bensdag 0 IVIaart 1909 62rti laargang, No- 12944 Geheimzinnig verleden. 1 Deze courant versctijnt d a ga 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Vom Schiedam en VI aar din gen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65, Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een iiur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Ilaven.) R-'IgN31 ij) Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon f voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No, 103. BUITENOM), Schiedam, 9 Maart 1909. SERYIE en OOSTENRIJK. Nog altijd is men in afwachting, en van verschillende zijdon wordt opgemerkt, dat deze week de beslissende zal zijn. Algemeen is men optimist en verwacht met de „Temps" een vreedzame oplossing. Hedeman, van de „Matin", die op hot oogenblik te Weonen is, zegt, dat de Oos- tenrijksche regeering van plan is een Slavophile politiek te gaan voeren, om zoodoende ook de onrustige elementen in eigen land tot kalmte to brengen. Zelfs zou Von Aehrenthal, volgons Hedeman, ge noegen nemen met een verklaring van Servië, dat het niets anders verlangt dan in goede buurtschap met de Donau-monar- chie te leven, om onmiddellijk tot onder handelingen over te gaan, die een voor Servië gunstig verloop zouden hebben. Het Montenegrijnsche Staatsblad zet in een hoofdartikel het standpunt der regee ring uiteen. Het officieele orgaan herinnert er aan, dat voor het Congres van Berlijn de strijd om Bosnië en Ilerzegowina ging tusschen Turkije eenerzijds, en Servië en Montenegro anderzijds. Het Congres regelde de quaestie door Oostenrijk als beheerder van de heide provinciën aan te stellen. Door de jongste Turksch-Oostenrijksche overeenkomst is Oostenrijk in de plaats van Turkije getreden en de quaestie, die nog niet definitief opgelost was, bestaat nu tusschen de Donaumonarchie eenerzijds en Servië en Montenegro anderzijds. Merkwaardigerwijs heeft men te Belgrado de maatregelen der Oostenrijksche regeering ten opzichte van het handelsverdrag vrij onverschillig opgenomen. De heer Lioeba Slojanowïtch, Minister van Onderwijs en leider der onafhankelijke radicalen, althans, liet zich als volgt uit: „De ratificatie van het handelsverdrag ligt geheel en al huiten de nationale quaestie, die ons op het oogenblik bezig houdt, ik zou zelfs kunnen zeggen, dat het sluiten van dit handelsverdrag niet al to gunstig' werd opgenomen in den lande. Als Oosten rijk weigert liet te yatificeeren, zal het op die wijze de meening verstei'ken, dat men altijd ongelijk hooft te vertrouwen op een met Oostenrijk gesloten verdrag. Onze vee-export heeft reeds andere uitmuntende afzetmarkten gevonden, te weten in Egypte, op Malta, in Turkije, Griekenland en in Italië. Bovendien is de veeteelt afgenomen en heeft plaats gemaakt voor landbouw. Servië is geenszins van plan de quaestie van het handelsverdrag en die van zijn nationale belangen in één samen te vatten. De Porte vreest, dat men, niettegenstaan de de gedane beloften, aan Turkije waagt Servië en Montenegro schadeloos te stel len in den vorm van oen Adriatischei. spoorweg of anderszins. De Porte zou van plan zijn in dezen zin een verklaring af te leggen. Roman naar het Duitsch van GEORG HARTWIG. Het „None Wiener Tageblatl" verneemt uit Belgrado, dat Milovanowitdi, de Servi sche Minister van Buitenlnndsche Zaken, in tegenwoordigheid van verschillende af gevaardigden, verklaarde van meening +c zijn, dat het gevaar van een oorlog met de Domui-monarchie geweken was. Servië zal zeker een dezer dagen antwoorden op de vraag van graaf Forgach en men hoopt dan onmiddellijk in onderhandeling te kun nen treden over een handelsverdrag, dat voor Servië voordeeligcr zal zijn dan de voorgaande. In Servië duren de krijgstoerustingen voort. Behalve hot reeds toegestane buiten gewone crediet van 33 millioon, thans nog 15 millioen dïnariën (francs) tot verhooging van het gewone oorlogsbudget, welke som opgebracht zal moeten worden door do be lastingen met 30 percent to verhoogen. (SEMENGDE MEDEDEELINGEN. Spanje, De kouing van Spanje is gister te Ceuta (Afrika) aangekomen en werd begroet door af' gezanten van talrijke Arabische stammen, Engeland. In Engeland zijn afdeelingen vrijwillige ziekenverpleegsters georganiseerddie in geval van oorlog tegelijk met r)e yeomanry gemobiliseerd zullen worden. He dames heb ben uniform en zien er, naar men zegt, kranig uit. De dames-officieren zjjn bereden. Het is te betwijfelen of een militair uniform, hoe mooi het dan ook is, wel het geschikste costuum voor een verpleegster is. De dames dragen een roode tuniek met passementwerk over de borst, zooals ten onzent de huzaren, maar dan wit, verder een roode trotteur en kaplaarzen. Toen dit dameskorps in Regents park te Londen paradeerde, had het enorm succes. Zou misschien voor veldtenue, evenals voor de mannelijke troepen, khaki voorgeschre ven zijn F r a n k r ij k. De Kamer zet de besprekingen over de inkomstenbelasting voort. Enkele afgevaar digden leggen verantwoording af van hun votum. Daarna heet Caiilaux, de minister van financiën, de republikeinsche meerder heid en de commissie dank voor de vrijwil lig betoonde eensgezindheid, waarmede zij, afstand doende van persoonlijke theorieën, arbeidden om de hervorming tot een goed einde te brengen. De minister toont aan hoezeer het noodig was het tegenwoordige verwarde en slecht geëvenredigde stelsel door een rechtvaardig systeem te vervangen. De Kamer besloot met 367 tegen 120 stem men de redevoering van Caiilaux aan te plakken. Morgen voortzetting, De Fransche minister van oorlog heeft een rondschrijven tot de officieren gericht, waarin hij hun verbiedt zich per luchtballon buiten de grenzen te begeven. Aanleiding tot dit verbod is het feit, dat herhaaldelijk bal lons met Fransche officieren bemand in Duitschlanc! landden. Italië. Van 375 districten is de uitslag der verkie zingen bekend. Ministerieelen herkozen 169, nieuw-gekozen 42; constitutionneele oppositie herkozen 32, nieuw 2; socialisten herkozen 16, nieuw 7; Katholieken herkozen 2, nieuw 6; radicalen hei kozen 16, nieuw 3; republikei nen herkozen 12, nieuw 5. Er zijn 41 her stemmingen. Z II. de Paus lipeft het decreet 3>Ne teme- re", dat huwelijken tusschen Katholiekenen filet-Katholieken ongeldig verklaart, voor Hongarije op verzoek der Ilongaarsche bis schoppen, buiten werking gesteld. Uit Milaan wordt nan de»Berl.Lok. Anz." geseind: Volgens een mederleeüng van de te Turijn verschijnende sMomento" hebben heden de kardinalen een pauselijke bul ont vangen, die het vetorecht der wereldlijke mogendheden bij toekomstige verkiezingen van een paus opheft en den kardinalen op straffe van excommunicatie verbiedt eeniger- lei directen of indirecten invloed van wereld lijke autoriteiten gedurende het conclave te dulden. Oostenrijk. Nadat eenige Zondagen voorbij waren ge gaan zonder rustverstoringen, begon j 1. Zon dag te Praag weder het oude liedje. Reeds voordat de Duitsche studenten hun nBummel" aanvingen, waren meer dan'1000 Tsjechische betoogers op het Wenzelsplein bijeengekomen om den gehaten Duitschers weder eens een lesje te geven. Toen te ongeveer 1H/2 uur de Duitschers verschenen, begonnen de Tsje chen zoo op te dringen, dat de studenten voor- noch achteruit konden. Op een gegeven tecken werden zij nu door de övertalrjjke menigte overvallen en mishandeld, Met moeite gelukte het ten slotte de politie, die in groo- ten getale was aangerukt, om den aange vallenen een weg te banen. Het Tsjechisch gepeupel bleet echter spektakel maken, waar op de politie het plein schoonveegde. De Turkscbe grootvizier heeft aan den Servischen gezant verklaard, dat de Porte voortaan niet meer.een geregelden doorvoer over haar gebied van wapenen voor het Ser vische leger kan toestaan. Men neemt aan, dat de doorvoer voortaan bij wijze van uit zondering zal worden toegestaan. M o at ene gr o. liet staatsblad deelt mede, dat de Russi sche zaakgelastigde op 3 Maart jl. aan de regeering een afsehri't van de Russische nota aan de Servische regeering overlegde. Deze nota bevatte de bekende raadgevingen. P e r z i De negen man sterke wacht van het Rus sische consulaat te Retsj is met het oog op den in geheel Perz en speciaal te Retsj heerschenden onrustigen toestand, met een halve sotnie Kozakken aangevuld. 37) ----- Nauwelijks had de advocaat de deur ach ter zich gesloten of daar kwam Kohut, hun vriend en rechtsgeleerde over wien Wysow- ski reeds in den beginne tegen Lemsoheid bad gesproken, uit hot aangrenzend vertrek te voorschijn. Jij met je dwaze verliefdheid," snauw de Jesko nu Borker toe, „daar had hij zich bijna tweemaal verpraat, maar kom aan, laten we geen ruzie maken en liever pous op den goeden afloop van zaken drin ken!" 'Een glas met een goeden scheut rhum werd aan Borker overhandigd, die, evenals de anderen, hel vocht in één teug naar binnen liet glijden en onder druk gepraat en. vroolijk gelach keerde de harmonie terug, die een oogenblik had gedreigd te zullen worden verbroken. HOOFDSTUK XV. Ingeborg had met onrustig kloppend hartje haar weg naar het slot verder ver volgd. Ze - had hem weer gezien 1 En ze wilde zich nauwelijks bekennen, dat ze in zijn huk, waarin ze schaamte en verwarring had willen lezen, iets anders, namelijk stil verw(jt had meenen to zien, waardoor haar trots opnieuw schrijnende wonden werden geslagen. Met gebogen hoofd trad ze het slot binnen en zocht ze liaar kamer op, waar in allo vazen bloomen prijkten, die op bevel van Inge's vader geregeld door- den tuinman van den Kikelburg weer door nieuwe worden vervangen. Nog stond zo peinzend haar bloemenschat te bewonderen, toen plotseling de deur open ging en do groothertogin voor haar stond. „Wat is er van uw dienst, uw hoog heid?" „Elisabeth Christine lachte verlegen, niet wetende, welke reden zij voor haar plotse ling verschijnen zou moeten aangeven. Aar zelend begon ze daarom„U hebt het hier heel aardig; van waap komen al die rozen en orchideeën?" „Van mijn vader, uw hoogheid." „Och zendt hij ze heelemaal van daaruit over? Maar die kan u hier toch ook wel brijgen." „Jawel maar niet uit mijn geboorte streek." „Neen, dat is waar niet uit de ge boortestreek," herbaalde Elisabeth Chris tine peinzend, terwijl tranen in haar oogen opwelden. „Gevoelt uw hoogheid zich niet wel?" vroeg Ingeborg met oprechte deelneming. „Ik geloof het niet. Die lange, slapclooze nachten V 1 „Maar weet dokter Lofflor clan geen raad?" „Och wat, die doktoren! Wat kunnen die uitrichten. Bent u den gcheclen mor gen alleen hier geweest?" t T u r k ij e. In de aan de Kamer overgelegde memorie betreffende de beweegredenen, welke geleid hebben tot het sluiten van de overeenkomst met Oostenrijk, wordt betoogd, dat de regee ring genoodzaakt was, de schadeloosstellingen, welke Oostenrijk aanbood, aan te nemen, omdat het Turkije onmogelijk was, Oostenrijk met geweld de annexatie te betwisten. De memorie verklaart, dat het protocol nlle voordeelen bevat, welke Turkije met het oog op den tegenwoordigen toestand kon verkrij gen, en dat de mogendheden er haar goed keuring aan hechtten, „Ik bon juist van een wandeling thuis gekomen" en terwijl ze deze woorden uit sprak moest ze onwillekeurig weer denken aan haar ontmoeting met Rmvall, zoodat een vluchtig rood haar wangen kleurde. Elisabeth Christine, die den blik niet van het onweerstaanbaar mooie gelaat kon losrukken, zuchtte diep. Er waren 's middags een aantal gasten aan het hof genoodigd, waaronder heoron varv het doktorcncongros, terwijl na tafel oen voorstelling in den schouwburg zou worden bijgewoond en reeds uren van te voren begon Elisabeth Christine zich on rustig te gevoelen uit vrees, dat ze weer niet aan do verwachtingen cn cischen van haar man zou kunnen voldoen en niet vol doende luister door haar aanwezigheid aan het feest kon bijzetten. „Waar hebt u den groothertog gezien?" vroeg de hertogin, haar tanden tegen de pijnlijk kloppende slapen drukkend. „Och zoo u hebt hom vandaag nog niet ge zien? Mijn gcheelo hoofd voel ik klop pen." „Och, hoo vrceselijk, uw hoogheid," on in oen opwelling van hartelijk medelijden naar het raam snellend, plukte Inge do mooiste roos at en vroeg: „mag ik uw hoogheid deze roos aanbieden?" Maar in plaats van het vriendelijke aan bod met beide handen to acceptceren, stiet Elisabeth do -roos ongeduldig van zich af „Ik kan zulke odeurtjes niet in rnijn na bijheid verdragen. Ik verlang erg naar het opwekkende gezelschap van juffrouw Z u i d-A f r i k a. Uit Dordrecht (Kaapkolonie) wordt gemeld: Het" Congres van den Afrikaanderbond nam heden met algemeene stemmen een motie aan, waarin waardeering wordt uitgesproken over het tot stand komen van de constitutie, verklarende, dat ondergeschikte geschilpunten het groote einddoel van de Zuid Afrikaansche Unie niet in gevaar mogen brengen. Chili. De verkiezingen van Senatoren en afgevaar digden hadden over het geheele land in de grootste kalmte plaats. De regeeringspartijen verkregen de meerderheid. Japan. Te Tokio hebben 2000 leden van de wevers- gilden van het geheele Rijk botoogingen ge houden om te protesteeren tezen de bedrijfs belasting, die nog geheven zal worden om de kosten van den jongsten oorlog te dekken, Katsoera, de premier, ontving een wevers deputatie, erkende dat de belasting hard was, maar zeide dat het noodig was den finan cieelen toestand te regelen voordat men kon overgaan tot het verbeteren van den oecono- mischen toestand. BINNENLAND. Van liet flof. Z. K. H. de Prins verscheen gisteravond op den eersten raóut, door II. M. de Koningin in dit seizoen gegeven en op welke partij een gedeelte van het corps-diplomatique, ver schillende autoriteiten en velen uit de hof kringen waren genoodigd. Een orkest voerde verschillende muziek nummers uit. Audiënties. De gewone audiënties van de ministens van oorlog en van marine, zullen resp. op Donderdag 11 en Vrijdag 12 dezer niet plaats hebben. De heer Llefrlnck naar Atjeh. Op een desbetreffende vraag van den heer De Stuers in de Tweede Kamer, heeft de minister van koloniën geantwoord, dat de heer Fiefrinck reeds den Uden Februari jl. naar Atjeh is vertrokken. Tweede Kamer-verkiezing-. Naar wordt medegedeeld, zijn de christelijk- lustoi'ische en anti-revolutionaire fraetiën tot overeenstemming gekomen ten opzichte van het wederzijds stellen van candidaten voor de Tweede Kamer in verschillende kies districten, met uitzondering evenwel van de groote steden. De heer H. de Wilde, wethouder van 's-Gravenhage, wien door de antirevolution naire partij in de districten Hoogezand en Oostburg een Kamercandidatuur is aangebo den, heeft daarvoor bedankt op grond dat hij zich geheel aan zijn betrekking van wet houder wil blijven wijden. Om deze reden wenscht jkle heer De Wilde ook in geen ander dioirict voor een candida- tuur in aanmerking te komen. In een te Amsterdam gehouden gecombi neerde vergadering van vrijzinnigen uit het kiesdistrict Zaandam, is met groote meerder heid van stemmen mr. H. J. O. van Tienen, te Zaandam, gekozen tot candidaat voor de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal in dit district. Alleen de vrijz.-democr. ldesvereeni- ging Zaandam gaf te kennen, dat zij haar houding zal bepalen na met de leden ge pleegd overleg, daar zij meent dat bij de voorbereiding dezer aangelegenheid, zekere onregelmatigheden zijn voorgevallen, die in deze bijeenkomst ter sprake werden ge bracht en opgelost. Mr. Van Tienen zal nu in de verschil lende gemeenten van heb district voor de kiezers optreden, vermoedelijk allereerst en spoedig te Zaandam. Met op een na algemeene stemmen heeft de liberale kiesvereeniging Hoogezand tot candidaat voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hoogezand gesteld mr. P. Rink, te 's-Gravenbage. „Tiet Volk" meldt, dat mr. P. J. Troel stra de candidatuur voor Leeuwarden heefb aanvaard. Yrijz.-doin. Gemeenteraadsleden. De Vereeniging van Vrijzinnig-democrati sche raadsleden in Nederland zal Zondag 28 Maart in het gebouw De Nijverheid te Utrecht hare jaariijksche vergadering houden. Na huishoudelijke werkzaamheden en bespreking der werkwijze van de vereeniging, zullen worden ingeleidStandenonderwijs door mr. J. H. Thiel te Haarlem, De wensehelijkheid van het verleenen van inzage aan dc gemeente besturen van de registers van aanslagen der- vermogensbelasting en van de kohieren der bedrijfsbelasting door den heer R. Kapinga, en Het wetsontwerp-Heemskerk tot wijziging der omtrent plaatselijke belastingen opgeno men regelen, door mr. A. P. Fokker te Leiden. Dr. Leyds. Reuter seint uit Kaapstad Dr. Leyds vertrok heden naar Las Palmas, op weg naar de Middellandsehe Zee. von Iletlorsbach, zoodat ik wel zou willen, dat haar verlof reeds was geëindigd." Maar zich plotseling bedenkend, dat zo eigenlijk ongemotiveerd boos en onhebbelijk was ge weest, voegde ze er aan toe: „Aten moet de menschen nemen zooals zc zijn, zeide mijn moedor altijd. Men zou ook van u bijvoor-beeld niet kunnen verlangen, dat u andere menschen grappig zou nadoen of vermakelijke verhalen zou vertellen of zoo kinderlijk overmoedig zou lachen, als juf frouw von Bastiani. U bont ja u bent nu eenmaal gravin Inge. Het is bier heel aardig bij u, maar mijn hoofd doet mo zoo'n vreesolijko pijn „Zou het niet boter zijn, wanneer uw hoogheid zich voor vandaag van- alles terug trok?" raadde Ingeborg met oprecht mede lijden. Elisabeth Christine keek 'echter- verschrikt en wantrouwend op: „O neon, noen,de groothertog dat is geen goede raad." Zc sloot do oogon eon moment cn toen zij ze weor opende en Ingeborg vóór zich zag staan, bekende ze vertrouwelijk: „Soms is het me, alsof ik dood ben of spoedig ten minste zal sterven." „U moet zich hcusch niot aan zulke ge dachten overgeven," riep Ingeborg ver schrikt uit. „Maar u hebt me zelfs toch eens, toen we op weg waren naar hot weeshuis, ge zegd, Oat u niet voor hot einde vroosdo," fluisterde Elisabeth. „Dat is waar, maar alleen wat me zelf Castro. Uit Dresden wordt gemeld, dat, in tegen spraak met berichten van elders, daar ter- stede van betrouwbare zijde wordt meege deeld, dat Castro niet naar Weenen zal ver huizen, maar dat hij in Dresden verblijf zal houden. betreft; mijn vader echter zon ik dit ver driet, tcrwille van mijn eigen verlichting, niot gaarne aandoen," antwoordde Inge be slist. „Het zou dus toch wel een verlichting voor u zijn." - „Als ik alleen aan mo zelf dcnlc zeer zeker, ja. Maar daardoor zou men het lot van anderen dubbel of driemaal zoo zwaar maken. Deze 'droefgeestige ge dachten zijn gewoonlijk het gevolg van over spanning 011 zwakke zenuwen. Ik heb dien tijd ook eens gekend." „Ja, wie zwakke zenuwen heeft, behoort veel beweging te nemen," lachte de her togin. „Ik zou wel weer beginnen schaatsen te rijden. Onderzoekt u eens, of het meer al goed is dichtgevroren. Kan u rijden? Juffrouw von Bastiani kent het niet en juffrouw von Hettcrsbach is nog weg." „Ik doe het heel graag, uw hoogheid." „Dus, morgenochtend vóór de lunch." Elisabeth Christine verliet Ingeborg cn zocht haar eigen vertrok op. waar ze tijd had zich nog een oogenblik je aan haar ge dachten over te geven, alvorens men haar weer kwam dwingen zich voor he.l diner to klceden. In minder dan geen tijd flonkerden ster ren in hot blonde baar en hadden be drijvige handen haar in een kostbaar go- waad geholpen, terwijl parelsnoeren haar om don hals werden gelegd. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURIRT. aflPWWtïBBfflBfcPBaO 1. V:-

Schiedamsche Courant | 1909 | | pagina 1