62*1" Jaargang, Donderdag 18 Februari 1909. No. 12927 De burgemeester v a. n S c h i e u a m, DAALDERS CAC "3 (Meimzmnig verleden. %p Deze courant verschijnt dagelyk s, mot uitzondering van Zon- on Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor, Schiedam on Vla a rdingen £1.125 Franco por post fl. 1.65. prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Prijs der Advcrtentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advcrtentiën bij abonnement op voordeclige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advcrtentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. KENNISGEVING. Brengt bij deze ter kennis van de ingeze tenen Dat het kohier no. 11 van de Belasting op beddjfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het dienstjaar 1908.9, door den heer directeur der directe belastingen te Rotter dam op den 16den Febu&ri 1909 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. "Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, belmoren te worden ingediend En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den Februari '909 De Burgemeester voornoemd, M. L'. HONNERLAGE GRETE W. D BUITENLAND. Schiedam, 17 Febr. 1909. ENGELAND. Nadat hij zich in plechtigen optocht met de koningin naar het Parlement had begeven, las de koning, met het gebruikelijk plechtig ceremonieel, de troonrede voor waarin hij zeide ïlk was zeer onder den indruk en hoogst dankbaar door de hartelijke ontvangst van de koningin en van mijzelf tijdens ons be zoek aan den Duitschen keizer en de keizerin te Berlijn, door alle klassen der bevolking. Het was ons een groot genoegen H.H.MM, weder te ontmoeten. Ik vertrouw dat de har telijke woorden van welkom, waarmede wij werden begroet, strekken zullen om de viiend- schappelijke gevoelens tusschen de beide lan den te versterken, die zoo noodig .zijn voor hun heider gemeenschappelijke welvaart en voor het behoud van den vrede. »De betrekkingen met alle vreemde mo gendheden bleven voortdurend van vriend» schappelijken aard." De troonrede wijst verder op het bevredi gend verloop der onderhandelingen over de nog hangende kwestie met de Vereenigde Slaten. Een verdrag, regelende 't gebruik der waterwegen bij de Cnnadeesche grens, is reeds gesloten en er is een schikking ge- troflen in samenwei king met Canada en New foundland .om de Noord Amerikaansche vis- scherijkwestie aan een scheidsrechterlijk oor deel te onderwerpen. Ook de arbitragever dragen met Frankrijk, Italië en Spanje zijn vernieuwd. De toestand in Perzië boezemt nog steeds bezorgdheid in. De regeerging wenscht niet af te wjjken van het beginsel om zich niet te mengen in de binnenlandsche zaken van Perzië Zij is echter van oordeel, dat de toe stand in Perziê dringend de invoering van een Roman naar het Duitseh van GEORG HART WIG. 20) „Mnar een verblijf in Schoveningcn is daarentegen ook geen bezwaar en ik zou het zelfs prettig vinden jou dit genoegen te kun nen verschaffen. Indien lieL zich ecnigszins laat schikken, dan kom ik je zelf terug halen." „En wie moeten mij vergezellen?" vroeg ze zenuwachtig, J - „Dat kunnen we nog wol eens bespre ken. Ik dacht, behalve kamerheer von Brik 2en, Je kleine Bostiani en juffrouw von Hettoivsbachdo oene is opgewekt, de andere spraakzaam, zoadat er van verveling voor jou geen sprake lean zijn." „Zul gravin Ilclltnar zich niet achteruit gesteld gevoelen, als zij hier moet blijven?" vroeg Elisabeth Christine met eon mislukte "Poging om onverschillig te schijnen. „Zo behoeft niet hier te blijven, mijn esto Elisabethze kan gedurende jou af- wezighpid naar haar vader gaan, aan vvien jnen haar niet geheel en al mag onttrekken, ovendien moet de gezondheid van don graaf ((*n laalslon tijd ook nog al iets te vvcn- 60 ten overlatenik zal er aanstonds nog eens naar informecren." vertegenwoordigende macht, in praetischen vorm, vordert, teneinde de verwezenlijking van de onmisbare economische, financieele en administratieve hervormingen te bevor deren en het land tot rust te brengen. Daar do huidige troebelen de vele commercieele en economische belangen die Groot-Brittau- nië en Rusland in Perzië hebben, in gevaar brengen, zijn deze twee staten te dezer zake met elkander in overleg getreden. De koning zeide verder, dat hij zich ge lukkig achtte, nu de kansen, dat de moeilijk heden in den Balkan uit den weg zullen worden geruimd, verbeterd zijn en hij sprak de hoop uit, dat er een schikking zou worden getroffen, die bevredigend zou zijn voor alle betrokken mogendheden. De koning verklaarde wijders, dal bet hem genoegen had gedaan, dat hel Britsche volk sympathie had betoond voor het bevriende Italië bij de vreeselijke ramp, die Sicilië en Calabrië bad getroffen. Hij sprak de hoop uit, dat de maritieme Conferentie, die te Londen zitting houdt, weldra tot overeenstemming zou komen en verklaarde zich zeer bevredigd over de ont vangst, die aan de maatregelen tot verbe tering van het bestuur in Indië te beurt was gevallen. Daarna wees hij nog op den arbeid van de conferentie te Kaapstad tor bevordering van een nauwere aansluiting van de Zuid- Afrikaansche staten, welke aansluiting be schouwd kan worden als de eerste stap voor de consolidatie van een belangriyk deel der monarchie. Door verschillende redenen, als daar zijn: de ouderdomspensioenen, de vermeerdering van de kosten voor de vloot, zullen de uitga ven in dit jaar belangrijk hooger zijn dan die van liet vorige jaar. Er zullen maatrege len moeten worden genomen om te voorzien in de kosten voor den dienst en dit zal ge- ruimen tijd eischen, zoodat er weinig tijd zal overblijven voor anderen wetgevenden arbeid. De troonrede deelde mede, dat de Iersche landwet opnieuw zal worden ingediend en wees daarna op de kwestie der werkloosheid, die in hooge mate de aandacht van de regee ring eischt; er zal een wetsontwerp worden ingediend tot betere organisatie van de arbeids markt door een stelsel van at b aids beurzen, waarmede later andere plannen tot bestrijding der werkloosheid kunnen worden verbonden. Er zal tevens een wetsontwerp worden inge diend, waarbij loon commissies worden inge steld voor sommige takken van nijverheid, in welke het »sweating"-stel.sol heerseht en een wetsontwerp waarbij verboden wordt in bet Vereenigd Koninkrijk visch aan wal te brengen of te verkcopen, die gevangen is in het verboden gedeelte van do zee in de buurt van Schotland. In het debat over het adres van antwoord zeide lord Orewe, dat liet streven, waarvan de Britsche regeering blijk bad gegeven, ook dat is van de Duitsche staatslieden. Zonder nl. op eenige wijze afbreuk te doen aan de verbonden of sentenlea", die iedere staat voor zich bad gesloten, moeten beide staten een vriendschappelijke houding tegenover elkander kunnen bewaren en in staat zijn om van iedere gelegenheid tot vredelievende samenwerking gebruik te maken, ter hand- Ilij bleef wachten, totdat Ingeborg met mevrouw van Salrup waren genaderd. „Als u mijn plaats intusschen zoo lang naast de groothertogin wilt innemen?" vroeg bij aan mevrouw vort Satrup en zoo- dra deze twee zoover verwijderd waren, dat een, op gewonen Loon gevoerd gesprek voor hen niet meer verstaanbaar was. nam hij bet couranlemiitknipsel uit den zak en sprak: „Leest li eens, wat Griescnlieim mij vanmorgen heeft meegebracht." „Hoe kan dat nu?" vroeg zo na haas tig liet stuk te hebben doorgelezen. „Nu plotseling?" „Dal begrijp ik ook niet." „Wie kan or belang bii hebben om de gc- heelc Kronfclder tragedie plotseling weer op te rakelen?" „Ja, in de eerste plaats zou liet van be lang zijn, tc weten wie dit artikel hoeft in gezonden cn dan komt de vraag met welke bedoeling bet kan zijn geschied." ,,lk begrijp er niets van eerst, nu na drio-en-tw'intig jaar Men dient in elk geval het verloop van deze zaak in 't oog te houden. Heeft do familie Rowall bizondere vijanden gelmd? ik bedbel, behalve de families, die zich ■hebben teruggetrokken?" „Niemand voor zoover ik weet." „De opzet van liet artikel gaat direct on ook enkel en alleen tegen Rowall, uw imam wordt nergens genoemd, gravin. Wat de aanleiding en reden kan ziin is beali-t on verklaarbaar, mnar Ik zal opdracht geven de ztuik tc onderzoeken." having van den wereldvrede en de beharti ging der velerlei belangen van beide staten, voor zoover die niet met elkander in strijd zijn. BALKAN STATEN. Z<a Eddin, de nieuwe Sjeik ul Islam, schijnt reeds weder ontslag te hebben geno men. Said pasja, president van den Senaat, wei gert het presidentschap van den Raad van State te aanvaarden. In de Westminster Gazette" komt de volgende mededeelirig voorWij meenen te weten, dat Tuikije en Rusland met elkander tot overeenstemming zijn gekomen opgrond van de door Rusland gedane voorstellen tot regeling van de moeilijkheden in liet Oosten. Wat Tuikije dus betreft, kan de quaestie ah opgelost worden beschouwd. Nu blijft nog het geschil te regelen tusschen Rusland en Bulgarije, voor zoover nl laatsgenoemd land betrokken is bij financieele voorstellen van Rusland. De jPolitische Korrespondenz" te Weenen ontkent, dat het kabinet van Weenen aan de mogendheden een nota betreffende de Balkanqueastie gezonden heeft of spoedig zen den zal. De sStampa" te Belgrado meldt, dat de financieele commissie uit de Skoeptsjina voor stelde om een crediet van 11 millioen dinars voor de bewapening van het Servische leger goed te keuren. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Frankrijk. Het mccningsverschil tusschen den minis ter van marine I'icard en den minister van financiën, Caillaux, over de kredieten voor de marine, duurt voort. Caillaux wil slechts de Helft der kredieten toestaan. In den Za terdag te houden ministerraad zal de kwes tie worden beslecht. Duitschland. De „Tag" zegtliet wetsontwerp op het GEEN GltCaO SMAAKT ZOO KRACHTIC ALS heffen van scheep vaart tollen op natuurlijke waterwegen, dat bii den Bondsraad is inge komen, wil niet slechts door middel van de rijkswetgeving een interpretatie van art. 54 der rijksgrondwet uitlokken waarin het geoorloofde van zulk een tolheffing wordt uit gesproken, maar tevens den wettelijken grondslag vormen voor in enkele stroomge bieden op te richten verecnigingen, waarbij de belanghebbenden bii de scheepvaart zou den worden ingedeeld voor bot vormen van „Strombankasjcn", aan welke de ingeko men gelden zullen worden afgedragen om aangewend te worden ten bate van de scheepvaart. Aan deze organisaties zal auto nomie worden verleend. Zoo mogelijk, zal het ontwerp nog in deze zitting hij den Rijksdag worden ingediend. Denemarken, Bij den Deenschen Rijksdag is door de re geering oen wctsontwcip ingediend tot rege ling van de staatsrechtelijke betrekkingen tusschen Denemarken en IJsland. Do voor gestelde bepalingen berusten op de voor stellen, gedaan door de DeenscliTJsland- soho commissie, die cenigen tijd geleden met de bestudeering dezer kwestie belast werd. Bij bet IJslandsche Althing is hetzelfde ontwerp ingekomen. Vereenigde Staten. Bevestigd wordt, dat de Vereenigde Sta len en Venezuela tot overeenstemming zijn gekomen omtrent de regeling der tusschen beide staten bestaan hebbende moeilijkhe den. De hangende kwesties zullen opgelost woiden door oen directe overeenkomst tus schen de belanghebbenden of door liet Hof van Arbitrage te 's-Gravcnhage. liet Huis van Afgevaardigden nam het wetsontwerp aan, waarbij aan schepen voor de groote vaart, die reizigers vervoeren, de eisch wordt gesteld, dat zij voorzien zijn van installation voor draadlooze telegrafie. Ook heeft bet Huis een wctsontwcip aan genomen, waarbij de territorien Arizona en Nicuw-Mexico tot slaten worden verklaard. Een ingevoegd artikel in de Amerikaw- sche nrarinebegrooling vraagt 12 millioen dol lars aan voor den bouw van transportschepen, hulpkruiscrs en verkonningsschepcn, die m vredestijd voor handelsdoeleinden ver huurd kunnen worden. BINNENLAND. Van het Ilnf. II. M. de Koningin-Moeder woonde gister avond in den Koninklijken Schouwburg de opvoering bjj van rSchijn", het tooneelspel van mevr. DoormanVan Nouhuys. Officeel is thans mededeeling ontvangen, dat Z K. 11. de Prins der Nederlanden zal aanzitten bij het diner, den scheidenden se cretaris van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen, prof. dr. Bosscher, Zaterdag te Haarlem aan te bieden. „Misschien is het mogelijk don naam van den inzender te vernemen maar ,,lk begrijp wol," viel do hertog haar in de rede, „dat uw vader te veel heeft ge leden dan dat men van hem nog belangstel ling voor deze zaak kan verwachten." „Er is tusschen ons nooit meer de naam Rowall genoemd, hetgeen ik cohtcr hem ook bad beloofd cn daarom zou ik uw hoogheid ook willen verzoeken mij niet te vragen cr met hem over te spreken. Het zou voor hem al even pijnlijk zijn als voor mij." „Dat zou wel liet laatste zijn wat in mijn bedoeling ligt. Ik kan geen ooi deel vellen over mijnheer von Rowall, daar ik hem niet persoonlijk ken. Naar hetgeen ik echter over hein heb gehoord, moet hij zijn of een zeer hooglmitig iemand óf een groote dwaas!" Hij boog, volgens zijn gewoonte, even het hoofd en vervolgde daarna alleen zijn weg. En Inge schreed voort, geheel in gedach ten verzonken, niets hooroitdc of ziende wat rondom haar was. Hooghartig of dwaas! -—- O, neen, zij wist wel beter: trouwloos en zelfzuchtig, bang voor ziin geweten en niet zeker van haar trouw. En plotseling verweet ze zichzelf van ham- vader te ziin weggegaan, alleen omdat deze op dien trouweloo/en Rowall het pistool luid gericht Majoor von Griesheim en juffrouw von IIettersbach waren teruggekeerd en kwamen zoodoende Ingeborg tegen. „Mogen wij ons bii u aansluiten?" vroeg Griesheim op warmen toon, welke zijn be geleidster een spottend lachje afdwong. „Indien u misschien geheimen hebt te behandelen," zei juffrouw von Hettersbach daarna vinnig, „dan wil ik volstrekt niet storen." „Do weg is breed genoeg voor drie," ant woordde Inge eenvoudig cn kalm. „Ik meen gehoord te hebben, gravin, dat u zulk een voortreffelijke paardrijdsrtr bent, zou ik eens niet bet genoegen mogen hebben u te begeleiden?" vroeg von Gries heim beleefd. Inge schudde het hoofd. „Neen, hare hoogheid rijdt niet." Elisabeth Christine passeerde hen nu niet hoog roode vlekken van ingehouden eigernis op haar gelaat. Bij het terras aangekomen bleef de groot hertog staan „Tk moet nog wat werken en jij zal zeker ook niet langer buiten blijven, mijn beste Elisabeth, daar het vochtig begint te wor den. Je ziet er ook al wat bleek uit en je hand voelt koud, neem ie wat in acht en nu tot weerziens hoor." Langzaam volgde Elisabeth bom den Imo gen stoep op om daarna onmiddellijk haar eigen kamer op le zoeken. In lmar kleedkamer aankomende, ging zc voor een spiegel staan en troosteloos zeide ze tot, zich zelf: „Ilii houdt niet van me hij hoeft nooit van mij gehouden en z,al het zeker ook wel nooit doen. Ik ben hem totaal onverschillig ik ben slechts groothertogin. Dat is alles. Hij wil niet mot me alleen zijn, omdat hij dat vervelend vindt." Hulde aan H. 51. de Koningin. Het Haagsch Comité voor Volksfeesten heeft het voornemen opgevat, om bij gelegenheid vari de in 't vorstelijk Huis te verwachten heuglijke gebeurtenis een zanguitvoering met instrumentale begeleiding te doen geven, waartoe de medewerking van alle mannen koren in deze gemeente zal worden verzocht. Op zijn verzoek, om deze uitvoering te mo gen geven op het plein vóór het palei- aan den Kneuterdijk, is door H, M. de Koningin goedgunstig beschikt, Te Erikhtiizen heeft zich een commissie gevormd, met den burgemeester, den heer Hoytcma van Konijnenburg, als eere-voorzit- ter. om na gunstigen afloop der hoopvolle verwachting van EL. M. de Koningin, de Wijde gebeurtenis feestelijk te vieren. Op bet programma zullen voorkomen feestgaven aan de armen, optocht, muziekuitvoeringen, volksspelen cn vuurwerk. Door de vcrecniging Koninginnedag Utrecht is aan besturen van vereenigingen te Utrecht een schrijven verzonden, waarin medegedeeld wordt, dat zij op Koninginne dag een fakkeloptocht wil organisocren, die kan worden een reusachtige liclitstoet. Een diner. Tot het op 18 dezerdooi den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland aan Z. K. H. den Prins aan te bieden diner zijn medege- noodigd de leden van Gedeputeerde Staten, de griffier, de hoofdingenieur van den Provin cialen waterstaat en cle burgemeesters van Den Haag, Rotterdam, Leiden en Dordrecht. Onze Marine. De kruiser „Friesland" kwam gisteren te Pont,a Delgada (Azoron) aan en vertrekt beden van daar naar Nederland. Personalia. Bij kon. besl. van 13 dezer is aan den heer mr. L, II. W. Regout, minister van waterstaat, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Mijnraad, onder dankbetuiging voor de door hem als zoo danig aan den lande bewezen diensten. Bij kon. besl. van 13 dezer is aan mr. J P. graaf van Limburg Stirum, gezantschaps- raad met den persoonlijken titel van bui tengewoon gezant en gevolmachtigd ministei bij Hr. Ms. gezantschap te Konstantinopel tijdelijk werkzaam bij het departement var buitenlandsche zaken, met bevordering to zaakgelastigde en met behoud van bedoelder persoonlijken titel, de betrekking opgedrager van chef van hat Kabinet van den ministei van buitenlandsche zaken. Onze Kamerleden. Men bericht aan »de Tijd", dat de hoofd stad kans krijgt, mr. Treub in haar middei terug te zien. daar de oud-wethouder-oud professor mede-solliciteert naar'een der open staande plaatsen bij het notariaat aldaar. De heer Fr. Lieftinck, lid der Tweede Ka mer te Haarlem, heeft met gunstig gevoi een operatie aan het oog ondergaan. Tranen sprongen in haar oogen en goi dank kon ze hier tenminste huilen, zondi dat iemand zich er om bekommeiJe. „Ik zou hom graag zooveel willen verte len cn het is ziin schuld, dat ik het nu doe. Ik kan het zoo uiet meer uithouden e het zal ook niet lang duren of ik moet ln hom wel zeggen." Ze snikte luid. „Er mag van komen wat wil, ik mo bet hein zeggen." Ze wischte baat- oogen af om z.oove mogelijk elk spoor van huilen te doen vc dwijnen alvorens ze haar weilckamer 1 trad om den begonnen brief aan haar mo dor tc vervolgen „Geduld oefenen, zooals u me heeft aa geraden valt me bij den dag moeilijker. 1 dien ik toch maar een middel wist otn i mooier le maken. U kent die Ingeborg 11e mar niet, een idee kan u eclilcr van hr knapheid maken als ik u vertel, dat iemand heb hooien zeggen: „liet is niet mogelijk, dat een man lu ziet, zonder verliefd op haar tc wordt Het sneed me door de ziel. U hebt geh kig nooit dozen angst gekend, lieve man Tk boud van Albert, eiken dag nog nu bet is verschrikkelijk geen wederliefde vinden. Voor andeic vrouwen is het een luk van haar man te houden, voor uw Ch lel is het een wanhopige kwelling." (Wordt vervolgd. SCHIEDAMSCHE «RANT. KamztttmuuHfinMiaaMcc

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1