benauwde droomen gekweld werd. Bij het minste wat ik deed, transpireerde ik sterk en had door- loopcnd last van zware hoofdpijn en duize lingen. Hoewel ik voor deze ziekte veel onder behandeling geweest was, had ik tot nu toe geen baat hiervoor kunnen vinden. Een kennis raadde mij aan de zooveel be sproken Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken en werkelijk deze hielpen mij van mijn ellendige ziekte genezen. Na het ge bruik van een paar doosjes kon ik reeds vermindering van pijn in den rug bemerken en dit was voor mij ec.i aansporing de kuur voort te zetten. Ik lean U dan ook open hartig verklaren, dat ik thans na '.iet ge bruik van zes doozen geheel gene/en hen. Ik gevoel mij a eel opgewekter en sterker en ben nu weer in staat mijn werk te verrich ten. Uit dankbaarheid zal ik Uw pillen waar ik kan, aanbevelen. Ik ondergefeekende verklaar dat het. bo venstaande naar is en machtig LI het pu bliek te maken op elke wijze die U goed dunkt. Pas op dat gij duidelijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt, dan kan er geen ver gissing plaats hebben. De lmndteekening van James Foster komt voor op elke doos Zij zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de firma Kappelhof en Hovingh, voorheen Frans Visser). Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. Dat het Residentie-Orkest niet meewerkt hij de IVagner-voorstellingen, in April te 's-IIage te geven, moet, naar het „Vad." meldt, zijn grond hebben vooreerst in de moeilijkheden die de te houden repetities op leveren. Bovendien was niet het geheele orkest uitgenoodigdslechts een 45 leden er van zouden zijn gcroquireerd. Dit laat ste zou natuurlijk een bezwaar zijn voor het verbinden van den naam van het Resi dentie Orkest aan de tc geven voorstellingen. De Nobelprijzen. Heden, 10 December, op den sterfdag van den Zwecdschen Maecenas Nobel, heeft te Stockholm de uitreiking der Nobel-prij/eu plaats. Als gewoonlijk zijn de namen der bekroonden reeds officieus bekend. Den prijs voor physica heeft men den te Halle in Luxemburg geboren Sorbonue-professor Gabriel Lippmati toebedacht, die van ge neeskunde en scheikunde aan prof. lljer Metschnikoff te Parijs en prof. Ehrlich te Frankfort a. M. Als winner van den let terkundigen prijs is weder een Duitscher, de Jenasche philosoof prof. Eucken aange wezen. Wien ditmaal de vredesprijs zal to beurt vallen is nog niet bekend. Drie jaren geleden werd hij verleend aan president Roosevelt. In 1895 bepaalde Alfred Nobel bij testa ment dat van zijn vermogen, 30 millioen kronen, een fonds gesticht zon worden, waar van de rente ten goede zou komen aan hen, die gedurende het afgeloopen jaar de mensch- heid het meest nut hadden gebracht. De rente ging in 5 gelijke deelen, ieder van MO.OOO kronen. Een deel ontvangt hij die de gewichtigste ontdekking of uitvinding op het gebied der natuurkunde heeft gedaan een deel degene die de gewichtigste schei kundige uitvinding of verbetering heeft tot stand gebracht; een deel hij die op het ge bied der physiologic of medicijnen 'de be langrijkste ontdekking gedaan heeft; een deel degene die het uitstekendste in idealis tische richting op het gebied der literatuur heeft tot stand gebracht en een deel hij die het meest of het best tot de verbroedering der volken en de afschaffing of verminde ring der staande legers dan wel voor de stichting cn bevordering van vredescongres sen uitgewerkt heeft. Bijna G millioen kronen zijn in de teven jaren dat het fonds bestaat ten bate geko men van wetenschap en letterkunde. De prij zen voor physica en diemie worden door een door de Zweedsche Academie van We tenschappen. die voor Physiologische of Me dische werken door een door het Karoii- nischo Instituut te Stockholm, die voor Literatuur door een door de Stockholmsehe Academie en die voor strijders voor den vrede door een door het Noorsche Storthing tc kiezen commissie, van vijf leden toege kend. Tot nog toe werden drie Nederlanders be kroond PhysicaHendrik Anton Lorente, en Pieter Zeeman, Chemie: Jaeobus Ilen- ricus van 't Hoff. Men seint ons uit Haarlem: De rechtbank alhier veroordeelde heden Johannes van Wijk, wegens het vermoorden van zijn vroegere kost.juffrouw, Jannetje Beta, te Zaandam, tot 5 jaar gevangenis straf. De eisch was 12 jaar. liet gerechtshof te 's-Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak van J. II. H,, Maria G. F„ P. V., en P. G., door de Ilangschc rechtbank veroordeeld resp, tot 4, 4, 2 en jaar gevangenisstraf, de eerste wegens diefstal van diamanten en gouden en zilveren voorwerpen uit den goud smidswinkel van den heer Ilamme, in de Korte Pofen te 's-Gravenhage, de tweede (gewezen dienstbode bij den heer H.) we gens medeplichtigheid aan dien diefstal en de derde en de vierde wegens heling der ge stolen vcorwerpen. Het Ilof, heb vonnis der rechtbank ver nietigende wegens vormgebrek, veroordeelde de beklaagden tot dezelfde straffen als de rechtbank met bepaling evenwel dut voor den 3en en 4cn bek'l. de preventieve hechte nis, sedert 22 Oct. 1.1., in mindering zal komen. Verder deed het Hof uitspraak in de zaak van E. F. v. d. L„ koperslager, en J. A. P. v, d. B., koopman, beiden te Rotterdam, door de rechtbank aldaar veroordeeld iede'r tot 4 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal door middel van verbreking in een perceel aan den Oostzeedijk tc Rotterdam, waar de bekl. de brandkast plunderden. Dit vonnis werd bevestigd. Na het hooren van nog enk'elo getuigen eischte de officier van juatitiie lieden bij het voortgezet onderzoek ter terechtzitting van de Amsterdamsche rechtbank, tegen den commissionair Izaak B. 2i/j jaar ge vangenisstraf wegens verduistering van do belangrijke partijen diamanten, (He hij uit hoofde van. zijn beroep ter verkoop onder zich had. Mi. L. W. van Gïgh Sr. pleitte tot vrij spraak'. Voor liet gerechtshof te 's-Gravenhage werd heden bevestiging geëischt van het vonnis, waarbij Johanna P. van W„ huis vrouw van J. van der M,, zonder beroep te Delft, door do Haagschc rechtbank was veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf ter zake dat zij in 190G te Delft opzettelijk; on met voorbedachten rade haar jeugdig dochtertje van het leven had beroofd door ophanging op den zolder van haar woning. Het 0. M. vond geen redenen om ontoe rekenbaarheid aan te nemen. Ook voor het hof gedroeg bek], zich intusschen als on- noozole. Neg, Herv, Kerk Beroepen te Loon op Zand ds. J de Bruin te Groot Ammers. Aangenomen het beroep te Klevers- kerke door den heer H. J. Visser, ennd, te Delfshaven. Geref. Kerken. A an gan o rn en het beroep te Rijswjj door dr. J. van Lonkhuijzen te Heteren. Doopsgezinde Gemeente. Beroepen te Dordrecht ds. E. Pekema te Monnikendam. Hooger Onderwijs. Universiteit te Leiden, Groot ambtenaars examen v. d. Ind. dienstde heer G. L. Gonggrijp. Universiteit te Amsterdam doctoraal exa men in de wis- en natuurkunde door den lieer J. C. Reeders. Te Parijs zal in de Kerstdagen een groote sohermwedstrijd plaats hebben tusschen den wereldkampioen Kirschhoffer en Leopold van Humbeek, uit Amsterdam. Mooie verdienste. Aan het slijpen van den Cullinnn-diamant is nog al wat verdiend: cle bewerker, de

Schiedamsche Courant | 1908 | | pagina 2