Ut mm hestaat Bil D8IE Halm. 62^ laargang. Zondag 21 Februari 1909 No. 12930 Eersle Blad Geheimzinnig verleden. Doze courant verschijnt da gelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aar ding en-fl, 1.25, Franco pgr post tl* 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adverteniiën voor het eerstvolgend nummer moeten dea middags vóór een uur aan het bureau bezo-rgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven.) Pry's dor Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon j voor de Redactie No. 123. i voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 20 Febr. 1909. II ALK A.N-STA.TEN, Zou werkelijk toch nog een oorlog het gevolg z:jn van de kwestie, die sedert zoo langen tijd de aandacht van geheel Europa op de Balkanstaten gevestigd heeft? Wel komt uit Londen een bericht, uit officicelo kringen, dat die onrustbarende berichten niet worden bevestigd, maar een bericht uit Parijs zegt, dat de gespannen veihou- ding tusschen Oostenrijk en Servië wel degelijk tot groote ongerustheid aan do verschillende gezantschappen aanleiding geeft. Daaraan wordt dan nog toegevoegd, dat de Europeescho mogendheden reeds onderling druk van gedachten wisselen over den toestand en dat in diplomatieke krin gen het gerucht loopt, dat een vriendschap pelijke interventie van een of meer mo gendheden, waarbij de raad zou woiden gegeven tot verzoening, zeer aanstaande is. Het Itaiiaansche blad „Stampa" heeft de wereld verrast met het waarschijnlijk niet geheel juiste bericht, dal Oostenrijk tot Servië een ultimatum heeft gericht, waarin laatstgenoemd land 7 dagen tijd gegeven werd oin zijn bewapeningen te staken en zijn leger op vredessterkte terug te brengen. Geschiedde dit niet, dan zou het Oosten rijkschc leger over de grenzen trekken. De secrptaris van de Servische legatie te Rome verklaarde echter hieromtrent niets tc weten. Het schijnt echter vast te staan, dat Fovgasch, de Oostenrijsche zaakgelastigde te Belgrado, op 23 dezer met verlof zat ver trekken. Natuurlijk wordt onder de bestaan de omstandigheden aan dit verlof een hrp zondere beteekenis verleend, en vair veie zijtien wordt beweerd, dat graaf Forgnsch Belgrado voorloopig niet zal terugzien. De „Times" verneemt uit Petersburg, dat de'openbare meening in 't czarenrijk zeer anti-Oogtenrijkschgezind is, en dat een ge wapend optreden vyn de Donauinonarchie voor den Europeeschcn vrede uiterst ge vaarlijk zou kunnen worden. De Minister raad heeft in buitengewone vergadering beraadslaagd over den toestand op don Balkan. De „Neue Frcie Presse" deelt mede, dat de Russische vertegenwoordiger te Bel grado naar Weenen is gekomen, om daar de aankomst van Forgasch af te wachten De Russische diplomaat zou in opdracht van de Servische regeering voorstellen doen om de bestaande moeilijkheden te regelen Bovendien heeft de gewijzigde toestand in Turkije de oplossing van de Bulgaarscho kwestie ook al niet vooruit geholpen. Dc „Temps" deelt mede, dat de Bulgaarsche regeering aan de Fransche de volgende nota deed toekomen: „De Bulgaarsche re Roman naar het Duitech van GEORG IIARTWIG. 28) )jVoor jou misschien, voor mij niet. Do nagen zullen voor mij wel kruipen. Tot nu ia nog geen mijner zusters naar een badplaats gezonden en ik geloof, dat ze ook mot zouden zijn gegaan ik echter moet wel gaan." «Maar je gaat ook niet voor je plezio., Mijn beste Elisabeth, je gaat omdat liet noo- 'g is voor je gezondheid en hot dus een pacht is, die je hebt te vervullen." «Plicht? steeds plicht en nog eens plicht» 1 ««aar we zoo ver boven anderen zijn geplaatst, belmoren we nu eenmaal voortdu- ft. nan °"'ze plichten te denken," hernam. Jï scherper, dan ze kon verdragen. „Ein cijk werd het- nu toch wel eens tijd, dat Elisah tl ("t 'C'CC 'mc' ge\vomlmijn bes ^'raneu verstilden zóódanig haar stem, dat goon woord vermocht te spreken en di diigen'1 onSC(Ddd van den herto; n>>Jc hebt. er bizondcr good slag van, Elisa CU' 'l? iow on nv'!j uit hot humeur gen, verweet hij haar bitter. te gcermg, verontrust door de binnenlandsche crisis in Turkije, heeft alle reden om te vreezen, dat de oplossing der Bulgaarsche quaestic, die men zeer nabij achtte, belang rijk vertraagd zal worden, ten gevolge van do moeilijkheden, waarin de Porte zich bevindt. De regeeriag, die een langdurige vertraging een voortdurend gevaar acht voor de algemeene belangen en het behoud van den vrede in don Balkan, wendt zich dus andermaal tot de mogendheden inet het verzoek, dat deze haar bemiddeling zullen verleenen ten gunste van do erken ning van Bulgarije, een erkenning, die wel veidiend schijnt door de tlinke en waardige houding van hot Bulgaarsche volk. Deze erkenning zou dan geproclameerd kunnen worden op 14 Februari, den nationalcn feestdag, den geboortedag van den koning der Bulgaren. De regeering is men meening, dat zij zich verdienstelijk heeft gemaakt jegens Europa, daar zij in alle opzichten de raad gevingen der mogendheden heeft opgevolgd en geduldig do erkenning en de goedkeu ring van haar optreden heeft afgewacht." Men hoopt in Bulgarije, dat de mogend heden spoedig zullen 'besluiten tot erken ning van het koningschap van vorst Fer dinand, waarmede deze kwestie zou zijn opgelost, behoudens dan de schadeloosstel ling aan Turkije, die op zichzelf minder bezwaar zou opleveren en reeds werd verze kerd dat die erkenning zou plaats hebben bij het bezoek van vorst Ferdinand aan St. Petersburg, waarheen hij gisteren vertrok ken is, en waar men hem dan met konink lijke eerbewijzen zou ontvangen, terwijl daarna do overige mogendheden zouden volgen. Maar reeds is een bericht uit Londen gekomen, om die hoop te vernie tigen: het gerucht, omtrent de erkenning van de onafhankelijkheid van Bulgarije, al dus dat bericht, mist allen grond, cr is niets dat wijst op verandering van do op vatting 'der mogendheden omtrent deze zaak. Dc diplomatieke kringen betoonden zich 'dan ook reeds dadelijk sceptisch ton aanzien van het gerucht. Bulgaarse lie bladen meldden voorts, dat binnenkort verschillende divisies van het Bulgaarsche leger zouden worden gemobili seerd, on sloegen een weinig viiendschap- pclijkcn toon tegenover 't nieuwe Turkscho ministerie, wat den Turksehcn zaakgelastig de aanleiding gaf, bij den Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken daar omtrent te informecren en te klagen." Hij kreeg van het ministerie echter de meest geruststellende inlichtingen, en de verkla ring, dat do geruchten van allen grond ontbloot waren. Al worden dus van die zijde de oor logskansen in twijfel getrokken, een strijd tusschen Oostenrijk en Servië dreigt zeer zeker. Eri al wordt ook van bevoegde zijde verzekerd, dal het vertrek met verlof, van den Oostenrijkschcn gezant uit Belgrado, niet moet worden beschouwd als ceu ver breking der betrekkingen, het feit, dat een een dergelijke veronderstelling mogelijk is, spreekt. Toen 7.e bicef zwijgen, daar zij hem. niet zeggen wilde, hoe hij liet zelf was, die haar zoo maakte, nam hij haastig afscheid van haar om zijn schreden naar hot slot, te richten. Zo keek hem niet na. Waarvoor ook? Hij keek toch nooit om. Er zouden zeker weer oen massa vreemde menschcn wachten, om wier wcnschen hij zich meer bekommerde lan om do lnire. Ze kon nu haar tranen niet langer be dwingen en nog steeds vloeiden zc toen ze alleen in haar kamer zat. en zo als een kind haar gelaat in het sofakussen ver borg om haar snikken niet tc laten hooren. Onderwijl vergat ze geheel en al, dat legen den middag con vreemde vorstelijke persoon in dc residentie zou verschijnen, die door den groothertog aan liet station en door haar in hot. salon moest worden ontvangen dat diezelfde persoon hnnr tafelbuur aan het diner zon zijn, zoodat liet haar dan onmoge lijk zou zijn zich met. haar eigen gedachten bezig tc houden. Dc kamenier had reeds verscheiden malen op dc deur geklopt zon der echter antwoord te ontvangen. Einde lijk waagde zij de deur te openen. „Het "is do allerhoogste tijd, uw hoogheid om u te kieeden." „Ik heb vrecselijke hoofdpijn," mompelde de hertogin, „ik moei' vandaag wel op mijn knnicr blijven." „Moet. den hertog hiervan melding worden gemankt, uw hoogheid?" Volgons do „Zeil", woiden door de ver tegenwoordigers der mogendheden, die het Verdrag van Berlijn hebben ondcrteekcncl, besprekingen gehóuden over een hernieuw de poging, die men te Belgrado zal doen in liet belang van don vrede. Oostenrijk zou aan de mogendheden hebben medege deeld, dat het zou overgaan tot eenfgedeelte lijke mobilisatie, wanneer Servië de raad gevingen van de mogendheden in den wind mocht slaan. Het concentrecren van troepen ook in Trentc, door 'Oostenrijk, schijnt ook in Ita lië ongerustheid te verwekken. De Turksche ministerraad keurde den tekst van het protocol der onderhandelingen met Oostenrijk goed. Bij een bezoek aan de stad Sutomore veiklaarde de gouverneur van Dalmatië namens den keizer, dat de geruchten om trent het afstaan van Spizza van allen grond ontbloot zijn. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Frankryk. Hot amendement der oppositie op het Adres van Antwoord, waarin tariefhervor ming werd aanbevolen, is na een debat van twee dagen verworpen met 276 stem men tegen 107. De heer Balfour verklaar de, dat in het buitenland markten voor do Engelsche producten en in het binnen land zekerheid van afzet voor de Engel sche fabrikaten absoluut noodzakelijk zijn en dat fiscale hervorming een der voor naamste middelen is, waardoor cleze be vorderd kunnen worden. Minister Churchill wees op de vaagheid van Balfour's argumenten. Hij stelde in het licht, dat Engeland niet slechter, maar boter prijzen maakte voor zijn uitvoer-ar- tikclen dan landen, waar beschermende rechten worden geheven en hij legde den nadruk op het politiek gevaar, dat ligt in de verbinding van liet denkbeeld van een heid des rijks met belasting op brood en vlcesch. Do Kamer keurde het aangevraagde bui tengewone crediet van een millioen francs goed, voor de slachtoffers der aardbeving in Italië. over het standpunt, dat hij tegenover het regcoringsontwerp zou innemen. De heer Christensen verklaarde met de regeering van meening te zijn, dat leger en vloot uitgebreid moesten worden, dat Kopenha gen versterkt en de kustverdediging van Seeland verbeterd moesten worden. Maar voor Kopenhagen achtte hij versterking aan de zeezijde voldoende. In verbinding met de kustforten bij Bedboek en bij de Kögebaai maakte deze een mobilisatie mo gelijk, zonder gevaar voor overrompeling. En uit een economisch oogpunt achtte de oud-minister het niet doenlijk tegelijkertijd een sterk leger en sterke vestingwerken voor Kopenhagen er op na te houden. Hij verklaarde zich echter namens zijn partij bereid tot onderhandelingen met de re geering. Na den oud-minister voerde de sociaal democraat Klausen het woord. Deze hield een pleidooi voor algemeene ontwapening en stelde aan het slot zijner rede aan den minister de vraag, of het voorstel tot ver sterking van Kopenhagen aan, de land zijde zijn ontstaan te danken had aan pres sie van de zijde van de een of andere groote mogendheid. Parlof, van de rechterzijde, verklaarde zich voor het regeeringsontwerp. garnizoen te Kandia weder op de vroe gere sterkte werd gebracht. Maar de ver klaring van den Engelschen consul-gene raal, dat dit slechts een voorloopige maat regel was, bracht de vcrontiuste gemoe deren weder tot kalmte. Thans is de hoop der Kretenzers gevestigd op de a s. Bal kan-conferentie, die zich, als zij n.l. bijeen komt, wel met de Kretenzische kwestie zal bezig houden en de eilandbewoners rekenen daarbij op den steun van Enge land, daar zij van oordeel zijn, dat het dit land, dat met Turkije op zoo goeden voet is, weinig moeite zal kosten de Porte over te halen om vrijwillig afstand te doen. van het eiland. Italië. De „Co'niet'G d'Itulia" deelt mede, dat de koningin in gezegende omstandigheden verkeert en dat dc verlossing tegen Juli tegemoet kan worden gezien. D enomarken. Onder buitengewone belangstelling is Dondeulag de Dccnsche Rijksdag begon nen met de eerste lozing van het nieuwe ontwerp op de landsverdediging. Eerste spreker was de gewezen minister-presi dent Christensen, de leider der boerenher- vormingspaitij. Met groote spanning werd do rede van dozen zeer invloednjken staatsman tegemoet gezien, temeer daar hij zich nog volstrekt niet had uitgelaten „Ja dat vs 11 zeggen och ja, dat zal wel noodig zijn." Zoodrit ze alleen was gelaten snelde ze naar den spiegel. Wat zag ze er uit; het gelieele gezicht gezwollen, zoo kon ze on mogelijk voor den dag komen En aan den anderen kant ook vreesde ze do ontevredenheid van den groothertog Plotseling zag zo haar gemaal reeds met ontevreden gelaat vóór zich staan. „Ik hoor daar en zich zelf in de rede vallend vroeg hij rechtstreeks„wat meen je hiermee tc beseiken?" „O, mijn hoofd doet stamelde ze ver ward. „Zelfs indien hot je pijn deed, waarvan je daar straks trouwens toch nog geen last had', dan nog zou dat geen ïcden zijn ju aan een noodzakelijken plicht te onttrekken. Ik ver zoek je daarom dringend den hertog te ont vangen on aan tafel te verschijnen." „Moe kan ik zoo De groothertog had onderwijl reeds om de kamenier gebold en toen deze in do deur verscheen beval hij „Mevrouw dc groothertogin wil zich van daag toch maar opofferen. Wilt u zorgen, dat alles voor haar gereed ligt en schenk haar wat verfrisseheiul spuitwater in." Hoe stond ze op het punt hem achterna te hollen om hem te zeggen hoe ze le maar ach ze moest, immers den schijn .nog slechts bewaren. Dus zich nu maar onderwerpen aan afwas- Rusland. Vijf dagen zijn in de Russische Doema besteed aan de behandeling der interpel laties van de uiterste rechterzijde en de nationalisten over de voortdurende terro ristische buitensporigheden in den Kauka- sus. De zittingen waren buitengewoon woe lig. De interpellanten beschuldigden den stadhouder van den Kaukasus, ^raaf Wo- ronzcf, van misdadige nalatigheid, waar door de bewegingen der Kaukasische na tionalisten werden bevorderd. De afge vaardigden van den Kaukasus daarentegen beweren, dat de genomen maatregelen een verblijf daar onmogelijk maakten. Do Armenische afgevaardigden ontkenden pertinent, dat een separistisehe beweging bestond. Dc vertegenwoordigers van het gouver nement hebben veiklaard, dat de Kaukasus aan dezelfde regeling onderworpen is als alle andere deelen van Rusland, waar zich nog terroristische woelingen vertoonon. De Doema nam ten slotte een besluit aan, voorgesteld door dc Octobristen, waar hij een ernstig onderzoek wordt gevraagd. Volgens een telegram uit Petersburg aan de „Köln. Zeit." zou Azef sinds eenige dagen reeds gevangen zitten in het fort St. Peter en Paul. Kreta. Dc hoop der Kretenzers, dat hun eiland spoedig met Griekenland vereenigd zal worden, kreeg dezer dagen nieuw voed sel, toen het bekend werd, dat de Rus sische troepen uit Rhetymo teruggeroepen waien. Een minder prettigen indruk maak te het echter op hen, dat het Engelsche schingen, eompressen, massagedan zou het resultaat zeker wel gunstig zijn en werke lijk stond hot ongewone, roode blosje haar zeer flaittecrcnd en met wanne hartelijkheid drukte de hertogelijke gast haar de hand om den groothertog een welgemeende felici tatie aan te bieden os er zijn goede keus. Toen 's avonds de groothertog mee naar liet station was gereden, wachtte Elisabeth met ongeduld en spanning de terugkomst van haar man af. Ze wilde zoo gaarne een vriendelijk en ssaardeorend woord uit. zijn mond vernemen, daar ze volgens haar idee alles had gedaan om zijn boosheid te ver drijven. Onafgebroken hield ze haar blik op de wijzerplaat der giootc klok gericht eindelijk hoorde zo een rijtuig naderen de groothertog moest, dus in het slot zijn teruggekeërd. Ifaar spanning vergrootte bij de minuut en hoewel zc druk met haar hofdames con verseerde, waren toch hniu* gedachten er niet bij en bleef ze maar wachten op liet moment, dut haar man zou binnentreden. Maar de groothertog verscheen niet in plaats daar van kwam majoor Yen Griesheim m het salon aankondigen, dat. de groothertog zijn wegblijven moest laten excuseeren wegens drukke bezigheden. Daar was al haar kracht en moed ineens weer geweken en alleen in haar slaapkamer zijnde snikte zc heel hnnr leed koortsachtig opgewonden uit. Eigenlijk zou ze toch naar hem toe kunnen gaan om zich met hem te Amerika. De „New-York Herald" bevat' een tele gram uit Havana, meldende: Bij het Huis van Afgevaardigden is een wetsontwerp ingediend, waarin aan vreemdelingen ver boden wordt bezittingen te hebben .op Cuba. Indien deze wet wordt aangenomen, wor den daardoor millioenen dollars Engelsch, Amerikaanse!), Spaansch en Fransch bezit getroffen. De wet bepaalt, dat alle han gende tiansacties moeten worden geschorst en dat alleen Cubanen, geboren of genatu raliseerd, eigendommen kunnen verkrijgen op het eiland. BINNENLAND. II. M. de Koningin-Moeder bracht heden voormiddag in Pulchri Studio een bezoek aan de tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken van werkende leden van dit schildeikundig genootschap. V II. M, de Koningin-Moeder heeft een gift van f 100 doen toekomen aan de Muziek- en Tooneelvereeniging „Reicha" van het Staatsspoonvegpersoneel te 's-Gravenhage, ten bate van liet Herstellingsoord van spoorwegpersoneel, en een gift van f50 aan de Vereeniging „Hulp 'in Nood", te 's-Gravenhage, ter gelegenheid van het 50- jaiig bestaan dier Vereeniging. Opvoeding van kindoren. Mevrouw Thérèse Hoven, te 's-Graven hage is in de plaats van mej. C. Gunning te Amsterdam opgetreden als secretaresse van het Nederlandsch comité voor het Internationaal congres voor „de opvoeding van kinderen in het huisgezin", in 1910 te Brussel te houden. Dit do S. D. A. P. Naar men verneemt, werkt mr. P. J. Troelstra aan een brochure over de vrij heid van het woord, naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in de S. D. A. P. Instituut voor Land- en Volkenkunde. Men schrijtl ons uit 's Gravenhage Onder leiding van zijn voorzitter, Prof. Kern, hield het Instituut voor Taal-, Land en Volkenkunde, van Nederl.-Indic, heden- verzoenen maar hoe kwam het, dat zijn vertrokken haar vreemd waren gebleven, ja, haar zelfs afschrikten? En ze zou hem nu in zoo tangen, langen tijd niet zien Langzaam duaalde nu Elisabeth Christine de wenteltrap af, en niet aarzelend en lang zaam, zooals op den eersten avond, maar -haastig en vastberaden, trad zo de studeer kamer van haar man binnen. Zo aas reeds zijn stool genaderd, nog eer hij bad kunnen opspringen. „Wat is ei?" vroeg hij, verschrikt van zijn werk opkijkend. „Lk heb op het oogen- blik hcusch geen tijd over or liggen nog allerlei gewichtige dingen tc waentea die onmogelijk kunnen weiden uitgesteld!" „Ik heb ook weliswaar nooit tijd ov)c voor jou," zei ze droevig, „maar jij schijnt voor mij zelfs geen seconde vrij ie kunnen maken." „Spreek toch in 's hemelsnaam niet altijd op dezo manier tegen me. Het is toch mijn schuld niet, dat jij zulke dwaze meisjes idealen hebt gehad. Ik zou je nu wol vrien delijk willen verzoeken mijn geduld maf. lan ger in zee hooge mate op do proef to stri.cn „En of mijn gtnh'ld al op de proef wordt gesteld daarom bekommer je je absoluut niet, mij geef je ook nooit een oogeublikjo de gelegenheid mijn hart ceys uit te storten. Hij wierp zijn pen neer. (Wordt vervolgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Van liet Hof.

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1