inkomen, hot vermogen of erfenissen opge bracht worden. Oostenrijk. Volgens betrouwbare berichten uit Buda pest, aldus do „Friuikf. Ztg." zal het ka- binet-AVeckerlo nog de/.e week aftreden, en treedt alsdan de lang verwachte, grooto crisis in. Rusland. De Rijksdoema beraadslaagde Woensdag avond naar aanleiding van een interpella tie, wegens oen ongeluk, dat in den vori- gen zomer in de mijnen van Jusowka plaats had. Do regeering kondigde thans een wetsvoorstel aan, betreffende de verant woordelijkheid voor het onvoorzichtig om gaan met. vuur in mijnen. Do czaar heeft 10.000 roebel aan de slachtoffers van liet ongeluk toegestaan. Amo rik a. Hot. Ameriknanschc congres hemt. 20.000' dollar toegestaan voor het zenden van ten oorlogsschip en een commissie van onder zoek naar Liberia; deze commissie bestart uit don philantroop Robert Ogden, den be kenden econoom prof. Hollander en den ne ger-partijleider Booker Washingtondeze actie is als uitvloeisel te beschouwen van de Liberia-dclegatic van verleden jaar, die te "Washington en te Berlijn hulp zucht tegen de Engclschc en Fransclie bedreiging der Libe- riaansehe onafhankelijkheid. BINNENLAND, Hofbericht. H. M. de Koningin-bloeder zal 8, 11 en 15 Maart soiré's ten Haren Paleize geven. Tan het Hof. Gisteren waren aan tafel van II. M. de Koningin genoodigd, de heeren Talnm, mi nister van landbouw; de minister van staat, dr. A. Kuyper; jhr. Van Citters, gezant ter beschikking; jhr. Van der Wyck, oud-gou verneur-generaal van Ned.-Indië, en mevr.; luit.-generaal Campbell, inspecteur der in fanterie; generaal-ntajooL' De Waal, inspec teur der bereden artillerie; gencraal-majoor Braams, inspecteur der cavalerie, en mevr.; jhr. v, d. Wijck, lid van den Raad van State, en m»-vrouw; benevens enkele leden van h«t Huis van II. Al. de Koningin. Prins Hendrik naar Indlë, Volgens het sSoer. Hbl." is Prins Hendrik reeds besloten lot een reis naar Indië en zal hij die maken met »De zeven provinciën", het pantser-chip dat te Amsterdam gebouwd wordt. Ministerraad. Gisternanuddag om vier uur is er een buitengewone mirvLIerraad gehouden. Raad van State. Openbare vergadering van den Raad van State, Afdeeling voor de geschillen van be stuur, op Woensdag 10 Maart, des voor middags te elf uur. Kapitein Christoffel. Naar aanleiding van een dezer dagen in verschillende bladen waaronderons blad opgenomen bericht betreffende den terugkeer van kapitein Christoffel, maakt men er opmerkzaam op, dat Chris toffel niet in Zwitserland, maar in Neder land, in Dinrporlo, geboren is. Zijn vader was een Nederlander, zijn moeder een Zvitsersche. Dit laatste heeft vermoedelijk aanleiding gegeven tot de onjuistheid in bedoeld bericht. De „N. C." deelt mede, dat Christoffel niet enkel naar Europa komt tot herstel van gezondheid, maar ook om zich inden echt te begeven met een jonge dame uit Antwerpen. Tweede Kanier-verkleztng. De R.-K. Kiesvereenigmg te Haarlem Be sloot in haar gisteravond gehouden vergade ring voor de Tweede Kamerverkiezingen de candidatuur van ihr. mr. Frank K. van Hennep, gesteld door de Ohri.-t.IIist. Vev- eeniging. te steunen. In do vergadering van de R.-Kath. Kies vereenigmg te Lisse, en te Lisserbroek (district lil, Haarlemmermeer), is candi- daat gesteld hit aftredend lid, de heer F. JI. van Wichel. CuuUdaatstollIng, Dij de gisteren ten ratulhuizo te 's-Gra- venhage gehouden candidaatstelling-, voor den gemeenteraad en voor de Provinciale Staten (budo voor de vacature-v. d. Toorn) zijn ge.ri'dd; I. voor don gemeenteraad de hoeren C. G. Pauptit, mr. J. D. Verbroek en mr. II. J. M. de Vries; II. voor de Prov. Staten de heeren A. Déking Dura, A. Hoogonraad en dr, .1. Kraus. Opcenten bedrijfsbelasting. In verband met de helling van rijks- opcenton op de hoofdsom der bedrijfsbelas ting, heeft de Minister van Financiën de aandacht van de belastingadministratie er op gevestigd, dat do heffing van opcenten op de bedrijfsbelasting niet zal zijn beperkt tot het belastingjaar 1909—191.0, doch ook zal kunnen betroffen aanslagen in die be lasting over 1908-—1909 en 19101911. üe aanslagen, n L, welke worden opgelegd aan do sub. b van art. 1 der wet op de be drijfsbelasting bedoelde belastingplichtigen behalve do sociëteiten zullen, indien zij worden opgevolgd, naar aanleiding van uitdeolingcn, welke bclrekking hebben op oen boekjaar, eindigende tusschcn 30 April 1909 cn 1 Mei, 1910, met 10 opcenten wor den' verhoogd. Zoo zullen op den aanslag over 190S 1909 op te leggen, aan een naamlooze ven- nootschap, wegens een tussehentijdscho di- videnduitdeeling vóór 1 Alei L909, ter zake van haar boekjaar, dat eindigt na 30 April 1909, 10 opcenten worden geheven. Even zoo zal de aanslag, op te leggen over 1910 1911, aan een naamlooze vennootschap we gens een uitdeeling in Alei 1910, of later over hot boekjaar 1909, met 10 opcenten worden verhoogd. De opcentheffing over 1908—1909 zal uit den aard der zaak slechts in weinige ge vallen plaats vinden. Onhebbelijk publiek. De Koningin ondervond in Don Haag op Baar wandelingen in den hitd.-ten lijd op nieuw groote last van een te veel belangstel lend of nieuwsgierig publiek. Dit heeft II. AI. gedwongen tiaar geleide to venter- ken. Behalve de hofdame, die II. AL vergezelt, en de lakei, die baar op den voet volgt, heeft de Koningin nu tot vast geleide een hOer. waarschijnlijk iemand van den gehei men veiligheidsdienst, Ho laar voorafgaat en de menschen tot doorloopcn aanmaant. Om het opdringen der aehtmianloopenden te beletten, wordt hot gezelschap achter waarts afgesloten door eenige heeren. in welke de geoefende blik van den Hagenaar desgelijks rechercheurs herkent. („N. v. d. D.") De toestand in de S. D. A. P. Het royement der rTribune''-redacteuren werd in Rotterdam IVb bekrachtigd met 29 voor, 15 tegen, 5 blanco, van onwaarde. Na dezen uitslag bedankten de beide voor zitters voor het lidmaatschap der partij. In Westeremden ward het verworpen met de 10 uitgebrachte stemmen. Mevr. Roland Holst waarschuwt ernstig tegen een al te scherpen strijd die ten gevolge zou hebben dat de Marxisten, die thans nog in de S. D. A. P. blijven, naar de nieuwe partij zouden overgaan. Gemeentelijk grondbedrijf. Te 's-Gravenhage zijn plannen aanhangig gemaakt tot liet in het leven roepen van een gemeentelijk grondbedrijf. In de afdeeling van den gemeenteraad zijn die met sym pathie besproken. Nederl. Tercen. voor Gemeentebelangen. Het zal '23 Juni a.s. 25 jaar geleden zijn, dat voor het eerst door de Alederlandsclie vereeniging voor gemeentebelangen werd afgenomen het examen voor candidaat-ge- meente-secretaris, cn ambtenaar ter secre tarie. Rij de vereeniging bestaat het voor nemen, dit feit feestelijk te herdenken. Tot voorbereiding heeft zich reeds eon voor- toopige commissie van elf leden een uit iedere provincie samengesteld. Automatische lantaarnopsteker. Naar aanleiding van liet bericht, voor komende in ons nummer van 3 dezer om trent de resultaten der automatische straal- Luitaarnopstekem te Vliscingen, schrijft de directeur van de gemeentegasfabriek te Sneek ons, dat dergelijke auto-opstekers al daar reeds anderhalf 'mar net veel succes in werking zijn. Do te Sneek geplaatste toestellen, 300 stuks, van het systeem „Banduin", zijn zeer doelmatig, hebben geen inwendig mecha nisme, dus bijna geen slijtage en kosten thans 12 gulden per stuk. Ook te Sneek is de straat verlichting veel regelmatiger en heter geworden en wordt ruim 1000 gulden oer jaar bespaard. („Leeuw, Cl.") Financieel nieuws In do hedenmiddag gehouden vergadering der N. V. „Nieuwe Rotterdamsche Courant" werden rekening en balans goedgekeurd en het dividend bepaald op 30 o/0, na ver schillende afschrijvingen en een storting van f1200 in het pensioenfonds. De totale netto winst bedroeg f93.442.73. Tot directeur werd benoemd de heer II. Nijgh J.Czn., sedert het overlijden van den heer J. C. Nijgh waarnemend directeur. STADSNIEUWS. Loop der bevolking over Februari 1909. Bevolking op 31 hm. 1909 31419 zielen. Geboorte 90 Vestiging 175 2G5 Overlijden 25 Vertrek 91 116 Meerder 149 Bevolking op 28 Febr. 1909 31568 zielsn. Bij 'do - te 's-Gravonhnge gehouden exa mens nuttige handwerken, is o. rn. geslaagd mej. J. J. L. Scheffers, van hier. Lichting 190... Naar wij vernemen is het hoogste nummer dat deze loting als dionstplientig heeft aange wezen rio. 178. Niet minder dan 88 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de vervulling der vaca turo van 2e brugwachter alhier, Provinciale Credlet- cn Spaarbank, lit do heden gehouden algemeeno ver gadering van aandeelhouders der Provin ciale Crediet en Spaarbank, te Schiedam, werd door de directie verslag uitgebracht over het afgoloopon boekjaar 1908. Hieraan zijn de volgende cijfers ontleend; Aan 4Va o/0 schuldbrieven was op 31 Dec. 1908 in omloop f 172.300, tegen f 150.000 op 31'Dec. '07. Vooruitgang alzoo f 22.300. Aan deposito's werd ontvangen f34.970.22 en terugbetaald £35.8-19.70, Aan deposan ten was op 31 Dcc. '08 verschuldigd f 1.7.015.44. Op 31 Dcc. '07 stonden uit 342 konin gen, tot een bedrag van f 194.387.12V2. Gedurende 1908 werden, verleend 174 leeningen, tot een bedrag van f 90.020.43. Aan aflossingen werd ontvangen f79.971.79, waardoor op 31 Doe. '08 uitstonden 38G ieeningen, tot een bedrag van f204.435.765. Na ruime afschrijvingen en toevoeging aan de reserve en extra reserve, kan een divi dend van 4 o/o worden uitgekeerd. De reserve en extra reserve bedragen thans te zamen £2333.70. De balans- en winstrekening werden goed gekeurd, en de aftredende commissarissen, de heeren Air. D. Lodder en "Dr. C. AI. Hartog, werden als zoodanig herkozen. Diergaarde. Belanghebbenden verwijzen wij naar de advertentie van de Rotlerinmsche Diergaar de, vermeldende den datum der eerstvol gende ballotage. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild. 5 Maart. Notaris "W. A. van Doldek Dz. Een woonhuis en erve met open grond, aan de St. Anna-Zusterstraat no. 13, met achteruitgang in de Kinderbuurt, groot 200 centiaren, f2530. Een pakhuis en erve, aan een gang, uit komende in da Kinderbuurt, no. 10, belend aan voorgaand perceel, groot 56 centiaren, f705. Notaris FI. B. E. Blaisse. Een winkelhuis met afzonderlijke boven woning, Datn no. 14, groot 64 centiaren, f 2520. Een huis en erf, Konijnenbuurt. no 14, groot 1 are 46 centiare, rnet onverdeeld aan deel in een perceel uitparl aldaar, f1000. Een huis, Bagijnhof no. 10, groot 60 cen tiare, f620. AGENDA. 5 Mrt. Lok. Patrimonium. Patrimonium, Huish. vergadering. Bespreking Ar beidsbeurs en Gem. Werkloozen- fonds 5 Geb. Spoel. Vereen 71/2 uur. Verg. Schied. Onderl, Brandwaarb. Mij 5 en 9 Maart. Groote Schouwburg. 8 u. Een faillissement. 6 Mrt. Volkshuis, 71/2 mr, Dam simultaan- séance. 6 a Tivoli Schouwburg. Vereen. Rotterd. Tooneeiisten De zwarte dokter. 7 Groote Schouwburg. 8 uur. Oud Heidelberg. 7 Tivoli Schouwburg. 2 uur. Matinee. populair, 15 j. Sascha Colbertson. 7 d Tivoli Schouwburg. Kon, Vereen Het Nederl. Tooneel. Een paladjjn. 7 Nutszaal, R'dam. 21/g u. Schnitzler- Mossol Concert. 8 s Groote Schouwburg. 71/2 uur, Een Walzertraum. 10 b Volkshuis, 8 u. Hooger Volkson derwijs, prof. J. te Winkel. ïflooft en zijn kring." 10 Vereen.lokaal Broersvest 71/2 uur. Ned. Jongelings-Verb. Jaarvergad. 13, 20 en 21 Afaart. Volkshuis, 8 uur. Dam- wedstrijd. 18 Mrt. Spoel. Vereen 8 l/g uur, Algem Verg. N. V. Schied. Kunstsmederij en Alaeh.fabriek v/h, G, J. Vin cent Co. 19 Groote Kerk, Rotterdam. Johannes Passion. 30 Nieuwe Veemarkt. Rotterdam. Ten toonstelling Holl. Mij. v. Landbouw. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété Pflaging en Casino, Coolsingel. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden e d g. verzoeken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Kunst en Wetenschap. In overweging is de stichting van een te 's-Gravenluigo zetelend tooneelgezelschap on der do artistieke directie \an den heer Louis de Vries, Financieel zou de instelling reeds gewaarborgd zijn. („Ilbld." Grafische Tentoonstelling. In hel gebouw van den Kunstkring te Rotterdam wordt vanaf heden tot cn met 17 Alnart een tentoonstelling gehouden van grafisch werk, welke door de gunstig beken de Amsterdamse he photo- cliomigralisehe kunstinrichting L. van Loci en Co. aldaar is georganiseerd, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan. De eerste indruk welke deze tentoonstel ling op den bezoeker hij een reeds opper vlakkige beschouwing maakt is een gevoel van national™ trots. Itonvele» zijn er toch riog die meenen, dat, wanneer men iets goeds wil hebben op het gelF-d van kunst drukwerk, men slechts in het buitenland terecht kan komen, en wanneer men dan op doze tentoonstelling ziet, welk ecu prach tig werk door deze firma vervaardigd werd, juist voor het buitenland, dan zn! men toch tot de erkenning moeien komon, dnt de na tionale kunst ook op dit gebied reeds te lang miskend werd. Gaan wij eens na wat op dezo tentoon stelling alzoo te zien ;s, dan vinden we in de eerste plaats eene vitrine waarin ge ëxposeerd het drukwerk door die firma gele verd in de jaren 18G91874, "toon zij zich nog in hoofdzaak 'tot steendruk werk be paalde. Doch hoe onberispelijk ziet dal' alles er uitEr blijkt voldoende uit dat zij ook toen reeds op de hoogte van haar tijd was. Sedert nam de kunstdruk een hooge vlucht en ook do firma volgde haar op den voet. Praclitcollecties exposeert zij op het. gebied van autotypie, waaronder bijzonder de aan dacht trekken de platen voor industrieelo doeleinden bestemd; van heiiotr (licht druk) in tal van genres, doch die zich zoo in het bijzonder leent voor de illustratie van wetenschappelijke werken, waarbij het toch op de meest mogelijke rui verheid en duide lijkheid aankomt. Op het gebied van chromo- lithografie, trekken de aandacht verschil lende heraldieke werken, waaronder do be kende stamboom van liet huis van Oranje; op photo-chromo-liihogndisch gebied, de prachtige collecties platen van beroemde En ge,Ischo werken. Zeldzaam fraai werk is er ook te zien langs den weg van drie- of vierkleurendruk verkregen, terwijl bet glanspunt van de ten toonstelling wel gelegen is in het portret van IT. AL de Koningin, naar de schilderij van Th. Schwarze, waarin niet minder dan 23 kleuren verwerkt zijn. Een nauwkeurige beschrijving van al het merkwaardige op deze tentoonstelling te zien, zou zeker een boekdeel vormen. "Men ga haar echter zelve in oogensehouw nemen, terwijl eenige deskundigen gaarne bereid zijn allo gewenschtc inlichtingen te geven. Dat is zeker, dat men do overtuiging zal inedenemen dat men om fraai plaatwerk niet langer naar hot buitenland behoeft to gaan, doch in dit opzicht met volkomen ge rustheid znn belangen aan de firma Van Leer en Co. kan toevertrouwen. EecMzakeii Do Rotterdamsche rechtbank veroordeel de gisteren; T. A., 20 jaar, varensgezel, on J. S. B., 19 jaar, varensgezel, beidon te Rotterdam, wegens poging tot diefstal door middel van inklimming en verbreking op het kantoor der Theemaatschappij „De Chinees", in de Bierstraat (door no. 1 bij recidive), resp. tot een jaar on 8 maan den gevangenisstraf; J. P. C., 29 jaar, va rensgezel, zonder vaste woonplaats, die do vrouw van een in de strafgevangenis ge detineerde bewoog tot de afgifte van eenig gelei, zich uitgevende voor gevangenbewaar der, die haar man wol wat kon toestoppen, tot 3 maanden gevangenisstraf. Men herinnert zich, dat de kantonrechter te 's-Gravenhage den heer AI., in zijn ci viele vordering tegen mejuffrouw H. cn jhr. B. v. d. B., ter zake van mondelinge beieoding, met-ontvankelijk heeft verklaard en hem in do kosten van het geding heeft veroordeeld. Het blijkt thans, dat met deze beslissing de zaak niet uit is. De heer AI. had n.l. den officier van justitie hij de rechtbank te 's-Gravenhage verzocht oen strafrechtelijke vervolging in te stellen 'tegen do heeren B. v. d. B. en v. d. C., wegens weder rechtelijke vrijheidsberooving, mishandeling en bedreiging onder een voorwaarde, ter zake van hetgeen met hem ten huize van jhr. B. v. d. B. is voorgevallen en voorts een vervolging wegens smaad gevraagd tegen mej. II. on jhr. B. v. d. B,, op grond van hun mededeelingen aan de redacties van „Het Vaderland", de „Haagsche Cou rant" en de „Telegraaf". Naar men verneemt, heeft de heer AL, die in het vonnis van den kantonrechter berustte, zich gewend tot de rechtbank te "s-Gravenhage, om zich te beklagen over het stilzitten van liet openbaar ministerie in de zaken, waarin hij een strafvervolging had verzocht. De rechtbank heeft hierop thans een be slissing genomen, waarin gezegd wordt, dat mejuffrouw II. terecht niet vervolgd is, maar waarin de officier van justitie gelast wordt, jhr. I!, v. d. B. te vervolgen wegens mishandeling en smaad. P. van D., bierhuishouder te Haarlem, die wist, dat drie pakhuisknechts eener drogistfinna niot meer dan 18.25 per week konden verdienen, haalde hen over belang rijke voorraden rnagazijngoederen te stelen en aan hem te verkoopen. Het drietal stond gisteren te Haarlem terecht, en hoorde 5 en 4 maanden tegen zich eischen. We gens het voortgezet misdrijf en gewoonte maken van helen van gestolen goed, werd tegen v. D. 8 maanden geëischt. Men schrijft ons uit Amsterdam De lieer De Hoop deed 11 Maart 190S bij de politie aangifte dat uit de brandkast van zijn woning, Weesperzijde, door mid del van openbreken, een bedrag van 10.000 aan diamant was ontvreemd. Hij was voor ƒ20.000 verzekerd bij de Mij. „Rhenatua", die uitbetaling weigerde, aangezien men niet aan inbraak geloofde. De derde kamer der rechtbank voor civiele zaken waarvoor de zaak behandeld was, heden uitspraak doende, verklaarde eischer niet ontvankelijk in zijn vordering, omdat het onderzoek van politie en justitie geen sporen of bewijzen van inbraak heeft kunnen ontdekken of opsporen, veroordeelde eischer bovendien in de kosten van het geding ad /M0.~. Voor de Utrechtscho rechtbank is met gesloton deuren behandeld de zaak van den 44-jarigen P. B., beschuldigd van het verwekken van abortus- provocates op g December1908 bij een 19-jarig meisje uit Helmond. Door het 0. AI. waren 10 getuigen ge. dag'vaard, o. w. prof. Kouwer on tweo artsen uit Broermoiid; verder werden 7 getuigen a décharge gehoord. Belcl. 'werd verdedigd door mr. ,T. Et AV. Duyzings. Het O. AI. cisclite een gevangenisstraf van 4 jaren. De rechtbank te Tiel veroordeelde gis- toren F. de G., 42 jaar, koopman te Leer broek, tot 2Va"jaar gevangenisstraf, wegens inbraak en bedreiging in den nacht van 22 op 28 November gepleegd, bij de wed. AV. Verhoef, aldaar. Dezo 81-jarige vrouw woont samen met haar eveneens bejaarde dochter. Omstreeks dezen 'tijd had genoemde weduwe varkens afgeleverd, waarvan de opbrengst echter dien nacht niot meer bij haar berustte. Do G. stak achter licht op en kwam, g®. wapond met een mes, hot slaapvertrek bin nen, zeggende tot de inmiddels ontwaakte vrouwen: „Jo geld, of or gebeurt een moord". Geld vond hij niet en aan zijn bedreiging gaf liij geen gevolg. De cisch in de zitting van 18 Fobmari was 6 jaren. Voor do rechtbank te Breda heeft gis- teren terechtgestaan P. F., brievengaarder tc Kruisland, wegens verduistering en valschhcid in geschriften der rijkspostspaar bank. De eisch luidde 4 jaar, met aftrek der preventieve hechtenis. Ingezonden Mededeeüngen. KI JNJK tlOEiS'I? spoedig gene;en door Veno's bliksemsnel Hoestgoneesmiddel, Ex is geen werkdadiger of veiliger mid del ter genezing van den kinkhoest ol hoest en verkoudheden hij kinderen, dan Veno's Bliksemsnel Iloestgenecsmiddel. Zelf|s hot jongste kind kan het veilig ge bruiken. De eerste dosis geeft reeds verlich ting. Duizenden moeders door geheel Ne derland genezen hare kinderen met dit heil zame, Engolsche geneesmiddel; het is heel aangenaam te gebruiken; en de doctoren bevelen het aan. Neem de proef met Veno's Bliksemsnel Iloestgeneesmiddol. Prijs 55 ets., 75 ets. en f 1.80, verkrijgbaar bij; KAPPELII0F IIOVINGH, Schiedam en P. J. VAN DER SATAN; voorts bij alle voorname drogisten. AVaar niet verkrijgbaar, direct per post van de Veno Drug Co., N. Z. Voorburgwal 230, Amsterdam, na ontvangst van post wissel met 10 cent verhooging. Uit de Pers. De Libfiulf. Unie. In haar beschouwingen, aangaande de bes'uiten, genomen op de vergadering der Lroeralo Unie, zeido „De Nieuwe Ut.", dal de eisch van algemeen kiesrecht zonder meer weinig heeft, wat Vrijzinnigen kan aantrekken en dat h. i. do eisch om aan een kiezerskorps van minstens 800,000 man er 300.000 toe te voegen, moeilijk bij iemand geestdrift kan wekken. Naar aan leiding daarvan betoogt de „Anih. Ct.", dat niet uitbreid! 11 g het doel is van do voorstanders van algemeen kiesrecht, maar dat geestdrift en verontwaardiging wekt do handhaving vau onrecht en wille keurige ongelijkheid bij de regeling van het kiesrecht. Bij de regeling der kiesbevoegd heid moeten, naar de meening van het blad, toeval en willekeur plaats ma ken voor g e 1 ij k recht voor allen, liet kiesrecht moet, schrijlt het -- worden verleend aan allen, wien het niet om voor iedereen gelijkelijk geldende re denen van wettelijkcu of maatschappciij- ken aard onthouden behoort tc worden, maar moet niet langer worden toegekend aan den één, omdat hij in zekere straat of in een huis met zekere huurwaarde woont, omdat hij zeker loont verdient cn niet van patroon verwisselde, omdat hij 50 gulden op do spaarbank heeft, enz., en aan den ander worden onthouden, ook al staat hij in maatschappelijken wel stand on ontwikkeling niet bij don eerste achter, omdat zijn woning in een andere straat ligt of minder huur doet, omdat hij gedurende 't afgeloopen jaar driemaal door verwisseling van patroon zijn positie verbeterde, of in nood zijnde, liever zijn oigen bespaard gold gebruikte, dan om ondersteuning bedelde, enz. Algemeen kiesrecht moet hot dan nog altijd weer gezegd worden' bete kent niet dat allen zonder uitzondering kiezer zijn, maar dat het kiesrecht berust op het beginsel van staatsburgerlijke rechtsgelijkheid. Zelfs al overtrof hoe wel dit niet zeer waarschijnlijk is bij zoodanige regeling het aantal uitgoslo- tenen het cijfer van 300.000, waarvoor bowoord wordt dat door do voorstanders van algemeen kiesrecht zou worden ge streden, dan nog zou het doel bereikt zijn, waarmede naar Grondwets-hcrzie- ning gestreefd wordt. Daarom is tzoo ontzettend laf, om do quaestie altijd maai wcor valsch voor to stollen. Dat is toch niet noodig om de vrees voor de democra tie to verbergen, want die is ook voor het overige apert genoeg. „Land on Volk" maakt ocnigo opmerkin gen in verband met oen ander gedeelte uit hel artikel van het vrije liberale Of- w. i. a atqwuma yjw ma ra<tx—mu—

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 2