BINNENLAND, STADSNIEUWS. VLAARDINGEN, 20 Febr. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens nuttige handwerken, is o. m. geslaagd mej. M. M. Kuchler van hier. aaaaoatwao kciïvi t m "ggggg^ggggggggggggglg mrannTmaaa*: lti*M0ti<tiEXlUtitiXlll*toC»ö62Oati Te Munchcn wordt druk gesproken over een schandaal, dat, wat geaardheid betreft, veel overeenkomst vertoont met de Eiilen- burg-affaire, maar dan op tamelijk uitge breide schaal. De z.g. Mnximiliaanbadinrich- thig, die ook liet hof onder haar cliëntMe rekende, zou ontaard zijn in een render,-vous van uiterst bedenkelijk gehalte, en veel hoog geplaatste personen zouden in deze zaak be trokken zijn. Enkele hebben voorzien tig- heidshab'c Munehen zoo spoedig mogelijk verlaten, en het hof, dab door den eigenaar van de in omloop zijnde verhalen op de hoogte word gcbrachl, heeft onmiddellijk be sloten niet meer gebruik tc maken van do badinrichting. Rusland. Zaterdagmorgen kwam vorst Ferdinand te Petersburg aan. Gen,-adjudant Stukow, vleugel idjudant, en graaf Scherometow wa ren hem met den keizerlijken trein tot de grens meemoet gereisd. Aan hut station, waar de kapel van de eerewacht het Rulgaarsche volkslied speel de, word vorst Ferdinand namens denczaar door grootvorst Constantijn ontvangen. Na den plechtigen rouwdienst, had 's mid dags om twee uur, in bijzijn van denczaar, do grootvorsten en grootvorstinnen, zoo mede de aanwezige vorstelijke personen, het corps diplomatique, de ministers, d«' leden van den rijksraad, do hofdiguitarissen en vele hooggeplaatste waardigheidsbekleo- (lors, iu het Mausoleum van de Peter- en Paul-kathedraal, de bijzetting plaats van 't stoffelijk overschot van den grootvorst Wla- dimir Alcxandrowitsj. 's Avonds had in het paleis van denczaar te Sarskoje-Selo een diner plaats, waarhij, behalve prins Fredorik Leopold, ook aan zat aartshertog Frederik. Koning Ferdinand nam deel aan 't fami liediner bij grootvorstin Maria Poulowna. Te Warschau v<i oordeelde het krijgsge- rccht vijf officieren, aangezien zij deel uit maakten van den algemcen-Russischen of- ficiersboml, rot dwangarbeid, gedurende 6 tol S jaar. Bovendien werden 19 soldaten en twee gymnasiasten wegens deelname aan revolulionnai'ro organisaties van mi litairen, deels tot dwangarbeid, deels tot andere straffen veroordeeld. T u r k ij e. De Porto seinde aan haar buitenlandsche vertegenwoordigers, dat de ontvangst van Ferdinand van Bulgarije, te St. Petersburg, met koninklijke eer, een schending is van do overeenkomst tusschon do Europcesche mogendheden, dat de onafhankelijkheid van Bulgarije eerst door Turkije erkend moet worden, hetwelk met die erkenning zou in stemmen, zoodra zijn eiseh tot schadeloos stelling door Bulgarije toegestaan zou wor den. Het bericht van Ferdinand's ontvangst te St. Petersburg verwekte sensatie te Kon- stnntinopel. De Turkscho pers laakt Rus- land's houding. tn haar antwoord op de circulair-nota der Porte, gaven de meeste mogendheden ten antwoord, dat zij niet van plan zijn van het beginsel af te wijken, dat do er kenning van de onafhankelijkheid van Bul garije een voorwaarde is voor de oplossing der tusschen Turkije en Bulgarije hangen de kwesties. Rusland antwoordde, dat Ferdinand van Bulgarije als koning ontvangen is, enkel om dat dit paste bij do antwoorden der mogend heden, dio de Porto tevreden stelden. De Kamer hoeft het leoningsontwerp, waar over in verscheiden vergaderingen beraad slaagd was, goedgekeurd. Twee kustbewakingsvaartuigen zijn naar Salonik: vertrokken om de ontscheping van benden t n wapens to beletten. Hofbericht. De opper-ceremoniemeester maakt in de de „St.ct." bekend, dat het Hof, ingevolge de hevelen van II. M. do Koningin, met ingang van 22 Februari 1909, den rouw zal aannemen, wegens liet overlijden van Z. K. II. Grootvorst Wladimir Ah x.julro- witch van Rusland, voor den tijd van drie weken, en wel: zes dagen middelbaren rouw, "ii vijftien dagen lichten rouw. Tan het Hof. If. M. de Koningin heeft f200 toegezon den aan den burgemeester van Friburg, als bijdrage in dc kosten van aanschaffing van een ijsvlet. voor Elburg en van nieuwe net ten voor de visschcrs, die de hunne op 27 Januari in het ijs verloren hebben. II K. II. de Vorstin van Erbach, jongste z:-ter vail II. U. do Koningin-Moeder, wordt a.s. Maandagavond in de Residentie verwacht, met haar iongste dochtertje, om te logeeree ten paleize Voorhout. Prins llomlrlk te Haarlem. Uit Haarlem schrijft men: Zaterdagavond te half zeven arriveerde Z. K. II. Prins Hendrik in een 1ste klasse rijtuig per gewonen trein to Haarlem en werd daar op 't perron ontvangen doormr. Cr. van Tienhoven, Commissaris der Ko ningin in do provincie Noord-Holland, en jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogcianden, burgemeester van Haarlem. Zonder oponthoud werd naar het hotel Fünckler in de Kruisstraat, gereden, waar oen feestmaaltijd was aangericht, ter gele genheid van 't afscheid van prof. J. Bos scha, als secretaris-penningmeester der Hol- landsche Maatschappij van Wetenschappen. Behalve Z. K. II. Prins Hendrik, die pro tector der maatschappij is, zaten aan prof. Bosscha en 34 directeuren der maatschappij, onder wie mr. Van Tienhoven en jhr. mr. Borrcet van Hogcianden, alsook de opvolger van prof. Bosscha, dr. Lotsy. De eetzaal was keurig versierd met guir landes van witte en oranje bloemen, waar- tusschen het electiischc licht schitterde. Aan tafel hecrschte een prettige stem ming. Vele sprekers schetsten de groote ver diensten van prof. Bosscha en memoreer den, hoeveel do Maatschappij en do weten schap in 't algemeen, aan dezen te danken heeft. Z. K. II. bracht een zeer tocgejuichten dronk op prof. Bosscha. Door directeuren der Maatschappij werd aan prof. Bosscha een souvenir, het ontworpen standbeeld van Chr. Huygons in miniatuur, aangeboden. 's Avonds tegen elf uur vertrok Z. K. II. weer met oen gewonen trein naar 's-Gra- venhage. Vooral hij de aankomst waren zeer vele belangstellenden, die den Hoogengast verwelkomden. Corps diplomatique. Heden wordt van dc woning van den Amerikaanschen gezant gevlagd, ter herin nering aan de geboorte van den grondlegger der onafhankelijkheid der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Audiënties. Dc gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 25 Februari e.k. niet plaats hebben. Grootvorst Wladimir. -j- Men schriilt ons uit 's-Giavenhago Voor de zielenist van grootvorst Wladi mir van Rusland, luid Zondagmiddag ion 12 ure, onmiddellijk na afloop van Jen ge wonen Zondagschen d:enst, een buitenge wone en zeer ceremonieele dienst plaats in de Russische kapel aan den Ouden Scheve* ningssühen weg. Hierin voorgegaan door ons hof, had ook het corps diplomatique hier ter stede, door zoo goed als voltallig tegenwoordig te zijn hij deze plechtigheid, een blijk van deelneming willen geven aan den vertegenwoordiger van den czaar nier tor stede, graaf Pahlen, m het door do kdzcrlijk-RussiscJic familie ge leden verlies. Gelijk reeds is aangekondigd, werd JI. M. dc Koningin bij dezen dienst vertegen woordigd door Z. K. II. den Prins der Ne derlanden, die echter ook Zijnerzijds prijs stelde op aanwezigheid bij de kerkelijke plechtigheid, gewijd aan de nagedachtenis van den gemaal van groot,vorstin Maria Paulovvnn, 's prinsen half-zustor, daar de groot-voretin, zooals men weet, een geboren hertogin van Mecklenburg is. Z. K. II., die de generaals-tenue droeg en vergezeld was van zijn adjudant, kapitein jhr. Van Suehtelen van de llaare, werd bij zijn komst in de kapel ontvangen door den Russischen gezant voormeld en den eersten secretaris der Russische legatie, prins Ourou- soff. welke laatste daarna den vertegenwoor diger van II. M. de Koningin-Moeder, groot meester de Rnnitz,, ontving en binnenleidde. De Minister van Buitenlandsche 'Zaken, verhinderd zelf den dienst bij te wonen, had ter zijner vertegenwoordiging afgevaar digd graaf van Limburg Stinim, chef van zijn kabinet. Vorder werd de plechtigheid bijgewoond, gelijk reeds met een enkel woord werd aan geduid door zoo goed als alle gezanten hij ons hof geaccrediteerd of do zaakgelastigden en secretarissen van de gezantschappen, wier hoofden persoonlijk verhinderd werden te komen. Ook werd opgemerkt baron Miehiels van Vcrduynen, secretaris-generaal van hot fiaag- sclic hof van aribtrnge, Allo Riethoven bedoelde vertegenwoordigers van hof, Regrering en diplomatie, droegen dc ambtskkeding. Zeer stak natuurlijk de uiiiform-sehittering af hij het sombere ge waad, waarin de kleine Grieksclie kapel door een eenvoudige roinvdraperie gestoken was. Maar wél verhoogde dit galavertoon den ïdrchtigen indruk, vooral toen niet slechts do Prins en alle vaardigheidsbeklec- ilers, maar ook de aanwezigen uit burger lijke kringen, uit handen van een assistee- rond knaapje een ontstoken kaars ontvingen, en deze tot ongeveer het einde van den dienst bleven vasthouden. De dienst, was ten half een ure geëindigd. Rij het uitgeleiden van dc vertegenwoordigers onzer vorstelijke familie, verzocht de gezant, graaf Pahlen, don Prins en jhr. De Ranitz, 's gezanten dank tc vertolken bij Koningin en Koningin-Moeder voor het op den hoog- ston prijs gestelde blijk van belangstelling Harerzijds gegeven door Hare vertegenwoor digers bij dez.on dienst. Den overigen aanwezigen dankte de ge zant met een handdruk nan ieder. Alvorens do Prins de kapel verliet, liet Hij zich den geestelijke Rosanow vooretellen, met wien Z. K. TI. zich oonige ©ogenblik ken onderhield. II. Thiel, was voorbarigna lang aarzelen heeft hij verklaard haar niet te aanvaarden. Castro geschorst als president. Het hooggerechtshof te Caracas, dat op last van den minister van binnenlandsche zaken een onderz.oek ingesteld heelt naar de mede plichtigheid van Castro aan het complot tegen Gomez, besloot de zaak te verwijzen naar het gerechtshof, daarbij verklarend, dat, als ge volg van de waarschijnlijke medeplichtigheid, Castro constitutioneel als president geschorst moet worden. Tweede Kamer-verkiezing. Do lib. kicsicreoniging te Winkel en do afd. Tsvisk-Oppc.rdoes van de Lib. Unie (district Enkhuszenj stelden candidaat ^'oor de n.s.-Kamerverkiezingen den heer Goeman Borgesius. De correspondent te Haarlem van de ,N. Ct." schrijft thans: De modedeelmg omtrent de aanvaarding eener Kamcrcnndidatuur door den heer J. De toestand In de S. R. A. P. Nader vernemen wij, «at door de Marxis- tengroep aan tie Federatie der International Sociaal-Democratie een brief geschreven zal worden, waarin het standpunt der Marxis ten zal woelen uiteengez.et en gevraagd of dit, naar de mcening der Internationale, niet het juiste is, op den grondslag.van de leer van Marx, van het fundament Ier In tern. Soc.-Dcmoeralie. „Wij willen* onze lozere op de belangrijk heid der Internationale" wijzen, in •'■er- band met deze aangelegenheid. Immers l.iat de „Internationale" op haar congressen uit elk land slechts één organisatie toe, zoodat zij reeds dadelijk op het eerstvolgend con gres geplaatst sod worden voor dc vraag, wie van beidé Nederlandse partijen zal toegelaten worden, èf de M irxistischc, 5f de revisionistische. Wijl liet voortspruiten van een intern, kwestie hieruit niet buitengesloten wordt ge acht, wordt de beslissing der Internationale in deze met belangstelling tegemoet gezien. De volgende week komt het dagelijk-oh bestuur der Internationale te Brussel hijeen. („Ilbld.") De redactie van „Dc Tribune" meldt: „Van der Goes deelt ons mede, dat hij meent, dat zijn naam aan het hoofd van ons blad behoort tc verdwijnen, om dc naar zijn meening bestaande verwarring niet nog te vergrooton. Principieel acht hij het even wol niet onmogelijk aan een huiten do S. D. A. P. staand soc.-dem. orgaan mede te werken. Gorter blijft onze trouwe mede werker als to voren." Yerhoeglng gedtst'lleerd-accijns. Het dagclijksch bestuur van den Neder- landschen Ilotelhoudersbond heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, tegen het voorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Mocht echter de Ka- mor van oordeel zijn, dat een verhooging noodig is, dan dringt adressant er op aan, de voorgestelde verhooging van f 63 op f 90 per hectoliter aan te nemen en niet b.v. bij amendement een kleinere verhooging te accepteeren. Bij een belangrijke verhooging toch met f27 per hectoliter kan zegt adressant de prijs voor den verkoop in het klein door de belanghebbenden re delijkerwijze worden verhoogd, waardoor al thans het gevaar van de voor de volksge zondheid nadeelige vervalsching gedeeltelijk kan worden ondervangen. TVijziglng Drankwet. Verscheidene pachters van buffetten in wachtkamers van spoorwegstations, hebben aan H. M. de Koningin een uitvoerig ver zoekschrift gericht, waarin zij ten slotte do hoop uitdrukken, dat de regeering op last van II. M. zal willen besluiten: le. tot indiening van een ontwerp van Wet bij de Staten-Generaal, tot aanvulling van art. 35 dor Drankwet, met een vierde lid, waardoor do Wet voor de wachtka mers in statio.-s, waarin buffetten worden geëxploiteerd, vrijstelling verleent van de eisehen, waaraan localiteiten, waarvoor „verlof" wordt gevraagd, bohooren te vol doen, alsmede tot aanvulling van art. 36 tweede lid, waardoor hot niet-voldoen der wachtkamers aan de gestelde eisehen geen weigoringsgrond meer blijft voor een „ver lof" als bedoeld in art. 3-1 tweede lid, letter a; 2e. tot het nemen eener voor hen gun stige beslissing ten aanzien van de vraag, of do ondergeteekendo pachters-vergunning houders gerechtigd zijn, tot behoud althans van do te hunnen name vprleende vergun ningen, nog met "ingang van 1 Mei 1910 aan de betrokken colleges van Burgemeester en WeHiouders toepassing te vragen van art. 25 tweede lid, natuurlijk met de zeker heid, dat dc eventueel te vragen wijzigingen in de akten van vergunning on dcrzclver afschriften niet met een beroep op art. 67 dor Drankwet kunnen geweigerd worden; 3e. tot het indienen bij de Staten-Gene raal van een Wetsontwerp, waarhij intrek king wordt voorgesteld van de uitzonde ringsbepaling, zijnde art. 67 der Drankwet, althai.o wijziging van dat artikel, in dien zin, dat het jaarcijfer 1910, daarin genoemd, worde veranderd ia 1920. hier, waarop de Koninklijke goedkeuring is verkregen. VLAARDINGEN, 22 Februari. Ds. J. D. Stoppelaar, Ned. Ilerv. predikant te Kou- dum, heeft het beroep naar deze gemeente aangenomen. VLAARDINGEN, 22 Febr. Den 1 April is het 25 jaar geleden, dat de heer II. van Teylingen, havenmeester, in dienst trad der gemeente als onderhavenmeester. VLAARDINGEN, 22 Febr. In de laatste weck zijn weer 4 geval len van roodvonk aangegeven. OVERSCHIE, 20 Febr. De winkelier S. van Driel ontdekte hedenmorgen- dat er in zijn onbewoonden kruidenierswinkel, mid den in het dorps staande, was ingebroken en ontvreemd was een hoeveelheid bruine boo- ncn, witte suiker, rookvleesch, koffie, thee, tabak, kistjes sigaren, enz. Door de politic te Rotterdam werden he denmorgen reeds aangehouden C. D., II. B. en B. do IC., beide eersten wonende Bloem- kwekerstraat en laatstgenoemde Achter klooster, te Rotterdam, allen zeer ongunstig bekend staande personen, die in liet bezit werden gevonden van het ge&toleno. Proefstemming. Rij de centrale regolings-commissie voor volksstemmingen, bestaan zeer ernstige plannen om dit jaar een proefstemming te houden in een geiieel kiesdistrict voor dc Tweede Kamer. Als zoodanig zal alsdan hoogstwaarschijnlijk een kiesdistrict in do provincie Friesland in aanmerking komen. VLAARDINGEN, 22 Febr. Met ;,Stct." no. 44 zijn verzonden de statuten van het „Vlaarding's Mannenkoor „Orpheus" al- In de plaats van de eervol ontslagen hulp telefoniste mej. M. A. van der Hout is be noemd als zoodanig me:. P. A. M. Linnen brink, alhier. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens nuttige handwerken is o. m. geslaagd mej. L. van Woerkom van hier. Zilveren Jnbllée Den len Maart a.s zal de heer dr. VV. J. Steenhuis gedurende 25 jaar als leeraaraan de II. B. School alhier werkzaam geweest zfl'm Aceiju,, op het gedistilleerd De aandacht wordt gevestigd op het Ko ninklijk besluit van 30 November 19C8, Staatsblad no. 346, dat een nadere regeling bevat, omtrent vrijdom van den accijns oj> het gedistilleerd. Van 11 Mei a.s. is het verboden brand spiritus hij hoeveelheden van minder uan 5 liter, andere af te leveren, dan in geslo ten over kurk en bovenrand van den hals door metalen capsules of met lak overtrok ken flesschcn of kruiken, die ten minste 7 deciliter van de vloeis'of inhouden en voor zien zijn van het duidelijk leesbare op schrift in hoofdletters van ten minste 5 milli meter hoogte: „Brandspiriius, gevaarlijk hij inwendig gebruik." Het is verboden, gedistilleerd, dat methyl alcohol bevat, na 11 Mei a.s., voorhanden 1e hebben in een lokaal, waar tot inwendig gebruik bestemd gedistilleerd bereid, ttn verkoop bewaard of afgeleverd wordt (tap perijen, slijterijen, enz.). Voor de lokalen, waar vóór 22 Januari 1909 zoowel tot inwendig gebruik bestemd gedistilleerd als gemelhylcerd gedistilleerd (brandspiritus) ten verkoop bewaard of af geleverd werd, kan de inspecteur der accijn zen, tot wederopzegging enz., vergunning verleenen tot het voorhanden hebben van brandspiritus. Voor zooveel de lokalen betreft, waar tot inwendig gebruik bestemd gedistilleerd wordt afgeleverd, wordt aan die vergunning de voorwaarde verbonden, dat de brandspi ritus uitsluitend voorbanden zij in flesschcn of kruiken, als hiervoren bedoeld. Deze ver gunning moet schriftelijk worden aange vraagd vóór 11 Maart 1909. Van de be schikking kan de belanghebbende, binnen 14 dagen, nadat zij hem is medegedeeld, in beroep komen bij den minister van Finan ciën. Een nieuw Ziekenfonds. Naar wij vernemen is hier opgericht door dokters en apothekers een ziekenfonds, waar aan alle dokiers en apothekers zich kunnen aansluiten. Bij dit fonds kunnen de leden telken jare den geneesheer en den apotheker aanwijzen van wiens hulp zij wenschen ge bruik te mnken bij ziekten of bij andere gevallen die geneeskundige hulp noo iïg rnaken Is daartoe een zeer bijzondere reden dan kan de patiënt ook in den loop van het jaar een anderen dokter of apotheker voor verdere behandeling of bediening aanwijzen. Bovendien kunnen, wanneer dit noodig blijkt, specialisten worden geraadpleegd, waarvan de kosten dan komen ten laste van het fonds. Voorts worden ten behoeve der patiënten gratis ten gebruike verstrekt alle noodig zijnde verplegingsmiddelen. Het bestuur van het fonds zal bestaan uit i dokter, I apotheker en 2 Ie len, terwijl tot voorzitter zal worden benoemd iemand die buiten het fonds staat. Seliieilamseh Vrijwilligerskorps. Reeds vroeger hebben wij er op gewezen dat^ van de oprichting af het Schiedamsch Vrijvv.korps zich mag verheugen in groote belangstelling en medewerking. Dit heeft het bestuur aanleiding gegeven om in den ver volge tweemaal in plaats van eenmaal per week, zooals dit tot nog toe was, de oefe ningen van het korps te doen plaats hebben. Van de gemeente heeft het korps daarvoor thans de beschikking over de drilschuuraan den Doele gekregen op eiken Maandag- en Woensdagavond, van 8 tot 10 uur, op welke avonden steeds gelegenheid zal zijn zich als lid te doen inschrijven. Door 'de vereeniging van zakkendragers »St Anthoniusgilde" is een nieuw vaandel verkregen dat thans is tentoongesteld bij den boekhandelaar J. A. de Heer aan den Dam. Het is een fraai vaandel van groen fluweel met gouden rand, franje en kwasten, ter wij! hot midden het uzakkendragershuisje" ver toont met daaromheen den naam der ver eeniging. De luchtballon die Vrijdagmiddag over deze gemeente is gekomen, was de luchtbal. Ion Buemler, waarmee kapitein Kaiser en een reisgenoot dien morgen te 10 uur te fe sen was opgestegen. Te half vijf zijn zij onder de gemeente Monster, op 300 meier afstand van de Noordzee, geland. Een tweede Buitsche ballon, ook Vrijdag, morgen te Essen opgestegen, is 's namid- dags geland te Made en Drimmelen (Noord- Brabant). Deze ballon was bemand met vier Duitscho officieren. Omtrent eerstgenoemde ballon vindon wij nog in de „Tel." vermeld: Op do grens der gemeenten Loosduinen en Monster daalde Vrijdagavond een lucht ballon neer, bemand met twee hoeren. Dezo waren 's morgens ie half tien te Dussel- dorf opgestegen, maar wijl er weinig wind was, duurde de reis lang. Een voerman van Loosduinen die daar juist een vracht had gebracht, greep het anker en zoo kon de ballon, die weinig gas meer bevatte, vastge legd worden. Die voerma nbracht ook net heele gevalletje naur het station in Dra Haag. Een tuinderszoon diende den ke ren tot tolk. Dezen zelf vertrokken ook spoedig nach der Heirnat.h. Voordrachten-wedstrijd. Gisteravond werd in de gehoorzaal van den R. K. Volksbond de aangekondigde uit voering gehouden, waaraan was verbonden een wedstrijd in" komische voordrachten en duetten, uitgeschreven door den R. K. Tooneel-Bond in liet Bisdom Haarlem, en welke wedstrijd werd gehouden onder lei ding van „Alberdingk „Thijrn", onderafdce- ling van de afd. Schiedam van den R. K. Volksbond. Do avond werd geopend met een woord door den voorzitter van den Tooneelboml, den heer 'J. Kromhout, te Haarlem.. De wedstrijd bestond in twee afdeelin- gen: A. Komische voordrachten, B. Duetten, Uit verschillende plaatsen waren deel nemers opgekomen, allen behoorende tot den Tooneelbond. Voor afd. A, komische voordrachten, wa ren ingeschreven een 7-tal nummers, en in afd. B, Duetton, 5 nummers; als prijzen waren beschikbaar gesteld voor afd. A, ko mische voordrachten, 4 prijzen, voor afd. B, Duetten, 4 prijzen, een extraprijs, n.l, zangprijs, en een extraprijs, beste uitspraak. Do jury bestond uit de hoeren A. M. den Draak, Th. J. II. Mouwens, mr. 11. M. van Velzen, Dr. C. J. Vinkensteijn cn A. T. A. Zoetmulder, Do uitslag was, dat de jury, bij monde van den heer Dr. Vinkensteijn, toekende: in afd. A. le prijs, den lieer A. v. Velzen, den Haag, met „Een ontevreden metselaar"; 2e prijs den heer II. v. Asten, Schiedam, met „Witkiel Staatsspoor no. 1"; 3e prijs den heer H. G. Miermans, Krommenie, niet „Voor 't Vaderland"; 4e prijs den heer L, Vredenbregt, Sclieveningenin afd. B. aan de heeren W. Kemper en A. Breuzeke, te Schiedam, met „Onze hedendaagsche dienstboden"; 2e prijs aan de heeren Ver- vetjes en Miernn - te Krommenie, niet „Sergeant en Recruui'; 3e prijs aan de hee ren Gebr. van Efferen, to Rotterdam, met „Het vertrek van den Recruut". De extraprijs voor zang werd toegekend aan den heer Breuzeker, te Schiedam, en de prijs voor de beste uitspraak aan een der Gebr. van Efferen, to Rotterdam. T.ii.o.r. Gisteravond heeft de gymnastickvcreeni- ging „Thor", onderafdeeling van het Volks huis alhier, in do groote zaal dor S. 0. V. haar 5-jarig bestaan gevierd, door een uit voering, waaraan ook werd medegewerkt door de Dames-gymnastiekvcreen. „Olym- pia", te Delft, terwijl hot muzikaal gedeelte van het feest was toevertrouwd aan do harmonio-vereeniging „St. Amhrosius" van hier. Nadat door den penningmeester Her ju- hiioerende vereeniging, bij afwezigheid van den voorzitter, het feest mot oen kort woord geopend was, voerde de heer De Groot, voor zitter van het Volkshuis, het wooM, daarbij wijzende op hot groote nut van de goed begrepen gymnastiek voor de ontwikkeling van het lichaam, en voor volksopvoeding, voorts de onderafdeeling gel uk wen schend met haar eerste lustrum. Daarna werd tot de uitvoering van het keurige programma overgegaan. De uitvoering bewees, dat do leden van „Thor" flinke vorderingen maken, daar door het bewijs leverende van hun opge wektheid hij het volgen der lessen en van het nut van geregelde oefening. De dames-rereeniging „Olympia" heeft zeer veel succes gehad met de nummers, da- door haar werden uitgevoerd: mooie lichaamshoudingen, elegante en fraaie pus sen, die deden denken aan een ballet, heb ben bij allen do levendigste bewondering opgewekt, cn toen haar dan ook na he tweede nummer een krans werd aangebo den, „ter herinnering aan het 5-jarig be staan van Thor", bleek, dit de instemming to hebben van de gehoele zaal. Een dee der oefeningen werden begeleid door 11 muziek, De uitvoering werd bijgewoond door een zeer talrijk publiek, waaronder de wethou der van onderwijs, de heer M. L. Honncr- lage Grote, en "het bestuur van het Vors huis. Waar deze uitvoering zeker bij velen lust tot aansluiting zal hebben opgeweu

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2